NEW-YORK, metropool vol begenadigde herkauwers Music-Hall lanceert- moeiteloos groot orkest uit kelder toneel op ASTMA: kramp kleine luchtpijp vertakkingen DINSDAG 16 NOVEMBER 1965 DE LETDSE COURANT HAL-len of stilstaan (V) (Van onze verslaggever aan boord van a.s. Rotterdam Vrijdag. Het is maar net, hoe je New-York bekijkt. Commodore Auke de Jong, die zijn vlag geschip Rotterdam wijdbeens bestiert al-s een cavalerist, wiens paard onder liet zit vlak is weggeschoten, is helemaal kapot van de nieuwe brug over de Hudson. Als hij er onder door glijdt met zijn kolossale pret fa briek, kijkt hij vanaf zijn eigen, ook niet kinderachtige brug naar de stalen regenboog boven hem en zegt: Mijne heren, dit is nu echt Amerika. Groot en imponerend". Men spreekt de commodore niet tegen. Niet op dit punt, niet op alle andere punten, want op zijn schip is hij alleenheerser met onbe perkte volmacht. De bemanning verstart bij zijn bonkende nadering en de Amerikanen vochten zich dood om hem voor één keer aan hun tafel in de eetzaal te krijgen. Dan wordt Huizen, theaters, toiletten en bruggen in ongehoorde proporties Nu maakt zo'n ongehoord antwoord ons altijd bar nieuwsgierig en onze eer ste verkenning na de ontscheping aan de imponerende Pier Veertig voert ons dan ook in een gammele stadsbus naar Broadway, waar wij ons voor één dollar tachtig toegang verschaffen tot de don kere vermaaksgrotten van Radio City Music Hall. Voor Amerikaanse begrip pen ia dat een uitgekookt spotprijsje, want aan de overkant van de Avenue vergt forsgeneusde Barbra Streisand voor haar Funny Girl een investering van tenminste elf dollars, die ie <jnp_ wel vijftién maanden geleden moet heb ben neergeteld, want de musical is an derhalf Jaar tevoren uitverkocht. Ge nieten in New-York is nu eenmaal roy aal vooruitzien en als je dat onverkoopt niet hebt gedaan, val je regelrecht in de knuistjes van een theaterbureau, dat Je voor veertig dollar plus een kistje goede Hollandse sigaren best aan een knus stallesplaatsje wil helpen. Want zo zijn de Amerikanen nu ook weer: voor veel geld en goede woorden doen ze een Radio City Music Hall Is een aanzien lijk minder weerbarstig bolwerk voor de argeloze buitenman, want deze mam moet slikt in één machtige hap zesdui zend bezoekers naar binnen en heeft dan toch nog voldoende trek over voor een paar duizend wachtenden in de grote lounges, die stuk voor stuk de afmetin gen hebben van 2 plattelandsbioscopen in Nederland. Op trijpen sofa's kun je daar tussen acht en negen uur 's avonds naar de kleurentelevisie kijken en de on vermijdelijke popcorn eten. Amerika is niet voor niets een land vol begenadigde herkauwers, die tot de tanden toe bewapend zijn met een rijk assortiment aan versnaperingen. En dan is er natuurlijk het herentoi let. Het herentoilet van steward Toe ring, mogen we wel zeggen. En eerlijk: hij heeft niets overdreven. Alles is er in deze helverlichte, wltbetegelde ruimte met de ongehoorde proporties, die zelfs de op zich nederigste handeling van de mens nog de contouren weet te geven van een feestelijk samenzijn. Alles is trouwens groot in Radio City Music Hall. De zaal is zelfs zó verbijs terend uitgedijd, dat het bioscooporgel (het grootste ter wereld, pot voor me neer) door de mensen achterin wordt waargenomen als een harmonium voor huiskamergebruik. De toneelvloer is een hoofdstuk apart. Moeiteloos tilt hij na de introductie van de organist een compleet, in rok gesto ken symfonie-orkest van 72 man uit de keldergewelven om het daarna als een uitsloverige baanveger zo'n tien meter vooruit te duwen in de richting van de zaal. Tsjaikovski's Notenkrakersuite, is halverwege gladgestreken' door de vio listen als de musici alweer in een on zichtbare put tuimelen. Voor die ene dollar tachtig krijg je ook nog een onbekommerd uitzicht op 34 balletdanseressen (de grootste van City Music Hall hem toch nog royaal. Als hij ons op de dag van aankomst discreet wekt met een glaasje orange-juice, vragen we wat hem in de stad New-Work nu het meeste ge troffen heeft en zonder één seconde na te denken werpt hij ons gemelde plaats in het slaperig gezicht. er champagne gedronken en moet de hof foto graaf opdraven, die met de ogen dicht zijn zoveelste groepskiek maakt van links naar rechts voor het familiealbum Die nieuwe brug is trouwens groot en impo nerend. Maar naar de smaak van hutsteward Toering overtreft het herentoilet van de Radio de wereld, moeder vraagt of het zo goed is) die op onwaarschijnlijke flamingo benen een Japanse fantasie in de to neelvloer stampen. Er dwaalt ook nog een zangeres rond, die eveneens vanuit de kelder gelan ceerd wordt, geflankeerd door een koor van zestien mannen. Ze kan haar num- mer niet eens beëindigen, want de vloer e 'J e uo' zakt alweer, als ze uithaalt voor een r geweldige riedel. Dat gaat weliswaar k langzaam, maar onverbiddellijk. De hoofdschotel bestaat uit een gran dioze gooi en smijtfilm „De grote ra ce". waarin een taartengevecht voor komt, dat op ongehoorde wijze zijn be slag krijgt. De mensen, die twee uur geleden op dit punt in de handeling stapten, springen nu op en verlaten de zaal. Tegelijkertijd rukken nieuwe hor des naar binnen, waardoor .je genood zaakt bent zo'n twaalf keer per voor stelling op te staan om kauwende men sen te laten passeren. Na de twaalfde keer begrijp je pas, waarom iedereen aast op een rij. die zo goed als vol is. want daarin heb je tenminste nog een redelijke kans op een echte zitplaats. Als Je buitenkomt, la de avond al ge vallen en heeft Broadway haar grote veralerjurk aangetrokken Metershoge lichtreclames spuiten hun boodschap op het asfalt, waarover uitsluitend wagens voortijlen, die langer zijn dan vijf me ter. Taxi's en bussen zijn tussen hen de vogelvrijen, die links en rechts passe ren en hij de haltes vlak voor aanstor mende bumpers naar de stoep zwenken. In de honderden theaters zijn de voor stellingen inmiddels in volle gang en ii de duizenden eetsleuven daartusser draaien de bezwete hete honden traa< over de rollen. Op de hoek van de 42< straat staat een man met het schuim o| zijn lippen te vertellen, dat de bijbe een zeer lezenswaardig boek is. Zijn ge hoor bestaat uit drie tandeloze vrou wen en een agent; een enorme neget die grijnzend met zijn gummiknuppel jongleert. Vlak boven hun hoofden ver springt de tijd levensgroot op een laai ende lichtzuil. Negen uur veertig, negen uur één en veertig. Het lijkt, of de tijd hier vele malen sneller gaat dan over al elders in de wereld. Bij Macys, dat zich -in alle etalages opwerpt als het grootste warenhuis van ■Ie wereld (oké, oké, dat geloven we dan ook maar) zijn de nachthemden, tan denborstels en beha's sterk afgeprijsd Maar aan de overkan Voor dat bedrag suis je met de aan- vangssnelheid van een Jupiterraket langs 67 uitgestorven verdiepingen naar een norse portier, die je vervolgens effi cient overhevelt naar een tweede lift, die er op zijn beurt nog eens een fer me schep verdiepingen bovenop doet. Bij de 86ste verdieping krijg je dan de i stopte oren: een adembenemend gezicht op een flinkerende lichtzee. die de ho rizon aan alle kanten royaal overwoe kerd heeft. Vanaf deze hoge uitkijkpost, waar de wind Je attaqueert met de kracht van een directe rechtse lijken de auto's in eengeschrompeld tot dinky-toys en zijn de mensen niet meer dan kleine torren, die tussen kraters van glas en beton rondkruipen. Hier wordt ook de Ijzeren symetrie van NewYorks stadsplan voor het eerst volledig zichtbaar. Straten snijden elkaar onder een exacte hoek van negentig graden en het resultaat is een gigantische doos met blokken, die zowel horizontaai als verticaal tot In het absurde naast en op elkaar zijn gelegd. Aan de kant van de Hudson heeft de stad daardoor de grimmige skyline ge kregen van een onneembare, versteen de ijsberg, maar als je eenmaal tussen de mammoets doorloopt (de grootste van de wereld, mijn hemel, het is zo) bemerk Je tot Je opluchting, dat de op hol geslagen architecten van New York toch nog kans hebben gezien om longen In hun gigant te monteren. Bomen zijn weliswaar even schaars als textiel in een negerkraai, maar er zijn tenminste nog straten, breed en overzichtelijk, j Voor de Amerikaan is dat blijkbaar meer dan voldoende, want hij leefi al Jaren op een streng dieet van asfalt, j benzinedamp en stadsrumoer. De straat is zijn speeltuin, waar hij in auto's doorheen jakkert en waar hij schreeuwt op de trottoirs. Daar eet hij zijn gepof te kastanjes en legt hij luidkeels uit. waarom de herverkiezing van burge meester Wagner niet meer en niet min- j der dan een ramp zou zijn geweest. Hij koopt er ook zijn krant, waarvan de voorpagina bestaat uit één moddervette kop, hij kijkt geamuseerd naar de po litieauto's. die bijna elke minuut met gierende sirenes op weg zijn naar de plaatsen des onheils. In die poel van lawaai, licht cn luxe ligt nu de „Rotterdam", zusterlijk dob berend naast de „Nieuw Amsterdam" Het vlaggeschlp en de Grand Old Lady zijn voor één dag onder één trotse noc- i mer gevangen: Pier 40. De grootste pier van de wereld, zeggen de mensen van de H.A.L. met nadruk. We hadden niets anders verwacht. i de Empire 8tato „Probeer het eens! Adem In en wacht 45 seconden voor u weer uit ademt. De aderen In uw hoofd zul len zwellen, uw oren gaan sulzen. Bijna verstikkend Is uw ademnood. En dan na 45 seconden her ademt u, met volle teugen, zuigt u de frisse, verse lucht naar binnen. Even, hijgt u na, dan Is alles weer gewoon...". Zo begint een propagan- dafolder, uitgegeven door de „Ver eniging tot steun aan het Neder lands Astmafonds" (NAF). Even hijgt u na en dan Is alles weer ge woon. Natuurlijk Is dan alles weer gewoon. U heeft die benauwdheid toch vrijwillig zelf opgewekt. Hoe benauwd u ook mocht zijn, u had al tijd de geruststellende gedachte, dat het In uw macht lag aan deze wur gende ademnood een einde te ma ken, en u had daarbij de prettige zekerheid, dat u feestelijk kunt be danken voor een herhaling van deze allesbehalve aantrekkelijke proef. Wanneer Ik u nu vertel, dat de ast mapatiënt bovenbeschreven be- nauwdheldsaanvallen moet doorma ken zonder de belde genoemde „ze kerheden", dan zult u wel hegrijpen, dat deze aanvallen voor hem een on eindig veel grotere verschrikking zijn. Een aatmapatirnt (een ernstig geval met vaak terugkerende aanvallen i liet zich als volgt uit: Zo'n aanval is erg, ik durf wel zeg gen onbeschrijfelijk erg, maar toch het zou allemaal veel gemakkelij ker te dragen zijn, als je niet altijd (zowel tijdens de aanvallen als in de tijd tussen dr aanvallen I die wanho pige zekerheid met je meedroeg, dat de dreiging van zo'n aanval Als i» Sew-York een huis wordt af gebroken dan gaal dat anders dan bij ons. Een wolkenkrabber wordt keurig bout voor bout ontmanteld. pnvi i reis EmpireS fa te-Building helaas nog steeds de oude. gepeperde prijs betalen: drie dollar per persoon. steeds ieder uur van de dag en nacht boren je hoofd tal blijven hangen. Je gaat 's avonds volkomen normaal naar bed, je slaapt rustig (n eti je wordt midden in de nacht wakker door een gevoel ran be nauwdheid: op dat ogenblik weet je, dat een uur (soms zelfs nog lan ger) van grote ellende te wachten staat. Een andere keer loopt ren za kelijke bespreking door zo'n aanval volkomen in het honderd, dan weer wordt een zorgvuldig opgezet werkschema hopeloos ontwricht en dan spreek ik nog niet eens van de familiefeestjes en weekends, die door een astma-aanval tot een ver drietige mislukking zijn gedoemd". Heeft u, lezers, wel eens een astma- aanval meegemaakt. Wat u daarbij het meest getroffen zal hebben is de .luehthftrlfcer*' "an de patiënt. Hij snakt paar Inaht en gooit de ramen van zijn kamer zo wijd mogelijk open om toch maar zo veel mogelijk verse buitenlucht te kunnen inade- Maar en daar gaat het nu om dat ademhalen Is hem zo goed als onmogelijk. Hoe komt dat 't Zalu bekend zijn dat bij de normale inademing zuur- etofhoudende lucht vla de neus en ademhalingswegen luchtpijpvertak kingen) naar de longen wordt ge voerd en dat bij de uitademing kool zuurhoudende lucht vanuit de longen naar buiten wordt gedreven. De kleinste luchtpijpvertakkingen (In de buurt van de longen) zijn tamelijk nauw. maar er is toch ruimte genoeg om de lucht door te laten. Wanneer er nu 'n astma-aanval optreedt is er een kramp ontstaan In die kleine luchtpijpvertakkingen en die kramp heeft de luchtpljpbuiejes zo sterk ver nauwd, dat de lucht er zéér moeilijk (bijna niet) doorheen kan stromen. De vertwijfelde pogingen, die de pa tiënt in 't werk stelt om toch nog bij de Inademing lucht in de longen te zuigen en bij de uitademing naar buiten te drijven, doet het beeld van de naar lucht snakkende patiënt ont- Wanneer we nu nog wisten door wel ke oorzaak die kramp in de kleine luchtpijpvertakkingen ontstaan, dan zou astma voor ons geen geheimen meer hebben. Maar dat weten we helaas niet! Wel weten we, dat bij astma de erfelijk heid een rol speelt en dat een astma patiënt behoort tot een bepaalde groep van mensen, die met een be paalde aanleg zijn geboren, waar door zij een specifieke vatbaarheid hebben voor bepaalde ziekten, die we allergische ziekten noemen (o.a. ast ma, hooikoorts, hardnekkige huidaan doeningen enz.). Wanneer deze zogenaamde overge voelige mensen blootgesteld worden aan de Inwerking van bepaalde stof fen. dan kan bij hon een allergische ziekte ontstaan. Bij nict-overgevoell- ge mensen zijn deze stoffen volko men onschadelijk. Die „prikkelde stoffen" worden allergcnen genoem<J. Voor de astmalijder zijn het onder andere hulsstof, haren van huisdie ren, schimmels in bijvoorbeeld zee- grasmat rassen, graspollen, sommige voedingsmiddelen enz Na het bovenstaande zal het duide lijk zijn. dat van genezing van ast ma géén sprake kan zijn een erfe lijke aanleg Is niet weg te nemen. Bij de. bestrijding van de astma zal men dus het zwaartepunt moeten leggen op de verschijnselen van ast ma en dan denken we op de eerste plaats aan dc astma-aanvallen Kun nen we deze aanvallen voorkomen of hun aantal beperken? We weten dat astmalijders overgevoelig zijn voor bepaalde allergem n' Als we nu voor iedere astmapatiënt zijn speci fieke allergcnen konden vinden cn hem dan „verwijderd" zouden kun nen houden van die allergenen, dan zou er toch een flinke stap in dc goe de richting zijn gedaan Inderdaad is het gelukt door een groot aantal „teststoffen" bij een astmapatiënt onder de huid tc brengen en de re actie daarop na te gaan de speci fieke allergenen van deze patiënt te Identificeren. Men Is nog verder ge gaan men maakte van deze aldus gevonden allergenen een extract en Manhattan met ermaarde skyline. Alles in ongehoorde proporties. spoot dit de betreffende patiënt (ge durende langere tijd) in. Men hoopte daarmee de overgevoeligheid van de patiënt tegenover zijn allergenen te verminderen. De resultaten van de ze behandeling worden niet onver deeld gunstig beoordeeld. Naast de ze z.g. desenstbllisatle zullen ook alle maatregelen genomen moeten worden om een contact van de pa tiënt met zijn allergenen zo veel i gelijk te vermijden (niet vegen in de kamera geen mattet> en kleden, sla pen op schuimrubbermatrassen, gras land vermijden, houden van een spe ciaal dieet enz. enz.) vanzelfspre kend zal het vaak grote moeilijkhe den geven dergelijke maatregelen in het gewone leven te verwezenlijken. Het la dan ook voor de meer ernsti ge vormen van astma zeer zeker ge wenst een ast makuur van bijvoor beeld 1 h 14 jaar te volgen in astmacentrum, waarvan wij er in ons land een zevental hebben. Deze tra zijn er onder andere door hun ligging (in droge boalucht) en door hun behandelingsmogelijkheden gericht de meest gunstige voorwaar den te scheppen voor een zo doelma tig mogelijke bestrijding van astma. Veel aandacht wordt in deze centra geschonken aan de adcmhallngsgym- nastlek, waarbij de patiënten ge leerd wordt hun ademhalingsspieren zo efficiënt mogelijk te gebruiken (gedurende de astma-aanval niet te diep Jnadomen en zo ver mpgelijk uitademen, zonder te persen). Naast de ademhallngsgymnastiek zijn de ontspanningsoefeningen, heilgym nastiek, sport en spel. Wanneer ik dan nog constateer, dat In de astmacentra de omstandighe den voor het voorkomen van allerlei Infecties (de astmapatiënt ls zéér vatbaar voor Infecties en deze heb ben een zeer ongunstige Invloed op hem) bijna Ideaal zijn, dan ben ik er eigenlijk nog niet want zeer belang rijk lijkt m(J de Invloed, die van het astmacentrum uitgaat op het gees tesleven van de patiënt. H(j leert daar zich vertrouwd te maken met ivaardt de ziekte, oor de lichtende zijn ziekte, hy aa duwzijden van dez niet langer blind perspectieven die er ook voor hem liggen H(j zal de voorgeschreven le venswijze op een verantwoorde wtjsa nakomen, omdat hy daarin ve.Jfme- wen heeft leren stellen, hy zal zich leren pantseren tegen de min of meer medelijdende wtyzc, waarop de medemens hem tegemoet treedt, dit zal zelfs voor hem een prikkel z(jn, ztyn uiterste best te doen om ondanks zijn ziekte toch iets In de gemeenschap te gaan betekenen. Vanzelfsprekend zal deze geestelijke winst moeten worden gestabiliseerd, zodat een verdere z.g. „begeleiding" (contact met centrum en huiaarts en met Instanties van sociale nazorg) niet mag ontbreken. Volledigheidshalve nog een enkel woord over de behandeling van de astma-aanval. Er zijn anti-astmati sche medicamenten, die een directe verlichting geven. Ze kunnen worden ingespoten of door middel van in- haliirtoestcllen en astmasigaret ten" worden toegediend. Ook zuur stof toediening kan nodig z|Jn. ter- wyi vaak naar een verdovend medi cament zal worden gegrepen. Het zal u lezers na het bovenstaan de wel duidelijk geworden r.yn, dat het aslmavraagstuk grote financiële zorgen met zich medebrengt, welke zorgen nog toegenomen zyn door de kosten van een wetenschappelyke benadering (research) van het ast maprobleem. waaraan intensief wordt gewerkt. Begrijpt u, wat Ik bedoel De astmacollccte is van 15 tot 21 november a.s. Dat deze collec te grandioos moge slagen is de op- HUI8ART8

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7