Leven begint niet pas nu voor 40 jaar oude KRO Nieuw gezicht komt langzaam uit de plooi „Voetbal van Nederland loom en onsystematisch STROOM REACTIES OP DE ONDERGANG Dit staat er in de nieuwe Eva! Kunstenaars protesteren tegen houdingam bassade PAGINA 8 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 16 NOVEMBER 1965 (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM „Het leven begint voor de KRO niet pas nu, ook al wordt hij 40. Het leven l>egon bewust In 1925. Weinigen In Nederland, zullen pas toor Perquln (O.P.) en zijn mannen van 't eerste uur niet willen eren om hun Initiatief en pionierswerk, wie hen het dankbaarst zijn? Vele mil joenen luisteraars, katholieken en niet-katholieken, aan wie de KRO óók die KRO van het Rijke Roomse Leven zoveel plezierige en serieuze programma's heeft gebracht. De tijden veranderen en met hen ook de KRO. Zonder ook maar een zweem van verraad aan de KRO zoals die was In zijn eerste levensdagen, wil len wij verklaren dat een andere KRO. waarvoor het nieuwe leven In zekere zin nu begint, tóeh pas gaat leven bij 40". Aldus de KRO-voorzit ter mr. H. W. van Doorn In zijn ope ningstoespraak tijdens de plechtige zitting gisteren ter gelegenheid van het 40-jartg bestaan van de KRO In de Hllversumse schouwburg. „Het KRO-Jubileum", vervolgde de voorzitter, „komt op het tijdstip dat er na jaren van onzekerheid en strijd een nieuw omroepbestel is ontwor pen en vastgesteld, dat als belang rijkste kenmerken heeft: het kunnen bestaan van vrije omroepen, die in dit systeem in staat moeten zijn elk voor zich een volledig programma te brengen. Als de omroepen de kans grijpen om er iets goeds van te ma ken, zal Nederland een omroepbestel kennen, dat menig land ons zal benij den. I>e kardinaal spreekt Namens de bisschoppen van Nederland bood zijne eminentie Bernardus kar dinaal Alfrink de gelukwensen aan. „De KRO is een unicum in de katho lieke wereld", zei zijne eminentie. „Geen ander land kent een dergelijke instelling. Elders moet men zich be helpen met een deelname aan een gemeenschappelijke omroep of aan een bestel, waarin men geen mede zeggenschap bezit en min of meer af hankelijk is van de vriendelijkheid van anderen". Uit gesprekken met bisschoppen uit ve lerlei landen had de kardinaal begre pen dat men ons gelukkig prijst om 't bezit van een eigen katholieke omroep. Minister mr. M. Vroiyk bracht namens de regering de gelukwensen over. De bewindsman had aan het einde van zijn toespraak een kleine verrassing. Hij deelde mede dat de regering sinds enkele uren haar standpunt had be paald over de inhoud van de uitvoe ringsbepalingen voor het voorlopige omroepbestel. De publicatie in het Staatsblad kan binnenkort tegemoet worden gezien. Daarna richtte mr. Vrolijk zich met een persoonlijk woord tot het hoofd van de KRO-radlodienst en adjunct- directeur mr. W. Wagenaar en dank te hem voor hetgeen hij zowel in dienst van de KRO als van de geza menlijkheid in de afgelopen 30 jaar had verricht. Het had Hare Majesteit de koningin behaagd hem te benoe men tot Ridder in de Orde van Oran- Je-Nassau. Ook de naar anciënniteit oudste KRO- medewerkster mej. W. Kuppers werd koninklijk onderschelden met de ere medaille in goud. Hoe nu verder? Het was de Nijmeegse hoogleraar prof. dr. J. M. G. Thurllngs, die de feest rede hield onder de titel: „40 jaar en hoe nu verder?" Na te hebben geconstateerd dat Am sterdam is gebouwd op palen en Nederland op zuilen, belichtte spre ker de stryd om de omroep. Intussen Is de toekomst van de omroe pen nog In nevelen gehuld. Duidelijk is het evenwel dat de KRO nog veel zwaar en veel zinvol werk te wachten Paus op beeldband Tot slot volgde een op film opgenomen toespraak van ZM. Paus Paulus VI. „Wy spreken tot u door de bijzondere mogelijkheden van de techniek", al dus de Paus. „Wij feliciteren u er mee dat u deze mogeiykheden benut, samen met uw bisschoppen, ten behoe ve van het algemeen welzijn voor de dienst aan de waarheid en voor de verspreiding van de blijde bood- De Paus wees erop dat door intensie ve en verstandige samenwerking in naam van de Heer, een weliswaar on zichtbaar, maar reëel netwerk tot stand is gekomen, dat allen in Neder land verbindt, niet alleen Individuen, maar ook de gezinnen. PROVINCIALE DAMTITEL Kandidaten tot vier geslonken Van onze dammedewerker) LEIDEN Met nog twee ronden te spelen zijn er nog slechts vier spelers die een kans maken op de persoonlijke provinciale damtitel. Titelhouder Gordijn zag *|Jn goede kansen in rook opgaan toen h|j in een flankspelpartij tegen Stuur man in een lichte combinatie liep. Van der Staay kwam eerst tegen het einde tot enig overwicht tegen Soeters, maar haalde niet meer dan remise. Var kevisser speelde zeer tactisch tegen Kln- negen, maar kwam ook niet verder dan een puntenverdeling. Ook Weerheym ver mocht de taaie tegenstand van Boer niet te doorbreken. De Leidenaar Van Leeu wen boekte een prachtige zege op zijn stadgenoot Bronstring. Eversen won van Van Dijk, terwijl Idzerda voorlopig een papleren overwinning boekte daar Den Ouden om onbekende reden niet aanwe- In onderstaande stand rest nóg de partij Van Leeuwen—Weerhe.vm die deze week wordt gespeeld: Van der Staay en Var- kevlsser 16; Van Leeuwen en Gordijn 14; Weerheym 13; Kinnegen 12; Boer en Eversen en Soeters 11; Stuurman 9; Van Dijk 7; Bronstring 6; Den Ouden en Id zerda 5 punten. AZPG strijdt om Europa Cup AMERSFOORT AZPC. de nationale waterpolokamploen. bereidt zich momen teel o.l.v. oud-intematlonal Rolf Wagenaar voor op het toernooi om de Europa Cup. waarvan de eerste voorronde op 18 en 19 december in Dortmurtd zal worden gehouden. Tegenstanders van de Amers- foorters zijn Duisburg Amateur iw - Did.», Pro Rege (Italië» en de Zwemchib Bruxel- les (België). De eerste twee van deze groep gaan over naar de halve finales, die in februari worden gehouden. De finale vindt plaats in maait of in april. AZPC. dat het zonder de tot KNVB arts gepromoveerde Wim Mosterd /al moeten stellen, heeft in het verleden zowel tegen Duisburg als tegen Bruxelles met wisselend succes gestreden I'm Rege. dat. reeds tweemaal de halve finales van het. toernooi bereikte, is echter duidelijk favoriet Oefenwedstrijd van UEFA-jeugd ZEIST Het Nederlands UEFA-jeugd- elftal zal woensdagmiddag op de ter rein en van het KNVB-sportcentrum te Zeist een oefenwedstrijd spelen tegen het Westdultse Jeugdelftal, samengesteld uit spelers van 16—18 jaar. Voor het Jongste oranjeteam zijn de volgende spe lers geselecteerd: Matthijsen iRBC). Schneider (Go Ahead), Van de Bunge- laar (NEC), Wijngaarde, Van Gelder, Graumeyer (allen Feijenoord), Ooms (Willem II), Dekker (RCHGeurten MVV>Koopman (Telstar). Stovers (NOAD), Manders (Eindhoven). Dirven iVelox). Boszhard Volewyckers) en Van Renswouw (DOS). Post en Simpson op tweede plaats BRUSSEL Na de laatste nadht in de zesdaagse van Brussel had het Bel gische ^duo Sercu-Merckx vanmorgen vroeg bij de neutralisatie met 34.7 punten de leiding De stand was verder: 2. Post-Simpson (Ned./G.B.) 227 pnt.; 3. Van Steenbergen - Lykke (Belg./Denm.) 157 pnt. Op drie ronden. 4 Pfenninger-Aerenhouts (Zwits.- Belg.) 112 pnt. De overige koppels hadden achterstanden, die varieerden van zes tot negentien ronden. Koel en Stevens wonnen zesdaagse BRUSSEL Het Nederlandse koppel Gerard Koel-Hairy Stevens heeft maan dag de Zesdaagse van de Toekomst voor amateurwielrenners ln Brussel gewonnen. De Belgische teams Van Roy-Ghy*sels, Michiels-Verstrepen, Desitter-Kindt. Ma- veaux-Stevens en Coppens-Vrijders be zetten in deze volgorde de plaatsen ln I het algemeen klassement. De overige GANGETJE - TEL. 40941» koppels hadden één of meer ronden ach- terstand opgelopen. (Advertentie) ZWITSERSE PERS: Waardering voor ..Uit het hart gegrepen" Goedkope editie verschenen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Ondergang, de ver volging en verdelging van het Neder- lurulsi- jodendom", heeft ontelbare re- acties uit binnen- en buitenland opge roepen. „De brieven zijn verpletterende lectuur, leder schrijven treft je recht In Je hart", zei gisteren dr. L. de Jong. directeur van liet Rijksinstituut Oor logsdocumentatie over deze reacties, waarvan er ook verschillende uit West-Duitsland zijn gekomen. Dr. De Jong sprak namens de auteur professor dr. J. Presser, die hierover nauwelijks een woord kon uitlaten. Kort ervoor had de directeur van de Staats drukkerij de heer Th. Ht Oltheten de schrijver het eerste exemplaar van de goedkope onverkorte Nederlandse uitga ve (staatsdrukkerij: twee delen, 12,50 gulden) aangeboden. Voor de eerste druk van deze uitgave zijn 50.000 exem plaren van de pers gekomen, maar de heer Oltheten verwacht spoedig her drukken. Zoals dat ook met de 40.000 boeken van de luxe serie het geval ge weest is. Dr. L. de Jong bewerkt thans „On dergang" voor de Engelse, Westduitse en Israëlische uitgaven. De Engelse edi tie, bestemd voor alle Engelssprekende landen. verschijnt binnen een jaar. Voor de Westduitse en Israëlische ver sie onderhandelt dr. De Jong nog met de uitgevers. Professor Presser vond het gisteren moeilijk zelf over de ontelbaar vele re acties te moeten spreken. Brieven, cor recties, telefoontjes, geschenken in Is raël plantte men bomen voor hem) heb ben hem de indruk gegeven, dat de ou dere lezers zich bewust zijn geworden van schuldgevoelens, van hun nalatig heid ,en van hun daadloosheid, de jon geren vinden het onbegrijpelijk, dat zo iets kon gebeui'en. „Het is juist voor hen goed, dat zij leren inzién, welke kwade gevolgen Intimidatie ln de we reld heeft", aldus dr. De Jong. Er zijn ook, wat professor Presser noemde, enkele nare, anti-semitische brieven (natuurlijk anoniem) binnenge komen. „Maar wie ben ik eigenlijk dat ik zovelen met hun schuld heb mogen confronteren. Ook mezelf" achterhoede GENèVE De Zwitserse sportpers is unaniem in haar oordeel over de 21- overwinning van het nationale team op Nederland. Zonder uitzondering wordt de Zwitserse zege. zondag voor 48.000 toe schouwers in het rumoerige Wankdorf- stadion te Bern behaald, als „verdiend" beschouwd. „Hoewel de zege uiteindelijk nog moei zaam tot stand kwam, is het niettemin de beloning voor het betere spel van de Zwitserse ploeg. Onze landgenoten zijn de wedstrijd begonnen zoals het behoor de: sterk aanvallen", schrijft de „Journal de Geneve", dat eraan toevoegt: „De Nederlanders waren middelmatig en lauw. De aanvankelijke successen van de Zwit sers hebben zij te danken aan hun eigen kunde, maar toch ook aan het weifelende tegenspel van hun tegenstanders." Ook „La Suisse", eveneens uit Genève, spaart de Nederlandse ploeg niet: ,.De Nederlanders waren zeker niet beter dan in Amsterdam Hun spel doet nog steeds loom en weinig systematisch aan. Fran sen en Laseroms waren nog het meest actief en daarom nog wel eens gevaar- ïyk. Van de grote Moulijn ls geen scha duw meer overgebleven van de briljante vleugelspeler van enkele Jaren geleden." De „Gazette de Lausanne" erkent dat de Nederlanders tot het eind gevaarlijk bleven. Toch is ook dit blad niet. tevreden over het Nederlandse spel: „Hoewel het Nederlands elftal van het begin tot het einde in staat leek voor verrassingen, bleef het spel van de oranjehemden on samenhangend. Nederland probeerde in een soort wanhoop te winnen, maar En Breedlove, hij racet voort WEN DOVER - De 28-jarige Ameri kaan Craig Breedlove heeft maandag op de Bonneville-zoutvlakten in de Ameri kaanse staat Utah met zijn door straal motoren aangedreven „Spirit of America Sonic I" het wereldsnelheidsrecord te land op 966,554 km.u. gebracht. Door zijn prestatie verbeterde hij het record van 927,550 km.u. van zijn landgenoot Art Arfonds, dat deze ruim een maand ge leden met zijn „Green monster' op de zoutvlakten vestigde, met bijna 40 km Het was voor de v^fde maal in twee jaar dat Breedlove een ex-brandweerman uit Los Angeles het wereldsnelheids record op zijn naam bracht. scheen zich nooit van een bepaalde stroefheid te kunnen bevrijden. Daarom moet het Zwitserse team lof worden toe gezwaaid voor de wijze waarop lange tyd geprobeerd ls met constructief en op bouwend spel de overwinning te grijpen." De „Tribune de Lausanne" heeft waar dering voor de Nederlandse achterhoede. „Vooral de fabelachtige Pieters Graaf land, die vryuit ging bij de belde doel punten, verdiend ieders waardering. Trouwens, ook de achterste vier met Flinkevleugel, Schrijvers. Israël en Veld hoen maakte een solide indruk. Van de overigen wa6 alleen Fransen, die con stant In de punt van de aanval speelde, een voortdurend gevaar voor onze de- Wagenaars straf gewijzigd DEN HAAG De strafcommissie van de Stichting Nederlandse Draf- en Ren sport heeft de straf, die door het draverij- comité tijdens de drajversinterland Neder landBelgië op de renbaan Duindigt tegen pikeur J Wagenaar sr. werd uit gesproken, vernietigd. Na een nieuwe be handeling van deze zaak werd besloten de tenuitvoerlegging van de tegen Wage naar sr. lopende voorwaardelijke straf drie maanden ontzegging van de toegang tot alle wedstrijd- en trainingsbanen te handhaven en bovendien met ingang van 30 december Wagenaars rij ver gun ning voor de tijd van zes maanden in te trekken. Voor de eerste maal maakte de straf commissie bij de behandeling van strafzaak gebruik van een film. die door de N T S. van deze draverij was gemaakt Uit beelden van de film bleek duidelijk, dat .Wagenaar met het paard Deter d-Aster zijn Belgische tegenstander Argus in de rechte zijde tegenover de tribune zwaï heeft gehinderd. .Fit' naar Nederland DEN HAAG Op de najaarsverkoping te Newmarket zijn voor rekening vi heer R. H. R. Dee in Wassenaar twee tweejarige schimmelmerries ..Silver As ter' en „Fit" aangekocht! Fit plaatste zich viermaal uit vijf starts. Silver Aster nam echter nog niet aan rennen deel. Ten behoeve van de fokkerij importeerde de heer Dee bovendien nog de 3-jarige merrie ..That Honey". Tal ziek, partij uitgesteld TIFLIS De zevende partij uit de schaaktweekamp tussen Mikhail Tal Boris Spasski, waarvan de winnaar reldkahipioen Petrosjan mag uitdagen, is wegens ziekte van Tal uitgesteld. Puns Paulus VI was aanwezig op de plechtige K.R.O.-zitting via de beeldband, geprojecteerd op groot beeldscherm. Vanavond om 20.20 op Nederland I een kort verslag. Okker ronde verder SYDNEY Tom Okker heeft met de Australische Gail Sherriff in het gemengd dubbel de tweede ronde van de open kampioenschappen van Nieuw-Zuid-Wa les bereikt. In de eerste ronde ronde sloegen.zij Colin Stubs en Langford uit Australië met 6—2 6—2. Remmerswaal wil praten met min.-president DEN HAAG De Hagenaar A- W. J. Remmerswaal. die nadat hij op Prinsjes dag met een anti-Claus spandoek had ge lopen van de politie te boren heeft ge kregen. dat hij op de lijst van de BVD werd geplaatst, wil contact opnemen met het secretariaat van de minister-presi dent. om te bewerkstelligen dat van bui tenaf aan de Haagse politie opdracht wordt verstrekt een onderzoek in te stel len betreffende deze zaak. Hij heeft vandaag een onderhoud gehad iet een functionaris van de afdeling voor lichting der Haagse politie, die hem te verstaan heeft gegeven, dat het commen taar van de politie „alles wat hij met be trekking tot zijn ervaringen op het bu reau heeft gezegd is. voor zyn eigen reke ning". was gegeven, nadat vanuit de af deling voorlichting informaties ten be hoeve van de pers .waren ingewonnen. Een diepgaand onderzoek zou alleen kunnen worden gedaan indien de Haagse politie daartoe van hogerhand opdracht krijgt. De afdeling voorlichting heeft de heer Remmerswaal een onderhoud geweigerd met de rechercheur, die hem nadat hij op enige heren van de BVD had gewacht, zou hebben gezegd, dat hij op de lijst van de BVD zou worden geplaatst. Gift Diepinters aan Unicef DEN HAAG. (A.N.P.). Dank zij een gift van de „driepinters" is het Nederlands comité UNICEF nu nog maar f. 29.000.- i het eindbedrag af. dat nodig is voor i groot onderwijsproject in Columbia. Ruim een jaar geleden nam het nationale UNICEF-comité op zich een project van f. 565.000.- voor het kinderfonds te finan cieren. Met bijdragen van Novib en het UNESCO-centrum, met steun van de Haagse jeügd, die op de bevrijdingsmarkt op het Binnenhof op 5 mei een groot be drag byeen bracht en met hulp van vele anderen was al een bedrag van f. 501.000.- by elkaar. Nu heeft het kinderfonds nog f. 35.000.- gekregen van het Nederlands Zuivelbureau. Het ls een gedeelte van de opbrengst van de „driepintersactie", waar bij met medewerking van zuivelbedrijven en de melkhandel driepintersspeldjes aan kinderen werd verkocht 150 Jaar boekproduktie in Nederland ls een tentoonstelling van boeken uit, al lerlei richtingen, die van 24 november tot en met 31 januari gehouden wordt ln het Museum van het Boek, Prinses- segracht 30, Den Haag. Nieuwe mode in lingerie /Vlug even bladeren, even kijken... oooo, wat mpoi. En-tuttut - die durft... (Ja, nieuwe lingerie is ook voor mannen Kinderen van Kennedy. Exclusieve fotoreportage in kleur. Zó uit Amerika. Kent u Caroline en John-John? Neè? Dan leert u ze nü kennen... Barend de Beer. Ach ja, daar zijn ze nou helemaal wèg van, uw kleintjes. Zonder de verrukkelijke, kleurige avonturenstrips van 'Dikbeer' is Eva niet compleet. En... en nog véél meer! Dus nu Eva kopen. Of - nog beter - word abonnee. Krijgt u ^va wekelijks netjes thuis. En 't kost nog minder ook. Vlug doen! Eva, Postbus 163, Leiden. Eva r Eva is énig! Torpedo kampioen van Rusland MOSKOU De Moskouse club Tor pedo is kampioen van Rusland geworden. I Torpedo is de eerste Russische voetbal - I club die dit land land het komende sei- i /.oen ln het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen zal verte genwoordigen. Nagekomen familiebericht In Den Haag i» de onverkorte, goedkope uitgave van De Ondergang ten doop gehouden. Van links tiaar rechts: prof. dr. J. Presserde auteurde heer Oltheten, hoofdredae teur Staatscouranten dr. L. de Jong, directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie. Ons bereikte het droeve bericht, dat op 13 november j.l. plotseling is overleden, de heer Jhr. Mr. C. J. A. DEN TEX die. gedurende 28 Jaren deel heeft uitgemaakt van het college van commissarissen. Zijn rustig weloverwogen oordeel en zyn markante persoonlijkheid zullen lang in onze herinnering blijven voortleven Commissarissen en Directie Nederlandsche Rotogravure Maatschappij N V. Lelden, 16 november 1965 Philadelphia-expositie bleef .onbezocht' AMSTERDAM (ANP) Drieëntwintig Nederlandse kunstschilders hebben de ministers van Buitenlandse Zaken cn van Cultuur en Recreatie in een telegram om ophelcdering verzocht over de negatieve houding van de Nederlandse ambassade in de V.S. bij een tentoonstelling van hun werk in het „Art Moore Institute" in Phi ladelphia. Bij de opening op 5 november was n.L de ambassadeur van Nederland noch een van zijn vertegenwoordigers „De kunstenaars voelen zich in hun be langen geschaad, omdat'het gebrek aan morele steun van de ambassade het de Amerikaanse initiatiefnemers onmogelijk maakt hun plan. om de expositie door de V.S. te laten reizen, uit te voeren", zo vertelde een van de kunstenaars, de heer H. Willemse. De initiatiefnemers zijn de Roland Holstprijs '65 voor Hugo Claus AMSTERDAM (ANP) Op voordracht van een jury bestaande uit de heren Pierre H. Dubois, Ben Stroman en Erik Vos. heeft het bestuur van de Heoriette Roland Holststichtlng besloten de Hen- riette Roland Holstprijs voor het jaar 1965 toe te kennen aan de Vlaamse schrijver Hugo Claus voor zijn oeuvre op het gebied van de toneelschrijfkunst. De uitreiking'van de prijs zal plaats vinden tijdens een korte plechtigheid ln het gebouw van de Arbeiderspers te Amster dam op vrijdag 19 november te 17.00 uur. directeur van het „Art Moore Institute", dr. Bryce, en de schilderijenverzamelaar en miljonair B. D. Bernstein. Blijkens een brief van de heer Bern stein aan de heer Willemse is voor de opening een vrouwelijk lid van het am bassadepersoneel naar de expositie komen kijken, waarna geen enkele reactie mere is vernomen. In de brief staat ook dat van de 120 werken er maar 46 zijn ten toongesteld. De heer Willemse wijt dit aan de negatieve houding van de ambassade. De 23 De protesterende kunstenaar zijn: Rudi Bierman, Eugene Brands, Tonny Buiten dijk. Pieter Defesche, Eduard Flor, Han Mes, Antoon Rooskens. Jan Sierhuis, Pier re van Soest. Henk Willemse. Henk Ar nold. Ed Dukkers, Niels Hamel. Jaap Hillenius. Paul ten Hoopen. Ex Horn, Pieter Kooistra, Imre Nagy. Aart Roos. Hein Stork, Paula Thies. Dick Zwier en Ruth Fischer. De tentoonstellin gvan de Nederlandse kunst in Philadelphia duurt overigSns nog tot 23 november. Eredoctoraat voor prof. Nuboer STRAATSBURG, (U.P.I.). Een van de drie geleerden aan wie op 22 november door de universiteit van Straatsburg een eredoctoraat wordt verleend is prol. dr. J. F. Nuboer. De anderen zijn de Zwitserse professor Walter von Wartbourg en de Iraanse professor All Akbar Siassi.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 6