DUIZENDEN GEPAKT IN MIDDEN- EN WEST-JAVA Ongerustheid regeling kraamzorg-ziekenfonds Ontploffing op schip in Rotterdam Vanavond in de ether GUUS HERMUS WEER 1 IN MAGISTRALE ROL j Ruimere taak overheid ten aanzien van kunst' TELEVISIE Beledigde mevr. Romein Beatrix? De programmering van Wim Sonne vel ds show RADIO Nog 7000 man verborgen de misdaad giovanni vent PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 15 NOVEMBER 1965 Telegram Wit-Gele Krui» Tijd nodig voor voorbereiding (Van een onzer verslaggevers) Het bestuur van de Zuldhollandse Bond van het Wit-Gele Kruin heeft zaterdag morgen op de algemene vergadering van de bond in gebouw Op Gouden Wieken te Schevenlngen voornemen gemaakt om de regering een telegram te sturen. waar- In haar grote ongerustheid tal kenbaar maken over de per 1 januari van het volgende jaar Inwerking tredende regeling over de inbreng van de kraamzorg In de ziekenfondsverzekering. In het telegram zal aangedrongen wor den op uitstel van deze regeling of op een overgangsregeling die het Wlt-Oele Kruis mogelijk moet maken zich op de regeling, waarvan zij overigens het belang wel inziet, voor te bereiden. De gevolgen van de regeling zullen zijn het vervallen van de subsidie voor de salarissen van de kraamverzorgsters en een overname van de kosten voor 75 procent door de zieken fondsen, waarbij een landelijk gemiddelde voor de kosten van kraamverzorging zal worden vastgesteld. De nlet-verzekerden zullen deze kosten dus zelf moeten De voorzitter van de bond. de heer F. G. J. Oostvogel, die een en ander op vragen uit de vergadering meedeelde licht te toe, dat de kosten In de verschillende centra nog al eens verschillen en de aanpassing aan een landelijk gemiddelde moeilijkheden kan veroorzaken. „Boven dien." so zei hij, ..loopt er een aantal afspraken voor het volgende jaar. waarin geen rekening wordt gehouden met de nieuwe regeling." Ook de secundaire arbeidsvoorwaarden voor verzorgsters in verschillende kraaracentra lopen vaak In zijn openingswoord wees de voor zitter er op dat de kruisvereniging meer moet streven naar een eigentijdse plaats en naar een beter contact met de be volking. die onvoldoende bekend is met het werk van de kruisverenigingen. Hij pleitte voor een grotere zelfwerkzaamheid van de bevolking op het gebied van de gezondheidszorg, die het meest op de voor grond treedt in de kruisverenigingen. „Zelfs het overgrote deel van de leden." zo zei de heer Oostvogel, „beseft niet, dat men vla de kruisverenigingen zijn noden en behoeften kan formuleren, wensen kenbaar kan maken en klachten kan uiten." In verband daarmee wees de heer Oostvogel op het grote belang van districtsvorming, onderlinge samenwer- king en contact met huisartsen en maat- schappelijk werkers van de kruisvereni- gingen Nieuwe voorzitter Het sluiten van de vergadering was overigens de laatste ambtshandeling als voorzitter van de heer Oostvogel. Na zes Jaar heeft hij. wegens te drukke werk zaamheden de voorzittershamer neerge legd. Als bestuurslid zal hij in het vervolg achter de tafel plaatsnemen. Tot zijn opvolger werd gekozen de heer S. Menken, wethouder van Sociale Zaken en Volks gezondheid te Leiden. Ter vervanging van mevrouw E. Wolkenfelt-de Jong en de heer P. S. I. Knaapen werden tot nieuwe bestuursleden gekozen de heren P. H. H. Roebroek, secretaris van het bestuur van het Wit-Gele. Kruis te Voorburg en C H. G. Goudriaan. voorzitter van het Wit- Gele Kruis ln Noordwijk. ROTTERDAM (ANP) B(J een ex plosie In de machinekamer van het Ne derlandse kustvaartuig „Export-2* ln de afgelopen nacht omstreeks 2 uur Is een Nederlandse zeeman dodelijk veronge lukt. Drie Spaanse opvarenden en de Nederlandse 18-jarlge matroos A. de Bak werden meer of minder ernstig gewond. Het schip ligt ln de Jobshaven ln Rot- Men vermoedt dat de explosie is ont staan, doordat enige dronken opvaren den een elektrische lamp ln de ma chinekamer hebben omgetrapt. Er ont stond een brandje dat in korte tijd door de Rotterdamse brandweer kon worden geblust. De omgekomen opvarende is de 17-jarige matroos Koen Rietman uit Deventer. De schade, die door de explosie werd aangericht, is aanzienlijk. De brand, die na de explosie in de machinekamer uit brak. breidde zich namelijk naar het achterschip uit. Daar brandden de ver blijven van de veertien bemannings leden bijna geheel uit. De „Export-2". eigendom van de Bacoralijn en 478 brt. metende, was geladen met stukgoed. ANTENNE Hilversum III op 240 meter? HILVERSUM. In de toekomst zal het derde radionet, thans alleen op f.m., waarschijnlijk overdag te beluisteren zijn op 240 meter. Dit Is de voor lopige conclusie van de onlangs te Montreux gehouden U.I.T., de inter nationale unie voor telecommunicatie. De Nederlandse afgevaardigde, prof Bast. directeur-generaal van de PTT. besprak het 240-meterplan met de delegaties van Hongarije, Engeland en Ierland, die er reeds op werken. Slechts Hongarije was bang voor sto ring. Daarom gingen prof. Basta ge dachten op de eerste plaats uit naar een zender op de middengolf, die over dag zou kunnen worden gebruikt, zo dat het derde net 's avonds kan terug keren naar de f.m.-frequentie. De 240 meter leek hiervoor het meest ge schikt. K.R.O.-jubileumgids van dik formaat HILVERSUM. De Jubilerende KRO verrast deze week de lie gunstiger* van de eigen omroep op een speciale Jubl- leumglds van ongewone dikte, name lijk 88 pagina'*. De redactie heeft afge7.ien van de ietwat versleten vorm, om z.o'n Jiibileumbljdrage voor een groot deel te vullen met tal van min of meer hooggestemde bijdragen van prominente figuren. In het hoofdartikel getiteld „Een nieuw begin'', waarin de pioniersarbeid van de mannen van het eerste uur als wijlen pastoor Perquln O.P. en de heer Speet, maar ook de naoorlogse „her- oprichter" van de katholieke omroep. prof. dr. J. B. Kors O.P., wordt her- dacht, verzekert de hoofdredacteur. mr. H. W. van Doorn, dat de KRO thans start voor een „nieuw begin" om ln de komende jaren een belang- rijk stuk van de communicatie te kunnen verzorgen. Naast een lezenswaardige bijdrage van Frane Wijsen over de geschieden .Het masker valt', thriller van Wolfgang Staudte West-Dultsland. In de film „Het masker valt" is hij minder bijtend, alhoewel weer duidelijk zijn sym pathie voor de verdrukten naar voren komt. De film speelt zich voor onge veer twee-derde in de rechtzaal af, waar een slimme verdediger een verbeten strijd voert om een onschuldige vrouw vr(j te krijgen. Staudtes opmerkelijke spelregie zijn acteurs en actrices maken vrijwel nooit een verkeerd ge baar stempelt deze film tot een boelend werk. Niet een van zijn meester werken, maar toch een pakkende film. (Nederland I 21.00' RADIO VERONICA (192 m> 18.00 Verzoekjes (jukebox'; 19 00 Gevar. programma. 19.30 Hitparade. 20.00 Gram., met o.a. Indonesian Teenager corner, 21.00 Rock, Beat and Boogie, 21.30 Veronicas rhythm and Blues Hop. 22 30—1.00 Gevar. gram. platen. BRUSSEL Xedet 18.00 .Hullabaloo' nienive party voor teeners nerparty, waarin per week ge middeld acht vooraanstaande artiesten meewerken. De brengt vanavond de eerste NCRV-tv kocht er voorlopig twee v scherm. Als gastheer van deze programma's treedt, de ln Europa zo'n beetje uit de running zijnde, Paul Anka op, die tevens 't leeuwedeel van 't muzikale gedeelte op zich neemt. Verder: de Italiaanse Rita Pavone. de Franse Sylvae Vartan. de Amerikaanse Chubby Checker en Del Shannon. Voor 't „Londense" de radio bevat de kleurige gids gedeelte zorgt de beroemde manager Brian Epstein, die zijn pupil Marian - --j- - Faitfull presenteert. tt 01 on» schat aan informatie stroom van radio- en televisieuitzen dingen in de feestweek. (Nederland II 21.00) Tweede Kamer als decor .bejaarden'-programma (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Voor het eerst zal de vergaderzaal van de Tweede Kamer dienst doen als „levensecht" decor voor een nlet-polltlek programma. Het gaat om „Waarvan leven de bejaar den een aflevering uit de t.v.-reeks „Eén op tien". „De gedachte" te gekunsteld? .Beschermengel' Pratti blijspel Dit deelde NCRV-presentator Jan van Hillo mede, die vanmorgen in de deiljk epigonistiscbe Tweede Kamer tezamen met regisseur Dostojevski (Schuld Rob Mariouw Smit de opnamemogelijk heden in ogenschouw nam. „Het pro gramma krijgt een voorlichtend ka rakter. Wij willen de mensen laten zien, waar zij recht op hebben buiten hun AOW, dus op grond van de Bij standswet". Aan dit programma weiken ongeveer honderd bejaarden uit Den Haag mee. Als gasten zullen aanwezig zijn: oud- minister-president dr. W. Drees en oud-staatssecretaris de heer B. Rool- vink. De uitzending vindt dinsdag avond 23 november plaats via Neder land n. de grootmoedig-medelijdende of pleegt zij bij haar laatste bezoek een afschu- welijke wraakoefening? We geloven dat een 6tuk. dat dergelijke intrigerende vragen oproept, niet zonder meer als een onbelangrijk bedenksel terzijde mag worden geschoven. Al zou- den we willen erkennen dat hier eer- J der van een psychologische thriller dan van een dramatisch graafwerk in de menselijke psyche kan worden ge6pro- ken. De prijzende opmerkingen over de opvoering als zodanig kunnen wij ove- rigens ten volle onderschrijven. het voortreffelijk gespeeld werd met quu8 Hermus was inderdaad magistraal door Toneelgroep Centrum op het re pertoire werd genomen waren de critici vrijwel unaniem van mening dat het stuk al te bedacht was. met een dui- ijzing naar Er is ln de hemel een schreeuwend tekort aan beschermengelen. Op de aarde leeft echter een weduwe, die er een nodig heeft. Franz Pratti. fruithandelaar, zou er ge schikt voor zijn, maar hij is nog niet dood. Uiteindelijk is het dan zover en hij neemt de zorg voor de charmante weduwe Op zich. Het grote probleem, waarmee hij te kampen krijgt, zijn de nieuwe huwelijkskandidaten. Dit komische probleem is door de auteur Helmut von Cube tot radiospel ver werkt, dat de AVRO vanavond uitzendt. (Hilversum I 21.20) 20.30 Inburgeren (II). documentair programma: 2100 Het masker valt. film over de astmabestrijding ln Ne- Uitzending Stichting Socutera: Een film over de asthmabestrijding in Ne derland; 22.50—22.55 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Journ., NCRV: 20.01 Dieren kijken, natuur film; 20.20 De Antwoordman; 20-35 t Is zó bij de luchtmacht, TV-fllm (deel 4); 21.00 Hulla-baloo. tienerparty; 21 50 Attentie; 22.05 Dagsluiting; NTS: 22.10 22.15 Journaal. vooral een magistrale hoofdrol Guus Ilermus. Gisteren bood de AVRO ons deze voorstelling In t.v.-worm aan en we aarzelen niet (e verklaren dat we ln hoge mate geïntrigeerd werden. Die gewraakte gekunsteldheid is er na tuurlijk; die is er in zekere zin in elk toneelwerk. Maar het aardige bij An- drejev ls dat Je er als kijker niet uit komt. Niet wat Kerejentsev betreft: is hij krankzinnig, wendt hij krank zinnigheid voor, of waant hij zich die voorwending alleen maar? Doch ook niet in zijn hoofdrol. Hij zette die, vooral ln de moordscène, met een heftigheid neer die speciaal voor de t.v. hoogst ongebruikelijk is. Maai- dat paste voor- J treffelijk in het gegeven, waar immers de vraag opengelaten wordt of zijn waanzin al dan niet gesimuleerd is. Merkwaardig overigens dat het ons niet in het minst stoorde dat we de- zelfde acteur pas enkele dagen geleden in een heel andere i Nathan de Wijze) J rol zagen. Een grandioos bewijs van de veelzijdigheid van Hermus" grote talent! MORGEN - NTS: 10.45 School- Prof. dr. Ph. J. Idenburg geïnstalleerd als voorzitter R. v. d. K. AMSTERDAM, (A.N.P.) C.R.M.- mlnlster Vrolijk heeft zaterdag de nieuwe voorzitter van de Raad voor de Kunst, prof. dr. Fh. J. Idenburg, geïnstalleerd tijdens een vergadering van de afdeling algemene zaken van de raad te Amster dam. De minister herinnerde met erken telijkheid aan de werkzaamheden van de afgetreden voorzitter mr. J. RL L. Th. Cals en bracht dank aan zfln opvolger voor diens bereidheid deze taak te aan vaarden naast de andere functies die hij met grote voortvarendheid vervult. De minister wees erop dat hij van de Raad steun verwacht bij zijn streven om aan de kunst een ruimere plaats te geven binnen het totale overheidsbeleid en bij het zoeken van de meest geëigende vor men om voor deze nog betrekkelijk Jongé tak van overheidszorg een ruime plaats te verzekeren, waarbij voldoende ruimte Prins Charles even op Schiphol SCHIPHOL (ANP) Prins Charles, de echtgenoot van prinses Irene, ls za terdagmiddag drie kwartier op Schip hol geweest. Hij bevond zich op door reis van München naar Madrid en moest voor deze reis tweemaal over stappen ln Amsterdam en Brussel aangezien er geen directe verbinding 'alen De prins, die on werd op Schiphol begroet, floor tegenwoordiger van de KLM en naar 'n ontvangstkamer (VIP-kamer) gebracht. Om kwart voor vijf stapte h(J tn het KLM-toestel met bestemming Brussel. EXPEDITEUR STEEKT 24 TON IN EIGEN ZAK I ROTTERDAM (ANP) - De Rotter- i damse politie heeft de 55-Jarige expedi teur C. V. uit de Maasstad gearresteerd, omdat hij ervan wordt verdacht van sep tember 1964 tot oktober van dit Jaar i ruim 24.000 gulden te hebben verduisterd I ten nadele van zijn werkgever, een Rot terdamse transportonderneming. De man Is Ingesloten. Voor zover de politie thans uit ver horen bekend ls geworden trok V de ruim 24 000 gulden aan zich door de op grote schaal valsheid ln geschrifte te nlegen De expeditpur. die belast was met het charteren van vervoerders, had toe stemming van zijn superieuren om. als dat nodig was. voorschotten uit te be- vervoerder? die voor het be drijf een karwei zouden gaan verrichten arriveerde, j V pleegde de verduisteringen door voor- •- l schotten die hij aan gefingeerde vervoer nlders had „ult-betnald" ln eigen zak te «teken De uitkeringen van de voorschot ten toonde hij bij zijn supprieuren met een valse kwitantie. Heuvel leverde vakwerk als de half-karikaturaal opgevatte Savelov. De overige bezetting was zéér bevredigend. Jan Retel verzorgde de t.v.-regie op indringende wijze. Wij waren het echter J niet eens met zijn openingsscène, die hij dr. Kerzjentsev Het denken. Een tot zijn zieke aap sprekende dokter lag hier veel meer voor de hand. Raad voor de Kunst en het departement Zaterdagavond zagen we in de tweede van Cultuur. Recreatie en Maatschappe- aflevering van „Interland" een flinke lijk Werk, die beide de behartiging van vooruitgang t.a.v. de chaotische pre- kunst en kunstleven ten doel hebben. miere van een maand geleden. Prof. Idenburg dankte voor het in hem ploegenwedstrijden met gestelde vertrouwen. HIJ sloot zich aan aardig kijkvermaak. terwijl doof de bij de woorden van minister Vrolijk door goed bijgehouden stand het spannings- de nadruk op te leggen dat de Raad J Hedenavond NEDERLAND I - NTS: 19.00 Nieuws in liet kort; 19.01 Klaas Vaak; 10.05 Het Wilde Westen. Comedy Caper; P19.20 Openbaar Kunstbez 19.35 Flip per; Diévenjacht. TV-film; 20.00 Jour naal en weeroverzicht: 20.20 Uitzen ding van de Katholieke Volkspartij; voor een goede taakvervulling zijn wortels moet hebben in de maatschappij en in het bijzonder in het kunstleven. Dit facet meer tot zijn rechttte dnoen komen dan tot nu toe wellicht het geval was zag hij mede als zijn taak. De leden van de Raad staan, volgens prof. Idenburg. vaak tus sen het wenselijke en het mogelijke en geraken dan in het wrijvlngsvlak tussen overheid en kunst. Na de installatie wis selde de afdeling algemene zaken met de minister uitvoerig van gedachte over het te voeren kunstbeleid. element wat meer reëel werd We den nog niet overtuigd van t feit dat met alle geleverde kosten en moeiten hier een t.v -programma geboden werd dat die kosten en moeiten waard maak te. Maar gezien de flinke vooruitgang, wachten we wél met enige spanning de vijftiende december af. Dan gaat de derde ronde- Enkhuizen-Tongeren. Vg. 1 tlTRtfCHT (ANP) Met ingang van 1 november is de heer A. P. Wouden berg. arts. benoemd tot directeur van de Nederlandse stichting voor gezond heidsvoorlichting en -opvoeding. De heer Woudenberg was van 1 janu ari 1963 tot 1 november 1965 weten schappelijk medewerker van prof. dr. P. Muntendam, directeur van het instituut voor sociale geneeskunde van de rijks universiteit in Leiden. AMSTERDAM (ANP) De heer D. ter Veen In Amsterdam heeft de offi cier van justitie In de hoofdstad ver zocht een straf vervolging ln te stellen tegen mevrouw A. Romein-Verschoor wegens opzettelijke belediging van prin ses Beatrix op een acttevergaderlng ln Amsterdam van de PSP. De heer Ter Veen zegt in zijn brief aan de officier, dat mevrouw Romein blijkens een verslag in een Amsterdams ochtendblad o.m. zou hebben gesproken van „hooghartige koppigheid en slimme overrompelingstactiek van prinses Bea trix." Hij is van mening, dat deze woor den voor de prinses in hoge mate bele digend moeten worden geacht en dat aangenomen mag wordden dat me vrouw Romein zich van het beledigen de karakter van deze woorden terdege bewust is geweest. KRO verdedigt standpunt (Van ome omroepcorrespondent Hoewel het gesprek, dat twee vertegen woordigers v vrijdagavond hen gehad met Wim Sonneveld. Zijn bezwaren ten aanzien va tijdstip van zijn t.v.-show op zaterdag. De KRO-leiding zal wat betreft het uur niet tot programmawijziging over gaan, omdat men van mening blijft verschillen met de opvatting van de heer Sonneveld, dat er op dit uur weinig t v.-kijkers zouden zijn. En het contract maakt een eenzijdige annu lering onmogelijk. KRO-televisle Het tweede deel van de Sonneveldshow, HertogenboHch heb- dat destijds in de Utrechtse Schouw burg op beeldband werd vastgelegd, zal door de KRO in het paasprogram- worden opgenomen. ivond 27 november om 17 35 uur, geen Nader volkomen resultaat heeft opgeleverd, staat de vertoning op dit uur nu vast. Het contract dat op 13 juni j.l. met de heer Sonneveld werd gesloten ver meldt namelijk geen aanvangstijdstlp. Dit was ook te enen male onmogelijk, omdat de KRO-programmaleiding niet wist of de minister zijn goedkeuring zou hechten aan het KRO-ver/.oek om op de sluitingsdag der jubileumweek dus op zaterdag 27 november van 8 uur 's ochtends tot middernacht t.v.-programma's te mogen uitzenden. wij. dat Wim Sonne veld zich het tijdstip van uitzending pas begon te realiseren toen hij door collega's erop werd geattendeerd. De KRO meent, dat de cabaretier zijn populariteit waarschijnlijk onderschat en gelooft, dat vele kijkers desnoods bereid zullen zijn hun maaltijd te ver. zetten. Bovendien moet er rekening worden gehouden met de mogelijkheid dat er op deze unieke t.v.-dag in Ne derland zelfs veelvuldig zal worden afgeweken van bestaande kijkgewoon ten en kijktijdstippen. Hedenavond HILVERSUM I (402 m' AVRO: 18.00 Nieuws; 18.15 Akt.; 18.25 Licht orkest en zangsol.: 18.50 Jongeren- journaal; 19.20 Op de plaat rust: strijdkrachtenprogramma; 19.45 Over heidsvoorlichting; Den Haag aan de lijn; 20 00 Nieuws; 20.05 Weet ik veel: een wedstrijd in kennis tussen twee bedrijven; 20 30 Licht ensemble met zangsoliste; 20.55 Inleiding tot mu ziekbegrip: muzikale lezing; 21.10 Ex clusiefklass. kaïmermuz.; 21.20 Be schermengel Pratti. hoorspel; 22.30 Nieuws; 22 40 Actualiteiten. 23.00 In tern. Radioweek: orkest van Radio Beromünster en solist: mod. muz.; 23.25 Almanak: actualiteitenprogr. uit de universitaire wereld. 23 40 Lloht ensemble; 23.5524.00 Nieuws. Uitz. van de A.R.P. Spreker Mr. W. R. *van der Eluis. Sekretaris van de A.R.P. 18 30 Gram.: 18.50 Openb. Kunstbezit: *19.00 Nieuws en Weerpraatje: 19.10 *Radiokrant: 19.30 Klass. Grammuz *19.55 Op de man af. praatje; 20.00 Russische volksmuziek; 20.20 Het ver- ★gulde kaartenhuis, docum. hoorspel; *21.20 Muziek van de Meestere: semi- klassieke en moderne muziek; 2150 Bariton en piano: mod. liederen; 22.15 Avondoverdenking; 22.30 Nieuws; 22 40 ji Boekbespr-22 50 Gram.; 23.25 Mod. muziek; 23.55 Nieuws. 19.40 Volksmuz 20.00 Recital; 22.00 BRUSSfcL Frans (484 m) 22.30 Ja*«- NDRAVDR (309 m) 19.30 Klass. mui. 22 10 Opcrettemuz.0.20 Aiiius.muz. ENGELAND BBC (330 m) 20.30 Klas. muz.('.15 Moderne muz. ENGELAND BBC «1500 ml 18.00 Nieuwe gram.platen21.40 Amus.mui.: 23.00 Gevar prr.gr.; 23.31 Jazzmuz. 1.00 Lichte muziek. DRAADOMROEP (4e HJn) 18.00—20.00 u I. Sir Edward Elgar. Symfonie nr. 1 In op 55. Andante (Nobllmente e AllegroAllegro molto- Arla- nto. Allegro. Philhnrmonia Or kest o.l.v. Sir John Barblrolll II. Frederick Dellus. Songs of Farewell, voor dubbel koor en orkest. How sweet the silent backward tracings! I stand as on nome mighty eagl's beak; Pas sage to you! Joy. shipmate, jovNow finalè to the shore. Royal Choral So ciety- Roval Philharmonic Orchestra; o 1 v Sir Malcolm Sargent lil Sir Arthur Bliss. Concert voor plano en orkest. Allegro con brio: Adagiettn. Andante maestoso Molto vivo. Trevor Barnard, piano- Philhairmonla Orkest o.l.v. Sir Malcolm Sargent. Dinsdagavond HILVERSUM I (402 m) AVRO: 7.00 Nieuws. 710 Ochtendgymn., 7.20 Carillonbespeling, 7 30 Gram., VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws, 8.10 Gram., (8.25 De groenteman), 8.45 Morgenwijding, 9.00 Voor de zieken, (9.35 Water- standen). 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Gram.. 11.00 Nieuws, 11.02 Gram., 12.00 Lichte muziek, 12.27 Voor land- en tuinbouw, 12.40 Lichte muziek, 13.00 Nieuws, 13.10 Actual., 13.30 Kerkorgelconcert, 14.00 Oude gewijde muziek, 14.40 Schoolradio, 15.00 Voor de vrouw, 15.40 Lichte muziek, 16.00 Nieuws, 16.02 Lichte muziek, 16.15 Voor de jeugd, 17.15 New-York calling, 17.20 Voor de teenagers. HILVERSUM n (298 m) KRO: 7.00 Nieuws, 7.10 Het levende woord, 7.15 Gram., 7.30 Nieuws, 7.32 Gram., 7.55 Overweging, 8.00 Nieuws, 8.10 Gram., 8.30 Nieuws, 8.32 Gram., 8.40 Voor de hulsvrouw, 9.40 School radio, 10.00 Gev. muziek, 10.50 Licht baken. 11.00 Voor de vrouw, 11.30 Gram., 11.50 Praatje, 12.00 Angelus, 12.03 Gitaarspel, 12.20 Voor land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws, 12.40 Re portage KRO-jublteum, 13.00 Gram., 13.35 Voor de plattelandsvrouwen, 13.45 Jazz, 14.25 Gram., 14.45 Gods dienstig progr., 15.00 Lichte muziek, 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Voor de padvinders, 17.50 HILVERSUM m (FM-kanalen NRU-NCRV9.00 Nieuws, 9.02 Gr.. 10.00 Nieuws, 10.02 Gram., 11.00 Nieuws, 11.02 Gram., 12.00 Nieuws, 12.02 Volksmuziek, 12.30 Top Tien, 13.00 Nieuws, 13.02 Musetteklanken, 13.30 Gram., 14.00 Nieuws, 14.02 Lichte muziek. 15.00 Nieuws, 15.02 Gram., 16.00 Nieuws. 16.02 Gram. voor tieners, NRU-VARA: 17.00 Nieuws, 17.02 Lichte muziek, 17.25 RADIO VERONICA (193 mtr) 7.00 Ook goeie morgen. 9.00 Verzoekplaten- progr v.d. bedrijven. 10-00 Koffietijd. 11.00 Artiesten met eigen stijl. 11.15 Verzoekplatcnprogr. v. d. huisvrouw, 12 00 Muziek bij de lunch, met o.a tips voor de vrouw. 14.00 De speeldoos, 15 00 Oude gram. platen. 16.00 Dins dagmiddag speciaal, met gevarieerde gram. muziek en Elvis Presleyshow. 17.15 Orkestmu: DJAKARTA (l PI) Meer dan 5.000 personen betrokken bfj de mislukte staats greep van 1 oktober zijn tot dusver In Midden- en West-Java gearresteerd, aldus Is meegedeeld door het Indonesische pers bureau Antara. Op geheel Java zouden 7.1ch nog echter ongeveer 7.000 rebellen schuilhouden. Vele rebellen hebben zloh overgegeven. De berichten over geweldpleging in Oost-Java schijnen wel overdreven te Liturgische kalender DINDSDAG. 16 november: Heilige Gertrudis. Wit. zijn, hoewel sommige winkels van Chine zen dooi anti communisten ln brand zijn gestoken Volgens Antara zijn in de maand oktober bij Kluten in Midden Java 2.100 leden van de communistische jeugdbeweging Pemoeda Rakjat gevangen genomen Het persbureau meldde dat een poging de stad Klaten op 22 oktober te veroveren door het leger was verijdeld. President Soekamo nfeeft voor vandaag kabinetsvergaderingen aangekondigd om het economisch herstel van het land te bespreken. Andere recente ontwikkelingen: De politie van Djakarta heeft 321 vuurwapens en honderden zakken Chinese rijst en cement in be6lag genomen In Midden- Java xijn see personen gearresteerd die in opdracht van de voormalige commu nistische burgemeester van een plaats eet aantal personen wilden vennoorden Uit I bij de etenslift in Midden-Java buitgemaakte documenten zou volgens zegslieden blijken dat de communisten plannen hadden voor door howard shaw 67 I „Hé! Wacht even!" riep de man van het kasboek hem na. „Niemand vertrouwt mij hier. Ga zitten en schrijf een kwitantie voor mij uit. Ze zullen j deze maand geen boeking zonder kasstuk bij mij Giovanni ging zitten aan de tafei die het dichtst nslift was, en schreef een kwitantie voor 'ijftig lire op naam van het INIRO-restaurant. Ter- vijl hij wachtte tot de inkt droog was. wierp hij aandachtige blik op de Installatie ln de ruime van de belangrijkste Indonesische nis voor hem. Daarna bracht hij de kwitantie industrieën. Regeringsfi I <le b^lrljfsleider. „Ik had al foto's die troepen hebben bij de doorzoeking van dingen gezien", zei hij wijzend op de etenslift, de woning de dit is de eerste die ik werkelijk i belangrijkste communistische partijleider taurant zie aangebracht. Zijn ze erg duur? H. Loekman een rebelleminiform ln junglekleuren. een gele band die ver moedelijk een kenteken voor de rebellen was cn boeken en documenten gevonden. In Noord-Sumatra ls een oommuniste met een geheim identlftcatteteken op haar dij gearresteerd Het meisje gaf volgens berichten toe opdracht te hebben een islamitische leider te doden. Het Indonesisch volksparlement heeft een resolutie aangenomen waarin de opheffing van de communistische partij en haar aanverwante organisatie* wordt geëist. ,Ze zijn niet bepaald goedkoop", antwoordde de man, „maar volgens ons hoofdkantoor ln Turijn zijn ze hun geld waard. Persoonlijk ben ik het "daar volkomen mee eens. Dat ding daar" hij wees naar de nis „doet het werk van vijftien kelners, zonder lawaai en ruzie. Alles komt snel en geruisloos uit de keuken. Nauwelijks heeft een gast Iets besteld of het staat voor hem". Hij wierp een tevreden blik op de etenslift en keek dan Giovanni nadenkend aan „Natuurlijk kun je zoiets alleen ln heel grote restaurants gebruiken. (Naar lk hoor, hebt u maar een kleine zaak; voor li zou het waanzin zijn om geld in zo'n installatie te steken. Die zou u nooit produktlef kunnen ma ken". Giovanni bleef een paar minuten naar de etenslift kijken en zei dan: „Ja, u kon best gelijk hebben". Hij drukte ieder van de drie bedrijfsleiders de hand en ging heen. De drie bogen zich weer over hun afrekeningen. Toen hij bij de deur was. hoor de Giovanni een van hen nog opmerken: ^.Ik vind toch dat we te véél gegeven hebben. Wat hadden wij eigenlijk niet die boekhandelaar te maken?" Giovanni ging terug naar zijn trattoria. Daar bel de hij een bloemist op en regelde de verzending van een grote krans naar Rivisondoli. Die avond met Miranda achter een glas wijn dacht Giovanni aar de winkel van zijn overleden vriend. Al maanden waren de rolluiken neergelaten, de naam van de vroegere eigenaar was verwijderd en de winkel was leeg. Eerstdaags zou die verhuurd worden aan een andere winkelier, aan een vreem de dan zou de Via dei Scrivani niet meer het zelfde zijn, dacht Giovanni. Overeenkomstig de wens van zijn vriend woonde Giovanni de b.egrafenis niet bij. Maar twee dagen later ging hij naar Rivieondoli en in de namiddag van 9 mei 1959 stond de res taurateur onder de hoge cipressen van het kerkhof met zijn ogen gericht op een eenvoudige' zuil van wit marmer, waarin de naam van de boekhande laar was gebeiteld n het sombere grafschrift: QUANTUM MUTATUS AB ILLO „Een citaat uit Aenels van Virgllius", herinnerde Giovanni zich. „Hoezeer veranderd van die...." Op de ochtend van de dag, waarop de boekhande laar was gestorven, had Giovanni een aangeteken de brief ontvangen. Deze bevatte slechts een sleu teltje. Het poststempel was Rivisondoli. Toen Giovanni op 10 mei 1959 in Rome terug kwam, trok hij zich terug in zijn zitkamer, nam het sleuteltje en opende hiermee het leren koffer tje dat de boekhandelaar hem had toevertrouwd. Het koffertje bevatte een brief en negen dikke bun dels bankbiljetten van tienduizend lire. De brief was slechts kort: Het voortdurende gekwebbel van mijn leeghoofdige verpleegster doet mij verlangen naar het onver mijdelijke. Intussen blijft tde dokter halsstarrig doorgaan met mij vol te spuiten met chemicaliën. Beiden stralen van een bespottelijk optimisme en beseffen niet hoe verlangend ik ben om de grote reis te beginnen...Ik stuur je hierbij het restant van de fondsen terug die je mij de laatste jaren min of meer opgedrongen hebt. Het zou een gro ter bedrag geweest zijn, als ik niet besloten had om zeven miljoen lire te schenken aan de univer siteit van Padua voor het Instellen van een leer stoel voor het bestrijden van geluidshinder Ik wil je nog twee dingen aanraden: Vermijd over dadige luxe en sluit de trattoria.. Ik zend je een laatste groet, dierbare vriend, en hoop je later terug te zien. dag ging hij naar de grafkelder; soms om verder te gaan met het verwijderen van de fresco's, soms om daar uren lang op en neer te lopen en na te denken over de situatie. Hij praatte dan hardop en onderstreepte zijn woorden met grote gebaren. In de middag van 19 mei 1959 hoorde Miranda toe vallig een groot gedeelte van zijn sombere alleen spraak. De trattoria had juist een uitgebreide en du re lunch geserveerd aa nveertien uitgelezen gas ten. Zij had de stoomtafel ingeschakeld en de tafel bij de etenslift schoon gemaakt. Toen ze door de tunnel terugliep, hoorde ze hem vijf nieter onder zich een lange toespraak houden. Ze klom over het hek om het graf ln het gewelf van de grafkelder en daalde zachtjes de ladder af. Op de marmeren graf tombe ging ze zitten en luisterde. (Wordt vervolgd),

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2