Doorkauwen of verdrinken in een zee vol consumpties HAL-len of stilstaan (IV) Hoofdbrekens over Hot Line Wie zal in Moskou de telefoon opnemen? ATERDAG 13 NOVEMBER 1965 DE LETDSE OOURANT i het s.s. Rotterdam Zaterdag. Die eerste dagen op een meer dan volle zee denk je alleen: het staat ervoor, jongens, dus happen maar. En onvervaard annexeer je het luilekker land, dat chef-kok L. Dickmann en zijn goedgemutste keukenbrigade aan de for nuizen van het s.s. ROTTERDAM hebben ^hefkok L Dickmann: „Ik heb liever het I a burgermanspotje" Voor de rest wil hij alleen maar zeg- n: „Eet smakelijk". En mocht me- ;r onverhoopt nog verdere wensen lebben, dan zitten daar schuin boven pjn lodderoog twee handige knoppen. Bij de bovenste staat „steward", bij de ndere „stewardess". Drukt meneer nu de eerste, dan staat hij binnen tien onden weer geheel service-bereid r bed. Prefereert u de tweede nop, dan kan het wat langer duren, taar komen doet hij. Ja zeker, ste ward Toering persoonlijk, want meneer at toch niet veronderstellen, dat ze op de Rotterdam een potje van ma- Met een extra kussen in je rug pel Je even later je ei. Je smeert de toost tn schenkt de thee in. Je voelt je net r e?n patiënt, die na een ernstige operatie weer voor het eerst zittend mag ontbij ten. Alleen dat Idee maakt Je al dood- «lek en je neemt in bed nog het be sluit voortaan elke neiging tot vadsig heid te onderdrukken en 's morgens ge- Woon in de eetzaal te verschijnen. Dat J« daarmee in feite de dreigende indi catie versnelt,ontgaat je, omdat je het immers veel te druk hebt met je ver meende heldhaftigheid. Die ontdekking doe je pas, als Je de volgende dag ga- »end en met een sierlijke kater op je ■nkerschouder aan tafel plaatsneemt en de menukaart grijpt. Na een seconde leg Je hem weer verbijsterd neer. maar dan is het al te laat. De duivel van de gulzigheid hangt reeds zwaar aan Je flip en zal niet wijken, voordat je hem «ijn zin hebt gegeven. „Een gebakken appeltje als binnenkomertje", teemt hy, Len dan een lekker bord cornflakes of gepofte rijst met veel boter en suiker." Je kijkt schichtig om je heen. zoekt een steun en toeverlaat en wenkt ste ward Juda. Wat adviseert hij? Het liefst iets lichts om de dag stralend te openen. Hy laat zyn kennersblik over de kaart gaan, zegt dan: „Wat had u ge dacht van een gebakken appel, wat cornflakes of pofrijst met veel boter en suiker?" Hemelse goedheid. Je zult er dus voortaan rekening mee moeten houden, opgebouwd, 's Morgens voor dag en dauw ondergrondje is immers nooit weg. Neen, begint het al met een glas grapefruitsap, dat steward Toering als een voortijdige sinterklaassurprise naast je hoofdkussen neerzet. Uit eigen beweging heeft hij er ook nog wat croquante toost bijgedaan en twee zachtgekookte eitjes, want een solide Warme belangstelling van drie Nederlandse door de H.A.L. uitgenodigde topmartnequins voor het koude galabuffet van chef-kok L. Dickmann. Het is het zoveelste huzaren (salade) stukje, dat deze culinaire alchemist aan boord van de Rotterdam levert. dat de duivel op dit schip In allerlei vermommingen rondwaart. De ene keer draagt hij het witte jasje van een hutsteward, de volgende maal hijst hij zich in een zwarte smoking met glln- sterknopen en buigt hij zich correct voorover om zyn hese voorstel in Je oor te fluisteren. „Gebakken eitje meneer", zegt hij zacht, „gebakken eitje met ham. Omeletje met tomaat en kalfa- niertje. Lekker aan twee kanten door bakken. Oei, dat is fyn. Dat smelt op de tong, dat hangt als dauwwater aan het gehemelte. Zal ik het maar vast note ren, zal ik er iets fijns van maken?" Je kijkt hem doodsbenauwd aan; met je rug tegen de muur. „Ik houd niet van kalfsniertjes", roep je schor. Het is een wanhoopsuitval, uitgevoerd door je laatste reserves. Je maag en smaakpa pillen zijn op dat moment al heulend naar de vijand overgelopen. „Oké", zegt hij fluweelzacht, „me neer moet niets tegen zijn zin eten, meneer moet vóór alles een verant woorde keus maken. Zullen we dan sa men eens kiijken, wat er voor vis is? Ay, dat is lekker. Tarbot nieuntère. In echte roomboter gebakken. Zal ik dat maar doen? Of een lekkere biefstuk, ook heel fijn. Of lamsvlees, sardines, zes soorten kaas. negen soorten brood, vijf soorten cake, acht soorten jam. Thee, koffie, melk yoghurt, ysthee, ijskoffie. Doen, doen. doen?" Hij is steeds sneller gaan praten, zijn hijgende adem waait langs Je gezicht. Je weet, dat Je verloren bent, maar voordat je capituleert, voordat je de witte vlag op de toren hijst, zeg je toch nog één keer smekend: „Ik heb "s morgens eigenlijk nooit trek. ste- Nooit trek. Hij kijkt je glimlachend aan, maar je weet, dat ook deze laat ste stuiptrekking geen uitstel van execu tie biedt. Hij sluit de ogen en medi teert: „Zeg nooit op zee, dat Je 's mor gens geen trek hebt, want wie niet eet, staat weerloos tegenover de zeeziekte. I meneer behoeft niet bevreesd te zijn. Ze hebben precies vier minuten in het hete water gelegen. Geen seconde korter, geen seconde langer, want zelf heeft hij ook een grondige hekel aan een te zacht- gekookt ei. Ik heb ze gekend, de stakkerds, die nuchter de dag Instapten en drie uur later kermend vroegen om in een lin nen zak overboord te mogen worden ge worpen. Ik heb ze gezien, de ongeluk- kigen. die aan het ontbijt volstonden met één enkel toostje en drie uur la ter datzelfde toostje uitbrachten op de ziedende zee. Maar wat deden de verstandigen, die een diep bord pap hadden gegeten, die er een visje overheen hadden gedra peerd en de gaatjes hadden opgevuld met een smakelijke omelette? Juist/ zij bleven in dat uur der wrake glori eus overeind en in het ergste geval hik ten ze slechts. Maar het kwam er met geen mogelijkheid doorheen, begrijp je? Vanwege die pap, vanwege dat visje en die omelette. Aha. wat mag hij nu voor meneer noteren? Zoden aan de dijk De volgende dag kies je uit twee kwa den de beste en blijf je in bed met de lakens over je hoofd. „Geen ontbijt meer", schreeuw je Jezelf toe. „geen eieren, geen vis, geen biefstuk. Weg er- Alleen grapefruitsap. Dat kan. Dat zet geen zoden aan de dijk. Je drukt op do knop cn daar staat hij al: steward Toering. Hetzelfde recept meneer Om de donder niet. Wat sap wil Je. En geen ei, vooral geen el. „Heel ver standig", zegt Toering glimlachend, „als je te veel eieren eet. komen ze Je neus uit. Ik zit al dertig jaar bij de Hol- land-Amerikaiyn en ik heb er al meer zien kapseizen. Daarom-ken ik ook de remedie. Meneer kan dat rustig» aan me overlaten". Hij snelt weg en komt een kwartier later terug met een zilveren dienblad vol zilveren schalen. Nou, wat zegt me neer daarvan? Gebakken appel met cornflakes en potrljst met veel boter en suiker. Smakelijk eten". Discreet trekt hij de deur van je hut achter zich dicht. Twee volle minuten blijf je verbijs terd naar die dampende schalen kij ken. dan laat je je voorzichtig uit bed glijden en sluip je omzichtig naar de badkamer, waar je je voorhoofd met ijswater bet. Vervolgens slik je twee pillen tegen zeeziekte. De cornflakes doe je bij terugkeer in de groene, pa pieren waszak, de gebakken appel ver berg je onder de stapel schoon onder goed in Je hangkast. Fluitend kleed je Je daarna aan. Schoon overhemd, schone sokken. Nie mand heeft iets van je bedrog gemerkt. In de gang kom je Toering tegen, die vraagt, of het gesmaakt heeft. Je knikt gehaast cn vlucht de lift in. waar je in de armen valt van een smakken- de grijsaard, die zegt: „Ook op weg naar de eetzaal?" Hij wacht niet eens op je antwoord en drukt al op de knop. Even later sta Je op het B-dek. waar een banier van zwoele etensluchten je tcgemoetzwaait. Het is half twee. Lunchtyd. I Zo zal het doorgaan tot In de haven van New-York. Ontbijt, koffie met ge bak. lunch, thee met gebak, diner en tot besluit van elke dag een koud buf fet als formidabele uppercut. Daartus sendoor serveren de barmannen zoute ninda's en kaaskoekjes en achtervolgen de dekstewards je met bladen vol bis- ■uits. Het is een kwestie van razend snel doorkauwen of verdrinken in een ee vol consumpties. Denk daar echt niet te licht over. want chefkok Dickmann kent zijn zilte pappenheimers en peilt met grote tref- zekerheid hun zwakheden. Als Je einde lijk met de tanden stijf op elkaar een lunch weet te ontlopen, is zijn antwoord slechts een wijze glimlach, want uit er- verzaligd roept van vandmiddag, man, dat was het ein de". Meteen neem Je het aarzelend be sluit om vanavond dan maar een be scheiden vorkje mee te pikken. Op dat ogenblik ben Je reddeloos ver loren en zul Je tot aan de overkant van de oceaan aan de slopende hordeloop moeten deelnemen. Ademloos ren Je de ene culinaire gang in. de andere uit, totdat je tenslotte uitgeput op je bed neervalt en als een dreigend kind roept: ..Lieve chef-kok, als ik morgen heel lief ben. hoef ik dan geen kreeft te eten?" En Dickmann knikt. Hij buigt zich elke ochtend als een alchemist over zijn bureau en brouwt daar een nieuwe to verformule. Achter zijn smalle, hoge voorhoofd ligt een cartotheek met 350 verschillende recepten voor salades en 250 sausen voor spaghettischotels. Ach ter hem, in de boekenkast, staan vuist dikke kookboeken als zeer wereldse bij bels, die hem alpha en omega van het goede der aarde vertellen. Alles weet hij van zalm, paté. aspergepunten en tarbot en hij wil die kennis graag aan anderen overdragen. Tweemaal per dag 1 componeert hij zijn menu als 'n middel- eeuws gedicht, waar zelfs een smulpaap I als Brueghel nog van zou opkijken. Twee maal per dag trotseren zijn 120 keuken- prinsen uit 20 landen de hitte der for nuizen om zijn fantasieën in vlees, vis, groenten en ijs na te boetseren. Elek tronische ogen dragen verzachtende omstandigheden aan voor de enorme biefstukken en in de mammoetbakkerij bakt men onophoudelijk de zoetste broodjes voor de verwende gast. „Aan de wal wordt vaak gezegd", meent Dickmann. „dat er in do keuken van een schip met eten gegooid wordt, maar dat Is natuurlijk een leugen, want ook wij zijn gebonden aan een streng budget. Door je Jarenlange routine kun Je echter tevoren bepalen, wat die 1200 mensen straks zullen eten Hollanders zijn bijvoorbeeld gek op kip en een Amerikaan valt meteen op kalkoen Dat Is vaste prik. Zet je nou reerug op het menu of een patrijsje, dan moet Je er ■iet meteen 500 uit de IJskaet halen, want die dingen zijn echt alleen voor de fijnproevers, voor de ware gour- Zelf Is Dickmann een uiterst be scheiden happer, die voor zijn ontbijt genoegen neemt met vier mokken zwar te koffie. „Het gewone burgermanspot je". zegt hij gulzig, „dat heb Ik het liefst. Een kruimig aardappeltje met jU6 een balletje gehakt. Als ze me dat geven, kunnen zc wat mij betreft de kaviaar onder de armpn verdelen. Daarom ben ik blij, dat het op alle schepen van de HAL een heilige tradi tie is, dat op elk menu een typisch Ne derlands gerecht staat. Erwtensoep ls bijvoorbeeld elke week present en al vallen de mussen dood van het dak, dan maken we hem nog. Lekker smeuiig, royaal met spek en worst doorschoten Er zijn Amerikanen, die alleen om die ene snertreden naar Europa varen". Middelgroot gezin En de gast, die koning is in het drij vend luilekkerland van de trotse Rot terdam, slikt een paar keer heel moei lijk en bestelt 's middags erwtensoep. Nou. reken er op: er zit een halve worst in en genoeg spek voor een mid delgroot gezin Dezelfde avond lepelt hij nog een kreeftcocktail leeg en trekt hij hijgend een lichtbruin gebraden tong van de graat. Tussen de bedrijven door kijkt hij verbijsterd naar de textielhan delaar uit Luxemburg, die met noeste vlijt bouwt aan zijn eigen legende. De man heeft vanaf Rotterdam bij elke maaltijd twee slaatjes genuttigd, één bord met vis, één bord met sappig rund vlees. vervolgens kalkoen, patrijs of eend en daarna drie keer Ijs. Hij ls na deze veldslagen telkens kreunend opge staan en heeft In de rookkamer met vette lippen gewacht op het koude huf- fet. waar hij tegen twaalven nog eens een bord volschepte Door de stewards wordt hij niet diep respect behandeld De vierde dag bemerk Je bij het ver kleden. dat de broek van Je smoking met geen mogelijkheid meer dicht gaat pak fn zijn stomerij Nog steeds vol goede moed stap Je uit de pijpen en probeer Je het blauwe pak met het decente visgraatje. Als Je de rest van de avond geen adem meer haalt en met je bretels Je middel in snoert. kun Je hem wellicht dragen Grote hemel, wat ia er met Je ge beurd? Je gaat voor de spiegel staan en inspecteert Je silhouet. Het lijkt, als of Je gisteravond tijdens de polonaise in het Café de In Paix per ongeluk een ballon hebt ingeslikt. Je schiet Je wijd ste broek aan en rent naar het zwem bad, waar Je met gesloten ogen op de weegschaal stapt. Badman, bent u han dig In het omrekenen van Engelse pon den? HIJ kijkt, haalt de schouders op en zegt: „87 kilo, schoon aan de haak". Het angstzweet hreekt Je uit, want vier dagen geleden woog Je nog geen 84 kilo. Links uit de dank Met het brakke water in Je handen maak je onmiddellijk een krijgsplan. Dat begint morgen om half acht met opstaan en zwemmen. Tien baantjes op de borst, tien op de rug. Daarna op de hometrainer. Zps kilometer met vlie gende start. Vandaar regelrecht het Turkse bad In. Een half uur, een uur. totdat alle kwaaie stoffen verdampt zijn. Misschien kun Je nu vaat een afspraak maken met de masseur. Op weg naar boven kom Je onvermij delijk langs de eetzaal. Er hangt een geur van uien, knoflook en paprika. „Doorlopen Leo", smeekt de schrale as ceet In Je binnenste, maar meteen roept de duivel „links uit de flank" en prompt geeft hij je voeten een cursieve koers. Op hetzelfde moment dwing Je Jezelf de belofte af. dat die ene verse kreeft vanavond dan ook beslist de laatste van de reis zal zijn. Morgenochtend zes baantjes meer In hét zwembad en Je hebt hem er alweer uit. Je moet Je over zulke dingen niet dik maken. Je bent het trouwen» al. GENèVE (UPI) die het Kremlin rechtstreeks ver in de zomer tact tussen de Invloedrijkste leiders ter deren betrokken zullen worden) om dan over de lijn wereld groeiende was. later terug te bellen voor het antwoord. u c. spoedig daarna volgde het beperkt In het afgelopen najaar verdween bindt met net witte HUIS en tot kemstopverdrag tussen de VS, Enge- Kroetajev van het politieke toneel waar- De suggestie om de president te la- aanleg waarvan de Sovjet-Unie en land en de Sovjet-Unie. na onmiddellijk het grondbeginsel van len vragen naar „de daartoe geëigen de Verenigde Staten het twee jaar het collectieve leiderschap In Moskou de persoon" li|kt voor het gestelde trPloden eens werdpn ia niet meer D* bedoel'n* van dp Hot L,n' uas ln cr* werd hersteld De mnchlspc.il- doel te Ingewikkeld en oefent bovendien 6eleden eens werden. IS niet meer dat de Amerikaanse president in die ties werden weer verdeeld Leonid een aanzienlijk vertragende Invloed uit ZO „Hot als Weleer. Niemand dagen wijlen John F. Kennedy - In het Brczjnev werd partijleider terwijl Ale- wnardoor er van onmiddellijk ïhijnt op het Ogenblik te weten Witté Huls de telefoon kon grijper) ic de telefoon in het Kremlin zal dan ™nIj"™, de toen nog machtige en onbetwiate baas van het Kremlin persoonlijk aan de lijn te krijgen. De verbinding waa speciaal ontwor pen om de leiders van de beide groot ste kernmogendheden ter wereld In staat te stellen elkaar rechtstreeks en onver wijld te raadplegen Ingeval zich een pnemen wanneer president John son in geval van nood in het Witte Huis de hoorn van de haak neemt. In de wandelgangen van de ont wapeningsconferentie te Genève doet het verhaal de ronde dat wan Kosygin het premierschap op ziel Vervolgens rees In Moskou de vraaj wie de telefoon zou moeten aannem.-t wanneer de Amerikaanse president vai de verbinding gebruik zou maken. Tot dusver heeft men niet kunnet vaststellen wie het Witte Huls in eet dergelijk geval te woord zal staan. Al speculerend zou men zich kunnei .verleg geen sprake kan zijn. En «lanrlnc werd de verbinding toch in de eerste pl.mli aangelegd. Diplomaten die het kunnen weten en dan ook tot de doorgaans welingelichte kringen worden gerekend, blijven rr nadrukkelijk bij dat het grondbeginsel van het collectieve leiderschap door de nieuwe meestera in het Kremlin Angst- beide Russische leiders aan het toe fen keukenbrigade oorloR. als gevolg van slsche uiteinde van de lijn zodanig ls heden niet Is gebleken van een of ande misverstand of een foutieve bere- I uitgebreid dat de belde leiders (cn wel-1 re figuur die zich zou willen opwerpen stel vragen zij ten antwoord krij- 1 kening, kunnen worden voorkomen, licht ook andere functionarissen) kun- als potentieel solist, die aan het roer van gen „U moet naar de daartoe fre- nen meeluisteren zodra de bel ooit zou het Russische schip van staat, eieende Dersoon vratren De ovfreenko"1»t w«rd destijds ge- overgaan. Waarnemers ...enen dat de Hot Line eigeiiue peisuun vragen... prezen als een belangrijke stap In de Gezien de tweehoofdige leiding lijkt ondanks dit all.-* zijn bestaansrecht ze- richtlng van stijgend begrip tussen Oost het niet uitgesloten dat bij een derge- ker heeft behouden ai is d.> verbinding Het akkoord over de directe telefoon- en West en men zag hierin tevens een lljke gelegenheid door helde kopstuk- nu wellicht minder „hot" dan voorheen lijn tussen Washington en Moskou la 'n aanwijzing dat bij de Russen het besef ken onderling overleg wordt gepleegd toen Kroetajev zijn beslissingen zonder uitvloeisel van het langgerekte ontwa-voor da noodzaak van persoonlijk con-waarbij misschien dan ook weer an- meer heet van da naald kon nemen.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7