ook VOOR JOU In de Krantentuin Een en ander over ONZE RIJNVAART Jonge Alphenaar fyielp mee aan Kerkebouw Drijf veen idealisme, geen zucht naar avontuur LOPEND VUURTJE i LEIDSE PAGINA 10 DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 13 NOVEMBER 1963 plaatsje n wandelden door Volendam. Daar zag bracht en werd daar by andere boeven gezet. Tot aan zijn dood moest hij daar blijven. Maar hij werd niet plechtig be graven, nee hoor. hij werd in een oude kist gelegd en zo in het zand begraven. De meneer van het postkantoor was heel gelukkig. Hij kreeg een plaats op een groot postkantoor in de stad. Ook kreeg hij van de burgemeester 'n mooi, modern huis. Toen ging hij trouwen en leefde nog lang en gelukkig. Rlno Devllé, Lelden. EEN ROVERVERHAAL Er was eens een rover, die op een zonnige dag een overval pleegde. Hij wist dat langs een eenzame weg een wagen met kisten goud en zilver zou komen. Dat goud en zilver was van de koning. De rover wist niet dat er een spion van de koning de wfigen op afstand volgde. De J zat achter de DE VIJANDELIJKE BROEDERS de straatjes papa voor een winkel een bordje han- struiken langs de gen. waarop stond dat je daar een kos- ten tot de koets langs kwam. Daar tuumpje kon huren. kwam de koeta al dichtbij en de rover ..Nou dat Is leuk", zei papa, ..dat gaan sprong op de wagen ve doen". Maar de spion, die alles gezien had. We gingen naar binnen en vroegen begon te vechten. Hij nam een dolk en dersloten en een blijvende herinnering aan de mevrouw 0f we een Volendams j overwon de boef. werd aan de bloedige vete, tussen twee pakje konden huren. We mochten bin- De koning kwam de koets al tegemoet Nog dezelfde dag meldde Ronald zich broeders. nen komen en toen werden we aange- om zijn geld te halen, maar daar hoorde aan kasteel Sternberg, maar de slotbrug Reeds weinige dagen na de 'terugkeer kleed Eerst mijn zusje, toen ik en ook hij van de spion wat er gebeurd was. De was opgehaald, terwijl Helnrich aan de van ridder Konrad nam Angela afscheid nog mama en oma We hadden heel spion kreeg maar liefst ƒ9000.belo- overzijde stond, liet hij zijn broeder we- van sternberg. Enkele uren van 't slot mooie mutsjes op en een prachtige ket- ning en de rover kwam achter slot en ten, dat hij hem, de trouweloze, die je- verwijderd lag het klooster Mariënberg. j ting om. Papa ging dadelijk foto's ma- grendel. Het gezin van de spion leefde gens zijn verloofde woordbreuk had ge- waar Angela vergetelheid en zielerust ken en toen we klaar waren deden we nog lang en gelukkig, pleegd, slechts wilde zien met 't zwaard ging zoeken na al het leed, dat zij op de pakjes weer uit. in de vuist. Dat was een uitdaging tot oude slot ondervonden had. Heinrich We gingen nog even wandelen en nat een duel (tweegevecht) Was er niet in geslaagd om haar door de bootjes kijken en toen was het z< De brug werd neergehaald en weinig liefdevolle smekingen van deze stap te uur. tijd om naar huis te gaan. Het wij ogenblikken later stonden de vijandige weerhouden. Zo bleef hij als een een- een heel gezellige dag geweest, broeders tegenover elkaar op het gras- zame. treurende ridder op het sombere i Zeg Joke, zijn die foto's goed uitge- minuten veld, dat de scheiding vormde tussen de 8i0t achter. Het trieste verblijf tussen vallen?" tante Jo). twee kastelen. De haat, die in de plaats de hoge, koude muren knaagde zozeer ■ÉHtij -j—- z{jn eertijds zo krachtige gestel, dat Kok Janson, Ijlden. hij besloot de ouderlijke burcht te ver laten. Aan de voet van de berg waarop i getreden van de vroegere broeder liefde, flikkerde uit hun ogen. terwijl zij de zwaarden kruisten. Wat een ver schrikkelijke tweestrijd zou dat worden tussen twee jonge ridders van gelijke kracht! Felle zwaardslagen kletterden heen en weer en al gauw kon men het bloed van tussen de harnasplaten zien vloeien. Maar daar opeens opent zich 't struik gewas, dat het grasveld omgeeft en een jonkvrouw met dodelijke angst op het gelaat werpt zich met opgeheven armen tussen de strijdenden. Het was Angela! In de naam van God, die jullie ziet, houdt op, en in de naam van Jullie overleden vader, stuit deze broeder moord. Weet, dat zij, om wie Jullie deze onzalige strijd voeren, nog heden af- Bcheid van de wereld gaat nemen om God voor Jullie om vergeving te smeken en Hem te bidden om Zijn zegen over Jullie verdere leven, over jullie beider leven". Beide broeders lieten hun wapen zin ken. Konrad bleef met gebogen hoofd staan, terwijl hij zijn ogen met de hand bedekte. Hij kon de gestalte, die daar met verwijtende blik voor hem stond niet aanzien. Heinrich echter greep de hand der wenende jonkvrouw. „Kom mfln lieve zuster, de trouweloze verdient je tranen niet. Konrad zag hen met een gevoel van schaamte en leedwezen tus sen de schaduwen der bomen verdwy- De verdere geschiedenis verhaalt niet, wat jullie er misschien wel van ver wachten. Alleen verrees er binnen een paar weken een hoge muur, die voortaan de scheiding vormde tussen de twee rid- deze gelegen was, liet hij een klooster bouwen en nam er als eerste klooster ling zijn intrek In. De sage verhaalt ver der. dat zijn gezondheid reeds zo ge schokt wan, dat hij na slechts enkele maanden stierf. Maar terwijl op Stern berg de doodsklok voor hem luidde, ver kondigde het kloosterklokje van Ma riënberg op dezeifde dag het overlijden van zuster Angela. Zo werden twee edele zielen, die tijdens hun leven gescheiden gebleven waren, In hun dood verenigd. Op Llebensteln werd intussen het ene feest na het andere gevierd alsof er alleen maar geluk heerste. Maar de Griekse prinses was al even ontrouw als haar echtgenoot geweest was. Zij ging er met een vriend van haar man die een tijd lang als gast op 't nieuwe slot vertoefd had. vandoor. Door smart en schande Konrad zich Ik ben met de „speeltuin" mee ge weest en daar hebben we fijne dagen gehad. Eén dag was niet zo leuk ik werd in een bunker geduwd. De laatste dag was de fijnste. We zijn met z'n allen naar de Ahoy-hallen geweest. Je kon daar van alles doen: timmeren, metse len, lezen, hoedjes maken en van alles en nog wat. We hadden veel gesnoept en gingen om 4 uur weg, maar nog niet naar huis, want we gingen naar Meyen- dael om ons brood op te eten en te spe len. Toen gingen we naar huis. In Lei den moesten we in een optocht lopen. Die optocht was lang. We gingen nog even naar de speeltuin en toen was het afgelopen. We kregen nog een plastic beker en een zakje snoep. Mama stond ons op te wachten. We •eldigd stortte ridder liepen vlug naar huis. Papa was nog de tinnen van de hoge wakker. Hij moest van de vrijdag op de j Tk "acht "manden w Peter Roemelé, Leiden. MIJN LEVENTJE Ik ben in het Elisabeth ziekenhuis In Haarlem geboren. Het was toen tien ier. Toen ik een paar we ken oud was ging mijn moeder met me I wandelen in de Haarlemse Hout. Ik was anderhalf jaar toen ik los kon lopen. Ik was twee jaar toen we naar Leiden ver huisden. Daar vond ik het heel leuk. We hadden daar een zandbakje, daar kon ik fijn in spelen. Voor het eerst ging ik naar de kleu terschool toen ik vier jaar was. Ik kwam bij juffrouw Bruggen en later kwam ik bij juffrouw Cras, een heel aardige juf frouw. De laatste juffrouw op de kleu terschool was jufrouw van der Fluit en toen ging ik naar de grote school. Daar was van alles te leren. In de eerste klas zat ik bij jufrouw v. Velzen en in de tweede klas was geen aardige juffrouw. Toen kwam ik in de derde klas bij juf frouw De Leeuw en daar vond ik het fijn. slottoren te pletter op de rotsen waarop zaterdag werken, zijn burcht gebouwd was. I Ik mocht nog Van de belde kastelen zijn nog slechts kijken en toen ns de ruines over, maar het klooster staat j ik heel misselijk er nog steeds evenals Mariënburg, dat al sinds honderden jaren een druk be zocht pelgrimsoord geworden is. De sageverteller verhaalt, dat bij volle maan van het grasveld dat de ruïnes scheidt en waar eenmaal het broeder duel plaats vond, nog het gekletter van de ridderzwaarden weerklinkt. Maar ik heb het niet gehoord, toen ik de twee „broeders" voorbij voer! Petra en Frans Vorst, Lelden. ONS LEVENTJE Ik heet Petra en mijn broertje heet Frans. Wij zijn een tweeling. Wij zaten altijd met ons tweetjes in de box. Toen kon ik al staan. Frans nog niet. Mama moest mij Stiefbeen j altijd in de gaten houden, want ik ging ichts was dikwijls op mijn broertjes hoofd staan j en dat vond moeder niet goed. Toen kwam de tijd dat we allebei konden staan. Wij vonden het fijn om samen te spelen. Wij waren bijna drie jaar toen we buiten mochten spelen. Ik vond het 't fijnste om met zand te spelen, daarom ging ik altijd achter de noodkerk spelen, daar was een fijne zandberg. Mijn broer- .^g tje bleef altijd rustig zitten, waar mama waar het postkantoor staat en ga ik hem neerzette, maar ik was altijd ver- proberen veel zilver en goud te stelen". dwenen totdat mijn moeder er genoeg i tuigje aan een Marian Verhoogt, Leiden. DE OVERVAL OP HET POSTKANTOOR Op een dag zei een hoofdman van de rovers: „We hebben nu al in vijftien dagen geen overval gedaan. Daarom ga Correspondentie Vandaag vertellen de kinderen weer. Ad van Nlekerk, Bodegraven HET DROPPAPIERTJE Dertig droppapiertjes zaten om de rolletjes in de automaat van de firma Peperduur. „Die papiertjes waren he lemaal niet tevreden. Nummer één klaagde dat ze veel te ruw werden beetgepakt, nummer twee klaagde over de ongezelligheid. Plotseling daar rolde een dubbeltje voorbij. Der tig keer klonk het: „Goede morgen!" Daarna werd vlug besloten dat num mer drie naar buiten moest gaan en er werd gauw afscheid genomen. Nummer drie werd door een hand er uitgehaald en boem, daar scheurde iemand het papier van de dropjes af. Daar lag ons papiertje midden op de straat. O! daar liep een grote man nenschoen over hem heen. Au! daar werd hij op de autoweg getrapt en O. O! er reed een auto over hem heen. Plotseling nam de wind het papiertje op en slingerde het juist in de pot van een schilder, die een deur aan het verven was. De schilder zag niets en schilderde het papiertje op de deur. Eerst vond het papiertje dat wel leuk, maar na een week had hij er genoeg van en hij liet zich vallen. De winkel baas zag de kale plek en hij liet het door de schilder bijschilderen. De schilder had nu ook een pot bij zich met goudverf. Het papiertje vond dat mooi, sprong er in, maar wipte er ook weer uit. Daar lag het in het gras; de zon droogde het en toen een kleine jongen langs kwam, vond hij het gou den papiertje zó mooi, dat hij 't mee naar huis nam en in een mooi fluwe len kistje legde en daar ligt het nu 'ond, tegen tienen, stapte de I ver het postkantoor binnen. Nu zou je I zeggen dat ieder postkantoor om zet uur sluit, maar dit postkantoor ging om de bel. Daar komt de meester al aan. 12 uur s nacht dicht en om 5 uur 't ^.e deur ppen en vi^aagL yWat j morgens open doe jij hier, mijn Jantje? Wat is er ^et zyn masker op drong de rovei aan de hand?" Jantje zegt: „Ik ben te naar binnen en riep met een bromstem laat" en kijkt daarbij heel verlegen jk wh ai uw goud en zilver hebben!' naar de grond. „Maar ik zal het nooit p>e meneer van het postkantoor ging 'n meer doen." kamer binnen en deed net of hij het geld hoort bij elke leeftijd, zegt mama altyd. De meester laat hem binnenkomen, Wude halen, maar heel zachtjes belde Nu zitten we in de derde klas by juf- 1 T J,~ aanspoort goed boom vastzette. We werden 4 jaar en toen gingen naar de kleuterschool. Dat vonden i heel fijn. Onze eerste juffrouw was juf- frouw Nachtegaal, toen kwamëh bij juffrouw Cras en later bij juffrouw v. d. Fluit. We hebben een fyne kleutertijd gehad. ondeugend, r maar tot Jan's grote verwondering hij de politie op. Na een paar minuten hangen er geen jasjes aan de kapstok. kwam hij met handen vol goud- en zil- In de klas is ook niemand te zien. j vergeld de kamer uit. De rover pakte Jantje begrijpt er niets van. het aan. borg alles in zijn tas en wilde De meester lacht en zegt: „Domme, weggaan. Maar opeens zag hy een groep nog politieagenten achter zich staan. Deze i deren grepen hem vast en duwden hem in de j gaan w- frouw De Leeuw, die c ons best te doen. Het valt mee, maar ook daar zullen we wel aan wennen. Ziezo, vandaag hebben weer veel kin- domme Jantje toch, de school is nog politieagenten achter zich staan. Deze deren een beurt gehad. Volgende week niet aan." grepen hem vast en duwden hem in de gaan we weer verder. Jantje schaamt zich en holt hard politiewagen, die buiten klaar stond. Nu Dag allemaal, naar huis. j werd de boef naar de gevangenis ge-1 Tante Jo en oom Toon [STENEN Een klein Chineesje stond eens voor de be- Jackie Beyersbergen, Ijlden. HET BELOOFDE UITSTAPJE Het was op donderdag na het eten. toen papa een plannetje bekend maakte U Cj V L L L dat we zondag met z'n allen een ritje zouden maken. Maar waarheen dat bleef nog een verrassing. Die zondag waren we allen vroeg op en om 11 uur vertrok ken we. We reden over Lisse. door Haar lem en Alkmaar naar Bergen. Daar wa ren mooie bossen en daar hebben we c I heeriyk gewandeld. Onder de bomen roemde „Chinese muur' vonden we denneappels en paddestoelen ^ie vroeger 't land be- Een eindje verder zagen mooi stuk paarse heide. daar een flinke bos van geplukt en die Iers. Hij koos heb ik voor juffrouw de Leeuw 's maan dags meegebracht. De weg terug gingen we over IJmul- den. Daar zagen we boten de haven binnen varen. We gingen verder, nu naar Beverwyk en daar trakte«—'e papa ons op ys. Het was een heerlijk cn leuk uitstapje geweest. Gerrle Raak, Sassenheim TE LAAT! Kleine Jantje gaat naar school toe. maar als hij bij de school komt, schrikt Papa zei dat we het Y hij zich een hoedje, want de deur van ren. Nu hoefden we n! Joke .Mathot, leiden. EEN LEI KE VAKANTIEDAG In de vakantie zyn we een dagje naar Volendam geweest. Het was die dag erg mooi weer. We reden eerst naar Amster dam en gingen daar met de auto op de pont. Er kwamen nog meer auto's op de pont en toen hy vol was gingen we varen. We voelden er bijna niets van en heel gauw aan de overkant. overgeva- lang meer hebben schermde togen .nval- -.gkjg begon het aantal stenen te tellen, die er in verwerkt waren (aan de buitenkant, want de muur was (is) meters dik!). Doen jullie mee? ('n Steen is 2 x zo lang als breed en half zo dik als breed). HANS VLEERMUIS „Kijk daar t i pa. hoe eigenaardig kleine vogel vliegt!" zei Hans. „Dat is geen vogel". ant woordde z'n vader, „dat is een vleermuis, een der zeldzame zoogdieren. Door een dunne, elastische huid tussen zyn lange vin gers teneni van de voorste ledematen, zijn lichaam, zyn ach terste ledematen en zyn staart is zy een zeer behendige vlie ger. „Dan moet ze wel goed kunnen zien, als ze tussen takken heen en weer vliegt zonder er tegenaan te bot sen" meent Hans. „Neen, ze ziet hele maal niet bijzonder goed, maar ze heeft een fyn ontwikkeld gevoel ln haar vlleg- huld. Daarom ook gaat zy pas by zonsondergang op de stekend duimpje gebruikt lnsectenjacht en overdag hangt zy met de kop naar beneden en slaapt. Haar uit- K1 SSKN OF TAS MET RY A-KNOPEN Fit een stuk grove jute of grof linnen kan je met behulp van de Zweedse Rya- techniek i vraag dit maar aan de hand werkjuffrouw! i en een paar wolresten een aardig kussen of een tas voor een I groter meisje gemaakt worden. Voor een kussen heb je een lap stof van 38 bij 70 cm. nodig. Leg het goed dubbel rechts op rechts en naai het met de korte zyde aaneen; keer vervolgens de rechterzijde naar buiten, strijk de stof en begin dan de Rya-knopen te naaien, de eersten zowat life cm. van de boven kussenzijde. Voor een schoudertas heb Je een lap van 100 bij 38 cm. nodig en een even groot stuk voor voering. Naai deze en de jutelap aan drie zyden rechts tegen rechts aaneen, keer dan de rechterzyde naar buiten, strijk de naden, leg de 1 beide open zijden life cm. naar binnen erhands overhands i Leg ze vervolgens een paar dan een derde deel van de stof i ven om en naai de aan de kanten aaneen. De Rya-knopen worden op de overslag gemaakt, waarby je l'.fe cm. van de bo venste vouw begint. Uit dezelfde wol vlecht of wind Je een snoer, dat als schouderriem daarna wordt vastgenaaid. Voor de Rya-knopen gebruik je een grove stop- of breinaald, een stukje bordpapier of karton van 10 bij 2 cm. en een paar wolresten, die natuurlijk in kleur by elkaar moeten passen. Ze moe- I ten echter liefst van verschillende kwa liteit en sterkte zyn. Men kan daarby met meerdere draden tegeiyk naaien. Is de wol erg dun, dan naai Je b.v. met 4 j draden, is ze wat dikker dan met drie draden; alleen als het heel dikke wol ls, dan kan men volstaan met een enkele K(atholiek) W(erknemende) J(ongere)-lid, vroeger Kajotter, Wim Zirkzee (23) i* op zondag 31 oktober in Alphen aan den Rijn, de woonplaats van zijn ouders, teruggekeerd uit het West- Afrikaanse Haute-Volta. Twee jaar lang is de jonge metselaar met nog twee Nederlandse jongelui en werklieden, gerekruteerd uit de inheemse bevolking, doende geweest een kerk te bouwen voor de R.K. bevolking van het 2500 inwoners tellende Diébou- gou, een plaats, waar de Schiedamse Witte Pater Geerdes werk zaam is. De uitzending van Wim Zirkzee en nog anderen werd mogelijk gemaakt door de uurloonactie, die de WKJ'ers in ons land sedert enige tijd voeren. IA, hoe ik ertoe gekomen ben om twee jaar lang in dat Westafri- kaanse land te gaan werken Nou, ik in het vakblad een oproep, waar- KAJ-ers werd verzocht zich te melden als vrijwilliger, om te gaan werken in onderontwikkelde lan- Wim Zirkzee voelde er wel voor. ram contact op met de desbetreffen- h- instantie van de KAJ (nu: KWJ), bezocht een paar instructieweekends, sloeg in Frankrijk aan het werk om de taal te leren, vertrok op 4 novem ber 1963 vanaf Schiphol, landde ver volgens in Parijs en bleef daar een week, vloog daarna naar Ouagadou- en reisde tenslotte met de „kip pen en biggen"-trein naar het 365 kilometer verder gelegen Bobo Diou- I oilasso. Vandaar was het nog een „rukje" naar Diébougou. Eerste tegenvallers „IWJOU, dat Frans leren in Frankrijk, daar is weinig van terecht gekomen," aldus de jonge Alphenaar, van wie we tijdens ons gesprek duidelijk konden vaststellen, dat hij niet uit zucht naar avontuur naar Haute-Volta trok, maar louter uit idealisme. „Kijk. we zaten in Noord-Frankrijk, werkten er hard en hoorden er veel En over de reis naar het land in de tropen: „We (Wim Zirkzee uit Al phen en zijn collega's-WJK'ers An ion Boekema (23) uit Bolsward en Jan Keulers (27) uit Meerssen) had- Wim Zierkzee (23) den al oponthoud bij het vertrek vanaf Schiphol. In plaats van twee vertrokken we om elf uur Enfin, gearriveerd zijn ze in Dié bougou, metselaar Wim, timmerman Anton en metaalbewerker Jan. In deze plaats immers zouden ze zich gaan inspannen om tezamen met de inheemse bevolking ten kerk te bou wen voor de vierhonderd gedoopten uit de plaats en voor anderen uit de omgeving, voor wie pater Geerdes uit Schiedam de geestelijke leider is. Kermis in de kerk OVER'de kerk gesproken: 'n Zwit serse architect vervaardigde, ge heel belangeloos, het ontwerp voor het 23 meter brede, 38 meter lange en vijfhonderd personen bevattende bouwwerk. Onder zeer hoge tempe raturen, na de regentijd in oktober bijvoorbeeld vijf-en-veertig graden, hebben de drie Nederlandse WKJ- ers gebouwd, samen met de „zwar ten", zoals Wim ze noemt. De kerk is klaar, mede doordat via de op brengst van de Vastenactie een be drag van f 20.000,beschikbaar was. „In de kerk, waarvan het hoogste punt vijftien meter is, staan alleen nog geen banken. Daar was nog geen geld voor," aldus Wim Zirkzee. Overigens hebben de drie jonge Nederlanders zelf in Diégoubou er ook aan meegewerkt, dat er wat geld in liet laatje kwam. „We hebben in de I kerk in aanouw een kermis georga- I niseerd. En de burgemeester zelf kwam het feest openen." HET TIJDSCHRIFT „Tong Tong" organiseert op 22, 23, 24 en 25 juni aanstaande in de Haagse Houtrusthallen een lichte muziekconcours. Ieder orkest in het lichte genre kan meedoen, evenals koren, voca listen enzovoort. De voorselecties worden vanaf december gehouden in rolschaatsbaan Marathon in Den Haag en „De Bontekoe" op het Kaageiland. Inlichtingen: Pasar Malam Tong Tong. Prins Maurits- laan 36 te Den Haag, tel. 070-550749. DINSDAG 16 NOVEMBER: optreden gitaarduo Ida Presti en Alex andre Lagoya in de Stadsgehoorzaal, 's Middags voor ulo- en middel bare scholieren; 's avonds voor andere belangstellenden. MORGENMIDDAG in Hillegoms „Treslong": Stiefbeen Show. De op brengst is voor de bestrijding van één van de gevreesde volksziek ten: astma. VANAVOND in Zoeterwoude-dorp dansen! Medewerking verlenen de Kameleons. Apropos: tussen de bedrijven door speechjes over doel en werk van de KVPü .Yelping Jackals. Dit zijn Bob Revvel and the Yelping Jack als uit Utrecht, de stad waar ook de tri- I omfen begonnen van the Jets, voornamelijk bekend geworden door hun vertolking van „Goldfinger". Bob Revvel en zijn jakhalzen treden ove rigens meestal op in Noordholland, maar je weet nou eenmaal nooit, waar de victo rie kan beginnen. Op de foto staand v. I.n.r.: sologltarlnt K<>\ Smith, basgitarlst Al- j bert Hol, rhythmgi- i tarlst Tonny Beljaers en zanger Boh Rev- vel; knielend: Gerry Hol (I.) en Fred Rn- j rive. \,0j f J TOPTIEN 1 (2) Yesterdag The Beat- les. 2 (1) This strange effect J Dave Berry. 3 (3 i Here i». comes again J .The Fortunes. 4 (4) Dans van Zorba Trio Hellenique. 5 Get off of my cloud The Rolling Stones. 6 (10) Wasted Words The Motions. J 7 (5) Eve of destruction Barry McGuire. J 8 (6) Help! The Beatles. J 9 (9) The in-crowd Ram- 4 J sey Lewis Trio. J 10 (8) Satisfaction The Rolling Stones. Medewerking hebben de jongelui overigens alleszins ontvangen van de inheemse bevolking* Wim Zirkzee: „In het begin waren ze wat wantrou wig., Er waren er ook, die een blanke vereenzelvigen met een pater; dus was het eerst: dag, pater. Geleidelijk aan konden we het beter vinden met hen. Nou, ik vind die mensen gewel dig. Opvallend was het meeleven, dat we van de kant van de Muzel- Mohammedanenonder- j vonden." Wim verduidelijkt een en ander: „We werden vaak bij de men- I sen thuis uitgenodigd. Dan dronken we vaak het door de vrouwen ge brouwen bier." Zestig gulden IN HET DORP. waar Wim Zirkzee twee jaar lang werkzaam was, slond de ontwikkeling van de bevol king, naar onze begrippen, nog op 'n laag peil. „Alleen de mensen van het bureau (het gemeentebestuur, red.) hadden een bepaalde graad van ont wikkeling," aldus de Alphenaar, die het overigens in zijn tropentijd heeft moeten stellen met een maandsalaris van zestig gulden. „Maar ja, dat wist ik vooruit." „Met dat bedrag kon je echt geen 1 bokkesprongen maken. Toen in maart WKJ-aalmoezenier Meyer en WKJ- bestuurslid Gerard Gijzen bij ons op bezoek kwamen, hebben we hen dat oorgelegd. Toen is ons salaris ver hoogd tot negentig gulden!" Of hi,i 1 toch wel weer terug zou willen? „Ja, dat wel. maar op andere voorwaar- n. Kijk. met weinig geld begin je Haute-Volta al héél weinig. Om lar een voorbeeldje te geven: een I glaasje bier kost twee gulden vijf tig. Bovendien: behalve de reis cn e vereiste verzekeringen moet je veral zelf voor opdraaien. Ik noem laar iets: tropen (kleding.Weer 'n cwys. dat idealisme echt wel de be- nngrijkste factor voor de Nederland- c WKJ-ers was een paar jaar van hun jonge leven op te offeren ten (.hoeve van mensen in onderontwik kelde landen Jongens van Luns Dan hebben de jongelui van mi nister Luns, zoals Wim Zirkzee de leden van het Jongerenvrij- willigerskorps noemt, het toch wel stukken beter. „Wij zijn drie dagen bij de Nederlandse jonge lui aan de Ivoorkust geweest (af stand vanaf Diébougou: 250 ki lometer). Nou, die verdienen f 525,per maand, krijgen bo vendien hier in ons land nog honderd gulden per maand op de bank gezet en beschikken over comfort als ijskast en air conditioning. Ons WKJ-werk wordt gesubsidieerd

Leidse Courant | 1965 | | pagina 10