Bronchi letten R. CHAMPENOIS: LEVENSLANG Wegens moord zonder bewijs „De man die de oorlog begon... Nieuwe pensioenwet overheid voorbeeldig Verhoging kinderbijslag Meer variatie in afbeelding op postzegels Plan KLM binnenlands luchtnet Maatregelen tegen Chinezen Indonesië <es zitten goed in de meubels' UW MENING WOENSDAG 10 NOVEMBER 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Taxichauffeurs bekritiseren R damse politie ROTTERDAM (ANP) In een brief aan het Rotterdamse gemeentebestuur, de hoofdcommissaris van politie in de Maas stad en aan de ministers van Binnen landse Zaken en Justitie dringt de lande lijke onafhankelijke bedrijfsorganisatie van personeel werkzaam in liet Rotter damse huurauto- en taxibedrijf er op aan, dat de zogenoemde disciplinaire sub commissie die in Rotterdam de strafmaat bepaalt voor overtredingen begaan door huurauto- of taxichauffeurs zo spoedig mogelijk zal worden ontbonden. Volgens de bedrijfsorganisatie, die is aangesloten bij de niet erkende vakorganisatie O.V.B., dient zo spoedig mogelijk een nieuwe dis ciplinaire subcommissie te worden be noemd waarin een vertegenwoordiger van 3lle werknemersorganisaties zitting zal hebben. (In de huidige commissie verte genwoordigt een bestuurder van het N.V.V. de drie erkende werknemersorganisaties). In de brief wordt voorts aangedrongen op de instelling van een commissie van be roep boven de disciplinaire subcommissie, met aan het hoofd een, wat wordt ge noemd, neutraal jurist, die met de goed keuring van alle werknemersorganisaties is benoemd. Tenslotte acht de bedrijfs organisatie het noodzakelijk dat de thans met de controle op het Rotterdamse huur auto- en taxibedrijf belaste politieambte naren worden vervangen. Een en ander werd vanmorgen vroeg meegedeeld aan het slot van een nachtelijke protestver- gadering in Rotterdam, die werd bijge woond door 50 huurauto- en taxichauf- O.V.E Os 7. r het optreden van de met controle belaste politieambtenaren: „Voor de meest on betekenende overtredingen van taxi chauffeurs maken zij rapportjes op, waar op door het ontbreken van iedere bewijs grond geen enkele rechter in Nederland het op een veroordeling zou laten aan komen." (Advertentie) Hoestdrank in tabletvorm.95ct Verdacht van zedenmisdrijf OUDE PEKELA (ANP) In Oude Pekela is door de rijkspolitie aangehouden de 50-jarige E. S. uit Oude Pekela. die wordt verdacht van ontucht met een meisje van vijftien jaar. Hij zal worden voorgeleid voor de officier van justitie. (Van t 'spon&ent Luc van Castel) BRUSSEL Wegens moord zonder voorbedachte rade op zijn 60-jarlge vrouw Elisabeth Danniau, heeft het hof van assisen van Belgisch Luxem burg te Aarlen na een proces dat bij na drie weker duurde, de 85-jarige houthakker Chainpenois veroor deeld tot een levenslange gevangenis straf. Hiermee heeft de uit burgers sa mengestelde jury van een Belgisch as sisenhof andermaal voor sensatie ge zorgd. Twee jaar geleden sprak de jury van Luik een moeder vrij van moord op haar baby, die ingevolge het gebruik van softenon misvormd ter wereld was gekomen. De bewijzen van moord wa ren toen echter zonder enige kans op betwisting geleverd, en de verdachten hadden de feiten toegegeven. Nu werd te Aarlen een man veroordeeld wegens moord op zijn vrouw, hoewel er hele maal geen bewijs aanwezig was, dat de verdachte die misdaad heeft ge pleegd. Het is zelfs niet eens bewezen, dat de vrouw gestorven is, want haar lijk werd nooit gevonden. Algemeen werd het als te hij voldoende bewezen. De verdedi gers van Champenois gaven de laatste beschuldigingen toe. Over de beschuldi ging in verband met de echtgenote van Champenois, zeiden ze dat het een zeer ongewone aanklacht ia, aangezien er geen lijk is, en aangezien er ook geen enkele steekhoudende redden kan wor den opgegeven, waarom Champenois zijn vrouw zou hebben vermoord. Ner gens werd iets gevonden om Champenois van die misdaad te kunnen beschuldi- De procureur des konings vorderde een levenslange gevangenisstraf. Het hof sloot zich er bij aan. 1 Cham penois heeft het vonnis aannoord met dezelfde onverschilligheid, waarmee hij bijna drie weken lang dit hele proces gevolgd heeft. LONDEN (AFP) De proc ureur-ge neraal van de W.estdultse Bondsrepu bliek. Egon Westerinann, is naar Lon den gereisd waar hij, in bi gen en op zijn verzoek, c bijwonen van de telev dolen krln- HHHjiHiHHHÜjieci.H waagstuk van de aanklager be- j talre „De man die de oorlog begon", schouwd, in deze omstandigheden j die donderdag a.s. op hel tweede net - Champenois formeel van moord ce van de BBC zal worden uitgezonden, beschuldigen. Zijn requisitor was trou wens niet eens zo indrukwekkend. Hij Een woordvoerder van de BBC zei zei dat het toch erg vreemd was, dat dat de heer Westermann zeer veel be de echtgenote plotseling was vertrokken lang stelt in de verklaringen lange reis. en daarbij thuis al les had achtergelaten: haar portefeuil le, haar bril en haar juwelen. Volgens Champenois is ze nadien nog eens te ruggekomen en opnieuw heeft ze niets meegenomen, zelfs al verklaarde zij, dat zij pas na de winter weer naar huis zou komen. Merkwaardig noemde de aanklager ook, dat de houding van Champenois totaal veranderde, toen zijn echtgenote weg was. Hij, die altijd onderdanig was. en niets mocht aanra ken in afwezigheid van zijn vrouw, ver kocht thans verscheidene voorwerpen aan antiquairs en deed zelfs een rund van de hand. Hij kon dit doen zonder angst voor zijn vrouw, want hij wist dat ze nooit zou weerkeren. Hij had haar immers vermoord. De andere feiten, waarvoor Champe nois terecht staat, onder andere de overval op een weduwe, de aanslag op haar en haar jongste dochtertje en de ontvoering van het oudere meisje, acht- Minister tegen vroeg pensioen (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Bij de behandeling van de nieuwe pensioenwet door de Tweede Kamer heeft de minister van Binnenlandse Zaken, de heer J. Sinai- lenbroek, verklaard, dat de pensioen voorziening van het overheidspersoneel voorbeeldig mag worden genoemd, wan neer deze regeling wet wordt. Er blij ven natuurlijk wensen over en plooien zullen moeten worden gladgestreken, maar het gaat hiér om een alleszins verantwoorde regeling. De bewindsman wees er op. dat de ingebouwde wel vaartsvastheid van 't overheidspensioen velen weer naar de ambtelijke dienst heeft getrokken. Deze regeling is nage noeg enig in zijn soort, aldus minister Smallenhroek. Een tweetal wensen, die bij de Kamermeerderheid leefden, na melijk om de welvaartsvastheid verder uit te breiden en om een vervroegd pensioen op 60-jarige leeftijd mogelijk te maken, werden door minister Smal lenhroek met de meeste klem afgewe zen. Over enkele amendementen van ondergeschikte aard, wordt donderdag middag gestemd. Daarna zal ook de be slissing over het wetsontwerp zelf val len. De aanvaarding ervan staat echter De nieuwe pensioenwet zal bijna 500.000 personen omvatten, buiten de rond 156.000 personen, die reeds gepen sioneerd zijn. Het belegde vermogen van het algemeen burgerlijk pensioen fonds bedraagt niet minder dan 12 mil jard gulden, jaarlijks komt één miljard aan premie binnen en wordt 600 mil joen aan pensioen uitbetaald. Volgens de nu opgestelde regeling zal het pensioen worden bepaald volgens "t gemiddelde salaris, dat de ambtenaar in de laatste twee kalenderjaren van zijn loopbaan heeft genoten. Geen wachttijden Van grote betekenis is de bepaling, dat vast personeel nu onmiddelijk en tijdelijk en contractueel personeel na een half jaar de zogenaamde drem- peltijd onder de wet vallen. Er zijn ook geen wachttijden meer, zodat het inkoopstelsel, dat veel administratieve rompslomp met zich bracht, kon wor den afgeschaft. Van groot belang is ook de verwer king in deze pensioenwet van de ar beidsongeschiktheidsverzekering. Daar door is grote aandacht besteed aan de regeling van de invaliditeitspensioenen. De berekening van het weduwen- en wezenpensioen is niet onbelangrijk ver beterd. Daarnaast bleven er uiteraard vele wensen. Vrijwel alle woordvoerders betrokken de welvaartsvastheid van de pensioenen en de vrijwillige pensione ring op 60-jarige leeftijd In hun beschou- Zij vroegen aan minister Smallen- broek die vrijwillige, vervroegde pen sionering, die de bewindsman op veler lei gronden had afgewezen, nog eens zeer ernstig te bezien. Het behoeft niet zo verschrikkelijk veel geld te kosten, zei de heer Weijters (KVP), als aan de voorwaarde wordt voldaan, dat er over het ontslag van de ambtenaar, die 60 jaar is, overeenstemming tussen werk- ,-ever en werknemer bestaat. Men moet liet recht hebben om dan met pensioen (e gaan, vond de KVP'er. Of het storm loopt hangt echter af van de medewer king, die de werkgever, de rijks- of de lagere overheid dus, wil geven. Minister Smallenbroek bestreed dit standpunt opnieuw op vele gronden. Men gaat slechts vervroegd met pen sioen, wanneer men een slijtende functie heeft uitgeoefend, dan wel door invaliditeit niet in staat is zijn werk voort te zetten. Het feit, dat het berei ken van overeenstemming tussen werk gever en werknemer de basis voor de pensionering moeten zijn, verwierp de bewindsman. Er zijn 17.000 organen, die werkne mers hebben, die als ambtenaar onder de pensioenwet vallen. Daartoe behoren bijvoorbeeld ook de besturen van de bij zondere scholen. Wanneer ieder van die 17.000 organen eigen regels gaat stellen, treedt een niet te accepteren rechtson gelijkheid op. Het is bovendien in strijd met de gedachte een valide ambtenaar zo lang mogelijk in het arbeidsproces te houden. Er is ook een financieel be zwaar: de ambtenaar zal vijf jaar lan ger pensioen genieten en er vijf jaar korter voor betalen. Dat kan per ambte naar tienduizenden guldens kosten. Wanneer men de last ervan op de amb tenaar zelf zou leggen, zou dit een kor ting op zijn pensioen van meer dan een derde betekenen. Dat zou tegenover de man onverantwoord zijn, aldus minis ter Smallenbroek. De bewindsman maakte de Kamer dan ook duidelijk, dat een voorstel tot wijziging van de wet in de geest van de wensen van de heer Weijters voor het kabinet op on overkomelijke bezwaren zou stuiten. Zusterpensioen Ook tegen een verdere uitbouw van de welvaartsvastheid, door velen be pleit, ontwikkelde minister Smallen broek zeer ernstige bedenkingen. Hij zei, dat de welvaartsvastheid in de hui dige regeling is ingebouwd. Wel was hij bereid tot nadere studie over het zogenaamde „zusterpensioen" Hiermee wordt het pensioen bedoeld, dat zou moeten worden uitgekeerd aan de verzorger van een niet-gehuwde ambtenaar. hoofdfiguur in de documentaire, Alfred Naujocks, voormalig lid van de geheime dienst in Nazi-Dultsland. Naujocks vertelt hoe hij in augustus 1939 van het hoofd van de geheime dienst, Heydrich. opdracht kreeg met enkele mannen naar het nabij de Pool se grens gelegen Duitse dorp Glaewitz te gaan. Vermomd als Poolse soldaten moesten zij zich meester maken van 't plaatselijk radiostation en een voor Duitsland en zijn Führer beledigend programma uitzenden. Aldus geschied de. De Duitsers namen het programma op en Hitier gebruikte deze zogenaam de aanval als voorwendsel om Polen te overweldigen. (Van irlementaire redacteur) DEN HAAG De Tweede Kamer is dinsdag zonder discussies akkoord ge gaan met het wetsontwerp tot verhoging van de kinderbijslagen. Per 1 juli 1965 wordt de kinderbijslag voór 't VweedC tot en met zevende kind met vijf cent én voor het achtste en volgende kind éren met 25 cent per dag verhoogd. Deze ver hoging is een direct gevolg van de over eenkomst, die tussen de regering en de Stichting van de Arbeid eind 1964 over de loonontwikkeling in 1965 werd be reikt. Ter compensatie van de grotere gezinnen, die niet of onvoldoende van de belastingverlaging op 1 juli j.l. zouden profiteren is itoen besloten de kinder bijslag te verhogen. De S.E.R. heeft een advies uitgebracht, dat gelijkluidend was aan het ontwerp, dat minister Veldkamp aan de Tweede Kamer had voorgelegd. Door deze beslissing van de Kamer, en na aanvaarding door de Eerste Kamer, worden de kwartaalbedragen aan kin derbijslag nu: voor het derde kind ƒ95.16 voor het vierde en vijfde kind ƒ127.92. voor het zesde en zevende kind ƒ142.74 en voor het achtste en volgend kind 158,34. Krachtens de kinderbijslagwet voor loontrekkenden en kleine zelfstan digen wordt de bijslag voor het tweede kind per kwartaal, vanaf 1 juli van dit jaar, verhoogd tot ƒ95,16. Post naar Italië goedkoper DEN HAAG (ANP) Tussen de postadministraties van Nederland en Italië is overeenstemming bereikt om voor brieven (tot en met 20 gram) en briefkaarten in het ronderlliige verkeer tussen belde landen belangrijk lagere tarieven te gaan toepassen. In verband hiermede zullen met in gang van 1 januari 1966 in de richting Nederland-Italië de volgende tarieven gelden: voor brieven t.e.m. 20 gram 20 cent (thans 40 cent), voor briefkaar ten 15 cent (thans 25 cent). De overige tarieven blijven ongewijzigd in de rich ting Italië-Nederland zal voor brieven t.e.m. 20 gram en voor briefkaarten het Italiaanse binnenlandse tarief gelden. Gelegenheid tol roulette gegeven AMSTERDAM (ANP) De rechtbank te Amsterdam heeft de 41-jarige ru- lnstructeur G. S. uit Amsterdam wegens liet geven van gelegenheid tot het spe len van roulette veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van 1000—, eventueel te ver vangen door vijftig dagen hechtenis. De officier van Justitie hud drie maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf ge eist De verdachte had in zijn woning aan de Ruvsdaelkadr drie maal In de week aan een bepaalde groep mensen gelegen heid gegeven roulette te spelen Volgens de verdachte waren dit alleen bekenden of vrienden. HjpS" *- 11 i 4 De scheve toren van Pisa trekt niet alleen veel toeristen naar de stad, maar is voor de vroede vaderen van de stad ook een reden tot kopzorg. Want de toren gaat steeds schever staan en bereikt lang zamerhand het gevarenpunt. Al heel lang zoekt men naar oplossingen om het gevaarte voor omvallen te behoeden. Ze zijn nog niet gevonden DEN HAAG (ANP) Vanuit de vaste commissie voor Verkeer en Water staat is minister Suurhoff gevraagd of de PTT niet vaker de afbeeldingen op de postzegels kan wijzi gen. zulks ter wille van de filatelisten. Er wordt t op gewezen, dab de huidige postzegels met de afbeelding van de koningin al sinds 1593 in omloop zijn. Gesuggereerd wordt, zich bij de nieuwe afbeeldingen niet te beperken Jpt de afbeeldingen van per sonen, maar ook die van Nederlandse ge bouwen, landschappen e.d. op de zegels aan te brengen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De KLM is wel iu ge sprek, maar er is nog lang geen nieuw binnenlands luchtnet. Met dit commen taar ontkennen de KLM en het ministe rie van Verkeer en Waterstaat de be richten, dal binnenkort een nieuwe bin nenlandse luchtlijn Schipliol-Eelde- Beek geopend zal worden. De KLM heeft wel onderhandeld met de commissaris van de koningin in Gro ningen, mr. C. L. W. Fock. „Een. priën- terend gesprek" aldus het commentaar. Het is bekend, dat het noorden, na de opheffing van de Schreinerlijn, bijzon der gebrand is op het herstel van de binnenlandse lijn, vooral het zakenver keer. Hierbij komt dan nog de Neder landse Gasunie, die zijn hoofdkantoor in Groningen krijgt en die snel verkeer in het binnenland en naar buitenlandse relaties op prijs stelt. Vermoedelijk gaat men binnenkort ook in het zuiden polsen naar de wen sen voor het binnenlandse luchtnet. Het vliegveld Beek is daarvoor zeer ge schikt. Ook als overstaphaven naar het buitenland. „Maar er is nog steeds geen reëel plan", aldus woordvoerders van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Zoals bekend is de KLM wel doende met een helikopterdienst, in het bijzon der bestemd voor booreilanden in de omgeving van Nederland. Jacht op Aidit en volgelingen D.JAKARTA (ANP) De organisa tie van burgers van Chinese afkomst, de Baperki, en alle aanverwante be wegingen zijn nu niet alleen in Groot- Djakarta, maar ook in Oost-Java tot nader order verboden. Verwacht wordt, dat het verbod van deze organisatie zich over geheel Indonesië zal uitbreiden, zo als ook het geval was met dat van de communistische partij. De maatregel kwam nog geen vijf uur nadat ongeveer tweehonderddui zend betogers op een massabijeenkomst in Djakarta onder meer ontbinding van de Baperki hadden geëist omdat deze beweging een bron van rassenhaat zou vormen. Als motief voor de schorsing werd opgegeven, dat de organisatie vol gens bepaalde aanwijzingen materiële en financiële steun had gegeven aan de communisten die het bewind omver had den pogen te werpen. President Soekarno heeft twee islami tische kranten in Djakarta een tijdelijk verschijningsverbod opgelegd voor hun vrijwel dagelijks felle aanvallen op eerste vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken Soebandrio, die er door velen sterk van verdacht wordt als hoofd van de staatsinlichtingen- dienst tevoren op de hoogte te zijn ge weest van de plannen van de rebellen. De Noesa Poetare mag drie dagen niet uitkomen, de Karya Bhakti vijf dagen Het fel anti-communistische dagblad Api (vuur), dat na een verschijnings verbod weer uitkomt, zet zijn aanval len op dr. Soebandrio In hoofdartikelen en spotprenten voort. President Soekar no heeft, als gemeld, zaterdag op een kabinetsvergadering gezegd dat hij er niet over denkt Soebandrio, „de meest WEERAARDGAS AANGEBOORD AMSTERDAM (ANP) Weer heeft een buitenlandse combinatie, die in ons land op zoek is naar exploitabele hoe veelheden aardgas, „raakgeprikt". De boringen, die Petroland N.V. in het ka der van haar opsporingsactiviteiten in Eernewoude (Fr.) uitvoert, zijn ml. suc cesvol gebleken. Tijdens de eerste pro- duktietesten werd tweemaal gedurende korte tijd een gasvlam ontstoken. De testen worden voortgezet. Binnenkort zal de officiële test worden gehouden. Pas daarna kan worden vastgesteld om welke hoeveelheden het hier gaat. Petroland is de uitvoerder voor een combinatie van zes Nederlandse ven nootschappen, waaronder zij zelf. Deze vennootschappen zijn alle dochters van Franse oliemaatschappijen. had", te ontslaan. Soebandrio zelf heeft verklaard, dat er geen veranderingen zullen komen in de verhouding China- Indonesië. In geheel Indonesië zijn de veiligheids maatregelen verscherpt met het oog op eventuele communistische terreur- cn sabotageacties tijdens de viering van heldendag vandaag. Intussen heeft luitenant-kolonel Soe- prapto van het legerbevel in midden- Java meegedeeld, dat in de stad Boljo- lall ongeveer 150 islamieten door de communisten zijn vermoord. Volgens luitenant-kolonel Khartan van het gar nizoen van het nabijgelegen Soerakar- ta houden de leider van de communis tische partij, Aidit, en z(jn medewer kers zich nu schuil in een bergachtig gebied op ongeveer 65 kilometer van de stad. Het leger verwacht, het gebied van dc Merape en Merbaboe waar de communisten zich hebben verschanst, binnen een maand gezuiverd te hebben. Om de communisten in de bergen van de dorpente isoleren krijgen in elke plaats honderd islamitische jongeren een militaire opleiding. Dief schilderij hoort een jaar UTRECHT (ANP)— Een gevange nisstraf van 12 maanden waarvan vier voorwaardelijk met een proeftUd van drie jaar en aftrek van voorarrest hoorde «Ie 19-jarige orthopedisch ban dagist B. de J. uit Utrecht legen zich eisen. Op 16 maart van dit jaar stal hij uit het Utrechts centraal museum een schilderij, dat een waarde van om streeks 85.900 gulden vertegenwoordig- Het schilderij maakte deel uit van 'n expositie. Het was in 1622 door Bartho- lomeu8 Breenberg vervaardigd en het stelde het vinden van Mozes vooor. Het centraal museum had het schilderij in bruikleen van een museum uit Stock holm. Na ongeveer twee maanden werd het schilderij teruggevonden. Een opko per bood het aan een Utrechtse anti quair te koop aan. Deze waarschuwde de politie. Er was intussen een belo ning van 3500 uitgeloofd, voor degene die er voor kon zorgen dat het kostbare stuk weer bjj de rechtmatige eigenaar belandde. Benoemingen bisdom Rotterdam ROTTERDAM. (K N P De bisschop van Rotterdam mgr. M. A. Jansen, heeft benoemd tot kapelaan te Den Huug. paro chie H. Liduina. A J P. Spruit, die kape laan was te Den Haug. parochie St-Jeroen Tot kapelaan van de St-Jeioenparochle Is benoemd A. J. M. van Dorst, sa les! aan. ra» gistermiddag - keer namens de centrule bund Bbelfabrlkanten Het was dan aardig cadeautje, dat zij mocht n aan de bruidsparen die giste- de brulden naar de Jaarbeurs le es Bouwman verwelkomde bruidegommen. de ouders jaarbeurs. Negen pa wel ijk I beeld op de dere familieleden. ,.U hebt hier-op de meubelbeurs vast al met verlekkerde ogen naar al die bunk- st ellen en bedstellen gekeken, want misschien hebt u voor uw Inrichting nog wel een puar dingetjes nodig". Nu, dn- paar dingetjes konden er komen, vond Mies. Want de meubelfabrikanten had- )te I den de meubelcheques uitgevonden en de en bruidsparen van deze dinsdag zouden stemmig pakje wuchtten aan de poort1 soor 500 aan cheques cudeuu krijgen tut al hun bruiloftsgasten de grote ge I Applaus en verbazing, hourzual van de Irenehal waren binnen - i T'oen de champagne binnen kwam. riep gegaan. Mies: „Eerst moet Ik nog wat anders „Ik hoop dat uw moeders a nog niet zeggen. Deze organisatie heeft zo ver hebben voorgelicht", zei Mies Bouwman, i schrikkelijk veel meubelcheques, dat ze „Dat hadden de moeders, die iets meer er u nog een puar wil geven Nog wisten, kennelijk lüet. want de monden vielen open toen Mies eerst elk paar 500 gulden aan chèques overhandigde en nadat de champagne was binnenbedra- gen meedeelde, dat er nog wel een keer 500 bij kon. Er waren een massa problemen op Ie lossen geweest om al de negen bruids paren op de grootbte dag van hun leven op hetzelfde uur vrij te maken en hen eens vijfhonderd voor leder bruidspaar'. Op het ogenblik dat Mies nog eens 500 gulden aankondigde grensde de ver bazing aan verbijstering op de gezichten van de negen bruidsparen „Eigenlijk had ik verwacht dat u van verbazing de champagneglazen uit uw hand zou laten vallen". Het gebeurde niet cn dc champagne kon met volle teugen gedronken worden. Postcheque- en Girodienst Tot mijn spijt heb ik wegens ziekte enige dagen moeten wachten met 'n waarschuwing te richten aan alle re keninghouders bij bovengenoemde dienst voor het geval zij, om welke re denen dan ook. zouden overgaan tot inzending van een opdracht met Hpoctlheliandeling: Mijn ervaring daarmee strekt niet tot navolging: Maandagochtend 25 okto ber zond ik een cheque met spoedbe- handeling. plus een tweetal over- schrijvlngskaarten naar het girokan toor, om 8.30 uur. Vóórdien had Ik ten kantore aldaar geïnformeerd of een spoedbehandellng nog wel plaats kon vinden, om reden het iedere rekening houder toegezonden nieuwe formu lier „chequeprocedure PCGD-kenmerk 2512" daarover geen enkele medede ling bevat. Het antwoord luidde beves tigend, dus volgde mijnerzijds op de cheque en enveloppe het bekende woord „spoedbehandellng", Met hoe veel spoed mijn exlra te betalen op dracht was uitgevoerd bleek mij toen ik op donderdag 28 oktober eindelijk de cheque plus de twee andere op drachten terug ontving, dus na ruim drie dagen! Voorheen had men binnen enige uren het opgevraagde bedrag ln zijn bezit! Op de cheque prijkt een mooi rood stempel met „spoedbehan- deling". Kosten 60 cents, zonder spoed- betrachtinng voor het extra-kwartje' Toen ik telefonisch reclameerde werd mij gezegd dat het beter was geen spoedbehandelingsgeval meer ln te zenden daar dit geen reden van be staan meer heeft! Eerst dus wel blij kens mijn informatie, daarna „geen reden van bestaan". Wie er lets van begrijpt mag het zeggen! Persoonlijk voel ik mij er tussen genomen aange zien men op het genoemde formulier in alle talen zwijgt over de door mij nu uangetoonde aangelegenheid, die hopelijk andere rekeninghouders voor dit soort afzetterij zal vrijwaren. Het gaat mij niet om de knikkers, doch om het spel. Bij de PCGD zal men al wel een fraaie smoes ter ver ontschuldiging hebben uitgevonden! v% H. Anti-li uwel ijksact ie fk moest, toch wel heel hartelijk lachen toen lk las: „Anti Claus actie in Lim burg". Limburg is een provincie die zich het meest tot Duitsland aangetrokken voelt. Dit komt door haar ligging en door de Duitse kooplustigen Nog geen maand geleden waren we ln Roermond, we wilden iets kopen ln een delicatessenzaak. Onze aanwezigheid in deze zaak werd zelfs niet opgemerkt, laat ik liever zeggen, men had geen tijd en geen woord voor ons. want er waren Duitse kopers en die zijn zulke goede klanten, dat men de Nederlanders zelfs niet met een woord begroet. Neen zolang geld nog niet stinkt moet men niet inconsequent zijn. Zolang men nog ln alle badplaatsen leert „Zlmmer frei", kan men niet van (antle-Dults) praten Laat me niet lachen Mevr. E. v. d. L. Ziektekostenregeling ambtenaren Er moet een wel zeer dringende noodzaak tot bezuiniging bestaan, dat minister Vondeling meent zich vla de t.v. tot het Nederlandse volk te moe ten wenden met het verzoek hem te laten weten waar ambtenaren te veel geld uitgeven en waar overheldswerk goedkoper zou kunnen worden uitge voerd. Verondersteld mag worden dat het gehele kabinet het met minister Vondeling eens is dat er bezuinigd dient ie worden. Het doet dan ook wel zeer vreemd aan dat twee dagen na deze oproep ln dc Tweede Kanier een wetsontwerp wordt ingediend betreffende een ziektekos tenregeling voor rijksambtenaren en onderwijspersoneel. Deze voorziening, waarvan de uitvoering In eigen hand blijft en waarvoor derhalve een ge bouw Inclusief de inrichting (compu- er etc.en ongeveer 400 nian perso neel dient te worden aangetrokken zal verscheidene miljoenen meer gaan kosten dan de thans bestaande inte- rlmregellng, volgens welke de amb tenaren oen bijdrage in door hun ge maakte zlektekossten ontvangen. Gezien het feit dat Jedere ambtenaar met een Inkomen onder de loongrens zich net als iedere andere Neder lander bij een ziekenfonds kan aan sluiten en de ambtenaren met een In komen boven de loongrens zich - ook net als iedere andere Nederlander particulier kan verzekeren, bestaat er geen enkele noodzaak een dergelijke voorziening in het leven te roepen. Overigens heeft de ambtenaar naast de Interimregeling (tegemoetkoming In de zlekenkostenverzekerlngspremle, die iedere ambtenuar ongeacht de hoogte van zijn inkomen ontvangt) ook nog een zogenaamde 5 procentre geling. Men zou dus kunnen menen dat er voor de ambtenaren echt wel goed gezorgd ls. Zou het niet Juister zijn, indien men meent dat er voor de ambtenaren Iets speciaals gedaan moet worden, de in terimregeling definitief te maken, dan een duurdere niet noodzakelijke voor ziening ln het leven te roepen? Een voorziening die overigens voor het grootste deel van de betrokken perso neel bepaald niet gunstig ls integen- dOfll, höe paradoxaal dit ook klinkt en waarop door dit personeel geen prijs wordt gesteld. Ik neem aun, dat onze volksvertegen woordiging eveneens tot het Neder landse volk behorende de oproep van de geachte bewindsman dus ook tot hen gericht achten en zij de aan dacht van dc minister op deze bezui niging zal willen vestigen. J. Verhuist,

Leidse Courant | 1965 | | pagina 5