Sovjet-Unie en China Blijvende kloof tussen: NATUUR STERKER DAN DE LEER Belangrijke studie van Klaus Mehnert OOSTENRIJKSE REGERING KLAUS WIL UITSPRAAK VAN KIEZERS 111 III a «II1 111 11111 11II I! H 111 1 R 11 i D) I H III KI Niemand kan er meer aan twijfelen, dat de kloof tussen Moskou en Peking onoverbrugbaar is geworden en dat de Sovjets zich door hun po litiek van de laatste jaren in een positie hebben gemanoeuvreerd, die allesbehalve bevorderlijk is voor hun prestige. Mao wenst niet meer naar de pijpen van het Kremlin te dansen. Hij laat de Russen duidelijk merken dat hun leidersrol is Eind 1964 heeft Peking, met boosaar dig genoegen, alle aspecten van het di lemma, waar Moskou langzaam maar zeker voor werd geplaatst nog eens lang en breed voor de Russen ultgeme- en tevens van die gelegenheid ge bruik gemaakt om hun mee te delen, dat de Chinese communistische partij aan de voorgenomen „scheurraa- kersconferentie" in Moskou zou deelne- i. In de woorden waarmee de Chl- 9 brief aan het Kremlin eindigde kon men de Jubel van een brutaal leed vermaak horen doorklinken: „Uw besluit staat vast en ge zult dus waarschijnlijk de conferentie bijeenroe pen. Immers zoudt ge niet altijd voor redacteuren) uitgespeeld en dat hun opvattingen over het communisme in geen enkel opzicht overeen komen met de zijne. De toon waarin de rode giganten met eikaar plegen te correspondeen is allang niet meer die van vrienden, die het opnieuw met elkaar trachten eens te worden. Het is, integendeel, de toon die bittere vijanden tegenover elkaar plegen aan te slaan. land als China uit bigen waarneming. Hij is vertrouwd met de geschiedenis van beide landen en heeft bovendien kennis genomen van de uitgebreide China- en Ruslandlitteratuur van de laatste decennia. In de meer dan 500 bladzijden die zijn boek telt, doorloopt hij de rijke historie van Rusland en China, zoals deze de Russissche en Chinese mens hebben ge vormd. Hij beschrijft de volkomen ver schillende situaties waarin de volken van beide landen met het communisme werden geconfronteerd en hij gaat ten slotte na hoe de duidelijke verschillen in aard, levensbeschouwing en levens praktijk van beide volken tot de huidi ge onverzoenlijke tegenstelling tussen Moskou en Peking moesten leiden. Gevoelens Enkele dingen springen hierbij onmid dellijk in het oog. De belangrijkste zaak is wel deze, dat het begrip ge meenschap voor de Chinezen altijd iets heel anders heeft betekend dan voor de Russen.. Het is zeer moeilijk, zegt Meh nert, zich een groter verschil in tempe rament voor te stellen dan tussen deze tweee volken. Aan de ene kant staat de veel besproken „brede natuur" van de Rus met iiaar scala van diep men selijke gevoelens, met haar neiging plotseling van zorgeloze in explosieve stemmingen en uitingen te vervallen; aan de andere kant het voor de wester ling raadselachtige gelaat van het Ver re Oosten, dat door zijn onverstoorbaar- spot staan, als ge uw woord niet hield? Wie een tijger berijdt, komt er niet meer af, luidt het spreekwoord. Ge zit gevangen in een onoplosbaar dilemma. Ge zijt daarbij in een val terechtgeko men, die ge voor uzelf hebt uitgezet en ge zult daarbij uw huid verliezen. Als ge de conferentie niet bijeenroept, zal men zeggen dat ge de raad der Chine zen hebt gevolgd en ge zult uw gezicht verliezen. Gaat de conferentie echter wel door, dan zult ge in een impasse geraken waaruit geen ontkomen meer mogelijk is. Dit betekent... een ernstige crisis voor u, neorevisionisten, een cri sis die ge zelf hebt opgeroepen. Ziet ge dat niet? Wij zijn ervan overtuigd dat de dag waarop uw zogenaamde conferen tie bijeenkomt, tevens de dag zal zijn. waarop gij in uw graf neerdaalt". Zelfs de blijmoedigste rode optimist zal in deze brief geen elementen kunnen aanwijzen die op de wil tot verzoening duiden. Er spreekt integendeel haat en verachting uit voor de tegenstanders, een voorgoed afwijzen van alles wat tot hernieuwde vriendschap zou kunnen lei den. Hoe is de breuk tussen Moskou en Peking ontstaan? Moet het conflict uit sluitend verklaard worden uit praktische meningsverschillen over het communis tische denken en handelen, of liggen de wortels veel dieper? Wie een duide lijk en uitvoerig antwoord op deze vraag zoekt, kan terecht bij Klaus Meh nert, die aan zijn indrukwekkende stu- Niet alleen een „burgerlijk" plezier in goelasj, maar belangstelling voor al het goede der aarde was Kroet- sjev niet vreemd. r ziel". Het zich ten dienste stellen van de lijdende medemens (Dostojevski!is voor de Chinees altijd een onbekende gedachte geweest. Het begrip „ge meenschap" was voor hem altijd iden tiek met de clan, de familie waartoe hij behoorde. Wanneer Iemand buiten die gemeenschap leed of hij nu arm was, ziek of ongelukkig - dan was er iets niet in orde met hem; dus deed men er beter aan zich helemaal niet met hem in te laten om ook niet in deze wan toestand te geraken. Evenwicht De Chinees, zegt Mehnert, heeft een bijzondere handigheid om zich van on aangename dingen te distantiëren en al les wat zijn innerlijk evenwicht zou kun nen verstoren van zich af te stoten. Kavallam Pamikkan, de laatste ambas sadeur van India bij Tsjang en de eer ste bij Mao, merkte eens op: „De Chi nezen winden zich om wreedheden min der op dan wij. Zij zouden een mens op precies dezelfde manier kelen als 'n nikker". Het communisme in China heeft af te rekenen met de erfenis van Confucius. Wanneer wij ons, zegt de auteur, het traditionele wereldbeeld van de Russen en de Chinezen voor de geest halen, dan weten wij dat de communistische leiders van de twee landen niet in dezelfde si tuatie verkeerden. Lening en de zijnen profiteerden van het op een duizendja rig rijk gerichte messianisme van hun volk en het is de vraag of de bolsje wistische revolutie haar zware tegensla gen en beproevingen met succes had we ten te overwinnen, indien zij niet be schikt had over een volk dat in zijn idea lisme bereid was „het leed der wereld op zich te nemen" en zoals het ge loofde de mensheid door eigen lijden een betere toekomst te schenken. Mao daarentegen verkeerde juist in de tegenovergestelde situatie. Hij stond tegenover een volk, dat er sinds de da gen van Conficius steeds naar gestreefd had op aarde een zo goed mogelijk le ven te leiden en zich weinig te bekom meren om hetgeen er buiten de be schermende grenzen van clan en fami lie gebeurde. Een bord goelasj Terwijl de toegenomen welvaart in het, hoe dan ook, Europese Rusland een verzwakking van revolutionaire emoties in de hand werkt, moeten de partijbon zen in Peking met pathetische leuzen 't Ideaal in stand houden. Ze speculeren daarbij op het feit dat China jarenlang zelf door „kolonialisten en imperialis ten" werd onderdrukt. Dit heeft niet al leen het voordeel dat men het Chinese volk gevoelig weet te maken voor natio nalistische strevingen, maar het bevor dert ook de vriendschap met andere vol ken in Azië en Afrika, voor wie de leu zen van China overtuigender klinken dan die van het veel welvarender Rus land. „Voor Kroetsjcv". zelden de Chi nezen twee jaar geleden, „Is het com munisme een variant van het burger lijk socialisme. Voor hem Is de strijd van de arbeidersklasse slechts 'n strijd om een stevig bord goelasj". Deze opmerking mag voor Moskou dan minder prettig geweest zijn, in elk geval konden de Russen antwoorden dat het communisme voor hen toch zeker niet identiek was met het ophangen van spandoeken boven lege borden. De twist kreeg het karakter van een lach wekkende burenruzie, maar ze was de exponent van verschillen in doen en den ken die veel dieper wortelden dan in 'n afwijkende interpretatie van de commu nistische leer. Ondanks alle leuzen van broeder schap en eenheid blijken de persoonlij ke contacten tussen Russen en Chinezen nooit voorbeeldig geweest te zijn. De laatsten werden doodmoe van de wij ze, waarop, in de jaren der grote vriendschap. de Sovjets met* eigen voortreffelijkheid te koop liepen. De schrijver citeert in dit verband de uit lating van een intelligente Russin, die met een in China werkende Sovjetinge nieur was getrouwd: „Het zou goed zijn wanneer de Chinezen het zonder ons zouden kunnen redden. Wij vallen hen langzamherhand lastig. Toen mijn man cn ik tweeëneenhalf jaar geleden naar China kwamen, was alles een en al vriendschap. Sedertdien zijn er ver anderingen opgetreden. Men heeft hier genoeg van ons". Aan de andere kant. zegt Mehnert. zijn bijvoorbeeld de Chinese studenten, wegens hun werkwoede op de Russische hogescholen even onbemind als 'n Sta- chanovarbeider bij zijn kameraden, vanwege het omhoog jagen der arbeids- Blanken De verschillen in geaardheid van bei de volken, de concrete situatie waarin zij zich bevinden en de wijze waarop zij daarom door hun leiders worden be speeld, liggen ten grondslag aan 't hui dige conflict. Het is al zover gekomer dat Peking de tegenstellingen der ras sen niet meer verbloemt, maar inte gendeel hanteert als een wapen in de strijd om de communistische hegemo nie. Het 1s moeilijk te zeggen, aldus de auteur, welke pijl uit Peking de Rus sen 't diepst getroffen heeft: het zoëven genoemde verwijt van verburgerlijking, of dat andere, waarmee de Chinezen op jopuo uoAJe.u sjdSunquBB gggf spujp gekleurde volken van Azië, Afrika en Latijns-Amerika namelijk: de Sovjets zijn blanken! Geen anti-Russische leuze uit de keu ken van Peking die onmarxistischer is en die tegelijkertijd in de sfeer der rassenverhoudingen meer effect sor teert dan de kreet: gekleurde volken al ler landen, verenigt u tegen de heer schappij der blanken! Aanvankelijk ge bruikten de Chinezen dit wapen slechts in het geheim, maar de voorbereidingen voor de tweede, nu uitgestelde, „Ban- doengconferentle" boden hun de welko me gelegenheid om met hun argumen ten voor het voetlicht van de wereld te tredeVi, ook al hebben ze niet kunnen be reiken dat de Russen voor de conferen tie worden geweigerd. De Chinezen ver klaarden bijvoorbeeld: „De Sovjet-Unie is een Europees land gebleven, zoals 't dat tien jaar geleden reecis was... Ze ker, tweederde van het Sovjetterrito rium ligt in Azië maar even belangrijk is het feit, dat bijna driekwart van de Sovjetbevolking in Europa woont". Mehnert betoogt dat de consequenties van de wereld bij de rivaliteit die tus sen belde landen is gegroeid en die de communistische partijen in tientallen landen uit elkaar heeft gedreven nog bijzonder moeilijk te oventien ls. In elk geval, zegt hij, zullen de betrekkingen tussen de twee* rode naburen nooit meer hun dialectische problematic ver liezen. De meeste oorzaken van de spanningen zullen blijven doorwerken Moskou moet, even goed als hét Wes ten, rekening houden met deze situatie, die een hoofdthema zal blijven In de wereldpolitiek. Het ia niet mogelijk in het bestek van een kranteartlkel de volledige in houd van een boek als dit samen te vat ten. Dit is te meer onmogelijk waar de schrijver erkent niet alle factoren die de verhouding Moskkou-Peklng bepalen on der één noemer te kunnen brengen. In zoverre heeft Kroetsjev altijd gehad: de Chinezen zijn altijd gek geweest op massabetogingen met veel leuzen en spatidorken. Daarvoor is de situatie veel te gecom pliceerd. In elk geval mogen we vaststellen dat de studie van Klaus Mehnert zon der enige twijfel de uitvoerigste en meest verhelderende studie is die tot nu toe aan dit onderwerp werd gewijd. Wie alles vernemen wil wat momenteel over de verhouding Rusland-China kan worden gezegd, moet zich verdiepen in dit uitstekend vertaalde boek. dat bo vendien niet dór-wetenschappelijk, maar in een glasheldere Journalistieke stijl en met veel aandacht voor het tekenende detail is geschreven. K la us Mehnert. Peking en Moskou, Uit geverij T. Wever. Fr&nakcr, die i het de i munlstische wereld een boek heeft toe gevoegd, waarin de oorzaken van 't ge schil op onthullende wijze en met aan dacht voor de kleinste details worden on derzocht. Prof. dr. Klaus Mehnert, hoogleraar i in de politieke wetenschappen en hoofd- redacteur van het wetenschappelijke tijdschrift „Osteuropa", kent zowel Rus- De Chinese president Lino hier ontmoeting dateert hand in hand met gel wel linksKosygin en (midden) Breznjev. De bijna vijf jaar geleden, toen de twee Russen nog niet hun huidige positie hadden bereikt de „eeuwige" vriendschap tussen beide landen nog hoog kon worden opgegeven Na plotseling aftreden Voortdurend geharrewar volkspartijsoeialisten (Van onze correspondent) WENEN Het is in het buitenland min of meer als een verrassing ge komen, dat de regering-Klaus plot seling is afgetreden. De Oostenrij kers begonnen Juist te ervaren, dat hij tot de vooraanstaande figuren ge rekend niag worden, die de Oosten rijkse republiek In het nabije verle den gekend heeft. Binnenlands mag dit aftreden echter geen verwonde ring haren, behalve dan dat het nu gebeurd is. midden in de voorberei dingen van het regeringsprogram ma I960 en zijn finaneiering. Maar juist daar ligt de reden van dit abrupte verdwijnen: anders dan in vroeger jaren, toen maandenlang onderhandeld en gediscussieerd werd door de belde coalitiepartijen met slechte compromissen als ge volg, die in de praktijk slechts moei lijkheden opleverden, heeft dr. Klaus deze traditionele gang van za ken eenvoudig de pas afgesneden. Na enkele waarschuwingen aan de socialistische coalitiegenoten, dat hij niet geneigd was dat apel mee te spe len, heeft hy de daad bij het woord gevoegd en de bondspresident het ontslag der regering aangeboden met een aanbeveling vervroegde parlementsverkiezingen uit te schrijven. De doorslag heeft daarbij gegeven de jongste wekelijkse radio toespraak van de socialistische vice- kanselier dr. Pittermann, die volko men in strijd met de geest der coa litie tegen de begrotingsvoorstellen van de ministers der Oostenrijkse Volkspartij ageerde. Het behoort tot de curiosa van de Oostenrijkse po litiek. dat de partijstrijd zelfs nog tussen de ministers worden uitge vochten en dat naast de regerings leider. ook de socialistische vice-kan- 8eller zijn wekelijkse radiotoe spraak houdt en de microfoon dan voortdurend voor partijpolitieke doeleinden misbruikt. Beide grote partijen, de Oostenrijk se Volkspartij én de Socialistisch! Party menen, dat zij het avontuu van vervroegde parlementsverkle zingen genist wagen kunnen. Stormen Dat er parlementsverkiezingen g< houden worden, kan slechts worde toegejuicht. Na de stormen op bin nenlands politiek gebied In de laai ste jaren: de twisten binnen de So clallstische Partij rondom de ex minister Franz Olah. zijn uitaluitin; uit ile Socialistische Partij, de op richting door Olah van een eiger party, het winnen van de verklezin gen om het presidentschap van di republiek door de socialisten dank zy de stemmen der communisten de Incidenten in Vorarlberg waar "t tot een maasale betoging tegen ao- clallsttsche ministers kwam. de moeliykheden rond de door de socia listische minister Probst bestuurde bond8spoorwegen, de socialistische „terreur" bij ile staatsradloomroep, de „eigengereidheid" en het „dicta toriale" optreden van de jonge O.V.P.-mlnister van financiën enz. kan een uitspraak van de kiezers de atmosfeer slechts opklaren. De OVP meent, dat de omstandighe den bijzonder gunstig voor haar zijn. Bij alle verkiezingen van de laatste tyd. zowel om het bondspresident- schap als diverse landdagen, heeft zij als partij byzonder veel succes gehad. Dank zij de communistische stemmen won de kandidaat der so eialisten de verkiezingen om de bondspresident. Maar daartegenover stond een belangryk OVP-stemmen- wlnst ln de rode burcht Wenen en vrywel alle bondslanden. De jong ste landdagverklezing In Tirol heeft wel een zeer sprekend succes voor de OVP opgeleverd. Zy behaalde er opnieuw ile absolute meerderheid. Ongetwyfeld is dus het aftreden thans van de regering en het aan dringen op nieuwe parlementsver kiezingen op tactische overwegingen geschied Droom vervuld Daartegenover staat de dreiging van een soort volksfront tussen so cialisten en communisten. Tegen tal van andere leidende socialisten in. heeft dr. Pittermann geen twyfel er aan gelaten, dat hij desnoods in staat Is „een pact met de duivel" te slui ten. om zQn droom eindeiyk eens vervuld te zien en bondskanselier van Oostenryk te worden. Niet wei nige vooraanstaande socialisten zou den dat niets minder dan een ramp vinden, gezien de persoon en de in- stellimr v in I dat 't Ideaal van leidende regerings party te worden ook hen gevoelig aanspreekt. Maar met behulp van de communisten De kans, dat het tussen socialisten en communisten tot een stembusaf- spraak zal komen, is niet gering. Het biyft dOO afwachten, boa de kie zers daarop zullen reageren. Niet weinige kenners van de politieke ver houdingen zyn ervan overtuigd, dut de kans op een negatieve reactie van het publiek groot Is. BIJ de presi dentsverkiezingen wus de beoorde ling van het gevarencomplex van 'n „volksfront" milder. Maar bij par lementsverkiezingen gaat het om ge heel andere, hi>og-poiltleke behingen. Oostenryk kent nu reeds twintig jaar de grote coalitie tussen links en rechts. Deze heeft voor evenwichtig politiek kllmnat gezorgd, waarin de heropbouw en uitbouw van Oosten ryk kon gedijen en waarin de poli tieke tegenstellingen in democrati sche bedding konden worden geleld. Men vond het een min of meer Idea le oplossing: een socialistische bondspresident, maar een kntholle- ke bondskanselier. Indien dit even wicht verbroken zou worden en ook de leiding van de regering in Oos tenryk in handen van één, de Socia listische Partij zou komen, dan kan dat onaangename gevolgen hebben. Op binnenlands gebied wegens het acute gevaar van verscherping der partyverhoudingen, op bultenlnnds gebied, een mogelijk varltes van da mentaliteit van het land.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7