„ZEG EENS SCHEVENINGENUIT DE IJSKAST UITGAVEN VOOR RIJKSPERSONEEL 10.5MLN. OMLAAG Biesboschcommando's terug van ratten- en kattenjacht CONTROLE MET RÖNTGENFOTO OP LEKKEN IN AARDGASBUIZEN Nederland mekka voor Marokkanen Tricolore moet eind november de ruimte in „Tijgerin van Mekong" in pistoolgevecht gedood Geen 4035 maar 3158 nieuwe ambtenaren Frankrijk toch toegeven Levensecht en vol leuke liedjes vindt hoofdrolspeelster Tini Wereldpremière Alkmaar ZATERDAG 6 NOVEMBER 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Slechts een gespreksonderwerpeten (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Ze zUn weer terug In hun kazerne, de drie ijzersterke com mando's, die negen dagen lang een „overlevingsoefening" hebben gehouden in de onherbergzame Biesbos. Negen dagen lang hebben zij in een heel sober onderkomen het hoofd geboden aan de elementen, de honger, het gebrek aan gezelligheid. Ze zijn er vele ponden lichter van geworden, maar het moreel is ongebroken. „YVy hadden bet best langer kunnen volhouden", zeggen de sergeant 1ste kl. Jan Bochov (26), Dirk Rouw (28) en Danny Ketting Olivier (24) Gisteren arriveerden ze in de kazerne. Ze vielen onmiddellijk in handen van dr. C. Oomen, die hen van het begin tot het einde van het experiment onder toezicht heeft gehad, ook in de Biesbos heeft opgezocht en het drietal aan het eind van het experiment aan een uitputtend medisch onderzoek onderwierp. VOORZICHTIG MET BORREL, ZEGT DOKTER De drie jongemannen zijn niet speciaal voor deze oefening getraind. Maar ze ken den de theorie van het „overleven" van voren naar achteren en ze zijn getrainde militairen. Daarom zagen zij niet tegen dit vrijwillig ondergaan experiment op. Het is hun meegevallen, ook al zijn ze dan ook ongeveer een pond per dag afgeval len. Maar ze hebben geen koorts gehad, noch darmstoomissen. En het eten Het driemanschap likte zich waarachtig nog de lippen af toen het verhaal los kwam. „De hele dag waren we bezig met. het zoeken naar eten. 's Mor gens maakten we een soort taakindeling. Een bleef er in het kamp, de andere twee gingen op pad. Zoeken naar brandnetels, naar de goede wel te verstaan. Want oude brandnetels zijn niet te eten, je moet de jonge toppen hebben. Of wegebree, of voederbieten, of wat we maar te pakken konden krijgen". Ze hebben ook ratten gevangen.- „We lokten ze met visafval en stonden met i knuppel klaar. Er was èèn kreng bij. Daan had had hem stevig te pakken, maar nog probeerde hij te bijten. We hebben die ratten helemaal panklaar gemaakt, maar opgegeten hadden we ze niet. dan moet je geloof ik nog verder weg zijn. We hebben een wilde kat gevangen en op gepeuzeld. Die smaakt best". Eten. het hele verhaal draait om eten Ruzies zijn er niet geweest, wel hebben ze alle drie last van inzinkingen gehad. Maar dan was er altijd wel èen die door een dwaze opmerking of het zingen van een lied vooral Danny was daar heel sterk in "s morgens vroeg de juiste stemming weer terugbracht. Eten en een goed onder dak, dat zijn de voornaamste zaken ge weest, waarmee ze zich bezig hielden. Grapjassen „Er kwamen nogal eens wat loze vissers langs. Die wilden ons paaien met brood koffie. De rijkspolitie te water deed dat ook. Fijne kerels, maar we hebben alle6 geweigerd. Je had er natuurlijk ook rotkerels bijvan die lolbroeken, die voor bij kwamen varen met een brood in hun hand- Als ze riepen of we het wilden hebben en wij met het water in de mond die lekkere hap bekeken, gaven ze vol gas en kletsten zich op de dijen van plezier. Wanneer we zoiets hadden meegemaakt, Val uit vijfde étage overleefd AMSTERDAM (ANP) De 27-jarige sloper B. Weenink uit Groningen, bezig met hijswerk in de Westersuikerfabriek Amsterdam, heeft een val uit de ca. 20 meter hooggelegen vijfde verdieping overleefd. Hij struikelde op het moment waarop hij omlaag zou worden getakeld, doch had het geluk nog juist op tijd de hijslijn te kunnen grijpen. De man droeg dikke slopershandschoenen, zodat hij zich pijnloos kon laten zakken. Bij het neerkomen in een stapel ijzerafval brak hij zijn rechteronderbeen. Hij is in het Wilhelminagasthuis ter verpleging opgenomen. gingen we des te feller aan het werk om aan eten te komen. Zo maakte Bochove een fuik, die hij had afgekeken van de Indianen. Het ding werkte ook nog. Ze maken een eind aan het gesprek, ze willen gaan slapen want over een paar uur worden ze ontvangen door de commandant en daarna wacht nog een gezellig feestje. Veel alcohol mogen ze niet drinken, maar de dokter heeft gezegd dat een enkel cognacje geen kwaad kan. Daan heeft zijn eerste al achter de kiezen. Zonder een centje pijn trouwens. Want wie draait zijn hand nog om als je net brandnetel soep met een wllde-kattenbout naar bin nen hebt gewerkt UTRECHT (ANP). Nederland schijnt in Marokkaanse ogen een soort mekka te zijn: steeds meer Marokkanen komen naar ons land om hier werk te zoeken. Alleen al in de provincie Utrecht steeg het aantal geregistreerde Marokkanen van 149 eind oktober 1964 tot 904 eind oktober 1965. Van de zijde van het minis terie van Sociale Zaken deelde men ons meer. dat deze forse stijging niet alleen een Utrechts, maar ook een landelijk ver schijnsel is. PARIJS (UPI) President Charles de Gaulle die zelf geen verkiezingscam pagne zal houden, is wel van plan aan de vooravond van de presidentsverkiezingen de Franse driekleur in de ruimte te bren gen. De satelliet van geheel Franse make- ly zal waarschynlyk in de laatste week van november in een baan om de aarde worden gebracht. De meeste waarnemers zijn het er echter over eens dat het voornaamste doel van de lancering is de Franse kie zers ervan te doordringen dat alleen Charles de Gaulle in de toekomst derge lijke successen voor Frankrijk kan boe ken. Een geslaagde lancering zal Frank rijk voegen bij de „ruimtenatics" als de. Verenigde Staten en Rusland. De satel liet moet 10 dagen in de ruimte blijven. Charles Christofini, directeur van het project, heeft deze week echter gewaar schuwd dat er moeilijkheden kunnen dreigen. Ten eerste is er het gevaar van hevige regenbuien. Dan, als de lancering op tijd doorgaat, bestaat de mogelijkheid dat de satelliet niet in de goede baan terechtkomt. Christofoni wees erop dat het in een baan brengen van een capsule nog nooit i6 gedaan met de overigens goed geteste „diamant"-raket. „We doen wel erg zelf verzekerd", aldus de directeur, „maar er zijn zoveel factoren die het project kun; nen doen mislukken dat we nooit voor 100 procent van succes verzekerd kunnen zijn". Aardgaslevering België gaat door BRUSSEL (AftP) Naar in Brus sel wordt vernomen heeft België thans officieel de contracten voor de levering van Nederlands aardgas goedgekeurd. Volgens sommige berichten zou de prijs zijn bepaald op 74.81 centimes per kubieke meter voor huishoudelijk ge bruik (5,4 cent) en 65.37 centimes (4.7 cent) voor industrieel gebruik. Beide prijzen gelden aan de grens. Explosie op olieveld Bij de explosie van een pijpleiding op het olieveld van Samah in Zuidoost-Libië zijn gisteren negen mensen om het leven gekomen, aldus de Libische regering. Scheurtje levert levensgevaar op (Van een verslaggevers) DEN HAAG De aardgasbuizen, zo als die momenteel o.a. in de omgeving van Voorschoten de grond in gaan, mogen in de lassen geen feiltje vertonen. Een niet ontdekt scheurtje of een zwakke plek, die zou kunnen bezwijken onder de hoge druk, levert bü uitstromend gas niet alleen levensgevaar op, maar het herstel ervan kost in een later stadium handen vol geld. De lassen van de pijpen worden dan ook zeer nauwkeurig gecontroleerd voor de bul zen de grond in gaan. Dit is een speciaal karwei voor röntgentechnici, die van elke las een reeks foto's maken. Over de laa- Vaak hard voor haar soldaten SAIGON, (U.P.I.). Madame Ho Thl Que, de „tijgerin van dc Mekongdelta", is dood. In Can Tho, op 160 kilometer ten zuidwesten van Saigon, stierf zij in een gevecht met haar man, majoor Ngoeyen Van Dan, om het bezit van een pistool. Madame Ho had ruzie met hem gekregen omdat hij teveel aandacht schonk aan een andere vrouw. De 38 Mme, moeder van zes kinderen, was voor de mannen van het 44ste Rangers een „grote zus". Zij vocht aan hun zijde tegen de Vietkong met twee colts van 45 mm op haar heupen en een gepolijste helm met tijgerkop op het hoofd. Sinds drie weken liep zij kaal: zij was in de rouw gegaan toen de Rangers beklemd raakten tussen twee bataljons van de Vietkong. Zij was onderofficier van het bataljon, waarvan haar man een van de meest onderscheiden officieren was. Soms marcheerde zij naast haar echtgenoot, commando's roepend en sukkelaars aan sporend. Voor haai' mannen kon zij heel hard zijn, als deze hun boekje te buiten gingen. Als een van haar soldaten op roof uitging in een boerenhut, keek hij 'eerst of de „tijgerin" in de buurt was. Militairen die er de kantjes afliepen sprong zij soms op de rug en ging hen vloekend en tierend te lijf. Zij beheerste karate en haar sier lijke handjes waren dan levensgevaarlijk. Veel hulp Maar zij kon ook zacht zijn. Als een van de manschappen gewond raakte, ver bond zij hem en sprak met het slacht offer over zijn huls en zijn gezin en zij bleef in de buurt tot een helikopter kwam om hem te halen. Zij hielp ook meer malen de gezinnen van haar slecht be taalde soldaten, leende him vrouwen geld en stelde hen zo in staat een kraampje op de markt te openen. Zij was de dochter van een boer en had tot het einde van de tweede wereldoorlog een rustig leven geleid. Daarna trad zij toe tot de Vlet Minh en werkte tot 1953 als splonne-agente temidden van de Fransen. Daarna keerden zij en haar man, de Viet Minh de rug toe omdat zij besef ten dat de communisten er het heft in handen hadden genomen. Er is thans een onderzoek gaande naar de toedracht van het ongeluk. sen wordt een fllmbond geplaatst, waar na een monitar langs deze buis rond de buis wordt geleld. Deze monitor zendt de stralen uit. die worden opgewekt in een radiowagen en waarvan de intensiteit wordt bepaald door een regelkastje. In de radio wagen bevindt zich ook een donkere kamer, waarin de films direct worden ontwikkeld. Binnen het half uur heeft men daardoor een zeer scherpe kijk op het laswerk. Bij onvoldoende dichtheid van de las komt de lasses opnieuw in actie (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Alle departementen moeten bezuinigen in de jiersoneelsseitor liedruugt zij op last van het kabinet 10.6 miljoen gulden. I)e overige bezuinigings maatregelen. eveneens bestemd voor alle departementen, zü» berekend op ruim 59 miljoen gulden, waarbij Onderwijs en Wetenschappen (ruim 12 miljoen). Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening (11.6 miljoen) en Verkeer en Waterstaat (8.65 miljoen gulden) de grootste offers moeten brengen. Het totaal aantal ambtenaren mag niet met 4035 maar met 3158 man uitgebreid worden. Als gevolg van de voorgestelde maat regelen krijgt de t.h.-Delft een half mil joen gulden minder in de bijdragen aan de exploitatiekosten, de t.h.-Eindhoven 2,1 miljoen minder, de rijksuniversiteit met klinieken en ziekenhuizen Utrecht een half miljoen gulden minder. De bijzondere Instellingen van weten schappelijk onderwijs worden met. 550.000 gulden minder bijdragen getroffen en de gemeentelijke scholen voor middelbaar onderwijs met vijf miljoen gulden. Rijksgebouwendienst krijgt. 11,6 miljoen gulden minder voor de aankoop van gron den. de nieuwbouw van rijksdiensten of de verbouwing ervan. Bij Verkeer en Waterstaat wordt het onderhoud van wegen en oeververbindin gen met een miljoen gulden verminderd. De deelname in de vllegtuigontwikkeling (de Fokker F-28» met 1.5 miljoen en de uitgaven voor de Schiphollijn via Leiden De röntgenstralen zendende monitor wordt rond de buis gevoerd. naar Den Haag met 100.000 gulden. Voor waterstaatswerken ten behoeve van de stimuleringsgebieden geldt een bezuiniging van 1.4 miljoen gulden, voor de Indijking en droogmaking van zuldelijk-Flevoland een vermindering van een half miljoen gulden De rijksbijdrage voor het instandhouden van de zeewering van Walcheren. Schou- wen-Dulvcland en West-Zeeuws-Vlaande ren wordt 500 000 gulden lager. Venter krijgt de PTT 1.2 miljoen gulden minder uitkering. Ook het reactorcentrum Neder land te Petten moet voorzichtiger aan doen. Het rijk geeft 400 000 gulden minder ln de kosten van het RCN. De Bescherming Bevolking krijgt, self* 3.2 miljoen gulden, de kinderbescherming 200 000 gulden en de aanvullende werk gelegenheid 2.5 miljoen gulden minder. De bezuinigingen ln de sector van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk bewegen zich voor het grootste deel rond do subsidies aan diverse Instituten en der gelijke Die van Algemene Zaken bevat- een verlaging van 50 000 gulden geheim* uitgaven voor de buitenlandse inlichtin gendienst. Een belangrijke bezulnlging»- post. Is nog een verlaging van 2 miljoen ln verband met de ziekenfondsverzekering PROF. KAPTEYN „Vijf gaan aan AMSTERDAM (ANP) Prof. mr. P. J. G. Kapteyn, hoogleraar te Utrecht, beeft, sprekend over de crisis binnen de E.E.G.. voorspeld, dat de vyf ln de toekomst vermoedelijk meer en meer zullen toe geven aan het staiulinint van president De Gaulle. „Alle flinkheid van de vUf Europese ministers ten spyt." De hoogleraar verklaarde dit „pessi misme". zoals hy het zelf noemt, met de argumenten dat: a. de vyf het onder ling niet eens zullen worden en b. de VUf in hun hart blij zijn dat ten aan zien van bepaalde punten de unanimiteit voor de besluitvorming gehandhaafd biyft. Prof. Kapteyn doelde met dit laatste ar gument wat ons land betreft op het vervoer, wat Duitsland aangaat op het graan en wat Italië betreft op de cytrus- vruchten concurrentiepositie tegenover Israël). De hoogleraar is bang dat de politieke unie, zoals die bestaat in de visie van generaal De Gaulle, er ten slotte zal komen indien daaraan een betere economische integratie met Frank rijk gepaard gaat. Smokkel drank en sigaretten ontdekt ROTTERDAM. (A.N.P.). De recher che van de Rotterda mse rivierpolitie heeft met de arrestatie van een 63-Jarige coos- terkapltein M. K. 8. uit Groningen een zeer omvangrijke sigaretten- en whisky- smokkel. gepleegd in het Mlddellandseaee- gebied en IJ aland, opgelost. De smokkelactiviteiten die hij in aamen- werking met de bemanning van zijn schip eind vorig jaar en begin dit Jaar pleegde, kwam aan het licht bij een onderzoek dat de recherche Instelde naar door de rederij opgemerkte knoeierijen in liet scheeps journaal. S. ^al ln Nederland slechts kun nen worden vervolgd voor de ontdekte on juiste aantekeningen ln het scheepsdag- boek. omdat de smokkelarij bulten de Ne derlandse grens ls gepleegd. Volgens voorlopige berekeningen moe ten S. en zijn bemanning bijna 35 000 gul den aan sigaretten- en whiskysmokkel liebben verdiend (Van een onzer verslaggevers) ALKMAAR. „Ho ho, Tini..., opnieuw... Het ritme moet uit je buik komen...". „Maar dat gaat nooit goed, Dolf. Officieel moet ik in pyjama iets zeggen, maar ik ben helemaal niet op het toneel...". „Nou ja, gewoon doorgaan, maar even een trekje, even een trekje". In het Gulden Vlies in Alkmaar wordt de laatste hand gelegd aan de musical ..Zeg eens Scheveningen", op muziek van .lurriaan Andriessen en met tekst van .Michel van der Plas, die morgen ln pre mière gaat. Acht Noordhollandse operet- tcgezelschappen hebben de ln totaal 40 medewerkenden geleverd. Een jaar lang zijn ze iedere week ge komen uit Hoorn. Den Helder. Haarlem. Zaandam. Ginkel en Hauwert om in Alk- r te werken aan „de eerste Neder landse musical". Helemaal juist is dit niet meer. want in Amsterdam is in middels de première gegaan van Annie Schmidts: „Heerlijk duurt het langst" De Noordhollandse amateurs, gewend aan de lyrische operetteklanken en de statige kostuums hebben zich er echter niets van aangetrokken. In lange broek en sport- trui bewegen ze zich losjes over het to neel. Choreograaf Igor Jongman, speciaal aangetrokken voor de bewegingen, zit het geheel van de eerste rij af keurend te be kijken veel kop of staart lijkt er nog niet i te zitten. Er moet nog worden ge schaafd. er zyn nog kleine correcties al heeft de eigenlijke generale al plaats ge had. De geschiedenis van „Zeg eens Scheve ningen" is eigenlijk al een paar jaar oud. Toch de eerste Nederlandse musical dus. al komt die dan niet als eerste op de Dlanken. Hij werd in opdracht van het BUMA-cultuurfonds geschreven voor. roepsgezelsohappen. Die voelden er echter niets voor en zo draaide ..Scheve ningen" de ijskast in. waar hy pas vorig 'aar door de BOOG (bond van opera^ en operettegzeelschappen) werd gevonden. De BOOG had dringend behoefte aan uit breiding van het repertoire van 20. 30 operettes dat steeds weer door de nog bestaande amateurgezelschappen op het programma wordt genomen Zo ls het plan geboren „Zeg eens Scheveningen" door amateurs te laten opvoeren. Nergens Het verhaaltje van „Zeg eens Scheve ningen" heeft weinig om het iyf. Het speelt in Amsterdam tydens het toeris- lenselzoen. Toeristen en hun moeite met het woordje Scheveningen spelen er een belangryke rol in. Ze krijgen elkaar na- luuriyk ook, ze zyn in dit geval de doch ter van het café „De Vijf Krenten" cn de zoon van „De Vijf Rozynen", twee etablissementen die elkaar vrywel dood concurreren op het pleintje in de Jor- daan, waar „Evert" als een soort ver bindingsman fungeert. De musical telt ln totaal mnar liefst 22 liedjes, de gespro ken tekst ertussen in Is kort en levens echt, puur Hollands. Hoof drol speelster Tiny van Wijk-Koo- men. in Alkmaar en omgeving geen onbe kende, vindt die levensechtheid en het feit dat er geen kostuums te hoeven wor den gedragen, de grote tegenstelling mei de operette. Het ls van deze tijd. „BIJ operettes heb je zo vaak. dat de gespro ken tekst verwrongen klinkt. Het ls ook veel gemakkelijker om in deze musical je te bewegen. Er zijn geen kostuums. Je hoeft niet zo breed te spelen. Je kunt gewoon je zelf zijn. een beetje bedrijvig en zo. en dat vind ik wel leuk". Tiny van wyk hoofdrollen in acht operettes de laatste „lm Weissen Rössl" van haar vereniging Odeon. is enthousiast over de bezit de BOOG zoveel aangesloten ver- muziek van Andriessen. De wijsjes liggen enigingen als in Noord-Hol land. Op een j lekker in het gehoor, ik was bang dat de eerste oproep meldden zich al tien groe- muziek moeilijk te begrypen zou zijn. Ik pen. die er wel aan wilden meewerken. sou wel eens willen weten of An dn essen Van der Plas het zelf zo gezien heb-1 en Andries. Muzikaal leider Dolf Kaper ben als wy het nu realiseren". (uit Wormerveer) beukt de plano, die Op het kale toneel van het Gulden tijdens deze repetitie als begeleiding Vlies ontbloeit de liefde bussen Annelies moet dienen. De koorpassages worden vanuit de zaal - ook al geïmproviseerd meegezongen. Tydens de premiere zal men werken met een hypermodern décor van witte bulzen ontworpen door Henk van Dreumel uit Amsterdam. De speciale bellchtingsapparatuur ls afgestaan door de NATU. De veertig medewerkers op het toneel zullen worden ondersteund door het ..Capers' choir" ongeveer vijftig man ln de zaal). Dit koor ls al acht jaar de hobby van Dolf Kaper, die ook de combo van zeven man aan het ham mondorgel zal leiden. n van Berkum als Evert, de man, die als een soort verbindings man fungeert tussen de twee partijende krenten en de rozijnen. „Zeg eens Scheveningen" zal voorlopig vier voorstellingen .beleven. Na driemaal Alkmaar guut men een keer ln Apel doorn optreden voor de katholieke land en tu Inbouw Jongcrenbond Financieel heeft de BOOG met dit lofwaardig initiatief veel medewerking ontvangen, ontvangen Het BUMA-fonds staat garant voor vijfduizend gulden, de gemeente Alkmaar voor duizend, het Anjerfonds heeft duizend gulden toegezegd en het ministerie vytienhonderd gulden. Aan voorbereidingen ls echter al zeker zes duizend gulden uitgegeven, terwijl de kosten van de drie voorstellingen ln Alk maar negenduizend zijn. „Het valt niet meer om ln Alkmaar drie zalen vol tc krflgen". laat de pen ningmeester van de BOOG en de voor zitter van Odeon. J van Heugten, zich ontvallen. Alkmaar krijgt dus de première van een splinternieuwe musical. De wereld première. zeggen de medewerkers spot tend. Honderden genodigden zullen de zaal vullen, ook radio en televisie zullen acte de presence geven. Tijdens één van de generales zyn opnamen gemaakt voor het t.v -magazine „uit". En als straks dr Alkmaarse uitvoeringen achter de rug zyn? „Dan ligt hij klaar voor elke operet tevereniging-aldus Dolf Kaper, die uit breiding van het beperkte repertoire brood en broodnodig acht. Je doet de operettes de das om door ze steeds op nieuw te spelen. Ik ben biy dat ik hier- by betrokken ben"

Leidse Courant | 1965 | | pagina 5