Loodgieter hield LIaagse wijk uren lang in spanning Sterkere ViVa SL no. 1 nu ook in Nederland GEWONDEN, VERBRIJZELDE RUITEN, LEKKE BANDEN VIERWIELAANDRIJVING EN NIEUWE REMMEN Politiéschoten maakten eind aan situatie In 1970 twee op drie gezinnen in een auto DONDERDAG 4 NOVEMBER 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van een onzer verslaggevers) De bewoners van het Laakkwartier, met name die op de Noordpoiderkade en directe omgeving in Den Haag, hebben gisteravond enkele uren geleefd onder de terreur van een 25-jarige man, die vanaf het dak van zijn woning met een geweer de gehele buurt beheerste. Iedere hoek, ieder portiek en iedere tuin was levensgevaarlijk, want overal loerde de dood door de vele schoten, die met het wapen werden gelost. Op alles, wat maar agent leek, werd geschoten. Geen schoten in het wilde weg, maar gericht. Daarvan waren grote kogelgaten in politiewagens, lek geschoten banden, verbrijzelde ruiten en vier gewonden het trieste bewijs. Veel mensen meenden dat het allemaal niet zo gevaarlijk was en liepen rustig ro nd, terwijl zij niet beseften dat zij door een gerichte of verdwaalde kogel zouden kunnen worden getroffen. De Noordpoiderkade werd om ongeveer kwart over acht opge schrikt door de eerste schoten. Be woners, die op het geluid naar de politieagenten, die hem kwamen er aan de hand was, zagen de lood gieter half uit het raam van de bovenste verdieping hangen en vuren op Haagse en Voorburgse ramen sprongen om te kijken wat arresteren. Zij zagen hoe een Haagse recher cheur zich het leven kon redden door vliegensvlug in een portiek te duiken en hoe diens chauffeur een schotwond in 't rechterbeen en een hoofdagent glas splinters in het gezicht kreeg. Inmiddels waren velen, deels uit angst en deels uit nieuwsgierigheid uit hun huizen gekomen. Zij moesten ech ter direct dekking zoeken voor de rond vliegende kogels. Eerst begreep men niet precies wat er aan de hand was, maar na enige tijd drong de ernst van de situatie tot hen door en kwam men er ook achter wie de schutter was. Voorzichtig vanuit een portiek of om een hoek glurend zag men de man in zijn kamer staan. Zijn kamer was niet verlicht, maar voor de toeschouwers toch gemakkelijk te vinden. Een van de zolderkamers wat verderop was verlicht. Wat naar links van die kamer was de kamer van de loodgieter, waarvan de gordijnen door de straatverlichting een paarsachtige kleur hadden gekregen. Politie De Haagse politie rukte uit. maar moest direct dekking zoeken, omdat op iedereen, die een pet droeg, werd ge schoten. Vandaar ook dat enkele agenten het zekere voor het onzekere namen en hun pet afzetten. Zo weinig mogelijk risico's nemend, trachtte, men het nieuwsgierige en opdringerige publiek op een afstand te houden, maar in vele gevallen lukte dat niet. Dan zag men mensen over de straat hollen en ging er een zucht van verlichting op als de overtocht zonder ongelukken afliep. Mannen deden stoer en zagen het ge beuren meer als een naar de straat ver plaatste t.v.-voorstelling. Gelukkig wa ren er ook verstandige mensen, die kin deren van soms tien jaar weg wisten te houden van de gevaarlijke punten. Telkens klonk er een schot en om streeks tien uur kreeg de zeventienjari ge bezorger J. T. H. Kalis 'n schamp schot in de linkerbovenarm. Hij sloeg vanuit een portiek het toneel gade en heeft zich vermoedelijk te veel bloot ge geven. Een echtpaar uit Voorburg kreeg schrik en glassplinters, nadat de voorruit van de auto kapot was gescho ten. Gelukkig werd niemand van de In zittenden door de kogel geraakt. De belangstelling was Inmiddels «teeds toegenomen. Niemand wist ei genlijk waar hij op wachtte. De toege stroomde journalisten klommen bij ach- Noordpolderstraat uit terbewoners op het balkon goed mogelijk uitzicht te hebben, ter wijl de fotografen hun camera's instel den om op het juiste moment hun opna me te maken. Dat moment leek aange broken te zijn toen de loodgieter uit 't raam stapte en op het dak terecht kwam. Een schot bewees dat zijn uit stapje was gelukt. „Wat gaat hij nu doen", vroeg iedereen zich af. terwijl men naar een nog veiliger schuilplaats uitkeek. Op het dak Kaarsrecht stond de loodgieter op 't dak. Daar bleef hij echter niet lang en men zag hem langzaam weer zakken. Vermoedelijk moest hij zijn woning noodgedwongen verlaten, omdat de po litie vier traangasgranaten naar binnen had gegooid. Alsof er niets aan de hand was, be gon de loodgieter over het dak te wan delen, daarbij af en toe een schot los send. Hij kon gemakkelijk lopen, omdat slechts in het midden van het dak een verhoging was. Dan weer toonde hij zich aan de voorkkant van de Noordpoiderka de, dan weer was hij op de punt van het dak aan de Noordpolderstraat of de Wiekstraat. De spanning nam steeds nieer toe. Een broer van de vrouw van de lood gieter, de twintigjarige Bram T., trok zich niets aan van de dreiging, die er van het vuurwapen uitging. Om kwart voor twaalf smeekte hij de loodgieter naar beneden te komen of anders zijn wapen naar beneden te gooien. „Jij bent toch geen held", zo probeerde hij zijn zwager over te halen. Deze trok zich van de smeekbeden niets aan. In tegendeel, hij voelde zich zo volkomen op zijn gemak ondanks het feit dat zijn geweer driemaal had geketst dat hij rustig een sigaret opstak en uit voerig en luidruchtig zijn neus snoot. Zijn zwager werd er moedeloos onder en klaagde zijn nood bij enkele journa listen. „Door praten, blijven praten", adviseerden deze. Bram ging weer, ondanks het feit dat de loodgieter zijn geweer inmiddels weer had geladen met een magazijn van 12 patronen. Het goot. maar de loodgieter trok er zich niets van aan. Voor iedereen zeer duidelijk zichtbaar stond hij op de punt het dak in de Noordpolderstraat. Hij schold tegen de agenten, die dek king hadden gezocht. Soms schoot hij in het wilde weg of richtte alleen zijn wa pen. Dan weer zwaaide hij het geweer boven zich waarbij hij een soort over- winningskreet slaakte. Het was een triest gezicht. Wat bezielt deze man. vroeg men zich af. Het ene moment leek hij voor rede vatbaar te zijn, maar het andere moment vloog er een moor dende kogel rond. Ook andere mensen trachtten hem over te halen. Honend gelach, scheldwoorden voor de agenten of wartaal waren het enige antwoord. Verdwenen Plots verliet hij zijn positie op het dak en was ineens verdwenen. Men voelde aan: nu gaat het gebeuren. Vooral toen men bemerkte dat 'n po- llitieman met een rechercheur bij zich zijn pet afzette en uit een politiewagen een karabijn pakte. Om onbegrijpelijke redenen liepen vele mensen achter deze agent aan, maar toen deze in de geva renzone kwam, trokken zij zich terug, mede omdat er van het dak weer werd geschoten. De politieman met de kara bijn en de rechercheur liepen snel de gedeelte van de Noordpoiderkade. Daar stonden vele auto's geparkeerd en be hoedzaam sluipend ging het tweetal ver- Dit was geen kinderspel meer. Hier stonden mensen tegenover elkaar, die niet zouden aarzelen elkaar neer te schieten als dat om welke redenen dan Grote belangstelling van de buurt bewoners. Dicht tegen de huizen gedrukt staat men hier in de Noordpolderstraat. Op de achter grond de Noordpoiderkade. De laatste faze kunnen wij zien van uit een dakraam recht tegenover het plat aan de achterkant van de woning van de loodgieter: Het is donker. Dan is er een schuchtere lichtstraal en klinkt de kreet: „Daar ligt hij". Andere stemmen ontkennen dit en wijzen een andere plaats aan. Verwar de kreten klinken nu, maar als er meer licht komt blijkt de eerst aangegeven plaats toch juist te zijn. Net boven de dakrand uitstekend ziet men het lichaam van de loodgieter liggen. Vanuit onze positie is niet te zien, wat de man doet. Als hij het hoofd enige centimeters opheft, kijkt hij ons direct in de ogen, vandaar ook dat ons de schrik om het hart slaat als de bewoon ster van het huis waar we onze uitzicht- post hebben het licht -4n het kamertje aandoet. Geschrokken zoals we nog nooit van ons leven zijn geweest, dui ken we van de openstaande ramen weg. Met bonzend hart wachten we af of er geschoten zal worden. Het blijft echter stil en voorzichtig turen we over de vensterbank. De situatie op het dak aan de overkant is echter nog steeds hetzelfde. Dan klinkt de stem van de hoofdom- markt is. komt n onderscheidt zich zienlijk sterkere n onderdelen aan lu eds enige maanden in ingeland op de ook in Nederland. Deze Viva SL „90" an de andere modellen door een aan- ■tor en aanpassing van de verschillende hogere vermogen Bekrachtigde schijf remmen op de voorwielen zijn standaard op het „90"-model aangebracht. De krachtbron is zonder verhoging van cilinderinhoud, afgeleid van de 1057 cc motor van de gewone Vivamodellcn Door diverse wijzigingen die tot een verbetering van het thermische rendement leiden, kon het vermogen van 51 tot 61 rem pk. worden opgevoerd. Zo werd de compressie- verhouding van 8,5 1 tot 9.(1 1 gebracht Verder werd de ..ademhaling'' verbeterd door het toepassen van een horizon tale carburateur met constant vacuüm en een luchtfilter met dubbele inlaat De in- en uitlaatkleppen en kanalen werden vergroot, terwijl ook „heavy duty" krukas- en cirijf- stanglagers werden gemonteerd Een speciaal uitlaat-spuitstuk resonators en een uitlaatpijp niet een grotere diameter moeten de efficiëntie van het uitlaatsysteem verbeteren. De topsnelheid van de Viva SL „90" ligt rond de 136 km.u maar vooral het acceleratievermogen Is aanmerkelijk hoger Tijdens de Londense automobieltentoonstelling, die momen teel op Ear Is Court wordt gehouden, bleken uan de Vuuxhall Victor 101 vrijwel geen wijzigingen te bespeuren Het „De Luxe"-model kreeg een notchouten Instrumentenpaneel Dc VX 4/90 is daarentegen thans standaard uitgerust met een „super-traction "-antislip differentieel, die liet snel nemen van bochten vlliger maakt, dat de bunden ook op zeer slechte wegen I contact met de weg houden en dat tevens hot blo! van een er kol achterw iel bij plotseling remmen tegeng. Tevens wordt ei een enigszins gewijzigd radiateurscherm toegepast. BIJ JENSEN De Broncod vierwielaandrijvi uitstekend. Dit schijnt op a aantrekkin gs kra wagen is dm ais trrrt rr Ford met 't in Amerika type voertuig •n bijzondere hebben. De geschikt als wielaandriji de lange ies op latii en Motors Ltd heeft s revolutionaire conntr met kunsthars bestreken glasve- ■n de toepassing van schijfrem- op alle vier wielen. Thans zijn er twee revolutionaire vernlenwin- aan toegevoegd: voorwlelaandry- en 'n Dunlop Maxaret reminstal- op een nieuw Jensen-niodel. Dit nieuwe model heet de Jensen FF Ferguson Formula - en is het resultaat van een vruchtbare samen werking tussen Jensen Motors en Harry Ferguson Research. De car rosserie is van de kort geleden ge- introduceerde Jensen C-V8 Mark 111 met slechts kleine wijzigingen Als krachtbron dient een 6.3 liter V-8 met automatische transmissie. De basis van de Ferguson Formula is een centraal differentieel, dat het aandrijfkoppel verdeelt over alle vier wielen, rekening houdende met ver schillen in draaisnelheid door bochten of verschillende banddoorsneden. Zo dra deze verschillen zo groot worden, dat er van doordraaiende wielen ge sproken kan worden, wordt de oiffe- rentieelwerking opgeheven. De Maxaret reminstallatie is net zo- mschakehng van dc i tevens als sportieve auto voor de snelwegen en een handig produkt in 't stadsverkeer. De Bronco is namelijk ui gerust met 'n 105 pk zescilindermotor. Naast de sportieve roadster uit voering (zoals op de fotois de Bronco ook nog leverbaar als tweepersoons pick-up en als stationcar. als de schijfrem ontwikkeld voor de vliegindustrie. Dit systeem levert een maximale vertraging zonder de wielen te blokkeren. Hel resultaat is tweele dig: de voorwielaandrijving stelt de bestuurder in staat om de grote kracht van de motor ook op de weg te bren gen, terwijl de gevaren door doorslaan van de wielen bij optrekken of een bocht nemen of het blokkeren bij het remmen enorm zijn verminderd. Terwijl momenteel reed» twee op Ie dere vijf Nederlandse gezinnen een au to bezitten, werd dezer dagen in het be kende weekblad „Economisch-Stati»- tiselie Berichten" de verwachting uitgesproken, dat er in 1970 twee op ie dere, drie gezinnen auto zullen rijden. Drs. A. van der Zwan komt tot deze conclusie aan de hand van 'n econo mise h onderzoek, waaruit blijkt dat het gezinsinkomen van de autobezitters de doorslaggevende factor is. In de naaste toekomst zal het autobe zit in de lagere inkomstklassen een toe neming te zien geven, die relatief veel groter is dan die in de hogere inkomens klassen. Om dit te illustreren verdeelt drs. Van der Zwan de ca 3 miljoen Ne derlandse gezinnen in twee precies ge lijke groepen, de onderste en de boven ste helft van de inkomstpyramide. In 1962 bezat in de onderste helft één op elke tien gezinnen een auto, in 1970 zal naar verwachting één op twee ge zinnen een auto bezitten. hetgeen Tijdens de rallge can Ierland leverde deze M ini-Cooper een bij zonde een vervijfvoudiging betekent. In de bovenste helft is de stijging minder dr "'c"/en vloof' Ondanks deze spectaculaire vlucht kwam de Mm spectaculair, n.l. van één op elke drie normaal op zijn pootjes terecht en wist zelfs een van de eerste gezinnen (1962) maar vier op elke vijf in 1970. het klassement op te eisen. i toch we ter zich bevindt. Kei p huitei ook noodzakelijk zou zijn. De gieter liet zich echter niet meet De politieman liep om het hink, hjj kon de loodgieter ondanks vele aanwij zingen van burgers niet zien. Toen was ook hij plotseling verdwenen. Nog een- ook hij plotseling verdwenen... Later bleek dat de agent de kamer was binnengegaan, waar zicb ook de hoofdcommissaris be vond. Vanuit deze kamer zou later wor den geschoten. De kamer bevond zich te- lood- misaaris. die in duidelijke en verstaan- zien. bare taal de loodgieter te kennen geeft, maar dat hij zich over moet geven en het wa- inwij- pen naar beneden moet gooien. Men wist toen niet geheel zeker dat In rne schot, dat volgens de politie na tw« ■vaarschuwingsHchoten was gelost, raak ■vas geweest. Vanuit onze positie horen we de loodgieter kreunenn. Er komt nog licht bij en dan gaat plotseling de De agent heeft in de linkerhand een pistool, dat hij ongetwijfeld gebruiken zal als dat nodig is. Geholpen door de rechercheur klimt de agent op een af dakje. er voor zorgend dat zijn hoofd niet boven de dakrand uitsteekt Dan past hij een oude truc toe: hij zet de pet af en houdt die boven de dakrand, waardoor het lijkt alsof hij op het dak gaat klimmen. Er klinkt echter geen schot. Inmiddels Is uit een klein raampje van de woning van de loodgieter ook een politieman in burger gekropen Ook hij heeft een piatool in de hand. Tege lijk met de agent komt hij bij het op het dak liggende lichaam van de lood gieter. De pistolen kunnen opgeborgen worden. Het geweer ligt anderhalve me ier van de loodgieter, terwijl .de man gewond blijkt te zijn. Gekreun Dan zijn er Ineens veel agenten en worden er dekens en een kussen aange- Voorzichtig dragen. Ondanks zijn ernstige toestand wordt de brat is de man log in staat om iet» tegen oe i gen naar de j politie te zpggen. gevolgd door een ge kreun. dat het ergste «loet vermoeden, j Vanaf het dak wordt geschreeuwd .lat de* Geneeskundige Dienst moet komen Die is snel aanwezig, want een ambu lance heeft de gehele avond direct In de omgeving gereed gestaan om even tuele slachtoffers binnen de kortst mo gelijke tijd naar het' ziekenhuis te hren- ihul.i die de Vanaf het balkon wordt de brancard aan de mensen op het dak gegeven, In de verlichte keuken bij het balkon staat een verpleegster in haar witte uniform. De loodgieter wordt op de brancard ge legd en het is een hele toer om hem van het dak aan de personen op het balkon te geven. Daartoe moet de brancard bijna verticaal worden gehouden, waar door het lichaam van de loodgieter lang zaam van de brancard zakt. Belangstel lenden zien dit en maken hier opmer kingen over. die er niet om liegen. Dan gaat de brancard ds verlichte keuken binnen. woning aan de No«>r«lpolderkade gereed staat Ondanks de afzetting ataan er ve le belangstellenden bij de ambulance in de hoop een glimp op te vangen van de man. die erin slaugde de Laakkwar- tierbuurt uren lang in opschudding te brengen <-n In spanning te houden. Van zijn gezicht is slechts een bloederige vlek te zien, terwijl een donkere haar lok tussen de dekens naar buiten komt. Zijn vrouw, met wie hij vier weken geleden in het huwelijk is getreden en zijn schoonmoeder gaan mee naar het ziekenhuis. Daar blijkt hij in de rechterzij en in de nek getroffen te zijn. Zijn toestand is ernstig. Het is inmid dels tegen één uur (om vier uur in de nacht overleed hij in het ziekenhuis aan de Zuidwal).

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9