Natte wegen fataler dan gladde Vinnig debai Be2jn vakantie van ■MnstiW' Ongeluk zit in klein hoekje in Kamer over onderwijs scholen op 1 juli SPREIDING KRIJGT BETEKENIS KAMER STEUNT PLAN VVD HUIZEN NIET In twee jaar 3000 lechn. specialisten Bi Nederland tegen margetarieven in de Rijnvaart In 1970 einde scholennood welslagen dienstplieht 18 maanden VERHOUDING T H. EN H.T.S. ZIT NIET GOED In sept. kwamen 10.622 huizen af Schoolgrootte vrij bij v.h.m.o. HOOFD KOEL BIJ SLIP DONDERDAG 4 NOVEMBER 1965 DE LEIDSE COURANT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tussen staatssecreta ris Grosheide (Onderwijs) en de vaste commissie voor onderwijswaken uit de Tweede Kamer Is liet. justeren h(j do behandeling der onderwijsbegroting on verwacht tot een vinnig debat gekomen over de onderwijsuitgaven. De Kamercommissie had. zoals le der jaar. weer een groot aantal verlan gens op tafel gelegd, die bij realisering aanzienlijke hoeveelheden geld zouden gaan kosten. Dat bracht de staatssecre taris ertoe de Kamercommissie te verwijten „inconsequent" te zijn. Bij de bespreking immers van het gehele financiële beleid voor 1966 was er door een grote meerderheid van de gehele Kamer op aangedrongen de uitgaven niet verder te laten stijgen. Van VVD- en CHU-zijde was zelfs op verlaging aangedrongen. Deze opmerking van de staatssecre taris prikkelde de commissie in niet ge ringe mate. „Als de zaken zo staan heeft het gemeen overleg tussen rege- ring en Kamer, waaraan de regering j zo'n grote waarde zegt toe te ken- geen betekenis meer. Dan kunnen wel naar huis gaan", zei de Kamer bij monde van mej. Klompé (KVP), en de heren Kleijwegt (PvdA) en Schu ring CHU Staatssecretaris Grosheide haastte zich hierop te zeggen, dat hij natuurlijk i het gemeen overleg met de Kamer niets wilde afdoen. Maar hij herhaalde toch geen ruimte te kunnen bespeuren r een absolute verhoging der uitga- terwjjl hij ook zei niet te kunnen I aangeven waar verlagingen mogelijk Hij betoogde voorts, dat de regering op onderwijsgebied wel degelijk priori teiten heeft gesteld. De staatssecreta ris toonde zich in laatste instantie wel bereid met de commissie nader te pra- over de verschuivingen binnen de onderwijsbegroting. Daarbij zouden dan ook de prioriteiten opnieuw bekeken kun ten worden. Aanleiding tot een en ander was het dringende en eenstemmige verlangen van de commissie om eindelijk eens iets te doen aan de positie van de over belaste hoofden van scholen, op wie vol gens de Kanier „onverantwoordelijke roofbouw" wordt gepleegd De staats secretaris hield de commissie voor, dat het ter beschikking stellen van een ex tra-onderwijzer aan 5000 scholen de uit gaven reeds met circa 60 miljoen gul den zou doen stygen. Het aantrekken I van meer concierges zou 25 v 40 miljoen gaan kosten. De bewindsman zei voorts, dat men bij het lager onderwijs toch reeds voor belangrijk hogere uit gaven zal komen te staan In de komen de jaren. „De ruimte voor nieuwe acti- I viteiten Is daardoor zeer beperkt." (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Gros- helde Onderwijs i zal er binnenkort op nieuw by de school- en gemeentebesturen op aandringen in 1966 de schoolvakanties te laten beginnen op 1 Juli 1966 en deze zes weken te laten duren. Op die wijze kan dan namelijk aansluiting worden ver kregen bij het bedrijfsleven. De bedrijstakken van de metaal-, bouw- en textielnijverheid zijn namelijk bereid tot een regeling waarbij zij achter eenvolgens leder twee weken vakantie op nemen in de aaneengesloten periode van 4 juli tot 14 augustus Aldus gecoördi neerd kan er werkelijk iets van de vakan- tiespreiding terecht komen Dit bleek bij de behandeling van de be groting van onderwijs en wetenschappen in de openbare commissievergadering der Tweede Kamer. De staatssecretaris betreurde het dat in negentien grotere gemeenten vrij veel openbare en bijzondere scholen tot dus- ver niet bereid zijn gebleken aan de da- Advertentie) VOOR WINTER EN ZOMER TEGEN VORST ÈN ROEST! Ga voor permanente bescherming van het koelsysteem naar een Esso dealer. Hij vertelt u hoe belangrijk dit nieuws is voor dw auto turn van 1 Juli als begin der school vakanties mee te werken Het gehele spreidingsschema wordt daardoor op losse schroeven gezet. Bij de Kamercommissie bleken nogal uiteenlopende denkbeelden over de schoolvakanties te heersen. Zo bepleitte de socialist Kleijwegt verlegging van het schooljaar en de examenperiode, juist terwille van de vakantiespreiding Me vrouw Van Someren-Downer toonde zich voorstander van een vaste voorjaars vakantie. los van de datum van Pasen. De heer Baeten (KVPi zag in de plannen van de staatssecretaris een ..kleine po ging" om tot een oplossing te geraken. De heer Tans (P.v.d.A.) vond de grote vakanties van de middelbare scholen te lang duren. De vakantietijd behoefde zijns inziens niet als geheel te worden ingekort, maar wel beter verdeeld te wor den over de rest van het jaar. Staatssecretaris Grosheide zei hierop, j dat in een klein land als Nederland de schoolvakanties nu éénmaal niet geïso- j lerrd van de maatschappij c.q. van het j bedrijfsleven kunnen worden gezien. Juist met het oog op het spreidings- j schema van de eerder genoemde drie grote bedrijfstakken achtte hij verkorting van de zomervakanties van zes weken „noodlottig" voor het streven naar vakantiespreiding. Hij gaf echter toe, dat louter bezien uit onderwijskundig oog punt een vakantieperiode van een maand beter zou zijn. Niettemin dreigde hij de datum van 1 juli wettelijk te zullen op leggen. indien er op basis van vrijwillig heid geen gehoor aan gegeven zou wor den Hij wilde wel bezien of de Paas vakanties niet twee weken voor Pasen kunnen beginnen t opleg pet n betonijzeria een huis in Brasschaat tBelgiëbinnen gereden. De chauf/eur. afkomstig uit Gorkum, zat twee uur lang in de verwrongen cabine van de wagen opgesloten voor men hem kon be vrijden. Het ongeluk gebeurde toen de combinatie moest uitwijken voor een tegenligger. De bewoners van het huis varen afwezig, toen de wagen naar binnen reed. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De volkshulsvestings- commissle uit de Tweede Kamer heeft geen steun gegven aan de poging van prof. Witteveen (VVD) om 15.000 betere woningwetwoningen niet te bouwen. Zijn ontwerp-motie werd niet 10 tegen S stemmen door de commissie afgewe zen. Het is nu nog mogelijk, dat prof. Witteveen bij de behandeling van de be groting van volkshuisvesting in plenai re vergadering de motie opnieuw in- Hoewel mr. W. Aantjes (AR) in eer ste aanleg zijn sympathie voor de motie- Witteveen had uitgesproken, heeft hij zijn stem er thans niet aan gegeven. Mr. Aantjes zei, dat zijn bezwaren tegen de wonlngwet-b-woningen door minister Bogaers tijdens het jongste huurdebat niet zijn weggenomen. Er zijn echter nog vragen onbeantwoord gebleven. De AR-woordvoerder wil zich aan de laat ste strohalm vasthouden om het beleid van minister Bogaers te kunnen steu- behandeling als nog zal verklaren, in af wachting daarvan stemde mr. Aantjes tegen de concept-motie van prof. Witte veen. „Wat ik zal doen, als de motie la ter weer op tafel komt, hangt van het antwoord van de minister af", aldus de heer Aantjes. Bovendien is duidelijk geworden, dat de VVD bij dat debat 'n amendement zal indienen om het totale aantal woningwetwoningen met 15.000 te vërminderen. Het voornemen daar toe is overigens reeds tijdens de alge mene politiek en financiële beschouwin gen uit de rede van de heer Joeskes ge bleken. De concept-motie-Witteveen kreeg slechts de steun van de liberalen Witte veen en Van Dijk en van ir. Van Dis (SGP). Deze laatste, plaatsvervangend lid van de commissie voor de heer Koe koek van de Boerenpartij, kon toch aan de stemming deelnemen: „Ik weet, dat de heer Van Dis voor de motie-Witte- veen is: daarom zal ik bij de stemming graag de zaal even verlaten om de heer Van Dis alle eer te geven", zei de heer Koekoek, daarbij weer 'n heel nieuw element aan onze staatkundige gebruiken toevoegend. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Wanneer de Europese commissie toch weer niargetarieven voor de Rijnvaart zou invoeren, is dat In strijd met de kern van de op 22 juni van dit jaar bereikte overeenkomst, 'n Dergelijke wijziging in het toen bereik te compromis is voor Nederland onaan vaardbaar. Deze uitspraak deed de staatssecre taris van Verkeer en Waterstaat, ir. S. Posthumus, in de Tweede Kamer. De heren Van Dongen (KVP) en To- xopeus (VVD) toonden zich zeer be zorgd over de ontwikkelingen met be trekking tot het compromis voor het weg- en spoorvervoer en voor de bin nenscheepvaart, dat in Juni van dit jaar is bereikt. Beiden signaleerden duide lijke afwijkingen van de overeenkomst, die de herinvoering van de margetarie ven voor de Rijnvaart tot gevolg zouden hebben. Na de duidelijke uitspraak van i de staatssecretaris zeiden de heren Toxopeus en Van Dongen verheugd te I zijn over de houding van de Nederland se regering. Zij meenden, dat aan de gemaakte afspraken vastgehouden moet worden. „Er moet een minimum aan fatsoen zijn, ook in de Europese poli tiek. Als men zich aan die fatsoensre gels niet houdt, verliest men het ver trouwen", aldus staatssecretaris Posthu- tieko*ten, die men anders met dienst- pllchtlgvn ion httabCD) en voel Oplei dingskasten. Een adviescommissie zal staatssecre taris en legerleiding bij de plannen en in de praktijk adviseren. In d(a OOm- niissie, die binnenkort geïnstalleerd wordt, hebben zitting vertegenwoordi gers van de stichting van de arbeid, de I technische onderwijsinstituten en defen- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Afgaande op de sltiia- tie van dit ogenblik zou men kunnen betwijfelen of er wel behoefte bestaat aan een vierde technische hogeschool, ongeacht waar deze ook In Noord-Hol land gevestigd zou gaan worden. Dit liet minister Diepenhorst Onder wijs en Wetenschappen) doorscheme- ren in de openbare commissievergade ring der Tweede Kamer over zijn be groting voor 1966. De minister stelde de situatie bij het j technisch hoger onderwijs en het hoger technisch onderwijs tegenover elkaar, j De heer Jongeling (GPV) had eerder opgemerkt, dat het met die verhouding I „niet goed zit". De heer Schuring (CHU) meende een accentverschuiving ten gunste van de hogere technische scholen (h.t.s.-en) te kunnen bespeuren. Dit jaar telt men volgens minister Die penhorst 10.979 h.t.s.-ers en 10.616 stu denten aan de bestaande technische ho gescholen. De situatie is hij beide groe pen dus nagenoeg gelijk. „Maar de toe loop en de verwerking door de maat schappij van al deze studenten hebben we natuurlijk niet in de hand", aldus de minister. Daarom is een onderzoek gaande naar de behoefte aan Ingenieurs en middelbare technici, waarbij rekening wordt gehouden met de bevolkingsgroei en de te verwachten technische ontwik kelingen. Kamerlid vraagt verschuiving van raadsverkiezingen DEN HAAG (ANP' In september zijn volgens het C.B.S. 10.622 nieuwe wo ningen gereedgekomen. In september 1964 werden 8600 nieuwe woningen opgeleverd In de jaren 1959 t.m. 1963 kwamen in de maand september gemiddeld 7502 wonin gen gereed. Vulkanische uitbarsting. De Japanse vulkaan de Aso is gisteren opnieuw tot uitbarsting gekomen en braakt een meer dan 660 meter hoge zuil van vlammen en as uit. De ongeveer 1980 meter hoge vulkaan is een trekpleister voor toeristen en wordt bezocht door meer dan 3.000.000 mensen per jaar. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Gros- helde (Onderwijs) verwacht, dat in 1970 een einde zal zijn gekomen aan de scholennood. Het absolute tekort aan 1 leslokalen zal dan zijn opgeheven. Er zal echter in 1970 nog wel sprake zijn van een kwalitatief tekort. De heer Grosheide deelde een en an- der mee in de openbare commissiever gadering der Tweede Kamer over de onderwijsbegroting voor 1966. In deze vergadering werd door woord voerders van verschillende fracties er op aangedrongen bij de bewindslieden j om ernst te maken met de oplossing van het probleem van het onwettig schoolverzuim. „De leerplichtwet wordt j praktisch niet nageleefd", aldus de so cialist Kleiwegt. Staatssecretaris Gros- heide zei, dat het hier om een justi tieel nogal moeilijke materie gaat. maar dat gewerkt wordt aan een herziening van de leerplichtwet. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Gros heide (Onderwijs) wil op het terrein van het voorbereidend hoger- en mid delbaar onderwijs geen bepaalde schoolgrootte opdringen aan de gemeen ten en schoolbesturen. Hij wil de vrije keus laten tussen grotere en kleinere scholen. Wel vindt hij het een belang rijke eis, dat de organisatie van een school aan de omvang ervan Is aange past. Dit iheide bij de behandeling van de onderwijsbegro ting voor 1966 door de onderwijscom missie der Tweede Kamer. Uit de commissie was de staatsse cretaris gevraagd welk gevolg hij zal geven aan de conclusies van het rap port inzake de schoolgrootte bij het v.h.m.o. De staatssecretaris zei, dat het probleem van de schoolgrootte in hoofd zaak een probleem van organisatie is. „Als de organisatie goed is. doet de grootte er niet toe. Ons probleem is ech ter. dat we te maken hebben met uit hun krachten gegroeide kleine scholen", al dus de heer Grosheide. Hij merkte in dit verband ook nog op, „dat het denken over de organisatie van de grote school in ons land is achtergebleven". I Va n een onzer verslaggevers) DEN HAAG De landmacht start op l februari 1966 In Roermond niet de eerste opleiding van waarschijnlijk hon derd technische specialisten. Zij blij ven ongeveer een half jaar in Roer mond. gaan vervolgens naar verschil lende wapensdepots voor het behalen van hun technische diploma's en wor den daarna voor minstennn drie Jaar bij de parate onderdelen geplaatst. De landmacht hoopt in twee jaar drie duizend technische specialisten te kun nen aantrekken, die met een contract van minstens vier jaar 9000 dienstplich tigen kunnen vervangen, de legerleiding streeft naar in totaal elfduizend techni sche specialisten. De vraag is of dit aan tal ooit bereikt kan worden. Mocht dit wel het geval zijn. dan kan de dienst plicht waarschijnlijk tot 18 maanden teruggebracht worden. De eerste opleiding, die de legerlei ding begin volgend jaar ter hand neemt, wordt Ingeleid door een brief van staatssecretaris Peijnenburg aan 9000 dienstplichtigen. Zij beperkt zich voorlopig nog tot de vorming van chauf feurs voor pantservoertuigen, herstel lers en onderhoudmonteurs voor deze voertuigen. De specialisten kunnen in hun diensttijd onder meer het diploma autorij-in8tructeur. het vakdiploma be- roepsgoederenvervoer. het vakdiploma internationaal vervoer, machinist bij 't front-, water- en wegenbouwbedrijf, eer ste monteur, en aspirant-monteur beha len, ook wanneer zij alleen de lagere school doorlopen hebben. De legerleiding treft reeds maatrege len om ook andere technische specialis ten voor bijvoorbeeld de elektronische apparatuur te kunnen aantrekken en op leiden. De opleidingen staan onder toe zicht van de erkende onderwijsinstitu ten en de diploma's zijn dezelfde ge tuigschriften, die men in de burger maatschappij kan verwerven. Volgens de staatssecretaris Peijnen burg, die een en ander toelichtte, we gen de directe kosten en de indirecte financiële voordelen tegen elkaar op. De specialisten kunnen op 21-jarige leef tijd als korporaal le klas ruim 600 gul den in de ninand verdienen en zij krij- gen na het beëindigen van hun con tractu een premie van 25 procent mee naar huis, berekend over hun gehele diensttijd volgens hei laatste genoten sa laris. I)il vraagt dus extra-kosten van hoi rijk. Indirect spaart het logpr met deze mensen veel onderhoud en repara- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid de lieer Schoemaker (KVP) heeft de minister van Binnenlandse Zaken schrif telijk gevraagd of deze bet niet onge wenst acht. dat de gemeenteraadsver kiezingen op 1 juni 1966 samenvallen met de dag waarop de Provinciale Staten ingevolge art 30 ter benoeming van SYDNEY (ANP l'PI) De Austra-j de leden van G. S De heer Schoemaker lische ambassadeur in Nederland, Ar- verzoekt de minister, in dat geval te thur Roden Cutler, is benoemd tot goe- bevorderen dat de datum van de ge- verneur van Nieuw Zuid-Wales. Hij was meenteraadsverkiezingen zal worden ver pas sinds 5 oktober in Nederland. schoven. Austral, ambassadeur gouverneur N.Z.-Wale» f Advertentie) In Zeister linnenkast liggen de bewijzen "Ga uw ganghad mevrouw H. Klumpenaar, van de Merslaait 55 in Zeisf gezegd tot een Sunil was-team. „En als nut was inder daad witter wordttrakteer ik"... Mevrouw Klumpenaar hééft ge- het hóógste wilt trakteerd! En ze gebruikt nu zélf Sunil. Voor alles. Ook voor nylon. Wan! ook dat wordt witter. Zon der bic ken, zonder blauwen. Uw eigen was zal hef u bewijzen: Sunil met ultra-waswerking geeft (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het vermijden en op vangen van een slip vraagt, vaardig heid en praktische oefening. Om als automobilist enigermate paraat te zijn bij najaars- en winterverkeer. advise ren KNAC en Verbond voor Veilig Ver keer iedere automobilist onderstaande regels in aclit te nemen: Hoe groter de kracht is die ineens wordt toegepast om een wiel te ver snellen, te vertragen of van richting te doen veranderen, des te groter is de kans dat dit wiel gaat slippen. Anders gezegd: Vermijd bruusk optrekken, evenals sterk remmen of scherp sturen. Het is natuurlijk denkbaar dat men toch door een of andere oorzaak in moeilijkheden komt. In dat geval: hoofd koel en voe ten warm, ofwel: blijf kalm, rem niet, ontkoppel en stuur snel in de richting waar u heen wilt. Kies op gladde wegen altijd de hoog ste versnelling die voor het toerental van de motor toelaatbaar is. Hierdoor wordt de kans op overdosering voorko men. De banden hebben een belangrij- ke taak; des te groter hun „greep" op de weg des te minder de kans op een slip. Dus: draag zorg voor goede ban den en vooral ook voor de juiste ban denspanning. Direct hiermee verband houden de schokbrekers. Veel automobilisten me nen. dat schokbrekers dienen om com- 1 fortabel te kunnen rijden. De belang rijkste taak van de schokbreker be staat echter uit het in stand houden van het contact tussen band en wegdek. Zij zijn het die moeten zorgdragen dat de wielen geen ongewenste uitstapjes maken en het wegdek verlaten. Het verdient aanbeveling om zorg te dragen dat de wielen goed lijn uitgelijnd. Bekende gladde wegen zijn beregen de, besneeuwde en beijzelde wegen. Minder bekend is dat los zand of grind formidabele slips in de hand kunnen j werken. Schenk aandacht aan de toe- stand van het wegdek; let op bescha- duwde plekken op zonnige winterse wegdekken, op betegelde oversteek plaatsen. op tramrails en aan verande ring van het wegdek, bijvoorbeeld van asfalt of beton in klinkers of keien en op- en afritten van bruggen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Bij regenachtig wei vonden in 1963 53.659 ongevallen, ke tlngbotsiiigen en slippartijen plaats de Nederlandse wegen. Het aantal oi gevallen op gludde wegen was ilaarei tegen beduidend lager: 88.419. Uit dei door het CBS gepubliceerde cijfers kt worden opgemaakt dat er in Nederlai Automobilisten die korte tijd in het be zit zijn van een rijbewijs wordt aange raden rijerrvaring op te doen op rustige wegen, alvorens bij duisternis en slechte weersomstandigheden deel te nemen aan intensief verkeer. Sneeuw en ijzel dwingen iedere weg gebruiker automatisch tot grotere voor zichtigheid. speciaal in midwintertijd. Bij zeer strenge winters, zoals in het eerste kwartaal van 1963 gebleken is. neemt de verkeersintensiteit af omdat velen het niet verantwoord vinden te gaan rijden op bar slechte wegen en on- j der slechte weersomstandigheden. Uit 'n onderzoek in Engeland is zelfs gebleken dat het autoverkeer tijdens uren met regen, sneeuw en een glad wegdek af neemt en meer mensen de fiets ne erkei >n gevallet geile natie wegen dan op gladde. Ongetwij feld «peelt hierbij een afwisselend rong en nat wegdek tengevolge van regenbui en een grote rol. Besneeuwde en beijzelde wegen ma nen de weggebruikers automatisch tot grotere voorzichtigheid, terwijl de ver keersintensiteit in belangrijke mate afneemt. Onvoldoende aanpassing van .het verkeer vindt echter plaats als een droge weg door regen verraderlijk glad kan worden. Het Verbond voor Veilig Verkeer adviseert daarom iedere auto mobilist bij grillig herfstweer extra at tent te zijn: Rijd kalm en met aangepaste snel heid. vooral bij duisternis. Houd voldoends afstand tot de toor- ligger. Naast regen en sneeuw, die direct met de toestand van het wegdek sa menhangen, is mist ook een vorm van weersgesteldheid die van invloed is op het aantal verkeersongevallen. Mist heeft een remmende werking op 't vcr- keerstempo en op inhaalmanoeuvres, waardoor relatief het aantal ongeval len bij mist gering is. Uit een onderzoek in Duitsland Ba den- Würtembergis gebleken dat mist en nevel speciaal in de maanden okto- 'ber, november en januari ongevallen veroorzaakten. In Frankrijk bleek het percentage autobotsingen op kruisingen bij mist aanzienlijk lager 129.2 pro cent) dan bij goed weer (52.5 procent): daarentegen op de wegen zeil aanzien lijk hoger (70,8 procent) dan normaal (47,5 procent). >lii list lies (door olie op hel wegdek lils en dergelijke •r verstandig aan in herfal lijd di' waarschuwingen vil er de gesteldheid van de w. te nemen, of hierna h(j d. ide informatiediensten te Voor grote afstander geen onverstandige daai den bij slecht weer e; breekt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Wat voelt men het moest, wanneer men medeschuldig is geworden aan een verkeersongeluk? Is het de shock onmiddellijk erna, hel pollttieverhoor, het kranteverslag met de foto's van de voertuigen of de boe- Er zijn automobilisten, die van me ning zijn dat geen van genoemde din gen het sterkst gevoeld worden. Het moeilijkst bleek in hun geval geweest te zijn het idee, dat het hele ongeluk op de keper beschouwd eigenlijk onno dig was geweest dat slechts een kleinigheid het hela ongeluk had kun nen verhinderen. Als ze maar aan die kleinigheid hadden gedacht. Er bestaat een soort „duisternisonge lukken" die met een Ijzingwekkende precisie blijven terugkomen. Een auto krijgt opeens pech en de bestuurder slaagt er niet In de motor weer op gang te krijgen. De wagen blijft mid den op de weg of gedeeltelijk op de weg staan. De chauffeur doet wanhopi ge pogingen om er weer beweging in te krijgen, maar heeft geen succes Mis schien laat hij de wagen staan en gaat hij hulp halen. Op dezelfde rijbaan nadert een auto met hoge snelheid. Plotseling ziet de bestuurder van deze wagen vlak voor zich op de weg de vage omtrekken van leta groots en zwarts. Hij kan echter i feit. de catastrofe Is reeds j Dc naderende automobilist zou op tijd een kleine lichtende vlek hebben waar- I genomen In de duisternis voor zich, In dien een pechlamp of een gevarendrle- J hoek bij het stilstaande voertuig was j geplaatst. De vlek zou de vorm van 'n driehoek hebben aangenomen en do J chauffeur zou automatisch op zijn rem- I pedaal hebben getrapt en uit zijn vaart - verblinding zijn opgewekt: „Wat is daar aan de hand? Een ongeluk mis schien O. nee. een verlaten wagen zon- I der verlichting. Wat een geluk dat die 1 vent zo verstandig Is geweest om een waarschuwing8driehopk neer te zetten BIJ defecte verlichting is dit zelf* verplicht.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 5