eene Rhodesië zal wel geen dwaasheid begaan JEZUÏETEN NIET GEBONDEN DOOR UITSPRAKEN ARRUPE Goedgekeurde schema over Goddelijke Openbaring van historische betekenis /Afweerhouding Kerk ten einde MATRASSEN LEDIKANTEN V OUDJES OP DE GROTE HOOP Ned, provinciaal pater Terpstra: Zijn theologie niet bij de tijd Verkouden? Nederhorst treedt af na luwen van storm PvdA in grote moeili'kheden Mr. Toxopeus geeft af op dr. Vondeling DINSDAG 2 NOVEMBER 1965 DE LEIDSE COURANT (Van onze conciliemedewerker dr. Alfred van de Weijer ROME. Alvorens voor de tweede maal op vakantie te gaan, heeft het concilie nog een daad van historische betekenis verricht. Het keurde met een overgrote meerderheid het schema over de goddelijke openbaring goed slechts 27 van de 2100 vaders stemden tegen. Andermaal heeft het concilie getoond, tot grote daden in staat te zijn op punten van wezenlijk belang. Wat enkele jaren geleden alleen door de grootste optimisten kon worden gedroomd, is na diepgaande studie en dialoog een feit geworden. De vaders, en met name de leden van de theologische commissie, hebben him vakantie volkomen verdiend. Over de tekst hoort men in kringen vatn deskundigen eigenlijk alleen maar lof. Men noemt haar zonder aarzelen het belangrijkste document van heel 't concilie. Naar twee kanten belangrijk: voor het binnenkerkelijke leven, omdat scherper dan ooit beschreven is waarin de openbaring bestaat en uit welke bron zij voortvloeit, maar ook voor de oecumenische dialoog, omdat eindelijk een platform is geschapen waarop het gesprek met de protestanten over dit onderwerp kan worden begonnen. De geïnteresseerde lezer zal zich her inneren, welk een drama zich tijdens de eerste zitting rond deze kwestie heeft afgespeeld. De theologische com missie, sterk door de Romeinse univer siteiten beinvloed, had een schema op gesteld, dat sprak over ..twee bron nen" van openbaring, de schrift en de traditie, min of meer als gelijke groot heden naast elkaar. Wat niet uit de schrift kon worden afgeleid, denk aan de grote Mariadogma's, was te vinden in de traditie. Het schema stootte op massaal verzet van bijna tweederde der concilievaders en werd door Paus Joannes XXTTT ingetrokken, hoewel zulks volgens het reglement eigenlijk niet hoefde te gebeuren. Er ging in doorgaans vooruitstrevende kringen een zucht van verlichting op en in kringen van de minderheid een kreet van ver- Advertentie) Grote keuze - Lage prijzen Haarlemmerstraat 111 ontwaardiging. Maar Paus Joannes liet zich niet van de wijs brengen. Hij deed wat hy meende te moeten doen. En wij kunnen hem daar alleen maar dankbaar voor zijn. Het tweede ontwerp, dat aan de va ders werd voorgelegd, was veel en veel beter. Na de eerste besprekingsronde en na de eerste stemming was al dui delijk dat het met grote meerderheid zou worden aangenomen. Toch heeft rond de kwestie van schriftuur en tra ditie tot op het laatste moment een ze kere spanning geheerst. Ongeveer een maand geleden werd in de wandelgan gen gefluisterd, dat de Paus zelf een wijziging in de tekst zou aanbrengen, die de twee bronnenleer weer enigs zins zou begunstigen. Gelukkig berust te dit gerucht op een verkeerde infor matie. De pauselijke tussenkomst heeft alleen ten doel gehad, elke overdrijving in welke richting dan ook te voorko men en de deur voor een verdere ont wikkeling van de leer open te houden. Zekerheid De letterlyke inhoud van de pauselij ke tekstwijziging is als volgt: „De Kerk krijgt haar zekerheid over alle geope-- baarde waarheden niet alleen nlt de schrift". De nadruk valt hier op het woord „zekerheid". Er wordt niet ge zegd, dat bepaalde waarheden alleen in de traditie te vinden z(jn en niet ln de schriftuur, er wordt alleen gezegd, dat zonder traditie de Kerk omtrent deze De Kerk heeft haar afweerhouding laten varen en is nu ook bereid te luisteren naar andere Kerken. Deze zijn op het concilie vertegenwoordigd met waarnemers: de broeders van Taizé in „klassiek" habijt, anderen gewoon in burgerkleding in de snit van hun land. waarheden niet tot zekerheid zou zyn gekomen. En dat is een heel gelukkige formulering. Men moet schriftuur en traditie niet naast of tegenover el kaar plaatsen, men moet ze zien in hun onderling verband. Wat God ons heeft willen meedelen is een onverbrekelijke eenheid, die zowel langs schriftuurlijke hls langs traditionele weg tot ons komt. Men moet belde wegen tegelyk bewan delen om over het woord van God tot zekerheid te komen. Dat is immers wat de definitieve tekst ons zegt In kringen, zowel van theoologen als van waarnemers is men over het alge meen zeer tevreden. Sommige protes tanten tonen zich ovar de pauselijke tus senkomst enigszins teleurgesteld, om dat zij er toch iets in menen te horen van het oude twee bronnengeluid. Daar staat tegenover, dat orthodoxe waarne mers de modus toejuichen, omdat zij elke onderwaarderng van de traditie funest zouden vinden. In dit verband is het nuttig eraan te herinneren, dat de wereldraad van Ker ken op haar vergadering te Montreal in 1963 de waarde van de traditieleer dui delijk heeft onderstreept, het had maar een haar gescheeld of zij had zelfs de formule aangenomen, die sprak van „sola traditio". Dynamiek De goedkeuring van de constitutie over de goddelijke openbaring betekent ook in een ander opzicht een grote stap vooruit. Zij rekent namelijk voorgoed af met wat men zou kunnen noemen 't anti-modernisme in de katholieke Kerk. Hiermede bedoelen wij de geestesstro ming, die zozeer van angst voor het mo dernisme was bezeten, dat zij het open baringsgoed als het ware probeerde te bevriezen. Gods Woord werd gezien als een schat die duizenden jaren geleden aan de Kerk was geschonken en die sindsdien in een gesloten schrijn was bewaard, omdat er toch maar niets mee zou kunnen gebeuren. Elke dynamiek werd gevreesd, elke groei afgewezen, elke ontwikkeling ontkend. Deze gees teshouding is wel te verklaren tegen de achtergrond van het modernisme, dat Inderdaad een buitengewoon groot ge vaar voor het hele christendom is ge weest. Maar de Kerk beseft heel goed dat zij niet in deze afweerhouding mag blijven steken en dat nu de tijd geko men Is, om zich weer helemaal open te zetten voor de innerlijke dynamiek, wel ke eigen is aan het handelen van God. Zo heeft het concilie met een stap zo wel de contra-reformatie als het anti- modernisme achter zich gelaten. Een gebeuren, waarvan de betekenis nauwe lijks kan worden gesnapt. Vooral om dat de beslissing bijna unaniem werd genomen, de oude garde praktisch hele maal inbegrepen. Het moet voor hen niet gemakkelijk zijn geweest, zich door de nieuwe theologie te laten overtuigen. In dit geval willen wij een uitspraak citeren, die kardinaal Ottaviani de zer dagen blijkens een interview heeft gedaan. „Ik ben een oude strijder, die de goudreserve bewaakt. Denkt u dat ik bereid ben te discussiëren, mijn post te verlaten en een oogje dicht te doen? Beste kinderen, 75 jaar, dat is 75 jaar. Ik heb ze doorgebracht met het verde digen van bepaalde principes en bepaal de wetten. Als u aan de oude strijder zegt, dat de wetten gaan veranderen, dan is het duidelijk, dat hij zich een oude strijder voelt en dat hy alles zal doen om ze niet te laten veranderen. Maar als dat toch gebeurt, zal God hem zeker de kracht geven om nu de nieuwe schat waarin hy gelooft te gaan verde digen. Voor hem geldt maar een begin sel: de Kerk dienen. Als een blinde. Als de blinde man die ik nu eenmaal Hier komt een grootheid van geest aan het licht, die we alleen maar kun nen bewonderen. En die wy in de hitte van het debat misschien wel eens over het hoofd hebben gezien. Concilievaders bestolen NAPELS (UPI) Twee in Nederland geboren concilievaders hebben gister avond bij de politie aangifte gedaan van diefstal van drie koffers uit hun auto die op het grote plein van Napels stond geparkeerd. Mgr. Philips Broers van Caravelas in Brazilië en mgr. Nicolaas Martinus Schneiders uit Makassar zeiden dat zij pas uit Rome waren gearriveerd op een excursie. In de koffers zaten kledingstukken en hun borstkruisen. De eigenaars van oude en gammele wagens in Zweden hebben gelegen heid gekregen gratis van hun wagen af te komen. Ze werden van staats wege opgehaald en „op de grote hoop" gegooid. Alleen al in Stockholm hebben 900 chauffeurs de de controle op het Zweedse autopark wordt steeds strenger. Het loont echte dc moeite niet meer in een wagen te rijden, die niet in uitstekende conditie is. Wilson in Lagerhuis: PREMIER SMITH Negers niet rijp LONDEN Reuter-AFP) De Britse premier Harold Wilson heeft in het Lagerhuis verklaard, niet te geloven dat de Rhodesische regering „de gevaariyke dwaasheid zal begaan", onwettig de on af hankeiykheid uit te roepen. HU bracht voor een volle zaal verslag uit van zyn besprekingen in de Rhodesische hoofd stad Salisbury. Wil6on deelde mee. dat er nog belang rijke meifingsverschillen bestaan over de preciese opdracht aan de voorgestelde koninklijke commissie, die een basis zal moeten zien te vinden waarop Rhodesië onafhankelijk kan worden. De Britse en Rhodesische regering moesten nog over eenstemming bereiken over dc Inhoud van een document waarover de commis sie de mening van het Rhodesische volk zou vragen. Ondanks alles was Wilson naar hy zei niet pessimistisch ge stemd. Hij zag geen reden, waarom met de nodige goede wil geen accoord over de commissie zou worden bereikt. Premier Ian Smith van Rhodesië heeft ln een vraaggesprek met het Amerikaan se weekblad „Us News and World Report" een alliantie ln een of andere vorm tussen Rhodesië, Zuid-Afrlka en de Portugese bezittingen Angola en Mozam bique iets ..waarschijnlijks en natuur lijks" genoemd, niet alleen op economisch maar ook op strategisch vlak. Hij vindt zelfs, dat er „grote kans" is dat een der gelijk verbond tot stand komt. Premier Smith zei ook, dat zijn land niet per sé de „blanke suprematie" wil NIJMEGEN (KNP) - De provin ciaal van de Nederlandse provincie der jezuïeten, J. Terpstra SJ, heeft in een toespraak bij gelegenheid van 'n reü nie van oud-leerUngen van het Cani- siuscollege te Nymegen, zaterdag 30 ok tober, zijn visie gegeven op enkele re cente uitspraken van de generale over ste van de orde, pater Arrupe S.J. De provinciaal trachtte een antwoord te geven op de militante wfyze, waarop pa ter Arrupe zich opstelt tegenover het atheïsme en zich verzet tegen de kri tiek op de Kerk. Volgens pater Terpstra had zijn gene rale overste het dekreet over het at heïsme willen vertolken, dat was opge steld tijdens de onlangs gehouden zittin- Flessetrekkerij in Rotterdamse fotobranche ROTTERDAM <ANP> De Rotter damse politie heeft de 41-jarige monteur i. J. de V. uit de Maasstad gearresteerd v.m. een aanzienlijke serie fles sentrekkerijen. De man heeft bekend zich de afgelopen jaren voor duizenden gul dens aan technische artikelen te hebben toegeëigend bij verschillende Rotterdam se fotowinkeliers, zonder te betalen. De politie vond in de woning van De V., waar hij werd aangehouden, nog een belangrijk deel van de buit, waaronder fototoestellen en draagbare t.v.'s. De zaak kwam aan het rollen toen een van de winkeliers, bij wie De V. op bezoek kwam, het optreden van de man niet vertrouwde en onopgemerkt een foto van hem maakte. Deze foto kreeg de politie. Kort daarop noteerde een andere winkelier, die De V. ook al niet vertrouwde, het autonummer van de monteur, nadat deze had geprobeerd by hem fotomateriaal los te krijgen. gen van de algemene congregatie van de orde. Dit dekreet gaat uit van het feit dat een dergelyk leven door sommige mach tigen systematisch wordt gepropageerd en dat godsdienstige onverschilligheid en bewuste ontkenning van God het cul turele en sociale leven in steeds groei ende mate doordringen. Om in. deze situatie het gelovig le ven aanvaardbaar maken worden de jezuïeten opgeroepen tot een zuiverder getuigenis van godsdienstig leven en een oprechte inzet voor de evenmens Pater Terpstra verklaarde, dat over duidelijk is, gezien de felle reacties zelfs in conciliekringen, dat de gene raal in deze vertolking niet is geslaagd. „Ook ik wil u zeggen dat ik met de woorden van pater Arrupe, zoals ik die, evenals u, uit de kranten heb ver nomen, geen raad weet. Velen van u menen, dat in de formuleringen, die pa ter Arrupe voor zijn gedachten over het atheïsme heeft gekozen, geen recht wordt gedaan aan de integriteit van de niet-gelovige mens. Ik deel die mening. En ik deel ook de kritiek op wat pa ter Arrupe schijnt te hebben gezegd in het Madrileense blad „Ya". In dat In terview had pater Arrupe onder nieer zich een fel tegenstander verklaard van elke kritiek op de Kerk. Volgens de Ne derlandse provinciaal Is dit een visie, die door het concilie is achterhaald. In antwoord op de vraag in hoeverre jezuïeten zich gebonden achten door der gelijke uitspraken, gaf hy als zijn per soonlijke mening, een mening die vol gens hem door vele van zyn medebroe ders wordt gedeeld: „Ik kan u verzeke ren, dat ik de recente uitspraken van pater Arrupe niet opvat als richtiynen sn orders aan onze Nederlandse jezuïe- tenpovincie. Het zou mij erg verbazen als een van mijn medebroeders dat wel deed. Ik stel er prijs op dit als mijn op rechte mening vrijelijk uit te spreken. En ik meen. aldus sprekend, mee te bouwen aan een sfeer van vrije me ningsuiting en openhartige communica tie binnen onze orde en binnen de Kerk. Alleen in die sfeer, zo weten wij al len, kan er sprake zijn van een func tioneel gezag en een waarachtige ge hoorzaamheid." Uit zyn persoonlijke contacten had pa ter Terpstre niet de indruk gekregen, dat pater Arrupe een man was die geen tegenspraak duldt. „Hy heeft de naam spontaan en dy namisch te zyn en ontvankelijk te kun nen luisteren, ook naar een mening die van de zyne afwijkt." In verband met enige gebeurtenissen ln Nederland en de situatie hier zei de provinciaal: „In mijn gesprekken met hem constateerde ik dat hy zich dui delijk distancieerde van de paniekbe richten over het katholicisme in Neder land en over de geest in onze Nederland se Jezuïetengemeenschap. Opvallend vond ik zijn openheid voor initiatieven van beneden af en zijn eerbied voor lokale verantwoordelijkheid. Opvallend vooral na onze ervaring met het cen trale bestuur van de orde inzake de Nieuwe-Linie-kwestie. Het is, na enig contact met hem, ook duidelijk dat hy een theologie met zich meedraagt die naar ons inzicht niet bij de tijd is, en dat hij spreekt in een literair genre, dat in de gevoelige denkwereld van theologiserend West-Europa wel ver warring moet wekken." Daarbij vermeldde de provinciaal ook dat de pogingen, die hij had onder nomen om de censuur van pater van Kilsdonk ongedaan te maken, zeker niet zouden stuiten op de tegenstand van pater Arrupe. Man door eigen auto meegesleurd RIDDERKERK (anp) Honderd meter Ie «i«* 64-jarige hew P. a. mi- chlelsen uit Chaam op rijksweg 16 bij Ridderkerk meegesleurd door zijn eigen auto. voor hij erin slaagde de ws tot stilstand te brengen door het (uctsleuteltje om te draaien. De i liep daarbij wonden uan hoofd en I den op en zijn auto werd ernstig be schadigd. Achter het stuur van de wagen zat de zoon van de heer Michielsen, die plot seling onwel werd. Zijn vader die het stuur wilde overnemen, liet zijn zoon in de vluchtberm stoppen. Hij liep om en wilde zijn zoon helpen uitstappen, toen deze het gaspedaal diep intrapte. De heer Michielsen slaagde erin het stuur van de wagen, die als een pijl uit de boog wegschoot, te grijpen. Terwijl hij werd meegesleurd, trachtte hij de wa gen te besturen en het contact af te zetten. Na honderd meter lukte dit. De auto was toen al tegen de vangrail ge botst en werd daardoor aan de voorzijde zwaar beschadigd. handhaven. De blanken ln Rhodesië zou den te zijner tyd toestemmen in het leven onder een Afrikaanse regering. Dit hadden zy trouwens goedgevonden toen zij de grondwet van 1961 goedkeurden. Maar de Afrikanen hadden het ontwik kelingspeil nog niet bereikt om te kun nen regeren. New-York - De beheerschapscommissie van de algemene vergadering der Verenig de Naties heeft maandag met 79 tegen 8 stemmen een krachtige resolutie aan genomen waarin op Engeland een be roep wordt gedaan zonodig met militair geweld een democratisch bewind in Rho desië af te dwingen. De tegenstemmers waren Australië. België, Canada, Nieuw- Zeeland, Portugal. Zuid-Afrlka, Verenig de Staten en Nederland. Niet afstuderen kost miljoenen DEN HAAG (ANP) De kosten van mislukking en vertraging van de studie kunnen voor wat het vJi.nvo., betreft by benadering worden gesteld op ongeveer 216 miljoen gulden per Jaar op basis van de onderwijsuitgaven voor dat jaar. Be rekend volgens dezelfde basis kan wor den gesteld., dat by het wetensdrappeiyk onderwys de studenten, die him studie niet voltooien (de afzwaaiers), de staat ongeveer 95 miljoen gulden kosten. Bij dit onderwijs komt zitten biyven niet voor. Een 6tudent volgt slechts by hoge uitzondering een college voor de tweede keer terwyi een éénmaal voltooid practi cum niet wordt herhaald. In beginsel veroorzaakt vertraging by de studie nau- weiyks verhoging van de kosten 'van het wetenschappelijk onderwys, daar de stu dent. die in zeven of meer jaren zyn doc toraal diploma behaalt, niet meer jaren onderwys heeft gevolgd dan de curais- duur bedraagt. Prof dr K. Posthumus, rector-magni ficus van de th. te Eind hoven. noemt deze gegevens in een in leiding over het onderwerp „studieduur en numeriek rendement", gehouden op een byeenkomst te Groningen van de Nederlandse studentenraad. Flats en verbouw enige oplossing voor studenten (Van onze parlementaire redactie) DES HAAG De opheffing van het tekort aan studentenkamers zal vol gens minister Diepenhorst (O. en W.) en nilnlstpr Bogaers (Volkshuisvesting) vooral nagestreefd moeten worden door de bouw van studentenflats en de aan koop van bestaande panden, die voor bewoning door studenten geschikt ge maakt kunnen worden. Belde ministers menen dat de overheid geen kamerac ties moet ondernemen zoals de universi teiten en hogescholen die zelf DMdl Aldus blijkt uit het antwoord op vra gen hieromtrent van het Tweede-Kamer lid dr. Tans (PvdA). De belde minis ters wijzen in hun antwoord op enkele pogingen van instellingen van weten schappelijk onderwijs om door toepas sing van systeembouw de bouw van stu dentenhuizen te bespoedigen. Alhoewel deze pogingen niet geslaagd zijn blijkt, dat deze Instellingen blijkbaar zelf nog mogelijkheden zien om ieder voor zich in traditionele bouw en binnen redelijke termijn het aantal studentenkamers voor de eigen instelling te vergroten, al dus beide ministers. Zij erkennen voorts dat 't in de particuliere sector 'n moei lijke zaak is om het aanbod van ka mers verruimd te krijgen. (Advertentie) UvttwM* o/> AS PRO' Rillerig Onprettig? Pas dan op! Neem bijtijds 'ASPRO'. 'ASPRO' bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. Uet/icMS cf> ASPRO' (Van onze par redacteur) HILVERSUM (ANP) Mr E. H Toxopeus heeft op het midden»tand>ron- gres van de VVD een felle aanval op de minister van Financiën, dr. Vondeling, gelanceerd. „Het kabinet van sterke man nen zou een nieuw, fris, gedurfd beleid vet brede visie gaan voeren. Men deed het voorkomen of er nog nooit geregeerd was. Het was of we ademloos zaten te wachten op het kabinet-Cals met z'n sterke mannen. Maar gaat het allemaal zo best?", zo vroeg mr. Toxopeus zyn hoorders. De sleutelfiguur van dit kabinet ls de minister van Financiën dr. Vondeling. Als deze minister geen oog op de zuinigheid houdt, dan is er geen andere minister, die deze taak wel kan overnemen. Hij ls de verantwoordeiyke man. Om met Lief- tlnck te spreken: „Nu is de gulden te Vondeling gelegd". Dit is de minister die zei: „De kraan ls dicht en mag niet Koningin Ahne-Marie van Grieken land is met haar dochtertje <n de Deense hoofdstad aangekomen om haar ouders en zusters te bezoeken. Grote belangstelling natuurlijk voor de kleine Alexia van prinses Margretlie (gedeeltelijk zichtbaar achter Anne-Marie), koning Frederik koningin Ingrid en prinses Benedikte. lekken". Niemand nam dat ln de Tweede Kamer. Fractieleider Nederhorst ook niet. En of diens opvolger het neemt staat nog te bezien, zei mr. Toxopeus onder luid gelach van zyn toehoorders. Deze minister van Financiën zit nu al omhoog. Met zyn begroting kwam een pro-memoriepost van f 250 miljoen te voorschijn. Bovendien vergiste hy zich met de omzetbelasting op schoenreparatie. „Ik had hem wel eens willen horen als Zijlstra of Witteveen dat gedaan had", zo riep de liberale voorman uit. Ir. Vonde ling roept uw hulp voor mogeiyke be zuinigingen in. „Een goed minister moet meer van het doe-het-zelf-type zyn. Het Ls een afgang als een minister een derge- ïyke oproep plaatst." Men ziet thans het falen van minister Vondeling, de man die met geheven vinger vier ministers uit het kablnet-Marijnen onbekwaam noemde, overigens zonder argumenten. „Ik heb meer argumenten na een half juar op treden van dit kabinet. Dc vraag ryst of de heer Vondeling wel bekwaam ls voor dit zware ambt", aldus mr. Toxopeus. DEN HAAG In Den Haag ver wacht men, «lat fractieleider Neder horst van de PvdA pus begin volgend jaar zal aftreden als de deining rond zijn brief wat zal zijn verstomd. Poli tiek gezien zou het thans, voor de so- i inlisten zelf. onmogelijk zijn de frac tievoorzitter zijn gezicht ook te laten verliezen tegen de uiterst linkse PvdA- groepen in en rond Amsterdam. Men vreest, dat een zeer groot verlies aan leden en stemmen, waarvan een deel naar de PSP zou gaan liet gevolg zou zijn van Nederhorst's terugtreden. Het is overigens vorige week bijzon der duidelijk geworden, dat het presti geverlies voor de nieuwbakken socialis tische fractievoorzitter volledig ls. Zijn brief is achtereenvolgens veroordeeld door de fractieleiders van alle grote groeperingen in de Tweede Kamer, de minister-president namens het kabinet, de voorzitter van dc AR. dr. Borghuis, het partijbestuur van de KVP, de unie raad van de CHU en oud-minister mr. E. Toxopeus. die bovendien aan zijn veroordeling de mening toevoegde, dat drs. Nederhorst niet als voorzitter aan kan blijven. Het is niet juist, dat minister mr. B. W. Blesheuvel vorige week het aftre den van Nederhorst heeft geëist. Het is wel waar, dat hij, op verzoek van drs. Nederhorst zelf, een gesprek met de PvdA-fractlevoorzltter heeft gehad. De heren kennen elkaar bijzonder goed uit de tijd, dat zij belden Kamerleden wa ren en in het Europese parlement zit ting hadden. Drs. Nederhorst heeft mi nister Biesheuvel een toelichting op de brief gegeven, waarna de bewindsman zijn visie heeft uiteengezet. Het partij bestuur van de KVP heeft zaterdag in lichtingen ontvangen over de brief van fractievoorzitter drs. W. K. N. Schmel- zer en partijvoorzitter mr. P. Aalber- ae. Het partijbestuur heeft zijn waar dering uitgesproken voor de zelfbeheer sing, die de Tweede-Kamerfractie ln de ze zaak heeft opgebracht. De inhoud van de brief werd uiteraard door het KVP-partijbestuur veroordeeld. In Den Haag verwacht men, dat de briefwisse ling tussen de fracties van KVP en PvdA bekend gemaakt zal worden. Hoewel KVP, VVD, AR en CHU bij zonder pijnlijk zijn getroffen door het feit, dat 'drs. Nederhorst feitelijk tegen toestemming voor het huwelijk van prinses Beatrix is, maar deze toch wil geven, omdat er anders een constitutio nele crisis kan ontstaan, zijn de moei lijkheden ln de PvdA zelf het grootst. Welke beslissing men daar ook neemt, er zullen altijd vrij grote groepen aan hangers zijn, die ontevreden zijn. Het zal belangwekkend zijn te zien Ii.h- «i. PvdA i. uit de mnrtHIMmd— denkt te kunnen bevrijden, zowel In de brief aan de KVP waarin een uitspraak voor of tegen de monarchie moet .wor den gedaan als In het debat op 10 no vember over de toentemmlngswet. Josephine Baker uit de nood Dankzij koning Hassan

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9