GROT VAN LASCAUX VERROEST IJZEREN C0RDIJN BIJ HONGARIJE VERNIEUWD Vier weken lang de DRUIF koningin HERSTELT VAM ZIJN ZIEKTE Mekka der prehistorie blijft nog gesloten Geen mijnen meer, maar elektriciteit VULKANEN OP MARS Wijnjaar 1965 wordt geen grande annéé ZATERDAG 30 OKTOBER 1965 DE LEIDSE COURANT PERIGEUX - Talrijke Nederlandse toeristen hebben ook dit jaar weer tijdens hun va kantie in Frankrijk een bezoek gebracht aan het kleine Perigor- diaanse dorp Montig- nac in het departe ment Dordogne. Velen hebben een omweg van honderden kilo meters gemaakt om het schilderachtige, prachtig aan de rivier de Vézère gelegen plaatsje te bereik en. Sommigen van hen waren er al eens ge weest, een paar jaren geleden. Anderen gingen af op de aanwijzingen van hun reisgids, waarin het dorp aldus vermei d staat: ,,Montignac (Dordogne), pittoreske omgeving, grot van Lascaux, prehistorische schilderingen" Groot was hun teleur stelling, toen zij na een lange reis te Montignac vernamen, dat zij onder geen enkele voorwaarde in de grot zouden worden toegelaten, omdat de grot ziek is". Degene, die ooit het geluk had om de grot van Lascaux te bezoeken, vergeet hem nooit meer. Abbé Breuil, bekend als de ,,paus van de voorhistorische geschiedenis", noemde deze grot de Sixtijnse kapel van de prehistorica". Helaas, de in een paar jaren tijds wereldberoem de en pas in 1940 ont dekte ..Grotte de Las caux", de „grot der grutten",' is nu voor het publiek gesloten en er is veel kans dat hij nooit meer voor het publiek zal worden opengesteld. Twintig jaar na de ont dekking van de grot, in 1960, openbaarden zich de eerste ziekteverschijnse len. Specialisten consta teerden „steenkanker". Kosten noch moeite wer den gespaard om de eer biedwaardige zieke te genezen. Een stenenspe cialist verklaarde ons, dat de grot van Lascaux nu bijna genezen is. maar dat hij. omdat hij nog zeer zwak en fragiel is en ook omdat men een nieuwe besmetting wil voorkomen, streng geïso leerd moet blijven van de buitenwereld. VIER JONGETJES In september 1940, om juist te zjjn: de 14e sep tember, speelden vier jongens van tien tot twaalf jaar verstoppertje op een heuvel in de buurt van Montignac. Twee van hen ontdekten gedurende het spel opeens een groot donker gat: een grot- ingang. Het gat was zelfs op korte afstand onzicht baar door het omringende dichte struikgewas. Ver baasd riepen zij hun vriendjes. Het verstop pertje spelen was afgelo pen. Een beetje angstig en heel voorzichtig dron gen zjj de grot binnen, 's Avonds zeiden zij fier aan hun ouders: „Wy hebben een grot ontdekt, helemaal vol schilderin gen". De ouders hecht ten echter niet veel be lang aan het enthousias me van hun „gamins". Gelukkig slaagden vooral Marcel Ravida en Jac ques Marsat erin om hun onderwijzer voor „hun" grot te interesseren. Deze gaf daarna de ontdekking door aai/ abbé Breuil, de beroemde prehistoricus van deze tijd. Het nieuws van de ont dekking van een pre historische grot was, on danks de oorlog, al gauw bekend door heel Frank rijk en zelfs tot ver daarbuiten. Bezoekers stroomden naar Montig nac. Na korte tijd was de Grotte de Lascaux voor de specialisten de groot ste „grottenvedette". On danks enorme verplaat singsmogelijkheden van wege de oorlog en de be zetting trok de grot steeds meer bezoekers. Het terrein, waarop de grot van Lascaux ligt, is eigendom van de bekende familie Le Rochefoucault, die dadelijk na de oorlog een weg naar de grot liet aanleggen en op dracht gaf om de grut en zijn omgeving aan le passen aan het zich steeds uitbreidende toeristenbe zoek. In 1960 wordt de grot van Lascaux alge meen beschouwd als het Mekka van de prehisto- rici. Elk jaar krijgt hij tenminste 125.000 bezoek- kers. Maar de jaarlijkse entreegelden, die noch tans 200.000 nieuwe francs bedragen, dekken niet de enorme onkosten. Men verwacht echter, dat de roep van de grot bin nen enkele jaren hon derdduizenden bezoekers meer naar Montignac zal doen stromen. Zijn re putatie is immers al gro ter dan die van de grotten van Altamira, Eyzies en Font-de-Gaume. De grot van Lascaux met zijn 600 verschillende dieren- tekeningen, met zijn Chinees paard en zijn eenhoorn, met zijn stie ren en zijn koeien ea met heel zijn boek met dierenfabels is dan ook 25.000 ÉL 30.000 jaar oud! FRESCO SCHILDERS Hoe wij ons de „fresco schilders" van 250 a 300 eeuwen terug tijdens hun schilderwerk moeten voorstellen? Op steigers van boomstammen en takken staan bijna naakte mannen. Alleen om hun lendenen dragen zij een dierevel. Als verlichting dienen stenen lampen, waarin stinkend, wal- 30.000 jaar geleden met zo veel zorg en met zo veel geduld beschil derd werd. Volgens sommige geleer den waren grotten als die van Lascaux een soort ondergrondse tempels, waarin misschien gods dienstige plechtigheden gevierd werden of zekere riten om het wild te be toveren of machteloos te maken. Het wild was het voornaamste, zo niet het enige voedsel van de pre historische mens. De die ren op de wanden zijn doorboord met pijlen of zjj vallen in valkuilen. De schilder meende, dat hij door het verlangen van de jagers orn wild te do den in beeld uit te druk- kleine groene vlekjes, die de tor van de grot liet foto graferen in kleuren. Een tijdje later waren de vlekken groter gewor 'e i. groener en talrijker. Vn"- gens de specialisten was het groene wier. Toen begon een lange periode van strijd tegen de „ziekte van de grot van Lascaux". Alle be zoek werd streng ver boden. Achtentwintig maanden duurde de strijd waarbij men nu eens hoop kreeg en dan weer moest wanhopen. Dacht men, dat men de ziekte overwonnen had. d?n kwam zij even later weer terug. Na diepe studie dat de voorhistorische fresco's door drie fac toren bedreigd werden: de van buiten gekomen, door de bezoekers over gebrachte kiemen en mi croben: de vorming van kristallen in het inwen- de rots do;n brrsten: de De eersie ziekte, die van het groene wier, is nu overwonnen, dank zij allerhande zorgen en vooral dank zij ingespo ten antibiotica. Tegen de twee andere kwalen wordt de strijd onverdro ten voortgezet. Maar de grot moet voor het pu bliek gesloten blijven. In juni van verleden jaar verscheen een eommu- r'qué, dat meldde, dat de grot van Lascaux her stellende was. Maar geen der talrijke specialisten durft victorie te kraaien. t plaatsje en zcifs Dcrd 'v\- d i.'te- is de a van tl? fr t? BluiUa van d? ten zware slag, die almo in en als catastrofaal be schouwd wordt, 'n Troost is dat binnenkort de toe risten weer de fameuze fresco's of liever een re- produktie van de fresco's kunnen zien. Naast de bezig met het bouwen van een grot, die een na tuurwet .'«uwe nabootsing Is van grof v.ui Las- c? -; m?t zijn voorhis torische fresco's.... Een surrogaat, dat zo vol maakt mogelijk de wer- kcljjkh id zal vervangen, maar dat toch niets meer zal zjjn dan een surro gaat! (Van ome correspondent) WENEN Ongeveer een maand geleden kwamen Oostenrijkse grenswachters aan de Hongaarse grens bij hun chefs met een belangwekkend nieuwtje. Hongaarse soldaten, die langs de grens patrouilleerden, hadden hun achter de hand toe- gefluisterd, dat ze de mijnenvelden en andere attributen van het IJzeren Gordijn gingen op ruimen. Een belangrijk politiek nieuwtje, dat dan ook aan de regering in Wenen werd doorgegeven en een paar dagen later door de internationale persbureaus over de wereld getelext. In tie wereldpers werden aan deze Hongaarse voornemens belangrijke po litieke commentaren gewijd. Daarin overheerste de teneur, dat deze maat regelen eigenlijk logisch zouden voort vloeien uit een zekere liberalisatie van het politieke regiem, die men in Hon garije sinds enige tijd meende te kun nen aflezen aan de opening van het land voor het westelijk toerisme, de uitreismogelijkheden voor (vertrouwde) Hongaren, het streven naar meer zelf- I standigheid op industrieel gebied los de bevoogding door de Comecon, versterkte handelsverbindingen met 't westen en zo meer. Paste immers In die liberalisatie nog wel een IJzeren Gor dijn met mijnenvelden, schiettorena of bloedhonden PERFECTIE Inderdaad zijn langs de gehele Oos tenrijks-Hongaarse grens duizenden Hongaarse soldaten aan het werk ge zet, maar al spoedig bleek dat hier van geen opruiming van het IJzeren Gor dijn sprake was maar van een techni sche perfectie. Hongarije denkt er niet aan, zijn onderdanen de vrijheid te geven, dit Hongaarse stukje van hot communistische aardse paradijs te ver laten. noch is het vrij toegankelijk voor iedereen uit het westen. De Hongaarse soldaten zijn begonnen met de mijnenvelden op te ruimen. Aan de hand van kaarten gingen zij met de grootste voorzichtigheid aan het werk, zodat over betrekkelijk kleine opper- I vlakten dagen lang gedaan werd. Tege- ,|e concentratiekamp-model zijn op veel' lijkertljd werden ook 't verroeste prik- plaatsen verwijderd. In de plaats daar- keldraad en tal van oude palen verwij- van zijn talloze van lichter model op- derd. Maar terzelfdertijd werden op gesteld, afstanden van 200 meter transportabele houten torens opgesteld, waarop sol- daten met machinegeweren schietbereid bun collmo'* van £n eventueel vluchl grendel,led In avontuur afhielden. De pioniers werkten genomen. waar de werkzaamhedei Hier in kleine groepjes, nnuwkeurlg in de gaten gehouden door onderofficieren met getrokken revolver, die op hun beurt weer door officieren werden gecontro- Nadat op deze wijze het oude, rom melige en deels versleten IJzeren Gor dijn was opgeruimd begon men meteen met een nieuw procédé uit te werken. Vlak aan de grens werden nieuwe ho ge blnnenwaartsbuigende betonpalen opgesteld, kaarsrecht in het gelid, slechts soms iets landinwaarts ge plaatst. waar een natuurlijke hindernis aanwezig is. Deze palen zijn met 15 rij en horizontaal strak gespannen draad onderling verbonden. Twee meter achter deze draadaf- sperring is evenwijdig een tweede soort gelijke afsperring opgericht, tot een ineter hoogte bovendien met een mazig draadnet. Men neemt aan hindernis voor wild. huisdieren, en der- j gelijke. blijkbaar voleindigd zijn, namelijk in Eisenberg. Wat men waarnemen kan beantwoordt aan bovenstaande ixwehrij- vlng maar de Oostenrijkse grensbe ambten, die heel veel afweten van wat zlcli aan de overkant pleegt af te spe len en vooral van de trucs waarvan men zich pleegt te bedienen, zijn ervan overtuigd dat eventuele vluchtelingen nog meer verrassingen wachten. De constructie van de elektrisch geladen draadafsperringen maakt het vluchten wel zeer moeilijk. Men kan er namelijk ook al lukt het de elektrische spanning te onderbreken, niet meer overheen klimmen en voor een vluchteling er 'n fijn- gal in geknipt heeft, groot genoeg om erdoor te ontsnappen, werken rondom ongetwijfeld zoveel alarmsignnlen, dat hij geen succes kan hebben. ANDER STROOM j Op afstanden van drie en een halve meter volgen dan houten masten met j isolatoren waarover elektrisch geladen draden zijn geleid en bovendien schake laars zijn gemonteerd, die toelaten al deze draden geheel of gedeeltelijk on- 1 der stroom te zetten, terwijl bij de licht ste aanraking van de draden een heel systeem van waarschuwingsinstallaties begint te loeien en overal schijnwer pers aanfloepen. Evenwijdig aan deze geëlektrificeerde grensversperring is 'n smalle geasfalteerde weg aangelegd. 1 waarschijnlijk 1 de gelegenheid Al met al wordt hiermee het raadsel- Hongarije nog duisterder. Het is. be houdens voor priesters en bepaalde ge kwalificeerde journalisten als zij zich als zodanig aandienen, zonder meer mogelijk als toerist Hongarije binnen te reizen, visa worden vrjj gemakke lijk verleend, al moet niemand zich voorstellen, dat hij vervolgens in Hon garije zich zo vrij kan bewegen als 'n vogel in de lucht. Het toeristenverkeer wordt door visa- en devlezenregellngen vrij nauwkeurig onder controle gehou: den. al merkt men dat ook niet bij el- m-reden patrouilles I ke schrede. Omgekeerd reizen tal van bieden, het afsper- Hongaren dagelijks mend dierevet brandt, en toortsen van harsrijk hout. Sommigen beschil deren het gewelf en de wanden. terwijl an deren de verschillende benodigde kleuren gereed maken. In een uitgeholde nen stamper een man- gaanoxyde fijngestampt voor het zwart. Op de zelfde manier wordt ijzerroest bewerkt voor het nodige bruin of rood. Het fijngestampte oxyde wordt verdund met een uit hertevet getrokken bindsel. De schilder be dient zich van penselen, gemaakt zoals nu nog van diereharen. Voor aparte effecten, zoals b.v. de ronde plekken op een paardehuid. heeft hij een originele techniek uitge dacht: hij vult zijn mond met bijna vloeibare kleurstof, die hij door een uitgehold been op de rotswand blaast! Het werk van de „fresco- schilders" was een zeer langzaam vorderend werk. Men veronderstelt, dat er 4.000 jaren nodig zijn geweest om de 600 schilderingen op de ge welven en de wanden van de grot van Lascaux aan te brengen. Het staat met bijna volle zekerheid vast, dat de prehistorische grot nooit bewoond werd. Men kan zich dan ook afvragen, waarom hij 25 ken op de rotswanden, dit verlangen werkelijkheid kon doen worden. Ofschoon de grot tamelijk vochtig is. hebben de schilderingen 25.000 of 30.000 jaren overleefd. Sinds 1940 hebben de genomen. In 1957 instal leerden gespecialiseerde ingenieurs ingewikkelde machines in de grot om er voortdurend de lucht droog en geoxygeneerd te houden. Ondanks alle maatregelen en voorzor gen zijn de wanden nu aangetast door „steen- kanker" of. zoals velen het noemen, door „steen- melaatsheid". Waardoor deze kanker of melaats heid wordt veroorzaakt" Werden de ciemen ervan door de bezoekers in de grot gebracht? Of be stonden de kiemen al sinds eeuwen of zelfs duizenden jaren en zijn zij plotseling in werking getreden. omda.t het eeuwenoude evenwicht verstoord werd door de talrijke bezoekers? Wat er ook van zij, de eerste symptomen werden op een dag in september van 1960 geconstateerd, 20 jaren na de ontdekking van de grot. Op de steen lingssysteem voortdurend te controle- al kan men ervan overtuigd zijn dat ook ren en eventueel snel ter plaatse te deze reisjes naar een westelijk land zijn. wanneer alarm gegeven wordt. De nauwkeurig gecontroleerd worden en oude. vaste wachttorens van het beken- niet voor elke Hongaar zijn weggelegd. De ontdekking van kraters op het op pervlak van de planeet Mars door de Amerikaanse mlmtevcrkenner Mariner-4 heeft de hele wetenschappelijke wereld verrast. Er wordt thans druk gediseus- sleei'l over dc vraag lioc deze kraters zjjn ontstaan. Mogelijk zjjn zjj van vulkanische oorsprong, maar het Is ook niet uitgesloten dat zjj zjjn gevormd door neerstortende meteorieten. De meningen zijn sterk ver deeld en het ziet er niet naar uit dat men het s|wedig eens zal worden. Onlangs is echter een bjjzonder Interes sante publtkutle over Mars verschenen van de hand van dr. Grlgory Kutterfeld. voorzitter van de planetaire commissie van het Russische Geografische Genoot schap. Daarin zegt dr. Kattcrfeld te ge loven dat er op Mars vulkanen zjjn De Russische geleerde heeft alle waar nemingen van Mars van de laatste 55 jaar nauwkeurig geanalyseerd. Hjj ls tot de conclusie gekomen dat in deze periode minstens 13 vulkaanuitbarstingen op Mars zijn waargenomen. Er zjjn bjjvoorbceld van tijd tot tjjd „grijze wolken" gezien, die sterk verschil den van de jjle witte wolken of gele sluiers, die wuarschjjnljjk worden veroor zaakt door stofstormen. Enkele van de waarnemingen die Kutterfeld heeft be studeerd, waren al eerder algemeen be kend. Bijvoorbeeld de beroemde heldere vlek, die In 1951 werd gezien door de Japanse astronoom Tsuneo Sahekl Waarschijnlijk ls het nog te vroeg om definitieve conclusies te tr-':ken Maar als Kutterfeld geljjk heeft, Is Mars een pluneet waar nog steeds op gigantische schaal vulkanische activiteit heerst, zoals vroeger op onze aarde. Van onze correspondent) SAINT-SARDOS Zoals ieder jaar om deze tijd staan de Franse wijnstre ken in het teken van de vendanges de druivenpluk. Drie weken lang hangt het woord „vendanges" ia de mond van iedereen en de nieuwe wijnreulc in de straten en huizen van de dorpen. De wijnboer kan, alleen met zijn per soneel, het werk niet af. Daarom hel pen de buren elkander, dat wil zeggen de bewoners van een hele wijk. waarbij dan nog de vrienden soms van de stad) en familieleden zich aansluiten. De druivenpluk mag niet „treuzelend" geschieden:, als de druif point" is. moet zij geplukt worden. De kwaliteit van de wijn hangt hier grotendeels van af. Men helpt elkaar van wijnveld naar wijnveld. Nadat het werk verdeeld is. valt een legertje van twintig, dertig, veertig en soms meer „vendangeurs" heel vroeg in de morgen de wijngaard aan. waarover tot laat In de avond de zang en de lach blijft hangen. Er zijn geen vrolijker Zuidfransen dan de ..ven dangeurs"! Kniesoren kunnen bij dit werk niet gebruikt worden. Vier weken lang is de „Cave Coopé- rative", de grote coöperatieve Wijn kelder van Saint-Sardos (dep. Tarn-et- Garonne) het middelpunt van de streek. Vijfhonderddertig wijnboeren brengen er hun druiven heen. Vier weken lang moet alle verkeer zich onderwerpen aan één richting. Dit is absoluut nodig om hinderlijke opstoppingen te voorkomen. Van 's morgens tot ver in de nacht rij den de talrijke tractors met de lange, brede en zwaarbeladen plate ~uwagens aan en af. Vier weken lang is de druif „koningin". Men hoort slechts spreken over „le raisin", de druif. Straten en dan een paar boeren, die met hagel te kampen hudden. In de wijnstreek rond Bordeaux, die wij verleden week bezochten, kregen wij overal te horen: „Le Bordeaux- 1965" ne sera pas une grande année, mais quand-meme une bonne année de „Bordeaux-1965" zal geen buitenge woon „millésime" zijn, 1965 zal gewoon een goed jaar zijn. partement Pyrenées-Orlentales en uit het departement Aude. Daar werd de wijnoogst dezer dagen voor een groot deel vernietigd door abnorpmal grote en aanhoudende regenval. waardoor zelfs steden en dorpen blank kwamen te staan. Wij zagen er wljnvelden. waarvan de drulvestokken geheel onder water stonden. De wijnboeren, die niet van de overstroming te lijden hadden. huizen gangen vol karakteristieke rijpe druivegeur. Deze heeft de eerste dagen iets aangenaams, iets opvrolijkends. Daarna zijn wij telkens weer blij als de laatste van de meer dan vijfhonderd wijnboeren zijn druiven afgeleverd heeft. Drie weken later is ook de be dwelmende reuk n de nieuwe wijn, de r verdwenen. In de streek van de Tarne et Garon ne. was het weer in het algemeen gun stig voor de wijndruif, zodat volgens de gerant van onze kelder, de wijn van hier bijzonder goed zal zijn. Ook over de kwantiteit ls men tevreden, behalve Gedurende de maand vaak een der beslissende n de wijn, is in de Bordeaux-streek drie maal zoveel regen gevallen als nor maal, hetgeen de druiven wel heelt doen zwellen, maar het alcoholgehalte geen goed heeft gedaan. Begin oktober heeft de warme oktoberzon nog iets goed trachten te maken. De hierna ge plukte druiven zullen een betere wijn leveren: vooral de rode Bordeaux. De wijnconsulenten hebben de wijnboeren geadviseerd de septemberpluk niet te mengen met die van oktober. Regenval Pessimistisch is het geluld uit de wijnberoemde Roussillonstreek, het de- ber, noemden hun wijnjaar '65 toch 'n cata strofe: de voortdurende regen heeft 't al coholgehalte belangrijk dc n dalen en de toch al grote kwantiteit nog aan zienlijk doen stijgen. Nu de zon einde lijk over hun gaarden schijnt, haasten de wijnboeren zich dan ook met de pluk. hetgeen de coöperatieve kelders voor een enorme overbelasting stelt. Verschillende kelders zijn nu al ver plicht om nieuwe wijn te verkopen om aldus plaats te maken voor de grote toevoer hetgeen, spijtig genoeg voor de wijnboeren, een daverende prijsver laging van de koers tot gevolg heeft. De Cötes da ^nène hebben In het al gemeen geprofiteerd van een tamelijk gunstig, zonnig weer, zodat deze wijnen „voller" zullen zijn, ofschoon een tik keltje zuurder, dan die van 1964. Dit ..tikkeltje zuurder" heeft echter veel wijnhandelaren niet weerhouden om nu reeds hun kwanta Cótes du Rhónc t<' be stellen, voor een hogere prijs dan die van '64. Tevreden In Midden-Frankrijk, in de Cham pagne. in de Elzas en In de Lotrevalloi zijn de „vendanges" pas begonnen. De wijnboeren die er naar gevraagd wer den. verzekerden bijna allen, dat zij uiterst tevreden zijn over de kwaliteit, die gelukkig geprofiteerd heeft van de oktoberzon. In het algemeen zal deze kwaliteit zelfs beter zijn dan die van 1963! De zon heeft deze laatste dagen warm geschenen boven de meeste wijnstre ken van Frankrijk, hetgeen wat bal sem deed lopen in het hart van de wijnboeren, die reeds wanhoopten. Men is nooit ten volle verzekerd van een „millésime", zelfs niet als dit zich hoop vol aandiende. En zelfs als men de oogal in ii. kaUtor kMft. Waal wijn „t raileren" Is een kunst. De wijn Is een levend produkt, het leven mag, In zijn ontwikkeling, niet worden tegengewerkt Ook de meest belovende wijn kan men doden

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9