E3 Mogelijkheden om de schermsport op hoger plan te brengen geen utopie COMPETITIE KAN INTERESSE BIJ PUBLIEK VERGROTEN SNELHEIDS MONSTERS ZATERDAG 30 OKTOBER 1965 DE LEID6E COURANT PAGINA IJ (Van onze spt DEN HAAG „Ik was bij de jeugd wereldkampioenschappen in Luxemburg, in 1956. Daar werd ik zesde van de twaalf die de finalepoule bereikten. En uit die twaalf zijn voortgekomen de grote sabreurs van nu. Een Arabo uit Frank rijk, een Horvath uit Hongarije, de Pool Pawlowsky en zijn landgenoot Orchira, om er een paar te noemen." Een van Nederlands topsabreurs, Karper Kardolus, VERLANGLIJSTJE Conditietraining Meer concurrentie Harder trainen en ,een Van Vliet' Onder hen een ge ring aantal uitblin kers, van \vie Kas- per Kardolus ln het dagelijks leven opzichter bij het Rijksinstituut voor de Drinkwatervoor ziening, er een is. Hij heeft een pal mares, die geen Nederlandse schermer bezit, afgezien dan van de „oudgedien de", de heer A. E. W. de Jong, die in zijn actieve loopbaan aan de meeste Olympische Spelen deelnam waartoe ooit een Nederlandse schermer is ge komen. Kasper Kardolus werd driemaal sabelkampioen van Nederland in 1956, 1959 en 1962 bereikte vier maal de finale van het toernooi in Parijs waar 's werelds sterkste schermers acte de présence geven, won zes keer het internationale toernooi in Noordwijk, en veroverde zes keer de Bevrijdings beker. In de hoek van de prijzenkast staat de „majo", het miezerige kachel tje uit de oorlogsjaren, dat als Bevrij dingsbeker dienst deed en doet en dat na vijf keer te zijn gewonnen, een vaste plaats in huize Kardolus heeft gekregen. Overigens stelde Kardolus zelf een nieuwe majo ter beschikking en daarop staat ook al weer een keer zijn naam gegraveerd. „Maar mijn grootste succes be schouw ik zelf de vijfde plaats, die ik nog een half jaar geleden bereikte in de revanches van de Olympische Spe len, die in Brussel werden geschermd. En dan ben ik enorm trots op de me daille van de koningin, die ik won bij de wedstrijden ter gelegenheid van 't honderdjarig bestaan van EMM in Rot terdam, en op de medaille van prins Bernhard, die ik bij de lustrumwed strijden van de Groningse studenten vereniging Don ar veroverde, want daarvoor werd zwaar geknokt". Kasper Kardolus koestert de kleinoden in het fluwelen doosje, zoals hij zonder zich er met evenveel woorden over uit te spreken zijn schermsport koes tert, die hem vele successen maar ook teleurstellingen heeft opgeleverd. Het feit, dat hij nimmer naar de Olympi sche Spelen werd afgevaardigd, is er een van. En het feit. dat er in de Ne derlandse sabreurs meer zit dan eruit wordt gehaald. wil er maar mee zeggen, dat onder anderen hijzelf dan toch maar achter is gebleven. Die twaalf, vertegenwoordigden negen jaar geleden de crème de la crème van de inter nationale sabeljeugd. Maar in het buiten land en dat is bepaald geen nieuws wordt aan de opleiding van welke sport ook nu eenmaal oneindig veel meer gedaan dan in ons lieve vaderland, waar de overheid de laatste jaren wel veel meer voor de sport doet dan in het verleden, maar waar zelden of nooit „de grote stoot" wordt gegeven of de mogelijkheid daartoe om een sport ineens boven de middelmaat uit te tillen. Schermen is zo'n sport. Wat lichaamsbeweging betreft en „geestelijke instelling" wordt van een schermer het uiterste gevraagd. Voor het bereiken van de zo graag gehanteerde uitdrukking die spreekt van een gezonde ziel (geest) in een gezond lichaam kan de schermsport van enorm veel nut zijn. Maar het gehele Nederlandse contingent, dat zich min of meer intensief bezig houdt met sabel, degen of floret bedraagt niet meer dan vijftienhonderd. Wat kost schermen Wie lid wordt van een sohermvereniging moet daarvoor meer neertellen dan bij een voetbalvereniging. Per maand bedraagt de contributie ongeveer tien gulden. Daarvoor krügt men eens per week les. Wie privéles wil hebben, moet nog eens tien gulden per maand neerleggen. De uitrusting, geheel compleet met wapen, masker e.d. vergt een honderd gulden, mits men niet elektrisch gaat schermen De kosten van inschrijving voor een wedstrijd bedragen drie gulden. Voorts dient men zelf eventuele reis- en verblijfkosten te betalen. Indien men althans niet wordt uitgenodigd. Het is duidelijk, dat de schermsport nicer van de financiën vergt als men stijgt ln prestaties. Daaren tegen is de kans om te worden uitgenodigd dan ook groter. In elk geval is schermen geen sport waarvan men behoeft te zeggen: „Dat Is niet te betalen". DEZELFDE NAMEN Het oude liedje: de mogelijkheden ontbreken. „Ik scherm nu vijftien jaar. In 1955 maakte ik een hele fijne en zeer goede training mee op het CIOS onder leiding van Zoet. Hoe goed die Kardolus heeft er twee kardinale rede nen voor: „De top heeft te weinig con currentie (wat betekent dat er hoog nodig „nieuw bloed" moet komen) en we zouden eigenlijk meer mensen in de bond moeten hebben, die hun erva ring en kunde in dienst van de scher mers willen stellen. Ik bedoel dit: de wielrenners kunnen profiteren van mannen als Van Vliet en Derksen, die zelf tot de allergrootsten hebben be hoord. Dat zouden wij ook moeten heb- De heer De Jong voegt er kernachtig aan toe: „Ja, en dan zouden ze moeten trainen tot ze erbij neervallen. Want alleen dan bereik je het hoogste dat in je is". En dan komt daar nog bij de dringen de behoefte aan een conditietraining. De schermer die er privé niets of te weinig aan doet en dat kan men ver keerd vinden maar het gebeurt wordt van geen enkele zijde „opgevan gen" in een centrum, een schermzaal of een centrale training waar hij wel DOOR BIJTERS Tussen links en rechts ligt een halve eeuw schermhistorie. Links de heer A. E. W. de Jong, rechts Kasper Kardolus met de door de heer De Jong beschikbaar gestelde wisselprijs voor het. internationaal toernooi in Noordwijk, die momenteel in het bezit is van Kardolus. training was, blijkt wel hieruit dat niet alleen ik maar ook Heidenrijk, Nina Noordermeer, Dwinger en Popke eruit zijn voortgekomen". En nadien? Jawel, er kwam af en toe eens iemand naar voren, zoals laatst nog sabreur Wilmink, maar dat bleven uitzonderingen. In het plakboek van Kardolus verschijnen steeds dezelfde namen, al vele jaren. Er zit dus bitter weinig groei in de Nederlandse schermsport. Oudgedien de A. E. W. de Jong doet een niet on belangrijke duit in het zakje door rond uit te verklaren: „De boel lijkt wel ge storven. Er gebeurt niets in onze schermsport. Ik geloof, dat er tussen nu en mijn tijd bijna helemaal niets is gedaan. Zijn tijd, zijn actieve tijd. werd afgesloten met de Olympische Spelen in Amsterdam in 1928. Tevoren had hij er al vier Spelen op zitten, waaruit hij vijf bronzen medailles sleepte. Voorts was hij in totaal op al le drie wapens achttien maal Neder lands kampioen, tweemaal Europees kampioen op sabel en tweemaal Euro pees militair kampioen plus nog een keer die titel op degen. Een lijst om „u" tegen te zeggen. TALENT IS ER De heer De Jong ls nu drlëentachtig en als het aan hem lag, zou hij de he dendaagse sabreurs „sabel is ons beste wapen, dat ligt ons, en we heb ben op het ogenblik een stel prachtige sabreurs maar het komt er niet vol doende uit" graag nog eens duchtig onder handen nemen. Drieëntachtig en dan nog zo vurig en enthousiast? Ja wel, schermers zijn nu eenmaal sport lieden, uit het goede hout gesneden, die nimmer hun sport zullen verloochenen en er immer een zeer warm plekje in hun hart voor zullen hebben. In de, pak weg, halve eeuw tussen A. E. W. de Jong en Kasper Kardolus met Heidenrijk en Wilmink de grote drie bij de sabreurs had op dit wa pen veel meer succes behaald kunnen worden. Daarvan zijn beiden overtuigd. Nog is het ta,lent aanwezig. En het is nu eenmaal een wet van Meden en Per zen dat de populariteit van een sport groeit met de successen die de top be haalt. Met prestaties, die tot de ver beelding spreken. Kardolus, Heiden rijk en Wilmink zouden daarvoor kun nen zorgen. Zij hebben talent. Kardolus heeft het schermen zo ongeveer met de paplepel ingegoten gekregen. Zijn vader scherm de, zijn moeder eveneens (en bracht het nog tot het Nederlands korfbaltwaalf tal). Kardolus werd in feite naar de schermzaal gesleurd. Hij had „geen beste voeten" en schermen bleek de sport bij uitstek om dat euvel te ver helpen. Hij heeft daar tussendoor wat aan voetballen, boksen en wielrennen gedaan maar schermen won het. Het lijkep punten, die toch met niet al te veel moeite verwezenlijkt kunnen worden. Of hét ooit zo ver komt? Men heeft er doorbijters van het slag A. E. W. de Jong voor nodig om door te stoten. En men heeft meer vat op het publiek no dig om meer jongelui tot de schermsport te trekken. Daarvoor zijn weer prestaties nodig. En het zou wellicht aanbeveling verdienen, die te stimuleren door bijvoorbeeld een schermcompetitie die de strijd aanwakkert en meer .tot de ver beelding van het grote publiek spreekt dan toernooienIn vele plaatsen zijn schermclubs. Is een competitie dan zo onwezenlijk? De Wingfoot Express lijkt i maanraket dan op oen raceauto. op weg om Tat roe en Breedlove stuiven over zoutvlakte geluidsbarrière te doorbreken (Van onze sportredactie) Op de vermaarde zoutvlakte van Utah in de Verenigde Staten worden weer voor bereidingen getroffen voor een aanval op het wereJdsnclheidsreeord te land. Twee voertuigen slaan klaar voor de aanval: de „Wingfoot Express" en de „Spirit of America-Sonic I". Bobby Tatroe en Gralg Breedlove zullen de bestuurders zUn van deze snelheidsmonsters, waarmee zij zullen trachten het wereldsnelheldsrecord over land van de Amerikaan Ara Arfonds (863.57 kilometer per uur) te breken. De ongeveer 8.5 meter lang? lichtblauwe „Wingfoot Express", die gebouwd 1» door de snelheidsveteraan en auto-ontwerper Walt Arfonds, en de „Spirit of America" zijn qua vermogen zeker ln staat om boven het record uit te komen. De constructeurs, technici en bestuurders verwachten zelfs dat zij op de zoutvlakte van Utah voor het eerst de geluidsbarrière zullen doorbreken. Dat komt dan neer op een snelheid van omstreeks 1206.75 kilometer per uur. hoewel men er terdege rekening mee houdt, dat de snelheid van het geluid wel eens hoger kan liggen, wanneer de atmosferische condities ln de tijd tot 6 november wanneer de recordpogingen worden ondernomen niet al te gunstig zijn. De strijd om het wereldsnelheidsrecord is natuurlijk aan internationale reglementen gebonden. Deze bepalingen zijn zo zwaar, dat ln het verleden reeds verschillende pogingen hebben gefaald. Zo zal het bestaande record met tenminste één procent moeten worden verbeterd, wil het voor erkenning in aanmerking komen: ln dit geval dus met 8.63 km/u. Tevens moet de poging binnen één uur ook vanuit tegenover gestelde richting worden gedaan. Dit betekent, dat zowel de „Wingfoot Express" als de Spirit of America-Sonic I" over de twee ritten een gemiddelde moeten halen'van tenminste 872.07 km/u. over i Scherpneuzig De 28-jarige Bobby Tatroe uit Michigan zal aan het stuur zitten van het ruim 3000 kg wegende racemonster de ..Wingfoot Express". Gralg Breedlove. de eerste man die met een speciale racewagen sneller reed dan 804,50 km/u., voert zijn wereld- snelheidsrecordpoging uit met de „Spirit of America-Sonic I". een scherpneuzlge „jef-racewagen met een bijna driemaal zo groot vermogen dan dat van de originele „Spirit", die Gralg Breedlove ln het verleden drie records opleverde. Fles De „Spirit", die de klassieke vormgeving bezit van een supersonisch vliegtuig, lijkt ruwweg op een spits toelopende fles. Het racemonster Is ruim 10 meter lang en de voortstuwing komt op rekening van een J-79 turbojetmotor, die goed ls voor een stuwkracht van ruim 8000 kg De wagen heeft vier wielen, een meer dan de originele „Spirit of America". Om wagens bij dergelijke hoge snelheden goed tot stilstand te kunnen brengen zijn natuurlijk speciale voorzieningen nodig. De schijfremmen treden op de „Spirit" pas in werking als de snelheid ls gedaald tot 325 km/u. Wanneer Breedlove, evenals Bobby Tatroe, het einde van de uitgestippelde baan op de zoutvlakte van Utali nadert, zal een speelanl ontworpen remparachütesysteem ln werking worden gesteld. Hierbij zal een zogenaamde ..pilot" parachute te voorschijn komen ter controle van de eigenlijke grote remparachute. Zou de eerste parachute fa'-m, dan kan een tweede worden afgevuurd. Vijf fazes Het rollende gedeelte van de „Wingfoot Express" .overtreft alles woaniiee tot dusver in de vliegtuigindustrie rekening moest worden gehouden. De schijfremmen van RECORD Hij bereikte er, voor Nederlandse begrippen, een recordhoogte in door acht jaar op drie wapens in de hoofd- j klasse te zitten. Dat was en is nog nooit vertoond. Het record werd niet hoger gesteld omdat hij dit jaar op degen de- I gradeerde. En hoe komt het dan dat de scherm sport niet floreert zoals hoogstwaar schijnlijk mogelijk zal zijn. Kasper SPORT Vier is te veel DE Zweedse tweede divisie ijshockey- club Roegle If uit Vegeholm zit danig in dè zorgen. De oorzaak van de moeilijkheden ligt in het feit, dat Roegle vier buitenlandse spelers heeft aangetrokken. De club heeft dit gedaan om, na zonder verliespunten van de derde naar de tweede divisie te zijn gepromoveerd, onmiddellijk door te stomen naar de eerste divisie. De aangetrokken spelers zijn Tom Haugh, doel verdediger van het team van de Verenigde Staten in de laatste wereldkampioenschappen in Tampere; Pentti Lindgren, aehterspeler in de Finse ploeg van Tampere; Bjoern Elvenaes, voorspeler in de Noorse ploeg van Tampere en Uffe Sterner, die vier wedstrijden heeft gespeeld bij de New-York Rangers. Roegle heeft ook enige andere Zweedse topspelers gecontracteerd. Als trainer en tevens speler heeft de club de Canadees Des Moroney aangetrokken. Wat betreft de regels inzake het opstellen van buitenlandse spelers is de Zweedse IJshockeybond niet hele maal duidelijk. De bond heeft wel de beslissing genomen dat Roegle niet alle buitenlanders tegelijk in een wed strijd mag opstellen. De bond slaat alleen toe. dat voor een wedstrijd twee noorderlingen (Lindgren en Elvenaes) opgesteld worden of een noorderling met een niet-Scandinaviër (Moroney of Haugh). Goesta Carlsson, een miljonair, die de man achter de schermen is, kan om trent deze beslissing niets vinden in de reglementen van de bond. Hij heeft een overdekte ijshockeybaan voor „zijn" ploeg laten bouwen. Niet spuwen ALS er in Rusland straffen worden uitgedeeld aan sportlieden, is men niet bescheiden. In de tweede divisie is Mikuchadse aanvoerder van de ploeg Tomsk Dynamo. In de wedstrijd tegen Barnaul ging het er nogal heet aan toe Mikuchadse werd op zeker moment zo kwaad, dat hij een tegenstander ln het gezicht spuwde. Straf: levenslange schorsing. Meerderheid IN Spanje is de sportman van het Jaar gekotzen. Het werd geen voetballer, maar een terinisser: Manuel San tana, die met overweldigende meerderheid de eer te beurt Viel. Dan maar een bad TEN behoeve van de parlementariërs in Bonn is destijds een gymnastiek zaal gebouwd. Het succes was niet groot. De heren spanden zich tijdens de de batten kennelijk zo ln. dat ze te moe waren om ook nog eens een paar li chaamsoefeningen te gaan doen. In Münohen gaat men daarom de zaken andere aanpakken. Daar was het eerst de bedoeling bij het gebouw van het Beierse parlement een dergelijke zaal neer te zetten Gezien de magere re sultaten in Bonn zijn de plannen ge wijzigd. Er komt een zwembad. Men verwacht dat de heren na verhitte de batten wel zin zullen hebben ln een koele duik. Wellicht zelfs niet alleen erna. maar ook tijdens. Er zat geen publieke tribune zijn ln het zwembad. Uit de zon IN Brazilië ls men er ook achter ge- kamen dat het daar ln de zomer wel wat te warm is om te voethallen. Een temperatuur van om de veertig graden ls zelfs voor een weldoortrainde, super fitte speler te hoog. Er is dan ook een besluit uitgevaardigd dat voortaan in de zomer tussen elf en vier uur niet meer mag worden gevoetbald. En het is al Jaren zo warm in Brazilië Drukke praktijk DAT voetballers geblesseerd raken ls niet vreemd, maai' dat een trainer wordt uitgeschakeld, behoort tot de zeldzaamheden. Het ls trainer Maurer van de in de Zwitserse oompetitie leidende ploeg Zurich overkomen. Hij botste tijdens de training tegen een van zijn spelers op en liep een blessure in de okselholte op. Maurer wendde zich tot een arts, die hem vertelde dat er slechts één chirurg in Zwitserland fs die hem van het letsel kan afhelpen. Die ene chirurg werd benaderd, maai de man had het zo druk, dat Maurer „op de lijst" kon worden geplaatst en over zeven maanden aan de beurt zou zijn. „Ik heb het enorm druk", was het excuus van de chirurg. Maurer ls nu doende in Duitsland een ohirui*g op te sporen, die hem binnen de kortste keren wéér helemaal fit kan maken. De bergen in KOLONEL Marceau Crespln, een ge delegeerde van het Franse ministerie van sport die de Franse ploeg naar de recente „kleine Olympische Spelen" in Mexico heeft vergezeld, heeft verklaard dat het nog maanden zal duren voor ung toetswedstrijd kan worden gegeven. „Het staat echter wel voor mij vast dat de training op grote hoogte die een aantal van onze mensen heeft gehad te Fon-Romeu in de Pyreneeën nuttig is geweest. Tussen nu en de Olympische Spelen zullen we alle mogelijke olym pische kandidaten regelmatig laten trainen op grote hoogte", aldus Crespin. Mondbeschermers ENIGE Jaren geleden heeft de Zweed se ijshockeybond zijn telers het dragen van een helm tijdens een wed strijd verplicht gesteld. Dit jaar zal de bond naar alle waarschijnlijkheid ook 't dragen van tandbeschermers voor schrijven. Meer dan 600 Zweedse spe lers hebben tijdens het afgelopen s gebitblef .res opgelopen. De totale tandartskosten beliepen 225.000 kronen. Op het ogenblik zijn er in Zweden 108 kunstijshockeybanen. Dit seizoen zuilen er nog 16 geopend worden. Tijdens het vorige seizoen zagen ongeveer 1.3 mil joen toeschouwers ijshockcywedstrijden in Zweden. Dat is 60.000 meer dan het seizoen daarvoor. De totale recette van het afgelopen seizoen was 6.200.000 kronen. Dat was 880.000 kronen meer dan in 't seizoen daarvoor. Er zijn 122 000 ijshockeyspelers in Zweden en 8011 ploegen. bij snelheden onder de 200 kilometer ,vc preclslemethode geconstrueerd, met keuriger dan de traditionele aiitowlelen verking worden ge> per uur. De wielen worden volgens een nii n tolerantie van 5/1000 inch., twualfmaal na De „Wingfoot Expres" kan 28 800 pk opbrengen De wogen wordt daartoe in staat gesteld door een Jato-vaste brandstol raketmotor. De stuwkracht van de 15 raketten bedraagt in totaal 8000 kg. waardoor een supersnelle acceleratie wordt gewaarborgd. Het ls de bedoeling om de raketten ln vijf lazen ln werking te laten treden met een tussenpoze van twee seconden. Museumstuk Breedlove vestigde zijn eerste wereldsnelheidsrecord ln augustus 1963. toen hU met de originele „Spirit" 'n gemiddelde haalde van 655,59 km/u. In oktober verleden Jaar vestigde Breedlove opnieuw two© nieuwe records: ruim 754 en 841 km/u. De laatste rit eindigde in een spectaculaire slippartij, toen hij niet in staat was de wagen tot stllstund te brengen. Hoewel Breedlove niet gewond raakte, werd de „Spirit" wegen* ernstige beschadigingen uit de strijd genomen. De wagen ls thans weer opgeknapt en is een museumstuk geworden, dat staat opgesteld ln het Museum of Industry in Chicago.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 13