K H*hT*P*A*R*A*D*E f LANGSPEELPLATEN VAN „La bource des chanson'' Argentijnse folklore in miscompositie Vroege diagnose mogelijk bij geregeld onderzoek POURCEL EN MALANDO BINNENHOF Onenigheid bij Duits episcopaat ten tijde van nazi-regering PAGDfA 12 DE LETDSE COURANT ZATERDAG 30 OKTOBER 1965 Het nieuwe platenaeizoen, waarvan vurige keer in deze kolommen enkele van de eerste produkten werden besproken, heeft nog meer nieuws in petto. Een proeve ervan vindt de lezer hieronder. Het is niet allemaal even verbluffend wat de platenindustrie aanbiedt, maar enkele langspeelplaten verdienen meer dan vermelding alleen. Er zijn twee Neder landse zangeressen bij: Corry Brokken en Trea Dobbs. Corry Brokken verschijnt op de fel gekleurde, opvallende Philips 12970 in stereo. Met medewerking van een orkest onder leiding van Bert Paige krijgt deze zwarte schijf allure. Haar voordracht is •zonder meer goed. Ze wordt ondersteund door een duidelijke uitspraak en een goede ademhalingstechniek. Het repertoire heeft facetten die bekend zijn: Ave Maria no morro, Don Juan zijn er vertegenwoordigers van. Het betreft hier voor een deel ver taalde Bécaud- en Aznavourchansons, Corry Brokken zingt echter ook een song als People door Barbra Streisand wereldbekend ge maakt en door de Nederlandse minder pittig, maar verantwoord gebracht. „De song wereld van Trea" is de tweede Nederlandse bijdrage (Decca stereo 370 006 NU Liedjes dus door Trea en van, onder anderen P. Koelewijn, L. Post en A. Zaat. Voor een deel oorspronkelijke Nederlandse nummers, die het goed doen. Daarnaast vertaalde suc cessen' als Unchained melody, nieuw leven ingeblazen door The Righteous Brothers, Goodnight sweetheart, My heart cries for you. Het is de eerste keer dat Trea Dobbs in het groot te horen is en zij was er, ge zien de prestaties van haar collega's, wel aan toe. Bert Paige verdient hier een bijzónder woord van lof. Op Rla Masters Voice Ia een Aerie van ie* langspeelplaten verschenen onder de titel La bourse des chansons. Wij hebben slechts de eerste van de ie*, met o.a. Edith Piaf, Jacque line Boyer, Les Compagnons de la chanson en Gloria Lasso, kunnen be luisteren en kunnen over de serie als geheel dus geen oordeel vellen. De proeve was In ieder geval niet overtui gend. ZIJ was weinig representatief voor het moderne Franse chanson. Op papier r.ljn ook de andere delen niet sterk op enkele vertegenwoordigers na: Adamo, Gilbert Bécaud (voor de, liefhebbers dan), Cora Vaucaire, Charles Trenet en Franck P<urcei. Op de door ons beluisterde plaat rong Edlth Piaf, Non, je ne regrette rien en Exodus. Jacqueline Boyer, slecht, Pépé, en Les Compagnons: I.a bleu de l'été. Overige deelnemers rijn: Ri chard Anthony, Danielle Darrieux, Edmnnd Taillet en André Thivet. Hun bijdragen r.ljn niet groots. KINGSTONTRIO „The best of the Klngstontrlo". De plaat die onder dexe tttet e«i onder de signatuur van Capi tol (T170RH) op de markt Is ge bracht, hebben wc opgexet met grote verwachtingen. Het is er niet hele maal uitgekomen. Nummers als Tom Dooley, Raspberries strawberries en Where have all the flowers gone rijn zeer geliefd en dere drie maken hun popnlaritelt daarin ook wel waar. Maar als geheel is de plaat een beet je saai en mist hun voordracht het sprankfdende van bijvoorbeeld het Trio Springfield. IRMA LA DOUCE Van het Rot terdam* Toneel verscheen in de goed kope Artoneserie onder nummer PP 1.055 de N ederlandse versie ran Irma la doure met in de hoofdrollen Lia Domna en Steije van Brandenberg. Velen zullen nog graag op deze wijze kennis willen maken met de glansrol t on Lia Domna en de overige ver dienstelijke prestaties van het ensem ble. Een klein maar fijn plaatje van Hans v. Deventer. De Delftenaar heeft toch wel een eigen geluid in Nederlandse chan- sons: Het ia voor bij. De drie bellen. Mars van de leu zen. Woordenspel en Kinderraadsel. Hij geselt niet, hoewel een enke ling zich soms ge kwetst zou kunnen voelen; hij levert geen uitgekauwde verhalen, maar le vendige teksten, u aarbij de begelei- tiing zich wonder- cel aansluit. Hoe wel een chanson Al enkele keren hebben de radio luisteraars kenrns kunnen maken met een heel bijzondere compo sitie van Ariel Ramirez. Het is een mis gebaseerd op motieven in de Argentijnse folklore. Ze wordt UJtgevoerd door Los Fron- tenzos en leden van de Cantoria de basilica del Socorro. Onder de naam Misa Criolla worden de soms zeer indringende gezangen gebracht op Philips. 'Er bestaat //iwel een mono- als een stereo- uitvoering'. De uitvoering met goede krachten doet denken aan de Missa Luba die enkele jaren geledon zo n furore maakte. De Misa Criolla heeft echter een heel ander karakter, veel gepo- iijster. in overeenstemming met de aard van de muziek, waaruit zij voortkomt. De uitvoering is goed uitgebalanceerd. 'Zij is ge realiseerd met goed stemmenma- teriaal. Er wordt zeer ingetogen gezongen. De mis beslaat een kant van de plaat. De andere wordt ingenomen door enkele kerstlie deren Vooral voor dit onderdeel is de bij de plaat geleverde tekst plezierig. We geven graag een aanbeveling voor dit goed ver zorgde album in authentieke stijl. STIJGENDE KANS OP GENEZING Enigszins beteuterd stond zq daar, een ontwapenende verontschuldi ging In haar blik, toen zij vroeg: „Ia het nou werkelijk nodig, dat ik ge opereerd moet worden? Ran het niet met penicilline genezen? Of met hor monen; daar hoor je tegenwoordig zoveel over praten." Wat kan er zo- al niet geschiVven worden als com mentaar op deze eenvoudige vraag van dexe eenvoudige vrouw. Dat commentaar wil ik in deze bij drage geven, maar tot goed begrip van hetgeen ik ga schrijven dient u lezers en vooral lezeressen te weten, dat het „geciteerde vrouwtje" bij een vrouwenarts was geweest en dat deze haar had medegedeeld, dat „alles weggenomen moet worden". Wat de gynaecoloog haar niet ge zegd hpeft, is, dat zij baarmoeder kanker heeft. „Kan het niet met penicilline gene zen?" Ik kan mij voorstellen, dat er huisdokters zijn. die geringschat tend de schouders ophalen over zo'iv domme vraag, maaris die vraag niet volkomen menselijk-be- grijpelijk? Er zijn immers met die penicilline ontelbare prachtige resul taten bereikt bij ernstige, vaak le vensgevaarlijke ziekten. is het dan zo gek. als ons vrouwtje, dat toch zo vreselijk tegen een operatie opziet, haar laatste hoop op die penicilline heeft gevestigd? We moeten haar, helaas, teleurstel len. Penicilline vernietigt levende ziektekiemen in de bloedbaan en geneest daardoor dus alleen die ziek ten. welke door de schadelijke wer king van deze ziektekiemen zjjn ver oorzaakt. Enkanker wordt nu eenmaal niet door levende ziektekie men veroorzaakt. Zoals we in een vorige bijdrage van deze rubriek al hebben gezien, kennen we de oorzaak van kanker inog) niet, maar we we ten wel, dat het geen levende ziek tekiemen zijn. die de celwoekerin gen van het kankergezwel op hun geweten hebben. Het is nog nooit aan de wetenschap gelukt bij proef dieren kanker te doen ontstaan, door levende ziektekiemen op bepaalde organen van deze proefdieren te la ten inwerken. Op dit punt moeten we ons vrouw tje dus teleurstellen. Haar wacht echter nog een grotere teleurstelling, want op haar vraag, of de voorge schreven operatie beslist nodig is. zal onomwonden en zonder enige aarzeling met een krachtig „ja, dat moet beslist" moeten worden geant woord. Maar dan zal zij met grote verbazing opkijken, als aan deze uit spraak onmiddellijk wordt toege voegd: „Eigenlijk bent u toch een grote boffer, u heeft werkelijk een lot uit de loterij". Ook u; lezers en nu Ook vooral le zeressen. zult zich verwonderd at#— vragen, waarom deze vróuw, die toch llilll!!'. !iill'llllllll!lli|l'|l|iilJIIIIIIIII|iiii!:!!ii|ll!|ll))H!lll|!l!i;lii|llll!l!|lj!|ill|illl||!ll|||!!i|l!l'(!yi(|I als Mai de leuzen niet afge- H.M.V.'l EPH tot (zifn i-ierde) veel talenten, fijnzinnig Het laalstc grote hitparadcAuccc*, naast Paul McCartney's Yesterday (dat echter al veel langer op de l.p. Help was uitgebracht) is Shame and scandal In the family. Naast de meest gevraagde versie van Shawn Elliott (Roulette RL 21.892) zijn er uitgaven van Les Surf» (Festival FV 26.008) en De Maskers (Artone OS 25.820Het is verwonderlijk hoe een dergelijk plaatje, dat niet hijzonder slecht is. maar ook niets bijzonders heeft, zo hoog kan stijgen. We noteren verder dé Canadian Sweethearts ofwel Lucille Starr met haar man Bob Regan in het genre, waarin de bangere» van The French sung haar eerste opnamen maakte: Wayward wind en Don't let the stars get in your eyes. En dat laatste heeft het bij de kopers gedaan. Grote' sterren van het tegenvallende Grand Gala waren de Supremes, Hun nieuwste kanshebber is -Nothing but heartaches, gekoppeld met He holds his own op Tamls Motwon GO 42.618. Minder succesvol is tot hu toede laat ste crèdtle van Chad'and Jefeniy: I don't wanna Irtse you baby en Pen nies. Op CBS 1.953, een fijne plaat. Ook Bobby Solo i op CBS 1.720 met 3ch sehe dlch weinen en Buon giorno. signorinakomt er de laatste tijd niet MR. TAMBOURINE MAN EN ANDERE BYRDS' SUCCESSEN Onder de vlag van Mr. Tambourine man.tot nu toe hun voornaamstee wa penfeit. staan The Byrds op de CBS SBPG 62571 (ook deze plaat is stereo). Het Is één van de vele Bob Dylan- composities, wat aan de groep grote re bekendheid heeft gegeven, zonder overigens aan de interpretatie van de maker te kunnen tippen. Ook hun tweede topper. All I really want to do. dat de tweede kant opent, is van Dylan De stereo-uitgave toont duidelijk de fouten van de ritmegitaar of liever diens beperkte mogelijkheden. Toch is de sound, ook al door de elemen ten. die Dylan heeft toegevoegd, ac ceptabel. hoewel wat eaal. AU I really want to do. een van de beate nummers van de l.p, verscheen op de single CBS 1.947. meer zo aan te pas. Dit plaatje zal er geen verandering in brengen. Tenslotte nog aandacht voor Claude King, die zijn Tiger woman (en When you gotta go l laat horen op CBS 1.924 en Tony Light met Kijk. kijk en Heb je alles vergeten op Funckler DB 42.797. Twee plaatjes in de middenmoot van hun genre. F. H. We komen terug op -n stukje in de vorige aflevering van Disco. Daarin is melding gemaakt van Edisonwin- naar Franck Pourcel en zijn platenre- pertoire. Voor degenen, die graag iets horen in het populair-klassieke g ire, kunnen we melding maken van een His Masters Voiceserie „Pages célè- bres" waarin de Franse orkestleider schittert in veelgehoorde stukken op dit gebied. Zij geven blijk van de ge degen „ondergrond" van Pourcel. Eenzelfde geluid kunnen we laten ho ren ten aanzien van de Philips 655.002 waarop Malando favoriete tn go's speelt. Wel is de plaat minder stra lend dan de jubileumproduktie (25 jaar), maar het vakmanschap blijkt nog steeds overduidelijk. In vogelvlucht Ronnie Tober met Wat was jouw bedoeling en Slapeloze nachten (Philips JF 327 902', dat in niets verschilt van de vorige Ronnie Connie Baars (Funckler OS 45.185' plezierig in Chilly kisses en Sugar Candy. Ria Valk. als vanouds. Als ik de golven aan het strand zie en De zigeuners van Saloniki. Decca AT 10166. Goed werk van Adam Faith op Parlophone R5138 I love being in love with you en It s alright, even als P. J. Proby met I don t want to hear it anymore en Let the r run down. Liberty LIB 10306. een baarmoederkanker heeft, tot de grote boffers gerekend moet wor den. Wel - om de doodeenvoudige reden, dat deze kanker zó vroeg ont dekt is. dat door een'operatieve in greep bijna zeker een algehele gene zing te verwachten is. En dat deze vroeg-diagnose gesteld is kunnen worden, dankt onze patiënte aan 'n toevallige omstandigheid. Wat is na melijk het geval? De hierbeschreven patiënte heeft een onschuldige, reeds lange tijd bestaande afwijking (een verzakking), die het nodig maakt, dat zij (ongeveer elke drie maanden) ..inwendig" moet worden geholpen. Bij de laatste driemaandelijkse hulp herinnerde de huisarts zich, dat er de laatste tijd nogal veel geschreven wordt over het z.g. -cel-onderzoek" voor de vroeg-diagnose van baar moederkanker. Omdat hij „nu toch in de buurt was", maakte hij het z.g. „proef-uitstrijkje" vrij eenvou dig en gemakkelijk uitvoerbaar), zond dit op naar het laboratorium en kreeg tot zijn grote schrik als ant woord: kanker-verdacht. Een direct op deze uitslag aansluitend nader ondqrzoek en de uiteindelijke beslis sing tot een operatieve ingreep, be tekenen voor onze patiënte een ge lukkige redding. Herinnert u zich nog, dat Ik in mijn vorige bijdrage stelde, dat eigenlijk leder mens periodiek op kanker verschijnselen onderzocht zou moe ten worden, maar dat dit om prak tische redenen niet uitvoerbaar is? In dit verband wees ik als een lichtpunt op het bevolkingsonder zoek op tuberculose, waarbij de long kanker in een vroeg stadium kan worden ontdekt. Ik wees op een zeer gemakkelijk toe te passen onderzoek methode om borstkanker bij vrou wen tijdig te herkennen, reden waar om ik een suggestie dééd, dit onder zoek periodiek (b.v. halfjaarlijks) door de huisarts te laten verrich ten. Uit het bovenstaande verhaal over onze patiënte zult u ongetwijfeld be grepen hebben, dat hier een derde lichtpunt aanwezig is. d.w.z. dat ook hier een mogelijkheid ligt voor vroeg-diagnose (en wel van baar moederkanker) door een onderzoek, dat weliswaar van iets meer in grijpende aard ls als bij de borst- kankerdiagnoee, maar dat toch ze ker wel zonder al te grote bezwaren periodiek kan worden uitgevoerd. Als men nu weet. dat de genezings kansen van baarmoederkanker bij herkenning in een vroeg stadium dus bij het optreden van „waarschu wingstekens"' volgens ..Kankerfei ten" van dr. Meinsma op 75 pet. liggen, dan is het toch zeker niet on waarschijnlijk, die genezingskan sen door het „cel-onderzoek" bij dus verdachte baarmoederkan kers aan het licht komen, voordat de „waarschuwingstekens" er zijn) belangrijk hoger zullen liggen. Sinds september 1964 is er (onder auspiciën van de Centrale Kanker registratie) een enquête onder vele huisartsen aan de gang, waarin o. gegevens verzameld worden betref fende de oorzaak van „patient's de lay (dat is uitstel door patiënten) dat wil zeggen men wil nagaan, waarom er in vele gevallen ei lange tijd verloopt tussen de eerste verschijnselen van kanker („de schuwingstekens"en het inroepen van geneeskundige hulp. Voor mij i. het de vraag, of deze enquête niet zou moeten worden uitgebreid met de vraag, waarom niet veel vrouwen zich onderwerpen aan enke le betrekkelijk weinig ingrijpende onderzoekmethoden, door welke n thoden het mogelijk is borstkanker baarmoederkanker te ontdekken op een tijdstip, waarop zelfs de „t schuwingstekens" nog niet aanwezig zijn. Dat vooral het „cel-onderzoek" voor de vroeg-diagnose van baarmoe derkanker van het allergrootste be lang is. moge blijken uit recente me dedelingen in „Pols Internationaal" in welk blad de aandacht gevestigd wordt op een massacampagne de vroeg-diagnose van baarmoeder kanker in Amerika. Men is daar a zo ver, dat de „American Cancer So ciety" formeel haar goedkeuring gegeven heeft aan een „doe-het zelf-methode", waarbij elke huis vrouw thuis met een door dr. Davis te Baltimore ontwikkelde techniek, zichzelf het benodigde „onderzoek materiaal" kan ontnemen, waarna dit per post naar bepaalde onder zoekcentra kan worden opgezonden. In Denemarken hebben 9000 van de uit genodigde 11000 vrouwen aan e soortgelijk onderzoek deelgenomen het is de bedoeling deze Davis-n thode toe te passen bij alle Deense vrouwen boven de 25 jaar. met een herhaling van het onderzoek om dt twee jaar. Als „Pols" dan min of meer verwij tend opmerkt, dat hiermee in Dene marken een vooruitstrevendheid aar de dag wordt gelegd, die in vele wel varender landen tot dusver ont breekt. dan zou ik willen opmerken, dat men blijkbaar in het welvarende Nederland nog;) niet zo enthousiast is over een onderzoekmethode, waarin de patiënte zelf daadwer kelijk de hoofdrol speelt en dal men dit toch wel uitermate belang rijke werk liever aan bevoegde han den wil toevertrouwen. En toch...... zolang dé in hoog tempo en bewonderenswaardige vasthoudend heid zwoegende kankerspecialisten niet in geslaagd zijn de oorzaak de kanker te doorgronden. Zolang er daardoor jaarlijks e groot aantal kankerpatiënten niet af doende geholpen kan worden, als hun ziekte een bepaalde tijdgrens heeft overschreden, Zó lang zal het accent van een doel matige kankerbestrijding in hoofd zaak blijven liggen op devroeg- diagnose. Als er dan eens bezwaren kleven aan bepaalde methoden, waarop deze vroeg-diagnose tot stand komt, dan geloof ik. dat deze bezwaren (hoe begrijpelijk en aanvaardbaar ze ook mogen zijn) nauwkeurig mciten worden afgewogen tegen het „grote goed" van de vroeg-diagnose en als „ze dan te licht bevonden worden", onverbiddelijk over boord geworpen moeten worden. Overigens is het mijn stellige overtuiging dat ieder mens in de gelegenheid moet zijn kennis te nemen van de op dit gebied aanwezige mogelijkheden. Intussen wacht het in dit artikel ten tonele gevoerde vrouwtje nog steeds op een verdere beantwoording van haar vragen. Nog steeds ziet zij te gen een operatie op en zij wil weten, of zij door hormonen genezen kan worden. De beantwoording van de ze vraag brengt ons op het terrein van de hormonen, dat zoveel fa cetten heeft, dat een afzonderlijk ar tikel voor een bespreking daarvan zeker nodig is. Huisarts. anttekeningen rond het Breken en bouwen (Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Bij het optreden van het kabinet-Ma rijnen is imn de daken geschreeuwd, dat de woningbouw de hoogste prioriteit zou krijgen. Terecht, natuurlijk, want het was een schande, dat in een welvarend Nederland nog woningtoestanden voorkwamen, die men zelfs in landen, die nog zwaarder door de tweede wereldoorlog getrof fen waren, niet meer tegenkwam. Nu waren daarvoor vele oorzaken aan wijzen, zoals het vroeger trouwen, snel groeiende bevolking, het grotere woonkomfort en andere factoren: dat alles nam niet weg. dat er krachtige maatregelen getroffen moesten wor- De heer Marijnen had daarbij een goede hand: hij koos doctorandus Pie- De heer Marijnen had daarbij een zettend harde werker, een man, die de problemen in geen enkel opzicht uit de weg zou gaan. Minister Bogaers is erin geslaagd, wellicht onder opoffering van vele zaken die het elven voor de ge- fone burger aangenaam Iaken, binnen twee jaar en woningproduktie op gang te brengent waar- zijn voorgangers zelfs niet hebben 1 durven dromen. De „hoogste prioriteit'' I begint waarheid te worden. Zij zal het rigens pas zijn als iedere Neder- 1 lander over een redelijke woning kan beschikken. Want er zijn nog veel woningproble men, die om een oplossing vragen. Tij- 1 dens de begrotingsbehandeling in de- Tweede Kamer heeft minister Bogaers onder flinke druk van de Limburger Jan Maenen, die andere problemen" ook weer wat verminderd. Daarover mag men niet te licht denken. Zo heeft de bewindsman aangekondigd, dat de inkomensgrens ran hen, die als huur der van een woningwetwoning, eige naar van diezelfde woning willen wor den. wordt verhoogd van 10.000 tot 15.000 gulden. Bovendien worden, in het kader van het bezitvormingsbeleid, nieuwe nor men vastgesteld, waaronder men men premie kak krijgen. Die premie zal 3.000 gulden bedragen als men niet meer dan 1S.000 gulden verdient en 2.000 gulden, wanneer men een in komen heeft beneden 20.000 gulden. Dat zijn maatregelen die reële bete kenis hebben. Zij gaan niet voorbij aan de werkelijkheid, zoals die zich in 1965 openbaart. Het is wel heel iets amders als „socialisatie van de wo- woningbouw". Die kreet, uitgesproken 1 door oud-minister Witteveen (VVD), hoort ivel bij de oppositie, maar niet bij de werkelijkheid. De heer Witte veen had moeten bedenken, dat hijzelf mede verantwoordelijk is voor het be leid, dat minister Bogaers nu nog kan voeren. Het is vreemd, dat de heer Witteveen dat beleid van 1963 tot april 1965 van harte heeft gesteund. Nu vindt hij het tijd worden om datzelfde beleid te verguizen. En toch is het ver schil slechts zeven maanden en één ministersteek, precies het verschil tussen breken en bouwen. Bisschop Berlijn (Van onze correspondent Jan Bouwer) BERLIJN De vicaris-generaal van Berlijn, mgr. Walter Adolph heeft in een hoek bijzonderheden gepubliceerd over de meningsverschillen die tijdens het nazi-regime zyn gerezen tussen de vroegere bisschop van Berlijn Konrad Graf von Preysing en wijlen de aarts bisschop van Breslnii Adolf kardinaal Bertram. Het gevolg van deze contro verse was, dat bisschop Von Preysing dreigde te zullen aftreden. Het is in de jaren van het nazi-regime enkele malen tot scherpe menings verschillen tussen de beide kerkvorsten gekomen. In 1937 wilde kardinaal Ber tram, na de encycliek „Mlt brennender Sorge" van Paus Pius XI waarin het Hitlerregime werd veroordeeld, de kri tiek laten rusten en geen verdere -aat- regelen nemen. Hij wilde met de nazi's onderhandelen om de Kerk uit de druk te bevrijden waaronder zij stond. Bisschop.Von Preysing zag daar geen heil in en was ervan overtuigd dat de nazi's van hun vijandige houding jegens de Kerk niet konden worden afgebracht Hij weigerde daarom aan de onderhande lingen over de opleiding van katholieke onderwijzers deel te nemen en verzocht hem van zijn lidmaatschap der onder handelingscommissie te ontbinden. Het fcusen het nazi-regime en het Vaticaan gesloten concordaat noemde de bisschop Kardinaal Bertram wees deze kritiek van da hand. Tot een nieuwe controver- stond tegenover kardinaal Bertram se kwam het in 1940 toen de kardinaal Hitler met zijn verjaardag geluk wens te. De bisschop van Berlijn legde toen zijn functie in de kerkelijk-politieke af deling neer. Hij waarschuwde kardinaal Bertram er tegen om »en loyaliteits adres ook in zijn naam af te geven. Op de bisschopsconferentie in Fulda in 1940 kwam het toen tot een wer' e- lijke botsing tussen de bisschop en de kardinaal. De bisschop wilde principië le kwesties (betreffende de "erhouding tussen de Kerk en het regime) bespre ken. Kardinaal Bertram verliet daar op de zaal. De verzamelde bisschoppen besloten toen toch maar niet te discute ren uit vrees dat kardinaal Bertram 't voorzitterschap van de bisschopsconfe rentie zou neerleggen. „Als er iets vreemds was", zo schreef Von Preysing later, „dan was het dat ik niet uit de bisschoppenconferentie ben ge stapt". De reden daarvoor is geweest, zoals Adolph nu in z(jn boek onthult, dat Paus Pius XII hem verzocht aan te blij ven. Deze had als kardinaal Pacelli de bisschop van Berlijn in zijn opvatting steeds geBteund.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 12