BEATRIX OF MARGRIET? A Kath. caféhouders fel tegen prijsstop 73 miljoen nieuwe centen en toch nog te weinig VLASVELD Uit de weekbladen GEEN VERENIGD EUROPA MAAR WERELDPOLITIEK Toenadering EVA tot EEG Haagse Post Pamfletten anti-Claus in Limburg Aanblijven Nederhorst een onmogelijke zaak VRIJDAG 29 OKTOBER 1965 DE LETDSE COURANT PAGINA T DEN HAAG (ANP) Ondanks een eer grotere muntproduktle dan in het voorafgaande jaar kon ook in 1964 niet geheel worden voldaan aan de nog steeds toenemende vraag naar pas munten. Dit deelt de minister van Finan ciën mede in het zojuist gepubliceer de verslag over de toestand van het Nederlandse muntwezen gedurende liet Jaar 1964. Hoewel de produktie van pasmunten met 160 miljoen stuks ruim 13 procent hoger lag dan in 1963, kon in 1964 geen sprake zijn van voorraadvorming van enige betekenis. De produktie van de kleine munten is in 1964 door techni sche redenen achtergebleven bij het muntprogramma. Er werden 73 miljoen centen vervaardigd, terwijl er 110 mil joen op het programma stonden. De stuiverproduktie beliep daarentegen 21 miljoen stuks of 6 miljoen meer dan het programma. De produktie van dubbel tjes bleef 4 miljoen stuks onder het doel 45 miljoen stuks en de produktie kwartjes was 25 miljoen stuks groot, d.L 10 miljoen meer dan was be- RIJSCHOOL ■mm VOOR ALLE RIJBEWIJZEN ROOSEVELTSTRAAT 13*15 LEIDEN TEL. 30704 Massa-executie in Singapore SINGAPORE (UPI) In de Changi- gevangenis van Singapore zijn vanmor gen voor het aanbreken van de dag acht tien wegens moord veroordeelde personen door middel van ophanging terechtge steld. Het was de grootste massa-executie in Singapore sinds de terechtstelling van oorlogsmisdadigers in 1945. Alle terechtgesteldenvijftien Chine zen en drie Indiërs, waren lid van de geheime uiisdadigersgenootschappen voor dat zij in 1961 naar het strafeiland Poeloe Senang (gelukkig eiland), 20 km ten zuiden van Singapore, wei-den ge zonden. Daar vielen de terdoodveroor- deelden en verscheidene anderen op 12 juli 1962 hun bewakers en directeur aan, van wie zij er drie vermoorden en 29 verwondden. ADVIES OM MASSAAL ONTHEFFING TE VRAGEN (Van onze correspondent VENLO Tijdens het landelijke con gres van de verenigde katholieke café houders, dat gisteren in Nationaal t« Venlo werd gphouden, verklaarde voor zitter A. Spaan, dat de door de minis ter van Economische Zaken afgekon digde prijsstop voor de Horecabedrij ven onverdiend, onrechtvaardig en dis criminerend is. De llorecabedrijfstak is de hond geworden, die de klappen van de stok, die blijkbaar per se eens moest worden gehanteerd heeft moeten Incas seren, aldus de heer Spaan. Hij meende, dat de prijsstop zijn aanvechtbaar doel enigszins zal voor bijschieten, wanneer op 1 januari a.s. de accijnsverhoging op bier en gedistil leerd van kracht zal worden. Met de vier procentverhoging, die op 1 oktober 1964 werd toegestaan meegerekend, komt de prijsverhoging op de borrel dicht bij een dubbeltje en die op bier op 5 cent per glas. Wat de minister zich dan nog van het effect van een prijs stop voorstelt was de heer Spaan vol komen onduidelijk. De bondsvoorzitter stelde, dat er van een achterstand van de lonen in de Ho reca ten opzichte van de andere be drijfstakken geen sprake meer is. Sinds november 1963 zijn de lonen in deze branche met 23 procent verhoogd. Ook op het gebied van de secundaire arbeidsvoorwaarden is men zeker gelijk gekomen met het overige bedrijfsleven. De arbeidstijd werd per 1 oktober van het vorig jaar teruggebracht tot 48 uur per week. Naast voldoening over de so ciale vorderingen overvalt de onderne mers in de Horecasector een gevoel van bezorgdheid omtrent de vraag op welke wijze de vorderingen moeten wor den opgevangen. De minister stelt zich op het standpunt dat de gestegen loon kosten betaald moeten worden uit de ge stegen produktlvitelt. Echte produktivi- teitsverhoging is, aldus de heer Spaan, een begrip dat in het dienstverlenende Horecabedrijf vrijwel tot de onmoge lijkheden behoort. Bondsvoorzitter Spaan beklemtoonde, dat naast de gestegen loonkosten de stijgingen van verschil lende inkoopsprijzen en overheldstarle- ven een prijsaanpassing dringend nood zakelijk maakten. In plaats daarvan kwam de minister op 31 augustus met de afkondiging van een prijsstop, die juist die ondernemers treft die toch al te vaak zeer beangst zijn om verantwoorde prijsverhogingen toe te passen. Drs. Merk van het bedrijfsschap Ho reca antwoordde op tijdens deze verga dering gestelde vragen over het nieuwe prijsstelsel, dat van regeringswege geen richtlijn omtrent minimumprijs is te verwachten. Hij gaf de leden de raad om tot het ministerie massaal onthef- fingsaanvragen te richten. De café Lichtjeeaffaire te Helden kwam ook ter sprake. Het bestuur was van mening, dat de betrokken caféhouders niet tegen het dringende verzoek van de burgemeester de gekleurde verlich ting te verwijderen kunnen ageren, om dat de burgemeester als hoofd van de plaatselijke politie de macht heeft di verse gunsten in te trekken. Leefwarmte! Vooral om de veiligheid. 'Toen wij vorig jaar in dit bovenhuis kwamen, was haperen, niet opeettl kuren. Hü doet alleen wat-in hier alleen centrale verwarming. We hebben meteen een kolenhaard bij genomen, want anders zou het niet genoeg zijn hier. En doods bovendien. Maar waarom juist een kolenhaard op een bovenhuis? Ach - ik ben on-technisch, maar ik vind het gewoon een rustgevend idee. H(j sist niet en bromt niet en blaast niet. Hij kan niet omgestoten worden, niet plotseling doen moet. Stilletjes zorgen voor fijne warmte en gezelligheid. En dat geeft een veilig gevoel, 't Is echt een vertrouwde huisgenoot. Waar je zeker van bent. En dat vind ik een heel ding. Vooral met het oog op onze kleine Madelon... als die straks groter wordL Daarom voor ons leefwarmte. En anders niet 1* S£b3 Alleen len geven leefwarmte dr. Alting von Geuseau: TILBURG (KNP) Jhr. dr. F. A. M. Alting von Geusau heeft gistermid dag het ambt van gewoon hoogleraar in het recht der internationale organi saties aan de katholieke hogeschool te Tilburg aanvaard. In zijn inaugurele rede behandelde hij de vraag, welke functie internationale organisaties kun nen vervullen in een proces van vreed zame verandering in de statensamen- In een kritische beschouwing van de jonge geschiedenis der internationale samenleving constateerde hij, dat de Verenigde Naties in zeer beperkte ma te kan bijdragen tot vreedzame veran dering. Voorbeelden hiervoor zijn de ontspanning in de Oost-West-verhou- ding en de dekolonisatie. De Verenigde Naties als organisa tie is i» staat geweest de politieke cri ses te overleven. Van de organisatie die zonodig kan optreden tegen geweld één van de grondgedachten in het Handvest is niets overgebleven. In plaats daarvan is de VN overlegcen- trum geworden voor collectieve be middeling in conflicten. of internationale organisaties langs an dere weg tot een proces van vreedza me verandering kunnen bijdragen. De vooral in West-Europa ge huldigde opvatting, dat de weg naar 'n internationale rechtsorde kan gaan -via de vorming van regionale politieke fe deraties (de gedachte van een politiek verenigd Europa) wordt verworpen. De thans bestaande regionale economische organisaties zullen eerder fazes op weg naar mondiale economische samenwer king, dan stappen op weg naar regio nale politieke eenwording moeten wor- Uit een oogpunt van christelijk den ken over internationale verhoudingen zullen we echter moeten beseffen, al dus de hoogleraar, dat het bestaan var soevereine staten in strijd is met de gerechtigheid, en dat onze aanvaarding van die soevereiniteit uitdrukking is van de verwerpelijke „eredienst'' a* de collectieve menselijke macht. Betaalbaarstellingen Intern. Tel. en Telegraph No 66 f 8. North Am. Aviation No 65 I 20.88 Paramount Pictures No 61 f 14 94 Cultuurbank C.v.A. No 24 8<ó contaftt roken, terwijl je zit te hengelen, is icel het laatste nieuws op het gebied van rook-genot. Met deze rookgamituur voor vis en vlees krijgt men een heerlijk gerookt visje. Op een schaal onder het rooster moet men een beetje Scatidinavisch houtzaagsel strooien, waardoor de smaak van 't visje na acht i ongekend pikant is. KOPENHAGEN (UPI) De minis ters van de landen van de Europese vrijhandelsassociatie (EVA) zyn van morgen vroeg tot 'n compromis geko men voor wat betreft de toenaderings pogingen van de EVA tot de EEG, de Britse extra-invoerheffing en de kwes tie van de Britse uitvoersuhsidies. Over het „slaan van een brug" de EEG werden de ministers het tijdens een diner in het ministerie van Buitenlandse Zaken. Er zal geen recht streekse toenaderingspoging worden on- ondernomen, maar volgens de Deen se minister van Buitenlandse Zaken Per Haekkerup zal vandaag een com muniqué over de conferentie ook aan de ambassadeurs van de zes EEG-lan- den overhandigd worden, waarin de krachtige wens wordt uitgesproken op contacten met de EEG. is verontwaardigd over de brief van drs. Nederhorst, omdat hierin Elseviers Week blad met de Telegraaf op één hoop wordt gegooid bfi de bladen die zouden profi teren van een koningskwestie: „Nu staat bereids vast dat men in P.v.d.A.-kringen lang niet gelukkig is met de motivering die de heer Nederhorst over het vorstelijk huweiyjc ten beste gaf. Doch dit gaat ons niet aan. Ons raakt dat wij op één hoop geveegd worden met „reactionaire krachten". Deze ongemoti veerde, ongefundeerde en ridicule aan tijging zouden wij negeren, ware ze niet neergeschreven door een politicus, die dan toch fractievoorzitter in de Tweede Kamer van de P.v.d.A. is. Dergelijke leugens behoorde de heer Nederhorst over te laten aan het kleine groepje gangsters dat zich in hoon, smaad en laster heeft gespecialiseerd." Met dit groepje bedoelt Elseviers Week blad kennelijk de redactie van het tijd schrift „Ratio", waarin de doopceel van vooraanstaande Elsevierkopstukken wordt gelicht. ziet uiteraard kansen voor de P.S.P. nu de brief van Nederohrst in de openbaar heid is gekomen. „De leider van de P.v.d.A. zal niet bijster gelukkig zijn ge weest met de publikatie van dit schrijven, dat immers duidelijk tekenen van vrees voor verkiezingsnadelen verraadt. En hoe moet het straks in de Tweede Kamer' Het zal voor Nederhorst toch wel niet mogelijk zijn om daar in het openbaar nog eens zijn brief voor te lezen. Maar veel anders zal hij ook niet kunnen doen, wil hij zich tenminste niet de dodelijke hoon van politieke tegenstanders op de hals halen. Zijn brief betekent een hevige impuls voor degenen die in de P.v.d.A.. die eigenlijk van de monarchie af willen, maar dit tot nu toe niet openlijk heb ben durven zeggen. Met als direct gevolg dat de inrichting van onze staat straks Inzet in de verkiezingsstrijd met de P.S.P. gaat worden, op het ogenblik dat de P.v.d.A. voor een dergelijke discussie nog alerminst rijp Ls te achten." ONAFHANKELIJK WEEKBLAD van hoofdredacteur Hiltermann verwacht *n heftige discussie rond de monarchie. Zijn oordeel is: „Er is maar één middel waar mee men kan proberen deze discussie enigszins in bedwang te houden. Dat mid del zou de ogenblikkelijke aftreding van de heer Nederhorst zijn en een verkla ring van de P.v.d.A. dat ze zich geheel van de brief van haar fractieleider dis tantieert. Doet de partij dit niet bliksem snel. dan zal de brief als wapen tegen de P.v.d.A. worden gebruikt door haar tegenstanders van rechts en van links en zal mede daardoor over het konings huis een bijzondere banale en ontluiste rende discussie oplaaien." weerloos maakt en blootgeeft, maakt van de ander op een of andere manier een medespeler. Een sterker appél la niet mogeifik tenslotte over een geheel an der thema. Het blad con stateert dat niet het moderne snelverkeer de grootste drei ging is voor het leven van de hedendaagse mens, maar simpelweg de wet van de zwaartekracht. In 1962 was het aantal dodelijke «lachtof- I Ik lit *er8 ten gevolge van een val I IN It en ^"dere niet spectaculaire ongelukken ln het huls bijna even groot als dat by ver keersongelukken. De Linie heeft uit sta tistieken enkele behartigenswaardige waarschuwingen opgesteld voor de lezer: „Verreweg de gevaariykste dag ln de week is de maandag. Psychologen schry- ven dit toe aan „wegebbende moeheid van het weekeinde". Na de maandag is vrydag. de poetsdag by uitstek, het ge- vaariykst. De tyd tussen elf en twaalf in de morgen en vyf en zes uur ln de middag, als elke rechtgeaarde hulsvrouw doende is met het bereiden van de maal tijd, ls de gevaariykste tyd van de dag. In de V.S. is uitgemaakt dat de gevaar iykste ruimten in huis in volgorde zyn: de keuken, de badkamer en tenslotte de huiskamer. Na de zwaartekracht ls i derlief het grootste gevaar. Het sombere getal van 64 baby's die per jaar stikken in hun wieg is hiervan het bewys." stelt een heel ander onderwerp aan de orde Naar aanleiding van de komende viering van hervormingsdag, wordt dr. Bakker, professor aan de theologische hogeschool in Kampen aan het woord gelaten, die enige verwachtingen uit spreekt over de oecumene. Hij ls van mening dat de Kerken steeds dichter naar elkaar toe zullen groeien. „Het meest speetaeulaire voorbeeld K wel de waarnemers op het coneille. Het zijn waarnemers en geen concilievaders. Maar dat is niet het belangrykste Wie anderen werkelijk zo binnenlaat by de onderlinge beraadslagingen en menings verschillen en by het zoeken naa waarheid als hier gebeurd, die heeft het daarmee de ander onmogciyk gemaakt te kritiseren en te oordelen als was hy er niet zelf bij betrokken. Wie zich Israëlische raid op Libanon TEL AVIV (UPI) Israëlische mi litairen hebben gisteravond bij een ac tie op Libanees grondgebied het huis van de IVIoekhtar (sheriff) In het dorp Hoelleh en drie waterinstallatles opge blazen, alduN een militaire woordvoer der in Tel Aviv. Volgena de woordvoerder gold het 'n vergeldingsactie voor drie Infiltratie pogingen uit Libanon in Israël. De Is raëlische commando's keerden volgens hem allen behouden terug. Het is niet bekend of er een vuurge vecht met Libanese militairen heeft plaatsgehad of dat aan Libanese zij de slachtoffers zijn gevallen. Dertig kinderen door ouders van bureau gehaald UTRECHT (ANP) Het is gister avond opnieuw onrustig geweest in de omgeving van het Utrechtse stadhuis. Provocerende belhamels van 14 tot 18 jaar maakten het de politie en burgery weer lastig. De politie heeft tussen half acht en half tien dertig kinderen aange houden wegens het zich onnodig ophou den in portieken en het ln gevaar bren gen van de veiligheid van het verkeer met bromfietsen. De kwajongens ble ven op het politiebureau tot het moment dat de ouders ze kwamen afhalen. (Van onze correspondent) VALKENBURG Op drie plaatsen ln Limburg hebben nachts onbeken den op verkeersborden en gevels anti- Claus-pamfletten geplakt. In de nacht van woensdag op donderdag voorzagen onbekenden verkeersborden In Valken burg van antl-Claus-pumfletten. Vroege opstaanders ontdekten aan de achterkant van enkele verkeersborden langs de burgemeester Hensslngel ge drukte pamfletten met in flinke letters de tekst: tegen de goedkeuringswet CVA. 's Middags hadden voorbygangers deze teksten weer verwyderd. Ook in Maastricht, in de binnenstad, en in Heerlen waren op bepaalde plaat sen provocerende pamfletten aange plakt. De politie heeft tot op heden geen aanhoudingen gedaan. De pamfletten zyn verwyderd. Het is niet bekend of de onbekenden, die de pamfletten overal aanplakten, deel uitmaken van een landeiyke groe pering, die zich tegen het huweiyk van I Beatrix en Claus heeft gekant. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Hel comité monar chie. bestaande uit verschillende beken de verzetsleiders, en zetelend in Leid- schendam acht de handhaving van het Oranjehuls voor Nederland noodzake lijk. Het Is tegen een republiek, maar vraagt een onverdeelde houding ten gunste van het vorstenhuis. Mocht door het huwelijk van prinses Beatrix tweespalt in het Nederlandse volk ontstaan, dan moet volgens het co mité, prinses Margriet als troonopvolg ster de voorkeur hebben. Het zal daar voor echter geen actie voeren. Het comi té legt zich in ieder geval neer bij een meerderheidsuitsjjraak, die het huwelijk van prinses Beatrix goedkeurt. De doelstellingen van het comlté- Leidschendam lopen parallel met die van het actiecomité-Duynstee. Leid- schendani heeft echter nog geen con tact met de heer Duynstee opgenomen. Tijdens een persconferentie gister avond in Den Haag deelden de leden mee, dat zij dat wellicht nog zullen doen. Het comité monarchie zou liever een uitspraak van het Nederlandse volk willen hebben door middel van een re ferendum. Dit is onmogelijk en daarom hebben de leden besloten naar buiten te treden. Na hun eerste oproep van einde vorige week zijn 103 brieven binnenge komen. Daarvan spraken 32 schrijvers zich uit voor prinses Beatrix en 71 prinses Margriet als troonopvolgster. Nien^nd van de briefschrijvers (velen zijn moeders en weduwen van gefusil leerde verzetsliedenhebben iets ten nadele van het Duitse volk of van Claus von Amsberg geschreven. Zij vrezen allen, dat het huwelijk twee spalt zal veroorzaken. Een tweespalt, die zich aldus het comité al scherper begint af te tekenen. Deze loopt, menen de leden, dwars door alle politieke par tijen en alle geloofsrichtingen en juist dat bezwaart hen. Zij bleven tot voor kort anoniem, door de houding van andere ver- Comité-Monarchie voor handhaving van koningshuis zetslieden, die het comité verzoekschrif ten Staten Generaal steunden, hebben zij zich gedwongen gevoeld van zich te laten horen als comité-monarchie. De heer A. Dunnewind uit Leldschendam, die zich als voornaamste woordvoerder presenteerde, verklaarde, dat vele ver zetslieden zich waarschijnlijk van het co mité verzoekschriften Staten Generaal zullen afwenden, omdat dit comité geen alternatief stelt. Andere leden zijn de heer B. L. Kooiman uit Dordrecht, de heer P. Doelman uit Naaldwijk en de heer P. Hoogerwerf uit ZvrijndrechL (Van c i parlementaire redacteur) DEN HAAG De fractievoorzitter in de AR, de lieer B. Koolvlnk, heeft zich teruggetrokken van een reis, die hy volgende week met andere parlemen- rlër* naar Zweden zou maken. De zeer moeilijke politieke situatie, vooral veroorzaakt door de publikatie van de brief van drs. Nederhorst over het hu weiyk van prinses Beatrix, la daar van de directe oorzaak. De heer Roolvink acht het niet verant woord, gezien de grote moeilijkheden, die zich nog kunnen voordoen, het land voor meerdere dagen te verlaten. Ook ln socialistische kringen heerst een koortsachtige activiteit om de gevolgen van de brief tot een minimum te kun nen terugbrengen. Gisteren hebben byna alle ministers en staatssecretarissen, afkomstig uit de P.vdA, ln het gebouw van de Kamer overleg gepleegd met de leiding van de PvdA-fractie. Men acht het niet uitge sloten, dat ook zij van mening *yn, dat Uit aaahtyvea *u dra. Nsdsrfaorst als fractievoorzitter een onmogelyke zaak ls geworden. Het ls overigens opvallend hoe men ln kringen buiten de socialistische Tweede-Kamerfractie nog steeds pro beert de brief en de gevolgen, die de pu blikatie heeft voor de politieke verhou dingen, te kleineren. Simmige socialis ten doen alsof het incident reeds is ge sloten. In KVP-kringen is men intussen zeer benieuwd naar het antwoord, dat de PvdA-fractie zal geven op de duide lijke vragen, die door de kathollleke fractie zijn gesteld. Men wil in deze zaak haring of kult hebben. In Haagse politieke kringen wordt er op gewezen, dat de publikatie van de brief zowel «Ie PvdA in liet. algemeen als fractieleider Nederhorst In een by na onmogelijke positie heeft gebracht. Immers: tegenover de koningin, prin ses Beatrix, het kabinet en de KVP- coalitiepartners ls aan een aftreden van de heer Nederhorst vrijwel niet te ont komen. Winnaar dit sou gebeuren, sou de op positie binnen de PvdA, die het met de heer Nederhorst eens is. in opstand kun nen komen. Zou hij daarentegen aan blijven, dan leidt dit tot een onmogely ke verhouding met de regering, waar van de koningin het hoofd is en een zeer moeliyke met de KVP, die zeer boos is over de verwyten gericht aan het adres van de heren de Quay en Maar ook de voorstanders van het hu weiyk van prinses Beatrix uit de eigen PvdA-kring zullen dat moeilijk kunnen begrypen. Daarbij gaat het vooral om degenen, die niet in Amsterdam woon achtig zijn en daarmee niet volgens de opvattingen van de heer Nederhorst Mlf bCbOren tot de „intellectuele eli te" van de partij. Wanneer men bij dit alles nog voeg! de grote ontstemming, die heerst in het kabinet, zowel by de kathollke en an ti-revolutionaire als by de socialistische ministers, dan is het duideiyk, dat frac tieleider Roolvink het beter vindt om thuis te biyven. Hy wordt vervanger door dr. C. Boertlen (AR). Deze gaat met een delegatie uit de Tweede en d- Eerste Kamer, ln het kader van de ln terparlemcntalre unie een officieel be zoek brengen aan Zweden. Dit bezoek duurt van 1 tot 6 november. De dele gatie Is deze week ter kennismaking ontvangen door de Zweedse smbassa

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7