Hulp aan middenstand om in de pas te blijven SKODA 1000MB m Niet alles goud wat er blinkt AARZELENDE REACTIE OP PLAQUETTES „HUWELIJK" NAVO niet voorbereid op moderne oorlog In 1966 ontwikkelings- en saneringsfonds Hü nog 15495 Nieuwe vorm in diplomatie Toestand in Midden-Java gespannen &PUROL (IN ETALAGE) 25.000 maal Beatrix en Claus VVD wil geen wethuizen-b VRIJDAG 29 OKTOBER 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Nieuwe regeling voor minder validen DEN HAAG. (ANP) Op grond van de Algemene Bijstandswet is een nieuwe rijksgroepsregeling voor mindervaiiden vastgesteld. Dit hebben de staatssecreta ris van Cultuur. Recreatie en Maatschap pelijk Werk en de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid medegedeeld aan de gemeentebesturen. De regeling vervangt de drie thans bestaande rijks groepsregelingen voor mindervaiiden. ter wijl bovendien de kring van gerechtig den belangrijk Is uitgebreid. Alle mindervaiiden van 18 tot 65 jaar hebben aanspraak op een uitkering mits zij als kostwinner alleenstaande of thuis wonende geen arbeid kunnen verrichten, niet in een inrichting worden verpleegd of verzorgd en geen recht hebben op een uitkering krachtens dp sociale verzeke ringswetten voor mindervaiiden. De periodieke uitkeringen bedragen voor kostwinners: f 61.05 per week (te vermeerderen met een toeslag van f 7.35 voor kinderen van 05 jaar. f 11.05 van 6—12 jaar en f 14.20 van 13—20 jaar en met het huurbedrag en de eventuele zie kenfondspremie Voor alleenstaanden: f 42,40 per week (te vermeerderen met het huurbedrag, of met I 9 per week als geen zelfstan dige huishouding wordt gevoerd, en met de eventuele ziekenfondspremie). Voor thuiswonenden: van 1820 jaar f 30,30 per week en van 2165 jaar f 42,40 per week (eventueel te vermeer deren met de ziekenfondspremie). Daarnaast kan een bijzondere uitke ring worden verleend, ook in gevallen waarin geen periodieke uitkering wordt genoten. Luit.-generaal Conzy ziet gevaren Niet zeuren bij VS om kernwapens DEN HAAG (ANP) „Er kan op het ogenblik bezwaarlijk worden gesproken van een strategische conceptie voor de Noordatlantische Verdragsorganisatie. Niet alleen lopen de gedachten over zo'n conceptie sterk uiteen, maar ook houden de ontwikkelde theorieën te weinig reke ning met de werkelijkheid. In het bijzon der wordt te weinig rekening gehouden met de beschikbare militaire middelen. Dit is een van de conclusies waartoe de voorzitter van de Kon. vereniging ter beoefening van de krijgswetenschap, luite nant-generaal bd. J. H. Couzy, kwam tijdens een lezing die hij voor de ver eniging in Den Haag hield. Een andere conclusie van het Tweede- Kamerlid Couzy was dat een kernoorlog hoe langer hoe onwaarschijnlijker wordt. Daarom is het weinig verantwoord, zo zei hij, hoge uitgaven te blijven doen voor de kans een oorlog met kernwapens te overleven. Generaal Couzy kwam verder tot de slotsom, dat een conventionele oorlog in Europa niet kan worden gevoerd, dat de NAVO niet is voorbereid op een moderne oorlog en dat, met handhaving SKODA DEALERS: PRO-NUNTIUS: VATICAANSTAD (KNP) Met de benoeming van twee pro-nuntii in de Afrikaanse staten Kenia en Zambia, heeft de H. Stoel een nieuwe vorm van diplomatieke vertegenwoordiging ge schapen. Deze pro-nuntii behoren, zoals de Osservatore Romano uiteenzet, tot de eerste klasse van de diplomatieke vertegenwoordigers, zonder dat zij de kwalificatie van een apostolisch nuntius bezitten, die automatisch deken van de diplomatieke korpsen dienen te zijn. Door de pro-nuntiua kan de H. Stoel nu ook vertegenwoordigd worden in die landen, die er bezwaar tegen hebben dat een pauselijk vertegenwoordiger te vens deken van het diplomatieke korps is. zoals op het congrea van Wenen ln 1815 werd bepaald. Weer dividend bij Ruhaak? DEN HAAG (ANP) In het Jaar verslag over het boekjaar 1964 van de N.V. voorheen Ruhaak en Co. heeft de directie medegedeeld dat de ontwikkeling bij haar vennootschap redenen geeft te mogen verwachten dat over het boekjaar 1965 weer een dividend zal kunnen wor den voorgesteld. van het huidige krachtevenwicht, maat regelen genomen dienen te worden om de moderne oorlog te voorkomen en zo dit niet geheel zou slagen, die oorlog krachtig te kunnen voeren. Luitenant-generaal Cousy stelde dat het zoeken van de drie Amerikanen naar een oplossing om de bondgenoten op de een of andere wijze meer te betrekken bü het beheer van de kernwapens, mede gezien moet worden als een poging om spreiding van de kernwapens te voor komen. „Ik vraag me af", aldus spreker, „of het niet meer op de weg van de bondgenoten ligt om de Verenigde Sta ten meer daarwcrkelijk te steunen in deze pogingen, dan steeds maar te blijven zeuren om medezeggenschap." Er van uitgaande dat Rusland (even als overigens Amerika) geen kernoorlog wenst, zag luitenant-generaal Couzy een gevaar voor het NAVO-gebied in die landen die nog achtergebleven zijn in ontwikkeling, namelijk Zuid-Italië, Grie kenland en Turkije. Daar is nog armoede en daar kunnen communisten vat krijgen op bevolkingsgroepen om vervolgens een „gerechtvaardigde bevrijdingsoorlog" uit te roepen. Luitenant-generaal Couzy zei verder nog dat van de Europese bondgenoten Frankrijk het enige land is dat de ge varen van de moderne oorlog (de oorlog van binnenuit, de „gerechtvaardigde be vrijdingsoorlog") onderkent en maatrege len treft om daar niet onvoorbereid tegen over te staan. Daar worden namelijk naast de zeven moderne gestroomlijnde gemechaniseerde divisies, territoriale een heden gevormd, die tot taak hebben zo'n pas beginnende „moderne oorlog" snel de kop in te drukken en indien ze toch voort gang mocht vinden met kracht te be strijden. DJAKARTA (ANP) Het Indonesi sche leger heeft bekend gemaakt dat de situatie in Midden-Java zeer gespannen is en dat communistische elementen trachten een schrikbewind te vestigen. Volgens het legercommuniqué zijn zuiveringsoperaties in volle gang. De bevolking moet van zonsondergang tot zonsopgang binnenshuis blijven. Vijf dagen geleden probeerden communisti sche jongeren bij Klaten een legerba- taljon te omsingelen teneinde zich van wapens meester te maken. Deze poging werd echter verijdeld, waardoor 97 com munisten konden worden aangehouden. Zij hadden reeds 15 niet-communisten ontvoerd. Eerder had vice-premier Soe- brandio verklaard, dat de toestand in Midden-Java verbeterd was. De Indonesische politie heeft tot dus ver 92 communisten aangehouden, die betrokken zijn geweest bij de moord op zes generaals en een onderofficier op 1 oktober, zo is donderdag officieel in Djakarta bekendgemaakt. De arresta ties werden verricht in Pesing, dat in Groot-Djakarta ligt. Bij ondervragingen zouden arrestan ten hebben bekend, dat zij in dienst stonden van de PKI, die hun één liter rjst en duizend roephia per dag had toegezegd. De betrokkenen waren ver deeld in speciale commando's, die tot taak hadden de aangewezen slachtof fers te ontvoeren, te doden en te begra- Advertentie) v Voor huidgezondheid (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De mededeling in de Troonrede, dat de regering besloten heeft tot instelling van een ontwikkelings- en saneringsfonds voor liet midden- en klein bedrijf, was belangrijk nieuws voor de middenstand, maar niet voor de midden- Ook de consument heeft belang bij een gezond midden- en kleinbedrijf voor al die goederen en diensten, die bij een moderne welvarende maatschappij horen. Er moeten voldoende (en goede) winkels zijn: voldoende en goede kappers en smeden, stukadoors bedrijvenschoenma kers en andere ambachtsbcdrijvenvol doende en goede restaurants en vakan tiepensions, cafés en hotels; voldoende en goede reisbureaus, besteldiensten en tou- ringcarbedrijven. Een „gezond" midden- en kleinbedrijf dus. Maai* is het midden- en kleinbedrijf dan nu niet gezond? En zo ja, waarom niet, en wat kan er aan gedaan worden? Bij een onderzoek, dat de raad voor het midden- en kleinbedrijf heeft Inge steld, is men tot de conclusie gekomen dat ongeveer eenderde van de groep van zelfstandige ondernemers een inkomen heeft dat te vergelijken is met dat van de werknemers boven de loongrens van de sociale verzekering. Nog eens eenderde haalt het peil van het sociaal minimum voor de werknemers niet. Dan blijft er nog ongeveer eenderde over, met een inkomen tussen het sociaalminimum en de loongrens voor de sociale verzekering. Daarbij is voor zeer vele middenstands ondernemers de vijfdaagse werkweek nog niet weggelegd en maakt de ondernemer met zijn vrouw (en soms zijn kinderen) lange dagen. Uit deze cijfers mag niet de conclusie getrokken worden dat. „de" middenstand aim de rand van de afgrond zou staan. Wél kan worden gezegd, dat cr op het ogenblik té veel middenstands- bedrijven inderdaad niet gezond zijn. Dorp zonder slager Dat wordt nog eens bevestigd door de cijfers over de teruggang in het aantal vestigingen. In het eerste half jaar van 1965 boekte het ambacht een nettoterug gang (opheffingen minus nieuwe vesti gingen) van 900, de detailhandel zelfs van 2000. Het is, óók in de middenstand, niet alles goud wat er (soms) blinkt! Er zijn daan-oor verschillende oorzaken te noemen. Men mag dan zeker niet alleen denken aan overheidsmaatregelen, zoals de loon- en prijspolitiek. Daarin schuilt niet de enige, en waarschijnlijk niet eens de belangrijkste oorzaak. Wél heeft het overheidsbeleid voor veel mid denstanders de aanpassing aan allerlei nieuwe ontwikkelingen extra moeilijk ge maakt. stand alléén. Het midden- en kleinbedrijf zal ook in de toekomst werkgelegenheid en bestaanszekerheid moeten bieden aan een groot aantal vrouwelijke en manne lijke) personeelsleden. Op het ogenblik werken er in de gezamenlijke midden- standsbedrijven ongeveer 700.000 werk nemers. Dat zullen er in de toekomst meer moeten worden, omdat in de industrie door automatisering e.d. verhoudingsgewijs minder nieuwe arbeidsplaatsen worden geschapen. D. den Hartog: „Houding stelt teleur" (Van verslaggevers) DEN HAAG „Iii Duitsland kan ik ze /.o kwijt, maar het stuit me tegen de borst om ze daar het eerst te gaan verkopen", zegt de heer D. H. den Hartog. zakenman in Den Haag. Hij heeft 25.000 plaquettes in hestelling, in Mauw en goud, met afbeeldingen van Beatrix en Claus en de gouden koets, gegarneerd met guirlandes van oranje appels. Zij zijn bedoeld als relatiegeschenk bij gelegenheid van het komend huwe- en de heer Den Hartog heeft ze als zodanig aan vele grote Nederlandse be drijven aangeboden, maar tot zijn gro te teleurstelling, heeft hij moeten erva ren, dat men daar zeer terughoudend is om de plaquettes aan te kopen ten be hoeve van hun personeel en relaties. „Ik stond er al versteld van toen ik hoorde, dat ik de eerste was die met zulk een object kwam. maar ik was wel erg teleurgesteld, toen bleek, dat zelfs zaken met het predikaat „koninklijke" niet aan wilden, kennelijk bang om partij te kiezen of uit de overweging, dat het huwelijk wel eens niet door zou kunnen gaan. Aan de plaquette lag het niet. Die werd alH produkt gunstig ont vangen". „Ik ben vast van plan om de plaquet- zeer binnenkort aan te bieden aan prinses Beatrix en de heer von Ams- berg. En wat dat huwelijk betreft, dat gaat door hoe dan ook. En zelfs als het Duitsland zou plaatsvinden, dan blijft zo'n plaquette toch van historisohs waarde". De heer Den Hartog is overigens geenszins beducht dat hij met zijn 25.000 plaquetten een project van in totaal drie ton blijft zitten. Een eer dere publikatie over zijn klacht heeft al gunstige reacties gehad. Van perso neelsverenigingen bijvoorbeeld. Een fir ma bood zelfs aan de gehele produktie over te nemen. „Ik weet zeker", zegt de heer Den Hartog, „Dat lk bijvoorbeeld ln de An tillen en bij de Nederlandse vestigingen ln het buitenland, uitstekend terecht kan. En nogmaals, in Duitsland ook. Daar kon ik direct een order voor vijf duizend stuks plaatsen, maar ik heb het niet gedaan, omdat dat toch al te gek zou zijn. Moeten we dan een figuur slaan? Die kleine minderheid, die nu ageert, had het op 28 juni moeten doen, toen Beatrix en Claus dat spervuur van vragen heeft doorstaan op een nier waarvoor lk mijn petje afneem tijdens de „Elfstedentocht" toen li een juichend langs de kant stond. Die acties achteraf zijn huichelachtig. Dat noem lk Nederland op zijn smalst, I*aat men bedenken, dat een gelukkig stenpaar een gelukkig Nederland bete- Volgende week begint in elk geval de produktie van de 25.000 maquettes. Een datum van het huwelijk is evenwel nog niet bekend, die moeilijkheid heeft de heer Den Hartog opgelost door 't jaar tal 1966 in Romeinse cijfers te vermel den. Hij heeft al eerder plaquettes doen vervaardigen, met name bij de dood van Churchill. Hij bewaart nog een be dankbrief van Lady Churchill hem ge zonden naar aanleiding van een haar aangeboden plaquette. denken aan de bevolkingsgroei en de bevolkingsverschuiving:: de trek van het platteland naar de stad, vam de oude wijken naar nieuwe stadsdelen, van de stad naar de for en zendorpen. Het mid den- en kleinbedrijf moet die „trek" volgen. Daarom ontstaan er nieuwe winkelcentra met grote omzetten maar ook met zeer hoge huren. Daarom hoort regelmatig van dorpen zonder sla>- ger, bakker of kapper. Daarom gaan m de verouderde stadswijken de bedrijven steeds verder achteruit. Consument Ook de consument verandert. Hij ls welvarender geworden, kan zich meer -eroorloven maar stelt ook hogere eisen. Er is een voortdurende stroom van nieu- artikelen, waaruit de consument wil kan kiezen. Dat betekent voor de on derneming echter een groter assortiment, groter vloeroppervlak, hogere eisen vakbekwaamheid voor hemzelf en zijn personeel, nieuwe gereedschappen en machines; kortom grote investeringen, die alleen maar betaald kunnen worden door een sterke stijging van de omzet. Men staat meestal niet stil by deze ver anderingen. die zich geleideiyk maar toch vrU snel voltrekken Pas als men even terugdenkt „Hoe was het vyftien of twintig jaar geleden? Hoe zagen de winkels er toen uit? Er waren toen geen t.v.-reparateurs, want er was nog geen tv.! Iloe was het vóór de oorlog?" vallen de veranderingen pas goed op. Aan de middenstandsondernemer, die zich daaraan moest aanpassen en die liefst moest proberen de ontwikkelmg voor te z4jn (met alle risico, dat het nét even anders zal gaan als hy dacht) wer den hoge eisen gesteld. Niet iedereen kan daaraan voldoen, toen niet en nu ook nog niet. Verwijt Er wordt wel eens gezegd, dat de dernemers die nu in moeilijkheden zitten, dit min of meer aan zichzelf te wijten zouden hebben. Zij zouden „niet voldoen de bij de tijd zijn geweest". Dat ls niet alleen een onbarmhartig, maar bovendien een onverdiend verwijt. Zij werden ge- plaats voor ontwikkelingen van buitenaf, die zicli bovendien zó snel en zó Ingrijpend voltrokken, dat tijdige aanpassing slechts (en dele mogelijk is geweest. De ets van omzetstijging en produktivltelLsverhoging leidt ertoe, dat bijna overal de minimum- omvang, die een bedrijf moet hebben om nog rendabel te /Jjn, sterk is gestegen. En als de bodryven groter worden, dan moeten er andere bedrijven verdwijnen. Daartegenover staat dat weer geheel nieuwe bedrijfsvormen zijn ontstaan om aan nieuwe belioeften en nieuwe moge lijkheden te voldoen. De wasserette» en de plasticverwerkende bedrijven zijn er „klassieke" voorbeelden van. Andere, reeds bestaande branches, breiden zich sterk uit, zoals de woninginrichters. Er ls een groot tekort aan b.v. garagebedrijven. Fonds Voor een bclangryk deel van het mid den- en kleinbedrijf verloopt die aan passing weliswaar niet zonder flinke pro blemen, maar vereist zy toch geen bij zondere maatregelen. Dat kan echter niet van het gehele midden- en klelnbedryf gezegd worden. Daarom hebben drie cen trale middenstandsorganisaties (de chris telijke en de katholieke en het Ned. Ver bond van Middenstandsver.) vorig Jaar een rapport gepubliceerd, waarin instel ling van een ontwikkelings- en sanering* - fonds wordt bepleit. De voornaamste taak van dit fonds zou „ontwikkeling" moeten zijn. Door hulp ln de vorm van bemiddeling, advisering en kredietverlening zouden onrendabele bedrijven in staat moeten worden gesteld om zich aan de nieuwe situatie aan te passen en daardoor de rentabiliteit te herstellen. Dat kan o.m. gebeuren door verbetering van de bedrijfsvoering, uit breiding en/of omschakeling, b.v. textiel zaak met meubelafdeling, of door verplaat sing naar een ander vestigingspunt met meer mogelijkheden. Ontwikkelingsmaatregelen kan het fonds natuurlijk alleen verantwoord nemen als de ondernemer energiek genoeg is en voldoende capaciteiten heeft. Er zijn ech ter ook gevallen, waarbij de ondernemer niet voldoende capaciteiten heeft of een zekere maximumleeftijd heeft overschre den, waardoor de kansen op succesvolle ontwikkeling vrijwel nihil zijn. In een dergelijk geval kan het fonds bij vrywillige beëindiging van het bedryf hetzij een jaarlijkse uitkering toekennen aan (oude re) ondernemershetzij de herscholing en de plaatsing ln loondienst van de (jon gere) ondernemer financieel mogelijk maken. Stoot Zo kan een ontwikkelings- en sane ringsfonds voor het midden- en klein bedrijf i n drie opzichten goed werk doen: het kan door ontwikkelingsmaat regelen het aantal bedrijven dot jaar lijks verdwijnt of dot ren kwijnend be slaan leidt, verminderen: het fonds kon door het toekennen van uitkeringen bij vrijwillige bedrijfsbeëindiging de noodzakelijke sanering bevorderen en sociaal aanvaardbaar maken; door ont wikkeling én sanering tezamen wordt takt lie versnippering en aan verborgen werkloosheid van kleine ondernemers, ie geen behoorlijke dagtaak hebben. Sociale verzekering werkstudenten AMSTERDAM. (ANP). Het lande lijk bestuur van de Nederlandse studen ten vakbeweging (S.V.B.) heeft aan de sociale verzekeringsbank meegedeeld van mening te zijn dat studenten, die regel matig bij •tudentenarbeidsbemlddellngs- bureaus werken, onder de sociale verzeke ring dienen te vallen. Onder de huidige omstandigheden kunnen werkstudenten door ongevallen, arbeidsongeschiktheid of werkloosheid ernstig ln hun bestaans zekerheid worden bedreigd. De sterk toegenomen vraag naar artikelen betekende voor de toin- kelier een enorme stijging van de was en de landbouw de middenstand reeds was voorgegaan heeft het rapport van de drie bonden toch de eigenlijke stoot gegeven, waarna de gebeurtenissen elkaar snel opvolgden. Door de minister van Economische Zaken werd een com missie Ingesteld, onder leiding van prof. Goldachmidt van de Tllburgse Hogeschool, die met spoed de mogeiykheden voor een dergelijk fonds moest bestuderen. Een commissie van de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf publiceerde inmiddels reeds een voorstudie. De commissie-Goldachmidt bracht bin nen zeer korte tyd een rapport uit aan de minister. Dit rapport zal waarschyniyk nog deze maand worden geimbllceerd. Het is inmiddels al bekend geworden, dat de commissie gunstig heeft geadviseerd en rlchtiynen heeft opgesteld voor de inrich ting en de werking van het fonds Ln tenslotte kwam dan de mededeling in de Troonrede, dat de regering tot Instelling besloten had. Verwacht mag worden, dat het fonds in de loop van 1966 zijn werk zaamheden zal kunnen beginnen. A'og 350.000 krotten dienen vervangen (Van onze parlementaire redactie) DEN I1AAG „liet is ongewenst 1 t de bouw van woniiigwetwonlngen-h over Ie gaan. l>e regering wordt uitgenodigd haar beleid dienox rreenkomstig te her zien". aldus een motie, die In de openbare vergadering van de vaste commissie voor Volkshuisxestlng en Ruimtelijke Ordening in de Tweede Kamer (loor de heer Witte- veen (VVD) werd ingediend. De stemming over deze motie zal volgende week woens dagavond worden gehouden. Volgens de heer Witteveen is by sty- gendc welvaart minder subsidie nodig. Woningwetwoningen zyn zyns inziens al leen bestemd voor de lagere Inkomens, anders begeeft men zich op weg naar een socialisatie van de gehele woningbouw. Minister Bogacrs van Volkshuisvesting heeft verder In de Tweede Kamer ver klaard. dat waarschyniyk reeds dit Jaar 60.00(1 woningwetwoningen in aanbouw genomen zullen worden. Op het ogenblik zyn reeds voor 47.000 woningwetwoningen vergunningen afgegeven. In het bouwpro gramma 1965 waren slechts 45.000 woning wetwoningen Het onderzoek naar de woningbehoefte van het Nederlandse volk heeft onder meer uitgewezen, dat uit de bestaande woningvoorraad 350.000 hulzen l.v.m. krot opruiming moeten worden vervangen. Dat heeft minister Bogaer* eveneens ln de Tweede Kamer medegedeeld.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 5