Pauselijke diplomatie wordt geleerd achter onaanzienlijke facade Ook Igor wacht op een woning 5 BELANGRIJK INSTITUUT door Pa us Clemens XI GESTICHT Spaanse meisjes willen zo gauw mogelijk huwen TEVREDEN MET ROL VAN HUISMOEDER Late huwelijken bij academici IN MOSKOU SCHIETEN FLATS DE GROND UIT ROME Tijdens de derde zitting van het concilie zijn harde opmerkingen gemaakt over de wereldlijke verschijningsvormen van de Kerk, haar staatssecretariaat, diplomatieke dienst, gezantschappen e.d. die niet de geestelijke positie van de Paus als hoofd van de katholieke Kerk in het licht stellen, maar van wereldlijk staat- tran madewtfrkerj weigering van het hoofdbestuur van Sint- Adelbert om op een receptie van de inter- kundig karakter zijn. Enkele concilie- nuntiatuur in Den Haag te verschijnen met vaders maakten zelfs de opmerking dat een weigering die op soortgelijke overwe- het goed en nuttig zou zijn deze instellin- gingen gebaseerd was. Het probleem is gen volledig op te heffen. In ons land is dit deels geconcentreerd op een gebouw, probleem in de zomer van dit jaar midden waarin de „Pauselijke hogeschool van de in de belangstelling geplaatst, door een diplomatie" gevestigd is. Geen bezoeker ran Rome verzuimt 'X na de bezichtiging van Sant' Igna- eio naar het Pantheon over te steken en dan nog een ogenblik naar de Piazza Minerva te gaan. De blik glijdt da gevel van de kerk Santa Maria "^tpra Minerva, die boven een Romeinse tempel gebouwd werd en in haar inwen dige het graf van de heilige Catharina Siena zowel als de grafmonumen ten van de beide Medici-Pausen Leo X en Clemens VII bergt. De ogen dwalen de gevel van het aangrenzende dominicanerconvent, achter welks mu- eenmaal het proces tegen Galileï gevoerd werd, verder over de kostelijke olifant, die voor de kerk staat en een obelisk draagt om dan nog vluchtig het Palazzo af te tasten, dat zich tegen- kerk verheft zonder verder no titie ervan te nemen. Waarom ook? Het ziet eruit als hon derd andere Romeinse Palazzi. Dit pa leis echter herbergt een der beroemd- Kte pauselijke hogescholen: de pauselij- e hogeschool voor diplomatie. de .Pontificia Accademica Ecclesiastica" loals ze op de dag van heden officieel Aeet, de „Adellijkenacademie", zoals ze Inofficieel naar haar oude titel: .Ponti ficia Accademia dei Nobeli Ecclesiastici" genoemd wordt. In het jaar 1701 werd ze door Paus Clemens XI opgericht, juist toen de Successieoorlog Europa begon te vernielen. Wie meent dat deze acade mie, waarover zo weinig gesproken wordt, in de Kerk geen bijzondere bete kenis heeft, vergist zich. Het volstaat erop te wijzen, dat van de laatste ne gen Pausen vijf voormalige nuntii wa- Leo XII is nuntius in Duitsland geweest: Leo Xin nuntius in Mvinchen Berlijn: Pius XII en Joannes XXIII resp. nuntius in Duitsland en Parijs. De huidige Paus was pro-secretaris in het staatssecretariaat. Benedictus XV was auditor aan de nuntiatuur in Ma drid. Twee andere nuntii waren bijna Paus geworden: kardinaal Severoli, voormalig nuntius in Wenen en St.-Pe- tersburg, in het conclaaf van 1823 en kardinaal Rampolla, staatssecretaris van Leo XIII. Leo XE is leerling van deze acade mie geweest, evenals Benedictus XV. Pius Xn heeft er van 1910 tot 1914 als professor in het kerkelijk recht ge werkt. Rampolla, de staatssecretaris van Leo Xm en Merry del Val, voor malig delegaat in Canada en met 38 ja ren kardinaal-staatssecretaris van Pius X, hebben er hun studie gevolgd. Deze feiten alleen zouden kunnen vol- Ptm XIl, dis als professor in het kerkelijk recht van 1910 tot 1911, aan de academie heeft gewerkt alvorens zelf als nuntius ht Duits- kind m de Vaticaatise diplomatie werkzaam te zijn. itaan om de betekenis te demonstre- •en en het zou overbodig zijn erop te wijzen, dat sinds haar bestaan bijna honderd eindexamlnandi de kardinaals waardigheid bereikten, honderden de bisschoppelijke waardigheid en elke af gestudeerde minstens de waardigheid Ivan pauselijke huisprelaat. Weinig genoemd Desondanks wordt hij in de literatuur nauwelijks genoemd. De altijd zo be trouwbare Von Pastor vermeldt in zijn Geschiedenis der Pausen- haar stich ting Jnet geen woord. „De „Grosse Her der" weet van haar niets te berichten. En ook de „Lexikon für Theologie una Kirche" zwijgt erover. Haar n verbleekt volkomen ten onrechte naast de andere pauselijke hogescholen Instituten, zoals de Gregoriana, het Angelicum, hert. bijbelinstituut, de bene- dictijnse hogeschool, Sant Anselmo, het Germanicum en Santa Maria dell" Ani- Clemens XI stichtte de diploma tieke academie als hogeschool voor hen, die voorbestemd zijn tot diploma- -an de curie en geestelijke ambte naren van de kerkelijke staat. Het laat ste doel is met de ondergang van de kerkelijke staat weggevallen. Op de van heden dient zij bijna uitslui tend voor de opleiding van pauselijke diplomaten. Wie tot deze academie, wier protector volgens een beslissing van Pius XI steeds de kardinaal-staatssecretaris is, wil toegelaten worden, moet de theolo gische studies reeds voltooid hebben en daarbij nog de doctorstitel in het kano- nieke recht bezitten, die door de kandi daten meestal aan de Gregoriana wordt behaald. Vervolgens moet hij zich nog een zwaar toelatingsexamen on derwerpen. Twee jaar lang wordt de toekomstige diplomaat geschoold, moet voordrachten bijwonen over internatio naal recht, nationale economie, de ge schiedenis van de pauselijke diplomatie geschiedenis en Latijnse stijlkunde drie moderne taleri leren (steeds En- s, Frans en Duits, als keuzevak ook ïans en een Slavische taal). Na twee jaren volgt het zware eindexamen. Dan gaan de afgestudeerden in de praktijk, komen terecht in het staats secretariaat of reeds direct op de afzon derlijke nuntiaturen. Italiaan Eens luidde de voorwaarde, dat dege- die naar opname in de academie dong, van adel moest zijn. Een voor waarde, die reeds lang afgeschaft is. Maar een andere voorwaarde geldt nog, i stilzwijgende: de kandidaat moet t Italiaan zijn. Een voorwaarde waar- e tot nog toe zelden de hand gelicht Wellicht voltrekt zich onder het hui dige pontificaat zoals op zoveel gebied >k een verandering. Dit betekent intussen niet dat in de pauselijke diplomatieke dienst alleen Italianen aanwezig zijn. Want dikwijls genoeg komt het voor, dat een Paus om persoonlijke of zakelijke redenen een outsider op een diplomatieke post roept. Een der bekendste gevallen is 'an mgr. Ratti. voormalig prefect van de Milanese Ambrosiana, vervolgens prefect van het Vaticaans archief, die zich plotseling door Benedictus XV be noemd zag tot nuntius in Warschau. Deze mgr. Ratti benoemde zijnerzijds, toen hij als Pius XI de pauselijke troon bestegen had, de Milanese domheer Ce- Orsenigo, die hij uit zijn Milanese tijd nog kende en wiens wetenschappe lijke arbeid over Lacordaire, Lamen- nais en Carolus Borromeus hij hoog schatte, tot internuntius in Nederland, vervolgens tot nuntius in Hongarije en tenslotte tot opvolger van mgr. Pacelli de Duitse Rijkshoofdstad, op welke moeilijke post hij tot aan zijn dood in het jaar 1945 bleef. De voorganger Pacelli als nuntius In Mlinchen was eveneens een outsider en bovendien een niet-Italiaan. Het was de Oostenrijkse dominicaan Frühwirt. Tot 1950 werkte als nuntius in Boekarest een Ameri kaan: Patrick O'Hara, bisschop van Svannah. In Joego-Slavië was eveneens Amerikaanse bisschop als nun tius werkzaam namelijk mgr. Hug- i, bisschop van Jamestown, terwijl in Duitsland een Duits-Amerikaan, mgr. Münch tot de post van nuntius geroe pen werd. Voor Mexico benoemde Pius ens een Mexicaan, voor Tsjecho- Slowakije een Zwitser. De laatste nun tius in Polen was een Engelsman, en in Portugal was een Belg, Maximiliaan FUrstenberg, werkzaam. De de- legaat voor Scandinavië ls eer, mgr. Bruno Heim. Zwit- Kleine bezetting In tegenstelling tot de enst van wereldlijke staten is die van het Veticaan seer klein. Het staatsse cretariaat, dat behalve andere taken ook de functies van een pauselijk minis terie van Buitenlandse Zaken uitoefent, de dakverdieping van het Dama- suspaleis ondergebracht. Tot 1870 was 't gevestigd in het mooie paleis van de Consulta. Maar toen Rome door de Pie- montezen bezet werd, had men het vlug in een paar leegstaande ruimten ondergebracht, in de hoop, dat de be zetting slechts van voorbijgaande aard zou zijn. Die hoop bleek vals te zijn. Rome bleef bezet. En het staatssecreta riaat bleef in zijn voorlopig onderdak. Alleen de kardinaal-staatssecretaris be ien ambtswoning op de eerste ver dieping van het Vaticaanse paleis, di rect onder de woning van de Paus. De pauselijke gezantschappen zelf zijn allen zeer klein. Terwijl de am bassades en gezantschappen der we reldlijke staten dikwijls tien of meer personen omvatten, bestaan nuntiaturen meestal slechts uit drie leden: de nun tius, de zogenaamde uditore een soort legatiebeambte en de secretaris van de nuntiatuur. Ook de salarissen van de pauselijke diplomaten zijn belangrijk lager dan die van de vertegenwoordigers der we reldlijke staten. Evenwel de betekenis van het pauselijk diplomatiek korps i: omgekeerd evenredig aan de geringe omvang, alhoewel die betekenis uiter lijk soms weinig zichtbaar is. Elke nuntius, die altijd de rang var een aartsbisschop heeft, is immers niel slechts diplomatiek vertegenwoordiger van de Apostolische Stoel bij de we reldlijke regering, maar is ook een soort orgaan van toezicht op het kerke lijk leven in het betreffende land. In het bijzonder worden bijna altijd de zogenaamde informatieve processen met betrekking tot nieuwe bisschoppen door hem gevoerd. Behalve dat bezitten zij ook vergaande volmachten voor dispensaties en absoluties Naast de bisschoppen, die regelmatig rappor ten over de stand van zaken van hun diocesen aan de curie moeten zenden, zijn ook zij verplicht regelma tig rapporten aan de Apostolische Stoel toe te zenden. Deze nuntiatuurrappor ten behoren tot de waardevolste bron nen van de geschiedeniswetenschap. In verschillende landen, zoals in de Verenigde Staten, bestaat geen nuntia tuur, omdat deze landen geen diploma tieke betrekkingen met het Vaticaan on derhouden. Dan wordt er, indien nodig 'n delegaat benoemd, wiens taak 't slechts is toezicht op de Kerk fende land uit te oefenen. het betref- Eigenschappen Vaticaanstad met Sint-Pieter en Vaticaanse paleizen schuin daar achter. Daar is ook de zetel van het pauselijk staatssecretariaat, het ministerie van Buitenlandse Zaken, centrale van de Vaticaanse diplo- staatsman. die erg ontwikkeld wil lij in tegenwoordigheid van de nun tius bijtende opmerkingen over de Heili- Stoel en de Kerk zelf maakt. Wan- r dan de nuntius de schijn kan wek ken niets gehoord te hebben, doet hij het beste het er maar bij te laten. Wan- echter de woorden rechtstreeks tot hem gericht waren, en hij ze dus niet als niet gehoord kan afdoen, dan blijft hem niets anders over dan ad rem een passend antwoord te geven". Verder wordt het als een volkomen verkeerde opvatting beschouwd dat 'n geschikt diplomaat zijn toevlucht zou moeten nemen tot handige listen. „In tegendeel", aldus Giobbe. „wanneer de nuntius het aanzien van een eerlijk, op recht en loyaal mens te zijn gewonnen heeft, onderhandelt hij zo kort moge lijk. Evenmin is het juist dat men als geschikt en handig diplomaat in uit gaande stukken vrees moet inboeze- donkere en treurige toekomstbeel den moet ontwerpen, vijandelijke en schadelijke projecten moet aankondigen die slechts in de verbeelding van de ge zant bestaan, om daarmee voor de te genpartij een afgrond te openen, hem daarmee te verschrikken en tot toege vendheid en concessies te dwingen. De ze diplomatieke manier van doen, die beter de naam van perfidie en ver raad verdient, moet sterk verafschuwd worden. Een goed gezant, en in de eer ste plaats een nuntius van de H. Stoel, moet ook wanneer hij gedwongen wordt onprettige en nadelige dingen te vertel len, de bitterheid van deze mededeling verzoeten, niet door lege huichelarijen, integendeel, door op bescheiden wijze aanbevelingen te doen, die ten minste het onaangename verkleinen en irzwakken kunnen". Gertrud von Le Fort heeft in haar boek „De zweetdoek van Veronica" de Piazza della Minerva op originele wijze beschreven, maar ook zij maakt van 't paleis van de „Adelacademie" met geen woord melding, zoals ook de mees te bezoekers van dit plein hun ogen slechts vluchtig over de gevel van de academie laten glijden. Zij hebben er geen vermoeden van, dat zich achter de in een der belangrijkste pauselijke instellingen bevindt. Over de eigenschappen van een nun tius heet het in het leerboek van A. Giobbe „Lezioni di Diplomazia ecclesiastica": „De nuntius moet een engel van de vrede tussen de Heilige Stoel en de naties zijn, waarheen hij gezonden is, en hij moet een geest van verzoening bezitten. Daarom zal hij er op bedacht moeten zijn dat zijn woor den steeds vertrouwen wekken. Van de nuntii wordt verder een volkomen we tenschappelijke vorming, breed en uni- >el. niet alleen op het gebied van de hoge wetenschappen, maar ook in de meest verscheidene takken der litera- verlangd. De gezanten van de gro te mogendheden, die machtige legers, talrijke vlooteenheden en belangrijke politieke bondgenootschappen tot hun beschikking hebben, kunnen in onder handelingen gemakkelijk hun stem ver heffen, zodat hun woorden de overtui gingskracht van een Hercules verkrij gen. die bij zijn toespraken een geweldi ge knots in de hoogte hield. De gezant de Heilige Stoel echter blijft geen ander wapen en geen ander middel als dat van te overtuigen. Daarom wordt aan de nuntii aanbevolen dat zij goed thuis zijn In de kerkelijke en we reldlijke geschiedenis van de landen, waarheen zij worden gezonden. Zij die nen zich nauwkeurig in acht te nemen voor de gebruiken der volkeren waaron der zij leven, opdat men rekening kan houden met de neden en gewoonten de nationale vooroordelen. Menigmaal kan het voorkomen «tot een of ander* (Speciale correspondentie MADRID. Nog steeds is het enige doel in het leven van de jonge Spaanse vrouw het huwelijk. Trouwt zij niet voor haar dertigste jaar, dan be schouwt zij zichzelf als een mislukkeling. Zij wordt dan niet zelden uit de hoogte behandeld als „ouwe vrijster, mannenhaatster, kwezel". Bezorgde mama's beginnen deze roeping voor het huwelijk aan te moedigen als htm dochters een jaar of zestien zijn. Al spoedig probeert 't meisje de aandacht van de mannen te trekken door elegante kleding, zeer verzorgd kapsel en soms door een overdadige gezichtsopmaak. Juist die overdreven make-up is het, die de aandacht van de buitenlandse toeristen op haar doet vestigen. Zij denken vaak van deze opgesmukte jonge Spaanse het hunne. Ten onrechte evenwel, want deze meisjes zijn in de regel hoogst fatsoenlijk, echte huis vrouw! jes-in-de-dop en dochters van eerzame families. Zij scheppen er alleen al heel jong behagen in met hun schoonheid te pronken en menen hun doel beter te kunnen bereiken met allerlei cosmetica. Voor de mamas betekent het een triomf, als hun Pilarin vóór haar eenen twintigste in het huwelijks bootje stapt. Noodgedwon gen vormen hierop een uit zondering de late huwelij ken der academisch ge- vormden. De mannen heb ben voor hun dertigste jaar nog geen behoorlijke positie in de maatschappij gezin te kunnen onder houden. Het is dan ook pas vaak tegen hun 35ste jaar. dat zij zich een le vensgezellin kunnen zoeken Het gevolg hiervan zijn jarenlange verlovingen en de trouwe Carmencitu's zijn maar al te blij, uls zij na een zesjarige verloving ein delijk hun arts. notaris of ingenieur voor het altaar het ja-woord horen geven! Beroepskeuze Ruim 80 procent der Spaan- sen slijten hun leven in typisch huishoudelijke be zigheden. precies dezelfde als waarmee hun over grootmoeders zich ook al onledig hielden met eten koken, wassen, naaien, de vloeren dweilen, intussen geduldig wachtende op hun heer en meester. De overige 20 pet kiest bij voorkeur de volgende be roepen: verpleegster, onder wijzeres, kantoorbediende, fabrieksarbeidster, naaister. Vooral voor een goede naai ster is er in stad en land werk aan de winkel, om dat de Spaansen niet van confectie houden. Een klein percentage volgt een middelbare schoolop leiding Momenteel wordt één derde deel van "t aan tal gymnasiumleerlingen reeds gevormd door meis jes 250 0001. terwijl er ongeveer 12.000 jongedames aan de hogescholen stude ren. De meesten hiervan kiezen talen, medicijnen of letteren. Een studievak, dat de laatste jaren veel in trek is bij de senorita's. is de Journalistiek. Er bestaan in Spanje drie hogescholen voor journalistiek, waartoe men toegelaten kan wor den door middel van een vrij zwaar vergelijkend examen. Men eist gymna siumopleiding als basis, als mede een brede algemene ontwikkeling. Na een drie jarige vorming kunnen de dames gemakkelijk een baan krijgen bij radio of televisie, ofwel by de redac tie van een van de steeds talrijker wordende damea- tijdschriften. Op letterkundig gebied heb ben de laatste tijd tiental len Spaansen de aandacht getrokken. Anderen ver wierven premies met hun romans of gedichten Be roemd zijn Carmen Laforet. Mercedes Salisachs. Euge nia Serrano. Dolores Medio en Lili Alvarez Sommigen zijn hoofdredactrices van 'n damesblad, anderen leiden een modehuis of een uitge verij. Zij allen houden van tijd tot tijd goed doorkne de conferenties voor aca demische centra Deze intellectuele minderheid vormt een sterk contrast met hun onontwikkelde landgenootjes. Zij vormt de maatschappelijke voorhoe de. zonder echter ..blauw kousen" te zijn. Want ook zij zijn van mening, dat het ergste dat ook een be- Dienstboden De laatste jaren zijn veel senorita's begonnen te rei zen. Meisjes uit welgestelde gezinnen trokken naar Frankrijk of Engeland om de taal te leren: de minder financieel bedeelden gingen zich in Londen of Parijs als dienstboden verdienstelijk maken. De allerenergiek- sten vertrokken zelfs naar Australië, waar zy binnen het jaar trouwden In Lon den werken 25.000 Spaun- sen als hulp in de huishou ding.'in Parijs 75.000! Ook in Duitse en Zwitserse in dustrieën hebben talrijke Spaanse meisjes voorlopig hun bestemming gevonden Zij verblijven een jaar of drie in den vreemde om met een flink spaarsommc- t je naar Spanje terug te keren Daar trouwen zij voor zien van flat en uitzet! weldra met een aardige Pepe of Julién. Hun kapi taaltje wordt besteed aan de aanschuf van een mo derne woning, soms zelfs met centrale verwarming, lift en portier! Met zon stevige flat van cement- eonstructie als uitgangsba sis trouwen de jonge Span jaarden graag met, die werklustige meisjes, zelfs al verdienen zij zelf nog niet voldoende Want de vrou wen kunnen altijd, ook in hun huwelyk. zich als huls houdster of naaister ver- dienstelyk maken om enke le peseta's meer te ver dienen. Tevreden In principe zyn de Spaan sen van mening, dat zij. eenmaal getrouwd, niet meer buitenshuis moeten gaan werken. De gehuwde vrouw, die in Spanje op een kantoor or in het bedrijfs leven werkt, is een uitzon dering. De meeste arbei dersgezinnen kunnen ech ter niet rondkomen met het lage salaris van de man. zodat de vrouw uit naaien or uit boenen moet guan. Soms ook werkt zij des morgens enige uren in een conservenfabriek, waar zij 90 cent per uur verdient. Werksters verdienen ge middeld een gulden per uur. Door hard te werken en nooit uit te gaan slaagt Carmen erin. de eindjes aan elkaar te knopen. Huur enige perspectief ls lekker eten koken voor haar echt genoot. en hem kinderen schenken. Het gemiddelde kindertal is 3 5 per gezin. Over geboorteregeling heeft de Spaanse nauwelijks ho ren praten. Zij is tevreden met haar rol als huismoe der Een Spaanse spreuk zegt: „Wanneer de vrouw trouwt, worden haar ernsti ge problemen opgelost, maar wanneer de man trouwt, beginnen de hoofdbrekens voor hem pos". MOSKOU (UPl) Igor is een 25-Jarige Moskovict met een goede betrekking, een geregeld Inkomen en een kleine slaapkamer die bij de zijne mag noemen. Igor aarzelt, met trouwen, omdat zyn vrouw en h(j dan zouden moeten Intrekken In de twee-kamer woning die bij nu deelt met z(|n ouders. Alleen als er kinderen zouden komen, zou Igor een „spoed geval" worden en In aanmerking komen voor een kleine behuizing voor zich en s|jn gezinnetje. De mogelijkheid voor een appartement geheel voor zich alleen, of een flat samen met een vriend, is uit gesloten. Die zijn uitsluitend voorbehouden aan ge zinnen. Toch vind Igor dat hij goed af is. In een stad met een van de ergste woningnoodtoestanden ter wereld, mag een jongeman met een eigen kamer, al is het er dan een van het zijkamersoort, niet klagen. De Russische regering heeft in recente jaren gepro beerd de achterstand in de huizenbouw in te halen door een ambitieus bouwprogramma. Torende kranen tekenen zich al tegen de lucht, vooral aan de periferie van Moskou. Het huizenbouwgemiddelde per hoofd van de bevolking ligt hoger dan waar ook in Europa en is tweemaal zo hoog als het Amerikaanse, maar de noodtoestand blijft bestaan. Uiit een statistiek blijkt het. Elke dag 300 In Moskou worden «Ote flatwoningen opgeleverd. Elke dag trouwen er >G paartjes, en elke deg worden 300 tondelen geboren. Het gemeetetx-stuur van Moskou hoopt, dat men het huidige bouwtempo aanhoudt, de woning nood tegen 1980 tot het verleden zal behoren. Dan zullen versnelde bouw en regeling van de stadsbe volking betekenen dat elke Moskoviet 10 vierkante meter woonruimte de zijne mag noemen. De eerste bewering van het Moskouse gemeente bestuur is eentor aanvechtbaar om meer dan één Nieuwe woningen worden voor twintig Jaar ge garandeerd, maar ontoereikend materiaal en methoden doen flats van twee jaar er in veLe gevallen al uitzien als flats van 15 of 20 Jaar. Gevreesd wordt dat ze tegen 1980 op instorten zullen staan. De Moskouse bevolking telt momenteel 8.4 mil joen zielen. De Russische overheid hoopt dat ze tegen 1980 op T miljoen kan worden gehouden wat een indrukwekkend sociaal en demografisch feit sou zijn. y*ei vso wat op het ogenblik in Moskou wordt gebouwd is experimenteel. De overheid zoekt naar de beste materialen en ontwerpen. Het resultaat hiervan moet een grote mate van ondoelmatigheid zijn. Dertig per blok In Moskou worden geen particuliere, voor één gezin bestemde huizen gebouwd. Alle nieuwbouw zijn flats van ongeveer dertig per blok. Vele zijn vier ver diepingen hoog en hebben geen lift. Men wil deze bouwwijze laten vallen en vervangen door vijftien verdiepingen tellende torenflats met liften. In de woningen is samenleven het wachtwoord. De meeste gezinnen zijn samengeperst in twee kamers, met een keuken en een badcol. Beide kamers zijn noodzakelijkerwijs slaapkamers. De huur Ls laag: vijf roebel per maand voor een kostwinner die 150 roebel of meer per maand verdient. De mogelijkheid bestaat tot het kopen van coöperatieve tweekamerflats van 2600 roebel, waarvan 40 procent moet worden aan betaald en de reut kan worden voldaan in vijftien jaar. De vraag is zo groot dat zulke coöperaticflata snel weg zijn- In westerse ogen is er met de utiliteitsbouw In Moskou geen kans op architectonische variaties, op vorming van een echte Russische bouwschooL De nieuwe gebouwen zyn onveranderlijk rechthoekig en hebben weinig dat het oog streelt. Voor Ruseen als Igor klinkt dergelijke kritiek als gent. Wat hgj wil is meer woonruimte. nu. Hst rr-oet gezegd worden dat do regering haren op snaren sohijnt te zetten om ze hem te geven.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 15