Nieuw Artis-aquarium op schol en bot Rechtvaardiger kiesstelsel van mr. Van Ommen Kloeke ndanks hondshaai en soepschilpad Rotfumeroog blijft wandelen Jan Toxopeus (Van onze oorrespondent AMSTERDAM Op 27 oktober word in het Amsterdamse Artis de geheel gerestaureerde grote zaal van het aquarium officieel opengesteld. De bescheiden plechtigheid betekent ook in finan cieel opzicht een mijlpaal zij markeert namelijk het moment, waarop de kosten van de op knapbeurt, die het exotische vissenpaleis ondergaat, het miljoen hebben overschreden. ,,U vindt dat natuurlijk een hele hap geld", zegt de heer F. de Graaf, die als een goedmoedige Neptunus regeert over het schemerige wereldje van de miniatuur-diepzee, ,,maar dat is schijn. Wij zijn geen kermisattractie, geen wildebeestenspul, dat de kosten bij de bezoekers hoopt terug te vangen en er nog een grijpstuiver aan wil verdienen ook. Natuurlijk vinden we het fijn, als de mensen bij ons komen kijken, en we proberen ze waar voor hun geld te geven een paar haaien en zo maar als ik zeg, dat wij hier het grootste aquarium ter wereld hebben, spreek ik allereerst met de trots van een wetenschapsman niet met die van de circusbaas. IGEN, O NLANDSE VISSEN ONTBREKEN NOG OP 'S WERELDS GROOTSTE WATERDIEREN EEST In dat lichit bezien, vindt de heer De Graaf, is een miljoen maar een beschei den bedrag. „Ik heb hier 700 verschillen- le soorten vissen zitten: 400 zoetwater- 170 tropische vissen en de rest oorten uit de Atlantische Oceaan, de Middellandse Zee en de Noordzee illes bij elkaar een tweeëneenhalf dui tend exemplaren. Wij zijn daarmee zelfs iet beroemde aquarium van West-Berlijn ■oorbij gestreefd. Dat is mooi, zult u eggen. Jawel, maar weet u, wat ik mis? de doodgewone eigen inlandse de kabeljauwachtigen, de rijtuig, de botten en de scholletjes. En Reet u, hoe dat komt? Omdat we niet de 10.000 gulden kunnen missen, die het toelsysteem kost, waarmee het water op juiste temperatuur gehouden kan morden. Ik kan de schooljeugd soep- childpadden laten zien, verpleegster- achtpotige inktvissen en zelfs een ichool pirhanja's, maar als zo'n joch naar me toe komt en vraagt: meneer De af, waar zitten de stokvissen?, dan ït ik antwoorden: zoek ze maar op in boekje Jan, want ik heb ze hier Er heerst in Nederland een wijdver- reide misvatting als zou Artis eigen- i van de gemeente Amsterdam, minder waar. De gemeente Am- terdam steunt de befaamde dierentuin, lie zij binnen haar grenzen heeft, slechts net restauratiekredieten, die aangewend vorden „tot het hecht en sterk houden Ier gebouwen", zoals in de overeenkomst ïadrukkelijk staat gestipuleerd. De kos- de inventaris en de technische Uitrusting zijn voor Artis zelf. De heer >e Graaf: „In Duitsland gaat zoiets ge- nakkelijk. Daar krijgen de dierentuinen lies van de industrie. Maar Wij wij moeten het hebben van een ïrfenisje hier, een legaatje daar. Wij heb- >en moeten schrapen om het geld bij el- caar te krijgen. Je kunt links en rechts jaan bedelen natuurlijk, maar dat zou in trijd zijn met onze traditie. En een abrikant, die zegt, vooruit, hier heb je koelsysteem, maar je moet er een x>rdje bij hangen, dat mijn frisdrank zo •zond is, lusten we ook niet. Hoe dan >k ik zit met het probleem, dat k de schooljeugd en de studenten onze doedeigen kabeljauw niet kan laten [edaan, die iedere klassieke opvatting het houden van vissen in gevangen- chap hoonlachend tarten. Wandelend de duizend-en-een-nacht-wereld an de diepzee, die achter het mysterieus lanzende vitrineglas zit ingeblikt, kan de De Graaf je plotseling bij de arm akken. „Daar", wijst hij. „Een garnaal, symbiose leeft met een zee-ane- Ik zou niet weten, in welke andere ierentuin ter wereld je hetzelfde kunt i". De zee-anemoon is een bleek, week rganisme, omgeven door een krans van netelbatterijen bezette tentakels, dies, wat met dit doeltreffende wapen aanraking komt. sterft 'n snelle dood. laar niet de garnaal; hij heeft zich dood gemoedereerd in het hart van de krans genesteld en de anemoon laat hem met rust?. Waarom? De wetenschap kan het slechts gissen. Misschien duldt het vlees etende gewas zijn weerloze gast, omdat hij kan dienen als lokaas voor andere vissen, die dan- wel dooi de tentakels worden dood geneteld. In leder geval heeft men thans vlak naast de deur, in Artis namelijk, de unieke kans, zo'n geval van symbiose samenleving in zyn meest ver borgen facetten te bestuderen. „Daar heb je nu wat ik bedoel", zegt de heer De Graaf. „Voor het publiek hoef je zo iets niet te houden, dat ziet er 'net fyne toch niet aan af. Maar wy hier zyn van mening, dat een dierentuin nog andere belangen moet dienen dan de nieuws gierigheid van de massa. Uitstervende soorten voor het nage slacht bewaren bevoorbeeld. Studiema teriaal leveren. Helpen bij het door gronden van de diepste geheimen van de natuur". Om deze reden vooral en niet om de oppervlakkige kijklust van het publiek te bevredigen heeft het Artis-aquarium dè laatste jaren kosten noch inspanningen gespaard om de collectie van 175 soorten op ruim 700 soorten te brengen en om het sterftecijfer onder de tere diepzee organismen van 30 tot 10 procent terug te brengen. De heer De Graaf: „Vooral het laatste, 'want wat heb je aan zeld zame vissen, als ze na twee, drie maan den doodgaan? Zo hebben we enorm gepuzzeld op de beheersing van de mil joen liter water, die door onze bassins circuleert. Dat is een lastige zaak, want wanneer je zeewater in een aquarium brengt en vervolgens met vissen bevolkt, gaat het meteen chemisch afwijken het wordt giftig. Wij hier zijn er uit eindelijk in geslaagd, dit proces met behulp van bacteriële afbraak te ver tragen, 'terwijl we anderzijds een me thode heben ontwikkeld om vissen een chemicaliënbad te geven, waarbij ze via de kieuwen de noodzakelijke medica menten innemen. Op die manier kunnen we momenteel dieren houden, waarvan tot voor kort werd aangenomen dat ze zelfs de meest kortstondige gevangen schap niet zouden overleven". De geep is zo'n dier. Hij zwemt, was de gangbare ervaring, nauwelijks in een aquarium rond, Of hij breekt, opbotsend tegen de glazen wand, zijn lange tere kaak en sterft. In het Artis-aquarium echter kan men verschillende scholen gepen zien. die kerngezond zijn en zich opperbest thuis schijnen -te voelen. „Wij hebocn ook met het probleem gezeten', zegt de heer De Graaf, „maar wij hebben uiteindelijk de oplossing gevonden. Gepen namelijk, ontdekten wij, hebben de ge woonte. in een rechte lijn weg te vluch- wanneer ze schrikken. In de Noord- kunnen ze dat ongestraft doen zijn geen obstakels maar in een bassin natuurlijk niet. Toch hielden ze, ïeer ergens hard met een deur ge slagen werd, er een luidruchtige brom- voorbij kwam, vast aan dit gedrags patroon. Het gevolg was, dat ze zich te pletter zwommen tegen het glas". Met deze wetenschap gewapend sloeg de De schildpadden worden vertroeteld. uiteenlopende soorten vissen de meest uiteenlopende voorzieningen geschapen. Koraalvissen blijven in het Artis-aqua rium in leven, omdat het zeewater, waar in zij rondzwemmen, met behulp van ultra-violet licht wordt ontdaan van schadelijke huidparasieten, en murenen blijven in leven, omdat in hun bassin de schuilplaatsen worden ingebouwd, waarin zij zich veilig voelen om niet tot moor dende, alles vernietigende aanvallen op tegenstanders over te gaan zij wonen in Artis zelfs vreedzaam samen met De heropening van de gerestaureer de grote zaal wordt extra luister bijge zet door de ingebruikneming van vier nieuwe hoekbassins vol super-zeldzame waterbewoners. Allereerst is daar een aangetast, zodra ze boven water werden Australische longvis, die 1800 gulden ge- gehouden. en dat verwondingen, ver- kost heeft en een speciale uitvoervergun- oorzaakt door losgeraakte schubben, niet i ning van de Australische regering be- mcer genazen. Maar als je een haring I hoefde. „Een levend fossiel", zegt de onder water laat en niet met harde voor- heer De Graaf opgetogen. „Een laatste overblijfsel van de diersoorten, die 600 miljoen jaar geleden ontstaan moeten ^-*^4 zijn en die het tijdperk inluidden, waar- ,A in de amfibieën zich afscheidden van de vissen om de eerste landdieren te wor den. Het is een knaap van ruim een meter lang en hij heeft ons veel kop zorgen gekost, want toen hij hier einde lijk aankwam, weigerde hij te eten. Wat we hem ook gaven aan wormen en aas, hij hield de kaken op elkaar. In op perste wanhoop hebben we, door rood vlees aan repen te snijden, geprobeerd een bepaald soort Australische worm na te bootsen en vanaf dat moment gaat 't uitstekend met hem". In het tweede nieuwe zoetwaterbassin komt een school van zeven pirhanja's. Iedereen kent deze dieren wel van naam. /,|j bevolken de rivieren van Zuld-Ameri- ka en staan erom bekend, dat zy 2ich bÜ het geringste spoor van bloed by duizend aquarium-staf aan het experimenteren. Men voorzag de betrokken bak van een nachtlichtje, zodat de dieren zich ook in het donker konden blijven oriënteren. School De eerste school, waarop deze voor zorgsmaatregel werd toegepast, bleef onmiddellijk drie jaar in leven en stierf pas een massale dood. toen ze tydens een verwoed paringsgevecht vergat, dat De Graaf en zijn mannen op een uitbarsting van dergelijke driften nog niets gevon den hadden. „Ook mot haringen is iets soortgelijks aan de hand geweest", zegt de heer De Graaf. „Het was onmogelijk, ze te houden, totdat wij de gelukkige ontdekking de den, dat hun gevoelige slijmvlies werpen in aanraking brengt, is er niets aan de hand. We hebben de school uit eindelijk weggedaan, omdat we de men- weer eens iets anders wilden laten Zo werden voor de meest en het ging weer goed, totdat we er op een dag maar acht telden en wisten: ze willen opnieuw verhuizen. Nu zijn er nog maar zeven en we hopen, dat het er in het nieuwe aquarium zeven zullen blijven". Daarnaast komen er twee nieuwe zoutwateroassins Het ene zal gevuld worden met onder meer twee verpleeg- stershaaien. een Indische hondshaai en drie tropische murenen. De heer De Graaf over deze rovers sprekend als of hij het over goudvissen had „Een leuke combinatie en ze moesten toch verhuizen, want ze waren uit hun bak gegroeid." Het vierde bassin? Dat weet nog niemand. In het ergste geval komt er de achtpotige inktvis in, die Artis tot nu toe als verrassing achter de hand heeft gehouden, maar de heer De Graaf hoopt op iets beters. „Ik weet niet of het lukt. maar ik ben bezig, een ko lonie wenkkrabben naar hier te halen. Als het lukt, wordt het iets heel bijzon ders. Wenkkrabben zijn namelijk zeer byzondere dieren. Ze leven half amfi bisch in de getijdenzone van de oceaan. Als het eb is, komen de mannetjes uit de modderholen te voorschijn. Hun rech- terschaar is drie maal zo groot als hun linker en bovendien fel wit gekleurd. Daarmee gaan ze voor de ingang van hun schuilplaats zitten zwaaien, deels, om concurrerende mannetjes op af stand te houden, deels om belangstel lende wijfjes naderbij te lokken. Hoe wel ze zich in gevangenschap tot nu toe niet voortplanten, heb ik goede hoop, dat ze dit gedragspatroon, eenmaal in Artis, niet zullen verloochenen". De wenkkrabben worden een attrac tie voor het grote publiek -r de werven de toon, waarmee de heer De Graaf spreekt over hun eventuele komst, laat daar geen enkele twijfel over bestaan. Ook de Australische longvis is zo'n at tractie en de school van vraatzuchtige i Piranha's en de Indische hondshaai Daarnaast echter hoopt Artis, geholpen door de restauratie van zijn aquarium, j zijn wetenschappelijke arbeid te kunnen blijven doen. In stilte. Ten behoeve van bio-1 logie en nageslacht. Met gebruik making van kabeljauw en bot en schot en wijting, als tenminste er- j gens de 40.000 gulden vandaan komen die nodig zijn voor het koel- j systeem (Van een oneer verslaggevers) DEN HAAG Rot- tumeroog, het kleine eiland tegen West duits gebied aan, wordt door Rijks waterstaat niet prijs gegeven. Ook niet, wanneer Jan Toxo- peus i' - als laatste voogd af scheid neemt van dit wonderlijk stuk na tuur, dat al sinds jaar .en dag in de Waddenzee heen en weer wandelt. Jan Toxopeus mag dan wel geen opvolger meer krijgen, Rijks waterstaat denkt er niet aan het eiland te laten wegwande len. Binnenkort krijgt een voogd toezicht op Rottumeroog en op Rottumerplaat. Het werk op het eiland blijft doorgaan even als dat op de plaat. Beide zijn te belang rijk, ook voor de toe komst, wanneer het Waddengebied aan inpolderen toe is. Jon Toxopeus ls een beet je verbitterd. Hij loopt rond met de geduchte, dat Rijkswaterstaat z'n eiland «ril opgrven Hij heeft er sinds 1936 toezicht op uitgeoefend en kan er nauwelijks af scheid van nemen. Rijks waterstaat is nu weer een beetje boos op Jan Toxo peus. omdat hij omgen c. weert, die hy niet waar kan maken en die ook niet waar zyn. Rottum""- oog wordt niet aan het spel van zee en wind prijsgegeven. Rijkswater staat blijft er werken tegen de duinafslag en voor de winning va-> '"''er aangroeiend stuk Ie land. „Straks wandelt het eiland gewoon weg", zegt Jan Toxopeus „Geen sprake van", oordelen de deskundigen van Rijks waterstaat „Het eiland wandelt heen en weer. Dan weer iets naar oost, dan weer wat terug naar west. Dat hangt helemaal af van de stromlrven en van de wind Het toezicht blijft er dus. Van de nieuwe vo^d. die eiland en pluat onder zyn beheer krijgt, van de mannen van Rijkswater staat en van de ryks- politle die er voortdurend controleert. Iedereen geeft toe. dat het voor een urnn. ,die zich sinds 1936 heer en meester op dit final stuk je Nederlandse grond ge- moet geen dingen zeggen die niet kloppen Rijkswaterstaat acht liet niet meer nodig, omdat het toezicht van een man over eiland en plaat als voldoende beschouwd Daar volt weinig op te zeggen. Romantiek moet het hier. zoals overal, af leggen tegen de nuchtere werkelijkheid vun alledag. Zoiets verbittert een man als Jan Toxopeus HU is te lang een soort van alleenheerser ge- het eiland Intussen bijna weest. dan dat hy het andere leven normaal kan vinden. Dat begrijpt IJ^jk&water- staat ook he.-l goed. „Maar hij moet geen din gen zeggen die niet klop- toekorast echt hor graag hij tn de voet stappen voeld heeft, niet meevalt Jan zou willen stappen, pen Inplantingen moeten het wandelen tegengi tallen oj) het slachtoffer werpen en hem of baar In enkele seconden tol op hel bot afkluiven. De oppasser, die eens bij het voeren in zyn vinger gebeten werd. kon dit lichaamsdeel slechts redden door het als de bliksem terug te trekken. De u-*r De Graaf „Niet. dat wij ze hier voeren met levend aas de dierenbescherming kan wat dat betreft eerust zyn. Omdat we ze heel jong hebben gekregen, heb ben we ze op kunnen voeden tot normale eetgewoonten. Toch hebben zy ook voor een verhaal gezorgd en nog wel let» In de trant van het lied over de kleine negertjes. Oorspronkelijk hadden we namelijk tien piranhas en het ging allemaal best. Maar op een dag telden we er op eens negen - de opgroeiende booswich ten vonden hun bak wat klein worden en losten dit ruimtelijke vraagstuk op door de zwakste van het gezelschap op te vreten. We gaven ze een groter bassin (Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De wens naar hervor ming van ons kiesstelsel leeft reeds lang. Zo'n hervorming moet echter aan gepast zijn aan ons land. Men kan geen buitenlandse stelsels zo maar gaan over nemen. Maar als de volksvertegenwoor diging het wil, dun ligt een dergelijk nieuw stelsel gereed, uitgedacht door mr. dr. W .K .1. van Ommen Kloeke. Daarin bestaat de mogelijkheid het contact tussen kiezer en gekozene te herstellen, het voert het districtenstel sel in. maar handhaaft tegelijkertijd de evenredige vertegenwoordiging. De op lossing is eigenlijk het ei van Colum bus: hanteer het systeem van de ver kiezingen voor de Eerste Kamer, ook bij de stembusstrijd voor de Tweede Kamer. Verdeel dus het land In vier districten en bepaal, dat de kandidaten ook de districten moeten komen. In een vraaggesprek, dat wij met hem mochten hebben, legde mr. secre taris van de kiesraad, deze oplossing Al voor Eerste Kamer in gebruik pasklaar op tafel. Een dergelijk sys teem, aldus de heer v. Ommen Kloeke, kennen wij In Nederland en ls dus niet vreemd aan onze tradities en gewoonten. Bovendien bereikt men er precies mee. wat men bereiken wil, zonder In de gro te nadelen te vervallen van het distric- tenselsel, zoals 't ln Engeland fungeert of van het gecombineerde stelsel, dat Duitsland kent. Een simpele berekening leert, dat In een Tweede Kamer op basis van de verkiezingsuitslag van 1963, rie KVP 54 zetels (nu: 50) zou hebben, de PvdA 48 zetels (nu: 43) sn ds Boeren 1 zetel (nu (3). Bij deze berekening is uitgegaan van het bevolkingscijfer in de verschil lende provincies. Nederland is daarbij, overeenkomstig het Eerste Kaïner- kiesstelsel verdeeld ln vier groepen: groep 1 Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg, tezamen 3.498.140 inwoners, goed voor 44 zetels. grocp2: Gelderland, Overijssel. Groningen en Drente tezamen 2.988.111 Inwoners, goed voor 38 zetels, groep 3 Noord- Holland en Friesland, tellende 2.610.965 inwoners, goed voor 33 zetels en groep 4Zuid-Holland met 2.787.124 Inwoners, goed voor 35 zetels. De theorie van het systeem, dat de heer Van Ommen-Kloeke heeft uitge dacht, la overigens geheel In overeen stemming met de opvattingen, die bij de meerderheid van de Kamer leven. Het effect van het plan, dat de heer Van Ommen-Kloeke heeft ontwikkeld ls geen landelijke verhoging van de kies deler, maar een kiesdeler, gebaseerd op het aantal stemmen en zetels, dat per district beschikbaar is.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 13