K Crisis kloosterleven niet opgelost door het concilie Woningbouw zal snel vrijer zijn HULP AMBTENAAR VERLOOPT TRAAG BINNENHOF Van echte doorbraak geen sprake Paus kondigt in St.-Pieter 5 documenten af „Toekomst zit in verletbestrijding" Hul pambtenaar Yerkeersmonster is politieman te machtig DICTATORIALE MAATREGELEN NOODZAKELIJK Levensgevaar in geijsers van Nijmegenaren Veel te gewichtig voor een huis DONDERDAG 28 OKTOBER 1965 (Van onze concilieverslag gever dr. A. v. d. Weijer) ROME. Eén van de stukken die vandaag plechtig door de Paus worden gepromulgeerd. handelt over de aangepaste vernieuwing van het religieuze leven". Door de overladenheid van het concilie programma in de afgelopen weken hebben wij niet de gelegenheid kunnen vinden om nader op inhoud en strekking van dit stuk in te gaan. Aangezien het over een gewichtige aangelegenheid gaat, die velen in hun persoonlijke leven raakt, willen wij nu enkele ver klarende kanttekeningen maken. De noodzaak van een conciliaire uit spraak over de vernieuwing van het re ligieuze leven hoeft niet meer te wor den aangetoond. Al te duidelijk sprin gen de crisisverschijnselen in het oog, waarmee praktisch iedere orde of con gregatie heeft te kampen. De roepingen lopen terug op soms ca tastrofale wijze, leden treden uit of val len af, het gemeenschapsleven komt onder spanning te staan omdat jong en oud elkaar niet meer begrijpen, de nog altijd aanwezige geest wordt bijna ver stikt door juridische bepalingen uit lang vervlogen tijden, de overheid toont zich onzeker in het uitzetten van de koers en de gemeenschap verliest langzamer hand zijn gezonde zelfvertrouwen. Toen Vaticanum n bijeen werd ge roepen en al spoedig liet zien, dat het in staat was om lang vergrendelde deuren open te stoten, herleefde in de harten van vele religieuzen de hoop. Misschien zou dit concilie voor de on geveer twee miljoen paters, broeders en zusters over heel de wereld de zet worden van een echt reveil, vai blijde en enthousiaste vernieuwing. Per slot van rekening was ruim een derde van alle concilievaders van huis uit re ligieus en kwamen zowat alle deskundi gen uit religieuze kring. Namen als Congar, Rahner, "Danlelou, Chenu, De Lubac, Courtney-Murray en Schillebeeckx zijn er om dit te illustre ren. Die moesten met zijn allen toch in staat zijn om over de vernieuwing van het religieuze leven enkele inspireren de dingen te zeggen. Invloed Het heeft laten we dat meteen maar vast stellen niet zo mogen zijn. Degenen, die het eerste ontwerp heb ben samengesteld, stonden sterk onder invloed van de congregatie der religieu zen, die maar het liefst aan de geves tigde structuren en de gegroeide tradi tie wilde vasthouden. De inbreng van de theologen, ook van bovengenoemde religieuze kopstukken was uiterst ge ring, omdat zij aan een echte theologie van 't religieuze leven nooit waren toe gekomen: zij hadden al hun aandacht besteed aan de ecclesiologie, sacramen tenleer en de oecumenische beweging. Toen het stuk in de concilie-aula kwam heeft men zich er Bnel van af gemaakt omdat er belangrijker dingen aan de orde waren als de vrijheid van gods dienst en de collegialiteit van het we reldepiscopaat. De beste inbreng in het debat werd nog geleverd door enkele se culiere bisschoppen (noemen wij alleen maar Suenens, Döpfer en Charue) die voorstelden tot een ingrijpende operatie VATICAANSTAD (Reuter) Het tweede Vaticaanse concilie is vandaag op de sevende jaardag van de ptrus- verkieting van wijlen Paus Joannes die liet concilie bijeenriep en In het najaar van 1962 opende in plechtige openbare j sitting bijeengekomen in de Sint-Pleter- basiliek voor de afkondiging door .Paus Paulus van v(jf documenten waaraan j reeds op besloten werkvergaderingen goedkeuring was gehecht. Hierdoor is het aantal tot dusver door het concilie voltooide documenten op een totaal van tien gebracht. Vandaag wer den afgekondigd decreten over de pasto rale taken van de bisschop, de ver nieuwing van het kloosterleven, de op leiding van priesterstudenten en het christelijk onderwijs en een verklaring over de verhouding van de kerk tot de nlet-christelijke godsdiensten. Als van groot algemeen belang wordt aangezien het tienduizend woorden lange stuk over de taak van de bisschoppen, waardoor diepgaande hervormingen in het bestuur van de Kerk mogelijk worden gemaakt, In een toespraak zei Paus Paulus dat het „hernieuwde gelaat van de Kerk" ook zou worden aanschouwd door de volgelin gen van andere godsdiensten zoals „de Joden, die zeker geen voorwerp van ver werping of wantrouwen, maar van eer bied liefde en hoop zijn". Hij zei zich getroost te voelen dat hij de mis mocht concelebreren met bisschoppen van ach ter het ijzeren gordijn „waar de vrijheid is beperkt". Hij sprak de hoop uit dat er in die landen betere tijden zouden aan breken. 's Pausen concelebranten waren Stefan kardinaal Visjinski, primaat van Polen, Jo6eyf kardinaal Slipjy, de Oe- krainse aartsbisschop die jarenlang in Russische gevangenschap is geweest. Josef kardinaal Beran. aartsbisschop van Praag, en Franjo kardinaal Seper van Joego slavië. Waarom niet direct een „first class" aansteker? S/LVERJHATCH FIRST CLASS (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Minister Bogaers van Volkshuisvesting is van plan op korte termijn de zaak van het vrijer maken van de woningbouw In studie te nemen. Eerst moet de huurwet door belde Ka mers z|jn aangenomen. Dan komen er ambtenaren vrjj om zich met de inge wikkelde problemen van decentralisatie en liberalisatie intensief te gaan bezig houden. Maar reeds begin volgend jaar wil de minister contact gaan opnemen met de colleges van Gedeputeerde Staten in Noord-Brabant. Noord-Holland, Limburg. Groningen, Friesland en Drente, waar met het nieuwe beleid een begin zal wor den gemaakt Tijdens de behandeling van de begroting door de commissie uit „Trouw" in ARKA-telegrani aan Juliana traag behandeld De Tweede Kamer laat b(j voorbeeld al jarenlang een loópje met zich nemen voor wat betreft de reorgani satie van het georganiseerd overleg in I ambtenarenzaken. Er is meer politieke druk nodig. Er had In de Kamer meer be reikt kunnen worden als men er meer „bovenop" gezeten had. Dit betoogde de voorzitter van de alg. r.-k. ambtenaren vereniging mr. G. A A. M Boot gisteren op de tweede congres dag van de A.R.K.A. in de Haagse Die rentuin Mr. Boot zei, dat de A.R.K.A. prijs stelt te gaan. Maar dat was niet naai de zin van de meeste generale over sten, die met de congregatie van df religieuzen in de rug voor een voor zichtige koers pleitten en voop ding van het ingediende stuk. Kans gemist Naar onze vaste overtuiging hebben de reguliere oversten hier de kans vai hun leven gemist. Was het hun meren deels gevorderde leeftijd, die een ro speelde? Waren 't hun Romeinse instel ling en opvoeding? Was het hun instinc tieve afweerhouding tegenover de secu liere bisschoppen, die naar hun mening „niets van het religieuze leven begrij pen?" Was het hun onderlinge ver deeldheid, die belette tot een krachtige atellingname te komen? DEN HAAG (ANP) „Ik durf nau welijks 'n schatting te geven van het aantal steden, waar de commissaris van politie of de chef van verkeerspolitie laat weten, dat 't voor hem 'n onmoge lijkheid ls om verder de verantwoorde lijkheid voor de verkeersafwikkeling in de stad te nemen. Wie op het ogen blik wat meer achter de schermen In onze gemeenten kan kijken, valt het op dat dreigende conflicten tussen de ver antwoordelijke technische en operatio nele diensten en de bestuurders steeds talrijker worden" Dit verklaarde ingénieur H. M. Goud appel C.I. hoofd van het adviesbureau voor verkeersonderzoek en verkeers planning te Delft, in een voordracht te 'sHertogenbosch ter gelegenheid van de studiedagen over verkeersorde- ning, belegd door het NIRIA (Neder lands Instituut van reglsteringenieurs en afgestudeerden van hogere techni sche scholen). Ingenieur Goudappel constateerde, dat wat het verkeer in de steden betreft op vele plaatsen in de drukke uren toe standen van volledige verzadiging wor den bereikt. We staan voor het feit, al dus lng. Goudappel, dat we op korte termijn vele maatregelen zullen moeten nemen om het verkeer in onze steden gaande te houden. Voor het ter hand ne men van plannen op lange termijn ia het al te laat. We zullen op kort zicht Dat overheden hun kansen voorbij la ten gaan als het een positieve benade ring van de verkeerssituatie betreftts al meer vertoond. Het standaardvoor beeld is de V.S., waar men zelfs ve le verkeersplannen in krampachtige haastacties heeft moeten realiseren om dat het te laat was. En dat was in een land waar de motorisering zich nooit zo snel heeft ontwikkeld als dit thans in West-Europa het geval is. Wij zijn dus nu in of nabij een situa tie waarbij er niets anders op zit dan nog maar het beste te maken van het geen we hebben. Enerzijds wellicht een prettig standpunt, anderzijds een dode lijke bedreiging voor onze steden en ei genlijk voor onze maatschappij, waarin de communicatie zo'n belangrijke rol speelt. Het gaat er nu n.l. om dat we eerlijk stellen wat „het beste" onder de gegeven omstandigheden is en in het antwoord mag niet alleen de verkeérs- ontwikkeling worden betrokken. 't Zal blijken, »o betoogde ing. Goud appel, dat langzamerhand steeds stren gere maatregelen moeten worden geno men, die steeds grotere groepen men sen onder een zekere vorm van dicta tuur stellen. „Dit zo te stellen lijkt nog komisch in een land toaar een gemeen teraad nog een hele avond blijkt te kun nen debatteren over eenrichtingverkeer I in een bepaalde straat of ousr een stop- f verbod. Hoe democratisch dit ook lijkt, lang zal dit niet meer kunnen. Amerika heeft ons geleerd dat het onmogelijk is de noodzakelijke im populaire restricties aan weggebruikers op te leggen of om bepaalde beperkin gen te stellen ten aanzien van commer cieel verkeer, winkelbezoek enz. zonder een bijna dictatoriale macht van een zgn. traffic commissioner". hebben geleld, dat de religieuzen de hand hebben geweigerd, die hun door een grote groep concilievaders werd toe gestoken. ZIJ durfden de doorbraak niet aan. Zij bleven liever in het oude schuitje varen. En kregen, gezien hun numerieke sterkte en de gevoerde campagne, hun zin. Het ontwerp werd aangenomen, zij het bedolven onder 'n lawine van amendementen, meer dan ooit bij enig conclllestuk zijn ingele- Het uiteindelijke decreet, dat van daag over de eindstreep wordt gehaald, is aan de hand van deze amendemen ten belangrijk uitgebreid, op heel veel punten verbeterd en bijgeschaafd, maar de beginfout kon niet meer worden goedgemaakt. Het is een zielloos stuk gebleven, door de aankleding heen ziet men overal het skelet opgebouwd uit 'n aantal stellingen merendeels van Juri dische aard. Daar kun je natuurlijk wat bijbelteksten omheen hangen en daar kun je wat bruikbare richtlijnen tegen aan plakken: maar daarmee maak je het niet tot een Inspirerend concilie stuk. Skelet De Nederlandse deskundige, de kapu- cijnpater Optatus, heeft het in een pu- blikatie van het DOC gekwalificeerd „als een dor juridisch skelet van schijn baar her en der bijeengeraapte dode beenderen". Hij noemt het „echt hand werk, dat ver beneden de conciliemaat blijft en zijn obscure origine kwalijk verbergt". Harde woorden, die wij ech ter menen te kunnen onderschrijven. Men zal de crisis van het religieuze le ven niet overwinnen door het plaatsen van enkele schuchtere opmerkingen en het geven van losse richtlijnen, die, omdat ze ieder willen bevredigen, op honderd manieren kunnen worden uit gelegd. Nemen wij maar een» een voorbeeld. De religieuze armoede zou moeten wor- den ontdaan van haar juridische forma- i lltelt en hersteld in liaar oorspronkelij ke kracht. Het decreet zegt wel een i paar dingen, (lie aldUH verstaan zouden kunnen worden, maar besluit zijn uit eenzetting met de teleurstellende vol zin: „Ofschoon de religieuze instituten, overeenkomstig luin regels en constitu ties, liet recht hebben om alles te be zitten wat nodig Is voor het tijdelijke leven en voor liet apostolaat, moeten zij toch alle schijn van luxe, buitensporig bezit en opeenhoping van goederen vermijden". Dit betekent, dal alles bij het oude zal blijven en dat er op grond dit decreet geen enkele poging zal Ifii gedaan om tot een herstel van de echte armoede te komen. Nemen wij wat er gezegd wordt over de gemeenschappen, die 'n gemengd le ven willen leiden en die graag zouden willen horen waar ergens zij moeten ataan tussen de zuiver monastieke en de zuiver actieve gemeenschappen. Het i decreet geeft hun de volgende richtlijn: „religieuze instellingen, die het aposto lische leven nauw met het koorofficie en met da monastieke observaties ver-1 Hij binden, moeten hun levenewijze eo aan I In feite weinig veranderd de eisen van een passend apostolaat ver binden, dat zij hun eigen bestaanswij ze trouw bewaren als een groot goed voor de Kerk". Afgezien nog van 't feit, dat hier helemaal niets gezegd wordt, waar men enig houvast aan heeft, zul len de leden van veel gemengde orden ontkennen dat zij hun apostolische le ven aan enkele monastieke elemen ten willen verbinden. Zij willen dat juist niet. Zij beschouwen de plicht om het koor-officie te bidden en 0111 monas tieke observaties te onderhouden Juist als een historisch bijgroeisel, dat zo spoedig mogelijk moet worden afgesto ten. Het decreet heeft daar kennelijk geen weet van. maar blijft rustig voort borduren op het oude stramien. De conclusie is wel duidelijk. Het de creet, hoe plechtig het ook mag wor den geprolongeerd, zal geen oplossing brengen voor de crisis van het religieu ze leven. Hopelijk komt die oplossing er toch. Maar Vaticanum II zal zich er niet op kunnen beroemen, dat hij het is geweest, die haar tot stand heeft ge- Staaldocomentairc bekroond LUXEMBURG. (U.P.I.) De docu mentaire „Staal aan zee", die ls Ingezon den door de Hoogovens, heeft op "t Twee de Internationale Staalcongres in Luxem burg de eerste prijs gewonnen in de cate gorie „Algemene voorlichting en amuse ment". Een jury beoordeelde documentai res over de Europese ijzer en staal indus trie. NIJMEGEN Gisteren ls opschud ding ontstaan in de Nijmeegse wjjk Ha- tert. toen daar bleek dat Franse geysers na ombouw voor aardgas uiterst gevaar lijk waren geworden. Huis aan huis wa ren door de openbare nutsbedrijven in allerijl kennisgevingen verstrekt, waarop de bewoners gewaarschuwd worden voor het omgebouwde apparaat. Meer dan 550 woningen die kortge leden op het aardgas werden aangeslo ten. vielen in de gevarensector. De on-1 derdelen voor de ombouw die de Franse fabriek naar Nederland heeft gestuurd, I teneinde de door deze fabriek gebouwde geysers ook voor aardgas te kunnen ge bruiken. voldoen niet aan de gestelde eisen. Gelukkig is er geen ontploffings gevaar. doch er is wei een kans op ver spreiding van een zeer grote dosis kool- monoxyde in de woning, die kolen- dampvergiftiging tot gevolg kan hebben. I Morgen komen deskundigen van de Franse fabriek naar Nijmegen om het probleem te bestuderen. Wanneer het euvel echter ls opgelost kan men momen teel nog niet zeggen. Voor de bewoners die ln verband met de ombouwwerk- zaamheden de geyser reeds een week moeeten missen komt deze onverwachte tegenslag als een dubbele onplezierige I verrassing. Tbt het moment dat de geysers weer ln gebruik kunnen worden genomen .heeft men de bewoners met klem ontraden het toestel te gebruiken. op het houden van een zo breed mogelijk contact met de politiek In dit verband antwoordde hij op de desbetreffende vraag uit het congres, dat het inderdaad wel gebeurt dat K V P -Kamerleden zich door de A.R.K.A. omtrent ambtenarenzaken laten informeren. Volgens mr. Boot ge beurt dit echter tot zijn spijt niet syste matisch en voldoende genoeg. Het A R K.A.-hoofdbestuur is omtrent deze materie nog in briefwisseling met het KVP.-bestuur Mi\ Boot zei ln zijn slotwoord tot liet congres, dat er van nu af aan gedacht moet worden aan zijn opvolging als alge meen voorzitter, ln welke functie hij op het congres zonder stemming herbenoemd werd. De heer Boot wilde geen termijn stellen .maar waarschijnlijk denkt mr. Boot erover kort na het 50-jarig bestaan van de A R K.A. ln 1967 af te treden. I Het A.R.K.A.-congres verzond voorts een telegram aan koningin Juliana, waarin „toewijding en trouw" betuigd werd. Be- I paalde hoofdbestuursleden hadden van het gebruikelijke telegram willen afstappen, omdat zij het wat al te traditioneel von den. „maar als wij Juist nu geen telegram zouden zenden, dan zou men daaruit ver- keerde gevolgtrekkingen kunnen trekken", aldus mr. Boot. de Tweede Kamer zei minister Bogaers. dat ln de genoemde provlnclet de ge bieden liggen, die het eerst voor libera lisatie in aanmerking komen. De bewindsman wilde het liefst de vrij making van vergunningen en de deeen trallsatie aan elkaar koppelen. De be windsman achtte het bovendien niet. uit gesloten. dat het vrijere beleid zich ook tot andere sectoren van de bouwnijver heid kan gaan uitstrekken. Er zit enig risico ln. maar Je kunt er niet mee wachten tot er 100 procent zekerheid be staat. De minister toonde zich zeer ver heugd over het feit, dat het stuwmeer van aanvragen, dat jarenlang ls gestegen, uiteindelijk zelfs tot een bedrag van meer dan vijf miljard gulden, voor het eerst een daling vertoont. Uitvoerig stond de commissie stil b(j de kwestie van de vorstverletbestrljdlng. Kamer en minister hechtten hieraan zeer grote betekenis. Van de zijde van de Kamer wilde men weten of de rege ring de subsidiëring na de komende win ter geheel zal staken. De heer Andries- sen KVP) pleitte er voor. dat minister Bogaers daarmee wacht tot het advies van de betrokkenen door hem tal *!Jn ontvangen. Drs. Bogaers zei. dat de«tijd6 uitdruk kelijk was afgesproken, dat het bedrijfs leven .als de regering de eerste drie jaar wilde bijspringen, de verletbestrijding daarmee geheel in eigen hand zou ne men. Daarop zijn ook de afspraken met het departement van Financiën geba seerd. Het bedrijfsleven zou zich een ernstig brevet van onvermogen geven als het niet lukt. zei minister Bogaers Hij erkende, dat in deze verletbestrijding .de toekomst zit". Mej. A Kesael en de heer J Maenen. beiden KVP. boekten succes met een pleidooi voor verruiming van de moge lijkheden ln de vrije sector. Minister Bo gaers beloofde zeer soepel te zullen op treden als biykt, dat bouwcapaciteit on benut wordt gelaten. Dit zal echter alleen betrekking hebben op ongesubsidieerde huizen. Ook b(j de vrlje-tydbouw zal de minister niet star vasthouden aan de eis. dat de bouwers in de bouwvakken werk zaam moeten zijn t Advertentie) anttekeningen rond het (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Wanneer de vraag stukken van de woningbouw ln de Tweede Kamer aim de orde zijn, denkt iedereen onmiddellijk aan bekend* „bouwfiguren" als de KVP'ets Andries- sen en de socialist Bommer, die het debat beheersen. Politiek gesproken moge dat ook zo zijn, in de praktijk van het wonen zelf zijn het veel meer de vrouwen, die het hoogste woord zouden moeten voeren. In de Tweede Kamer gebeurt dat uiterst zelden. In het jongste verleden was het een enkele keer mevrouw ir. A. Kuiper-Struyck van de VVD, die aan het woningbouw- debat deelnam, maar zij was teveel de ingenieur om het huisvrouw*l\)k* aspect te kunnen laten over lig heersen. Die eer komt toe Vrouwen aan mej. Anny Kessel van de KVP. pas enkele geven iaren lid "an de Kamer. Zij vertelde, dat ze (pvr- -jjjyjpc soonlijk) een enquête had gehouden onder honderd ••rouwen, die een flat be woonden. Hierbij was gebleken, dat de geluidshinder voor deze dames de grootste ergernis van de moderne (flat-) woningbouw betekende. Hobby's na leven, vooral muzikale, is vrijwel on mogelijk en zo vertelde mej. Kessel onder grote hilariteit van de Kamer leden je kunt je ook niet afreageren, want het hele portiek luistert mee Terecht voegde zi) er aan toe: iedereen heeft dat wel eens nodig en als het gebeurt, gebeurt hel nooit bepaald zachtjes. De KVP-afgevaardigde uit Breda was overigens vol lof voor de eerste schre den, die minister Bogaers heeft gezet op het pad om de vrouwen advies te laten geven. Het is alleen jammer, dat die adviezen zich tot de keukens be perken. Uiteindelijk is voor de keuken slechts maximaal een procent van de bouwsom, uitgetrokken. Minister Bo gaers begreep het allemaal wel, HIJ is een veelgeplaagd minister, niet alleen op het gebied van de woningbouw, er zijn bouwwensen in vrijwel alle sec toren van het maatschappelijk ieuen. wensen, die niet of nauwelijks tegelii- ketijd ceruuld kunnen worden. Maar mej. Kessel ging niet met lege handen na het debat, naar Breda terug. Ze kreeg enkele beloften van een welwil lende minister mee: a. voor wat betreft de geluidshinder, b. voor het inscha kelen van vrouwen b(J andere zaken dan alleen de inrichting van de En wie weet voelt minister Bogaers, als h(j straks de handelingen uan de Kamer nog eens naleest, niet ook veel voor mej. Kessels idee om een prijsvraag uil te schrijven onder de huisvrouwen. Want dan komen de noodzakelijke ver beteringen, die tot nu toe onder het mom van de snelle oplossing van de woningnood niet aan het daglicht ryn getreden volledig in openbaarheid.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 5