Bogaers verhoogt huur van 0-30 pet. FENTENER WIL AUDIËNTIE BIJ LUNS OF KONINGIN Paul BiegelKinderboekenprijs 1965 voelt zich als m isdadiger in Venetië Moordenaar pater Smits kreeg 5 jaar „Mijn strijd tegen de Zwitsers" Al sinds vele jaren is Aspirin overal ter wereld de meest gebruikte pijnstiller. Waarom zou üdan gaan experimenteren met allerlei andere middelen. 'Kinder boeken week Dit schreef de jury „Je hebt Indianenkinderen en sprookjeskinderen; ik schrijf voor sprookjeskinderen NU VERFT U GRAAG weekend-systeem voor zessen klaar! AA-conferentie zonder China? Socialistische voorzitter van Lagerhuis WOENSDAG 27 OKTOBER 1965 DB LHtDSB OOTJRAHT Can onze parlementaire redactie) DN HAAG Volgens de voorstellen van ainlster Bogaers zullen de buren per 1 jauart 1966 en 1 januari 1967 voor di vers* categorieën woningen op ui teen- lopede wijze worden verhoogd, maximaal In toaal tot 30 procent. De vóór 1921 ge- boude woningen met een huurprijs van atiankeljjk van de gemeenteklasse mindr dan 75,70 of 60 gulden per maand mllei geen huurverhoging ondergaan. Dee categorie omvat 35 40 procent van alle vooroorlogse huurwoningen. Voordezelfde categorieën woningen ge bouw tussen 1921 en 5 mei 1945 zal een huurerhoging van tweemaal 7,5 procent wordn doorgevoerd. Des groep woningen maakt 35 procent van <e gehele woningvoorraad uit. Wo- nimei tot stand gekomen tussen 1921 en 5 iïbJ 1945 met een huur hoger dan 135, 125of 110 gulden per maand (afhankelijk var de gemeenteklasse) krijgen een huur- venoging van tweemaal 15 procent. Vïvolgens aullen alle voor 5 mei 1945 gehuwde overige woningen, alsmede de in dtperiode 1946 t/m 1956 gebouwde wo ningwetwoningen en gesubsidieerde par- ticulire huurwoningen, tweemaal 10 procat in huur worden verhoogd. Na 1956 totstadgekomen woningen krijgen een huurvrhoging van maximaal tweemaal 10 pneent, afhankelijk van de huidige huurpijs. Ve-ier zullen er volgens minister Bo- gaer, om de subsidies op woningwet- wonagen en particuliere woningen te doei verdwijnen, vanaf 1968 nog gedu- rene uiterlijk 10 jaar huurverhogingen nod; zjjn van 4 procent voor de a-wonin gen m voor de b-woningen nog gedurende 5 jar huurverhogingen van eveneens 4 proent. Er tal voor de op 1 januari a.s. door te voere; huurverhogingen een huurcompen- satie gegeven worden van 1.25 procent van ht looninkomen. met een minimum van twe gulden per week. „Voor rijk man moeilijk om arm te worden'" (Van c correspondent AMSTERDAM Hein Fentener van Vlissingen, de rebellerende ex-indus trieel uit Helmond, is in Amsterdam aangekomen om er te vestigen wat hy noemt: ,.Mijn eenmanshoofdkwartier in mijn stryd tegen de Zwitsers". Over zÜ» strategie bleef de kleurrijke mil jonair in het duister. „Er zijn boten en mensen genoeg, die mij klandeatien terug kunnen en willen brengen naar mijn omstreden huis. Ze hebben nu zelfs 's nachts een schip met radar op het meer van Genève rond dobberen om mijn terugkeer te verhin deren. In hotel Schiller op het Rem- brandtsplein, waar hij zijn tijdelijke in trek heeft genomen, onthulde hij dat hij een audiëntie aan zal vragen bij minis ter Luns „en als die geen tjjd heeft bij de koningin" om te bereiken dat de Zwitserse autoriteiten ophouden zijn ge zin te pressen het land te verlaten. Vol gens hem mag de politie dit niet doen. „Weliswaar hebben mijn vrouw en oudste dochter Paulien de Nederlandse nationaliteit, maar mijn drie andere kin deren zijn statenloos en de verlenging van de verblijfvergunning van staten- lozen kun je in Zwitserland niet zomaar verbieden." H(j is als men hem wil geloven, al zover, dat dezelfde rechter, die hem wegens het wonen in een illegaal huis heeft uitgewezen, thans op ditzelfde huis legaal beslag heeft laten leggen, tenein de tegemoet te komen aan een vorde ring van 80.000 francs, afkomstig van Deze aannemers zouden, alweer vol gens Fentener, vrijwillig van contante betaling hebben afgezien, om hem in staat te stellen deze procedure op gang te brengen. „Nog een stapje verder en ik koop mijn illegale huis legaal terug". Volgens hem gaat het er de Zwitsers helemaal niet om dal zijn riante bui- tenuis („het heeft drieëneenhalve ton gekost") 52 cm hoger is dan de bouwverordening toestaat, maar hante ren zij dit middel louter om hem het land uit te krijgen in het kader van een (Advertentie) Het is fijnjveer te leven zonder pijn! Verkouden Hoofdpijn Spierpijn Neem snel Aspirin. /1FX DAAR STAAT Daar knapt u van opASPIRIN BAYER ACHTER 0% voordeel bij aankoop van gezinsverpakking van 100 tabletten. Dat hoedje heb ik gewoon om fatsoensredenen op. U moet weten, ik ben vrij kaal." Dit is Hein Fentener van Vlissingen, tijdens zijn persconferentie in Amsterdam. Met dit verhaal ontzenuwt de ex- industrieel uit Helmond, die uit ver bittering tegen Nederland de Ameri kaanse nationaliteit heeft aangenomen, tevens het verhaal als zou hij uitgewe zen zijn omdat hij geen geld genoeg meer heeft om interessant te zijn als melkkoe. Hij zegt daarover: „Laat ik u verzekeren, dat het voor een rijk man even moeilijk is om eerlijk arm te wor den, als het voor een arm man moeilijk is om eerlijk rijk te worden". Hij zei, dat voor Kerstmis een boek over het zogenaamde „fentenerisme" een begrip dat door de Zwitserse po litie was uitgevonden zou verschij nen. Hij had een contract met een Zwit serse uitgever, die het boek in vijf ta len wilde publiceren. Onder „fentenerisme" moet volgens de miljonair worden verstaan: „Laten wat is en ontvankelijk zijn voor alles". Hij lichtte toe, dat het begrip was ont staan doordat hij in zijn villa vogels van diverse pluimage placht te ontvan gen. Kapitalisten en communisten, misda digers en politie, pastoors en dominees, allen zijn mij even lief. Iedereen die met mij sympatiseert wordt in Zwit serland een fentenerist genoemd". Vanavond wordt de Kinderboeken- i week 1965 geopend. Dat gebeurt in het Artisaquarlum te Am- 1 sterdam. Toepasselijk, want het centrale thema van deze Kinder- 7 boekenweek zal zijn „Het Kind en l de Dierenwereld". Tijdens de ope- I ningsavond zal ook de prijs voor het „Kinderboek van het Jaar" 1 worden uitgereikt aan Paul Biegel. i die de prijs werd toegekend voor 7 zijn boek ..Het Sleutelkruid". Onze 1 Amsterdamse correspondent had naar aanleiding van deze bekro- ning een vraaggesprek met de auteur. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Schrijvend over Ko ning Mansolein, de tovenaar Treig, het duinkonijn Flitz en meer van dergelijke onwaarschijnlijke figuren heeft de 40- jarige al grijzende Paul Biegel de prijs voor het beste kinderboek van dit jaar gewonnen en Is hij de onbekende ex- redacteur van de AVRO-bode plotse ling tot de waardigheid van erkend li terator verheven. „Ik vind het maar niks", zegt hij, als je hem vraagt, wat voor gevoel dat wel geeft. „Ken je dat verhaal van die misdadiger in Venetië? Ze sloten hem op, niet in een cel, maar in een prachtige zaal van onder tot bo ven vol spiegels, want dat leek hen veel verschrikkelijker. Zo voel ik me nou ook. Ik hoef maar een krant op te slaan en ik kom mezelf weer tegen. Gelukkig duurt zoiets maar een paar weken en dan zijn ze je weer vergeten". Hij is dus nu bekroond en gehuldigd als auteur van kinderboeken, maar hij wil dat eigenlijk helemaal niet zijn, al ziet hij in, dat het etiket moeilijk meer af te weken zal zijn. „Ik ben begonnen met het schrijven „De jury heeft, na de oogst van 196Jj overzien te hebben, spontuun besloten de Prijs voor het Kinderboek van het Jaar toe te kennen aan Paul Biegel voor zijn boek Het Sleutelkruid" (Uitgevers Mij. Holland). Het is een, in Nederland zo zeldzame, raamvertelling. Mansolein, de koning van de dieren, is bijna duizend jaar oud, zijn hart klopt steeds zwakker en, tenzij de wonderdokter tijdig het genezende sleutelkruid brengt, zal hij spoedig sterven. Totdat deze van zijn verre en zware tocht terugkeert, moet het hart van de oude koning eenmaal per dag flink kloppen. Hiertoe komen allerlei dieren uit zijn rijk hem een verhaal vertellen. Zijn leven wordt op tijd gered. Deze verhalen zjjn beurtelings spannend, ontroerend en geestig. Zij getuigen van veel fantasie en zijn in eenvoudige dichterlijke taal geschreven. Daarom zijn zij, zo meent de jury, zeer goed bruikbaar voor het jonge kind. Doch ouderen die een sprookjesachtig, wijsgerig verhaal waarderen, zullen geboeid worden door de diepere inhoud, de verrassende ontknoping en de symboliek in de belevenissen van de wonderdokter. De vele originele en gevoelige tekeningen van Babs van Wely maken het boek tot een zeldzaam mooi geheel." Min. Vondeling door Geertsema gekapitteld (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De minister van Financiën, dr. Ir. A. Vondeling, is ln de Tweede Kamer geknpltteld door de libe rale oppositieleider, mr. Geertsema. Deze verweet de bewindsman, dat hij in de zendtijd voor de politieke partijen had verklaard, dat de VVD het luister-^ geld wilde verhogen. Dit voorstel komt niet in het plan van de VVD, zoals dat door de heer Joekes tijdens de algemene politieke en financiële beschouwingen ls gelanceerd, voor. Minister Vondeling zei, dat de VVD. de tien miljoen gulden, nodig voor de financiering van de Wereldomroep, wilde financieren uit de luistergelden. Dan zijn er slechts twee mogelijkheden om die tien miljoen op te vangen: of verhoging van het luistergeld of uit de reclameopbrengst. Dit laatste achtte de minister uitgesloten, omdat zelfs de hoogste schattingen niet tot tien miljoen gulden komen. Het is anderzijds ondenk baar, dat de WD met tien miljoen gul den (dat is twintig procent van het to tale luistergeld) op de programma's zou willen bezuinigen. In tweede termijn gaf minister Vondeling echter toe, dat zijn subjectieve verklaring beter niet de WD in de mond gelegd had kunnen worden. Voor ambtenaar ook van buiten nuttig advies (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De minister van Financiën, dr. A. Vondeling, heeft geen gevolg kun nen geven aan de uitnodiging van de AR KA om op het Arka- congres te ver tellen, wat hij met betrekking tot de bezuiniging aan te merken heeft op de ambtenaren. Maar we| heeft de minister een medewerker naar het gres gezonden om door voorlezing een brief een misverstand uit de weg te De perschef van zijn ministerie, de heer Van Gogh, las de brief voor. Daarin stond, dat de minister helemaal niet heeft opgewekt om op de ambtenaren te letten. Hij had zich alleen afgevraagd, of er geen mogelijkheden zijn om in het algemeen zuiniger te werken bij de over heid. En die vraag legde hij niet alleen zijn collega's en alle ambtenaren voor. maar ook aan het publiek. Het was er helemaal niet om te doen, ledereen de ambtenaren te laten bespioneren. Maar ook buitenstaanders kunnen goede Ideeën hebben. Deze zienswijze werd door het congres met instemming ontvangen. Advertentie) ONDERWIJS AANLEIDING TOT RUZIE ROME In Merauke Is het proces gevoerd tegen W. Flmbai, destijds hoofd van het pluatselljk bestuur In Merauke, die op 28 januari van dit Jaar de Nederlandse -kruisheer pater J. Smits uit Heerhugowaard in koelen bloede had neergeschoten. Flmbai is In een openbaar proces, dat ook door vertegenwoordigers van de missie en van mgr. Tillemans, die in Rome ver toefde, werd bijgewoond, veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Pater Smits (35) werkte op de mis siestatie Agats in het Asmatgebied nabij Merauke. Nadat aanvankelijk van de zijde van het Indonesisch persbureau bericht was. dat pater Smits zich bele digend zou hebben uitgelaten tegen de staat, is daarna een andere toedracht van de zaak duidelijk geworden. Dit is Huursoldaten in Kongo niet ontslagen LEOPOLDSTAD (A.F.P.). „Er is geen sprake van dat de Kongolese rege ring de duizend huursoldaten die in de gelederen van het nationale leger dienen, in de huidige omstandigheden zul ont slaan", zo heeft de opperbevelhebber van het Kongolese leger, generaal Mo- boetoe, In een onderhoud met de corres pondent van het Franse persbureau A.F.P. gezegd. De generaal bevestigde hiermee ver klaringen die premier Kimba eerder had afgelegd. Kimba had gezegd dat het besluit van de president om bepaalde ongewenste vreemdelingen uit te wijzen niet sloeg op geregelde eenheden, die door de Kongolese regeTing in dienst waren genomen Moboetoe sprak ook geruchten tegen volgens welke er moge lijk met de leiders van de opstand zou worden onderhandeld. .ALGIERS (l'PI) Algerijnse func tionarissen hebben meegedeeld dat de Afro-Azlatische topconferentie op 5 no vember In Algiers zal doorgaan, des noods zonder een Chinese delegatie. Volgens hen hebben reeds 43 van de ongeveer 65 uitgenodigde landen ver klaard de conferentie bij te zullen wo nen en dat geen enkel land het recht heeft de meerderheid te overstemmen In een gisteren gepubliceerde brief van de Chinese premier Tsjoe En-Lai is verklaard dat China niet aan de con ferentie zal deelnemen als deze op 5 november doorgaat. Maandag wees het voorbereidend comité de Chinese eis af een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken te beleggen met als enige agendapunt het wel of niet vol gens plan laten doorgaan van de confe- Sommige Algerijnse functionarissen spraken de vrees uit dat door het Chi nese standpunt enkele Afro-Aziatische landen, die zich nog niet hebben uitge sproken, van de conferentie zullen weg blijven. mede gebeurd, doordat de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken bij de Indonesische zaakgelastigde dr. SJartf en de Nederlandse ambassadeur In Dja karta om opheldering gevraagd had den. De Indonesische regering werkte er toe mee. dat de Nederlandse ambassa deraad ir. Van Suchtelen ter plaatse een onderzoek Instelde. Daaruit kwam vast te staan, dat W. Flmbay met pa ter Smits een meningsverschil had over de plaatselijke onderwijs-polltiek en met name dat Flmbay de katholieke scho len. tegen alle richtlijnen van Djakarta ln. wenste te nationaliseren. Pater Smits weigerde hardnekkig eraan mee te werken. Bovendien bleek dat Fimbay, kort te voren benoemd na een militaire oplei ding in Bandoeng, geestelijk oneven wichtig was. Ook was gebleken, dat Fimbay geen gevoelens van haat koes terde Jegens pater Smits uit hoofde van diens nationaliteit. Fimbny, die reeds lange tijd met pater Smits strubbelin gen had over de schoolkwestie, ls op zeker ogenblik ln woede uitgebarsten tijdens een gesprek met de pater en heeft hem met drie schoten gedood. Terstond daarop is hij gearresteerd. Tijdens het proces, dat begin septem ber te Merauke gevoerd ls. werden de ze gebeurtenissen bevestigd. Er ls geen woord ten nadele van de missie geval len, noch ten nadele van pater Smits. Advertentie) VOOR WINTER EN ZOMER TEGEN VORSTEN ROEST! Ga voor permanente bescherming van het koelsysteem naar een Esso dealer. Hij vertelt u hoe belangrijk dit nieuws LONDEN (UPI) Met de verkiezing van de 64-jarige dr. Horace King he*ft het Britse Lagerhuis voor het eerst in de zeven eeuwen van zijn bestaan een socia listische voorzitter. King, die doctor in de filosofie ie en die bij het onderwijs is geweest, was plaatsvervangend voorzitter en voorzitter van de financiële commissie van het Lagerhuis. In die functies wordt hij op gevolgd door de conservatief sir Samuel Storey. Als plaatsvervangend voorzitter van de flnancleële commissie wordt sir Samuel opgevolgd door de liberaal Rode- rlc Bowen. van fantastische verhalen en daar leur de ik mee langs de uitgevers je weet hoe dat gaat. Niemand wou ze hebben, totdat de Uitgeverij Holland twee van de minst bizarre een plaatsje gaf in een bundel kinderverhalen. Nou, dan is het gebeurd hè, dan geven ze je een kans om nog eens iets in dat genre te doen en als dat lukt, krijg je een opdracht en dan kan je niet meer terug. Op die ma nier heb ik nu al mijn vijfde kinder boek geschreven. Het heet het „Lap- het is net uit". Niet met opzet De waarheid is, dat hij helemaal niet met opzet voor kinderen schrijft. „Ik zou niet weten hoe dat moest. Ik helt nooit een studie van kinderhoeken ge maakt. Als Ik schrijf, draalt er In mijn hoofd een filmpje, en dat filmpje schijnt de kinderen aan te spreken dat is alles. Hoewel: vinden de kinde ren mijn boeken wel goed? Natuurlijk, als je liet ze voor de t.v. vraagt, net als laatst met die uitzending over mij, zeggen ze ja, maar weet Je veel? 56e durven tegen zo'n grote meneer toch niet nee te zeggen? En als je vrienden je opbellen met de mededeling: Man wat vond mijn Pietje dat boek van jou geweldig, dan zegt dat toch ook niks? Laatst was ik In een boekwinkel en zag lk twee van die echte Amsterdamse lieverdjes bij mijn boeken staan. Zegt de een tegen de ander: „Welnee man, da's toch niks". En toen dacht lk: mis schien hebben ze wel het grootste ge lijk van de wereld". Anderzijds gelooft hij positief, dat er talloze volwassenen moeten zijn, die het prijswinnende boek „Het Sleutelkruid" zeer goed kunnen waarderen. En hij is een beetje ontdaan als je hem op de man af vraagt of hij, wiens denkwe reld louter bevolkt wordt door schaap jes en konijnen, door kaboutertjes en heksen, zichzelf niet een groot kind „Nee. dat geloof ik beslist niet. Een lapjesbeest heeft volgens mij dezelfde soort wezenlijkheid als bijvoorbeeld een marionet, een figuur uit een strip of voor mijn part een toneelspeler, die in een stuk van Shakespeare een tovenaar uitbeeldt. Je mag me misschien kinder lijk noemen, maar zeker niet kinderach tig. Ik heb uit mijn jeugd het vermogen overgehouden om achter een lapjes beest iets anders te kunnen zien en zo schrijf ik er ook over. Nu ik erover na denk. geloof ik helemaal niet dat het erg is voor een volwassene om iets kinder lijks overgehouden te hebben. Nou ja, het is allemaal erg subjectief. Misschien denkt een psychiater, die dit hoort, wel die Biegel moet nodig eens op de dl- Opvoedende waarde Uit het voorgaande blijkt duidelijk dat deze man, die musicua had willen worden, maar die zijn brood moest gaan verdienen met het schrijven van strips voor Maarten Toonder en die nu opeens tot kinderauteur bij uitstek is gebombardeerd („door een Jury van volwassenen, wat zegt dat nou?"), niet zwaar tilt aan zijn nieuws status. Hij barst bijvoorbeeld spontaan in lachen uit, als je hem vraagt of een kinder boek opvoedende waarde moet hebben en of hij daar dan bewust naar toe schrijft. „Welnee, ik schrijf alleen op wat zich in mijn fantasiewereld af speelt, dat de kinderen het nu toeval lig leuk vinden, kan ik ook niet helpen". Kinderen worden bovendien niet op gevoed door wat ze lezen, maar door wat ze meemaken. De echtheid van de conceptie van het boek ja dat In misschien het enige waarvan Ik 'n edu catieve werking verwacht, maar dan Is dan ook alles. Ik zou ln mijn boeken nooit willen moraliseren. Nu moet Je goed begrijpen dat er verschillende soorten kinderlectuur zijn die bestaans recht hebben. Ik bedoel: je hebt India nenkinderen en je hebt nprookjeeklnde- ren. Ik schrijf voor de sprookjeskinde ren, maar er zijn er natuurlijk duizen den, die helemaal niets om sprookje#* geven en dat ls toevallig nog hun goed Maar persoonlijk vindt hij toch wel dat Allee ln Wonderland en Le petit Prince het ideaal van een kinderboek zeer dicht benaderen. „Voor de rest moet Je me niks over auteurs vragen, want Ik weet er geen snars van". Gewoon een dromer Prijswinnaar Paul Biegel ls kort om het tegendeel van de vinger- schudders en schouderkloppers, die zo vaak bevaderend rondwaren ln het mi niatuurrijk van de kinderliteratuur. Hij is gewoon een dromer, een ongeneeslij ke romanticus, die het toevallig nog een PAUL BIEGEL dat de kinderen het nu toevallig leuk vinden kan ik ook niet helpen beetje op kan schrijven ook. Zijn eigen twee kinderen zijn nog te Jong om te le zen en dus vertelt hij ze verhaaltjes: „Ze zijn zelfs te Jong (resp. 1 en 2 Jaar) om naar verhaaltjes te luisteren, maar ik doe het lekker toch lk kan het niet laten". Zo'n uitapraak Is type rend voor Biegel. Iedere pretentie ls hem vreemd. Laat de anderen zich maar druk maken en uitsloven hij ls tevreden als hij kan verkeren met Ko ning Mansolein en tovenaar Trelg. En dat hij er een prijs mee gewon nen heeftNou, da's wel fijn, want Ik hoor van mijn vrouw steeds, dat de slager weer duurder ls geworden

Leidse Courant | 1965 | | pagina 5