HOOFDSCHOTEL? VLEES! boete doen ARKA wil af van controverse KABO KAAS OM KAAS m Dag der V.N. CONCILIE in Den Haag Wie ziet Zoeken naar van vastenpraktijk OORDEEL GEVRAAGD nog verband tussen en vrijdags visje? diepe zin MICHIKO EN HIRO MARKTPRIJZEN VAN RUNDVLEES STABIEL Nog gesprek tussen slagers en minister Tijd riJP nog voor niet fusie Hé! Idee! WM mi L965 DINSDAG 26 OKTOBER 1965DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Advertentie) DEN HAAG, (ANP) Het Nederlands beleid ten opzlihte van de Verenigde Na ties zal in de lomende vijf jaar gedragen worden door ie wil de volkerenorganisa tie gaandeweffsterker te maken voor haar taak van handhaving van de vrede, aldus heeft de staatssecretaris van Buitenland se Zaken, nr. Van der Stoel gezegd in een bijeenkomst in de Ridderzaal ter ge legenheid vin het twintigjarig bestaan van de VN, Verder ad de staatssecretaris dat Ne derland ooc de vraagstukken van de ach- tergebleve* welvaart in een groot deel van de wrfeld centraal wil stellen in de volkerenoiganisatie. Hij zei daarbij dat Nederlancs rol beperkt is. ofschoon de elemente» die het kan bijdragen, zoals matiging^Inventiviteit en vertrouwen, van waarde kunnen zijn. De andere spreker op de door de Haag se afdeling van de vereniging voor inter national? rechtsorde (VIRO) georgani seerde bijeenkomst was de president van het internationale gerechtshof, de Austra liër sir Percy Spender. De bijeenkomst van de VIRO stond dit jaar in het teken van he: jaar van de internationale sa menwerking. Van ome conciliemedewerker pater -dr. Alfred v. d. Weijer ROME Of er in de afgelopen week hard door de concilievaders gewerkt is, valt te betwijfelen. Velen zijn er op uit getrokken, om ergens in Italië of in een van de nabuurlanden wat verpozing te zoeken. Enkelen gingen naar huis met de vage belofte misschien wel en misschien ook niet te zullen terugkeren voor de laatste ronde. Anderen bleven in de Eeuwige Stad met de uitgesproken bedoeling om eindelijk eens van haar schoonheden te gaan genieten. En slechts betrekkelijk weinigen hebben de vrije week besteed aan harde, ongezellige en moeizame conciliaire arbeid. Vanuit het verre Sicilië hebben wij hartelijk met hen meegeleefd, diep de hoed afnemend voor hun ijver en hun doorzettingsvermogen, die wij echt niet de onze mochten noemen. AA-conferentie in Algiers gaat door ALGIERS (AFP) De ministers yan Buitenlandse Zaken van de Afrikaans- Aziatische landen komen donderdag a.s. in Algiers bijeen ondanks de tegenkan ting van China, zo meldt het Algerijnse nieuwsbureau. Over de bijeenkomst van staatshoof den van de AA-landen, die 5 november zou worden gehouden, is nog geen over eenstemming bereikt. China heeft voor gesteld hem uit te stellen. China heeft laten doorschemeren, dat het de minis tersconferentie van donderdag „waar schijnlijk niet" zal bijwonen. Algerië is van mening dat een ontbre ken van China op 5 november de waar de van die topconferentie sterk zal ver minderen. Van Algerijnse zijde verluidt dat be halve China ook Pakistan, Ceylon, Noord-Korea, Noord-Vietnam, Cambod ja, Tanzania en Guinea zich voor uit stel hebben uitgesproken. Plei Me krijgt versterkingen SAIGON (l'PI) Onderstcunings- strjjdkrachtcn van het Zuid-Vietnamese leger hebben vandaag het kamp Plei .Me bereikt, dat bijna een week door Viet- kongeenhcden was belegerd. De door braakpoging werd gesteund door artillerie vuur van de Amerikaanse eerste cavaierie- Soldaten van de cavaleriedivisie waren in reserve gehouden, maar de Vietna mese strijdkrachten slaagden er met be hulp van het kanonvuur in het kamp te bereiken, aldus een Amerikaanse militaire woordvoerder. In de Zuidvietnamese provincie Phoe Yen hebben Vletkongrebellen een bataljon Zuidvietnamese Rangers onder de voet gelopen, waarbij aan de zijde van de Amerikaanse adviseurs zware en door de Rangers lichte verliezen werden geleden. De vijfjarige prins Hiro van Japan slingert onder het oog van zijn moeder heen en weer in de tuin van het Togoepaleis i»i Tokio. Prinses Michiko, die op 20 oktober haar eenendertigste verjaardag vierde, verwacht volgende maand haar tweede kind. In april 1959 is zij getrouwd met kroonprins Akihito. Eerste prijs Abessijnse katten in Parijs (Van onze correspondent) PARIJS Mevrouw M Falkena- Röhrle uit Arnhem zag haar twee Abes sijnse katten dezer dagen bekroond met de eerste prijs op de internationale ten toonstelling van de Parijse Catclub. Daarnaast trokken haar zeldzame Bra ziliaanse Oncilla en zijn bastaardkind (van de Abessijnse moeder) zeer veel belangstelling. Aflaten worden ontdaan van automatisme Intussen zijn er toch wel belangrij ke zaken aan de orde geweest, waar over wij snel de nodige informatie wil len verstrekken. De Paus heeft namelijk aan de bisschoppenconferentie twee do cumenten ter bestudering gegeven met de vraag hem binnen enkele weken haar mening over de daarin vervatte voorstellen te doen toekomen. Het betreft twee onderwerpen van weliswaar niet wereldschokkend maar toch ook weer niet te onderschatten be lang: een verandering van de vasten- en onthoudingswet en een aanpassing van de bestaande aflatenpraktijk. In kringen van concilievaders heeft men zich wel afgevraagd, of dit nu wel de meest urgente problemen waren, die aan de bisschoppenconferentie konden worden voorgelegd. Waarom bijvoorbeeld geen advies ge vraagd inzake een nieuwe wetgeving voor de gemengde huwelijken? Waarom de bisschoppenconferentie niet geraad pleegd in verband met de straks af te leggen verklaring over de geboortecon trole? Deze vragen zijn redelijk. Maar ze mogen met doen vergeten; dat ook de beide voorgelegde problemen voor 't binnenkerkelijk aggiornamento van 'n zekere betekenis zijn. Veel dispensaties Het is immers een feit, dat wij met de bestaande vasten- en onthoudings- wetten niet langer vooruit kunnen. For meel staan zij nog overeind maar in feite hebben zij hun betekenis voor een groot deel verloren. Wie niet op een of andere manier ge dispenseerd is het wemelt op dit ge bied van vrijstellingen en uitzonderin gen kan zich al heel gemakkelijk ontslagen achten op grond van het feit. dat hij de maaltijden niet thuis ge bruikt, of dat hij samen met niet-katho- lieken moet eten. Kortom de bestaan de wetgeving is versleten tot op de draad. Bovendien hebben de daarin voorgeschreven praktijken voor een goed deel hun betekenis als goede wer ken verloren. Het voorstel, dat de bisschoppencon ferenties moeten bekijken, probeert een oplossing te zoeken door voortaan de verplichtingen tot een minimum te be perken en dan ook van iedereen te eisen dat hij deze verplichtingen nakomt. Ont houding van vleesspijzen zal alleen worden voorgeschreven voor de vrijda gen van de vasten. Bovendien zal voor enkele bijzonde re boetedagen (aswoensdag. goede vrijdag en vigilie van Kerstmis) de plicht blijven bestaan van vasten en onthouding. Tot zover de algemene re gels, voor religieuzen, seminaristen en dergelijke zouden strengere regels worden aangehouden. Kortom, een vrij ingewikkeld voor stel, dat nergens het traditionele ka der doorbreekt, dat ook nergens tot de essentie van het boete doen doordringt (wie ziet bijvoorbeeld nog het verband tussen boete doen en het eten van via) en dat alleen maar probeert het inge wikkelde stelsel te vereenvoudigen en de bestaande praktijk wat te profileren. In kringen van Westeuropese concilie vaders is men er allerminst enthousi ast over. Zij zouden gaarne zien dat tot de theologische kern van de kwestie werd doorgestoten en dat het document aan de mens van tegenwoordig duide lijk zou laten voelen wat boete doen in het christenleven betekent en hoe hij 't op werkelijk zinvolle wijze in zijn be staan kan verwezenlijken. Zij zien niet in waarom het ingewik kelde onderscheid tussen vasten en ont houding moet worden gehandhaafd: dit is voer voor moraaltheologen en juris ten, de gewone mens begrijpt er het fij ne niet van. Bovendien zouden zij de verplichting op zware zonde willen vervangen door een dwingend evange lisch appel dat naar hun oordeel ook door «Ie huidige mens zal worden ge hoord en opgevolgd. Concreet zouden velen willen voorstellen om de twee grote boetetijden van het kerkelijk jaar, de vasten en de advent, geheel In het teken van de boete te stellen, hen te benutten voor een indringende predi king rond dit motief en voor een her nieuwing van het eveneens aan slijta ge onderhevige sacrament van de boe te. Persoonlijke inzet Het tweede document waarover het oordeel van de bisschoppenconferenties is gevraagd, handelt over de leer en de praktijk der aflaten. Dat wij ook hier een vernieuwing toe zijn, behoeft geen betoog. Naast een groep, die nog in aflaten „gelooft" en die ze nog een plaats in het christelijk leven weet te geven zijn er tallozen die ze minstens in de praktijk en ook dikwijls in de the orie hebben afgeschreven. Omdat ze absoluut geen weg meer mee weten. Ook al hangt het nog ergens in hun hoofd dat de leer over de aflaten zoiets s een geloofspunt is, dat je niet zon- t meer over boord zou mogen zetten. De moeilijkheid met onze gangbare aflaatpraktijk is. dat zij formeel nog gevat is in het kader van de oude ker kelijke boetepraxis, die echter reeds lang heeft opgehouden te bestaan. Niemand begrijpt meer wat zeggen 11 een aflaat te krijgen van zeven Ja- n en zeven quadragenen. Heel weini gen zien het verband tussen een aflaat het sacrament van de boete. En wijd verspreid is de ergernis om de schijn een zeker automatisme, waarmee het aflaten verdienen veelal omgeven is: denken we maar aan het in- en uit lopen van de kerk op Allerzielen, ten einde zoveel mogelijk volle aflaten voor de gelovige zielen van het vagevuur bijeen te verzamelen. Het voorstel waarover de bisschoppen conferentie haar oordeel moet geven, doet een verdienstelijke poging om aan de aflaat weer haar volle zin en bete kenis te geven. Kort gezegd komt de vi sie hier op neer: de zondaar, die zich tot God bekeert, krijgt weliswaar de ver geving van zijn schuld, maar niet in eens het volledig herstel van zijn inte griteit als christen. Hij zal de gevolgen zijn zonden door persoonlijke inzet onder hulp van Gods genade moeten proberen kwijt te raken. Daarbij staat Tony Armstrong Jones, alias Lord Snowdon, nu eens door een collega-fotograaf op de gevoelige korrel genomen. Zijn echtgenote, prinses Margaret, en hun twee kinderen David burggraaf Linley en Lady Sarah completeren dit gezellige onderonsje in de tuin van 't Londen.se Kensington Palace. hij niet alleen, daarbij wordt hij ge steund en geholpen door het gebed en de boetewerken van heel de kerkge meenschap. De hiërarchie kan hem zelfs toezeg gen, dat hij wanneer hij een bepaald boetewerk in de Juiste geest verricht, de kerkgemeenschap achter zich vindt •en biddende steun in de rug. Het gaat bij het verdienen van een aflaat dus niet om het mechanisch verrich- van dit of dat werk, waaraan een soort magische kracht moet worden toegekend, het gaat om het boetvaardig stellen van een teken, waardoor de per soonlijke boete binnen het verband heel de kerkgemeenschap wordt aldus een intensiteit en een diepgang krijgt, welke bij het persoonlijke boete doen nooit bereikt zou kunnen worden. Meer concreet stelt het document de volgende veranderingen voor. Bij de gedeeltelijke aflaat zal elke kwantitatieve vermelding zoveel da- en zoveel jaren) worden 'weggela ten. Duidelijk zal worden onderstreept, dat de aflaat even groot zal zijn als de liefde waarmee het voorgeschreven werk wordt verricht. De volle aflaten wil men in ere her stellen, door ze slechts zelden en op grond van vrij zware boetewerken te verlenen. Een tenslotte wil men alles vermij den, wat de schijn van een zekere ma- zou kunnen wekken, bijvoorbeeld door een aflaat niet te „verbinden" aan kruisbeeld of een medaille, maar het gelovig bezien van dat kruis, vereren van het beeld of het dragen die medaille. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De marktprijzen voor rundvlees zijn de laatste tijd stabiel ge bleven. De vree* van het produktschap vee en vlees, dat In het najaar 'n grote uitstoot van rundvee zou plaatsvinden als gevolg van «Ie ongunstige weersom standigheden, is niet bewaarheid. Het weer heeft zich goed gehouden en daardoor ook de rundveemarkt. Voor het produktschap is daarom thans geen reden aanwezig de rundveehouders bij 't instorten van de markt steun te verle nen. Minister Den Uyl van Economi sche Zaken heeft hiermee waarschijnlijk een nieuwe troef in handen tijdens zijn beslissend gesprek met de slagers over de vleeaprijzen. De slagers komen hier voor vrijdag op bezoek bij drs. Den Uyl. De minister van Economische Zaken schijnt de slagera vrijdag min of meer voor een ultimatum te willen plaatsen. De marktprijzen zijn stabiel, de consu- Ambassadeur van Spanje ontstemd over KVP-rapport (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Spaanse ambas sadeur in ons land is niet erg te spre ken over het KVP-rapport, waarin Spanje besproken is. Het eind vorige week gepubliceerde rapport had voor de publikatie reeds kritiek van de am bassadeur ondervonden, toen hij de con clusies ervan in een Franse vertaling gelezen had. Hij heeft daarna met ver schillende KVP-functionarissen contact gezocht, in de hoop. dat het rapport voorlopig niet gepubliceerd zou worden, in de hoop, dat het rapport voorlopig niet gepubliceerd zou worden of ten minste de conclusies in een wat mllde- re vorm gesteld werden. Uiteraard heb- I ben deze KVP-functionarissen hem er op gewezen, dat dit zeker niet zou ge beuren, omdat het rapport een zo objec tief mogelijk standpunt over Spanje In neemt. Men heeft de ambassadeur wel aangeraden eerst het gehele rapport te lezen en zich niet uitsluitend te beper ken tot een aantal consluxios. .zonnehoeden" liggen te blakeren in de Chinese zon. Het zijn van de provincie Kwantoeng, waar grote velden het hele jaar door zout leveren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Hel hoofdbestuur van de ARKA meent, dat ruim en royaal moet tenurenorganlsaties zwaarder wegen dan de nadelen, indien althans die samenwer- worden afgestapt van de Incidenten van het verleden met de KABO. Het Is zelfs van mening, dat dc voordelen van sa menwerking tussen belde katholieke amb- king een zodanige vorm kan krijgen, dat voldoende de wederzijdse opinies wor den geëerbiedigd. Voor een fusie Is vol gens het hoofdbestuur de tijd nog niet rijp „zo dat al ooit het geval mocht worden" maar wel is het wenselijk en mogelijk een federatief verband aanwederzijdse waarnemers worden bUge- te gaan. Dit laatste echter op voorwaarde woond. Gelet op dit alles zou men zich dat daarvoor niet de cis geldt van aan- 8001 ,k"nnen afvragen at J v,.,.. de ARKA thans niet een andere geest sluiting van de ARKA bU het NKV. ademt jegens de KABO dan vorig jaar op het veel besproken Groningse congres Mr Boot noemde liet voorts „uiter- I Volgens mr. Boot is dat niet het geval, mate gewenst om niet te zeggen beslist Al moet er wel aan worden toegevoegd, noodzakelijk, dat een aparte staatsaecre dat de accenten thans wellicht zuiverder tarls voor overheidspersoneelszaken deworden gelegd met betrekking tot de erantwoordelljkheid gaat dragen een continu modern personeelsbeleid". Dit alles bleek duidelijk uit de woor den van ARKA-voorzitter mr. G. A. A. M. Boot in zijn reden tot het jaarlijkse con gres ln de Haagse Dierentuin. Een federatief verband tussen ARKA en KABO schept volgens mr. Boot zeker op de terreinen, waarop de concurrentie positie bussen belde organisaties de meeste bezwaren oproept, voortreffelijke mogelijkheden. „Met name b.v. voor de verpleegkundigen en het PTT-personeel zou wel eens een bijzonder vruchtbare periode kunnen aanbreken". d« ernstige wil tot samenwerking". Mr. Boot sneed voorts de vraag aan. of ook voor de ARKA wellicht de tijd ge komen was om het „R. K." uit haar naam te schrappen. Hij kwam daarbij tot een ontkennend antwoord. Mr. Boot kon ten eerste geen bezwaren zien om het R.-K. wel te handhaven. Hij wees er in dit verband op .dat reeds talrijke nlet- katholieke ambtenaren zich tot de ARKA hebben gewend. Dit wijst volgens hem op meer waardering voor het feit. „dat wjj onze geloofsovertuiging, ook wat da tenaamstelling betreft, niet onder stoelen of banken steken". Mr. Koot con cludeerde dat er hier en nu geen enkele reden In het R.-K. uit de ARKA te schrappen. Sprekend over de communicatie met het episopaat gewaagde mr. Boot van een ..alom bestaand onbehagelijk gevoel op dit gebied" Hij had echter thans het ge voel op het punt gekomen te zijn waar voor geldt: „als de nood het hoogst is. is de redding nabij". Hfl hoopte vurig op verbetering. De ARKA-voorzitter ver klaarde voorts dat bijzondere aandacht zal worden gegeven aan de samenwer kende verbanden met NKV. KABO, BKI en St.-Adelbert. Mr. Boot verklaarde tenslotte dat een heroriëntatie van de relatie van de ARKA tot de politiek moet worden over wogen .HU werkte dit niet nader uit, be doelde echter dat de ARKA zich directer met het politiek bedrijf dient bezig te houden Hoger leningsplafond voor publiekrechtelijke lichamen DEN HAAG (ANP) De ministers van Financiën, van Binnenlandse Za ken en van Verkeer en Waterstaat heb ben besloten een hoger leningplafond voor publiekrechtelijke lichamen vast te stellen voor de periode van 1 novem ber 1965 tot en met 31 oktober 1966. Het nieuwe plafond zal 2.800 miljoen gulden bedragen, dit is 110 procent van het bedrag aan leningen en garanties in de husisperiode die loopt van 1 maart 1964 tot en met 28 februari 1965. Het nieuwe plafond la 10 procent hoger dan het vorige. De ministers hebben tevens bepaald, dat ln elke periode van tw. maanden niet meer dan eenzesde van het maxi mum mag worden gebruikt. De be windslieden hebben de periode van twee maanden gekozen omdat zij hopen dat dit nieuwe leningplafond met ingang van 1 Januari 1966 kan worden inge trokken om te worden vervangen door een nieuw plafond voor het jaar 1966. Indien namelijk voor 1 januari 1966 het wetsontwerp tot wijziging van artikel 4 van de wet kapitaaluitgaven publiek rechtelijke lichamen zal zijn aangeno men, zal het plafond voor 1966 op grond van het nieuwe artikel 4 kunnen wor den vastgesteld. Grondaankopen en ga ranties op het gebied van dc woning bouw zullen dan bulten de gewijzigde plafondregeling vallen. Een ontwerp van wet tot goedkeuring van de be schikking waarin het van 1 november 1965 af geldende plafond is neergelegd, zal ten spoedigste aan de Staten-Gene- raal worden voorgelegd. mentenprijzen van een aantal vleessoor ten lopen hier en daar toch op. Dra. Den Uyl komt waarschijnlijk met richt prijzen voor deze vleessoorten, waar aan de slagers zich met enige varia ties omhoog en omlaag moeten houden. Intussen heeft de voorzitter van het bedrijfschap slagerij de heer C. Burger gisteren in Amsterdam geprotesteerd tegen een aantal publikatles, die doen voorkomen, dat de slagers veel te hoge winstmarges berekenen. HIJ gaf toe, dat sommige slagers in het verleden wel eens te traag zijn geweest met het volgen van de prijzen, maar dit verwijt treft niet de gehele slagershranche. Vo rig jaar Is het brutowinstpercentage volgens de heer Burger niet een pro cent achteruitgegaan, terwijl 35 procent van de slagersbedrijven In 1964 een na delig economisch resultaat hoekte. Overheidsgelden verlagen funest voor landbouw (Van onze parlementairredactie) DEN HAAG De land- en tuinbouw mag bij een eventuele inkrimping van de overheidsuitgaven, waarover de rege ring zich thans beraadt, ln geen geval het kind van de rekening worden, aldus de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond. Het landbouwbeleid moet volgens deze bond onverkort gehandhaafd warden. De KNBTB meent, dat de landbouw een financieel lager beleid niet meer ver dragen kan. gezien de vele moeilijkheden, die deze bedrijfssector omringen. De na tionale lcxm- en prijsontwikkeling bij voorbeeld is voor deze sector zeer moei lijk te verwerken en ook de EEG stelt land- en tuinbouw voortdurend voor on verwachte feiten. Bovendien verdraagt het algemeen structuurbeleid voor deze sector geen Inkrimping wil het niet in gevaar gebracht worden f Advertentie) Da's hele andere kaas Da's een sneetje Da's een boterham met een plak jonge plus een plak oude kaas

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7