Duidelijke revanche van NKGB-teams op Belgen „Er is elftal". mis met Nederlands sectiepraeses Coler toe VAN AJAX: IN ORANJE" iets gaf 1 AANKLACHT LLIEVER NIET AJAX PUIK OP DREEF IN DERBY TEGEN DWS VIC HOLTEN EN LIES FERINGA EERSTEN IN PERS. KLASSEMENT Belgen wrongen zich tussen Holten en Striifer In tertot o op de wip Correcte aanval op beleid Tien renners voor tweede prof ploeg Tweede Zweed bij Feijenoord MAANDAG 25 OKTOBER 1965 SPORTBIJLAGE VAN „DE LEIDSE COURANT" Weinig belangstelling voor turninterland Holland-België Als vooraf niet officieel de volksliederen gespeeld waren had men nauwelijks de indruk kunnen krij gen, dat er zaterdagmiddag in de Leidse Stadsge hoorzaal een heuse interland werd afgewerkt. Of het aan het handje vol publiek gelegen heeft of aan het marathon-karakter van de wedstrijd bijna zes uur turnen is toch wel een beetje te veel van het goede, zowel voor deelnemers als toeschouwers maar een feit is het, dat de interlandsfeer, de magische spanning, welke tot grote daden moet prikkelen, in het geheel niet aanwezig was. De interland werd „afgewerkt" en in de prestaties was dat zeer zeker merkbaar. Slechts af en toe een uit schieter, maar over het algemeen lagen de presta ties niet boven 't gemiddelde, dat men mag stellen voor de topturners en -turnsters van de NKGB en de Belgische katholieke gymnastiekbond. Het en thousiasme was zoek, ofschoon er toch wel enige reden voor had kunnen zijn voor meer „vuur" aan Nederlandse zijde. Reeds na twee onderdelen na melijk bleek zonneklaar, dat zowel de Nederlandse damesploeg als de herenploeg regelrecht op een revanche voor de kleine nederlaag van vorig jaar in Leuven zouden afstevenen. Hoewel in de Belgische gelederen zeker enige krachten aanwezig waren, die |iich individueel uitstekend konden meten met de sterkste Nederlandse gym- nasten, was reeds spoedig te zien, dat de NKGB-ploeg kwalitatief homogener waren. Aan dit verschijnsel is wellicht het karakter van de verschillende bonden debet. De NKGB kan namelijk talent selecteren en kweken uit bijna 85.000 leden, terwijl de Belgische bond slechts 30.000 leden telt en alleen in West Vlaanderen leeft. De NKGB-ploegen zegevierden met duidelijke cijfers. De Belgische heren bleven 9,45 punt onder de totaal-score van hun Neder landse sportvrienden en de Belgische dames moesten Nederland met 4,75 punt voor laten gaan. Een duidelijke revanche dus. ne zijn als haar balk- en vrije oefe ning iets meer bijgeschaafd worden. Wat teleurstellend kwam Mieke Jans sen van Olympia Blerick voor de dag. Zij eindigde als vijfde en moest be halve Lies Feringa en Angelien Ver kerk de Belgische dames Lian Vets en Hortense Vanhoye boven zich dul den. Geen hoge ogen gooiden Josje Aarts, Addie Buikmans en Nel Buur. Met jnagere totalen legden zij beslag op de achtste, negende en tiende plaats. Een pleister op de wonde was, dat zij nog twee Belgische dames ach ter zich hadden. Van deze twee Bel gische dames mag dan nog alleen Miohèle Spaas geteld worden, want van invalster Marina Kozmenkof ging in het geheel geen concurrentiekracht uit. Voor de statistici zij vermeld, dat dit meisje een diepterecord op haar naam schreef: 3,50 voor de brug-oefe- ning Vooral bij de Belgische heren wa ren er evenwel enige turners, die het goed konden opnemen tegen de Oran je je-top. Vic Holten van Olympia Ble- ick, de Nederlands kampioen, eindig- t weliswaar met het hoogste punten tal, doch hij heeft daarvoor ver- ;d strijd moeten leveren met de klgische „veteranen"' Pieter Milh en seph Weyn. Het velschil van fïol- i met Milh bedroeg zelfs maar 0,45 bunt. Theo Striifer uit Schimmen, de „eeuwige" tweede van de NKGB, ein digde in de eindrangschikking op de vierde plaats achter Joseph Weyn, het- feen toch wel iets zegt van de sterkte van de Belgische heren. In het herengezelschap vielen ook jde prestaties van de Tilburgenaren jPiet Gelens en Piet Maton op. Deze jonge turners mochten dan weliswaar jniet verder reiken dan de vijfde en zesde plaats, door hun jeugdige leef tijd en hun niet te miskennen talent kunnen zij toch redelijke hoop doen leven bij het NKGB-bestuur. Hetzelf de kan gesteld worden voor Jan Door akkers ook al uit Tilburg. Ronduit teleurstellend waren de verrichtingen van de Blerickse turner Frans Lens zen, die wegens drukke werkzaam heden bijna ongetraind aan deze lan- denwedstrijd moest beginnen. Lens- len eindigde op een povere tiende plaats met 45,25 punten. Jong talent Beter deed de Nederlandse jeugd kampioene Angelien Verkerk het in het damesteam. De debuterende blonde Amstelveen se bedreigde zelfs een ogenblik Nederlands kampioene Lies Feringa voor de bezetting van de eer ste plaats. Nadat zy met een perfect Ir" Doorakkers, een veelbelovende ige turner, die zaterdag helaas tf verder kwam dan de achtste plaats. gevoerde gehoekte hurksprong met J itrekte knieën de hoogste waarde- j g van de middag had gekregen: 5 punt (Vic Holten behaalde dit to- 1 ook bij de paardsprong) werkte aan de brug nog eens 9,35 punt bij aar (o.m. met kapitale afsprong uit idstand). Daar Lies Feringa op de ug eveneens 9,35 verdiende zat er or de Amstelveense tot haar teleur- lling net geen eerste plaats in en lest zij Lies Feringa, die op alle vier onderdelen boven de 9 was geble- i, de eer gunnen. Angelien Verkerk ichter de grote ontdekking van deze dstrijd geweest. Zij zal stellig nog is de Nederlandse seniorenkampioe- Te lang Wat mag tenslotte de moraal zijn van het verhaal? Naast enkele posi tieve punten, die tot verheugenis stem men we denken bijvoorbeeld aan de „doorbraak" van Angelien Verkerk en de goede verrichtingen van enkele heren zijn er na zaterdagmiddag zaken naar voren gekomen, die een nadere bestudering door de NKGB- leiding vergen. Eerste en voornaamste punt is de gecombineerde dames- en hereninterland, waardoor het pro gramma veel en veel te lang duurde en het concentratievermogen van deel nemers en kijkers zwaar op de proef werd gesteld. Tweede punt is de tijd van hande ling. Afgezien nog van de keus van de zaterdagmiddag, welke wij niet be paald gelukkig kunnen noemen, is het een handicap als een wedstrijd de etenstijd „overlapt". Het nadeel bleek zaterdagmiddag duidelijk. Na het be gin was de belangstelling nog redelijk, maar toen de eerste uurtjes er op za ten begon het publiek zoetjesaan weg te lopen. Bij de laatste onderdelen en de prijsuitreiking door de vice-voor- zitter van de NKGB, de heer B. Sol, was tenslotte nog maar een enkeling aanwezig. Ongetwijfeld heel jammer. Jammer voor de Leidse gymnastiek vereniging „Groen Wit" en het hoofd bestuur van de NKGB, die de organi satie op te verwaarlozen schoonheids foutjes na glad deden verlopen. Tij dens de wedstrijden gaven o.m. blijk van hun belangstelling de wethouders S. Sannes en S. Menken, namens het gemeentebestuur, deken W. P. M. Ha ring en drs. J. van der Reyden na mens de Leidse Sportstichting. Uitslag NederlandBelgië (heren) 251,50 242,05; NederlandBelgië (dames) 173,95—169,20. Persoonlijk klassement en totaal score heren over zes onderdelen: 1. Vic Holten 52,25; 2. Pieter Milh (B.) 51,80; 3. Joseph Weyn (B.) 51,20; 4. Theo Strüfer 51,10; 5. Piet Gelens 50,50; 6. Piet Maton 49,80; 7. René Nuyens (B.) 48,60; 8. Jan Doorakkers 46,60; 9. Joseph Wittock (B.) 46,05; 10. Frans Lenssen 45,25; 11. Eduard van Lombergen (B.) 43,55 en 12. Freddy Rooms (B.) 38,70. Dames (vier onderdelen): 1. Lies Feringa 36,75; 2. Angelien Verkerk 36,65; 3. Lian Vets (B.) 36,55; 4. Hor tense Vanhoye (B.) 35,80; 5. Mieke Janssen 34,55; 6. Magda Franck (B.) 34,10; 7. Mia Hoogmartens (B.) 32,75; 8. Josje Aarts 32,65; 9. Addie Buik mans 32,15; 10. Nel Buur 30,85; 11. Michele Spaas- (B.) 29,60; 12. Marina Kozmenkof (B.) 25,65. (Van onze sportredactie) ZEIST. Een clubvoorzitter uit de Nederlandse voetbalwereld is duidelijk in opstand gekomen tegen de wijze van voorbereiding van het Nederlands elftal en alle zaken die daar zeer nauw bij betrokken zijn. Het is Ajaxvoorzitter Jaap van Praag, die er zaterdagmiddag in het Sportcentrum van de KNVB te Zeist geen doekjes om wond. In duidelijke taal bracht hij het sectiebestuur betaald voetbal en de afgevaardigden van de verenigingen uit het betaalde voetbal op de hoogte van de stemming, die bij Ajax heerst. „Er zijn spelers bij mij gekomen, die hebben gevraagd of ik er voor kan zorgen, dat zij nooit meer voor het Nederlands elftal worden gekozen. Het is treurig zoals er met de spelers is omgesprongen. Waarom neemt de KNVB een coach in dienst, die al genoeg zorgen bij zijn eigen vereniging heeft? Dit zijn enige zinnen uit de „aanklacht" die Jaap van Praag betreffende het Nederlands elftal aanhangig maakte. Jaap van Praag wat, wonderlijk genoeg, in dit selecte gezelschap van clubbestuurders een een zame strijder, want geen der afgevaardigden vond het nodig het dispuut tussen de Ajaxvoorzitter en de praeses van de sectie betaald voetbal, Jos Coler, kracht bij te zetten. ZEIST. De deelneming: van de vier hooggeplaatste clubs in de eredivisie aan de intertoto- competitie heeft de K.N.V.B. dit jaar ruim honderdduizend gulden J aan bijdragen voor de betrokken verenigingen gekost. Daarbij kwam nog, dat het tijdstip waarop de wedstrijden werden gespeeld, zeer ongunstig voor ons land was en het Nederlands totoprogramma J er geen voordelen aan had. J Daarom is het zeer wel mogelijk. J dat Nederland volgend jaar niet zal deelnemen. Dit zei de voor- J zitter van de sectla betaald voet- bal, Jos Coler, zaterdagmiddag te tr Zeist. „Als niet aan onze wensen - tegemoet wordt gekomen en de wedstrijden voor de intertoto- competitie na onze competitie be- eindigd worden, of aan het begin van het nieuwe seizoen worden gespeeld, zal de K.N.V.B. zich beraden over de vraag of het wel zin heeft dat Nederland inschrijft." Eerder was al besloten de reglementsbepaling, dat ten hoog- ste twee amateurs, die op grond van een bijzondere overschrijving 4 alsnog mogen uitkomen, als zij het Nederlands el'ftal. „Het is treurig door een betaalde club tussen 1 en zoals er met de spelers wordt omge- 15 december worden gecontrac- sprongen. Onze clubvoetballers worden teerd, terug te nemen. op allerlei mogelijke plaatsen gepro- De vergoeding, die een club moe* beerd en dan maar in het veld gestuurd, betalen aan een amateurvereni- Er zijn ook rare dingen voor en tijdens amateur een con- de wedstrijd Nederland—Zwitserland tract krijgt, werd .echter ook struikelblok. De vergoeding be draagt thans drieduizend gulden, maar bij het amateurvoetbal zag men dit bedrag graag verhoogd. Er werd wel voorgesteld bij ver lenging van het contract nog eens vijftienhonderd gulden te betalen, maar dit voorstel werd niet aan genomen. gebeurd. Anders kan Piet Kruiver niet gaan zeggen, dat hij niet voor club mootjes wil spelen en zal Daan Schrij vers zijn medespelers geen „kat" ge ven. Is het verwonderlijk dat Ajax over weegt om in de toekomst geen spelers meer voor het Nederlands elftal af te Voorzitter Jos Coler, een beetje ge schrokken van de woordenstroom van Jaap van Praag, kon maar moeilijk een juiste verdediging vinden. „Tot afgelo pen zondag hebben wij niets gehoord, en nu breekt de kritiek los. U weet toch ln welke positie wij gekomen zijn door het overhaaste vertrek van Elek Schwartz. We waren m^ar wat geluk kig met het besluit van Denis Neville en 't bestuur van Holland Sport ons de helpende hand toe te steken. Er was immers nergens een goede coach vrij. De kwestie van het Nederlands elftal heeft in leder geval onze volledige aan dacht. Bondsvoorzitter Schröder heeft zelfs een enquête laten houden onder de mensen die met de voorbereiding van het Oranjeteam betrokken zijn. Daaruit zal blijken wat er bij ons fout is. Dat er Iets mis ls, staat duidelijk vast, en daarom zullen er maatregelen genomen worden", zei Jos Coler. De sectievoorzitter wees er nog op dat in het Nederlands voetbal momen teel geen echte klassespelers zijn te vinden, zoals enige jaren geleden. „Spe lers die momenteel in het clubvoetbal een belangrijke rol spelen, staan inter nationaal nog slechts op een bescheiden niveau. Vergeet echter niet dat wij be slist wel iets aan de opbouw van het ■Nederlands elftal doen. Twee Jaar ge leden hebben wij-toch een bondscoach voor de opbouw van het jeugdteam aan- Ult de overige woorden van Jos Co ler was ook duidelijk op te maken, dat de leiding van het betaald voetbal niets liever ziet dan zo snel mogelijk weer een bondscoach in vaste dienst. Of het spoedig zover zal komen, valt nog te bezien, want het bondsbestuur moet zich nog over deze zaak uitspreken. Irena Press 80 m. horden in 10.3 TIFLIS. De 26-jarige Irina Press heeft gisteren in Tiflis het wereldrecord 80 meter horden ver beterd en gebracht op 10,3 sec. Irina Press was met de Austra lische atlete Pamela Kilborn met een tijd van 10,4 sec. al houdster van het record. UTRECHT Tien wielrenners (ze ven profs en drie amateurs) hebben van de heer Gademans zes dagen bedenk tijd gekregen. Eind deze week komt het gezelschap weer bi) elkaar (vermoe delijk in Breda) om de zaken omtrent de tweede prof ploeg verder te hespre ken en eventueel contracten te tekenen. STOCKHOLM Feiji liclibc Prins en Brox nationale blnnei keken in de i wil ken- contrac- offlcial* iel van de Inter- Ove Kindwall be- ilstrijil van Norrkoe- De ex-A.D.O.'er Michel u. d. Loop, uitstekend op dreef tegen Ajax, wordt afgestopt dóór Soetekouw, die de bal Juist kan wegtrappen. ipeh AMSTERDAM. De 55.000 toeschou wers. die zondagmiddag het Olympisch Stadion tot bet uithangen van de bordjes „uitverkocht" noopten, hebben bi) de uit stekende derby DWS—Ajax alles gekre gen wat een week tevoren hU Nederland Zwitserland ontbeerd moest worden: goed mannelijk voetbal, volop sensatie en twee gave doelpunten, waarmee Ajax voor het waarlijk briljante spel in de tweede helft loon naar werken kreeg. Men kende Piet Keizer niet meer terug. De clubkleuren Inspireerden de Ajacied meer dan het oranje en met de negen tienjarige Johan Cruyff hij verving Klaas Nunlnga op meer dan voortreffe lijke wijze naast zich vormde hij een permanent gevaar voor de sterke DWS- defensie. waarin Fllnkevleugel een vnet- ballosje kreeg Overigens kwam liet AJax- ovcrwicht pas ln de tweede helft tot stand In de eerste drie kwartier wns het een gelijkopguande strijd met de beste kansen vonr DW.S-debutant Michel van der Loop (ex-ADO) op de linksbuitenplaats Hij trof kort na het begin de paal en kon later een al gewonnen duel met Bals niet helft Inleidde brandde Ajax los Dit re sulteerde in de 49c minuut ln een afge meten voorzet van Keizer op het hoofd van Cruyff. die de uit positie gebrachte Jongbloed kunsloos sloeg. Ajax. op het middenveld dank zij Prins en Muller de baas. bleef aandringen maar een roller- tje van Groot ging net naast en Cruyff liet twee kunsen hij kwam alleen tegen over Jongbloed onbenut. Toen hij echter vijf minuten voor tijd weer ln die positie raakte maakte Cruyff geen fout en bracht de stand op 2—0. In tussen had een ijverig maar ininder ge raffineerd DWS ook kansen kunnen scheppen maar vooral Geurtsen was slecht op schot en ook Temming trof meestal de tribune. GVAV was zonder schot Flinke zege Fortuna '54 DE degradatie van Henny van Nee naar het tweede elftal en de opstelling van Koeman als aanvalskracht heeft de schotvaardigheid van GVAV niet kunnen vergroten. De Groningers konden zich tegen Twente nauwelijks kansen scheppen. Ook de oostelijke voorhoede maakte weinig in druk, maar kon toch twee doel punten maken. Alleen Kohn gaf nog wel eens een goede voorzet af. maar voor de rust werd daarvan geen gebruik ge maakt. GVAV—Twente 9—2, rust. Kohn 0—1, Hoeher 0—2. Scheidsrechter Brouwer. Toe schouwers 9.000. GVAV: Van Leeuwen. Petter- son. Renders. Wortelboer en Breinburg. Zoetendal en Van Tilburg, Hordijk, Koeman. Oomens en Visser Twente: Warringa, Vondeling, De Vries. Ter Beek en Hoo- mans, Ter Mors en Bulatovic, Ten Donkelaar, Hoeher, Kohn en Roordink van Elinkwijk gewonnen. De Utrechters konden geen ogen blik imponeren en aanvallend waren zij bijzonder zwak. Daar door was Fortuna de eerste helft sterker en kon daarom gaan rusten met een l—0- voorsprong. Ook ln de tweede helft was Fortuna de gevaar lijke ploeg In het laatste kwar tier werd Elinkwijk veel ster ker. maar in die periode maak te Fortuna nog twee doelpunten. Fortuna—Elinkwijk 3—0. Brei- kers 10, rust, Coenen 20. Coenen 3—0. Scheidsrechter Bijleveld. Toeschouwers 6.000. Fortuna: Vogels. Bruell. Ouae- dackers. Gerards. Benen, Cus- ters, Coenen, Breikers. Van Rhijn, Puters en Jacobs. Elinkwijk: De Bree, Gademans, Mackay, Van Tamelen, Blaauw. Coter, Hoogenbirk, Van Latem, Van Ehdom, Sulze en Voom. Sparta was op dreef SENSATIE en negen doelpun- punten: dat was de buit bij de wedstrijd tussen Sparta en MVV. Die sensatie bestond uit vier strafschoppen, waarvan er een niet werd benut. Toen Sparta in de tweede helft met 4—2 voor kwam te staan was het met de aantrekkelijkheid van de wedstrijd gedaan en zakte MVV ineen. De Rotter damse ploeg kon daarom nog doelpunt een geschenk van MVV was. Sparta MVV 7—2. Druyts 0—1. Bosveld 1—1. Brokamp 1—2. Bosveld 2—2. rust, Lazeroms 3—2. Ev ken broek 4—2. Druyts 52, Lazeroms 62. Bosveld 7—2. Scheidsrechter Schalks. Toeschouwers 14000. Sparta: Doesburg. Ter Horst en Bentzon, Kemper, Eykenbroek. Lazeroms. Van de Kerkhof. Franken. Madsen, Bosveld en Van Bever en. MVVr Koerver. Toennaer. Haenen. Van Dijk, Roukens. Druyts en Willems. Geurten. Fredrix, Bergstein en Brokamp. DOS weer nederlaag DOS en Willem II speelden een slechte wedstrijd. De thuisclub was de gehele tijd aanvallend, maar zag geen kans die veldtneerderhedi in doel punten uit ie drukken, De uit vallen van Willem II waren echter onk niet zonder gevaar en men wist, wel de kansen te benutten. Daarbij werd het de ploeg nog gemakkelijk gemaakt door zwakke momenten in de verdediging van DOS De hoek schoppen verhouding was overi gens 14—4 in het voordeel van DOS. DOS—Willem II 0—2. Rust. Mettes 0—1, Van Orsouw 02. Scheidsrechter Van Ravens Toeschouwers 7.700. DOS: Ruitenbeek. Van Plate ringen. Van Styn. Rooders en Kuehnen, Loffeld en Aarts. Weyman, Achterberg. Van der Linden en Wery. Willem II: Van der Heijden, Van Turnhout, Tijssen. Vrlens en Stoizenbach. Van Daal en Timmermans. Van Orsouw. Senders, Mettes en Nouwens. Go Ahead Goede zege fortuin mee van PSV IN een meer boeiende dan fraaie wedstrijd heeft. Telstar verloren van Go Ahead, waar mee de punten terecht kwamen bij de ploeg, die het minst, ge- insplreerd speplde. De thuisclub nam ln de tweede minuut al de leiding en vergrootte die ruim twintig minuten later. Na de hervatting speelde Telstar een klasse beter dan Go Ahead, maar de defensie van de thuis club hield stand, zodat Telstar maal l punt te maken. Go Ahead—Telstar 2—1. Nle- haus 10. Adelaar 2—0, Carlos 2—1. Scheidsrechter Dorp man» Toeschouwers 10.000, Go Ahead: Van Zoghel. Butter. Warn as. Somer en TTilemann. Kanselaar en Grevlng. Wueste- feld, Niehaus. Boekesteln en Adelaar. Telstar: Jense, Bakker. Kort en Pirovano. Althof en Brom, Van der Kuil, Carlos, Dikstaal, Van Wijk en Clement. 1EEL lang heeft I tegen PSV geprobe. iel opgelopen achtersi istelijke ploeg was wel kim' de voorhoed rapen druk. Pas ln de laatste twintig minuten slaagde de Elndhnve- nuren erin hun overwinning de nodige glans te geven met twee doelpunten vlak achter elkaar. HeraclesPSV 0—3. Van der Kuylen 01, rust. Vuil der Kuvlen 0—2. Verdonk 0—3. Scheidsrechter Boosten Toe schouwers 9 000 Heracles: Conrad. Ter Horst en Westenberg. Westra, Arnthof en Knoef. Tinney. Drost, Mor- sink, Vrlelink en Reekers. PSV: Strich, Donners, Pijs, Schrijvers en Kemper, Nuss- baum en Hoenen, Glesen, Van Stlppont, Van der Kuylen en Verdonk. helpen direct tegen brandend maagzuur LEO HORN: „Ik zal niets meer door de vingers zien'' (Va nzc spoi 'lactic) DEN HAAG. „Ik heb zaterdag wel twee hazen gemist en lk heb een kat gezien, maai die heb Ik laten lopen Maar op het voetbalveld ben Ik geen Jager maar een scheicIm echter En als arbiter duld ik niets, dat moeten de spelers maar weten, en als het bestuur ze niet kun opvoeden, zul Ik het wel doen". Dat zei een felle Leo Horn na afloop over het geval Heynen Hij riep: ..Man. Je staat In de weg. ga opzij"! En dat neem lk nu net niet ik beschouw dat als Insubordi natie. Zondag fluit Ik ln ln Lissabon Por tugal—^Tsjecho-Slowakije. Niemand zal er staan bibberen. Laat ze maar weten dat Leo Hom niets maar dan ook niets meer zal tolereren in de-ze competitie Parool is: mond dicht liouden en behoorlijk voetballen En lk beslis wat er verkeerd ls". Commentaar van trainer Ernst Hap- pcl. ..Ze weten dat Leo Hom een heel aparte scheidsrechter ls. bij wie Je niets moet uithalen" En Heynen zelf: „Tja. lk vind het wel erg streng, ik heb geen scheldwoord gebruikt en zoiets doe Ie in een opwelling. Hom stond me nu maal ln de weg. Wel Jammer, wa gaat me een paar wedstrijden kosten

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9