K Filmisch vertoon van spierballen BIJEENKOMST VRIJ RUSTIG WAFFEN SS VERLOPEN Watermassa door sluis: dertig doden BINNENHOF I Christine Keeler in huwelijk getreden Weer 25 provo- „lieverdjes opgepakt King naar VS: rassenmoord is federale misdaad Moordenaar twee kinderen gegrepen SLAAPKAMERGEHEIM IN DE TEMPEL MAANDAG 25 OKTOBER 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 ,Ik wil alleen maar gewoon huisvrouw zijn' Afstand genoman van SS-misdaden (Van onze correspondent J. Bouwer) RENSBURG (Sleeswijk-Holstein), maandag Vrij rustig i« gisteren in de Nordmarkhalle in .Renshurg Slees wij k- Holstein) het congres verlopen van de Hl AG, een hiilpgcmeenachap van vete ranen van de Waffen SS die ter sterk te van een miljoen man bij de Duitse weermacht was ingelijfd en van de nabestaanden van de rond 300.000 ge- READING (DPI) —Christine Keele?. de centrale figuur in het Profumo-schan- daal dat In 1963 grote opschudding ver oorzaakte in Britse regeringskringen en internationaal enorme belangstelling trok. is vrijdag in het huwelijk getreden met de 24-jarige Britse technicus James Levennore. Het nieuws over het huwelijk van mej. Keeler. die 23 jaar oud Is. is pas zater dagavond bekend gemaakt. De trouwplechtigheid had plaats in de provinciestad Reading op ongeveer 48 kilometer ten westen van Londen. Onge veer achttien vrienden en verwanten woonden de plechtigheid bij. Bijna was dé bruid, wier verhouding met de vroegere conservatieve minister van Defensie John Profumo deze zijn baan kostte en vervolgens het toenmalige kabinet MacMillan aan het wankelen bracht, erin geslaagd het huwelijk geheim te houden. Tegenover het blad „News of te world" verklaarde mevr. Levermore: „Ik wil alleen nog maar een normaal huwelijks leven leiden zoals leder ander jong meisje dat graag wil. Alles wat mij in het nieuws heeft gebracht ligt achter mij en is voortui. Ik wil alleen maar een gewone huisvrouw worden". Als onderdeel van haar pogingen om 'raar vroegere identiteit kwijt te reken heeft zij haar lange haar laten afknippen, l'cnfler draagt zij onopvallende kleren die 'laar ln geen enkel opzicht van een gemid delde huisvrouw onderscheiden. Bevorderingen bij landmacht DEN HAAG, (A.N.P.). Bij KB. van 18 oktober is te rekenen van l september 1965 benoemd en aangesteld bij het dienst vak der militaire administratie tot gene- raal-majoor, brigade-generaal J. Bijloo. Met ingang van 1 november wordt gene raal-majoor Bijloo eervol ontheven van zijn functie van plaatsvervangend kwar tiermeester-generaal. Eveneens per 1 november wordt gene- raal-majoor H. M. Stam eervol ontheven van zijn functie van inspecteur van de technische dienst en benoemd tot plaats vervangend kwartiermeester-generaal ie veertig Nederlanders na men aan dit congres deel. Zaterdagavond hadden rond 600 leden der WN, merendeels uit Hamburg. Lübeck en Kiel, een fakkeloptocht als demonstratie tegen het congres gehou den. Ook die is zeer rustig verlopen en de voor deze gelegenheid versterkte plaatselijke politie behoefde niet in te grijpen. De demonstratie richtte zich ten dele ook tegen de bondsregering, die weliswaar de verjaringstermijn voor oorlogs- en nazi-misdaden begin van dit jaar heeft verlengd, echter naar het oordeel van de vervolgden van het na ziregiem, niet lang genoeg om nog alle misdaden op te helderen. De bevolking van Rensburg heeft van het congres weinig notitie genomen. Vele burgers wisten niet eens wat er aan de hand De veel geplaagde burgemeester van de stad Beisenkötter - wiens ge meente de laatste week Is afgebeeld als een soort broeinest van het neo-na- zisme wendde zich tegenover journa listen nogmaals tegen deze voorstelling van zaken: „Men kan over de HIAG en de Waffen-SS denken zo men wil. men kan evenwel de burgerij van Rensburg niet als neo-nazi's afdoen". Ook de HIAG zelf distantieerde zich in een verklaring nogmaals van de mis daden die ook in naam van de Waffen- SS (die in de woorden van oud-kanse lier dr. Adenauer en oud-minister van Defensie Strauss, tot vechtende troepen van het toenmalige Duitsland en niet tot Mimmlers SS heeft behoord) zijn begaan. Kolonel VS naakt achter stuur WASHINGTON. (Reuter). Een Ame rikaanse kolonel die een belangrijke func tie bekleedde op 't ministerie van Buiten landse Zaken, is overgeplaatst naar eer „huishoudelijke dienst", nadat hij vrijdag in Washington naakt achter het stuur een geparkeerde auto was aangetroffen met een geladen pistool en een halflege fles vermout naast zich op de voorbank. In het handschoenenvakje van de auto werd nog een pistool gevonden. De man. de 50-jarige Charles Cumings, werd ge arresteerd wegens verboden wapenbezit. Hij zei. dat hij de pistolen voor schiet oefeningen wilde gebruiken, .maar niet verklaren waai om hij geen kleren aan had. Kolonel Cumings was vóór zijn overplaatsing lid van de Amerikaanse adviesraad voor Buitenlandse Zaken. Hij had als zodanig inzage in geheime stuk- Oud-leden van de Waffen S.S. bijeen in de Rendsburger een overzicht van de grote zaal. Onder: tegenstanders va met borden, die niets aan duidelijkheid te wensen oi EEG-ministers zonder Frankrijk in Brussel bijeen (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Vandaag en morgen zit de ministerraad van de EEG In Brus sel weer aan de onderhandelingstafel om te beraadslagen over enkele belang rijke Europese kwesties, te weten: het rapport van de permanente vertegen woordigers over de financiering van de landbouw, de EEG en de Kennedy-ron- de, de begrotingen van de EEG-com- missie en Euratom voor 1966. Het ziet er niet naar uit dat de Fran se ministers de vergadering zullen bij wonen. Het wordt dus weer een bijeen komst van de vijf. De Duitse delegatie komt wel (maar moet dinsdagmiddag al weer vroeg ve-trekken voor een of ficiële installatie van de bondsminia- ters te Bonn). Het zal dus in Brussel ontbreken aan tijd om er weer een „uit puttingsslag" van te maken. Van Nederlandse zijde zal aan de be sprekingen worden deelgenomen door de ministers Luns (Buitenlandse Zaken), Biesheuvel LandbouwDen Uyl Eco nomische Zaken) en staatssecretaris De Block. Misschien komt het, zo wordt heel voorzichtig gehoopt, tot een gemeen schappelijke atandpuntenbepallng van de 5 over het vraagstuk van de land- bouwfinanclering. Dat zal dan in hoge mate afhangen van de wensen en ver langens van de Duitse delegatie. Het is echter lang niet onwaarschijn lijk dat het nieuwe Duitse kabinet nog geen concrete beleidslijnen ter zake heeft uitgestippeld. Ter zake de begroting voor 1966 van de EEG-commlssie worden de vijf ge confronteerd met de dringende Franse eis, dat deze globaal niet hoger mag zijn dan voor 1965. AMSTERDAM (ANP) Bij de weke lijks terugkerende oploop rond het Lie verdje op het Spui in Amsterdam zijn zaterdagavond vijfentwintig jongelui, on der wie enkele meisjes, gearresteerd. Een van de eersten die werd aangehouden, wai de zich antirookmagiar noemende Jasper Grootveld. Evenals vorige week, toen de politie 34 personen oppakte, negeerde een deel van het publiek ihet door commissaris Land man driemaal via luidsprekers op een politiewagen gegeven bevel door te lopen en ook de herhaaldelijk gegeven waar schuwingen. dat men zich bij niet opvol gen daarvan aan een wetsovertreding schuldig maakte. Tot een .happening" kwam het deze keer niet. Atoomexplosies Vulkaan Taal eiste 208 doden MANILLA, (Reuter). De Filippijnse regeringscommissie voor vulkanologie heeft meegedeeld, dat niet meer dan 208 men sen zijn omgekomen bij de uitbarsting van de vulkaan de Taal vorige maand. (Aan vankelijk was de vrees geuit, dat het dodencijfer tussen de 500 en 1000 zou lig gen). PARIJS, (Reuter-U.P.I.I Negerlei der Martin Luther King, die pas in Am sterdam een eredoctoraat heeft gekregen, heeft gisteren op een persconferentie in Parijs verklaard, dat hij zfln reis door Europa zal afbreken om massabetogingen in de V S. te organiseren met het doel de voor oliewinning FORT WORTH. (l'.P.f.) Verwacht die strijden voor gehikc word, d;U <J|. Arariikaanae regering - zwart, tot waarschijnlijk reeds In het volgende na jaar gebruik zal maken van onder grondse atoomexplosies om miljoenen ton nen olie binnen het bereik te brengen van de Amerikaanse economie. RAMP SPAANSE STUWDAM TORREJON EL RUBIO, (U.P.I.) Gevreesd wordt dat zeker dertig arbei ders het leven hebben verloren toen vrij dag hij het Spaanse Torrejon el Kubio een sluisdeur van een in aanbouw zijnde stuwdam bezweek. Reddingsploegen heb ben tot dusver de stoffelijke resten van veertien slachtoffers geborgen maar vol gens het Spaanse persbureau Clfra wor den nog zestien personen vermist. De ramp voltrok zich vrijdagmorgen toen de sluisdeur het begaf en de weg vrijmaakte voor de 140 miljoen kubieke meter water die zich achter de nog in aanbouw zijnde dam al een stuwmeer had- federale misdaad te maken. King gaat naar de V.S terug ln ver band met het feit dat Collie Leroy Wil- kins. een lid van de Ku Klux Klan, vrijge sproken is van moord op mevrouw Viola Liuzzo, een blanke ijveraarster voor gelij ke burgerrechten. „God zal erop toezien dat alles in het reine komt Het is nu in Zijn handen", aldus de echtgenoot van de ln maart ver moorde strijdster voor gelijke burgerrech ten mevrouw Viola Liuzzo. De 52 jaar oude Anthony J. Liuzzo guf hiermee com mentaar op de vrijdag gevallen uitspraak in de zaak tegen de vermoedelijke moor denaar Collie Leroy Wilkins. „Die vuile rat is vrijgesproken was 't eerste wat de 14 jaar oude zoon Tom na het vernemen van het nieuws kon uitbren gen Liuzzo had naar zijn zeggen een der gelijke uitspraak verwacht. Volgens James T Ramey. lid van de Amerikaanse commissie voor atoomener gie (A.E.C.). wordt een voorstel om ln het noordwesten van de staat Nieuw- Mexico een atoomnntplofflng op bijna 1,5 kilometer onder de grond te houden om mineralen vrij te leggen op „uiterst wel willende wijze" door de commissie bestu- Bij een eventuele kernontploffing ln het aangegeven gebied ln Nieuw-Mexico zou een zware rotslaag versplinterd worden, waaronder potentiële gasvoorraden inge sloten liggen Door de verbreking van de rotskorst kan het gas dan stijgen tot een hoogte die economisch verantwoorde exploitatie mogelijk maakt. Dit zou ook elders toegepast kunnen worden Priesterabcider keert terug ROME (Reuter) Het Instituut van prlesterarbelder, dat voorheen vooral ln Frankrijk toepassing vond. doch dat ln 1959 door het Vatlcaan werd verboden, keert terug. Volgens een In Rome uit gegeven verklaring mag een klein aantal priesters weer tegen loon en In volledige dagtaak In fabrieken en havens gaan werken. ZU dienen een geschikte voorberelidng te ondergaan en geen leidende vakbonds functie te vervullen. De priester-arbeiders, die wel het Lidmaatschap van vakbonden mogen aannemen, moeten contact houden met andere priesters in hun werkgebied. De betrokken bekendmaking werd zondag aan de Franse persvertegenwoordigers door het Vaticaan verstrekt Toen het instituut van prlesterarbelder. die ln overall of mijnwerkerskledlng met andere arbeiders samenwerkte, werd op geheven telde het honderd geestelijken ln verschillende Franse industriegebieden Een van hun doelstellingen wus de Invloed van het communisme op de arbeiders te verminderen. Volgens sommigen waren enkele priesters echter plaatselijke func tionarissen van communistische vakbon den geworden en hadden zij deelgenomen aan stakingen. P.v.d.A.-jeugd wil geen huwelijk in Amsterdam AMERSFOORT. (A.N.P.). Aan hel slot van bet ontmoetingswecbelnde van de federatie van jongerengroepen van de P.v.dA. Is een motie aangenomen. waar- In onbehagen wordt geuit over de alge hele gang van zaken bij het voorgenomen huwelijk van de kroonprinses met de heer Von Amsberg. „Gezien de onvoldoende wijze waarop de heer Von Amsberg zich ln de lautstc twintig Jaar heeft gedistanclëerd van het fascisme als sterk bezwarende factor voor een goed beeld ter vervulling van de functie van prins gemaal betreuren de P.v.d.A.-jongeren de stap vun de kroon - De motie spreekt zich tenslotte uit tegen het van weinig tact getuigende voornemen dit huwelijk te Amsterdam te doen vol trekken. Men spreekt van onbegrijpelijke naïviteit en gebrek aan tact tegenover Amsterdam, het Amsterdam van de ver dwenen honderdduizend Joden en de dok- «■■RH den geformeerd. Enige minuten nadat het ongeluk was gebeurd werden 150 gezinnen geëvacueerd uit de tijdelijke arbeiders- nederzetting die op ongeveer 500 meter van de voet van de dam is opgetrokken Pompen werken op volle kracht om de onderaardse verbindingsgangen van het hvdrouëlektrlsche complex draog te malen. Van officiële zijde ls vernomen dat het nog wel enige tijd kon duren voordat men precies weet hoeveel arbeiders er opge sloten zijn geraakt in de onderaardse ge welven op het moment van de over stroming KEULEN (DPA) Een S3-jarige «wer ver heeft zondag hekend de sinds 12 ok tober vermiste elfjarige meisje* Waltraud Schlffer en Ursula Palelt uit Gleubel, een dorp bil Keulen, met een bijl te hebben vermoord. Ill) pleegde zijn daad In een tuinhuisje op een stuk grond van «tjn ouders, die daar het afgelopen weekeinde de verminkte lijkjes van de twee kinderen ontdekten. De moordenaar, die al tien veroorde lingen had ondergaan wuaronder drie wegens zedendelicten, hield een dagboek bij. Hij noteerde daarin: „Wij schrijven de dertiende oktober. Afgelopen nacht werd lk de moordenaar van twee meisjes. De zit-nu op een bank aan de oever van de Rijn en verwonder mij over mezelf, over mijn rust na een dergelijke daad. Ik wil nog even van mijn vrijheid ge nieten". De man had de meisjes, die van huis waren weggelopen, onderdak in het tuin huisje van zijn ouders aangeboden. HU bekende op weg daarheen al het plan te hebben gemaakt zich uan de kinderen te vergrijpen en hen te vermoorden. In het tuinhuis ging hU de meisjes met een mes mes en vervolgens met een bUl te 11) f anttekeningen rond het Niet alleen de spierballen, ook de lief de is een zaak. waar Anton zyn hand niet voor omdraait. Als puntje hy paaltje komt helpt al zijn krachtpatserij bitter weinig. Zijn rasgenoten laten hem in de steek. Teleurgesteld trekt Anton zich te rug uit het drukke en vermoeiende gooi en smijtleven Intussen wordt de tempel opgebouwd, het bouwsel dat hij later op spectacu laire wijze zal vernietigen, maar dat weet hij dan nog niet. Terwijl de joden als slaven worden behandeld, staat Samson ergens in de binnenlanden en maakt in het water van een helder beekje zijn vingers schoon. Zijn enige troost is zijn moeder. Hij is duidelijk gek op haar. Dut, is hij ook op Delila (Rosalda Neri) het geen verandert wanneer zij hun slaap kamergeheimpje over het verband tussen Samsons kracht en lange haren, verder vertelt. Dan is het met hem gedaan. Zijn ocen worden uitgebrand en hy wordt en Plelne publiek bespot. En dat duurt dan **er net zo lang tot zijn kracht terug keert en hij het bekpnde tempelhnog- ■tandje ten tonele voert. En dat is nu alles. Drie kwartier An- ton. waarvan slechts een klein deel sterk tespierd. Dat is echt jammer, want An ton s vuurwerk is zeer amusant. Het Is eeuwig zonde dat regisseur Dolz dit niet heelt uitgebuit. Hy heeft Anton Geesink eeel te veel laten acteren. Wie verbaast *v zich over dat hy daartoe niet In staat Hef is op zijn zachtst uitgedrukt een •achtertje. -Met jouw kracht kun je alles", zegt Oellla op een gegeven moment. Anton- Sameon ziet zelf in dat dit overdreven is. Hy antwoordt dan ook: „Die kracht een last voor my". En dat willen we graag geloven, voor al als je een zere knie hebt. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Eén ding is zeker. Steve Reeve, Brad Harris en Gordon Scott kunnen -wel inpakken. De entree van Anton Geesink als filmkrachtpatser heeft hen in één slag tot marionetten gemaakt. Een close-up van Antons spier ballen zegt voldoende. Hier Is geen con currentie mogeiyk. Die spierballenopname vormt overigens ontegenzeggelijk het hoogtepunt van „Gideon en Samson", Nederlands jongste spektakelaanwinst, afkomstig uit Italië. Het Oude Testament heeft voor de zo veelste maal als een kleurrijk en bont prentenboek dienst gedaan. Het is bij mensen als C. B. de Mille al eerder ge bleken, dit boek bevat tal van passages, die by een tekort van begrip en kennis van de toenmalige situaties en leefge woonten, de fantasie op hol kunnen brengen. Ook regisseur Francisco Perez Dolz. aan wie thans de beurt is, heeft zich op dit geëffende pad begeven. Zijn film be handelt in grote lijnen het tijdelijk leider schap van Gideon en Samson. Het is on- vermydeiyk, dat verschillende details werden verzonnen om de rolprent aan- trekkeiyk te maken. Het zwaarste accent is dan ook komen te liggen op 't amoureu ze en 't oorlogsspectakel. zodat d efilm in de Herculestrant een stuk geschiedenis groots en kleurrijk doet herleven, waar door de werkelijkheid nooit vervelend Gideons en Samsons heldendaden wor den in afzonderiyke delen van elk precies drie kwartier behandeld. Gideon, door een goddelijke boodschapper voor zijn volk .tegen zijn eigen wil aan het werk gezet, ls het eerste aan de beurt. Het moet gezegd, dat acteur Ivo Garranl vergeleken met wat we uit soortgelijke films gewend zijn, het hele maal niet zo slecht doet. Maar kom: geen Nederlander In voor dit deel gekomen en vanuit dat licht bezien, laat Anton lang op zich wachten. Na de pauze la hy er. Dan krygen we Samson Geesink is meer krachtpatser dan acteur elndelyk de kann het resultaat van zes weken filmen In Rome te aanschouwen. Zes weken hard werken voor drie kwar tier film. Antons Intrede wordt door een engel des Heren in hoogst eigen persoon aan gekondigd, een facet van het voortdu rend aanwezige roomse ondertoontje. Al gaat het soms nog zo hard toe, de toe schouwers zuilen nooit vergeten, dat dit spektakel onder Vaticaanse supervisie tot stand kwam. Maar al wordt er nog zoveel bijbels gekletst, Antons verrich tingen biyven de hoofdzaak. Al meteen valt op ons aller judo-troetelkind met kop en schouders boven alle anderen uit steekt. Fin dat is op zich al geen geringe prestatie. Bovendien is hy zonder veel moeite in staat het hele doek te vullen. Daar biyft het natuurlijk niet bij: Anton geeft een aerie prachtige staaltjes zyn kunnen. Op de eerste plaats slaat hy met een ezelskaak zo'n slordige dui zend het juiste getal staat In de bUbel Filistijnen naar het hternumaals. Bovendien gooit hy met tegenstanders als f het kiezelsteentjes zyn en gebruikt hy complete gevechtswagens als wapen. Tenslotte drukt hy met gemak een zware massieve stadspoort uit zyn voegen en wandelt er boven zijn hoofd mee weg. alsof het een parasol is tegen de felle zon. Even later staat hy weer doodkalm als de onwrikbare rots in de luidruchtige branding. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAO. Wie weet. dat de Tweede Kamer drie dagen heeft besteed aan de „algemene politieke en finan ciële beschouwingen"heeft begrepen, dat het college van ISO dames en heren 'ii sobere periode doormaakte. Derge lijke zware zaken laten, zo zou men kunnen veronderstellen, geen gelegen heid tot 'n glimlach open, laat staan, dat humor 'n geheel eigen plaats in 'n dergelijk debat had kunnen innemen. En toch is niefa minder waar, ondanks het feit, dat ditmaal achter de regeringstafel hiul plaats genomen een groot aantal socialisten, van wie bekend is, dat velen van hen zich geen repufafie hebben verworven als grote humoristen. Maar de Kamer zelf be handelde zeer ernstige zaken, zoals een begroting van achttien miljard Hol- 'aiulse guldens, op een bijzonder dege lijke wijze, zonder uit het oog te ver liezen, dat de humor aan die degelijk heid geen afbreuk behoeft te dorn Daarbij is het op zichzelf genomen niet bijster interessant wie gelijk heeft in een bepaalde controverse: voor de be volking, voor de be lastingbetaler is veel belangrijker wie er gelijk krijgt. Want het opleggen van nieuwe belastingen KAMER EN CONCILIE goed geplaatste grap niet van tafel vegen, zeker niet als men Van Dis of Koekoek heet. En toch zijn zij het, die altijd weer voor hilariteit zorgenniet omdat zij de zaken niet ernstig zouden be handelen, maar omdat zij hardnekkig het hoofd in de wolken en de voeten niet op de grond houden, omdat zij op een vaak ongelooflijke wijze laten blijken zelfs de eerste grondbeginselen van ons staatsbestel niet te kennen. Wanneer een man als Koekoek glas- \anl beweert, dat de salarissen van de wethouders door de commissarissen van de koningin dan wel door de minister van Binnenlandse Zaken worden vastgesteld. terwijl tedere scholier weet, dat de raad aan het hoofd von de pemeenfe staat, dan ie dat niet grappig meer. Evenmin man- neer de Kamer in hoongelach uitbarst als dezelfde boerenvertegenwoordiger tonder blikken of blozen beweert, dat minister Vondeling zegt: „We hebben wel welvaart, maar daaraan mogen de arbeiders geen deel hebben." Het is iluidelijk, dat een Kamerlid, zo'n stelling inde Kamer verkondigend, volmaakt ongevaarlijk is, daar kent men de waarde, die men min zo'n onzinnig verhaal mort toelcennen. Maar hetzelfde verhaal, door een Kamerlid verteld op een vergadering van boeren op de noordoost-Veluwe betekent in feite en welbewuste ondermijning fan de democratie. Dat heeft mets te maken met de bestrijding van het kabinet-Calsde Boerenpartij redeneerde precies hetzelfde onder vorige kabinetten. Geef ons dan ir. C. N. tan Dis maar van de Staatkundig Gereformeerde Partij Hij geelt meestal juiste feiten om daaraan lachwekkende conclusies te verbinden. Ook dit jaar lukte het weer best: het Vaticaanse concilie is in het vaarwater van de Nederlandse P.8.P. terechtgekomen, omdat in Rome door enkele bisschoppen de dienst weigering onder bepaalde omstandig- heden niet w veroordeeld. We dachten, dar fractieleider Lankhorst van dr P.8.P. door ziekte verhinderd was aan het Kamerdebat deel te nemen. We begrijpen nu, dat hij in feite het con cilie bijwoont.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 5