TWEE EXPERIMENTEN IN ZAAL VAN ROTTERDAMSE KLËÏNË DOELEN ma Vanavond in de ether l TELEVISIE Clai,de Debussy Over koetjes en kalfjes Voorproefjesnadelig j voor VARA-t.v.-av RADIO Jarige Picasso (85) wilgeen feest de misdaad giovanni vent Engeland handhaaft nog „klok verzetten Willem lansz ontdekker van Australië DE LEEDSE COURANT MAANDAG 25 OKTOBER 1965 5 Concertzaal met schouwburgkwaliteit (Van ome muziekredactie) „Wil men het gesproken woord goed kunnen verstaan, dan moet een zaal een korte nagaJmtijd hebben, terwijl een concertzaal een groot volu me vraagt en een lange nagalmtljd, hetgeen tevens betekent, dat men een gesproken woord In een concertzaal, zonder technische hulpmiddelen, niet kan verstaan...." Aldus Herman M. Kraayvanger In het septembernummer 1965 van Intermezzo, kroniek van het Rotterdams Phllharmonlsch Orkest, waarin hij een artikel lanceert over „De Doelen", het concertgebouw in Ne derlands eerste havenstad, dat op 15 mei a.s. zijn deuren opent. Een uitlating, waarvan wij de waar heid voor honderd procent waarde ren. Maar laten wij hierover, juist hier over, ontzettend geschrokken zijn, toen we, zaterdagmiddag j.l. te Rotterdam weer eens een experimenteel concert meemaakten. Ditmaal niet in de grote, doch In de kleine zaal van het in wor ding zijnde huls, dat 650 bezoekers kan bevatten. Die kleine zaal was geheel ge reed: er waren gestoffeerde stoelen, vens een tweehonderd bezoekers, deel nemend aan het Rotterdamse Kunstfes tival voor de Werkende Jeugd, die ver sterkt nog door tweehonderd andere be langstellenden zorgden voor de vereiste „absorptie". Men kreeg dus, als kritisch hoorder, niet de gelegenheid, zoals enkele weken geleden, een (gewaagde) prognose te stellen, doch de mogelijkheid te consta teren, hoe een normaal concert in deze ruimte van ,,De Doelen" klinkt. Voor af was er natuurlijk 't gebruikelijk tech nische ritueel: met geruis en pistool schoten. Geen microfoon nodig Maar toen kwam het: Fellx de Nobel betrad met zijn Nederlands Kamerkoor het podium en wenste zijn nummers zonder microfoon, dus „zonder techni sche hulpmiddelen", aan te kondigen, Laten wij, zittende op de tiende rij, hem volledig verstaan hebben... U begrijpt onze verbazing en schrik tevens De Nobele „nagalm" was te kort, de con certzaal bleek schouwburgzaalkwalitel- ten te hebben. Deze „aanloop" lijkt op een grapje. Ze is het echter niet, want op het gehe le middagconcert hebben we van de „droge klank" geleden, of men complete vloerbedekking met en bene- 1 Pres, Lassus, Non Papa, Hassler, Pur- cell, Vaughan, Williams, Piet Ketting of Sem Dresden zong. En bij het „Pa ter Noster" van Hassler waar twee ko ren op verschillende plaatsen van 't po dium moesten worden opgesteld, hadden we bepaald last van de te korte naglam. Zo klonk het voor ons op de tiende rij in de kleine zaal: Hoe stond het met de vocalisten? Was het zwaar, of licht zingen Daarnaar informerend, kregen we de indruk, dat de directie niet zo enthou siast was. En wat het vocale ensemble betreft: men dacht, dat men in een stu dio zong... Ook instrumentaal Zaterdagavond werd het experiment, waardoor men de mogelijkheid kreeg „een eerste voorlopige indruk van de akoestiek in deze zaal te krijgen" met instrumentalisten voortgezet. Proefob jecten waren de leden van het Haags Ensemble voor Nieuwe Muziek onder leiding van Elie Poslavsky, die compo sities van Debussy, Varese, Maderna, Stravinsky, De Kruyf en Brown op hun voorprogramma hadden geplaatst. Me dewerking verleende hier Ilcana Meli- ta, mezzo-sopraan. Een „experimenteel concert" in de dubbele zin van het woord, zowel wat de zaal als de aard van de uit te voe ren werken betreft. Onze globale indruk?... Die was gun stiger dan op het middagconcert. Wel klonk alles nogal luid, de verschillende klanken leidden ten opzichte van elkan der een te autonoom bestaan. Men had, speciaal In Debussy, meer binding kun nen wensen. En passant opgemerkt: de zaal als geheel Is bijzonder „geluidge voelig", niet slechts op het podium, doch ook op de plaatsen, waar de luis teraars zitten. Maar misschien is dit juist de bedoeling van de geluidsexperts van de TNO, die verantwoordelijk zul len zijn voor de definitieve akoestiek. Ook hier herhaalden we onze vraag: hoe was het op het podium? Een van de executanten deelde ons desgevraagd mede, dat hij helemaal niet ontevreden was: het spelen in de kamermuziekzaal ln De Doelen te Rotterdam „was hem niet tegengevallen". Ziehier de ervaringen van ons zelf en anderen. Als we deze nieuwe concert ruimten tot slot mogen vergelijken met dat wat in de Randstad Holland de klei ne zaal in het Amsterdamse Concertge bouw en het Haagse Diligentia ons bie den, dan preferen we èn de Hofstad èn de hoofdstad. In dit stadium althans, waarin men, naar we vermoeden, doorgaat met ex perimenteren. Want ons betreft: we ho pen dan op een klassiek strijkkwartet. Van Joseph Haydn bijvoorbeeld. Speelfilm met Frank Sinatra Tijdens de tweede wereldoorlog ontmoet 4 in Zuid-Frankrijk Sam Loggins (Frank Sinatra), een bekwaam soldaat, de marco- J nist Britt Harris (Tony Curtis). Zij beiden 4 sluiten vriendschap, die echter door toedoen J van het meisje Monique Blair (Nathalie Wood) verandert in rivaliteit. 4 Sam wil het meisje trouwen, terwijl Britt slechts een spelle'fe met haar speelt. Sam koestert het plan om Britt te doden, maar deze komt reeds bij 4 een vijandelijke aanval om het leven. Het zwakke punt van deze film, 4 getiteld „Rivalen zien niet om", is het gegeven: een mengelmoes van liefdes- en oorlogsscenes, waarin de psychologische achtergrond niet overtuigend 4 naar voren komt. (Nederland I, 20.30). .The Golden Ear-rings' in ,Waauw' K.R.O.'s eigen gedanste hitparade vermeldt vanavond als bijzondere gasten „The Golden Ear-rings", een vrij jonge beatgroep uit Den Haag, dat zo langzamerhand het Mekka van de beat begint te worden. De groep begon in de Haagse Marathon, waar zij, volgens hun eigen zeggen, een schare fans van rond de zesduizend bezit >n. In september jongstleden oogstten zij tijdens een „Teener Top Show" meer applaus als de gerenommeerde „Scorpions". Hun eerste plaatje, „Please Go", werd door hen zelf gecomponèerd en staat momenteel op de vijftiende plaats van de Nederlandse hitparade. (Nederland II, 20.01). Frank Sinatra in de film „Rivalen (Nederland I, 20.30). Liederen van Hedenavond Verschuiving van melk naar vlees DEN HAAG (ANP) Bij een ver schuiving van nielkproduktle naar rund- vleeeproduktte blijft het de belangrijk ste taak van de Nederlandse fokkerij, binnen het eigen rundveeras het kalf en de koe zowel voor de melkproduktie als voor de vleesproduktle geschikter te maken. Dr. Ir. R. D. Politiek, lector In de veeteeltkunde aan de landbouwhoge school te Wageningen, schrijft dit in een pré-adives, uitgebracht voor het op donderdag 23 en vrijdag 29 oktober in Breda te houden landhulshoudkundig congres. De heer Politiek vertelt dat Neder land in de EEG met zeven procent van het aantal melkkoeien elf procent van de totale melkproduktie en zes procent van de totale rund- en kalfvleesproduk- tie heeft. Herhaaldelijk leest men de raad. nog sterker van melk- naar vlees- produktie om te schakelen omdat hier in meer perspectief zou zitten. In de prijsverhouding vlees-melk is dit echter tot nu toe niet naar voren gekomen. Wel ls de verhouding voor het vette- kalfsvlees veel gunstiger, zodat de pro- duktie daarvan zich enorm heeft uitge- hreicj. 1 "Vr.' Politiek geeftf de volgende zéér globale verdeling van de ongeveer 1,8 miljoen in ons land per jaar geboren kalveren over de verschillende bestem mingen: 150.000 sterven bij de geboorte of in de opfokperiode, 120.000 worden nuchter geslacht, 450.000 worden voor de verschillende categorieën jong mest- vee (vleesstieren, ossen, vleespinken, vaarzen) bestemd, 630.000 voorname lijk stierkalveren worden voor de kal- vermesterij bestemd, 450.000 vrouwelij ke kalveren worden tot melkvaars op gefokt om de uitstoot van de melkvee stapel te vervangen. Alleen door een betere genetische aanleg van de fok- dieren zou het eventueel mogelijk zijn, minder kalveren te gebruiken voor de vervanging van melkkoeien. Truffaut filmt buiten Frankrijk AMSTERDAM. De bekende Franse filmregisseur Francois Truffaut heeft een overeenkomst gesloten met Amerikaanse en Engelse co-producerende firma's voor het regisseren van een zg. sclence-flctlon- film, onder de titel „Fahrenheit 451". Het ls de eerste keer, dat Truffaut. bui ten Frankrijk een film maakt. Het ver haal ls gebasseerd op een roman van Ray Bradburys één van de bekendste science fictionschrijvers. De vrouwelijke hoofdrol in deze film wordt vertolkt door Julie Christie. Huwelijk Lollobrigida niet gestrand ROME (I7PI) De Italiaanse film ster Gina Lollobrigida heeft gisteren gezegd dat de berichten, als zou haar huwelijk met Milko Scofic zijn gestrand onjuist zijn en dat zij van plan is de genen, die ze hebben gepubliceerd in rechten te vervolgen. Het bericht over de beweerde mis lukking van het huwelijk werd aanvan kelijk gepubliceerd in Parijs en overge- men op de voorpagina's van Italiaan kranten. Op zaterdag NEDERLAND I NTS: 19.00 Nws, 19.01 Klaas Vaak, CVK-IKOR-RKK 19.06 Kenmerk; NTS: 19.35 Magilla Gorilla, film, 20.00 Journ., 20.20 Uit- zending van de P.S.P., 20.30 Rivalen zien niet om, film, SOC: 22.25 Uit zending Socutera, NTS: 22.30 Journ. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws. KRO: 20.01 Waauw, gedanste hitpara de, 20.25 Galerie, kunstkroniek; NTS: 21.25 Ballet,KRO: 21.45 Onze man in Washington, NTS: 22-10 Journaal Tegenwoordig zijn er steeds minder zange ressen, die zich bekwamen in het brengen van recitals. Deze bijzonder moeilijke tak van muziek vereist namelijk een dermate groot inlévings- en uitbeeldingsvermogen, dat slechts, weinigen hierin uitblinken. Eén hiervan is echter Denise Monteil, die vanavond, samen met Marinus Flipse als pianopartner, liederen van onder meer Claude Debussy zingt. (Hilversum I, 23.30). Susana y José dansen .La Verbena' De Nederlander heeft voor de Spaanse dansen altijd belangstelling gehad. Onder de vele dansgroepen, die Spanje rijk is, neemt het duo Susana y José nog steeds een belangrijke plaats in. Vanavond dansen zij een balletfantasie op „La Verbena", een verhaal over een groep zigeuners, die b(j toeval enkele kledingstukken en foto's vinden en aan hun enthousiasme over deze vondst dansend uiting geven. Muzikale begeleiding: het Zuidhollands Orkest onder leiding van Armin Janssen. (Nederland II, 21.25). geen kost voor „fijnproevers" ANTENNE tweede net geplaatst kunnen worden. Met een wildwestverhaal op I als con trast bijvoorbeeld. achtereenvolgende avonden het eerste cliff Richard was leuk; jammer x net kon bezetten. Vrijdag was een flinke plaats ingeruimd voor Cliff Richard en Liesbeth List (met o.a. een markant liedje uit Shaffy Chantant) en daarmee, was zaterdag het effect zowel voor „Cliff in Valkenburg" als voor het optreden van de cabaret groep van Ramses Shaffy er al een beetje af. Bovendien was dit laatste programma juist voor deze avond een minder geschikte keuze omdat het bepaald niet de allemanskost bood die op zaterdag zeker In een Jubileum periode toch wel een beetje voor de hand ligt. het vrijdagse voorproefje dat overdadend schaadde. De Zweedse produktie „Wat moet ik doen...?", waarmee de avond werd uitgeluid, handelde ironisch over de problemen van het televisiemaken in het amusementsgenre. Genre waar in ook de sex een eigen plaats heeft. Regisseur Ake Falck ruimde aan dit element een wel erg grote plaats in en deed dit op de vrijmoedige wijze die in Zweden misschien asl normaal geld maar die de Nederlandse r Dinsdag NEDERLAND I 11.35 Schooltelei Hedenavond HILVERSUM I (402 m> NCRV: 18.00 De marinierskapel der Kon. Ma rine; 18.20 Uitzending van de VVD; 18.30 Geest, liederen; 18.50 Openbaar Kunstbezit: 19.00 Nieuws en weer- praatje; 19.10 Radiokrant; 19.30 Klass en mod. gram.muz.; 19.55 Op de man af. praatje; 20-00 Amus. muz., 20.20 Strijd tegen het lijden, documentaire, 21.20 Pop. klass. muz.: 21.45 Klass. muz. pianorecital: 22.15 Avondoverden king: 22 30 Nieuws; 22.40 Boekbespr.; 22.50 Lichte orkestmuz.; 23.20 Lichte gram.muz.23.30 Sopraan en piano moderne liederen; 23.55 Nieuws. HILVERSUM II (298 m> - VARA: 00 Nieuws. 18.15 Van harte; 21.30 Veronica's Rhythm and Blues Hop; 22.30 Alle remmen los door Jan v. Veen; 24.00-1 00 Gevarieerde platen Dinsdag goede smaak overschreed. Reden 0ndeJ. „5 a;„,aE ]lch, progr 19 5„ wij ons niet dankbaar voel den voor dit VARA'se jubileum geschenk Een fijn programma was het wel Nico Knappers knappe regie deed ver- Slagende amateurs geten dat het eigenlijk alleen in een intiem zaaltje tót zijn recht kan komen. Maar wat moet de al dan niet Verenigde Arbeider Radio Amateur met zo'n happening-achtlge combina tie van chansons, Scarlattimuziek, Lodeizens poëzie en heerlijk-regel rechte kolder? Deze fijnproeverskost had echter op een andere dag op het Parlementair overzicht20.00 Nieuws 20-05 Promenade-orkest en solisten en koor: operamuziek; 21.10 Liedjes; 21.30 Etherforum; 22.05 Instrumentaal ensemble: oude muziek; 22.30 Nieuws; 22.40 Actualiteiten. 22.50 Vergelijken derwijs. muzikaal gesprek; 23.25 Jazz- tpagazlne23,55 Nieuws. HILVERSUM I (402 mtr) KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Meditatie; 7.15 Lichte gram.muz.(7.30-7.32 nieuws): 7.55 Overweging; 8.00 Nieuws; 8.10 Lichte gram. ,muz.; (8.30-8-32 Nieuws); 8.40 Voor de huisvrouw; S.35 Waterstanden 9.40 Sohoolradio; 10.00 Aubade: gevar. muziekprogr.11.50 Volaan.... voor uit, praatje; 12.00 Angelus; 12.03 Volks muziek (gr.); 12.20 Voor de boeren; 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinb.; 12-30 Nieuws; 12.40 Aktual. of gram.; 12.50Lichte gram. en praatje: 13.35 Voor de plattelandsvrouwen; 13.45 Mu ziek kent geen grenzen: licht muziek progr.; 14.45 Zie. ik maak alles nieuw. Godsdienstig progr-; 15.00 Bij Cascade te gastlicht muziekprogramma; 16.30 Onderweg: Gebedsdienst (16.00 Voor de zieken); 17.00 Voor de jeugd; 17.40 Voor de padvinders; 17.50 Over heidsvoorlichting. Onbereikbaar op zijn nieuwe landgoed CANNES (UPI) Pablo Pi casso, een ieVcnd monument onder de schilders, viert van daag zijn 85ste verjaardag nog even koppig als hij altijd is geweest. Het uit Spanje af komstige genie, als miljonair lid van de communistisch© partij, nazi-hater en getrouwd met een vrouw die 45 jaar jonger ls dan hij. heeft zich voor zijn verjaardag volkomen afgezonderd van zijn vroegere buren, vermoedelijk ln de villa „Notre Dame de Vle", een met stevige muren omheind land goed ln het Zuidfranse dorp Mouglns. gelaten can publiciteit kr ij-gen. In 1943 ontmoette Picasso te zijn nieuwe landgoed telefoons laten aanbrengen. De meeste bezoekers die zich aanmelden De aankoop van deze villa. het j^i^se festijn kwamen nu 18 maanden geleden, was bijwonen en trok hij weg de reactie van Picasso op nlet de ..verjaardagsfestlvlteiten'- [ee6ten hoaveIJ waarop zijn vroegere buren rond de villa „La California Vroe iet Verleeen nabij Cannes hem plachten te vroLSef mei venteen het idee dat deze „goede buren een ear-dlge duitver- and„„, dienden een de toeristen die 10 Jaar later verliet met de zijn en niet voor begin-i woorden dat zij er genoeg van ber zullen terugkomen, had te leven met een histo- Enkele bevoorrechten wordt 1 bezoek wordt vereerd. Gewoonlijk schenkt Féllx de kunstenaar op zijn verjaardag Volgens de behandelende rech- een verjaardagstaart en een werd de schilder in het aantal oesters, Picasso's lleve- boek afgetekend als waarde, soins kwaadwillig VZEto" onrechtvaardig jenever mige van zijn collega' talloze zaken tekortschietend trad, tegenover zijn familie en om geving." De rechter meende vergasten. Volgens sommige picasso ka". echter niet aan echter dat het wat laat ingewijden kreeg de schilder zi^n rePutatie ontkomen. Zijn Werkbijeenkomsten van stichting ,Ons leekenspel' DEN HAAG. De Stichting „Ons Lee kenspel". belegt, in samenwerking met de Stichting „Ons Eigenvolk", enkele werk bijeenkomsten in de kerstweek, 2730 december, In Bussum De bijeenkomsten zijn gewijd aan Ver bale Expressie, het geestelijk lied. Regie en creatieve katechese, Medewerkende docenten zijn o.a. Jan Cox. Marcel van Dyck en Andrê v. d. Heuvel. De bijeen komsten staan onder leiding van Joop Brekmann. Weer .klassieke'' films in Amsterdamse Cinétol AMSTERDAM. Het avantgardistischc Cinétol. heeft het voornemen weer enkele „klassieke" films te vertonen. Op het programma staan ..De moeder" van Vsevolod Pudovkin. op 31 okt. en 1 november: „Storm over Azië" van Pudov kin. 2 t em. 4 nov. Tenslotte het beroem de „Potemkin" van Serge M. Eisenstein. 28 t.e.m. 30 okt. en voorts ..Tjchapajew" van de gebroeders Wasiljewi, op 5 en 6 november ln Cinétol. te protesteren tegen het lingsgerecht. Picasso is op zijn verjaardag zijn eigen niet eenzaam, maar omringd en door de zorgen van zijn vrouw n- Jacqueline, waarmee hij vier in jaar geleden in het huwelijk wee van zijn vier kinderen de 17-jarige Claude en de één jaar Jongere Pamela. Voorts is het huis voorzien van een staf van zeven bedienden. Onder NTS-vlag bracht de NCRy gis teravond een opvoering; door de Haar- .lerpse,- Toneel Club van. Mftrivaux' „De kolonie". De H.T.C. won hiermee des tijds het Nationaal Landjuweel. Een belangwekkend initiatief deze uitzen- d'ng. Het amateurtoneel maakt, mede als gevolg van de televisie, een moei lijke tijd door. Alleen al hierdoor ls het redelijk dat de t.v. met uitzendin gen als deze iets „terugdoet". De op voering bewees overigenis dat ama teurtoneelspelers een waardevolle in breng in de t.v.-programma's kunnen leveren. De voorstelling was uitste kend verzorgd en als we vaststellen dat er goed geacteerd werd hoeven we daarvoor beslist geen milde maat staven te hanteren. We kunnen het hoogstens betreuren dat déze Mari- vaux gekozen was en geen spel dat een boeiender, en ook moderner, thema tot onderwerp heeft. De eerste aflevering van „Dienstplicht" boeide ons wèl. Uiteraard, zouden we zeggen bij een programma van Kees van Langeraad. Met zevenmijlslaar zen werd door zo'n tweeduizend jaar militaire geschiedenis heengegaan. Dat leverde uiteraard slechts een heel globaal beeld op dat weinig nuan ceringen toeliet. Maar het beeld was wèl helemaAl televisie. Met een vlotte, soms iets te pathetische, tekst die voortreffelijk gemonteerd beeld materiaal begeleidde. Hoewel we de indruk hadden dat de geschiedenis soms veralgemeend geweld werd aan gedaan zien we toch met belangstel- Volgens het Russische persbureau 1 BRUSSEL Nederland (324 r Nieuws; 18 03 Voor de soldi Lichte muziek; 19.00 Nieuws en om de Opera- 22.00 Nieuw BRUSSEL Frans (484 mi - 19.15 Nieuwe gram.muz.; 21 ENGELAND BBC (330 m) 19.35 id, muz.; - 18.00 Nieuwe gram. platen- 18.31 Gevar. pro gramma- 21 40 Lichte muz.; 22.3o Lichte muziek, 23.00 Gevar. progr,, 23.31 Jazz muziek. 1,00 Lichte muziek. RADIO VERONICA (192 m): 18.00 Veronica's Jukebox, druk op de knop verzoekjes!. 19 00 Cliff Richard 6how; 19 30 Per hitparade de wereld rond; 20.00 Gramé met o.a. Indonesian Teen- agercomer; 21.00 Rock, beat en boogie; Theo Stokkink, presentator van „Waauw". (Nederland II, 20.01). HILVERSUM II (298 m) AVRO: 4 7.00 Nieuws, 7.10 Ochtendgymnastiek; 7.20 Lichte granxmuz.; VPRO: 7.50 J Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.10 Lichte gram-muz.; (8.25 De groente- man); 8.45 Morgenwyding; 8.55 Een 4 boek voor 't geest, leven, boekbespr.; 9.00 Palet, programma voor de zieken; J 10.00 Voor de kleuters; 10-10 Lichte -* gram.muz.; (11.00 Nieuws); 12.00 Rit- misch ensemble en zangsolisten; 12.27 4 Meded. t.b.v. land- en tuinb; 12.30 Overheidsvoorlichting: Uitzending voor J de landbouw; 12.40 Licht instrum. en- semble en zangsoliste; 13.00 Nieuws; 13.10 Actualiteiten; 13.30 't Muzikan- tenuur: 1. Klass. en semi-klass. muz. 2 Pianorecital: mod. muz. 3 Instrum. J ensemble: klass. muz.; 14-40 School- radio; 15.00 Voor de vrouw; 15.40 Zang J en piano: lichte muz.; 16.00 Nieuws: 16 02 Musette-orkest (gr.) 16.15 Voor de jeugd; 17.15 Praatje; 17.20 Lichte 4 gram. voor de tieners. HILVERSUM III (F.M-kanalen) NRU/NCRV: 9.00 Nieuws; 9.02 In- strumentaal allerlei (gr-); 10.00 Nws.; 4 10.02 Drie in de pan: licht muziekpro- 4 gramma (gr.); 12.00 Nieuws; 12.02 Elektronisch pianospel met ritmische 4 begeleiding (gr.); 12.30 De Top Tien J van deze week (gr-)!. 13-00 Djieuws; 4 13.02 Klanken vaii eigen bocjem (gr.); 13.30 Notenparade: gevar. muziekpro- gramma (gr.): 14.00 Nieuws: 14-02 4 Zing, zing, ring: lichte vokale mu- ziekjes (gr.); 15.00 Nieuws; 15.02 Mu- 4 riek bij de thee. lichte gram. muziek, speciaal voor-de dames; 16.00 Nieuws; J 16.02 Tienerama: platenshow voor 4 tieneraNRU/VARA: 17.00 Nieuws: 17.02 Western en Country music (gr), 17-30—18.00 Promenade orkest; amus. muziek. 4 RADIO VERONICA (192 m): 7.00 Ook goelemorgen9 00 Muziek terwijl 11 werkt; 10 00 Koffietijd met Tineke; J 11.00 Artiesten met eigen stijl; 11.15 Een verzoekplatenprogramma; 12.00 J Muziek bij de lunch met de Agenda 4 en om 12.45 uur Tips voor de vrouw; 14.00 De Speldoos, pop. klass. muz.; 4 15.00 Verleden tijd. oude gram. platen; 16.00 Dinsdagmiddag-speciaal, nieuwe J en zo goed als nieuwe plaatjes. Russen eerder t.v, dan Amerikanen! MOSKOU. (A.F.P.). Reeds lang voor dat daar in de Verenigde Staten en in andere westelijke landen sprake van was. werd in de Sovjet-Unie de televi sie ontdekt en ermee geëxperimenteerd, aldus het Russische persbureau „Tass". ling naar d Liturgische kalender DINSDAG, 26 oktober: Mis van de zondag. Met gedachtenis van de H. Evaristus. Groen. twee Russische ingenieurs, Ivan Bel- janski en Boris Grabovski er op 26 juni 1928 in Tasjkent. de hoofdstad van Oez bekistan. in geslaagd beelden uit te zen den en te ontvangen. Het presidium van de opperste Sovjet van Oezbekistan heeft de ingenieurs ter' gelegenheid van de opening van een tentoonstelling de titel „verdienstelijk uitvinder" verleend, omdat zij „de eerste t.v.-zender en -ontvanger ter wereld" zouden hebben gebouwd. door howard shaw 46 De stijl van de brieven was uiterst verzorgd, de inhoud gaf blijk van een intense belangstel ling voor de gang van zaken en het schrift was klein, maar zeer duidelijk. Hoewel hij vaak ou de schrijvers citeerde, gaf hij ook vele praktische raadgevingen, zoals; „De katrollen van de etensllft moeten minstens driemaal per jaar gesmeerd wor den om zeker te zijn, dat alles geruisloos loopt", Dit schreef hij in zijn brief van 22 december 1958. In zijn brief van 15 januari 1959 schreef hij onder „Het doet mij genoegen te vernemen dat Edoardo langzamerhand aan de gang van zaken in de tratto ria begint te wennen. Het is eigenlijk wel goed dat hij zo uitermate traag van begrip is. In andere om standigheden zou ik er bezwaar tegen gehad heb ben nog iemand te laten delen in ons geheim om dat dit het risico onevenredig zou hebben vergroot, maar de enorme domheid van die jongen brengt het terug lot een vrijwel te venvaarlozen factor. Toch is het gelukkig dat er destijds een omweg langs de graftombe is gemaakt. Zelfs zijn sluimerende ver beeldingskracht zou misschien kunnen ontwaken bij het zien van het graf- En in zijn brief van 16 februari 1959: „Ik zou je willen afraden het salaris van Carlo weer te verhogen. Hij ontvangt nu. zoals je zelf ook wel weet, een maandgeld dat gelijk is aan dat van een luitenant-kolonel van de Carabinieri. Ik ben bang. dat hij op de duur t« veeleisend zal worden— De brief van 5 maart 1959 bevatte een eigenaardige, vermanende passage: „Je moet heus wat meer geduld hebben met Edo ardo. Er zijn toch onmiskenbaar aanmoedigende tekenen van verbetering in zijn werk. In december brak hij. volgens je verslag, vierentwintig schalen in de tunnel, vijftien bij het oplopen van de trap en zeven bij het afdalen, dus zesenveertig in totaal. In februari brak hij er maar achttien, alles bij el kaar. Ilc geef toe dat het vervelend is je gasten te moeten laten wachten, tot er een nieuwe bestelling naar Carlo is doorgegeven en hij deze heeft uitge voerd. Ik vraag me af of de verlichting in de tunnel wel voldoende is. Edoardo zal niet moedwillig vreemde kunsten met de schalen gaan uithalen, maar mogelijk is er een stuk dat slecht verlicht is en waar hij niet goed zijn weg kan vinden. Ik kan niet geloven dat hij zijn plicht zou verwaarlozen en daarom raad ik je aan meer geduld met hem te heb ben. Je bent geneigd gauw op te vliegen en ik ben bang dat berispingen een ongunstige invloed op zijn werk zouden kunnen hebben... In zijn brief van 31 maart 1959 schreef hij: „Om een onverklaarbare reden begin ik Carlo te wantrouwen. Ik weet wel dat hij evenzeer in de zaak betrokken is als jij, signora Pandolfi en ik, maar nu je me hebt geschreven dat hij plannen heeft te trouwen met een eerlijke en deugdzame jonge vrouw, vrees ik voor ernstige gevolgen. Ik moet eerlijk toegeven dat hij ons nu al dertig maanden lang trouw geholpen heeft aan de etenslift, maar een inwendige stem waarschuwt mij voor de invloed die een vrouw op hem zou kunnen hebben. Zie ik het misschien te somber in? Begin ik op mijn oude dag een zwartkijker te worden? Om de bijzonderheden van de misdaad van Giovan ni Venturi te .kunnen overzien volgen we de bewe gingen van de accurate, gezette restaurateur van Trastevere op een namiddag in de tijd dat de trat toria op het toppunt van zijn roem stond en Gio vanni, zonder het te weten, het einde van zijn mis dadige loopbaan naderde. Het is D uur in de namiddag van 11 januari 1959. De voordeur van de Trattoria Di Giovan ni is gesloten en gegrendeld. De beroemde eetzaal is donker en verlaten. In de keuken ligt Edoardo, de reusachtige neef van de boekhandelaar, op een bank te slapen, vermoeid van drie uur lang rennen door de tunnel om de schotels voor de lunch aan te dragen. De deur die de keuken met de kelder ver bindt, is gesloten, evenals de deur van de kelder naar de tunnel; voor de laatste is bovendien een stapel zakken met tufsteen geplaatst, zodat een toe vallige bezoeker zelfs het bestaan ervan niet zou vermoeden. Boven ligt Giovanni in een warm bad. Van tijd tot tijd kijkt hij op de klok aan de muur van de badka mer en neuriet aria's uit La Traviata. Hij heeft geen haast. Om 5.15 klimt hij uit zijn bad, droogt zich voorzich tig af en gaat zich scheren. Daarna wast hij zijn ge zicht met koud water, wrijft er eerst wat vinaigre op en daarna talkpoeder; onderwijl zingt hij 'n aria uit II Trovatore. Hij zingt luid en slecht, maar dat weet hij niet en als hij het geweten had, zou hij er zich niets van aangetrokken hebben. In zijn slaapkamer neemt hij een schoon overhemd, helder wit en goed gesteven, uit de kast. Hij strikt een zwarl dasje om, trekt een pas-geperste zwarte broek aan en zwarte sokken en schoenen. Onder het aankleden kijkt hij naar de klok in zijn slaap kamer. Om 5.50 loopt hij de trap af naar de keuken van zijn trattoria en schudt daar de slapende Edoardo wakker. Terwijl de jonge reus zijn hoofd en zqn armen onder de kraan houdt, haalt Giovanni drie schone witte voorschoten uit een la. Een zal om zijn eigen dikke middel gebonden worden als hij gereed is om zijn gasten te ontvangen. De tweede is voor Edoardo, nadat hij de as uit de haard in de eetzaal verwijderd heeft en een nieuw houtvuur heeft aangestoken. Miranda zal de derde dragen, als zij komt om stoom in de keuken te produceren. .(wordt vervolgd) Industrieel verwerpt wintertijd (Van onze correspondent LONDEN. Naar jaarlijks gebruik zijn de Britse eilanden gisternacht overge gaan tot de wintertijd, hetgeen voor ge volg had dat de Britten zondagochtend een uur langer mochten slapen. Portugal I9 het enige andere Westeuropesc land waar men sedert het einde van de tweede wereldoorlog niet heel het jaar dc zomer tijd aanhoudt. In Groot-Brittannië zijn de bewoners wettelijk verplicht de klok in de maand oktober een uur achteruit te zetten. Deze wet. dateert van 1916 en was toen een onderdeel van de campagne om brand stof te helpen besparen. Na de eerste we reldoorlog bleken vooral de landbouwers voorstanders van een uur langer licht in de winter en daarom werd de noodmaat regel nooit Ingetrokken. Het is jaar en dag de gewoonte geweest tijdens het eerste weekeind van oktober de wintertijd in te luiden. Pas enkele jaren geleden werd door her pai'lement beslo ten dit naar het laatste weekend van oktober te verschuiven. Talrijke super- conservatieve Britten zijn daaraan echter nog niet gewend. Op de eerste zondag ochtend van deze maand oktober is een heel Engels stadje een uur te laat uit. het bed gekomen, omdat 's zaterdags verkeer delijk in de plaatselijke krant gestaan had. dat jüe klokken een moesten gezet worden zullen gaan. Zij zijn de enige arbeiders en bedienden van Groot-Brittannië die op en top „Europees" doen. den met de Britse wintertijd een bespa den met de Bruitse wintertijd een bespa ring van ongeveer vijftig procent te kun nen doen", zegt Sullivan. „Daarmee bedoel ik een besparing op de tijd waarin ik me in verbinding kan stellen met mijn klan ten op het vasteland. Negentig pot. van onze produktie is bestemd voor Europa". Officieel Engeland is nog niet van plan de wet van 1916 in te trekken: „Wij wach ten af", zegt men op het ministerie van Binnenlandse Zaken in, Londen, „tot de overgrote meerderheid van de Britse open bare mening voorstander is van besten dige zomertijd En dat is op het ogenblik nog lang niet het geval". CANBERRA, (A.N.P.). Prof. Manning Clark van <le Australische nationale uni versiteit te Canberra heeft verklaard, dat al z(jn historische navorsingen erop wij zen. dat de Nederlandse ontdekkingsreizi ger Willem Janszoon de man is geweest, die Australië heeft ontdekt toen hij in 1606 met zijn schip ..Duvfken" van Ban tam naar het zuiden voer en op het hui- ovuit dige schiereiland Kaap Vork in het noord oosten voet aan wal zette. Non-conformist Een Engels bedrijf, de „D.H. Industries" van Barking in Essex, dat verf en appa raten in plastic maakt, weigert dit jaar gevolg te geven aan de wet op de uur verandering. De directeur-generaal van deze kleine firma. D. P Sullivan, is een non-con for mist en heeft besloten in zijn fabriek de zomertijd het gehele jaar door te handhaven. Hij verschaft werk aan 24 mannen en vrouwen, die van vandaag af een uur vroeger op post moesten zijn dan normaal en ook een uur vroeger naar huis Voorheen verkeerde men in onzekerheid over de „ontdekker" van het toen onbe kende zuidland. sommigen beweerden dat de Portugezen de eersten waren, anderen noemen Marco Polo. de Fransen hebben verklaard dat Jean Fonteneau de eerste was. terwijl de Chinezen met de zeevaar der Ghengo Ho de eer opeisen. Prof. Man ning Clark wordt in zijn theorie, dat Wil lem Jansz de ..Columbus" van Australië is, gesteund door de Britse historicus An drew Sharp en de Australische deskundi ge dr. G. C. Bolton.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2