Ri-ha Grote verzameling van verhalen uit de volksmond opgetekend BOUV1GNE IDEAAL VOOR SPROOKJES Kinderboekenweek voor elfde maal Nat. jazzconcours zaterdag in Kurzaal Russische auteurs in arrest gesteld SMOKKEL ONTDEKT ANTI-RODE BOEKEN Unicef verkocht miljoen kaarten j Tien Ned. staat onze pet. volk aan kant MENSENHART ZES UUR WERKZAAM BUITEN LICHAAM f2375.- DINSDAG 19 OKTOBER 1965 DE LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) BREDA De directie van kasteel Bouvlgne bad Bisteren alles in het werk Besteld om de receptie, die Behouden iverd ter gelegenheid van het tweede lustrum van de stichting tot codificatie van Nederlandse volksverhalen een zo'n sprookjesachtig mogelijk decor te bieden. De gebouwen stonden in het helle licht van de schijnwerpers en in de tuinen spoten fonteinen hoog op. Een ideale omgeving dus voor het uitgebreide ge zelschap, dat op de grote hoeve van het kasteel aanwezig was om de stichting met haar 10-jarig bestaan geluk te wen sen en te luisteren naar een aantal refe raten. waarin het volksverhaal centraal De stichting constateert in een fris uit gevoerde brochure „Tien jaren volksver halen". dat ondanks tegenslagen en ge brekkige erkenning in de beginjaren, uiteindelijk resultaten konden worden geboekt, die een plaats hebben gekregen in ons cultureel bestel. „De stichting be schikt thans, zo wordt opgemerkt, over een grote verzameling verhalen uit de volksmond opgetekend en heeft een be gin gemaakt met de opbouw van een unieke bibliotheek op volkskundig ge bied. In het boekje is een uitgebreide lijst opgenomen van alle publicaties, die de directeur van de stichting de heer J. R. W. Sinninghe op het gebied van de volkskunde heeft samengesteld. Onder de titel „de verteller aan het woord" is een aantal korte volksverhalen uit Nederland opgenomen. Voor een groot aantal leden, genodig den en gasten van het zogenaamde Land- schafts-verband Westfalen-Lippe hield de heer Sinninghe een inleiding waarin hij de resultaten van zijn onderzoekingen bij het samenstellen van een catalogus van Nederlandse volksverhalen nader toelicht te. In zijn in de Duitse taal gehouden referaat maakte de spreker onderscheid tussen het sprookje en de sage. „Sprook jes verlangen geen geloof, tewijl de sagen vaak aan de werkelijkheid worden ontleend. In vergelijking met Vlaande ren werd in Nederland te laat met dit vastleggen van volksverhalen begonnen. Uitvoerig besteedde de heer Sinninghe aandacht aan het typisch Nederlandse karakter van het volksverhaal, waarin de lering en het nut vaak voorop staan. De burgemeester van Rheine, bestuurslid van het Landschafts-verband Westfalen- Lippe, bracht de jubilerende stichting zijn hartelijke gelukwensen over. Hij prees de grote arbeid die door de heer Sinninghe in het belang van het volksverhaal is verricht. „Wij weten", aldus dr Bier- mann, „hoe de resultaten van dit werk vaak afhankelijk zijn van de man die er zich voor inzet. Het belang van deze arbeid krijgt kleur en betekenis, als men weet hoe groot het gevaar is, dat deze volkskunst door de steeds verder voort schrijdende techniek dreigt onder te gaan. Het behoeft geen dode materie te zijn, wanneer deze volkskunst door de levendige belangstelling van velen een nieuw gezicht krijgt", zei dr. Bier- mann, die niet naliet er op te wijzen dat het hier gaat om een gemeenschap pelijk menselijk thema, waarin de Euro pese landen veel van elkaar herkennen. Dat het volksverhaal met recht zijn plaats in de literatuur kan innemen, zo voerde dr. Biermann aan, bewijst de Westfaalse dichteres Anete Droste-Hüls- hoff. Na 'n pauze, waarin de aanwezigen de gelegenheid kregen om zich 'n indruk te verschaffen van het materiaal dat door de stichting op het gebied van het volks verhaal reeds werd verzameld, hield rector Gustave Peters een zogenaamd sprookjesverteluurtje, waarna met inten sieve belangstelling werd geluisterd. Concertgebouworkest onderscheiden AMSTERDAM. (ANP) Het Concert gebouworkest heeft uit West-Duitsland het bericht ontvangen dat de „Preis der Deutschen Schallplatten Kritik" voor 1965 om. Is toegekend aan de opnamen van Beethovens v(Jf planoconcerten door Claudio Arrau en het Concertgebouwor kest o.l.v. Bernard Haltlnk. Bij deze prijs werd de volgende kwa lificatie gegeven: „Als derde volledige op- 1 name der vijf pianoconcerten van Beet hoven (na Backhaus en Kempff) repre sentatief voor het niveau en de stijl der internationale Beethoven-interpretatie". De genoemde prijs is ingesteld in 1963. Het Concertgebouworkest vertrekt maandagochtend 25 oktober per trein voor een zesdaagse concertreis naar Zwit serland. Onder leiding van Bernard Hai tink concerteert het orkest in Bazel. Zü- rich, Bern en Genève. Het orkest keert zaterdagavond 30 oktober in Amsterdam Paul Biegels Sleutel- kruier werd bekroond AMSTERDAM Het kinderboek „Het sleutelkruid" van de Amster damse journalist-auteur Paul Biegel (49) is bekroond met de prijs voor het beste kinderboek van het jaar door een jury, ingesteld door de Commissie voor de Collectieve Propaganda van 't Ne derlandse Boek. Het was de elfde keer dat de jury het kinderboek van het jaar heeft gekozen. De prijs van duizend gulden zal de auteur worden uitgereikt bij de ope ningsavond der Kinderbeoekenweek 1965 (27 oktober-6 november) op woensdagavond 27 oktober in het Aqua rium van Artis te Amsterdam. Het the ma voor de Kinderboekenweek van dit Jaar ls namelijk: Het kind en de dierenwereld. Het sleutelkruid, een in Nederland zo zeldzame raamvertelling, gaat over Manaolein, de oude koning der dieren, die spoedig zal sterven tenzij de won derdokter het genezende sleutelkruid brengt. Het hart van de koning moet een maal per dag flink kloppen en daar toe vertellen alle dieren uit zijn rijk hem een verhaal. Zijn leven wordt op tijd gered. De vele originele en gevoelige teke ningen van Babs van Wely maken het tot en zeldzaam mooi geheel, aldus de jury. Deze bestond uit Harriette Lau- rey (Haarlem). Marijke Raephorst (Voorburg), mejuffrouw C. J. H. van Reene (Rotterdam), mejuffrouw J. R. Wolff (Den Haag) en drs. Vesseur (Am sterdam Paul Biegel schreef reeds veel kinder boeken: „De gouden gitaar", „Het gro te boek de Kukelhaan" (prentenboek). Dit najaar verschijnt „Het lapjes beest". Een boek met losse kinderver halen staat op stapel, alsmede een ver taling van een aantal sprookjes van Grimm. Van de in 1964 in ons land versche nen 10.026 boekentitels waren 1.026 kinder- en jeugdboeken (herdrukken en nieuwe uitgaven). Dat is tien procent. Dit percentage is aanmerkelijk hoger dan onder andere in Oostenrijk, Dene marken, West- en Oost-Duitsland en Duitsers bouwen in Rotterdam aan gskerk verzoenin MüNCHEN (KNP) Namens de Duitse bisschoppenconferentie heeft kardinaal aartsbisschop Doepfner van München een oproep onder de Westduitse katholieken gedaan om een bijdrage te geven aan de bouw van de verzoeningskerk. die ln Rot terdam gebouwd wordt ter herinnering aan de Duitse overval en de bombarde ring van Rotterdam op 14 mei 1940. De kardinaal heeft aan allen, die een zoon of een vader bij de gevechten in Neder land verloren hebben, verzocht de namen van de gevallenen mede te delen, daar zij in een gedenksteen in de verzoeningskerk vermeld zullen worden. De eerste steen voor deze kerk werd 14 mei ln Rotterdam gelegd. Bouwpastoor ls pastoor P. van IN MANHATTAN Paul Robeson bewusteloos aangetroffen NEW-YORK (U.P.IA. - De bekende Amerikaanse zanger Paul Robeson is zaterdagmorgen vroeg bewusteloos in een straat in Manhattan aangetroffen, vermoedelijk het slachtoffer van een roofoverval. De 67-jarige zanger lag op een hoop bladeren met verwondingen aan het voorhoofdrechteroog, linkerenkel en rechterheup. Drie uur voor hij gevonden was, had zijn echtgenote Eslanrl bij de politie aangifte gedaan van z(jn vermissing. Robeson werd naar het ziekenhuis ge bracht en kon, na behandeld te zijn, naar huis gaan. Robeson is niet alleen een beroemd baszanger, maar ook acteur en talen kenner van formaat. Als voorvechter van zijn ras raakte hij verwikkeld in de politieke activitedt van de linkervleugel. In de V.S. kwam hij in conflict met de Commissie van Onamerikaanse Activi teit in de periode-McCarthy. Zijn pas poort werd in 1950 ingetrokken. Toen hij dan ook twee jaar later de Stalin- prljs voor de vrede kreeg, kon hij niet naar Moskou om die in ontvangst te In 1958 mocht Robeson weer gaan en staan waar hij wilde. Hij bezocht toen Zwitserland, maar lager dan in Frank- diverse landen, waaronder Rusland. In rijk. Engeland en Amerika. De totale 1963 ging hij naar Oost-Duitsland om boekenomzet bedroeg vorig jaar circa daar behandeld te worden voor moeilijk- 50 miljoen exemplaren, ruim 7,5 mil-- joen ofwel 15 procent daarvan waren kinder- en jeugdboeken. Een en ander vertelde de directeur van de Commis sie voor de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB), de heer F. de Smit. PAUL ROBESON Nieuwe oriëntatie Sprekende over het kinderboek en 't contact tussen kind en boek zei de heer Smit dat de CPNB ervan overtuigd is dat een nieuwe oriëntatie op de ontwik kelingsmogelijkheden en moeilijkheden van een groeiende belangstelling voor 't lezen een uitdaging is aan iedere per soon of organisatie die zich betrokken voelt bij het kind, de jeugd en het le- Een kwart van de schoolgaande kin deren heeft niet de beschikking over een school- of klassebibliotheek. Bij het beroepsonderwijs is dat zelfs 55 procent. „Wij zijn van mening dat alle groepe ringen en organisaties die met kind en boek te maken hebben zich moeten be zinnen op de toekomstige taak tot het stimuleren van de belangstelling voor het lezen van het kind", aldus de CPNB-directeur. Kunst en Kunstenaars De Wedgwoodprljs 1966 voor de schil derkunst zal op 14 januari in het Museum Fodor te Amsterdam worden uitgereikt. Dan zal ook de eerste ten toonstelling van 25 geselecteerde schilderijen worden geopend. De prijs bedraagt 4000 en werd de vorige malen toegekend aan de schilders Jan van Heel en Kees Timmer. De jury bestaat uit de heren J. Diederen. prof. dr. H. L. C. Jaffe, drs. H. Redeker, J Wagemaker, C. Westerik en H. Klein. (Advertentie) ,Van Goghs" naar Zweden gevlogen DEN HAAG (A.N.P.). Zestig schil derijen en zevenenveertig tekeningen en aquarellen van Vincent van Gogh, alle afkomstig uit de collectie Stedelijk Mu seum te Amsterdam, zullen in het „moderne museet" van Stockholm worden tentoongesteld. Een gedeelte van deze collectie begeleid door-ir. Vincent van Gogh, vertrok vrijdag jongstleden met een vliegtuig naar de Zweedse hoofdstad. De rest ls gistermiddag even eens overgevlogen. Hein Jordan-., dirigent van het Brabants Orkest, vertrekt op 24 oktober naar Honoloeloe op Hawaii, waar hij drie concerten met het Honoloeloe Sym phonic Orkest zal dirigeren. Als soliste werkt Lisa della Casa mee. In de komende maanden is Jordans tevens gastdirigent in België. Duitsland. Dene marken en Zweden. De Chr. Gem. Zang. en Oratoriumver. Zangkunst te Leidschendam geeft op dinsdag 26 oktober in het kerkgebouw „Hulp en Heil" aldaar een uitvoering van het oratorium Samson" van H&ndel. Medewerkenden zijn het voca listenkwartet Thea Ekker-vxl. Pas, Wilhelmina Matthès, Jan Waayer en Herman Scheij, klavecinist Hans Schouwman en het Zuid-Hollands Or kest. Hei-man de Wolff dirigeert. Nieuwe orkesten in strijdperk (Van onze jazzmedewerker) Evenals ln vorige jaren organiseert de Haagse Jazzclub weer een Nationaal Jazzconcours. Deze manifestatie zal wor den gehouden op zaterdag 23 oktober n.n. In de Kurzaal te Schevenlngen. De ge meente 's-Gravenhage, de Haagse Kunst stichting voor de Jeugd en liet Anjer fonds hebben hun medewerking toege zegd. De voorronden van dit concours zullen 's middags worden gehouden aanvang 14.00 uur) terwijl 's avonds de finale wordt gerealiseerd, waarin twee orkes ten in oude stijl en twee in het moderne idioom om de hoogste eer zullen strijden. Aanvang 20.15 uur. De deelname aan dit jaarlijks jazz concours is verheugend. Tal van nieuwe orkesten hebben zich gemeld. De presta ties zullen worden beoordeeld door een jury bestaande uit: Wybe van Haersma BUMA, Wim Kolstee. Harm Mobach, Miaja Mengelberg en Ruud Kuyper. Het orkest dat met het hoogste aan tal punten uit de bus komt, komt in het MOSKOU (l'PI) Twee Russische I schrijvers die anti-communistische boe- I ken naar het Westen zouden hebben ge smokkeld, zijn, aldus literaire zegslle- i den, gearresteerd. Een derde auteur (Van een correspomlent) DEN HAAG. Dezer dagen begon in Nederland de UNICEF-kaarten- verkoop 1965 onder het motto: groet een vrind en help een kind. Veertien kun stenaars uit negen landen ontwierpen leder een serie kaar opbrengst weer zal zfjn bestemd voor het Kinderfonds van de Verenigde Naties. Vorig jaar werden alleen ai in Neder land bijna één mil joen UNICEF-wens- kaarten verkocht. Ook dit jaar is de verscheidenheid ln de veertien series bijzonder groot, dank z(j de medewerking van kunstenaars uit vele landen, onder andere Frankrijk. Italië, de Verenigde Staten. Senegal, Sovjet-Unie, Spanje, Israël en Denemar ken. Onder hen zijn de bekende Britse N illustrator Brian Wlldsmith. de be- 1 roemde Franse schilder Raoul Dufy, de befaamde Romeinse ar chitect en kunstschilder Paolo Tommasi. Het Kinderfonds, dat vier Jaar ge leden nog 158 miljoen gulden kon besteden aan daadwerkelijke hulp aan in nood verkerende kinderen wachting v Een der gearresteerde schrijvers is André Slnyavski, een letterkundige re censent. Volgens de zegslieden is hij de auteur van een satire die hij onder de naam van „Abram Tertz" schreef en die in het Westen in toenemende mate wordt geprezen. De tweede auteur Is een Journalist, Daniello geheten, die een boek „Mos kou roept" heeft geschreven onder het pseudoniem Nikolai Arzhanov, dat naar het Westen was gesmokkeld. Sinyavski zou als recensent verbonden zijn aan het progressieve letterkundige tijdschrift „Novy mlr", bevriend zijn geweest met wijlen Boris Pasternak die in 1958 met zijn naar het Westen ge smokkelde manuscript van „Dr. Zhlva- go" de Nobelprijs literatuur won, maar deze op last van het Kremlin moest wei- Sinyavski wordt beschreven als 'n Jon- Deelnemers aan concours KADER BIJ NAT. JAZZCONC. De orkesten die aan dit concours zullen deelnemen zijn: oude ntyi: 1. The Dynamic Town Jazz Band Rotterdam 2. The Dixieland Seven (Bussum) 3. The Green River Jazz Band Doetlnchem) 4. The West Coast Jazz Band (Den Haag) 1. Quartet Joop van Enkhuizen Zaandam 2. Trio Onno Syperda (Groningen) 3. Willem Breuker Hedendaags Jazz Kwartet (Amsterdam) 4. „The Free" o.l.v. Peter Snoey Rotterdam 5. Trio Gilius van Bergeljk (Den Haag) (tijdelijk) bezit van een, door de organi sator Wouter van Gooi beschikbaar ge stelde wisselbeker. Houders van een cultureel jeugdpas- poort kunnen eveneens meespelen in het concours. Tijdens de voorronden "s mid dags kan men door een stembiljet een voorspelling van de einduitslag wagen. Als prijzen worden hiervoor drie plate- bonnen beschikbaar gesteld. Jazzconcert Na de finale en prijsuitreiking zal een Jazzconcert worden gegeven, waaraan zal worden meegewerkt door het trio Jack van Poll (piano). Ruud Pronk (drums) en Freddy de Ronde (bas). Als gasten zullen optreden de modern ge oriënteerde Amerikaanse negertrompet tist Ted Curson (29) en de New Orleans- veteraan Albert Nicholas (klarinet). Tenslotte zal de Low Down Blues Group acte de présence geven. Deze laatste groep won de hoofdprijs in Loosdrecht. Comité anti-hinvclijk DEN HAAG Het comité verzoek schriften Sta ten-Generaal verwacht, dat ongeveer tien procent van het Neder landse volk de actie tegen de goedkeu ringswet van het huwelUk tussen prinsen Beatrix en de heer Claus von Amsberg zal ondersteunen. Dit komt overeen met de uitslag van het NIpo-onderzoek en met de gedachten uit het voorlopig verslag van de Tweede Kamer. Het ls een niet onbelangrijk deel van het Nederlandse volk, dat hiermee zyn onbehagen tegen de heer Claus von Ams berg als toekomstig prins-gemaal tot uit drukking brengt Dit zou ook ln de toe komst gevolgen kunnen hebben voor de troon, aldus de voorzitter, professor D. Wiersma. Tijdens een persconferentie ln Den Haag verklaaixle het oomite bij monde van professor Wiersma nadrukkelijk niet tegen het huwelijk te zyn. maar tegen de staatkundige gevolgen ervan. „De heer Von Amsberg wordt door een niet onbe langrijk deel van het Nederlandse volk niet als prins-gemaal aanvaard", aldus professor Wiersma. „Hij heeft namelijk deel uitgemaakt van de Duitse weer macht. die tegen Nederland gevochten heeft. Hem treft hierin geen persoonlijk verwijt. Hij heeft verder nooit openlijk laten blijken gekant te zijn tegen de methoden en de politiek van het nationaal-socia lisme. DaartJlj acht het comité verzoek schriften Staten-Generaal ook zijn leef tijd te hoog. zodat hij zich niet meer aan de levenswijze, de gewoonten en de geest van het Nederlandse volk kan aanpassen." Het. comité verwijt de regering ln deze kwestie een overrompelingspolltlek ge volgd te hebben, waardoor de fracüe- vooi-zitters geen gedegen overleg met hun fracties hebben kunnen plegen. Het gaf toe zich bewust te zijn voor een verloren zaak te veohten, maar toch door te wil len gaan. om de gedachten van het Nederlandse volk wakker te sohudden. ge criticus die al drie boeken ln 't Wes ten heeft laten verschijnen: „Het proces I nn'mn*.'n begint", „De Ij.pegel" en een krltl.che i P essay „Over socialistisch realisme". (Van onze correspondent AMSTERDAM. De Amsterdamse professor D. Durrcr is er voor het eerst in de medische hlélorte 'ln geslaagd; het hart van iemand die, medisch gesproken, aan 'n hartaanval was overleden, buiten het lichaam weer in werking te stellen en gedurende zes uur k!op|»ende te houden. Daarna heeft hij het experiment «top. gezet, omdat hij en zijn staf door de spanning volkomen uitgeput waren. Er is dus nog niet vastgesteld, hoe lang het orgaan onder kunstmatige omstan digheden maximaal zijn functie blijft verrichten. In ieder geval betekent het succes van de proefneming (die nog nooit ergens ter wereld is geslaagdeen enorme stap vooruit op de moeilijke weg van de studie der hartziekten Daarnaast opent de in Amsterdam ontwikkelde methode op de lange duur misschien mogelijk heden voor de transplantatie van harten Voorts is niet uitgesloten dat er, voort bouwend op de Amsterdamse ervaring, middelen ontwikkeld zullen worden om ook andere organen buiten het lichaam weer in werking te stellen. Reeds ln de vorige eeuw achtte de Franse medicus Claude Bernaid deze „autopsie physiologique" een noodzake lijk onderdeel van het wetenschappelijk speurwerk. Zijn denkbeelden zijn tot dusver- nog nooit in de praktijk ver wezenlijkt. Het experiment van prof. Durrer kan dan ook heel goed een om wenteling betekenen, waarop de medi sche wereld al ruim honderd jaar lang heeft gewacht. Prof. Durrer. die als cardioloog ver bonden ls aan het academisch Wilhel- minagasthuis ln de hoofdstad, verblijft momenteel in Florida om het medisch congres aldaar over zijn vondst in te lichten. Namens hem zette de weten schappelijk hoofdmedewerker dr. R. van Dam van het experimenteel laborato rium van de afdeling hartziekten, van morgen uiteen hoe de proefneming in zijn werk is gegaan en welke waarde men aan het resultaat moet hechten. Hij vertelde dat op een nacht in januari een 70-jarige man werd binnen gebracht, die een hartaanval had gehad. Ofschoon een grote staf onder leiding van prof. Durrer zelf urenlang voor zijn leven vocht, stierf hij. Zijn hart kon vanwege een propje in één van de krans slagaders, niet langer de kracht opbten- -amivet bloed door het lichaam te en zichzelf te voeden Met toe stemming van de familie haalde prof. Durrer onmiddellijk nadat de dood over de gehele wereld, vreest ln 1966 slechts 130 miljoen- gulden ter beschikking te hebben. Juist In de welvarende landen dreigen de bijdragen van overheden en particulieren verder terug ts lopen. UNICEF pompt niet blindelings geld ln leurden, waar kinderen in nood verkeren. Weloverwogen worden met de Inwoners van de betrokken gebieden plannen ge maakt onr daarna een hulp verlening, aangepast aan de plaat selijke omstandigheden, op gang te brengen. laatste jaren boeken naar het Westen heeft gesmokkeld, is Valeri Tarsis. blauwe fles" was er een van. ,Auschwitz-proces' als toneelstuk in première 'VKST-BERLIJN (Reuter). In vijftien schouwburgen in Oost- en West- üuitsland gaat vandaag „Het onder zoek". een toneelstuk van de Zweedse dramaturg van Duitse afkomst Peter Weiss, in première. Het is een documen tair verslag van het Frankfortse proces, waarin twintig voormalige leden van de leiding van het concentratiekamp Ausch witz terecht stonden op beschuldiging van moord op miljoenen joden. „Ik heb het stuk niet voor de nazi's geschreven, die nog leven, maar voor de Jongeren om hen te waarschuwen", aldus Weiss. Het stuk zal ook buiten Duitsland opgevoerd worden, voorstellingen tn New-York, Tel Aviv, Londen, Amster dam en Stockholm staan reeds op het programma borstholte en sloot hij het kraan, waaruit een voedende vloeistof stroomde, bestaande uit bestanddelen van runderbloed en een gemengde zout oplossing. Tot grote ontroering van de aanwezige geleerden begon het hart weer te kloppen. Zes uur lang bleef het vervolgens, bevrijd van de last voor een bloedsomloop te moeten zorgen, normaal functioneren Ondertussen verzamelde de wetenschappelijke staf koortsachtig zoveel mogelijk gegevens. Ondanks re storing In het elektrische systeem, die de spanning tot kookhitte deed stijgen, slaagde men erin alle gewenste proeven te nemen, waatna het hart, niet zonder dat een nieuwe golf van ontroering zich van de aanwezigen meester maakte, voorgoed tot stilstand werd gebracht en weixl overgedragen aan de anatomische afdeling voor een zorgvuldige ontleding. Sindsdien ls het experiment nog niet herhaald. Dr. Van Dam zei daarover; „Het uitwerken en Interpreteren van de verzamelde gegevens heeft zoveel tijd ln beslag genomen, dat wij er pas vorige week mee klaar zijn gekomen. Daarom hebben we ook zo lang met publlkatle gewacht Inmiddels heben wij echter al apparatuur besteld, die het ons mogelijk zal maken bij nieuwe proeven veel snel ler te werken en veel meer gegevens te verzamelen". Om het belang van het geslaagde experimênt té kuiTnen beoordelen, dient men te weten, dat het hart bij iedere samentrekking elektriciteit afstaat die kan worden gemeten en ln grafiek ge bracht Afwijkingen binnen de hartspier hebben Invloed op de elektrische werking van het hart en dus op de grafiek. Het elektrocardiogram is dan ook een van de belangrijkste hulpmiddelen van de hart specialist. De informatie die de grafiek geeft, is echter verre van volledig. Dr. Van Dam vertelt: „Om die reden is prof. Durrer al vijftien Jaar bezig om een weg te vinden, waarlangs het elek trocardiogram vollediger en nauwkeuriger kan worden geïnterpreteerd. Samen met prof. Van der Tweel ontwikkelde hij daartoe een unieke methode. Hij was op het laatst zover, dat hij bij honden kunstmatig hartziekten kon opwekken, trombose bijvoorbeeld, die hij vervolgens gedetailleerd kon bestuderen. Advertentie) het opzienbarend nieuwe HUISKAMER-ORGEL met de GOUDEN KLANK Dagelijks vrijblijvende demon stratie tn onze showroom. Dit wonder van electronisch vernuft biedt U o.a. eigenschappen van orgels uit twee- tot driemaal hogere prijs klasse stereo Hi-Fi weergave met nagalm 5 voetmaten op 1 manuaal, totaal 33 registers vi brato naar wens intonatie-re geling vereenvoudigde bespe ling kleine afmetingen en fluis- terzachte bespeling, dus ook ge schikt voor kleine flatwoningen. Prijs geheel compleet, incl. bank MOSSEL VERSTEEGE N.V. Zouttnunstraat 53d. TH. 070-333970

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7