Zuicl-Nederland ligt open voor roof Kattig blazend wezen zoölogische sensatie GROOTS ONDERZOEK NAAR KU KLUX KLAN BEGONNEN Breuk Moskou en Peking vergroot' „Tegen gewiekste bende sta je machteloos... BESPREKING VLAM ZONDER RESULTAAT VEROLME EN HET WONDER PUSSYCAT 't is weer tijd voor w±\ g gil bij Zeven doden mijnramp Arrestatie in moordenreeks te Parijs DUIDELIJK VERBAND ROOFGOLF BELGIË Honderden tipgevers DINSDAG 19 OKTOBER 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Een kat, die niet bestaat", zo uniek heet dit exemplaar, verkregen door een even unieke kruising waarvoor de biologen hevig geïnteresseerd zijn. Ma was een Abessijnse poes, pa een Oncillakater. Drie broertjes en zusjes van dit katje zijn te wild. om in de arm te nemen. De stamvader van de familie heeft de heer Verolme in de Braziliaanse wildernis laten vangen. Zwolsmanplan nog in discussie ROTTERDAM (ANP) De vergade- rag van opdrachtgevers van de I .VV. Vlissingse aanneiningsmaatschappü VLAM in Fapendrecht heeft geen con crete resultaten opgeleverd. Tijdens de twee zeer langdurige bijeenkomsten heb ben de principalen zich wel uitvoerig bezig ghouden een sanering van eiële moeilijkhedei Een en ander de heer A. J. P. het voorstel-Zwols- in een overneming en de in ernstige finan- verkerende VLAM. 'erd meegedeeld door n Savooyen, secretaris de schadecommissie voor het bouw bedrijf. die een belangrijk deel van de schuldeisers van de VLAM onder haar leden telt. ..De kans op een akkoord met princi palen is tijdens de vergadering niet klei ner geworden", zo meent de heer Van Savooyen. ..maar ook niet aanmerkelijk groter". Hij heeft de indruk dat de stem ming onder de gemeentelijke opdracht-, gevers een wat positievere tendens ver toonde dan die onder de beleggers-op drachtgevers. maar ook deze staan niet geheel negatief tegenover het voorstel. De twee bewindvoerders, die de ver gaderingen hebben bijgewoond, mr. A. Th. E. Kastein en de heer D. Versloot, hebben tegenover het voorstel-Zwolsman evenmin iets concreets kunnen stellen, aldus de heer Van Savooyen. Van der Vorms aannemingsbedrijf N V. is een van de gegadigden, met wie de bewindvoerders van het in een sur séanceperiode verkerende woningbouw bedrijf N.V. Vlissingse aannemingsmaat schappij VLAM in Papendrecht bespre kingen voeren over een fusie of een overneming. Dit heeft de directie van het Rotterdamse aannemingsbedrijf des gevraagd bevestigd. Over de aard van de voorstellen, die Van der Vorm aan bewindvoerders heeft gedaan, kunnen eerst mededelingen wor den gedaan, zodra de besprekingen met gunstig gevolg zijn afgerond. Ook over de kansen op een overeenstemming wil de de directie zich nog niet uitlaten. Zoals bekend, lopen er al sinds geruime tijd onderhandelingen tussen de bewind voerders in de voorlopige surséance van betaling van de VLAM en twee grote, financieel sterke aannemingsbedrijven (w.o. Van der oVrm) over een fusie resp. een overneming. Zeer onlangs is daar nog een derde gegadigde bijgekomen. 'Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Jacuacanga, zo heet het stuk wildernis in Brazilië, waar scheeps bouwer Verolme zijn werf bouwde. Drie jaar geleden kreeg hij een brief van een dame. die hem vroeg of er in de omgeving van die werf, in de bergen, nog van die kleine, zeldzame Zuidamerikaanse wild- katten leefden, waarop altijd wordt ge schoten en die bij hoge uitzondering levend worden gevangen. De heer Verolme heeft zich niet ver diept in de ruim veertig wildkatsoorten. die Zuid-Amerika rijk is de grootste ervan zijn de jaguar en de poema maar hij seinde naar de werf: „Vang zo'n beestje voor die dame". Alleen de India nen slagen er soma in ao'n kleine, ge vlekte kat te temmen, de overige Zuid- Amerikanen beschouwen de dieren als vellenleveranciers. Hun vel is veel waard en ze staan op de lijst van de „fossielen van morgen". Toen het gevangen beestje. Candida de Jacuacanga genaamd, in een kiooitje per KLM uit Brazilië arriveerde, zag de dame, mevrouw M. Falkema-Röhrle uit Arnhem, een twee pond zwaar, schuw en angstig blazend wezentje, dat in geen enkel wetenschappelijk zoölogisch boek beschreven stond. Het was een soort tij gerkatje met ronde oortjes, warme bruine ogen en liothtbniin vel met don kere ronde vlekken. Zoals dat heet: een tropische schoonheid. Het geluid, dat het beestje op angstige momenten voort bracht, had meer weg van de roep van een panter dan van katten-gemiauw. Mevrouw Falkema sloeg, wat vak kringen noemen, de brug tussen wildernis en (mens en won het vertrouwen van het diertje, dat ook bevriend raakte met de drie Abessijnse katten, die mevrouw Falkema al had. Men kwam er inmiddels achter, dat het een Oncilla was. en toen er een jaar later een Oncilla kater bij kwam, ging alles volgens de wilde en tamme wetten der natuur. Er kwamen twee kittens, zodat de wetenschap deze diertjes voor het eerst vanaf de geboorte kon volgen. Alles, wat wetenschappelijk naar het wezen van de kat speurt, viel aan pure opwinding ten prooi, toen mevrouw Fal kema dezer dagen melding maakte van een kruising tussen deze wilde Oncilla's en haar Abessijnse katten. Het werd zoölogisch wereldnieuws en zelfs Paris Match wilde een reportage komen maken. De relatie van de Zuidamerikaanse wildkatiten tot zowel de Europese huis kat als de Aziatische en Afrikaanse kat- achtigen is nog nagenoeg volkomen on bekend terrein. Het briefje van mevrouw Falkema naar de heer Verolme is aan leiding geworden tot een brokje pioniers werk. Deze week nog zal mevrouw Fal kema met haar vreemde snorrende vriendjes ontvangen worden door de „Cat club de Paris", waar zij door een groot aantal vooraanstaande wetenschap pelijke en gewone kattenvrienden gehuldigd zal worden. Staatsgreep. Vannacht Is het paleis van koning Mwanboetsa de vierde van Boe- roendi door muitere aangevallen. De eer ste minister. Leopold Biha, is ernstig ge wond geraakt. Luister naar n't Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica za. 11.15 en 18.45u, zo. 10.30 en 18.45 u. Tovenaarvoor congrescom m issie gedaagd WASHINGTON (UPI) Het Ameri kaanse congres begint vandaag met rijn openbaar onderzoek naar de activi teiten van de Ku Klux Klan met de be doeling de organisatie voor blanke su prematie vooral ln het zuiden der Ver- CLARKSBURG <UPI> Zes mijn werkers die in de kolenmijn in Clarks burg, West-Virginia, zondagmorgen door een brand overvallen werden, zijn giste ren levenloos aangetroffen. Een zevende mijnwerker kon nog levend naar de op pervlakte worden gebracht maar ook hij stierf enige minuten later Alle mijnwerkers zijn door uitputting om het leven gekomen. Volgens de red dingsploegen hebben de mannen gepro beerd zich een weg te banen naar de uitgang maar werden zij teruggedreven door de rook. De brand is ontstaan door korstsluiting. enlgde Staten in diskrediet te brengen. Volgens functionarissen zal als eerste getuige voor de commissie voor on- Amerikaanse activiteiten van het huls van afgevaardigden Robert Shelton ver schijnen, de „keizerlijke tovenaar" van de Klan, die zijn hoofdkwartier In Tus caloosa, Alabama, heeft. Sinds het onderzoek naar de Klan in maart van dit jaar is begonnen, hebben regeringsfunctionarissen in het zuiden verklaringen gehoord van huidige en voormalige leden van de Klan, slacht offers van deze organisatie en grote hoeveelheden inlichtingen van autori teiten, het ministerie van Justitie en de FBI doorgenomen. De commissie van het huls heeft meer dan 200 getuigen opgeroepen en zal waarschijnlijk vier weken nodig hebben voor de eerste verhoren. Ver wacht wordt dat het openbaar deel van het onderzoek 13 weken zal vergen. Het onderzoek naar de Klan geschiedt op aandringen van Charles Weltner, de mocratisch congreslid uit Georgia, die in januari lid werd van de commissie voor on-Amerikaanse activiteiten en 'n maand later een verzoek indiende voor een onderzoek. De actie van het con gres werd aangespoord door president Johnson, die zijn volledige medewer king toezegde en de hoop uitsprak dat er wetsmaatregelen zullen worden aan genomen tegen het optreden van de ge heime organisatie. De autoriteiten in Crawfordville, Ge orgia, hebben gisteren zeven leden van een gewapende Ku Klux Klangroep ge arresteerd, onder wie twee man die reeds eerder zijn vrijgesproken van moord op een neger. De mannen had den zondag de boer George Turner, een neger, met hun auto van de weg ge drukt. getracht hem af te ranselen en hem met vuurwapens bedreigd. Pleidooi voor gehandicapten UTRECHT A.N.P.Het Christe lijk Nationaal Vakverbond heeft de Tweede-Kamerfracties van de protes tants-christelijke partijen gevraagd, to proberen voor gehandicapten, die beslist een auto nodig hebben om zich te ver plaatsen, vrijstelling te krijgen van de verhoging van de omzetbelasting op LONDEN (l'PI) Communistisch China's jongste voorwaarde voor 'n ver zoening met Rusland namelijk 'n open lijke breuk tussen Moskou en Washing ton, is door Rusland afgewezen, aldus communistische diplomaten In Londen. Volgens de diplomaten heeft Peking van Moskou een formele afzwering van de politiek van vreedzame coëxistentie geëist. Moskou zou volgens de diplomaten deze eis hebben afgewezen omdat het vreedzaam naast elkaar bestaan als de basis van zijn buitenlandse politiek be schouwt. Het zou ln deze opvatting ge steund worden door zijn Oosteuropese bondgenoten en het gros van de com munistische partijen in andere landen. Het Kremlin heeft opnieuw getracht Mao Tse Toeng ervan te overtuigen voor het Vietnamese conflict de geschil len opzij te zetten, aldus de zegslieden, en China verzocht een gesloten front te vormen tegen de „Imperialistische ag- gressie" in Vietnam. De Russen zouden als tegenprestatie, hebben aangeboden hun betrekkingen met de Verenigde Staten te bevriezen zolang de oorlog in Vietnam voortduurt. De Chinezen hebben echter geen aan dacht geschonken aan de Russische toenaderingspoging en volgens de di plomaten zelfs opdracht gegeven voor een verheviging van de propagandastrijd tegen Rusland, conform de hardere houding tegenover de Verenigde Staten. Engeland en alle andere landen die niet de Chinese sympathie hebben. De recen te tegenslagen op het terrein van de In ternationale politiek zouden Juist een sti mulans zijn voor een nog aggressievere houding. Zij zouden de Russen duidelijk te ver staan hebben gegeven dat slechts een formele verandering van de Russische politiek aanvaardbaar zou zijn als ba sis voor verzoening. PARIJS (AFP) In een hotel in Pa rijs is gisteren een monteur uit Bonn. de 28-jarige Dieter Goetze. aangehouden in verband met de moorden op enige prostltuées die de laatste tijd in de Fran se hoofdstad zijn gepleegd. Goetze heeft na een ondervraging van zeven uur bekend, vorige week maandag Aline Gaines te hebben gewurgd, wier stoffelijk overschot in het „Hotel des deux Gares" werd gevonden. Daarna zijn nog twee publieke vrouwen vennoord. Bij verdere verhoren zal worden nagegaan of Goetze ook hierin de hand heeft ge had. Bomaanslag op burgemeester in België mislukt BRUSSEL, (A.NP In de nacht van zondag op maandag ls een mislukte aan slag gepleegd op de woning van de bur gemeester van La Louviiére in België. Een politieagent vond 's ochtends om vijf uur tegen de gevel een doos met 1.25 kg. ontplofbaar poeder De springstof was door een draad verbonden met een wek ker. die om drie uur had moeten aflopen. Blijkbaar als gevolg van een slecht con tact ontplofte de inhoud van de doos niet. De agent was gealarmeerd door de slag zinnen, die op de muren van de burge nieesterswoning waren geklad en waarin werd geprotesteerd tegen de sluiting van ondernemingen in de omgeving van La Louvrière. Er waren ook initialen op de muren geschilderd van de „Waalse bewe ging". Volgens politiedeskundigen zou eer ontploffing aanzienlijke schade aan d( woning hebben kunnen veroorzaken. JUSTITIE NIET VAN PLAN ER IETS AAN TE DOEN BREDA-TILBURG-DEN HAAG. Het hele Nederlandse grens gebied ligt open voor roofoverval len vanuit het buitenland, zoals er vrijdag een gepleegd is op Tilburg. Dat blijkt uit informaties, die men kan inwinnen bij justitie, politie en bij banken, die bij overvallen als de Tilburgse het doelwit zijn. Met uitzondering misschien van de bankgebouwen in de grote steden, zijn de beveiligingen, zo die al aanwezig zijn, niet op ge wapende, goed georganiseerde overvallen berekend. De beste preventie is een goed politie apparaat, aldus de banken. Het politie apparaat in ons land en dat geldt dus evenzeer voor de grensgebieden is er niet op bferekend om de strijd met internationale benden met succes te kun nen voeren. In justitiekringen vindt men dat de banken zich in de eerste plaats beter tegen overvallen moeten beveiligen. Ondanks deze vaststelling, blijkt op de departementen van Justitie en Binnen landse Zaken, waaronder resp. rijks- en gemeentepolitie ressorteren, uit niets, dat men zich na de overval in Tilburg me teen gaat bezinnen op een nieuwe aan pak van bestrijding en opsporing. Men reageert er tot dusver vrij nuchter op. Op „Justitie" zag men op dit moment nog geen noodzaak om meteen de hoofden bij elkaar te steken voor het uitdenken van een nieuwe werkwijze, speciaal in internationaal verband. Daarvoor ia de zaak trouwens ook nog te nieuw en het beeld van het gebeurde nog te onscherp. Niets wijst op een behoefte tot een groot- (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL-TILBURG-BRKDA De Belgische politie, overigens volstrekt zwijgend over het onderzoek Inzake de Tilburgse bankroof, legt serieus ver band tussen deze overval en de grote reeks van bankovervallen, die België de laatste maanden lieeft beleefd. Kr zijn namelijk talrijke punten van over eenkomst: de berovers van de Belgi sche banken hadden steeds 'n voorlief de voor Citroens en praktisch bij alle overvallen heeft men precies zoals In Tilburg de zuidelijke types waargeiio- Onder de honderden tipgevers, die de Tilburgse politie krijgt, zijn er enkele afkomstig uit Breda. Een jongeman uit die stad en een jeugdige Inwoner van Teteringen hebben vrijdagmorgen voor de. overval ter hoogte van Gilze-Rijen langs de rijksweg klapstoeltjes gevon den, die tot de inventaris van een der acheepse wijziging in de misdaadbestrij ding als antwoord op de misdaad-nieuwe- stijl, die in Tilburg werd gedemonstreerd. Betere beveiliging van bankgebouwen, zo zegt men in Den Haag, iis een zaak van particulier initiatief, waarmee de jus titie dus nauwelijks iets te maken heeft. De vraag, of de gemeentelijke politie korpsen op een andere wijze moeten worden georganiseerd en uitgerust, is voorts een lokale zaak onder verant woordelijkheid van de burgemeesters, die ieder voor aich in hun gemeente ambts halve de hoogste politie-autoritelten zijn. He>t ministerie ven Binnenlandse Zaken. bij de overval betrokken auto's bleken te behoren. Daaruit en uit andere tips maakt men op dat de daders vanuit Rotterdam via Breda naar Tilburg zijn gereden. Ook over hun vluchtweg is men dank zij chauffeur Fens uit Breda en z'n collega Staaltjens uit Rijsbergen, beiden bij Etna in dienst, een en ander te we ten gekomen. Om vijf minuten vopr half vier. vijf tot tien minuten na de overval, hebben zij gezien, hoe twee Citroens op het Kruispunt Thuisvaardersstraat- Ringbaan-Zuid te Tilburg, zich tussen vrachtwagens door wrongen en met grote snelheid door het stoplicht reden om via de Goirleseweg richting België te kiezen. Uit andere tips is gebleken, dat de daders mogelijk bij Poppel hand langers hadden. Zijn de overvallers kort voordien In Breda geweest? Een bewoner van de Veemarktstraat, waar het gebouw van de Amrobank ls gevestigd, heeft verteld vrijdagmiddag twee lichtkleurige Ci troens DS ID te hebben gezien. Er za ten, zo vertelde hij de politie, opvallend veel donkerhuldige mannen in. Volgens hem hadden de wagens Nederlandse nummerborden. Een andere bewoner van deze straat had echter slechts één Citroen waargenomen met een Frans nummerbord. „llw leven Is ons Uever dan het geld van de cliënt", zeggen de directies tegen hun personeel. zo deelde men ons mee, kan in dit op zicht wel aanwijzingen geven, maar de gemeente en met name de burgemees ter blijft baas iu eigen huis. Overigens wijst men er op, dat «en overval als vrijdag in Tilburg te beleven viel, tot duiver in Nederland vrij uniek was en dus nog geen algemeen beeld geeft van een schaalvergroting van de misdaad. Mep kan derhalve ook niet 'n voor alle situaties adequaat opsporingsapparaat op bouwen. Dit te meer niet. omdat hte totale beeld van het gebeuren in Tilburg nog niet oompleet ie. althans in Den Haag AMSTERDAM TILBURG De raad van bestuur van de Amro-bank gaat opnieuw bekijken met welke middelen i(jii gebouwen het best beveiligd kunnen worden. Het Aniro-kantoor te Tilburg is een van de ruim 200 filialen van deze bank. die geen alarmsysteem hebben. De bank heeft ruim 500 kantoren In ons land. Het publiek vruagt zich na de ge beurtenissen van vrijdag niet alleen ver bijsterd af. or de Nederlandse politie wel In staat Is om snel te reageren op gang ster-technieken als In Tilburg gebruikt zijn. maar ook of de bankgebouwen niet voorzien dienen te zijn van een feilloos en doeltreffende alarmsysteem. Vele banken hebben een alarmerings- lnstallatle, waarbij bellen beginnen te rin kelen en sirenes gaan loeien, zodra er Iets aan de hand is. Deze politie-wek kers" blijken eohter ln de praktijk niet erg best te voldoen, onder meer niet om dat zij nog al eens bij vergissing worden ingeschakeld. In een bankgebouw, dat ln het hartje van een Brabantse stad ligt, drukte enkele maanden geleden een In specteur per ongeluk op de rode knop. De op hel dak geplaatste sirene begon onmiddellijk le gillen. Om eens te kijken wat er zou gebeuren, liet de inspecteur de sirene dourloelen. Er gebeurde hele maal niets. Na drie minuten heeft hij de „politie-wekker' toch maar tot zwij gen gebracht {•len woordvoerder van de Amro-bank te Amsterdam zei ons gisteren, dat er ook perfecter Installaties leverbaar zijn. Er zijn apparaten, die niet alleen een sirene in werking stellen, maar tegelij kertijd alle deuren hermetisch sluiten. „Ik moet er niet aan denken wat er gebeurd zou zijn als er ln Tilburg zon Installatie aanwezig geweest was", zei hij. ..Deze desperado's zouden niet geaarzeld hebben te schieten. Er waren dan mis schien doden gevallen. ZIJ schoten al. toen een der directeuren, Y. van de Vleugel, op het toneel verscheen, nadat hij door een van de employés behoed zaam gewaarschuwd was vla de hulstele- De directie van de Amro-bank vindt dat het. personeel zich dapper gedragen heeft. Evenals de directie van de Cen trale Coöperatieve Boerenleenbank ver- Wedt die van de Amro-bank haar per soneel om zijn leven ln de waugsohanl te stellen. De woordvoerder van de Am ro-bank zei gisteren: „Onze cliënten lij den uiteraard geen enkele schade. Wij zijn verzekerd". Men zoekt het daar voor de rest meer in kluizen met tijdsloten. die na kan toortijd gesloten worden en voor de vol gende morgen door niemand geopend kunnen worden, zelfs niet al zou hij de cijfercombinatie kennen. ..Maar als er een geroutineerde, koel bloedige bende komt. zoals afgelopen vrij dag in Tilburg, sta je machteloos", zei ons de woordvoerder van de centrale bank te Kindhoven. „Tegen psychopaten kun je je ook niet beschermen. Zty moeten bij voorbaat worden afgeschrikt door de aanwezigheid van een goed toegerust hy permodern politieapparaat.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 5