SaCeidóeSou/tta/nt OMROEPBALANS NA Vanavond in de ether WEEK HILVERSUM 3 K«k.R.O.»B.R.T. KRO de beste aanpak i Chansons gaan Franse, radiolessen markeren de misdaad giovanni vent REGERING AKKOORD 1.25 PCT. HOGERE HUREN PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 19 OKTOBER 1965 Verstandig iets anders dan niet ondemocratisch \TERONDERSTEL dat bij een verloving sommige familie leden van de bruid bezwaren hebben tegen de .aanstaande", hoewel in het algemeen tevens blijkt dat een ruime meerderheid der verwanten die bezwaren niet steekhoudend vindt. De bruidegom wordt derhalve geaccepteerd, pre senteert zich bij de ooms en tantes, maakt een goede indruk en laat blijken dat hij zich naar best vermogen wil aanpassen bij het milieu van zijn aanstaande vrouw. Er doemen geen nieuwe feiten op die de eenmaal geuite bezwaren staven en iedereen neemt dus aan dat het bij de eenmaal uitgespro ken protesten zal blijven. Maar als het doorgaan van het huwelijk vaststaat, gaat de oppositie zich feller roeren. Wat zal de indruk hiervan zijn? Soortgelijk is de toestand waar in prinses Beatrix en de heer Von Amsberg zich bevinden, nu kort vóór de parlementaire behandeling van de goedkeuringswet van hun huwelijk, bezwaarden zich gaan uiten als pressiegroepen en van de weeromstuit tot het vormen van tegencomités leiden. Tegelijkertijd komt het vóór en tegen van dit prinselijk huwelijk daardoor van zelfsprekend weer in de publiciteit. Niet zoals sommige tegenstanders wellicht graag gezien zouden heb ben, maar toch wel zó, dat men zich gaat afvragen waarvoor het allemaal goed is. Wil men sommige dingen alleen maar gezegd hebben of hoopt men echt dat de volksvertegenwoor diging haar parlementaire sanctie weigeren zal? Speculeert men mis schien erop, dat prinses Beatrix onder druk van een deel van de publieke opinie alsnog tot andere gedachten zal komendoor wat weinig waarschijnlijk is toch nog van haar voorgenomen huwe lijk af te zien, of wat het advies is van de opposanten die voor het menselijk aspect ook aandacht hebben haar rechten op de troonopvolging over te dragen op prinses Margriet? is, dat wanneer men kennis neemt van de schriftelijk vast gelegde mening van de volksver tegenwoordiging. de conclusie moet luiden dat er niets aan de hand is. Er zijn tegenstanders, maar een zeer ruime meerderheid verklaart zich bereid het stand punt van het kabinet over te nemen en <ius de volgens de wet vereiste goedkeuring inzake de consequenties van het huwelijk op de troonopvolgingsrechten voor haar rekening te nemen. Wanneer pressiegroepen zich nu kort vóór het openbaar debat over de goedkeuringswet sterker gaan roeren, is dit zeker niet ondemo cratisch. We moeten het echter wel ontactisch en onverstandig noemen. Immers, het heeft er nu veel van weg, dat het er niet meer om te doen is het huwelijk van prinses Beatrix en de heer Von Amsberg te verhinderen, maar om duidelijk te maken dat een deel van de Nederlandse staatsburgers de prinses deze levensbeslissing kwalijk neemt. Aangezien het tegen de heer Von Amsberg ingebrachte feitenmate riaal precies even groot is als op de dag dat de verloving publieke lijk bekend gemaakt werd, is de vraag toch wel op zijn plaats, waarom de „anti"-beweging nu de grote trom is gaan roeren. Die vraag wordt niet wegge nomen door het argument, dat een groeiend aantal hoogleraren zich bij de opposanten geschaard heeft. Immers al bij herhaling is ge bleken, dat sommige eminente geleerden als tegenhanger van hun grote kwaliteiten het gebrek heb ben, dat ze wat langs de werke lijkheid heen leven. Het gebeurt meer, dat een groep Nederlandse professoren zijn naam leent voor petities en protesten, waarvan de gewone man, niet in een opwelling maar oordelend volgens zijn ge zond verstand, zich afvraagt wat voor zin het feitelijk allemaal heeft. lukkig niet door allen, wordt het verweer tegen de goedkeu ringswet gestaafd met de bewe ring, dat door een huwelijk als het onderhavige de banden tussen Oranjehuis en volk kunnen gaan rafelen, zodat Nederland op een kwade dag zijn „koningskwestie" zal gaan krijgen. Die koningskwestie is niet hele maal onmogelijk, maar de belang rijkste bijdrage, die er tot nog toe voor geleverd werd, is wel de actie van degenen die de heer Von Amsberg afgewezen willen zien. Ook dat noemen we weer niet ondemocratisch, maar zeker on verstandig, zolang als minste in de constitu1 narchie wil blijven geloven. Wie van de opposanten dit geloof niet heeft, handelt tenminste nog con sequent; de anderen wekken de indruk, dat ze bij het wikken en wegen bepaalde belangrijke racto- ren over het hoofd hebben gezien. Rusland en China zijn verder uiteen gedreven ONVERWACHTE gebeurtenissen, zoals het conflict om Kasjmir en de moeilijkheden in Indonesië, hebben de aandacht afgeleid van wat toch een van de belangrijkste ontwikkelingen in de wereld is: de ideologische controverse tussen China en Rusland. Deze contro verse Is de laatste tijd groter geworden, zo groot waarschijnlijk, dat op korte termijn geen verzoening tot stand te brengen is. Trouwens al zou er ooit een ideologische verzoening tot stand komen, dan nog blijft het feit bestaan, dat hier twee naast elkaar gelegen grote mogend heden elkaar met groot wantrouwen, om niet te zeggen met vijandschap, blijven De controverse is in wezen al zeer oud. Stalin zag destijds zeer ongaarne een Chinese concurrent naast zich en steunde Mao Tse Toeng pas toen diens zege onvermijdelijk was. Bovendien gingen de Chinese communisten zeer onorthodox te werk: zij predikten de boerenrevolutie (die in China inderdaad de communisten aan de macht had ge bracht) waar het Russische communisme alle accent legde op het proletariaat van de grote stad. Opvallend in dit verband is de opvatting van een Chinese leider, die de wereld verdeelt in een platteland (de ontwikkelingslanden) en in een stad (het welvarende westen) en dat het het platteland moet zijn, dat de stad op de knieën dwingt. Op zichzelf zijn deze verschillen in opvattingen geen redenen tot diepgaand conflict. Het gaat vooral om andere dingen. Rusland vreest de toekomstige macht van China. Om deze te kunnen weerstaan kan 't geen conflicten met't Westen riskeren. Vreedzame coëxis tentie is de basis geworden van de Russische politiek. Bovendien is Rusland niet van plan om de met moeite ver kregen welstand (al is die nog maar betrekkelijk) in de waagschaal te stellen voor een gevaarlijke politiek. Tenslotte is hier ook nog een nationalistisch aspect in het geding: zowel China als Rusland kennen zichzelf het leiderschap van de communistische wereld toe. De oorlog in Zuid-Vietnam schiep mogelijkheden tot een toenadering. Moskou was bereid om de betrekkingen met de V.S. te „bevriezen" dat wil zeggen niet beter te laten worden, maar ook niet slechter en mest China een verenigd front in Vietnam te vormen. Maar China eiste, dat Rusland de po litiek van de vreedzame coëxistentie zou verlaten, ongetwijfeld zeer goed wetend, dat Rusland daartoe nooit zou over gaan. Daarmee heeft Peking te kennen gegeven, dat het Vietnam beschouwt als een zuiver Chinese aangelegenheid. En ook dat het onder geen voorwaarde van plan is om het streven naar het leider schap van de communistische wereld op te geven, dan wel dit met de Russen te delen. Anders gezegd: China heeft welbewust de breuk met Rusland ver groot. naar Svalbard' nen worden verwacht. Kennelijk zijn verscheidene medewerkers van de V.A.R.A.-radio niet zo tevreden over het programmabeleid van hun om- roep. want zij hebben zich schriftelijk tot het hoofdbestuur gewend om uiting te geven aan hun ongenoegen, vooral wat betreft de uitzendingen op Hil- versum III Men wijst het bestuur erop. dat. de K.R.O. wel alle mogelijke maat- J regelen heeft getroffen om op Hilver- sum III minstens een volwaardige stof J van medewerkers ter beschikking te Vier weken lang hebben K.R.O.- regisseur Manus van der Kamp, Josef Koolsaet, chef van de afdeling film en ontspanning bij de B.R.T., en de Belgische cineast Jos de Cock als de „Belglsk-Hollandsk tv expedisjon" door Svalbard (Noorse naam voor Spitsbergengezworven met 220 kg bagage. Het resultaat is een documentaire over „Svalbard", die de K.R.O.-t.v. vanavond onder deze naam op het scherm brengt. De samenstellers belichten niet alleen de historie van dit land (achtmaal zo groot als Nederland», maar Levens de huidige toestand (Van onze omroepcor respondent) HILVERSUM Een week na de start van het derde radionet hebben de luisteraars een voorlopig inzicht ge kregen ln de bedoeling van de vier grote omroepen ten aanzien van deze zender met een ontspannend program ma. Uit vele reacties blijkt, dat de K.R.O.-radio de zaken verreweg het beste heeft aangepakt. Deze omroep onttrok vijf jonge medewer kers aan de toch al onderbezette af delingen, die de K.R.O-programma's op het „oude" net dienen te verzorgen Onder leiding van de enthousiaste Gerard Hulshof werd Hilversum III ge bruikt voor uitzendingen die uitmun ten door frisse aanpak, korte maar zorgvuldgie presentatie en een grote afwisseling in muziek en actualiteiten. HILVERSUM In het radioprogramma Behoudens met de rubrieken van Skip „Uitgeslapen", dat de VARA woensdag- de bewoners. The Art Farmer Quartet (Nederland I, 20.45). „Jazz 625", Vanavond de eerste aflevering v een programma van de B.B.C., waarin aan dacht besteed wordt aan de grote namen in de jazzwereld. The Art Farmer Quartet bijt het spits af. Deze groep werd betrekkelijk kort geleden geformeerd, maar heeft door de unieke samenstelling van instru menten snel veel waardering gevonden door de zeer goede en artistieke benadering (Nederland I, 21.35). Oude Haagse zender even in bedrijf be gehuwde werkende vrouw en de arbeiclsschaarste Globaal gezien is er in Nederland een bepaalde groep, die te weinig in het arbeidsproces is op genomen. de gehuwde. werkende vrouw, die tijd over heeft en voor wie er op kantoor of elders werkgelegenheid genoeg bestaat. Ook op dit gebied wil men de emancipatie gaan doorvoeren, waarbij echter moeilijkheden komen op het gebied van belastingen. Hierover vanavond de documentaire. (Nederland II, 21.25'. Voogd, bleef de N.C.R.V.-programma- leiding in de goede bedoelingen steken, terwijl men bij de A.V R.O.-uitzendin- gen soms de indruk kreeg dat het overschotje van „Arbeidsvitaminen- net goed genoeg voor Hilversum III was. De verzorging door de VA.R.A.- medewerkers bleef zeker niet onder de maat, maar juist van deze socialisti sche voorstanders van een „vrolijkte" zender, had een originelere inzet kun- De bedoeling is dat de oude zender even gaat functioneren „Uitgeslapen" lorgen 20 oktober van 7.30 tot 9 uitzendt zal Henk van Stipriaan de luisteraars verrassen met een „stunt". Hij wil namelijk vanuit studio I van de VARA overschakelen naar studio II. waar de oude Haagse radiozender pegg van wijlen ir. H. A. Steringa Idzerda staat opgesteld t.g.v. het 40-jarig jubi leum van de VARA. deel Het boek Job Het Nederlandse spraakgebruik kent een aantal kernachtige woorden en uitdruk- Tin rnrlinhoirnrhin rr kin&en. <*ie alle betrekking hebben op een III I tilt i vl/c tl'Ir# lx lllp bovenmatig groot leed en een. daaraan ge paard, onuitputtelijk geduld: „Jobsvriend", „Jobstijding" enz. De naam Job komt in de bijbel uitvoerig voor in één van de Boeken van de Wijsheid, het Boek Job. Doordat het te groot was voor een integrale uitzending heeft dr. J. Poulssen er een aantal fragmenten uitgezocht en tot een zinvol geheel verbonden, bewerkt door Louis Lutz. (Hilversum I, 20.40 Advertentie Lopik, bereiken. Vooral de jongeren zullen tijdens deze unieke uitzending worden geconfron teerd met kraak- en vonkzendsignalen. TELEVISIE Hedenavond NEDERLAND I NTS: 19.00 Nws, 5m^~nMt"h« bil de oudn-en"nog 1991 K1"s Vaak' Journaal voor welbekende elher-stnrin6sverschijnse] fboorgestoorden, 1933 Engelse les .31 van de Mexicaanse hond J ,v??„ gevorderden: 20 00 J(,urn KRO: 20.20 Jan en alleman: amusements- programma. 20.45 Filmreportage over tt i lil Spitsbergen. 21.35 Jazzprogr22.00 ,VcUl liarte -Sfclcl kril^t Vanavond in Nieuwspoort. NTS: 22 25 K.Tnirrnnnl 99.45 TolAon- <5: Journaal. 22 45. Teleac: Samen leven onbekende bestemming nu morgelL GANGETJE - TEE. 40941* HILVERSUM RADIO VERONICA (192 m): 18.00 Jukebox, druk op de knop: verzoek jes, 19 00 Brandnieuwe en ongehoorde hits. 20.00 Discologie door Gerard de Vries. 2100 Populaire platen. 22 30 Jazz-Journaal. 23.30—1.00 Gram. muz NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws; AVRO: 20.01 Luipaard op schoot: filmreportage over Florida, 20.25 De schone heks, tv-film, 20.50 Sportpano- rama, 21-25 Arbeidsschaarste en de ge- huwde vrouw, documentair program- ma: NTS: 22.10 Journaal: KERKEN: Men hoopt daardoor een meer spectacu- 22.15—22.40 Bijbel voor alleman. lair karakter aan het programma te J Wél staat vast. dat dit radio- TT/ Woensdag De samenstellers van het maandelijkse radioprogramma „Van Harte" delen maandag a.s. niet vooraf mee, waarvoor het ingezamelde geld bestemd is. Solisten voor Songfestival 66 Een commissie, bestaande uit vertegen woordigers van de NTS. van Conamus en de Collectieve Grammofoonplaten campag ne heeft voor het Songfestival 1966 de volgende vocalisten aangewezen: The Luckberries. Edwin Rutlen. Milly Scott, Helen Shepherd en Piet Sybrandy. Zij zullen worden begeleid door het HILVERSUM. In AVRO-s Sportpano- HILVERSUM I (402 mtr) - KRO: BRUSSEL Nieuws. 18.03 Vooi Gram.. 18.45 Sportki muziek^ 19.00 N«-« 1 muziek. 21.30 Óperettêi Woensdag •lands (324 iek. 18.52 Lichte Anneke Grönloh in ,Sportpanorama' i Hedenavond RADIO In een handomdraai 123A567S9 1. weekdier, stel. 2. familielid, ach ter. 3. tegenvaller. 4. knaagdier, deel van een wet. 5. kleur. 6. spoedig, ieder. 7. plant. 8. voegwoord. Frans lidwoord. 9. smart, diereverbüjf. Verticaal: 1. boom, part. 2. muzieknoot, neon. 3. zich overeind bevinden. 4. poes. plechtige gelofte. 5. onbestelbaar post stuk. 6. voor, kunstprodukt. 7. sie raad. 8. meisjesnaam, muzieknoot. 9. deel van een bijenkorf, onbegroeid. Oplossing van vrijdag: HOR.: 1. dor, lasso. 2. open, spel 3. delen. eed. 4. el. dalen. 5. ceder. o. garen. pa. 7. lab. regen. 8. elan. na- 3 rel, caban. 4. neder ni. 5. nader. e. as. lenen. speer. gal. 8. seen, peso. 9. old, danig. Liturgische kalender H. Jo- I (vanavond Nederland II - 20.50) zal het wereldrecord van de 16-jarige draver Quicksilver S één van de onder- mln-UL TIAU „UvA^f An RA wërjjëVi zijn. Bob Brémer schrééf muziek van „Goldfinger" een toepasse- Ttjftte'tëkst; waamp"Anneke GrÖnfoh hastf' krachten gaat beproeven. Vanavond begint .Jan en Alleman' De K.R.O,-t.v. begint vanavond met de eerste „Jan en Alleman" in het nieuwe J seizoen. De centrale figuur, Jan Blaaser, verschijnt voor het derde achtereenvolgende seizoen in dit pro- gramma op het scherm. „Jan en Alle- man" komt eenmaal per maand op Nederland I. (Nederland I. 20.20) 18.00 Koor. orkest en solisten: inter nationale volksliederen. 18.20 Uitzen ding van de Chr. Hist. Unie: 18.30 RVU: Poëzie, waf is dat dan? 19 00 Nieuws. 19 10 Actualiteiten. 19.35 KRO- jub'tteum rtïitóiekfeesthVeëk 1965: Uitslag halve finale. 20.00 Pianomuziek. 20.40 Het boek Job: bijbelse uitzending, 21.20 Kerkorgelspel. 21.35 Klassieke muziek. 21.55 De zingende Kerk. 22 15 Godsdienstig progr22 30 Nws. 22.40 Epiloog. 2245 Gram., 23.55 Nieuws Dolf run der Linden, vanavond met zijn Metropoleorkest tn een stereofo- nische uitzending. Hilversum II, £1.1/5). Gram7 45 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.10 Gewijde muziek. 8.30 Nieuws. 8 32 Licht muzikaal progr 9.00 Voor de zieken. 9 35 Waterstanden. 9 40 Voor de vrouw, 10 10 Gram 10.30 Morgen dienst. 11.00 Moderne muziek, 11.30 Gram.muz. 12 27 Voor land- en tuin bouw, 12 30 Nieuws. 12.40 Radiosnel- buffét, 13.30 7e Intern, beiaardcon cours. 13.40 Licht orkest. 14.00 Boeren en burgers in Buitenveen. hoorspel, 14.20 Klassieke muziek. 15.00 Uitrei king eredoctoraten Vrije Universiteit, 16.15 Voor de jeugd. 17 15 Hoorspél v. de jeugd. 17.30 Jazzmuziek. 17.50 Over heidsvoorlichting: Vraaggesprek. NEDERLAND II (298 m) VARA: 7 00 Nieuws, ochtendgymn., 7.23 Gram., 8.00 Nieuws, 8-10 Gram., reportages, Praatje. 9.05 Mod. muziek. VPRO: 9.40 Schoolradio; VARA: 10.00 Gram., 10 45 Voor de kleuters. 1100 Nieuws. 11.01 Voor de vrouw. 11.40 Kamermuziek, 12.00 Stereo: Licht instrumentaal en semble. 12 22 Voor het platteland, 12.27 Voor land- en tuinbouw. 12.30 Orkest muziek en zang. 1300 Nieuws.. 13.10 Actualiteiten. 13.30 Gram., 13.45 Ge sproken portret, 14.00 Radiokamerork: moderne muziek. 15.00 Voor de jeugd, (16 00 nieuws), 17.00 Voor de zieken, 17.30 Dansorkest. HILVERSUM III F M-kanalen) NRU-KRO: 9 00 Nieuws. 9.02 Gram., 10 00 Nieuws, actualiteiten. 10 05 Bettv. licht muziekprogr11.00 Nieuws en actualiteiten. 11.05 Toedeloelicht muziekprogr. 12 00 Nieuws, actuali teiten. 12 05 Gram.. 13.00 Nieuws en actualiteiten, 13.05. Bert: Licht muzi kaal progr-, 14.00 Nieuws, actualitei ten. 14.05 Lichte gram.; NRU-AVRO: 15.00 Gram 16.00 Nieuws, 16.02 Volks liedjes. 16-30 Populaire negermuziek. 17.00 Nieuws, 17.02 tot 18.00 Gevarieerd platenprogr. voor de automobilisten. RADIO VERONICA (192 m): 7 00 Ook goeiemorgen door Harmen Slezen, J 9 00 Muziek terwijl u werkt, verzoek- platenprogramma voor de bedrijven; J, 10 00 Koffietijd met Tineke; ,11.00 J Artiesten met eigen stijl: 11.15 Huis- vrouwenverz programma door Gerard de Vries: 12 00 Gezellige muziek; 14 00 Programma v. d. jeugd, met o.a De reizende jukebox; 15 00'Woensdagmid-' dag-speciaal door Jan van Veen: 16 00 Cowboy Gerard hoog te paard: 16.45 J Tijd voor toppers: 1700 Veronica's Teenager Muziekexpress. DEN HAAG (ANP) „Ook het goe de chanson, getoonzet op welluidende muziek en voorgedragen door vooraan staande kunstenaars, behoort tot de ui tingen van het culturele leven. Dit Is een van de redenen geweest, waarom wij het gekozen hebben als vervolg op de radiocursus Frans. Deze cursus, die zes jaar lang door zo talloos velen op de zaterdagmiddagen is beluisterd, diende vanzelfsprekend van karakter te veranderen, toen eenmaal besloten was om ook via de televisie Franse les sen te gaan geven. En aangezien het Franse chanson ln de gehele wereld po pulair is en zich uitstekend leent tot het aanleren 'van de taal, was deze om schakeling niet moeilijk, ja zelfs voor de hand liggend". Met bovenstaande woorden ving de heer P. Dailly, de leider van de radio uitzending „Les visages de la chanson", het onderhoud aan. dat hij dezer dagen door howard shaw Hij leunde uit het raampje en wierp een stralende glimlach naar het nevelige water van de Tiber on der de brug. „Natuurlijk heb je oudheidkundigen die daar aan het werk waren, uitvoerig Ingelicht over jouw op vattingen van de oude beschaving", bromde de boekhandelaar tussen zijn tanden. Giovanni lette niet op de sarcastische opmerking van zijn vriend. In zijn gedachten ging hij terug naar de lieflijke vlakte waar overblijfselen van versterkingen en duizenden jaren oude torens tussen hett gras ver- „Ik kwam sterk In de verleiding om een paar werklui te huren en zelf wat graafwerk te gaan doen", zie hij. „Ik ben er zeker van dat nog veel meer te vinden is aan de noordzijde van de stad". „Jouw theorieën ken ik langzamerhand wel", zet de boekhandelaar bite. „Ik meen te mogen veron derstellen dat die ervaren oudheidkundigen uiter mate onder de Indruk zijn gekomen van de geleer de uiteenzettingen, voorgedragen door de eigenaar van «en kleine trattoria?" Ik heb helemaal geeen voordrachten gehouden." antwoordde Giovanni. „Je gelooft niet. maar het ie toch waar. Ik heb alleen doorgelezen en een paar nieuwe uitgaven gekocht; zelfs een paar boeken die ik niet kan lezen voor jij ze voor mij vertaald hebt'.' Hij keek omhoog naar de wilde vijgebomen langs de rivier. Hun bovenste takken bewogen zich zacht jes in de avondbries en hun bladeren waren geel en rood bespikkeld door de lage zonnestralen. Rechts van hem stak het wonderlijk mausoleum van Hadrianus als een roodbruine moedervlek af tegen de zachte hemel. Wat was het toch heerlijk weer ln Rome te zljnlHij wierp een vertederde blik op de koepel van de St.-Pieter, terwijl de taxi hem naar Trastevere bracht. „Je moet niet denken dat ik kribbig ben", zei de boekhandelaar zacht. „Dat ben ik nooit geweest. Mijn zenuwen hebben een schok gehad en zelfs van zwakke geluiden schrik ik. Vroeger heb ik ge meend dat ik door de tijd de filosofisce gees- tesrust van Panaetius van Rhodos zou kunnen ver krijgen. Helaas, het heeft niet zo mogen zijn." Hij zonk nog meer terug op de bank. ..Ik heb nooit beweerd een geleerde te zijn." verdedigde Giovan ni zich. „Denk je nu werkelijk dat ik zo verwaand zou zijn die oudheidkundigen een lesje te willen geven? Maar ik heb veel-gelezen, ik heb gestudeerd en ik heb voldoende van de Etruskische taal ge leerd om een inscriptie te ontcijferen. Dat kun je niet .ontkennen!" Hij grinnikte. ..Bovendien bezit ik waarschijnlijk een van de mooiste privé-verzame- llngen van Etruskische voorwerpen in heel Euro pa". „Ja", gaf de boekhandelaar met tegenzin toe, ..Je hebt veel bijeen gebracht„„maar je hebt ook veel aangeboren voorzichtigheid verloren. Je hebt mUachïen vêrlortn". niet meer het Ie toen wear, tic neo aoeen maar Gtov.nnt tikte te a. van rijn atgaar. Hij «acht doen alle boeken over de Etrusken. die ik kon vinden, ernstig na. „t Ia waar dat lk erg enthousiast ben gaf hij toe. „Ja, ik ben heel enthousiast over alles wat wij twee jaar geleden tot stand hebben ge bracht. Voor jou was die onderneming misschien een heel gewoon iets, maar voor mij was het een openbaring". In zijn gedachten dwaalde hij terug naar het verleden. „Ik werd geboren als de zoon van een boer, moet je niet vergeten. Voor ik de kans kreeg om veel op school te leren, werd ik al in mijn geboorteplaats Pistoia bij een herbergier In de leer gedaan. Daar leerde ik het restaurantbe drijf. of beter gezegd: de gang van zaken in een boerenherberg. Ik bemerkte de armoede van mijn leven en van mijn dorp en ging daarom naar Ro me. Maar ook hier leefde ik vele jaren niet beter dan een boerenjongen. Ik stond op bij het opgaan van de zon en werkte tot bijna middernacht. Ei genlijk was er toen nog niet veel veranderd in mijn leven". Nadenkend deed hij een paar trekken aan zijn sigaar. „Ja. later had ik toch succes. Op den duur werd ik eigenaar van de trattoria en van de woning erboven. Dit zou ik waarschijnlijk nooit bereikt hebben als ik in mijn dorp was gebleven. Maar eigenlijk is dat toch niets bijzonders. Heel veel mannen hebben dat ook bereikt". Hij glim lachte. „Toen kwam het restaurant op de hoek van onze straat. Ik voelde de wanhoop van een boer bij een verloren oogst, maar ik was vastbesloten niet toe te geven. Jij hebt mij gered. Jij bracht het idee van de tunnel in mijn leven. Jij leerde mij de wet van Breachy en hierdoor veranderde mijn hele kijk op het leven. Toen dit allemaal ge beurd was, viel ik in de grafkelder en ontdekte het mooiste mensenras dat ooit op deze aarde rondge lopen heeft. Voor het eerst in mijn leven besefte ik wat het betekent niet langer een boer te zijn. Ik begreep wat het betekent iets buitengewoons te toestond. Bij zijn uitzendingen wordt de heer Dailly evenals dat het geval was bij de radiocursussen geassis teerd door de docenten, die, evenals hij, verbonden zijn aan de Haagse leer gangen van de „Mission Universitaire et culturelle". Aan de nieuwe uitzen ding werkt voorts mee drs. Van Nie- kerstliederen uit, gelijk „Petit papa I Bij uitzondering zal i Noël" en „Le Noël des ramasseurs de te neige" op teksten van Jacques Prévert en gezongen door Catharine Sauvage. Öp de eerste kerstdag worden beken de godsdienstige kerstliederen ten ge hore gebracht, waaronder „Minuit Chrétlenne", „II est né le divin enfant" en „Les anges dans nos campagnes". HILVERSUM II '298 m) AVRO: 18 15 Gram.. 18.55 Voor dé kinderen. 19.00 Gesproken brief uit Parijs. 19.05 Indonesisch programma, 19.35 Muzi- '-vyJU' .v Hl BRUSSEL Nederlands (484 m): 12.00 kale lezing, 20.00 Nieuws. 20 05 Een Nieuws, 12.03 Lichte avond in Sittard: gevarieerd muziek programma. 21.15 Radar: radioperio diek. 2145 Stereo: Omroeporkest met amusementsmuziek. 22.25 Praatje. 22.30 (o/eaertana i, xu.aui. v jèugd j *>***-***>**»-ft-**»*-****-*-»*-*-* groot gedeel de uitzending gedijd zijn aan klassieke muziek. Daarbij zal men kun nen beluisteren gedeelten van de „Re demption" van César Franck, het „Glo ria" van Francis Poulenc, de „Pastora le de Noël" van Jolivet, „La nativité du seigneur" van Olivier Messlaen en „Cantate de Noël" van Arthur Honneg- ger. Terugkerend tot de opzet van het nieuwe programma, zeide de heer Dail ly, dat eik uit te zenden chanson een begeleiding krijgt van passages uit klassieke muziekwerken en van sket ches, waarin de behandeling van het desbetreffende chanson wordt weerge geven. Wanneer men bijvoorbeeld het onderwerp „Le poète et la poésie dans la chanson" gaat uitzenden, dan zullen de luisteraars daarbij twee chansons van Charles Trenet kunnen horen, na melijk „I'&me des poètes" en „La mai- son du poète". De heer Dailly sprak de hoop uit, dat deze voor Nederland unie ke uitzendingen gewaardeerd zullen worden door allen, die van goede chan sons, goede muziek en goede vertolkers houden zoals Yves Montand, Charles Trenet. Jacques Brei, Les Frères Jac- DEN HAAG (ANP) De regering ques- Jul'ette Greco. Jacqueline Fran- acht de door de slichting van de arbeid Jols- Edith Piaf' Catharine Sauvage en aanbevolen huurcompensatie van 1.25 Compagnons de la chanson. Het culturele en muzikale karakter van deze uitzendingen zal nog onder streept worden door de komst van Ju- Bétte Greco, die in maart 1966 in de Kurzaal een avond zal geven voor de leerlingen van het Franse culturele cen trum in Den I procent (met een minimum van f2 per week) aanvaardbaar. De ministers Veld kamp en Bogaers delen hierover in een brief aan dc Tweede Kamer het volgen de mee: De regering heeft geconstateerd, dat de stichting van de arbeid bij haar bereke ningen is uitgegaan van dp tot dusverre gevolgde methode Zoals bekend leidt deze in een aantal gevallen tot een zekere overcompensatie, welke evenwel enerzijds nooit geheel te vermijden is en anderzijds, gelet op de sociale positie der laagstbezoldigden aanvaardbaar moet worden geacht De regering kan zich met het advies van de stichting van de arbeid verenigen. Sociale Zaken zal zich s daartoe, zonder uiteraard daarmede op (wordt vervolgd) hoff als „metteur aux ondes". Voor elke uitzending men heeft dit zaterdagmiddag jJ. van 15.30 tot 16 al kunnen vaststellen) is schema gekozen. Zaterdag plat pays" van Jacques Brei. Alvorens nader op de opzet van „Les visages de la chanson" in te gaanj wees de heer Dailly er op. dat in de loop van dit jaar twee speciale uitzendingen zullen plaats hebben. De eerste is die van St.-Nicolaas. De luisteraars zullen dan de muziek van Chabrier horen bij „Espagna", waarin de komst van St.- Nicolaas wordt aangekondigd. Voor de kinderen zullen St.-Nicolaasliedjes wor den uitgezonden zoals „La légende de St.-Nicolas", „Le petit Indien", gezon gen door Henri Salvador en moderne Met betrekking tot de compensatie voor chansons door „Les frères Jacques", de voorgenomen huurverhoging ten be- Isabelle Aubret en France Gall. j hoeve van bejaarden e.d. wordt medege- De andere speciale uitzending ge- deeld, dat overeenkomstige maatregelen schledt in de kersttijd. Op zaterdag als b(j vorige huurverhogingen worden voor Kerstmis xendt men populaire voorbereid. de beraadslagingen over de huurverho gingen van de minister van Volkshuis vesting met de Staten-Generaal vooruit te lopen, tot het college van rijksbemid delaars werden met het verzoek om in overleg "met de stichting van de arbeid de machtigingsbeselMkking waarom de stichting heeft gevraagd voor te berei den. zodat deze. indien de Staten-Gene raal de voorgenomen huurverhoging per 1 januari 1966 heeft aanvaard, terstond nadat de wet zal zijn tot stand gekomen, definitief kan worden vastgesteld.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2