Pu rol hpudi Staking bij openbare diensten: Italië lam TELEURSTELLEND PRIESTERSCHEMA: PROBLEMATIEK NIET AANGEROERD Wercampagnes niet al te aggressief Hoogovens blijven behuizingen uit grond stampen voor nieuw personeel in groeiend bedrijf Rijkdom aan buitenlandse taal en dialect in IJmuiden Lecanuet neemt het op tegen De Gaulle Vechten op twee fronten Sportschool Luiten Oud beeld van de priester als een heilige boven zijn kudde ©E LEIDSE COURANT (Van onze correspondent IJMUIDEN Jarenlang hebben de Hoo'govens in IJmuiden de hongerige moloch van hun steeds groeiende bedrijf trachten te voeden met arbeidskrachten uit verafgelegen, weinig geïndustria liseerde provincies. „Kom werken bij ons", vleiden de advertenties. „Reiskosten, verblijfkosten, eventuele verhuiskosten - u wordt overal mee geholpen". Deze lokkende taal bleek niet aan dovemansoren gericht. Wie in het IJmondgebied de weg vraagt, moet erop rekenen, antwoord te krijgen in een dialect, dat zijn gedachten regelrecht verplaatst naar Beemsterzwaag of Schim- melarij (Drente). Negers dwingen Natchez enige concessies af NATCHEZ. (U.P.I.De negers van i'atchez in de Amerikaanse staat Missis sippi zijn er met marsen en een boycott de winkels in geslaagd het stadsbe- lluur belangryke concessies af te dwingen. is dat negers oortaan met meneer en mevrouw door emeenteambtenaren zullen worden aan- esproken. Een andere voorziet erin dat óór 15 december nog vier negers in liet ilaatselijke politiekorps zullen worden angesteld. Voorts heeft het stadsbestuur eloofd dat de gelden voor bestrijding van le armoede gelijkelijk onder negers en lanken zullen worden verdeeld en dat maart een neger in de schoolraad zal rorden opgenomen (Advertentie smetteloos zui ALLE HAVENS, VERKEER EN INDUSTRIE (Van onze correspondent Jan Dijkgraaf) ROME In geheel Italië is de meest ernstige en absurde staking gaande, die men in dit land ooit heeft gekend. Allen, die op welke manier dan ook be trokken zijn bij de produktie en de dis tributie van elektrische stroom, hebben voor 48 uur hun werk verlaten en de staking zhl pas vannacht eindigen. De gevolgen zijn niet te overzien. Ze laten zich moeilijk samenvatten. We noemen er maar enkele van: alle elek trisch verkeer (trolleybussen, trams en elektrische treinen) ligt praktisch stil. 'an onze correspondent Lucas Kleijn) PARIJS Het is nu vrijwel zeker dat de heer Lecanuet, voorzitter van de MRP (Katholieke Volkspartij), bij de presidentsverkiezingen kandidaat zal worden tegen generaal De Gaulle. Het bureau van de MRP heeft woensdag morgen vergaderd en na afloop laten weten, dat er in elk geval een kandi daat zal komen van het centrum. Deze kandidaat kan niemand anders worden dan de partijvoorzitter zelf. Overziet men de gebeurtenissen van de laatste maanden, dan kan men al maar zeggen dat de oppositie te gen generaal De Gaulle een tri'est fi guur heeft geslagen. De Gaulle is nu bijna zeven jaar aan het bewind. In al die jaren is de oppositie er niet in ge slaagd met een tegenkandidaat voor J dag te komen, die het respect kan idwingen van Frankrijk en van de iden buiten Frankrijk. Dat respect ogenblik Gaston Deferre, de üalistische burgemeester van Mar- :ille, die de Franse politiek nieuw le- wilde inblazen, met een goed om- ijnd program en door twee op elkaar igewezen partijen naar elkander toe halen, met uitschakeling van het de socialistische partij ISFIO) en de Katholieke Volkspartij ra MRP). Zowel de socialistische partij - Bejaarden niet zonder hulpdienst UTRECHT (ANP) De voorzitter van de vereniging van directies van te huizen voor bejaarden, de heer T. P. Koopmans, meent dat men door het steeds nijpender wordende personeelste kort in de verzorgende beroepen, op de duur wel gedwongen zal zijn tot het in stellen van wat hij noemde een „alge mene hulpdienst". Bij de opening van de algemene le ienvergadering van zijn organisatie in Jtrecht zei hij, dat hij verder zou wil- gaan dan prof. Muntendam, die on- angs heeft gepleit voor de dienstplicht voor meisjes en die bij wijze van proef slechts wil beginnen met een beperkte >roep, namelijk de vrouwelijke medi sche studenten. De heer Koopmans zei, dat hij weet welke nadelen er verbonden zijn aan neisjesdienstplicht. Hij vroeg zich ech- er af, of de argumenten pro niet be- angrijker zijn dan de bezwaren. De Jon- voegde hij hieraan toe, moeten »ok twee jaar afstaan in het algemeen >elang en we kunnen de ouderen, zie len en andere hulpbehoevenden toch iet in de steek laten. I I I I L als de katholieke partij hebben Gaston .Deferre getorpedeerd. De een om deze, de ander om die reden, maar beide partijen hebben elkaar wat de schuld vraag betreft, niets te verwijten. De socialistische partij is teruggevallen op Mitterrand, die het hoofdzakelijk van de communisten zal moeten hebben, wil hij met een behoorlijk aantal stem men uit de bus komen. De Katholieke Volkspartij probeerde terug te vallen op de conservatieve democraat Pinay. Bei de partijen SFIO en MRP gaven zich daardoor in het openbaar een brevet van onvermogen, waarvan De Gaulle alleen maar kan profiteren. Toen Pi nay een en andermaal weigerde, was de MRP wel genoodzaakt naar een ei gen man te zoeken, om niet het ver diende verwijt naar het hoofd te krij gen: drie jaar hebt gij de politiek van De Gaulle bestreden en waar is na die drie jaar, uw eigen kandidaat Als tegenkandidaat van De Gaulle zal Lecanuet op twee fronten moeten vechten: én tegen De Gaulle én tegen Mitterrand. Zijn positie is niet te benij den. De Gaulle krijgt zijn zin: rechts tegen links, gaullisme tegen communis me, met uitschakeling van de midden partijen. Het is triest om dat te moe ten constateren. Heathregering moet vallen BRIGHTON (AFP) De nieuwe lei der van de Britse conservatieve partij, Edward Heath, heeft op het congres van zijn partij te Brighton verklaard dat hij van plan is de labourregering bij de eerste gunstige gelegenheid te laten struikelen. Tegenover de 4.000 congresleden .ver klaarde hij de nederlaag van vorig jaar niet zozeer te wijten aan een vooruit gang van labour in de volksgunst als aan de interne zwakheden van de orga nisatie der conservatieven. Deze zwak heden zijn nu opgeheven, en „wij zijn vastbesloten dat dit de laatste keer moet zijn dat de conservatieven In de opposi tie zijn". Over veel uitgestrekte delen van "t land zitten de mensen zonder water; in Ro me de hooggelegen stadswijk. Maar ook het gas komt niet of nauwelijks. Postvervoer en -bezorging liggen,ook al voor 48 uur totaal stil. De telefoon doet het soms wel dan weer niet. De industrie van groot tot klein is nu ge dwongen de produktie stop te zetten, terwijl ook de bedrijvigheid van de ha vensteden lam ligt, vooral Genua, Na pels en enkele kleinere maar zeer be langrijke havensteden. Hoe het op de vliegvelden toegaat kan men zich wel voorstellen. Kortom, ondanks de toch al onoverko melijke economische crisis waarin Ita lië zich bevindt, wordt nu door deze staking van een kleine honderdduizend man, die daarenboven tot de best be taalde arbeidskrachten behoren, 't land in een volkomen chaos gestort. En de financiële, economische en commerciële gevolgen van dit alles, laten zich op geen stukken na voorzien. Noodmaatregelen Tot de avond tevoren hoopte de re gering in de persoon van de minister van Arbeid dat dit conflict alsnog te voorkomen zou zijn. Maar niets heeft de vakbonden kunnen overtuigen. Het minst van alles klaarblijkelijk het na tionale welzijn en de misère waarin velen zich op dit ogenblik bevinden. Met name als altijd weer de arme en ten achtergestelde bewoners van de provin cies en de bergstreken. Natuurlijk zijn tijdens de afgelopen nacht tal van noodmaatregelen getrof fen, zoals bijvoorbeeld het inschakelen van bepaalde legeronderdelen en het van stal halen van de oude stoomloco motief voor althans de meest vitale verbindingen. Maar het is duidelijk, dat alles, wat op het laatste moment is ge ïmproviseerd, niet veel meer betekent dan de bekende druppel op de gloeien de plaat. (Advertentie) JUDO (dames, heren vanaf 5 jaar» Sindsdien is men echter in het hoge noordoosten ook aan het industrialise ren geslagen en daarmee kwam een ont wikkeling in de startblokken, die precies in omgekeerde richting gaat. Zo ver schijnen momenteel in IJmond en Zaan streek advertenties, die de arbeids krachten in Fries en andere dialecten smeken, toch snel weer terug te keren naar ,,Us heitel&n" of het plaatselijk I equivalent daarvan. De Friezen en Drentenaren, die eens op kosten van i Hoogovens hun hebben en houden naar de IJmond versleepten, kunnen nu op 1 kosten van Friese en Drentse Philips- vestigingen met hun hele hebben en houden weer terug. De Hoogovens op hun beurt, ook niet voor een gat te vangen, pakken daarop met hun koffer vol leuzen de trein naar het zuiden, in de verwachting, dat de Limburgse mijnen misschien wel mensen te missen hebben, die uiteraard in ruil voor de nodige vergoe dingen naar de IJmond wilden ko men. Maar als deze migranten straks weer met vakkundig opgeroepen herin neringen aan het bronsgroene eikehout van hun jeugd (plus de nodige vergoe dingen uiteraard) bij de blanke top der duinen worden weggelokt, omdat er in middels in Limburg een arbeidstekort is ontstaan, zal niemand verbaasd zijn. „Aggressieve werving m het binnen land" constateert ir. W. H. Schoenma ker, lid van de raad van 'bestuur van de raad van bestuur van de Hoogovens op grond van het hierboven beschreven sociaal-economisch kaatsspel, ,,is een bijzonder kostbare zaak. Het is inder daad juist dat buitenlandse arbeiders ons meer kosten dan binnenlandse, al is hun loon precies hetzelfde. Aan een Italiaan of Spanjaard zijn wij per jaar gemiddeld 2.000 gulden meer kwijt dan aan een Nederlander. Maar men moet dit bedrag bepaald zien in zijn juiste perspectief. Men zou het met name ROME Ook al heeft het ingrijpen van de Paus. waardoor een mondeling debat over het priestercelibaat onmoge lijk is gemaakt, nogal scherpe reacties uitgelokt, het zou toch volkomen fout zijn te menen dat er nu over het priesterschap geen belangrijke gedachtenwisseling ge houden zou kunnen worden. Er is op dit gebied heel wat meer aan de orde dan alleen de celibaatskwestie. De vragen, die gesteld worden, raken niet alleen de bui tenkanten van het priesterschap (en als het erop aankomt, is het celibaat toch niet meer dan een kwestie aan de buiten kant) maar het priesterschap zelf. zin en betekenis van het priesterlijk bestaan in deze tyd. plaats van de piiester in de Kerk en in de huidige wereld, daar gaat het om. En daarover zal het concilie zich in de komende dagen beraden. Helaas moet meteen worden gezegd, dat het schema over dit onderwerp bij zonder teleurstelt. Het behandelt welis waar eerst de bediening en dan het leven van de priester. Het probeert ook zijn plaats te bepalen ten opzichte van de bisschop, van zijn medepriesters, de leken en de Wereldkerk. Het geeft zelfs enkele aanwijzingen voor zijn levensonderhoud. Maar bij nader toezien blijkt het vol komen langs de problematiek van het huidige priesterschap af te glijden. Een Nederlands theoloog verzekerde mij; „Het stuk rechtvaardigt zijn bestaan niet. Het laat nergens een vonk overspringen. Het heeft geen enkel benut van de pro blemen die er in priesterkringen leven en blijft helemaal steken in het be staande, bij ons al voorbijgestreefde pries terpatroon." Dit oordeel klinkt hard. maar het woi'dt door zeer veel concilie vaders en deskundingen onderschreven. Zo wordt het priesterzijn door het schema nog altijd gezien als een functie, die het hele leven in beslag neemt .en die de functionaris doet belanden in een bepaalde maatschappelijke stand. Nu moeten wij direct toegeven dat dit sinds onheuglijke tijden in de Kerk het geval is geweest. Maar wij moeten toch ook onder ogen zien, dat juist op dit punt momenteel vragen worden opgeworpen, die men niet uit de weg kan gaan, vra- gen die samenhangen met het nieuwe zicht dat wij hebben gekregen op de plaats van de Kerk in de wereld. Als wij het goed zien. vindt de celibaatskwestie juist hier zijn laatste fiuidering. Veel moderne priesters willen niet langer in een klerikaal wereldje worden opgesloten, zij willen als priester te mid den van de mensen staan, om samen met hen de werkelijkheid te ervaren, van uit die werkelijkheid lijnen te trekken naar God en op die werkelijkheid het licht van het evangelie te doen schijnen. Oude priesterbeeld Nu mag men natuurlijk niet verwach ten. dat deze nieuwe visie, die in grote delen van de Kerk nog niet is doorge broken. door het concilie zomaar ineens wordt overgenomen. Maar wel mag men verwachten en zelfs eisen, dat het schema er blijk van geeft deze problematiek te kennen. Dit iiu is absoluut niet het ge val. De samenstellers zijn volkomen in het oude priesterbeeld blijven hangen. Men zoekt in het lijvige document te vergeefs naar iets dat als een antwoord op deze vragen zou kunnen dienen, iets dat enig licht laat schijnen in de duis ternis en dat een voorteken zou kunnen zijn van een doorbraak, die misschien ooit zon kunnen volgen. De priester, die in het schema optreedt Is nog helemaal klerikaal. Zijn taak omvat: de prediking van Gods woord, de bediening van de sacramenten en het besturen van de kudde. Hij wordt gezien als de man die uit het volk is genomen, als de heilige, die ver boven de kudde zweeft en die vanuit zijn bijzondere con tacten met de bovenwereld het godde lijke op de mensen doet neerdalen. Het is de priester met de lange soutane en de ronde hoed. Het is de man, die de sleutels van de kerkelijke schatkamr in zijn gezalfde handen heeft en die met de rijkdommen, die hij daar aantreft, het leven der gelovigen mag onderhouden. Men vraagt zich werkelijk af. of de ver antwoordelijke commissie voldoende ken nis heeft genomen van de constitutie over de Kerk, waarin toch een heel ander beeld van de heilsbediening wordt opge hangen. Als dit zo is. heeft zij er in ieder geval de teneur niet van begrepen. Vroomheidsboekje Zo mogelijk nog slechter is het hoofd stuk over het persoonlijke leven van de priester. Deze passage kon zonder meer overgenomen zijn uit een negentiende- eeuws vroomheidsboekje van de popu laire soort. Nergens komt tot uiting, dat de priester in de allereerste plaats heilig zal moeten worden door het verrichten van zijn dienst ten bate van 'het Gods volk. Daarentegen wordt .de volle nadruk gelegd op de persoonlijke mystieke band die hem verbindt met Christus en ver uitheft boven de kudde, zodat de heilig heid primair wordt gezien als het onder houden van deze band en het versterken van deze pei-soonlijke relatie. Wat bijvoorbeeld te zeggen van de vol gende passage, waarin het probleem van actie en contemplatie wordt aangesne den: „De priester mag zich niet zo over geven aan de uiterlijke activiteiten die uit zijn taak voortvloeien, dat hij zijn eigen heiligheid verwaarloost." Natuur lijk heeft het schema gelijk als het ver onderstelt, dat hier bepaalde spannin gen kunnen optreden, maar het stelt de vraag principieel verkeerd als het tussen beide componenten van de spannings verhouding een tegenstelling construeert. De „uiterlijke activiteiten" staan niet tegenover de „eigen heiligheid". Integen deel; de priesterlijke heiligheid zal juist het gevolg zijn van deze activiteiten Hoe meer de priester zich dienstbaar maakt aan de mensen, hoe heiliger hij zal zyn, ook al heeft h(j soms het gevoel door deze activiteiten te worden opgevreten. Dat had het schema voor ogen moeten houden. En dat had het ook zeker ge daan als het zich had laten inspireren door de constitutie over de Kerk. waar letterlijk het volgende te lezen staat: „Zij (de priesters) moeten door hun dage lijkse bediening groeien in de liefde tot God en in de naaste". Celibaat Wat tenslotte de celibaatskweatie be treft. hier beperkt het schema zich er toe, de bestaande wetgeving tc bekrach tigen. Duidelijk wordt gezegd en dat is een winstpunt dat liet hier over een historisch gegroeid verschijnsel gaat in de Latijnse Kerk en niet om een godde lijke wet. De Kerk, aldus het schema, is zich bewust van dc grote vruchten die het celibaat in de loop der geschiede nis heeft afgeleverd. Daarom Is zij niet bereid het op te geven cn bevestigt zi| voor de Latijnse Kerk deze eeuwenoude traditie. Men Kan het betreuren, dat op de gegaan en dat bijgevolg geen antwoord eigenlijke problematiek niet dieper Is in- wordt gegeven op de vragen, die er bij zeer veel priesters van alle leeftijden, vooral bij de jonge priesters en waar schijnlijk nog meer bij priester-kandi daten. leven. Temeer niet. nu door het pauselijk ingrijpen een debat over deze zaak onmogelijk is gemaakt Wij delen deze teleurstelling, maar voegen er meteen aan toe, dat dit voor de vaders nog geen rede hoeft te zijn om het schema in zijn geheel te verwerpen. Indien velen toch met die gedachten rondlopen, dan is dit op grond van een dieper liggend bezwaar. Het schema is over heel de lijn in het oude traditionele priesterbeeld blijven steken, negens opent het enig perspectief. Nergens vinden wij aanzetten voor een ontwikkeling, die in veel landen voor noodzakelijk wordt gehouden. Daar om dient het een resoluut „neen". Liever geen verklaring over het priesterschap dan deze. Drijvende Ar< moeten vergelijken met de bedragen die wij kwijt zouden zijn, als wij de 1800 nieuwe mensen, die de Hoogovens ieder jaar weer aan moet trekken, lou ter via aggressieve werving op de bin nenlandse arbeidsmarkt bij elkaar moesten zoeken". Drijvend tehuis Ir. Schoenmaker sprak bij gelegen heid van de officiële ingebruikneming vuii hof-i drijvoride tehuis voor Italiaan- kc arbeiders „C'asa Marina", dat pal naast de sluizen van IJmuiden in het NoofdxeekanaaJ dobbert, i >it „hotel" met zijn 244 bedden, heeft Hoogovens 2,6 miljoen gulden gekost. Daarnaast Investeerde het. bedrijf 5,5 miljoen in 't schip „Arosa Sun", waarop 600 Span jaarden gehuisvest 7.1jn en 2.8 miljoen in het woonpark „Euro Casa", dat 272 bedden voor Spanjaarden telt. Met deze miljoenenbedragen is het I geld, dat Hoogovens In zijn buitenland se arbeiders steekt, echter nog lang niet op. Men moet er bijvoorbeeld het ver lies aan arbeidsuren bijtellen, dat wordt veroorzaakt door het feit. dat de Italia nen en Spanjaarden 6 extra vakantieda- i gen per jaar krijgen om naar hun va derland te reizen, terwijl ook de reiskos ten zelf eenmaal per jaar voor rekening van het bedrijf komen. Men moet er voorts het geld bijtellen, dat wordt ge- .stoken in de Peregrinusstichting, die de I buitenlanders helpt bij hun aanpassings moeilijkheden. en met moet incalcule ren. dat de terugreis van arbeiders, die toch hun zonnige zuiden prefereren door Hoogovens wordt betaald, terwijl anrter- I zijds Italianen, die permanent in Ne- I der land willen iplijven, de rekening voor de verhuizing van hun gezin gedeelte lijk bij het bedrijf kunnen presenteren. Dit alles is er debet aan dat een norma- I Ie Nederlandse arbeider bij Hoogovens I voor gemiddeld 14.000 gulden in de boe ken staat, terwijl een Italiaan of Span- I jaard gemiddeld 16.000 gulden kost. Zelfde kansen Ir. Schoenmaker schrikt, zoals ge- j zegd niet terug voor dit verschil van I 2.000 gulden dut overigens Hoogovens met zijn duizend buitenlandse werkne mers jaarlijks in totaal toch even een slordige 2 miljoen extra kosten moet opleveren. Enerzijds realiseert hij zich. hoe hoog dit bedrag wel eens zou kun- I ncn zijn als hij op de gespannen bin nenlandse arbeidsmarkt tegen concur rerende grootbedrijven ging opboksen. Anderzijds ook meent hij: „Deze vreem delingen die meewerken aan de uit bouw van ons bedrijf, hebben naar on- ze mening recht op een goede begolel- I ding van onze kant. Wij vinden met na dat zij hij het verkrijgen van (elfde kaïxsc liehhen als Nederlandse werkkrachten". Als concretisering van deze opvatting beschikt Hoogovens dus thans over drie uitstekend geoutilleerde wooncentra, waar de Italianen en Spanjaarden on der de door Hoogovenrook omfloerste hemel, toch een beetje de sfeer van het zonnige thuis terugvinden. Het systeem werkt goed. Ir. Schoenmaker: „In het begin hadden we onder de buitenland se arbeidskrachten een verloop van 70 pet-, terwijl het onder de Nederlanders slechts 7 tot 8 pet. bedroeg, maar op het ogenblik ia er geen verschil meer. Het zelfde geldt voor Het ziekteverzuim. Er gens anders mogen de buitenlandse ar beiders misschien als gevolg van slecht eten of heimwee maagklachten hebben bij ons komt dat al lang niet meer Scheiding Burton-Taylor? PARIJS (UPI) De filmsterren RlcharJ Burton en Elizabeth Taylor over wegen te gaan soheiden, aldus heeft het weekblad France Dtmanche vandaag ge meld. Het blad zei dat het tweetal de afgelopen tijd enige malen in het open baar ruzie heeft gehad.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9