9e£cidóe(Boii/fcci/nt L „American folk blues festival' voor KRO-tv Wekelijks 15 kilo „geluid in blik naar de West Vanavond in de ether TELEVISIE l ItAIHO fa. J. N. GEIJER de misdaad giovanni vent PAGINA J DB LEUKE COURANT DONDERDAG 14 OKTOBER 1965 Te veel bewering, te iveinig bewijs K EN van de dingen die in het voortvarende pluriforme be leid van minister Bogaers be halve dan nog de naam bezwaar en twijfel scheppen, is 's ministers keer op keer uitgesproken ver zekering, dat zijn huurpolitiek de doorstroming zal bevorderen en op die manier oudere woningen vrij maakt voor kleine inkomen- trekkers. In deze kolom hebben we hier over al eerder geschreven, maar we komen er nog eens op terug, omdat groepjes Kamerleden in hun voorlopig verslag op de aanhangige huurwetwijziging de kwestie ook aanraken en omdat minister Bogaers zelf dezer dagen weer eens met veel verve betoogd heeft, dat men zijn huurbeleid ook op dit onderdeel als juist aanvaar den moet. Eerlijk gezegd vinden we het huurbeleid van de overigens uiter mate knap opererende bewinds man veel weg hebben van een krachtig geponeerde bewering, waaraan elke bewijsvoering ont breekt. Nog ronder gezegd: we geloven rekening ermee te moeten houden, dat de minister op dit punt de plank mis slaat. Misschien vermoedt hij zelf wel iets hiervan, maar heeft hij dit niet onbelang rijke detail nodig, omdat ergens zijn beleidsconstructie niet meer klopt. ANUIT'de Kamer zijn terzake vragen gesteld waarop de minister naar we hopen zeer zakelijk, en dus niet voornamelijk met een gloedvol tegenbetoog, zal willen ingaan. Hem is gevraagd of het even wicht dat hij omwille van de doorstroming tussen oudere en nieuwe woningen bereiken wil, niet een ingrijpbare zaak is, omdat door de geplande subsidie vermin - deringspolitiek 't evenwicht spoe dig toch weer verstoord zal zijn. Hem wordt verder gevraagd of ook geen rekening moet worden gehouden bij het zoeken van een I evenwicht, d^Lt in bepaalde geval len niet de lagere huur te laag, I maar de hogere huur te hoog is. Hem wordt gevraagd een heel j voorname kwestie of er van de doorstromingstheorie wel iets kan terecht komen, zolang de overheid en het bedrijfsleven er niet in slagen de kostenstijgingen bij de woningbouw te beteugelen. En een detail dat ook onze bijzondere interesse heeft aan drs. Bogaers is gevraagd, of de doorstroming feitelijk wel door algemene huurmaatregelen bevor derd kan worden. Zou men niet veel eerder iets bereiken door een meer rechtstreeks verband te gaan leggen tussen lage huren vooral van de gesubsidieerde bouw) en het inkomen? OE bewindsman zelf heeft dezer dagen in een interview ge steld, dat als de verschillen tussen oudere en nieuwere woningen niet veranderen, de kleine inkomen trekkers moeten blijven wachten op het leeg komen van de oudere, goedkope woningen, terwijl door het falen van het doorstromings plan dan nieuwe woningen leeg zouden kunnen komen staan. Het dubieuze in deze redenering is evenwel, dat de meeste oudere woningen ook in huurprijs gaan stijgen, zodat de kleine man met het beschikbaar worden van dit genre huizen maar matig geholpen wordt. Bovendien snijdt minister Bogaers' mes ook in dit opzicht aan twee kanten verkeerd, door dat niet alleen de oude woning voorraad, maar ook de meeste huizen van recenter datum in prijs gaan stijgen. Kwaliteitsverschil zal dan de doorslag moeten geven, maar zeker daar waar een huurder zelf aan zijn oudere woning het nodige gedaan heeft om het woon genot te verbeteren, zal de beslis sing heel moeilijk vallen. Meestal vist dan 's ministers doorstro mingstheorie achter het net. En wat het 'leeg blijven staan van nieuwe woningen betreftdrs. Bogaers zelf heeft onlangs ver klaard, dat een aantal leegstaande woningen geen ramp behoeft te zijn. Het zou immers prijsdruk- kend kunnen werken. (Van onze om roepcorr es ponden t HILVERSUM, De KRO-televlsle zal vele bluesnilnnaars aan zich verplichten niet een grandioze studio-uitzending van het optreden van de American Folk Blues Festivalgroup. liet zag er gistermiddag eerst niet naar uit dat de donker gekleurde zangers uit Midden-Amerika voor de camera's zouden verschijnen. Hun vliegtuig uit Brussel, waar ze daags tevoren in de Salle Madeleine optraden, had grote vertraging door de weersomstandigheden. Musici afkomstig van katoenplantages Toen leider J, B. Lenoir, fameus zanger en gitarist met zijn tien medewerkers in het Bussumse Concordia ariveerden. waren vele kostbare uurtjes verlopen. De leider Lenoir stelde ons voor aan Mississippi-Fred, MacDowell. de be faamde Bottlenek-player van het ensemble. Hij draagt rond zijn mid denvinger een afgezaagde flessenhals en geeft daarmee tijdens zijn spel het De ruim 300 pond wegende Mam Thor- ton. is niet alleen een virtuoos gitarlste. maar ze speelt mondharmonica alsof ze ANTENNE Boos op dominee en monseigneur HET PAROOL - als socialistisch blad-r inderdaad onafhankelijk, tenminste van de politieke partij, die het vaak steunt is tegen het huwelijk van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg. Dat is het goed recht van de hoofdredactie, die daarover heeft te be slissen. Jammer genoeg is Het Parool zelf een beetje minder vrijmoedig, wanneer het mensen en comités ontmoet, die in verzet komen tegen de anti-Clauscomités, die het blad zo naarstig propageert. Ten minste, in een hoofdredactioneel com mentaar wérd in de krant van gisteren stelling genomen tegen een comité uit NJjmegen. dat op instigatie van de deken en een predikant :n ontra dende zin optreedt tegen de actie om handtekeningen te verzamelen tegen de goedkeuringswet voor het huwelijk van prinses Beatrix. In het bijzonder is Het Parool ironisch boos op het feit. dat een dominee en een monseigneur in Nijmegen de kat de bel aangebonden hebben; op die manier zou ,,op bedenkelijke wijze gebruik gemaakt worden van hun po- si lie als geestelijke leidslieden door het gezag dal hun, eventueel, „in die gees telijke functie toekomt", omdat die po sitie wordt ingezet „voor een doel op een heel ander terrein dan dat van hun ambtsgebied". Boeiend in deze affaire vinden we niet zozeer de zakelijke kritiek van Het Parool op het Nijmeegs initiatief, als wel de aantijging van gezagsmisbruik. hoewel de delgen hun ondertekening geen melding hebben gemaakt van hun positie. Men zou de opmerking kunnen maken, dat Het Parool zelden of nooit bezwaar gemaakt heeft tegen de ondertekening van pe tities en proclamaties door priesters en predikanten wanneer die doeleinden be oogden, die meer de sympathie van hoofdredacteur mr. H. W. van Sandberg droegen dan een oproep tegen de'anti- Clausbeweging. Ook niet wanneer zulke petities en proclamaties een sterk po litiek karakter droegen. Maakten de bedienaren van Gods woord dan geen misbruik van „hun. eventueel, gezag" in de geestelijke functie? Maar nog vreemder is het. dat Het Parool prat op zijn onafhankelijkheid de priesters en predikanten niet enige soortgelijke onafhankelijkheid van oor deel en opinie-uiting gunt als het „vrij en onverveerd" voor zichzelf en talloze andere zaken claimt. Mutatis mutandis kan men. zoals liet Paroolartikel gisteren in de laatste alinea's doet, ook wel bezwaar gaan maken, dat hoogleraren, kunstenaars on journalisten hun, eventueel, gezag in zetten op terreinen, die niet specifiek hun 'terreinen zijn. Het Parool besloot zijn artikel gisteren met „Dag monseigneur, dag dominee" Op een kinderlijke wijze willen wij onze collega toewensen ..En nu gauw gaan slapen, mr. Sandberg." Rivaliteit in Kongo PRESIDENT Kasavoeboe van Kongo heeft zijn premier. Moise Tsjombe. i de laan uitgestuurd en diens voormalige I medestander Kimba belast met de vor ming van een nieuw kabinet. De achter- grond van deze. nogal forse, ingreep van I de zich meestal op de achtergrond houdende president van Kongo, schijnt persoonlijke rivaliteit te zijn. Kasavoe- boes eerste, ambtstermijn loopt binnen kort af en zijn herverkiezing staat allei minst vast. nu Tsjooibe. tegen alle ver wachtingen in. op een groot binnenlands aanzien kan bogen en zich gesteund weet door de in populariteit gloeiende Conaco- partij Ei' zullen ongetwijfeld ook nog wel politieke redenen zijn, die Kasavoeboe genoopt hebben om stelling te nemen legen Tsjombe. Tsjombe staat er in Afrika en Azië nu eenmaal niet al te best op. Hij wordt bij voorkomende ge legenheid uitgekreten als knecht en hand langer van het imperialisme en kolonia lisme Dat dateert nog uit de tijd. dat hij verbeten vocht voor de afscheiding van Katanga en het werd er niet beter op. toen hij. door Kasavoeboe naar de pre- mierzetel geroepen als Adoe'.as opvolger, de rebellie van Moelele es. de kop pro beerde in te drukken. Ook om die reden ziet Kasavoeboe hem waarschijnlijk liever niet als president en thans ook niet meer als premier, al blijft Kasavoeboes wens om zelf het presidentschap te blijven be kleden doorslaggevend. Radio- en t.v.-handel tegen verhogingen DEN HAAG (ANP) De vereniging Cpbubera i centraal bureau tot bescher mlng van de radiohandel) heeft in een adres aan de Staten-Generaal geprotes teerd tegen de voorgestelde verhoging van de omzetbelasting op tv-apparaten tot 25 pincent en die op radio's, grammofoons en band recordei's tot 18 procent Deze voois tellen hebben een sterk dis eliminerend karakter. De door de rege ring voorgestelde ongelijke fiscale behan deling van deze bedrijfstak vedraagt zich ook niet met de grote betekenis die aan radio en tv. als voorlichtingsmedia onder andere ten dienste van regering en politieke partijen moet worden toege kend, zo staat in het adres. Liturgische kalender Vijftig maar ,Er is een moord gepleegd' DEN HAAG Op dinsdag 26 oktober 1965 geeft de Haasche Comedie in de Kon. Schouwburg de 50ste voorstelling van „Er is een moord gepleegd" (Busybodyblii- spel-thriller van Jack Popplewell. De pre miere van ..Er is een moord gepleegd" vond plaats op zaterdag 21 augustus onder regie van Eric van Ingen De vertaling is van Alfred Pleiter en de medewerkenden zijn: Ida Wasserman. Joris Diels. Anne- Marie Heiligers. Carl van der Plas. Paula Petri. Manfred de Graaf. Anne Oostveen, Dolf de Vries. Het decor is van Hep van Delft. Rotterdam leent weer ROTTERDAM (ANP) B. en W. van Rotterdam melden de raad aanbie dingen te hebben gekregen voor het aangaan van zes onderhandse geldlenin. gen tot een totaalbedrag van 11 miljoen gulden. Voor al deze leningen geldt een rente van 6 procent, een koers van 99 procent en een looptijd van 30 jaar. een orgel moet imiteren. Pianist Eddy Buyd vertelde dat het repertoire 'is aangepast aan de stemming van de groep. „We spelen en zingen die songs en blues, waar we zin in hebben. Ook rock 'n' roll en boogie .woogie worden niet versmaad, maar de blues blijven de hoofdzaak". Bassist Lonesome Jimmv Lee haalde z'n schouders op toen wij informeerden naar het ontstaan van dit ensemble. „We ztjn haast allemaal geboortig uit het Mississippigebied. Daar hebben we op de katoenplantages gewerkt en Luisteraars enthousiast Vaak kozen wij de mondharmonica of de gitaar als muziekinstrument, wan neer wij 's avonds voor onze hutten zaten. Daarom telt onze groep ook vier uitstekende gitaristen en mondharmo nicaspelers. Van 27 september tot 2 november maken we een tournee door de West-Europese landen. Don derdagavond zingen wij in de Hout- rusthallen in Den Haag. Dat is naast de televisie ons enig optreden in Nederland. Ons publiek bestaat groten deels uit de liefhebbers van pure jazz en de echte blues", korte aan- Opvallend is dat. de meeste artiesten zelfs de nieuws- bij benadering niet weten hoe oud ze zijn en waar ze precies zijn geboren. Het interesseert hun evenmin als hun kleding. Voor de camera's musiceerden ze in hun verfomfaaide kostuums. Op hun overhemd droegen ze geen das. maar verscheidene artiesten onder wie de knappe drummer Big Walter Shakey hielden hun- bruine of don kerblauwe alpinopetje tijdens het. spelen op In de zaal zaten alle leden van de Low Down Jazzband met hun leider, de bekende honkey-tonkevpianist Guy Pohl met stijgend ervthousiasme te luisteren naar dit pur sang musiceren. Het programma werd geopend met de Alabamablues, ontstaan tijdens de be kende rassenrelletjes in deze staat. Voor de liefhebbers van de onversneden blues heeft de K.R.O -t v. twee pro gramma's gemaakt, waarvan het eerste waarschijnlijk op 18 december zal wor den uitgezonden. over KRO-programma op III HILVERSUM De KRO-radio, (lie maandag op zulk een voortreffelijke wijze het eerste programma op het derde radionet verzorgde, heeft reeds rle volgende ochtend bergen post van luisteraars ontvangen. Het. merendeel van de briefschrijvers was niet alleen enthousiast over de nieuwe formule, maar maakte tevens van de gelegenheid gebruik om een verzoek plaat aan te vragen. De kondiging van de tijd v berichten bleek een aanwinst, evenals het summier aankondigen van de pla ten in groepjes van drie. waarbij alleen de compositie of uitvoerenden worden genoemd. Frans toneel in Den Haag DEN HAAG Onder auspiciën van de Alliance Fiangaise en het genootschap Nederland-Frankrijk presenteert het Centre Ncerlandais de l'Institute Inter national de Theatre dit seizoen drie Franse toneelvoorstellingen in de Konink lijke Schouwburg, t.w op 10 november George Feydeau's „Chat en poche" met o.a. de befaamde acteur Henri Tisot, op 23 februari „La guerre civile" van Henry de Montherlant met o.m. Femand Ledoux en op 4 april „La prende par quatre" van Félicien Marceau met Frangois Périer. DEN HAAG Iedere donderdag ver trekt van Schiphol met een K.L.M. DC-8 15 kilogram verpakt geluid naar Curacao waar de vracht met de Antii- laanse luchtvaartmaatschappij verder doorgevlogen wordt naar Bonaire. De kartonnen doos, die wekelijks ver voerd wordt, bevat 20 tot 25 geluhls- jjj produktie banden, die tezamen zo'n 14 uur zendtijd vullen. Het zijn de met zorg samengestelde programma's, die Ra dio Nederland Wereldomroep in haar studio te Hilversum klaar heeft ge maakt voor luisteraars op het Amerl- Nederlandse, Spaanse of Engelse om roepers van de Wereldomroep, dan beginnen met: ,.U kunt nu luisteren naar het nieuws, vanuit onze studio in Hilversum". Reserve-programma's de programma's heeft geheel plaats in Hilversum, waar tot in seconden de zendtijd wordt geregis treerd. De verbindende tekst van de omroepers wordt eerst opgenomen, waarna andere programma-onderdelen, zoals muziek en lezingen, hun plaats op de band krijgen. Als laatste voegt men dan nog toe ..Window on Hol- D land", een programma, waarin de Re-,Is lane znn.l da Wereldomroep vla gebeurtenissen van de afgelopen week de zender in Lopik naar deze atreken ond,.r de ge„o„,en worden programma. "1', die echter dikwijl» Mocllt echter !et< mlsgaan blJ verzenden, dan worden de technici Afrika. Hedenavond NEDERLAND I NTS; 18.30 Kamer debatten; 19.00 Nieuws in het kort; 19.01 Voor dc kleuters; 19.05 De verre kijker; 19.15 Regionaal programma VARA: 19 35 TV-film; NTS: 20.00 Journaal VARA: 20-20 Achter het nieuws; 20.45 TV-spel; 22.10 Reportage van dc strijd v. d. negers in Amerika. 22 45 Journ.. 22.50 Kamerdebatten. NEDERLAND II NTS; 20 00 Jour naal. NCRV: 20.01 Maandelijkse sport- iiibriek: 20 20 Show rond Hollandse liedjes; 21.00 Documentaire. 21 35 TV- spcl22.05 Bijbellezing NTS: 22.10 Journaal. Jules Croiset (links) V-lnt AneiV t i- cno/ A p Tsjechov is al lang geen onbekende .[ItLLlUVL* l.l ."bfJH meer in de toneelwereld. Vele van zijn J van Tsjechov „Het duel", dat eni; voor dc t v. bewerkt door de VARA-t. is de strijd om ee karakters •ken, o.a „De meeuw", „Oom Wanja' „De Kersentuin", leenden zich voor film- J en t v.-bewerking. In 1891 schreef deze auteur geleden door de Engelse schrijver Leo Lehman J nu in het kader van het veertigjarig jubileum op het scherm wordt gebracht. Het thema van het stuk nieuw en beter leven Duidelijk komen de Russische grond- Lajavski (Hans Croiset». de goedgelovige relativist: Von Koren (Cor van Rijm. de rechtlijnige idealistische rationalist: Samojlenko J (Bernard Droog), de warmbloedige oudere vader, die probeert te voorkomen. dat zijn zoons noodlottige vergissingen begaan. Regie: Theun Lammertse J Nederland I, 20.45) Jh li rut ï'/ïii De regisseuse Kitty Knappert heeft a .In IIULI III II televisie een nieuw showprogramma 1 rijdaf J NEDERLAND I NTS-NOT: School- televisie: 10.45 Bij wijze van zien, 11.10 J tot 11.35 Alles over gezondheid Hedenavond HILVERSUM I (402 nv NCRV: 18.10 Stereo: Amus. muz.; 18 40 Halte: it progr. voor de twintigers: 19.00 Nieuws en weerpraatje: 19 10 Radiokrant. J 19 30 Koorzang: 19.45 Praatje; 19.50 Gram 20.10 Hoorspel; 20.30 Sauien- uit, samen thuis. amus. progr.22.00 it Rom. Russ. pianomuz.22.15 A vond- overdenking: 22.30 Nieuws; 22.40 Book ie bespreking; 22-45 Orgelconcert; 23.15 Veertiendaags muziektijdschrift; 23.55 Nieuws. HILVERSUM II i298 m» AVRO: 18.00 Nieuws: 18.15 Radiojournaal; 18.20 Uitzendinding van de PSP; 1830 Lichte arkestmuz. 18.55 Voor de kin- deren; 19 00 Gesproken brief. 19.05 êportpavgdfs 19 30 Licht progr. uit Parijs; 20.0 Nieuws. 20.05 Omroepor- J kesi en soliste: 21.00 Kunstkroniek: 21.15 Detectivehoorspcl22 30 Nieuws; 22 40 Actualiteiten. 23.05 Nieuwe gram. platen; 23.55 Nieuws. J RADIO VERONICA (192 mi: 1800 Veronica's jukebox, druk op de knop Verzoekplaten; 19 00 Beatle-Show; it 19.15 Joost mag het weten: Hits van morgen en. overmorgen; 20.00 Radio J Sinar Sang Surya - Radio Ravodi Solo Radio Soerdje Djotie - Zonnestraal Radio. Een progr uit de tropen; 22 00 it Populaire muz; 22 30 Tour de Chant; 23 00 Chiel Montagne heeft „honde- J wacht; 1 00 Sluiting. de N.C.R.V.- 5 televisie een nieuw showprogramma vervaardigd onder IA rxllrmrlc de titel "Ik hou van Hollands"- met oude en nieuwe IlOlHinUs liedjes, die door de kijkers zelf gevraagd kunnen 4 worden, De bedoeling is, dat het liedjesprogramma J zowel wat de tekst als de muziek betreft, voornamelijk Hollands is. Tevens 4 wil men ook nog verdienstelijke Nederlanders een liedje aanbieden, terwijl J er maandelijks een door de kijkers ingestuurd liedje op muziek zal worden gezet door Harry de Groot. (Nederland II, 20.20). J In de serie documentaire programma's „Onderweg naar morgen" brengt de N.C.R.V.-televisie een verslag van Rudiger Proske over de onder- zoekingen ^an de zuidpool. Het zal onder meer gaan over de vraag naar de toekomst van deze n sneeuw en ijs. Wat trok technici, wetenschaps- deskundigen uit niet minder dan twaalf landen naar deze verlatenheid? Zal deze uithoek dank zjj hun onderzoekingen nog eens J worden tot een werkelijk nieuw bewoon- en leefbaar continent? Op al f deze vragen probeert Proske.antwoord te geven. (Nederland II, 21.00). Documentaire over Zuidpool nog oneindige wereld Spaanse orgelmuziek door Jan Schmitz De Haagse organist Jan Schmitz speelt vanavond in het N.C.R.V.- programma Spaanse orgelmuziek op het orgel van de Sint-Lambertuskerk te Helmond. Hij voert onder andere uit: Batalla imperial van Juan Battista Cabanilles; Tiento de sexto tono van Pedro de Soto en Sonatina en fa menor van Anselm Viola. (Hilversum I. 22.45). lijden hadden van veel voorkomen de atmosferische storingen beven de Atlantische Oceaan. Toen nu „Trans World Radio" op Aruba hekend maakte, dat er een eigen installatie gebouwd werd op Bonaire en dat er zenduren voor derden beschikbaar wa ren, werd deze kans met beide handen aangegrepen. Sinds voorjaar 1964 is de Wereldomroep een geheel zelfstan dige „huurder", die de beschikking kreeg over een sterke middengolfzen der en twee krachtige korte-golfzen- De programma's komen dus via de „luchtbrug", bij drie Nederlandse technici aan. die dan voor de uitzen ding zorgen. Actueel nieuws wordt echter via Lopik uitgezonden, daar bij gesproken tekst de atmosferische hinder het minst merkbaar is. De luisteraars merken dit, doordat de via een telexverbinding hier kennis gesteld en ontvangen zodoende dan instructies voor het uit'enden van een reserveprogramma, dat altijd In een handomdraai Hori 1 1 ft al: 1. dopje over een kurk. 2. in casu boom - bekende moterraces. 3. pracht 4 een zekere - zintuig. 5. wreed heerser - haargroei op de bovenlip. 6 Trans Europe Express - lof. 7. plaats 111 België. 8. neon - zoogdier - orde ze crtikaal: 1. inspuiten. 2 inhoudsmaat - ontken- ning - voor de vuist. 3. vruchten 4 via - vis. 5 weekdier - nauw. 6 Ver- enige Staten - voorvoegsel. 7. salaris sen. 8. voor dc vuist - deel van het hoofd - opgenomen geld. 9. schrikbe- Jplossing van gisteren Oplossing: Hor. 1. park - tram. 2. oor. 3. pe gel. 4. merk - eend. 5. ea - do. 6. adam - werf. 7. later. 8. lis. 9. Vert. 1. palm - aard. 2. eed. 3. praal 4. koek - mals. 5. og - tj. 6. iree - west 7. leder. 8. nor. 9. moed - faun. (Advertentie) Geboorte- aankondigingen 1* MONSTERBOEKEN TER INZAGE VJ I rijdag J HILVERSUM I (402 m' -- NCRV: 7 00 Nieuws, 7 10 Dagopening. 7 20 Gram.. 7 45 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8 10 Gewijde muziek. 8 30 Nieuws. 8.32 Gr.. 9 00 Voor de zieken. 9 35 Water- J sranden. 9.40 Gram 10.30 Morgen - dienst. 11.00 Gospels en ncgro-spiri- tuals. 1115 Voor oudere luisteraars. J 12 00 Gram 12 27 Voor land- en tuin- bouw. 12 30 Nieuws. 12.40 Cabaret- progr.. 13 30 Elektronisch orgel. 13 45 Licht ensemble. 14.05 Schoolradio, 14.25 Gram.. 14.45 Klankbeeld. 15-05 Muzi- it kaal klankbeeld. 15.30 Voor de vrouw, 16.00 Kamermuziek uit lieden en ver- leden. 16.30 Duizendschoon, vragen- beantwoording. 16 45 Amusementsmu ziek. 17,10 Vólkslied ensenjble, 17.30 Populaire orgelbespeling. HILVERSUM II (298 lil 1 VARA: 7.0 Nieuws, och tend gymn 7 23 Gram., 8.0 Nieuws, 8.10 Gram.. 9.00 Voor weg en watergebruikers; VPRO: 9 40 Mor genwijding; VARA; 10 00 Schoolradio. 10.20 Orkestwerken. 11 0 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw. 11 40 Gitaarspel. 12.00 Stereo: Ritmisch strijkorkest. 12 27 Voor land- en tuinb. 12 40 Elektro nisch orgelspel. 12.55 Actualiteiten; AVRO: 13 00 Nieuws. 13 10 Radio- journ.. 13 30 Stereo: Klass. muziek, 13.50 Kerkorgel concert. 14.15 Gevar. progr. 15.35 Orkestmuziek; VPRO: 16 00 Nieuws, aansluitend: Het dieren asiel, lezing. 16.15 Franse en Italiaan se dansen, 16.45 Nieuwsdienst voor de kinderen. 16.49 Voor de jeugd, 17.30 Nieuws. 12.02 Orkestmuziek, 12 30 Do HILVERSUM III (F.M.-kanalen) NRU-AVRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Gram., 10.00 Nieuws, 10 02 Operettemuziek, 1100 Nieuws. 11.02 Dunsorkest. 12.00 Nieuws .12.02 Orkest.muzeik. 12.30 De Johan Willem Frisokapel, 13.00—16.00 Geen opgave; 16.00 Nws. 16.02 Licht muziekprogr.. 17.0 Nieuws. 17.0218.00 Gevar. platenprogr. v. automobilisten. RADIO VERONICA (192 m): 7.00 Ook goeiemorgen. 900 Muziek terwijl u werkt, verzoekplatenprogr. voor de be drijven .10.00 Koffietijd met Tineke, 1100 Kookpunt, huisvrouwenverzoek- programma. 12 00 Lunchmuziek. 14 00 Disejoekey van de week. 16 30 De Polydorshow. 17 00 Tijd voor toppers. 1715 Platenpalet door Joost. 17.30 The Teenbeatclub. BRUSSEL Nederlands (321 m): 12.00 Nieuws 12.15 Lichte muziek. 13.00 Nws. 13.20 Klass muziek 14,00 Nieuws, 15.45 Varia, 16.00 Nws. 16,00 Lichte muziek. door howard shaw 37 Zelfs het vroege vertrek van de boekhandelaar bedierf hun stemming niet. Het was een fantastisch voorspoedig jaar geweest,- de misdaad scheen niet ontdekt te kunnen worden en de leiding van de INIRO had haar verdiende loon gekregen. Ze wa ren het er allemaal over eens dat de boekhande laar moest rusten. Ze omhelsden hem, prezen nog maals zijn geniale geest en spraken over de ge lukkige dag dat hij weer geheel hersteld zou zijn Hij ging weg als een getroost, maar ongeneeslijk Later die middag sloop Carlo de trattoria binnen. Dit was de eerste keer, dat hem werd toegestaan in die eetzaal te komen, maar op Ferragosto meenden de samenzweerders minder strenge voor zorgsmaatregelen te kunnen nemen. De straat was ongetwijfeld volkomen verlaten en niemand in borst. „Als jij verstandig heel Rome zou de brutaliteit hebben zich aan het raam te laten zien. Bovendien was het niet meer dan billijk dat hij ook zijn deel van het feestmaal kreeg. waarschuwde Giovanni. „en let goed op of ze je niet zien of volgen. „Natuurlijk doe ik dat", zei Carlo tamelijk kort af. „Denkt u dat ik zo stom ben enig risico te lopen? Ik zit er net zo diep in als u en ik zorg wel dat ze mij niet snappen". Hij keek de eetzaal rond. „Ik had niet gedacht dat 't hier zo ouderwets zou zijn. Als dit mijn zaak was. zou ik er een paar nieuwe tafels in zetten en helderder lamepen. Daar in die hoek is nog ook ruimte voor een piano. Hebt u daar weieens aan gedacht?" Hij at alles op wat hem voorgezet werd. „Het keu- kenpersoneel van de INIRO kreeg linzensoep, sau cijsjes en een nppel voor dc lunch", lachte hij, terwijl hij nog een stukje Brie-kaas nam. Hij keek op zijn horloge. „Ik moet weg. M'n fidan- zata rekent erop. dat ik nog even bij haar aanloop voor ik weer aan 't werk ga". „Olala! Ben je verloofd?" riep signora Pandolfi opgetogen uit. ..Dat wist ik niet! Waarom vertelt ook niemand mij ooit iets?! Dat is fijn voor je!" Ze wendde zich tot Giovanni. „Ik héb je al gezegd dat hij een verstandige jongen is. Hij zal het ver brengen. Let maar op mijn woorden!" dan heb je 1 de prak- Miranda was in de keuken bezig de borden en schalen af te wassen: de deur was dicht. De oude leunde over de tafel en tikte Giovanni op de je het voorbeeld die jongen volgen. Waarom zouden we er geen dubbele bruiloft van maken?" Giovanni speelde met zijn sigaar en probeerde een antwoord te ont wijken. Ze liet hem echter niet met rust. „Je Miranda en signora Pandolfi warmden het vlees dert de bloei van je leven. Als je meent dat het het gevogelte op, dat voor hem opzij gezet Giovanni vulde zijn glas. „Ik zal maar niet veel drinken", zei Carlo. „Over een paar uur moet ik terug naar de etenslift." „Denk er vooral om dat je een filnk eind omloopt, als je naar het INIRO-reataurant teruggaat", beter is niet te trouwen, heb je het mis. Ik ben in Trastev vóór het huwelijk. Ik heb het vele malen geprobeerd Hij kon het zich niet en toch ben ik nog een voorstandster van die in stelling. Zou je nog een betere aanbeveling kun nen verlangen" Denk niet dat je altijd een bruik bare echtgenoot zal blijven! Over een jaar of twin tig. dertig heb je geen kans spijt dat je geen levensgezel de tijd om er een te nemen. E lische kant'" Een uurtje later was het feest afgelopen. Giovan ni begeleidde Miranda en de oude vrouw naar de tunnel en hielp hen omhoog naar de kelder van de woning van signora Pandolfi. Hij was rusteloos. Hij maakte een lange wande ling door het quartiere en dwaalde toen langs de rivier. Zijn opgewonden gedachten kwamen echter niet tot rust. Hij kwam die middag later dan ge woonlijk terug in de trattoria, liep de tunnel in en dwaalde door het gat in het gewelf af in de graf kelder. Hij was tamelijk vermoeid; het was een opwindende en onvergetelijke dag geweest. Hij begroette de stenen krijgsman: „Gegroet. Lars Porsena!' Daarna ging hij op de graftombe zitten en liet zijn ogen dwalen langs de fresco's op de wanden. Zijn gedachten waren bij Miranda. Gedurende de laatste zes maanden had haar aanwezigheid hem geërgerd, zijn woede opgewekt, maar later ge boeid en gevangen gehouden. Giovanni Venturi was een verloren man. Hij was verliefd. Hij herinnerde, zich hun eerste ontmoeting. Had hij verwacht dat zij zou verschijnen in een jurk die ongeveer op het kleed van een non leek, met het haar in strakke vlechten 0111 het hoofd? Dacht hij. dat haar gezicht nooit uit een ernstige plooi zou komen en zij alleen over vrome onder werpen zou spreken? Had hij gemeend een naïef, wereldvreemd wezen te zullen ontmoeten dat reeds trilde bij de gedachte stoom te moeten produceren in een ongebruikte keuken van een kleine trattoria herinneren; er waren ele dagen en nachten sindsdien verstreken; maar zeer zeker had hij verwacht dat ze erg jong, ver legen en onervaren zou zijn.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2