MILJARD MINDER OP BEGROTING VVD vandaag in Tweede Kamer met plan-Joekes KOFFIE &THEE Sigarenrook walmt op bij hoog ons KLAVERBLAD Sp aanse Honderden meisjes verhandeld Desnoods ten koste van zekere groepen SOEKARNO ANTIRODE TEGEN ACTIE Oentoeng in verhoor T.V.-reclame niet even gauw op het scherm Vader door .kinderlokker van AVRO" misleid Album met 250 foto's werpt licht op ernstige zedenzaak Militair verdronk Gevaarte van 2000 kilo doodt man GIVE A MAN A LUCKY PAPENGRACHT 32 - LEIDEN tel. 2.0935 redactie 2.00.15 en 2.55.94 advertentteafd. 2 08.26 GIRO 10.30.03 directeur j. f. j. M. KOENS hoofdredacteur l. c. J. ROOZEN abonnementsprijs: p. w. 0.83; p. mnd. 3.55; p. kwart, 10.70; franco per post 11.20. advertenties 20 ct p. r m. Telefoontjes f 1.75 klachten bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00u.) W OENSDAG 13 OKTOBER 1965 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PLAATSELIJK MIST De w eo reverwachting, medegedeeld door het K N_M L, geldig van vanavond tat morgan» In do nacht «n ochtend weinig wind an plaat- seltyk mist of lage bewolking. Morgen overdag zonnige perloden en cwakfce tot matige wind tussen zuidwest en zuid. Ongeveer dezelfde temperaturen ale vandaag. 57e jaargang, no. 16.653 UTRECHT (A.N.P.). - Volgens het door Het Tabaksblad (orgaan van de Nederlandse Katholieke Tabaksbewerkersbond i geciteerde Westduitse bureau voor de sigarenhandel, rookt de Nederlander ge middeld 134 sigaren per jaar. Hiermee staat ons land op de tweede plaats van de wereldranglijst, die wordt aangevoerd door Denemarken met gemiddeld sigaren per jaar. België volgt na Nederland met 121 sigaren, gevolgd door Zwitserland met 88. Hoewel bondskanselier Erhard een goed voorbeeld levert, roken de West duitsers slechts gemiddeld 71 sigaren per jaar. Onder mom van dienstboden en danseressen MADRID (Reuter) Een Spaanse onderzoeker op het gebied van de mis daad, professor Antonio Viqueira Hino- josa, heeft in Madrid meegedeeld dat honderden Spaanse meisjes vla 'n or ganisatie voor de handel in blanke sla vinnen, die in Europa, Afrika en Azië werkte, zijn verhandeld. De meisjes vertrokken uit Spanje in de waan dat zij in het buitenland als flamencodanse- ressen, arbeidsters in ziekenhuizen of dienstboden aan het werk zouden gaan, om dan te bevinden dat zij op hopeloze wijze verstrikt waren geraakt In de net ten van een groep misdadigers. Professor Hinojosa, die inspecteur is van de Spaanse brigade voor onder zoek naar misdaden en tevens als le raar optreedt aan de centrale Spaanse politieschool, heeft een volledig rapport over deze zaak bij de internationale po- litie-organisatie Interpol ingediend. Hij verklaarde: „Wij hebben voor het eerst in 1956 de lucht gekregen van deze verderfelijke organisatie. De meeste Spaanse meis jes. die zich beschikbaar hadden ge steld voor huishoudelijk werk en ar beid in ziekenhuizen, werden naar En geland gezonden, terwijl degenen, die een carrière als flamencodanseres wilden opbouwen, in Afrika en Azië te recht kwamen. De organisatoren van deze handel in Spaanse meisjes zijn zeer moeilijk te betrappen. Zij vertellen de meisjes in Spanje dat hun een geweldige loopbaan of een goed betaalde huishoudelijke betrekking in het buitenland wacht. Daarop ver strekken zij de meisjes valse papieren, waarop zij hen, als toeristen, in een an der land brengen. Een jong Spaans meisje, dat op deze wijze in Engeland aankomt, ontdekt daar dat de haar toegezegde betrekking niet bestaat. En de man. die haar een kamer heeft verhuurd, vertelt haar dat zij slechts prostitutie kan bedrijven en niets anders. Haar wordt ook meegedeeld dat zij in ernstige moeilijkheden komt te verke- ;n, indien zij zou pogen met haar val- papierev naar Spanje terug te keren, a eerst daarmee op onwettige wijze >n ander land te zijn binnengekomen. Velden van deze meisjes plegen dan zelfmoord", aldus professor Hinojosa. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De financiële expert .loekes van de VVD heeft vandaag in de Tweede Kamer een plan ontvouwd, vol- I gens welk er een miljard bezuinigt! kan worden op de begroting. Voor zekere groepen werd dit plan „onaangenaam" genoemd. Mr. Geertsema. de liberale fractieleider. sprak in dit verband gisteren al over het wanbeleid van minister Vondeling, die de inflatie bevordert. Hij noemde de f begroting voor de VVD volkomen onaan vaardbaar. Aan de hand van de nu ingediende begroting meende mr. Geertsema duide lijk te kunnen aantonen, welk een enorm verschil bestaat tussen het beleid van een kabinet met socialisten en met liberalen. Als de VVD accepteert dat de uitgaven voor bepaalde noodzakelijke behoeften moeten stijgen dan probeert zij daarvoor compensatie te vinden door vermindering van andere uitgaven Het kabinet-Cals accepteert een vrijwel ongeremde uitga venverhoging zonder elders te verlagen. De verhoging van de jaarlijkse stijgings- norm van 4 tot 4'„ procent wil de VVD alleen aanvaarden als de regering de verzekering geeft dat zij „zich zeer hard vochtig zal opstellen tegenover elke eis tot verkorting van de arbeidstijd", omdat volgens de VVD. het een het ander uit sluit. Mr Geertsema aanvaardde de nood zaak tot het doen van meer uitgaven als gevolg van de bevolkingsgroei. Hij ver weet het kabinet echter dat het aan de ooi-zaak niets doet. maar slechts de ge volgen bestrijdt Het woord geboorte beperking schijnt taboe, zo smaalde hij. Zijn betoog samenvattend zei de llbe rale fractievoorzitter dat de VVD erkent dat er veel moet gebeuren, ma moet niet allemaal Iegelijk gebeurc vendien ontkent de VVD. dat het gelijk is elders compensatie te vinden, al is dal een uiterst moeilijke weg. De VVD is niet bereid de regering in haar finan cieel beleid te steunen. Zij is ook niet Op de stoep van het Amsterdamse stadhuis kropen gisteravond twee families onder de wol. De beide gezinnetjes, een echtpaar met twee kinderen (tweeëneenhalf jaar en drie maanden) en een echtpaar zonder kinderen (met een hond) waren hun inwoning kwijtgeraakt door het overlijden van de hoofdbewoonster in de Linnaeus- straat. Na een „sitdownstaking" 's middags installeerden ze zich in de avonduren met matrassen, dekens en een gaskacheltje op de ambtelijke stoep om de aandacht «jan burgerij en burgemeester op hun nood te vestigen. (Advertentie) Noord-Zwedt *r tegen de nazomer geen kans krijgt, is wel Rusland, i Finland binnengedrongen. Hij brengt ook weer zijn pleziertjes sneeuwballengeverhten op het Rode Plein in Moskou zijn al geleverd. bereid om overschrijdingen van de be schikbare ruimte toe te staan en is daar om ook niet bereid de regering te steunen in haar belastingprogranima. Mr. W Geertsema (WD) was zijn be toog begonnen met ernstige bezwaren te maken tegen de benoeming van zuiver politieke staatssecretarissen als de heren Westerhout op Binnenlandse Zaken en v. d. Stoel op Buitenlandse Zaken. Deze functies zijn overbodig, zo meende hij. Hij betreurde, dat de PvdA door geen staatssecretaris voor defensie aan ta wij zen zJoh van dat beleid distantieert. Ook minister Luns kreeg een veeg uit de pan: minister Luns is waarschijnlijk echt moe, andeis zou hij nooit akkoord zijn gegaan met de mededelingen, die nu over het buitenlands beleid in de troonrede zijn gedaan, aldus mr. Geertsema. Ten aanzien van het buitenlands be leid meent de VVD. dat de vijf landen met de EEG door moeten gaan. ook zon der Frankrijk. Van de verdragen van Rome mag geen haar breed worden af geweken. Mr. Geertsema betreurde het zeer. dat er geen gereglementeerde rou lette ls gekomen. Hij vroeg minister Sam- kalden de bestaande wet te wijzigen en alsnog een vergunningenstelsel voor rou lette en aanverwante spelen in te voe ren. De winsten kunnen aan het alge meen belang ten goede komen Johnson gaat vooruit WASHINGTON (t'PI) President Johnson gaat volgens alie verwachtingen langzaam vooruit na zjjn operatie en kijkt verlangend uit naar een meer ge varieerd en smakelijker dieet. De president heeft een gezonde eet lust. Gisteravond lieert hij ruastbeef, diner gehad. Verder mag de president soep en zaeht gekookte eieren eten. Volgens een der behandelende genees heren krijgt de president weer wat kleur op zijn gezicht. DJAKARTA. (U.P.i., A.F.P.. Reuter). President Soekarno is van mening, dat de berichten over de mislukte staatsgreep ..overdreven" zijn. De berichtgeving moet. zijns inziens, ineer in overeenstemming zijn met het beginsel van samenleving tussen de nationalistische, godsdienstige en communistische groeperingen (Natakom). Uit j deze uitlatingen van de president maakt men op. dat de actie om te komen tot een erbod van de communistische partij iP.K.i.) zijn instemming niet heeft. zijn de staatsgreep te steunen en de re gering zou afzetten. Het plan mislukte. Men had Soekarno naar Oo6b-JaiVft of Bali willen laten gaan. maar deze vertrok van de luchtmachtbasis Halton naar Bo- gor waar hij buiten het bereik van de opstandelingen was Het plan om Soe karno desnoods te doden zou van PKI- lelder Aldit zijn uitgegaan. Hy zou het dan hebben voorgesteld als een daad van het leger. Intussen gaan de arrestaties van oom- munisten door. De gevangenissen in Dja karta zijn overvol. In Djokjakarta wordt tegengeproken dat heel het gezin van overste Katamso. garnizoenscommandant van die stad, (vrouw en acht kinderen) door de opstandelingen zou zijn ver- Honderden Islamitische jongeren heb ben vanmorgen een verenigingsgebouw van de communistische jeugd tegenover het paleis van president Soekarno be stormd. De paleiswacht en vier pantser wagens kregen bevel de Jeugdige beto gers uiteen te drijven, maar dezen ver nielden de vergaderzaal en stookten vu ren van meubelen en documenten. Intussen ondervraagt het leger zijn grootste troef, de gevangengenomen Oentoeng. dag en nacht. Men zou wel graag van hem willen weten wat de achtergronden van de staatsgreep zijn en in het bijzonder wat de rol van Soe karno ls geweest evenals die van Omar Dhani, bevelhebber van de luchtmacht. Een gevangengenomen officier heeft verklaard dat hij opdracht had om Soe karno te doden als deze niet bereid zou Kosten per minuut f 10.000 tot f 15.000 mze correspondent) LO. Televisie is eei uissamedium. Het be ll moot aantal kijken ;feer. die uniek Is vooi dimu. n.l. op In i het budget besteden brengen. Zo op het t zich via het med een voorbeeld van zo n adver teerder ls liet Amerikaanse in alle dam» „General Foods", advertentiebudget het miljoen gulden. zicht lijkt dat niet duui als bedenkt, dat een pagina aden bij Televisie iso leert de reclameboodschap. Niets eromheen Wan de aan dacht van de kijker afleiden, als de spot voldoende onder houdend is. De „verpakking" van de reclameboodschap, het verhaal ei Iteelden z achttienduizend gulden kost. aldus liet bureau Over de tijdsduur van een spot wordt, opgemerkt, dat in het buitenland een spot van dertig seconden het meest populair is. Voor herhaalde leclame worden zorgvuldig tien en vijf voor t v -reclame. De consu- tien seconden spots toegepast ment is minder geïnteresseerd De richtprijzen voor de pu -reclame reserveert. NaaJ° de mening van het Friese reclamebureau lenen vooral merkartikelen uit de levens middelensector zich uitstekend in lnf( belangrijke dan b v iarden voor goede ree la- *ds automobielen, koelkast en wasmachines. de ko.- het produkt dutetie van spots van dertig kapitaalgoederen seconden variëren volgens hel bureau van vierduizend tot tienduizend gulden. Nadat ln het rapport tens Dit zijn enkele van de vele vlaiereclame heeft het bureau te aanwijzingen worden gegr- oonclusies. die het reclame- een uitvoerige studie gemaakt ven over de produktie van t.v - adviesbureau Bouman in Leeu- Er wordt, aldus het rapport, spots, zegt men in een aantal warden aan het slot van haar aangenomen dat èèn minuut technische tips onder meer: rapport over commerciële tele- zendtijd op het eerste net. tus- „Bega nooit de fout even snel visie neergelegd heeft. In het sen de tien- en vijftiendul- wat op de televisie te doen rapport wordt onder meer op- zend gulden gaat kosten. Voor Televisie ls een medium dat gemerkt, dat veel adverteer- het tweede net zon elke minuut weloverwogen zorgvuldige voor dera in het buitenland 90 pro- vierduizend gulden moeten op- bereiding vraagt". SCHADE 1500,- WORM ER VEER. l)ie hele grap penmakerij van AVRO'» Televi/.ier gaal mij geld konten, zegt gemeente ambtenaar J Kramer. Een opname voor deze uitzending had tot gevolg dat hij zondagmiddag in zijn splin ternieuwe auto werd betrokken hij een aanrijding op «Ie Wandelweg te Wormerveer, waardoor zijn wagen voor 1500 werd beschadigd. De heer Kramer, door zijn dochtertje Janneke (9 jaar) gewaarschuwd dat er in het Wilhelminapark een kinder lokker zou zijn, reed hier direct heen De kinlleren achter in de auto. Janneke en haar zusje Tineke (5) waren in «fe middag naar het park gegaan 0111 eendjes te voeren. Drie kwartier later kwamen zij met de schrik lil hun benen thuis ..Er staat een man in het park met lichtblond haar en een groen tadiootje In zijn hand. Hij vroeg aan mij of ik nog wel eens met poppen speelde", ver- Zij had ontkennend geantwoord. Toen de blonde meneer, die in wer kelijkheid Fred Outer van AVRO actualiteitenrubriek was, h<et ook aan kleine Tineke vroeg, antwoordde zij hoopvol: ja. „Zou jij geen pop willen hebben met mooie kiaalogen", zou de heer Oster verleidelijk hebben gevraagd Hierop kreeg Janneke arg waan. Zij nam h?ar zusje direct mee terug naar de ouderlijke woning. De vader ging direct naar het park om te kijken of de blonde man ei nog stond en dan aangifte gaan doen bij de politie. Het gevolg was dat de auto van de heer Kramer werd aan gereden door de wagen van een Alk- nlaarder, die door plotselinge ziekte- Jiijnselen de mach stum „Ik krijg natuurlijk de echade wel vei goed", zegt de heer Kramer, „maai als ik later de auto wil inrui len is hij niet veel meer waard, om dat hij is opgelapt. Ik heb de directie van de AVRO opgebeld en om een schriftelijk onderhoud over deze zaak verzocht". (Van ome correspondent) AMSTERDAM De Amsterdamse «r- denpolitir Is bezig met het ontrafelen van een zedenzaak, die zij de meest om vangrijke en schokkende uit haar histo rie noemt. Tijdens huiszoeking bij de kantoorbediende H. H„ die was aange houden wegens ontucht met een minder jarige jongen, vonden rechercheurs een fotoalbum, waaruit bleek, dat de man met minstens 250 jongens In de leeftijd va riërend van 12 tot 16 jaar. onzedige han delingen moet hebben gepleegd, soms in zijn woning, soms op zRn zeilboot in Vinkeveen. Het zal nog dagen duren, voordat het onderzoek naar de praktijken van B. he lemaal rond is. Volgens de politie is de kantoorbediende Indertijd al uit de pad vindersbeweging gezet wegens zijn ab normale belangstelling. Er volgde toen echter geen aangifte. Men acht het on begrijpelijk, dat de man 20 lang onge straft zijn gang heeft kimnen gaan. De zaak zou nog niet uitgekomen zijn, wan neer een thans 15-Jarige Jongen, met wie B. al twee Jaar omging, zijn Apeldoomse vriendje, dat bij grootouders in Amster dam logeerde, niet aan de man had voorgesteld. Deze Jongen deed echter, wat zijn ruim 250 voorgangers hadden verzuimd: hij waarschuwde zijn ouders en bracht zo dit omvangrijke zeden- schandaal aan het licht. TILBURG In Tilburg is een 52-jarige leraar aangehouden, die tijdens bijlessen aan meisjesleerlingen van het koning Willem Il-lyceum een aantal meisjes heeft lastig gevallen. De politie heeft de zaak in ondeizoek. (Van onee correspondent) CULEMBORG In de Lek bij Culem- borg is vanmorgen een militair verdron ken. De militair zat met zes andere man schappen in een vrachtauto met aan hangwagen van het elfde bataljon ge neeskundige troepen uit Amersfoort. Ver moedelijk misleid door ml6t en dulstamta ls de vrachtwagen by de afrit van de veerpont te Culemborg in de Lek gereden. De wagen verdween geheel onder watej. Vier manschappen konden door de veer baas W. van Zanten worden gered. Twee kwamen zelf op het droge. Een militair verdronk en werd pas enige uren later gevonden. MAASDIJK Een ogenblik van on oplettendheid heeft de 55-jarige Picter Groenheide van Maasdijk (gemeente Naaldwijk) het leven gekost. De onge huwde lieer Groenheide was aan liet werk by zogenaamde hijsportalen, stalen binten, die worden gebruikt voor liet op hun plaats brengen van delen van een stalen damwand Met behulp van een vrachtauto was een van deze portalen juist verplaatst. De zeswielige vrachtauto, bestuurd door de 34-jarige P. H V. uit Alphen aan den Rijn, was daarbij op de rails van een lorrie gekomen. Toen de chauffeur z(jn wage 1 Iets verzette, raakte hij daarbij met de hijsinstallatie van zijn wagen het hijsportaul. Dit portaal viel om. Welis waar trachtte Groenheide zich nog met een sprong achter de damwand in vei ligheid te brengen, maar hij kon niet voorkomen dat hij het 2000 kilo wegende gevaarte op het lichaam kreeg. Ander half uur later is het slachtoffer overleden aan de gevolgen van een borstcompreasie en een longbloeding. Po «tle en arbeidsinspectie hebben een onderzoek ingesteld. Met haar xj jaren vertrok mevrouw Moortje Veleke den Herder uit Hulshorst (op de Veluwevan Schiphol naur Amerika om daar haar familie te gaan bezoeken. Ze blijft waarschijnlijk een half jaar weg. Voor deze grote reis had ze zich in haar zondagse Veluwse dracht gestoken. (Advertentie)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1