•H Boerenleenbank Het nieuwe Kamerlingh Onneslaboratorium in februari 66 in gebruik JONGE MUSICI OOGSTTEN SUCCES IN BINNEN- EN BUITENLAND iedereen p ZATERDAG 9 OKTOBER 1965 DE LEIDSE COURANT ARDITO-BLAASKWINTET IN NIEUWE SAMENSTELLING PRESENTEERT ZICH SCWOCMR E PARAT» K ATJCM&f<W73 MWITtMT ytÊ Dezer dagen heeft het Nederlandse Ardlto-kwintet in zijn nieuwe samenstelling zich aan vertegen woordigers van pers en culturele orga nisaties te Leiden gepresenteerd. Het kwintet, bestaande uit de blazers Rien de Reede, een Leidenaar, fluit, Rob Vis ser, hobo, Sjef Douwes, klarinet, John Mostard, fagot, en Peter Hoekmeijer, Engelse hoorn, gaat te Leiden en omge ving in het komende seizoen vele acti viteiten ontplooien, vooral op het ge bied van jeugdconcerten. Bij het optre den tijdens deze eerste kennismaking mogen de verwachtingen hoog gespan zijn, want deze vijf jonge musici ien een ensemble, dat technisch en muzikaal op een bijzonder hoog niveau Het kwintet werd op 4 januari 1962 opgericht door enkele leden van het Nationaal Jeugdorkest en bestond uit Rob van Acht (later Paul Verhelj), fluit, Rob Visser, hobo, Trix Kesseler, klari net, Frits Bezembinder, (later Peter Hoekmeier), hoorn, en Henk de Wit (later Kees Olthuis), fagot. In deze eerste bezetting werd door bemidde ling van Max Tak een succesvolle tour nee door de Verenigde Sttaten ge maakt in september 1963. New York, Washington, Buffalo en Philadelphia werden aangedaan; bovendien werden t.v.- en radio-opnamen gemaakt. HARD GEWERKT Dit jaar werd het ensemble in zijn huidige samenstelling gevormd na moei lijkheden met de bezetting. Op 18 mei was het eerste openbaar optreden het nieuwe kwintet voor de AVRO- radio. Bij die gelegenheid werd uitge voerd de variatie-suite van Hugo de Groot op Hollandse kinderliedjes. In de afgelopen zomervakantie is hard ge studeerd op het uitgebreide repertoire het kwintet; er was zelfs een week, er vijf avonden gerepeteerd werd. De repetities worden muzikaal afge rond door Joop van Zon, dirigent van het Amsterdams Conservatorium Or kest. Drs. Gérard Verlinden, musico- te Voorburg, is de algemeen advi seur van het kwintet bij besprekingen met de impresario. Hij zal voorts de toelichtingen bij de jeugdconcerten ver- Jehalve in Amerika, waar het kwin tet zo goed ontvangen werd, heeft i ook in eigen land veel waardering Het jonge Ardito-blaaskwintet in zijn nieuwe Hamenstelling: staan de v.l.n.r. zijn Rlen de Reede, fluit; Peter Hoekmeijer, hoorn; John Mostard, fagot; zittend links Sjef Douwes, klarinet, rechts Rob Vis- P O 1 2 Hoge rente - tot 5y2% ledereen kan zélf een hoge spaarrente kiezen bij de Boerenleenbank Persoonlijke spaarmogelijkheden vragen om aangepaste spaar- vormen. En dat is precies wat de Boerenleenbank u biedt: keus uit vele aantrekkelijke spaarvormen, elk met een eigen hoge rentevergoeding over het héle spaartegoed. Tot liefst 5i/2 Praat er eens over, welke spaarvorm het beste bij uw spaarmogelijkheden past. Bij de Boerenleenbank, een moderne bank vlakbij, met veelzijdige service, ruime openstellingsuren en persoonlijke aandacht voor de spaarbank raar iederec OEGSTGEEST: HOOGMADEi LEIMUIDEN: AARLANDERVEEN: NIEUWKOOP: Terweeweg 71 Kerkstraat 56 Dorpsstraat 40 Dorpsstraat 9 Meeuwenlaan 15 voor deze jonge, enthousiaste muzikan ten. Er staat het vijftal een druk pro gramma te wachten. Een paar weken geleden gaven zij hun eerste concert in Susteren, waar de critici en toehoorders vol lof waren over de uitvoering. In de toekomst wachten concerten te Am sterdam, Den Haag (Mauritshuis), Veendam, Leiden met medewerking van Leny Stevens, die liederen zingt van Diepenbrock en Zagwrjn- en Voor schoten, waar drie jeugdconcerten wor den gegeven. Begin volgend jaar gaat het kwintet naar Duitsland, waar in enkele grote steden geconcerteerd wordt en de laatste paar maanden van 1966 het gezelschap weer door Amerika, waar behalve in New York, San Fran- „DOLF" DEL PRADO VAN MINERVA KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN Advertentie) cisco, Philadelphia en Chicago nog op getreden wordt in belangrijke grote colleges. Tenslotte staan, op uitnodi ging van Sticusa, nog jeugd- en andere concerten op het programma op de Ne derlandse Antillen en waarschijnlijk ook in Venezuela. Een imposante lijst, die bewijst, dat het kwintet overal de volle aandacht krijgt. VURIG Morgenavond, zondag 10 oktober, be steedt de KRO-radio in de kunstru briek ook enige tijd aan het Ardito- kwintet. een naam waarvan vuur uit straalt. De leeftijd van deze Jonge ar tiesten is maximaal 23. De Leidenaar Rien de Reede studeert in Tilburg aan het conservatorium onder leiding van de fluitist Koos Verheul, die hem reeds tot een onmiskenbare virtuositeit heeft gevoerd. Hij gaf reeds concerten in Zü- rlch, Frefeld en Rennes. Leidenaar Rien de Reede een der virtuozen Peter Hoekmeijer studeert ook nog. HIJ neemt les van Jan Bos aan het Am sterdams Conservatorium. Evenals de overige leden van het kwintet was hij meermalen solist bij uitvoeringen in binnen- en buitenland. De hoboist Rob Visser, was leerling o.a. van Haakon Stotijn. Sjef Douwes is klarinettist in het Radio Filharmonisch Orkest; John Mostard speelt eveneens in dit orkest. Uit hun omvangrijke repertoire, dat o. m. werken van H. Andriessen, Badings, Samuel Barber, Beethoven. Mozart, Hindemith en Danzi omvat, speelden zij te Leiden een kwintet van Danzi en Kleine Kamermusik op. 24,2 Paul Hindemith. In de kleine, kou de ruimte kwam de muziek niet tot haar volle recht, maar er werd buiten gewoon knap gemusiceerd; het kwintet getuigt van gediciplineerdheid, beheer ste techniek en homogeniteit. Binnen kort kan men zelf in Leiden met deze begaafde jongelui kennismaken. Gistermiddag heeft de ^burgemeester van Leiden in de Sociëteit j Minerva" de bronzen eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, uitgereikt aan de heer R. W. Del Pradodie veer- j tig jaar als keukenknecht bij .Minerva" in dienst is. De burge- meester herinnerde er bij deze gelegenheid aan. dat „Dolf" Del j Prado hem op grond van een weddenschap als een der eerste Leidenaars gelukwenste met zijn installatie als burgemeester. Spaanse degen voor 1965 naar V.L.I.S. Wisselprijs voor verzorgde presentatie in 3 oktober-Taptoe Zoals men heeft kunnen lezen, heeft het bestuur van de 8 Oktober-Vereeni- ging voor de toekenning van de Spaan- se-degen-wisselprijs mot ingang van dit jaar een nieuwe regeling getroffen. Ieder jaar zal slechts één categorie taptoedeelnemers voor deze wisselprijs In aanmerking kunnen komen. Dusdoen de krjjgen alle deelnemende groepen t.z.t. een reële kans, de degen voor een jaar in bezit te krijgen. Op 2 oktober j.l. werd, zoals bekend gemaakt werd, uitsluitend de catego rie "Scholen" beoordeeld. Opgemerkt mag worden, dat de wijze, waarop de scholen aan de Taptoe deel namen, vergeleken bij voorgaande jaren, aanzienlijk verbeterd was. Hoewel nog rfnmiKt miiïïl Bedt ftffen r*a 100 1000, at W loMeo m maximaal Vwee jtarper week, maand of kwartaal, voor aanschaffing van duurzame ffebruiksgoede- reit. worden desgewenst van gemeentewege verstrekt. Aaerrafen telefonisch, moncteUo*. of schriften**- Vertrouwelijke be- hsadelènr. GEMEENTELIJKE DIERST ION IISBEREEI (I KREDIETWEZEN SIMS. LEIOEN. rOSIRJS IN. IEL MTR (Advertentie) (Advertentie) niet alle deelnemende groepen begrepen hebben, dat de Taptoe moet worden ge zien als een hulde aan de nagedachtenis van de grote mannen van het beleg en ontzet van 1574, kan met voldoening worden geconstateerd, dat de presen tatie van verreweg de meeste groepen steeds beter, styivoller en waardiger Ofschoon do toekenning van de wis selprijs veel eenvoudiger dan voorheen leek te zjju, kwam de Taptoecommlssle niettemin voor een moeilijke beslissing te staan. Zowel de presentatie van de V. L. I. S. (Vereniging leerlingen In- strumentniakenisehooldie met een bemande ruimteraket verscheen, als die van de Vereniging van Mathesianen (leerlingen van Matheaissehool), met haar liefelijke Godin van de Weten schappen, blonken uit door keurige ver zorging en originaliteit. Na ampele overweging besloot de Commisle tenslotte, de Spaanse degt-n voor 1965 toe te kennen aan de VLIS. De eveneens zeer verzorgde presenta tie van de Mathesianen werd gehono reerd met een eervolle vermelding. Het volgend jaar komt de Padvinderij aan de beurt. Met belangstelling zullen wM dan zien, welke groep voor 1966 de Spaanse degen zal VOOR BABY'S HUIDJE BARAKKEN VAN LORENTZ-INSTITEVT GAAN VERDWIJNEN Al jaren maakt de buurt ïn en rondom de Zonneveldstraat een chao tische indruk. Dof gebrom van machines, vallende stenen, geschreeuw van steigers vormen het lawaai dat men daar dag in, dag uit, te verwer ken krijgt. En dat alles voor de bouw van een nieuw gedeelte van het Kamerlingh Onnes Laboratorium, waarvan de doorsnee Leidenaar meestal niet veel meer weet, dan dat daar een plek is waar het er ijzig aan toe gaat. Dat is ook inderdaad het geval in het gebouw waar stu denten in de wis- en natuurkunde, in scheikunde, biologie en medicij nen hun colleges volgen en kandidaten in de natuurkunde in werk groepen experimenteren. Sinds prof. Kamerlingh Onnes in 1908 het helium of zonnegas vloeibaar maakte, prof. Keesom het onder druk in vaste vorm bracht en prof. De Haas met behulp van demagnetisatie het absolute nulpunt trachtte te benade ren, is er in dit laboratorium wel het een en ander ver anderd. De experimenten om steeds dichter bij het ab solute nulpunt te komen heeft men reeds verschillende jaren dat in tegenstelling tot Oxford, waar men dit volgens een andere demagnetisatiemethode nog tot voor kort probeerde hier in Leiden meer gericht op het bruikbaar maken van het gebied boven 0.001° K. (-273,149* C.) voor het onderzoek van andere verschijn selen. Geen onnodig drinkwaterverbruik meer Het oudste gedeelte van dit labora torium dateert uit 1856-1859 en het gebouw is ondanks zijn voortdurende uitbreidingen te klein geworden en te onoverzichtelijk om het efficiënt te gebruiken. Zoals het in de vorige gebruikelijk was is het laborato rium gebouwd in een stijl, waarvan de hoge gangen, die kronkelig en rom melig de verbinding vormen met her der verspreid liggende kamers en de enigszins spitstoelopende hoge daken wel het meest in het oog springen. Het gebouw is dringend aan een herinrichting toe; dit zal echter pas kunnen gebeuren, wanneer men in februari a.s. aan de langzame over gang van het oude naar het nieuwe gebouw kan beginnen. Dan zullen de kamers in het oude gebouw zodanig worden herzien, dat zy tot 1980 kun- ïn worden gebruikt. De besprekingen over een nieuw te bouwen uitbreiding van het Kamer lingh Onneslaboratorium zijn in 1960 begonnen en in 1962 werd een aan vang gemaakt met een bouwput, waar bij men op grote moeilijkheden stuit te, zodat menigeen verbaasd consta teerde, dat het nieuwe gebouw maar niet „uit de grond kwam". De bouw put, die 7 meter diep werd, kreeg een wand van betonnen palen van 13 me ter. Deze palenwand werd aan de on derzijde afgesloten met een wateron- doorlaatbare laag. In de herfst van waren echter de grootste moei lijkheden overwonnen en begon de bouw te vlotten. In een jaar tijd be reikte men dakhoogte. Thans is men bezig met de „afbouw". INSTRUMENTMAKERS- SCHOOL Werkgroepen van studenten die hun kandidaats of doctoraalexamen ge- (Advertentie) daan hebben zijn in het oude gebouw bezig met onderzoeken, die men moet laten aflopen of op een geschikt mo ment onderbreken om ze voort te zet ten in het nieuwe gebouw. Het gevaar bestaat, dat ter vermijding van ver traging men dubbel, dus onnodig, ma teriaal gaat gebruiken. Het nieuwe gebouw heeft een bruto-oppervlakte a 7 7 van 8400 m2 en is gebouwd op de plaats waar vroeger het fysiologisch laboratorium stond. Er zijn boven de grond vier verdie pingen en in de „kelder" twee. Het Lorentz Instituut, waar men geen proeven doet zoals in het Kamerlingh Onneslaboratorium, maar de theorie van de natuurkunde bedrijft, kan eerst daags zijn houten huisvesting voor het laboratorium vaarwel zeggen jen zijn plaats op de hoogste verdieping van het nieuwe gebouw innemen. Ook enkele leslokalen van de Leidse In- strumentmakersschool zullen in de nieuwbouw worden ondergebracht. Van de zijde van het Kamerlingh On neslaboratorium zijn he( vooral dr. G. J. v. d. Berg, dr. Z. Dokoupil en dr. P. Dekking die zich met het nieuwe gedeelte van het laboratorium bezig houden. VERBORGEN ENERGIE| Een nieuwtje in het gebouw is dat de elektriciteits-, gas-, water- en pers luchtvoorzieningen. die men in de ka mers, die 30 of 56 m2 groot zijn, ge bruikt, in de grond zijn weggewerkt. Zo kan men dus op verschillende plaat sen door het openen van een luikje, bijv. elektriciteit of perslucht uit de grond halen. Boven op het gebouw staan drie koeltorens, die dienen om in een ge sloten koelwatersysteem het water op de juiste temperatuur te houden. Daar men in het Kamerlingh Onneslabora torium bij de proeven of experimen ten 50-100 kubieke meter per uur gaat gebruiken, acht men het niet verant woord om hiervoor het steeds schaar ser wordende duindrinkwater te ge- bruiken. Het water wordt rondgeleid en boven in de torens afgekoeld. Via leidingen in de grond kan men op twaalf verschillende plaatsen in een lokaal dit water uit de grond halen en erin terugvoeren. CONGRESSEN Overal Iaat Leidens universiteit enorme flatgebouwen verschijnen. Aan de Wassenaarseweg, midden in de stad of even daarbuiten. Om in de toekomst „bij" te kunnen blijven en om een zo'n goed mogelijk klimaat te scheppen voor de wetenschapsbeoefe ning. Daar is in het nieuwe gedeelte van het Kamerlingh Onnes laborato- dan ook ruimschoots gelegen heid toe. Op de bovenste verdieping is een kantine, eventueel te veranderen in twee afzonderlijke ruimten met de mogelijkheid van verduistering voor filmprojectie. Het zal mogelijk zyn om in deze kantine, indien noodzakelijk een college te geven, maar ook kun nen er congressen met een capaciteit van 200-300 deelnemers worden gehou den. Voor de 75 kandidaten, de 40 doc- terandi en 20 gepromoveerden die in werkgroepen van het Kamerlingh On neslaboratorium onderzoeken doen, alsmede voor de overige studenten, de administratie, technische staf en de Leidse instrumentmakersschool zal het nieuwe gebouw, met zijn licht, ruim te en overzichtelijkheid een uitkomst zijn. Ook voor de Leidse burger. Want het zal in en rondom de Zonneveld straat weer erg rustig worden... „Vereniging van Ouders van Katli. leerlingen" te Oegstgeest In het parochiehuis van Oegstgeest werd dezer dagen de eerste algemene I ledenvergadering gehouden van de Vereniging van ouders van Katholieke leerlingen. De vereniging, die een half jaar geleden startte als een aktiecomi- té presenteerde zich nu als een vol waardige vereniging met Koninklijke sinds drie dagen ook met Bisschop pelijke goedkeuring en een ledental van ongeveer 120. Na de opening gaf de voorzitter van het voorlopig bestuur, de heer H. Pee ter», een overzicht van het werk, dat het huidige bestuur tot nu toe heeft verricht. De vereniging wil een posi tieve bijdrage leveren in de parochie gemeenschap van Oegstgeest. Aller eerst wil zij streven naar een verbe tering van het onderwijs op de paro chiescholen, dat met inschakeling van alle belanghebbenden en zoveel mo gelijk belangstellenden moet aange past worden aan de huidige tijd. Ten tweede zal haar zorg zich uit strekken over die Katholieke leerlin gen, die door hun ouders om welke reden ook niet naar de parochiescho len gestuurd worden. Daarbij zal voor al het accent liggen op de godsdien stige vorming en het behoud van de banden met de parochie. In dit verband kon reeds worden genoemd het uitstekende werk. dat voor deze kinderen van niet-katholie- ke scholen wordt verricht door kape laan Kloosterman en mej. Kniest. Ook voor leerlingen niet-katholieke mid delbare scholen zou een dergelijke ak- tiviteit de binding met de parochie kunnen verstevigen. Daar er door de leden geen tegen kandidaten waren gesteld, kon het voorlopige bestuur zich als definitief beschouwen. Op verzoek van de voorzitter gaf de heer P. Hoogeveen een korte uiteen zetting over de doelstellingen van de vereniging. Van een rondvraag werd in ruime mate door de leden gebruik gemaakt. Uit de gestelde vragen en de hieruit voortvloeiende levendige discussies bleek hoezeer de zaak van het onder wijs leeft. RAADSAGENDA Aan de agenda ontlenen wij; Voorstel van burgemeester en wethou ders tot verkoop van bouwgrond aan de N.V. Levensverzekeringsmaatschappij „De Nederlanden van 1845"; Idem inzake verhoging van het aantal vergunningen; Idem tot verlening van een krediet voor de bouw van een rijwieloverkapping by het politiebureau. Aanbieding van de begrotingen van de algemene dienst en van het grondbe drijf voor het Jaar 1966. Idem tot verlening van medewerking voor de aanschaffing van leerllngenseta voor de v.g.l.o.-school „Maria Ancilla".

Leidse Courant | 1965 | | pagina 3