Devaluatie van verre reizen begint al direct op Schiphol Missiegebieden niet langer aanhangsel westerse kerk LUCHTHAVEN NEEMT DRIFT VAN AVONTURIER NIET SERIEUS MEER Miljonaire Caterina Valente heeft geen ster-allures R 19|j ZATERDAG 9 OKTOBER 1965 DE LEIDSE COURANT Als een doorboorde voetbal schrompelt onze samen- feving steeds sneller ineen. Er zijn jaren geweest, dat de man, die het lef had om naar Amerika te gaan. bij zijn terugkeer royaal in de adelstand werd ge hesen, terwijl hij daarnaast kon rekenen op een fanfarekorps voor zijn deur en een vorstelijke jaar wedde van staatswege. Eén aarzelend ondernomen reisje naar een land over zee was echt al ruimschoots voldoende om de onsterfelijkheid onder handbereik te krijgen. Onveranderlijk luisterden de gebieden, die toen bereisd wer den, naar de lokkende naam „den vreemde". Als er iemand de boot inging, wist iedereen bij voorbaat, dat hij naar „den vreemde" ging. want voor ande re gebieden had men in die tijd nog geen belangstelling. da nu eens één dag naar Schip hol en u bemerkt, dat er sinds dien veel en ingrijpend ver anderd is. De wereld smijt u daar al zijn grenzen in het gezicht en waar men vroeger een hoop poeha en een hoge borat van overhield, is nu nog slechts een kwestie van instap pen en moedig afwachten. Na men van steden, die twintig jaar geleden nog een huivering wekkend verre nagalm in onze oren deden klinken, worden nu losjes en nassaal omgeroepen vu. vela luidsprekers. „Willen de passagiers voor het lijntoe- stel naar Birma zich onverwijld naar het platform begeven". En zia, een oogwenk later ziet men tien montere dames en heren met dure hoedjes op, het beton opdribbelen. Ze gaan naar Bir ma, dat hebben we toch goed verstaan, maar geen van hen wordt door de koningin uitge leide gedaan. Zij draaien zich op de vliegtrap nog één keer die op een ijzeren stoel staat te wuiven. Dan verdwijnen ze in het vliegtuig als klanten in een badhuis. KAART VEERTIEN Wat dacht je vroeger niet alle maal, wanneer er gesproken werd over Rangoon? Het was een rode stip op kaart veertien van de grote Bos-atlas en de interesse ervoor werd driftig in stand gehouden door een onder wijzer met akte, die Rangoon feilloos wist aan te wijzen met een aanwijsstok met gummidop. De man, die tegenwoordig vliegt, is niet. langer de koene avonturier, die met een mes tussen de tanden op nieuwe horizonten jaagt. Op Schiphol fluistert een om- j het om de hoek ligt. Alsof hun zijn uitgerust met een mateloos roepster diezelfde naam nu collectieve neus bloedt. verveelde stem. Als ze spreken enige malen per week. En dan i 1 over lokkende verten, lijkt het maken zich enige heren los uit Merkwaardig blijft het. dat de d ze u met grote tegenzin een de betonnen omarming teneinde j meisjes, die op Schiphol de^e pond spliterwten trachten aan Rangoon te gaan. Alsof monsterreizen annonceren, allen te smeren. Voor hen is de we reld wel bijzonder klem ge worden: niet meer dan een stofie op hun mouw, dat ze on geïnteresseerd in de microfoon blazen. TVaar is de tijd gebleven, dat elke luchtreiziger bij terugkeer kon rekenen op een hartstoch telijk welkom en een onder scheiding van regeringswege. GEDOOFDE SIGAREN Zo vallen ze bij tientallen uit de lucht, dag in dag uit, de aluminium vliegtuigen, die als gedoofde sigaren op het plat form staan uitgestald. Ze komen uit Sydney, Londen en Tokio. Mensen komen er uit, mensen gaan erin. Niemand roept „bravo", geen mens klapt in de handen van pure verrukking. Toch plukte de heer, die nu met zijn tasje langs ons heen loopt, gisteren nog groene ba nanen in Manilla. Hij aaide en passant één van de fraaie etlandschonen en wiste zich ver volgens onder het uitspreken van de woorden „foei, wat is het warm" het zweet uit de nylon- boord. Is hij echter ten prooi aan gezinsbegoochelingGeen sprake van. Hij wil alleen we ten. waar de bus naar Amster- Voor hen, die willen en kunnen betalen, is de samenleving op die manier tot een handig zak formaat teruggedrongen. Reizi gers, die wij gisteren zagen in stappen in het lijntoestel naar Sydney, keken even onbekom merd als vrouwen, die een mid dag gezellig gaan winkelen. Ze misten volkomen de edele trek- de held, ALS MIEREN Nu doet Schiphol ook niets om de illusie in stand te houden. Als er weer een vliegtuig is ge land, komen er bijvoorbeeld van alle kanten bijzonder kleine wagentjes toeschieten, die zich als mieren rondom de reus scharen. Men kan zich afvragen: moeten het nu per se zulke kleine wagentjes zijn? Dat ze de wagentjes klein houden, moeten ze zelf weten, maar dit is overdreven. Nu lijkt het er net op, of de mensen op Schip hol het reizen allang niet meer serieus nemen en de luchthaven daarom hebben veranderd in een opgeblazen speelgoedafde ling van een warenhuis. Alles is trouwens popperig en als u het ons vraagt te knus. BETOVERING De mensen, die niks te zoeken hebben in Sydney zitten op het dakte-ras en kijken over een kop koffie, vijfenzeventig cent inclusief. Ze luisteren naar de namen. Sydney en Rangoon, Parijs en Brussel. Ze drinken de betovering van h^t weg vallen der grenzen gretig in. En als zij na een uur als moege speelde kinderen opstaan om de bus te halen, zeggen ze drome rig: „Er die helemaal naar Sydney moest". Als de volgende dag het wonder is gesleten, zullen ze met spijt overdenken, dat het voor hen moeilijker is om van huis naar kantoor te komen dan voor die man in zijn regenjas om ja, voor wat in hemelsnaam? naar Sydney te gaan. Deze bisschoppen, hun diocesen slechts (Van t conctlieredacteur dr. A. v. d. Weijer) ROME. Het concilie is overgegaan tot de behan deling van het voorlaatste schema: over de missio naire activiteit van de Kerk. En het kan niet anders, of de ruim duizend missiebisschoppen, die het concilie telt, spitsen de oren. Wat zal Vaticanum H voor het zendingswerk gaan betekenen? Zal het onmisbare feit, dat de Kerk niet langer een westerse Kerk is, maar een wereldkerk, voor het eerste in de geschiedenis een echt katholieke Kerk. zijn Eerlijkheidshalve moet worden erkend, dat in de stoffen, die tot nog toe behan deld zijn, het missionaire aspect, me de dank zij deze missie-bisschoppen, voldoende benadrukt is. Zij hebbpn het concilie eenvoudig geen kans gegeven om een Westerse aangelegenheid te worden. Steeds weer hebben zij met suc ces op de eenzijdigheid van bepaalde ontwerpteksten gewezen en met kracht van argumenten aangetoond, dat met neerslag krijgen in het volwaardig document over het zendingswerk? Of zal Vaticanum II de misaie blijven beschouwen als een soort aanhangsel en aldus de Kerk, in het oog van de wereld stempelen tot de laatste der koloniale machten? Dit zijn de vragen, waarmee de ruim duizend missiebisschoppen deze dagen de St.-Pieter betreden. En men mag ervan verzekerd zijn. dat zij zich zullen roeren met alU profetische kracht, die er in hen is. Naar voorbeeld van grootheden uit Amerika (Van onze correspondent) BRUSSEL Ver buiten de bebouwde kom van de Belgische hoofdstad ligt de nieuwe t.v.studio. Zelfs een erva ren Brusselse taxichauffeur wist deze pas te vinden, nadat een BRT-employé de weg nauwkeurig had uitgelegd. In de kleine studiofoyer, die iets weg heeft van een Bonanza-herberg met klap deurtjes, zat de 34-jarige Caterina Va lente een kopje koffie te drinken in de lunchpauze. De KRO-televisie had haar lange tijd geleden gecontracteerd voor een t.v.-show ter gelegenheid van het 40-jarlg jubileum en deze werd nu In Brussel opgenomen. Caterina. de Europese Koningin der show business. veelvoudig miljonaire. zowel op de zwarte schijf als op haai bank- conto, bleek nog oiecies dezelfde te zijn gebleven sinds zij zeven jaar gele den voor het eerst optrad vooi de Ne derlandse tv.-cameras eveneens m een KRO-uiteending. Haai gage ts sindsdien sterk gestegen maar de charmante Va- lente vond het tooh prettig met een bruisende show aan het KRO feest te kunnen meewerken „Ik hou van de Neder'anders", verklaarde ze oprecht en zondei pose. „Dat komt. omdat uw landgenoten over het alge meen zo vlot hun moderne talen spre ken. Zelf heb Ik ook een talenknobbel, een kostbare -erfenis van mijn ouders Op 14 januari 1931 werd ik in Parijs geboren Mijn moeder was een bekende Duitse musical clown en mijn vader GuLseppe bezat de Italiaanse nationa liteit. die op mij overging Als tiener beheerste ik al het Italiaans, het Duits, het Frans en het Engels Reeds als zevenjarig meisje danste ik mee in de groep van vader en moeder In novem ber 1952 trouwde ik met de befaamde jongleur Eric van Aro, die mij ook als vocalist© had ontdekt Thans is Eric al dertien Jaar mijn manager, die jong leert met contracten en de in alle lan den weer velschillende richtlijnen voor belastin gopgaven Weet u waarom Ik nooit langer dan 182 dagen in de Ver enigde Staten op tournee ben? Dan moeten wij in Amerika de volle mep aan belasting betalen Haar grootste poulariteit kreeg zij in de States, toen ze het vorige jaar met Perry Como en Bing Crosby in New York optrad in 22 televisieshows. De afgelopen maanden verscheen ze elke week met Carol Brunett en Art Buch- wald in een t.v.-serie. „Weet u, dat ik die tournees door de States en Japan gewoon niet meer missen kan? Je mag nog zon goed betaalde en geroutineer de topartieste zijn in de amusements- wareld, toch leer je in het buitenland elke dag weer iets om je internationale repertoire bij te schaven. Vroeger trok ik altijd vreemde gezichten en maakte tijdens het zingen voor de grap vreem de hoge keelklanken, om even later het liedje gewoon drie octaven lager te be ëindigen. Maai' sinds ik beroemdheden als Danny Kaye, Perry Como. Art Buch- wqld en vele anderen heb zien werken, begreep ik dat de entertainment stoelt op een presentatie en oonfèrence. die is opgebouwd uit hele simpele bewe gingen en opmerkingen Daarom Iee6 je nu niet meer op de affiches: „Ca terina Valente. de beste vrouwelijke muzikale clown'' KRO-regisseui Fred Rum bon us roept de medewerkenden naai de studiovloer. ,De ondergang' en troonredes in pocket (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kans is aanwezig, dat het bekende werk van professor dr-- J. Presser „Ondergang" in een pocket- uitgave verschijnt De Tweede-Kamér- commissie voor Binnenlandse Zaken heeft hierover tenminste een vraag ge steld aan minister Smallenbroek van Binnenlandse Zaken. Hetzelfde geldt voor de „Troonredes 18141963", sa mengesteld door dr. E. van Raalte en in gewone boekvorm verschenen. De Kamercommissie wijst erop, dat waar schijnlijk nog meer „daarvoor in aan merking komende tijdschriften" te vin den zijn voor het uitgeven als pocket. Eredoctoraat voor prof. J. Nüboer DEN HAAG (ANP' Prof Johannes Nuboer, de chirurg van de Nederlandse koninklijke familie, heeft van de univer-, siteit van Leeds een eredoctoraat ont vangen voor zijn talloze bijdragen tot de chirurgie. Prof. Nuboers promotor, prof. J. C. Goligher. noemde de promovendus Nederlands meest vooraanstaande maag chirurg. waai* Cor Hermeier een geweldig decor heeft opgebouwd. Tegen de achterzijde bevindt zich een suggestieve trap. waar over Caterina. gekleed in een witte lan ge nauwsluitende japon, naar beneden zal schrijden terwijl ze begeleid door Belgische musici „The most unusual day" ten gehore brengt. Naast ons op de tribune, voor het publiek, zit haar echtgenoot Eric van Aro Hij vertelt ons hoe hij in 1950 in het Hansa- Theater te Hamburg de 19-jarige va riété-artieste Caterina Valente leerde kennen. Vaak schreven ze elkaar brie ven, tot Eric in 1952 een telegram stuurde met de inhoud„Schlusz mit der Schreiberei. wir heiraten" Makkelij ker gezegd dan gedaan, want Caterina was met de groep van haar oudei's voor maandenlang gecontracteerd. Maar in november traden zij in het huwelijk, waarna Caterina haar man. een be gaafd jongleur, begeleidde om hem als assistente de ballen in de circuspiste Toen ze optraden met de beroemde clown Grook viel er op een avond door ziekte van een der artiesten plotseling een programmanummer uit. Grook die Ca terina vaak met de gitaar in de hand voor haar woonwagen had horen zin gen. vroeg haar om in plaats van de uitvaller enige bekende schlagers ten gehore te geven. Reeds de eerste keer ontketende zij daar mee uitbundige ovaties en voor Cate rina het besefte was ze een gevierd circusvocaliste. Radio Zürich liet haar een proefopname maken en Caterina zong keer op keer „Maria Dolores" en Granada" voor de microfoon. Meteen kreeg ze een contract voor vijftien ra dio-opnamen. het begin .van een triom fale wereldcarriere. Binnen een paar maanden zong zij sa men met het beroemde orkest van Kuit Edelhagen. Spoedig volgde de eerste plaat onder de titel ..Istanbul", maar toen Caterina de Duitse versie van Cole Portere „I love Paris' op de zwarte schijf had vastgelegd, werden in een paar weken tijd meer dan een half mil joen platen van ..Ganz Paris traümt von der Liebe" verkocht. Met het twin tig Jaar oude liedje „Malaguena" ver overde Caterina Amerika. Ze prijkte wekenlang op de hit-parade in de USA. j Eric van Aro raakt niet uitgepraat over zijn vrouw. Hij vertelt over haar triotn- I fén in het Parijse „Olympia". de on vergetelijke reizen naar Japan en Zuid- Amerika en in de herfst van 1964 de I 22 uiteendingen van de Amerikaanse t.v -shows. I Op de studiovloer gaan de repetities on verstoorbaar door. Aan het einde van de middag, na zes uur repetitie, nestelt Caterina zich doodmoe in een grote stoel naast haar man „Een sterke koffie voor Caterina de Grote", be veelt KRO-producer Herman Brouwer Hij wordt op zijn wenken bediend, want ook in Brussel is de bewondering voor de talentvolle en hardwerkende Valente heel groot. de zgn. „derde wereld" niet voldoende rekening was gehouden. Maar toen hun eigen schema aan de orde kwam, voel den zfl zich bitter teleurgesteld Wij hoeven er maar even aan te herinne ren met welk een verontwaardiging zij vorig jaar de serie stellingen van de hand hebben gewezen, waarmee de commissie het missieprobleem wilde afdoen. Zelfs een pauselijke aanbeveling, die aan het begin van het debat werd gegeven, kon daar niets aan verhelpen. Nog nooit is een schema zo onbarm hartig duidelijk door een concilie afge keurd en naar de comissie terug ver wezen. En volkomen terecht. Het eerste echte missionaire concilie kon zich niet tevreden stellen met een slappe, wei nig zeggende. Westers gekleurde verkla ring. die de zaak geen stap verder zou Het schema, dat nu ter discussie voor ons ligt. ziet er veel beter uit en geeft reden tot hoop. De eerste commentaren zijn gunstig, ook al zal men proberen om bepaalde essentiële punten nog ver der door te stoten dan thans Is voor zien. Sommlgeri spreken van de mis sionaire doorbraak, die zal moeten plaats hebben en die even revolutionair zal moeien zjjn als de oecumenische door braak, welke reeds door een concilie decreet Is bekrachtigd. Het eerste, dat de missiebisschoppen hopen te bewerkstelligen, is het binnen halen van de missie-gedachte in het hart van de Kerk. Kerk en zending moe ten als het ware tot een onscheidbare eenheid worden verbonden. Tot nu toe is het dikwijls zo geweest, dat missie werk werd gezien als iets dat zich af speelde aan de rand van de Kerk. De missionaris was een ietwat avontuurlij missionaris was een ietwat avontuur lijke man. die zich naar de vreemde landen" begaf, om daar met het knus in de hand de Kerk te gaan planten Een romanticus, een respect afdwingende zonderling, iemand voor wie Europa te klein was geworden Een soort Stanley of Abel Tasman Dc missiegebieden vormen tesamen een geografisch wel omschreven stuk van de wereld, dat door de Propaganda Fide werd bestuurd: het ging er naar algemene overtuiging in die gebieden nogal primitief aan toe, de bisschoppen die ze er hadden, kon je amper als echt beschouwen, altijd moest er in die gebieden weer geld en personeel gepompt worden, kortom, ze waren onderontwikkeld Ze vormden een soort aanhangsels van de Kerk. die al leen In het Westen haar volle ontplooi ing had bereikt. Met deze en aanverwante ideeën zal het concilie voorgoed moeten afrekenen Het zal duidelijk moeten stellen, dat heel de Kerk missionair is. omdat zjj deelt in de zending die de zoon en de Geest van de Vader hebben ontvangen God heeft van alle eeuwigheid het plan opgevat om de mensheid in zijn godde lijk leven te doen delen Daarom zond Hjj zijn Zoon in deze wereld met de op dracht alle mensen van alle tijden voor zich te winnen en als het nieuwe gods volk in de schoot van de Drieëenheid te brengen. Daarom zond hij ook Zijn Geest in de Kerk als een vuur dat heel de wereld in vlam zou moeten zetten, dwars door alle grenzen van tijd en ruimte heen Her is deze zending die op de Kerk Is overge gaan en die haar missionair maakt tot in het diepst van haar wezen Dat moet dui delijk worden onderstreept. Hét missie werk moet worden geplaatst in een Teil- hardiaans perspectief, groot en wijd en ruim als de kosmos. Een dergelijk uitgangspunt heeft ter stond de grootste consequenties. Bijvoor beeld op het gebied van de „aanpas sing" van de Kerk aan de niet Westerss culturen. Tot nog toe werd die aanpas sing al te veel gezien als een praktische concessie welke nodig was om het chris tendom bij nog niet gekerstende volke ren ingang te doen vinden. Zij werd dan ook afgepast met mondjesmaat en be landde dikwijls in de meest eigenaardi ge compromissen. Wanneer men door denkt in de geest die wij boven hebben proberen te schetsen, komt er een heel andere aanpassing uit de bus. Dan wordt het en moet het zijn de steeds nieuwe incarnatie van Christus in de nieuw* cultuur, volkomen origineel, volkomen „einmahllg" volkomen fris als een pasgeboren kind. Dat la het dan ook wat de missiebis schoppen verlangen eindelijk de vrij heid om onder hun handen het Jong* christendom te laten groeten zonder Westerse achablonen en cultuurpatronen zonder van tevoren te weten wat het worden zal. Ongeveer zoals Paulus dat. deed, wanneer hij op zijn toehten een nieuwe gemeente stichtte, of zoals Christus zelf, toen hij zijn werk begon aan het meer van Galllea. Natuurlijk aanvaarden diezelfde mis siebisschoppen graag een centrale lei ding, bijvoorbeeld de leiding van de Propaganda Fide. Alleen vinden zij dit apparaat, zoala trouwens heel het mis sionaire apparaat, niet voldoende aan dc tijd aangepast. Er heerst een immen se verwarring en versnippering. Er zijn wrijvingen en competentiekwesties, er is een geknoei en geklungel, waardoor een waarlijk grootscheepse aanpak van het zendingswerk onmogelijk wordt ge maakt De missiebisschoppen verlan gen aan de top een Intensieve samen werking tussen Propaganda Fidè (waar van de naam intussen best eens zou mo gen worden gewijzigd), liet wereldepis copaat en de missionaire Instituten. De ze instanties zouden samen heel het mis siewerk moeten coördineren, de be schikbare' krachten efficiënt moeten verdelen, de cruciale problemen diep gaand moeten bestuderen, om zodoende eindelijk tot een wereldwijde aanpak ulingsv koi Is. die Tenslotte verlangen de missiebis schoppen aan hun werk een meer oecu menische oriëntatie te geven. De peri ode van het elkaar vliegen afvangen, elkaar Ie voetan tapen an afbraken moet definitief worden beëindigd. AI te duidelijk immers is gebleken, dat Juist in het zendingswerk de verdeeldheid het christendom de grote ergenis -erkondiglng van het evange lie oneerlijk en vals doet klinken. Daar om wil men tot een zo groot mogelijke samenwerking met de afgescheiden broeders komen, niet alleen op tijdelijk gebied, maar ook op het gebied van de eigenlijke evangelisatie. Het zijn voorwaar geen geringe wen sen die de missiebisschoppen op de con- ilietafel hebben gedeponeerd Maar ze zijn gerechtvaardigd. En wij kunnen er nu al zeker van zijn, dat Vaticanum II ook op missionair gebied een echte doorbraak tot stand zal brengen.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 13