Bij iedere bui loopt Rome onder Einde van debatten wer Kerk en wereld: begin missieschema Agent duwde provo fakkel in gezicht Autosalon blokkeert nog meer verkeer in Parijs V oortdurend Bonn en Washington waarschuwen Smith gevaar van instortingen TOOS AL BEZET... Lucas van Leyden Aanslag op benzinedepot op Cyprus 1961 VRIJDAG 8 OKTOBER 1965 DE LEIDSE COURANT Kard. Ottaviani vraagt vorming vereldrepubliek het favoriete toetje - een i VATICAANSTAD (KNP) De dl»- Mj^. isies over schema IS over Kerk en >reld zijn gisteren beëindigd. Grotere Jruk dan in de voorafgaande dagen seg de conservatieve zienswijze door erventies van kardinaal Ottaviani de ultra-conservatieve Italiaanse schop mgr. Carll van Segnl. kardinaal Ottaviani wees op de nood- ik van een wereldopvoeding tot vre- Hij achtte het belangrijk, zo ze! dat men de totalitaire regimes af- st. Want die vormen zijn de amste oorzaak van de oorlog. Het lema moet volgens kardinaal Ottavi- ook een veroordeling uitspreken over gewapende revolutionaire bewegin- a, vooral de door het communisme sgepaste guerrillastrijd ter ultbrel- an zijn Invloedssfeer, alsmede reuracties en sabotage onder de Ikeren. Kardinaal Ottaviani wee.' dat het communisme oorlog ontke- ït onder het motief van „de bevrlj- ig der volkeren". Het concilie moet Igens de kardinaal de wens ultspre- n, dat alle volkeren der wereld zich nensluiten in een wereldrepubliek, boven alle nationaal particularis- staat en de vrede van Christus in rijk van Christus verwezenlijkt. Al- de kardinaal die na zijn toespraak id werd toegejuicht. Mgr. Carli stelde zich op het stand- nt dat er nog een rechtvaardige oor- bestaat en daarom is de militaire instplicht een vanzelfsprekendheid, it geldt ook voor vredestijd, omdat staten steeds rekening moeten hou- met een eventuele aanval. Trou- r, zo zegt hij, er zullen steeds sol ten nodig zijn voor de internationale ganisaties die over de vrede hebben waken. asis oorzaken De Poolse bisschop Klepacz verklaar- dat het niet voldoende is over oorlog vrede te spreken en de oorlog te ver- rdelen, maar men moet ook proberen basisoorzaken daarvan weg te nemen. wees er in dit verband op dat de claal-economische situatie in de ld allerminst reden geeft tot optimis- In grote gebieden van de wereld >rst nog honger, er zijn nog steeds Ue concentratiekampen. De afgunst arme landen jegens de rijke landen at gemakkelijk om in haat. lissie Vandaag beginnen de discussies over ef ontwerpbesluit over de missles, dat Stijgend aantal overnachtingen DEN HAAG (ANP) Het CBS deelt ede, dat het aantal geregistreerde 'ernachtingen van buitenlandse gas- n in hotels in het eerste halfjaar van 165 vergeleken met de overeenkomsti- periode van 1964= met circa 2,5 pet. toegenomen. Het totaal aantal gere- streerde overnachtingen bedroeg in de (rate helft van 1965 2,04 miljoen, het- ïen een toeneming met 47.000 over- achtingen betekent. Relatief was de toeneming van het intal overnachtingen van gasten uit weden het grootste (10,7 pet). Hierna >lgen Zwitserland en Engeland en chotland met beiden 6,7 pet, Denemar- in met 4,8 pet, Noorwegen met 4,4 pet i de Ver. Staten van Amerika met 4 :t. Het aantal overnachtingen van gas- n uit België en Luxemburg daalde iet 10 pet. en van de geallieerde mili- liren met 10,4 pet. Duitsland neemt et 596.000 of 29 pet van het totaal aan- 1 overnachtingen de eerste plaats in. ;rna volgen Engeland en Schotland t 333.000 overnachtingen (17 pet) en Ver. Staten met 265.000 overnachtin- a (13 pet). Pre-advies over jaarverslagen AMSTERDAM (ANP) „Alleen :er zwaar wegende argumenten mogen communicatie tussen onderneming en elanghebbenden belemmeren. Het con- ïrrentie-argument kan ongetwijfeld 'n Jl spelen, al zal het bestuur van de on- irneming te dien aanzien reëel moeten "jn, en het argument niet als voorwend- (1 mogen gebruiken voor een niet-be- iid-zijn. Tenslotte zijn er in geval van incurrentiebezwaren toch nog moge- jkheden te vinden, waarbij men meer leedeelt dan in het geheel niets". Dit chrijft de heer A. F. Tempelaar, lid van it Nederlands instituut van accoun- nts, in zijn pre-advies over „de jaar- erslaggeving van naamloze vennoot- chappen". Het zijn beschouwingen naar anleiding van hoofdstuk 4 van het rap- ort „herziening van het ondernemings- icht" van de commissie-Verdam. De heer Tempelaar brengt zijn pre- dvles uit op de accountantsdag 1965 van et NIVA op zaterdag 16 oktober in het iternationaal congrescentrum RAI te Amsterdam. Overleg CAO wegenwachters UTRECHT (ANP) De drie samen- erkende bonden voeren met de direc- e van de ANWB overleg over detot- tandkoming van een CAO voor de 340 egenwachters. die dagelijks op 3250 'n van het wegennet patrouilleren. De •onden achten een CAO gewenst. Hoe- el de salariëring van de „gele rijders" olgens de bonden wel aantrekkelijke ementen bevat, leven er de nodige irlangens. zowel ten aanzien van het sissalaris als ten aanzien van de toe lagen. .sinds 1961 een lange lijdensweg lieeft gevolgd, maar thans ln een voor velen aanvaardbare vorm op de agenda Is ge plaatst. Het schema wan aanvankelijk ontworpen door de bureaumensen in Rome, die te weinig In de realiteit van het moderne missiewerk staan, en werd daarom ondanks een aanbeveling van de Paus vorig jaar november volledig gekraakt. De commissie kreeg op- euw ontwerp te maken aan de hand van de bedoelingen van de vele missiebisschoppen en Is nu met een veel gedurfder tekst tevoorschijn gekomen. Daarin worden voorstellen gedaan tot reorganisatie van de Propa ganda Fide en voorstellen voor diaco naat, katechumenaat VOLGENS GETUIGEN AMSTERDAM (ANP) Amster dams hoofdcommissaris van politie zal binnenkort van de substituut-officier van justitie, mr. A. F. J. C. Haber- ntehl opdracht ontvangen een onder zoek In te stellen naar het optreden van een agent bij een rel tijdens de happe ning ln de nacht van 7 op 8 augustus bij het Lieverdje op het Spul. Vorige week woensdag stond voor de Amster damse politierechter de 23-jarige beeld houwer F. D. M. uit de hoofdstad te recht- wegens belediging van 'n aan tal agenten bij deze rel. De beeldhou wer verklaarde toen te hebben gezien dat een jongen door agenten werd ge pakt en in een politieauto geduwd, waarbij een der agenten een brandende fakkel een zogenaamde „provoknup- pel" die de jongen op straat had la ten vallen had opgepakt en de jongen in de auto ln dienst gezicht had ge- De vrouw van verdachte en een vriend, die als getuigen décharge werden gehoord, hadden dit ook gezien. De beeldhouwer had de jongeman later nog op het bureau teruggezien met een zwart geblakerd gezicht en brandbla ren, zo verklaarde hij ter zitting. Er is overigens door deze jongeman geen klacht bij de politie of justitie over dit fakkelinpident ingediend. Tevens zal ln dit onderzoek betrokken worden het gedrag van de op genoem de zitting als getuige opgetreden hoofd agent van politie S. J. H. die ter zitting toegaf de beeldhouwer, die hij samen met twee agenten in uniform had ge arresteerd, op het bureau een klap in het gezicht te hebben gegeven. De hoofdagent zei even zijn zelfbeheersing te hebben verloren. „Ik werd door de houding van deze jongeman zeer geïrri teerd", zei de hoofdagent, die na deze klap meteen was weggegaan. Op de zitting van de politierechter verklaarden hoofdagent H. en een col lega, er niets van te weten, dat een andere agent een fakkel in het gezicht van een jongeman zou hebben geduwd. De bewuste zaterdagavond was de eerste keer, dat de voordien rustig ver lopen happenings ontaardden in een complete rel, waarbij de politie hard handig moest optreden. Zodra het par ket beschikt .over een proces-verbaal van de griffier over de politierechter zitting zal de opdracht voor het onder zoek aan hoofdcommissaris H. J. van der Molen worden gezonden. als een gewoon Rotary gaat met tijd mee (Van onze correspondent AMSTERDAM In aanwezigheid van Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg heeft minister Vondeling de 2800 deelnemers uit 31 landen verwel komd, die deelnemen aan het congres van de rotary International In de Am sterdamse RAI. De voorzitter van de beweging de hr. C. Teenstra zei in zijn openingswoord o.m.: „als rotaryleden zijn wij het er ongetwijfeld allen over eens dat Rota ry International niet op de veranderde tijden achter mag raken en zichzelf en zijn programma aan de nieuwe omstan digheden en eisen moet aanpassen om met succes zijn werk te kunnen voort zetten en zijn verplichtingen als een in ternationale dienende organisatie te kunnen vervullen. Dit brengt ook mee, dat onze meer dan 12000 clubs, die te- samen rotary international vormen, en hun 580.000 leden zich moeten aanpas sen en hun werkzaamheden volgens nieuw» lijnen moeten uitdenken en voor bereiden en dat zij nieuwe taken onder nieuwe omstandigheden zullen moeten Uitvoeren". (Van c PARIJS. Donderdagmiddag is de jaarlijkse autosalon iu Par(js aan de Porie de Versail les geopend. Van de autosalon Is de grote ellende dat men zich in het toch al zo drukke Parijs tijdens dc salon bijna niet meer kan verplaatsen. Honderdduizenden provincia len komen voor de nieuwe modellen naar Parijs en laten, bij de Porie de Vcrsail- gelukkig zijn een plaats Waarom meer auto's als men er bijna niet mee kan rijden vindei staan. Want de Porte dc Ver sailles valt buiten de blauwe zone. Hoe lang nog! Men vraagt zich af of het nog wel zin heeft een auto te ko pen als men er in Parijs toch haast niet meer mee kan rij den. De blauwe zóne wordt regelmatig uitgebreid, en tel kens komen er nog meer stra ten bij waar parkeren vol strekt is verboden. Maar, zal de lezer vragen: in de blauwe zóne. waar parkeren gedurende een uur (gratis) is toegestaan met een aanlooptijd van een half uur, rijdt toch ieder half uur een auto weg? Wie zo redeneert kent de Fransen niet. Voor dc gemiddelde Fransman Is de stdat een dief. althans wat de belastin gen betreft. Ergo is iedere Fransman op zijn beurt ge rechtigd de straat te bestelen of te bedriegen en dat doet hij zo vaak als hij kan. Dat be drog is een sport geworden. Wie bijv om half elf parkeert en zijn parkeerschijf duidelijk zichtbaar tegen de voorruit zet. mug tot 12 uur blijven staan. Dan moet hij weg. Een meter voor- of achteruitrij den is niet toegestaan. Men moet het verkeer in. Wat doet men dus? Men gaat naar zijn wagen. de i i in i zet de schijf. Weer anderhalf uur gewonnen. De theorie ls: in de blauwe zóne vrij ander half uur parkeren; de prak tijk Is, dat duizenden automo bilisten de schijf verzetten en de hele dag rustig blijven staan. De enige voorzorgsmaat regel. die men moet nemen is. dat een agent het verzetten van de schijf niet ziet. Ziet hij het. dan is de straf dub bel zo zwaar: 20 tot 25 franc. Ondanks de groeiende ver keerschaos blijven de automo bielfabrieken op volle toeren werken. Chrysler heeft ln het afgplopen jaar een omzet ge had van 4 287 348.114 dollar, over de eerste zes maanden van het lopende jaar. bedroeg ile mil..dollar. Over 1964 bedroeg de winst 213 miljoen dollar. Het aantal ver kochte automobielen in 1964 bedroeg 1 807.258; over de eerste zes maanden van 1965 is voor een bedrag van 144 mil joen geïnvesteerd. In de loop van de eerstvolgende 2 jaar zal Chrysler in de gehele we reld voor een bedrag van 1 miljard dollar investeren, waarvan een kwart buiten de Verenigde Staten. Dat is een klein voorbeeld. De 52ste autosalon, die tot zon dag 17 oktober zal duren, expo neert hoofdzakelijk nieuwighe den uit het buitenland. De 10 en de 16 van Renault, de DS en de 2pk van Cltroën en de Simca's met automatische ver snellingsbak. kan men dage lijks in de 6traten van de Franse steden zien rijden. De enige Franse nieuwigheid is de „break" van de Berline 204 van Boven de Franse automobiel industrie hangt een sfeer van onzekerheid. In de eerste acht maanden van dit jaar werden 976.847 automobielen geprodu ceerd. tegen 1.081.042 ln dezelf de periode van verleden jaar De overeenkomstige cijfer* voor de Franse export bedroe gen 383 603 1965) tegen 382.164 (1964). De balans ls derhalve ongunstig. Bij de buitenlandse inzendin gen trekken o.m. de aandacht The Silver Shadow van Rolls- Royce. een Hlno Conteasa 1300 van Japans fabrikaat (130 km. per uur. 14000 francs), en de Russische Moskwltch, die men tegenwoordig overal in Frank rijk kan kopen. (Van onze correspondent ROME Er gaat nauwelijks een week voorbij of er heeft ergens boven Rome een enorm noodweer plaats niel gevolgen, die telkenmale ernstiger wor den door slachtoffers en schade. En zo is nu het ogenblik gekomen, dat de pers en de openbare mening in opstand ra ken. Is het mogelijk, dat een wereldstad als Rome na elke wolkbreuk geheel of gedeeltelijk uit zijn voegen raakt Wel, de vraag is lichtelijk overbodig, want inderdaad bij elke iets heftiger dan normale herfstregen en na iedere onweersbui van enige kracht, ligt het leven stil..., stadswijken staan binnen tien minuten een halve meter onder wa ter, keldders en souterrainwoningen lo pen tot de zoldering vol, dakterrassen storten in met een geweld, dat vaak ve le andere verdiepingen naar beneden doet storten, doden en gewonden en on betaalbare schade voor de betrokkenen. Dan komt de overigens niet genoeg te prijzen brandweer handen, manschap pen en materiaal te kort het verkeer blijkt lamgelegd de elektriciteit valt uit en door een onbegrijpelijke paradox komen we zonder water te zitten, naar mate er meer water uit de hemel valt, De ramp, die het noorden van Rome trof in de eerste twee dagen van sep tember, kwam in de wereldpers: tien doden. slotte vormen zeven doden, ontelbare vermisten en gewonden en honderden daklozen toch wel iets hoogst ernstigs. De ergst getroffen buitenwijk „Prima Porta" werd op 5 september door de Paus bezocht die zijn grote auto moest verlaten om plaats te nemen in een jeep van het leger. Maar toen was de verbit tering al zo groot, dat de Paus met onmiskenbare uitingen van vijandigheid werd begroet (iets dat zich in Rome in ruim een eeuw niet meer had voorge daan). Hoewel dit diepbetreurenswaar- dige feit officieel werd verzwegen, le verde het toch enige onverwachte gevol gen op. horende tot de exclusieve competentie van de gemeente. Hier is uiteraard niets tegen in te brengen, de vraag is waai die anderhalve miljard eigenlijk geble- Zo kan men voortgaan, zich beper kend tot Rome alleen. De bestrating van de eeuwige stad, vooral ln de nieu were en nieuwste wijken, lijkt nergens op of ontbreekt ten ene male. Over de riolering praten we niet eens meer. De straatverlichting is, behalve in het ei genlijke centrum, treurig. Wat de di verse technische gemeentelijke diens ten en controle-organen eigenlijk uit- Rliodesië doet geert concessies LONDEN (Reuter-AFP-DPA) Ter wijl gisteren het overleg over de onaf hankelijkheid van Rhodeslë In een zeer kritiek stadium kwam, waarschuwden de Verenigde Staten en West-Duitsland de Rhodesische premier Ian Smith, dat zij in geval van een eenzijdige onafhanke lijkheidsverklaring Rhodeslë niet zullen erkennen. De Amerikaanse zaakgelastig de ln Londen, Kaiser, en de Westdaltse ambassadeur Blankenhorn brachten deze boodschap van hun regering kort na el kaar aan Smith over. Deze verklaarde na een gesprek van twee uur met de Britse premier Wilson, dat hij geen concessies had gedaan. „Wij Rhodesiërs geven niet toe", zo zei hij tot verslaggevers. Hij noemde de bespre kingen echter toch wel constructief. Van daag zou hij weer een ontmoeting heb ben met Wilson. Premier Smith eist onmiddellijke en onvoorwaardelijke onafhankelijkheid voor de autonome kolonie, die al meer dan Tonnen schade bij fabrieksbrand SCHIEDAM (ANP) Vanmorgen kort na 5 uur is brand uitgebroken in de emballage afdeling van dc Verenigde Glasfabrieken te Schiedam. 52 man de Schiedamse brandweer gingen het vuur te lijf met 24 stralen en 6 spui ten. Vermoed wordt dat er onvoorzich tig omgesprongen is met vuur en de voorschriften zijn overtreden, vuur dat aanvankelijk gretig voedsel vond in kartonnen dozen was tegen acht uur bedwongen. Maar de brandweer zal nog uren nodig hebben voor het na blussen. Met vorkheftrucks probeert men het karton weg te halen. De schade wordt geschat op enkele tonnen. De ver zekering dekt de schade. veertig jaar onder bestuur van de blanke minderheid staat. Engeland staat er op, dat de Afrikaanse meerderheid op pas sende wijze in de regering wordt verte genwoordigd. De regelrechte bemoeienissen van de Verenigde Staten en West-Duitsland met de kWestie-Rhodesië vormen een gebeur tenis zonder precedent in de Britse koloniale politiek, zo zeggen gezagheb bende Britse kringen. Men heeft het vermoeden, dat de Britse regering diver se landen heeft verzocht hun invloed aan te wenden om Ian Smith van het een zijdig uitroepen van de onafhankelijk heid te weerhouden. Diep verval Burgemeester en gemeentebestuur melijk gaven alle schuld volledig de regering, die nu eenmaal nooit ietsjsteld voor Rome had gedaan waardoor de Wen. stad voor het grootste deel in diep ver val is komen te verkeren. Maar hierop antwoordde de regering met de be wijzen in de hand dat er twee jaar geleden een bedrag van anderhalf mil jard lire aan Romes gemeentebestuur was overgemaakt om juist de riolering, de waterkering en dc bouw van een kleine dijk bij prima porta te bekosti gen. Zeer terecht, aldus de minister van Openbare Werken, beschouwde de re gering van dat ogenblik de zaak als be- Zondag nog stortte er een flatgebouw ui maar liefst zes verdiepingen van bo- ■n tot op de begane grond in elkaar. Men was van plan geweest het dak terras te „herstellen" en had te dien einde een dusdanige vracht aan materi aal op het ten-as gestort dat bij het eerste regenbuitje de ramp gebeurde: twee doden, acht zwaargewonden. En pas toen werd er een onderzoek inge- i de belendende woongebou- niet minder dan drie' vallen het grootste gedeelte van de el lende en de schade gemakkelijk had kunnen worden voorkomen. Vandaar de toenemende wrevel, die nog groter wordt tengevolge van de ziekmakende politieke kuiperijen binnen de gemeenteraad waardoor het de meest bekwame burgemeester en de bestwil- lende wethouders eigenlijk onmogelijk wordt gemaakt om de „zaak te laten rollen". Het spreekt vanzelf, dat dit alles ge woonlijk onder de oppervlakte blijft. Maar nu niemand minder dan de Paus door bepaalde elementen in het ogen- baar hoogst onbehoorlijk werd bejegend, zijn er tot in de hoogste kringen van de republiek de nodige wenkbrauwen ge fronst en is men toch wel tot de over tuiging gekomen dat het nu zaak is om grondig en zonder uitstel alles te doen om van Rome een werkelijk moderne wereldstad te maken. Kuiperijen Men kan hier nauwelijks krant I ter hand nemen of er staan trieste ver-1 halen in over een „crollo" (instorting) hier of een „frana" (landverschuiving) daar, en telkens moet achteraf worden vastgesteld, dat in negen van de tien ge- nieuw ontbijt idee - een SCHIEDAM (ANP) De 24-ja- rige Schiedamse Tooe, naar wie een jongeman in Zuid-Limburg na een korte kennismaking deze zo mer in Valkenburg wanhopig heeft gezocht, is gevonden. Het staat echter te bezien, of de zoe kende Limburger hiermee ook zo ingenomen zal zijn, want het ge zochte meisje heeft de ambtenaar op het gemeentehuls. bij wie zij zich n.a.v. de kranteberichten kwam melden, medegedeeld dat zij zeer bevriend is met een Schie damse jongeman en reeds trouw plannen heeft. Zij heeft echter be loofd de Limburger, die zich zo veel moeite heeft getroost, een troostbrief te zullen schrijven Internationale vakbeurs Machevo tVun onze correspondent UTRECHT De Nederlandse proces industrie, die naar omzet gerekend ruim de helft van de totale Nederland se Industriële bedrijvigheid beslaat, zal dit Jaar voor omstreeks 1 miljard ln vesteren ln machines en apparatuur. Een belangrijk deel van de investerin gen in de komende jaren zal tot stand komen via de Machevo, de internatio nale vakbeurs van machines, instru menten voor de chemische en procesin dustrie. voedings- cn genotmiddelen- cn zuivelindustrie, die Van 13 tot cn niet 20 oktober in vier hallen van de jaarbeurs gehouden wordt. Er nemen ongeveer 120 Nederlandse fabrikanten, 100 importeurs en een ge lijk aantal buitenlandse fabrikanten aan deze beurs deel. Naast het eigenlijke beursgebeuren wordt een congrespro gramma afgewikkeld, waarvan het hoofd thema zal zijn de lucht- en water verontreiniging en hun bestrijding. Voor sommigen in Italië is het dit jaar al bijna 'n gewoonte geworden huisraad verslepen naar een droog Adivertentie) 't Silverhuys In 't smalste pand van Leiden Nieuwe RUn 4 Tel. 42350 Spec, aanbiedingen BLOEMVAAS 1030 KANDELAAR 9.75 FRAAIE SCHENKER 5.75 zwaar verzilverde uitvoering W.M.F. CASSETTES NICOSIA. (U.P.L). Britse soldaten hebben in ploegen gewerkt om een grote brand te bestrijden In een benzlnedepot van de Shell in het zuidoosten van Cyprus. (Men gelooft dat de brand is veroorzaakt door communistische elementen. De felle brand ontstond gisterochtend nadat vier gemaskerde personen tijdbom men op het depot te Larnaca, op 32 kilo meter afstand van Nicosia, iiadden ach tergelaten. Vijf opslagtanks werden door de brand verwoest. Gisteravond laat bestond er gevaar dat een sterke landinwaartse wind de brand 7X)u doen overslaan naar verscheidene andere tanks vim het reusachtige Shell- complex. De wind ging echter liggen, waardoor een grotere ramp uitbleef Schilderijencollectie Churchill geveild LONDEN (U.P.I.). Zesenzeventig schilderijen, eigendom van capt. E. G. Spencer-Churchill, een neef van wijlen Sir Winston, zullen op 5 november bij Christies in Londen onder de hamer komen. Een van de doeken is een por tret van Sir Winstons voorvader, de hertog van Marlborough in Waterloo, geschilderd door Jan Wyck. Het be hoort aan de weduwe van Sir Winston. In de collectie zijn verder vier Ra phaels, twee Van Dycks en een kopie van Rubens' „Laatste oordeel" door de Vlaamse schilder zelf gemaakt Advertentie in elk lunchpakket - een (FYFFES) banaan

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7