®a£cidócSoti/&a/ttt VARENDE BARITON! IN ..OKLAHOMA' Een brief uit 1929 Vanavond in de ether TELEVISIE RADIO Betere kans verdiend PULLOVERS PULLOVERS de misdaad giovanni ven DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 8 OKTOBER 1965 J N christelijk-historische krin gen nemen velen het de andere confessionele partijen nog altijd kwalijk dat ze het, door van de C.H.U. duidelijkheid en garanties te eisen, deze partij onmogelijk hebben gemaakt medewerking te verlenen aan de formatie van het kabinet-Cals. Fractievoorzitter mr. H. Beer- nink heeft onlangs getracht de juistheid van het C.H.U.-standpunt géén bindende afspraken vóóraf te staven, door een brief te publiceren, die in 1929 de heren Schokking en Tilanus namens de christelijk-historische Kamerfrac tie aan de toenmalige kabinets formateur jhr. Ruys de Beeren- Vrouck hebben gestuurd. Een brief met een weigering om een kabinet van de rechterzijde mogelijk te maken door zich vooraf te binden aan een soort van basisprogram. Mr. Beernink schrijft nu naar aanleiding van deze brief in het Christelijk-Historisch Tijdschrift De omstandigheden van 1929 zijn bepaald niet die van 1965. De geest van het schrijven uit 1929 zal echter menigeen uit onze kring en ook velen daarbuiten aan spreken. Het debat over de nota van minister Vrolijk betreffende het omroepbestel heeft aange toond hoe weinig er van een debat tussen regering en volksvertegen woordiging terecht komt, als de meerderheid van het parlement, tot in allerlei details toe, is ge bonden GOOIT men het bij de onder havige kwestie over de boeg van een algemene gedragslijn, dan valt er inderdaad wel iets, en zelfs meer, voor het standpunt van de C.H.U. te zeggen. Men moet bij een kabinetsfor matie niet al te straffe bindingen aangaan, of men moet de moed hebben vóór de verkiezingen bij de kiezers aan te komen met een regeringscombinatie en een basis program van partijen die in de volgende parlementaire periode het stuur in handen zouden willen nemen. Maar zoals mr. Beernink ook terecht erkentde omstandigheden van 1929 (toen het extra-parle mentaire kabinet-De Geer moest aftreden omdat de Eerste Kamer het verdrag met België verwierp) zijn andere dan die van 1965. Nu moest er, voor een beperkte perio de, een kabinet uit de bus komen van andere politieke structuur dan de ontbonden regering en viel er alles voor te zeggen om aangaande enkele cruciale punten wel min of meer bindende afspraken te maken. Op de keper beschouwd gingen de bindingen trouwens minder ver, dan die welke de geboorte van het kabinet-Marijnen vereiste, toen de C.H.U. uiteindelijk wel besloot in de regeringsboot te stappen. C1 EN niet onbelangrijk verschil -L-J tussen toen en onlangs is waarschijnlijk wel. dat het afge lopen voorjaar mr. Beernink, de fractievoorzitter, persoonlijk heel moeilijk moest vallen om zich ter zake van het omroepbestel bij concrete bindingen neer te leggen. Maar aangezien de crisis in het kabinet-Marijnen, achteraf be schouwd, juist als directe aanlei ding had de steun, die de liberalen van een belangrijk deel der C.H.U. waarbij de partij- en fractie voorzitter kregen, zou het zin loos zijn geweest een nieuwe kabi netsperiode te beginnen zonder betrouwbare afspraken op dit punt. De bewijskracht van de brjef van 1929 wordt dan echter beperkt tot een verklaring, dat men zonder dwingende redenen niet te ver moet gaan met afspraken bij een kabinetsformatie. Maar zo'n dwingende reden kan in 1965 nu juist wel aan de orde zijn geweest. aiiimai! Stemplicht ALS het aan sommige Kamerleden ge legen had, dan zou bij de pas goed- zijn er vele die in hun hart de stem plicht verdwenen zijn. Sterker nog onder de volksvertegenwoordigers egndes betreffend amendement (nog) afwezen, zijnér vélen die In hun hart'de stem plicht ook niet meer in overeenstemming met onze democratie vinden. Formeel is er de mogelijkheid dat men zo'n nogal ingrijpend amendement be zwaarlijk op één lijn kan stellen met de meeste andere wijzigingen die de kieswet nu moet ondergaan. Tactisch zal daar wel bijkomen, dat sommige partijen eerst liever nog eens willen nagaan, of hun sterkte in het parlement zonder stem plicht b(j de kiezers geweld aangedaan kan worden en hoe zulke eventuele risico's opgevangen kunnen worden. Een praktisch argument om de plicht af te schaffen was bij de jongste Kamer debatten wel, dat overtredingen van het wettelijk voorschrift om aan de stembus te verschijnen, in feite toch maar zelden tot vervolging leiden, zodat reeds nu het gebod goeddeels slechts op papier be staat. In ieder geval heeft deze praktijk toch wel tot resultaat, dat verschillende burgers nog uit sleur komen, stemmen, terwijl het nog maar een vraag is, of ze zouden komen wanneer de wetgever de verplichting wegneemt. Erg fraai is zo'n toestand natuurlijk niet, maar daaraan zou men kunnen toe voegen dat doordat maar betrekkelijk weinig burgers als lid bij een politieke partij aangesloten z(jn, de beleving van onze parlementaire democratie ergens toch al een erg passieve aangelegenheid is. Mogelijk zou opheffing van de stem plicht wat meer leven in de brouwerij kunnen veroorzaken. Hoewel te vrezen valt dat bij bepaalde verkiezingen bijvoorbeeld voor de Provinciale Staten het aantal thuisblijvers groot en daardoor indirect op die verkiezingsuit slag zeer invloedrijk zal gaan worden. Achtergronden van Pausreis DE reis van Paus Paulus naar New- York om daar de VN toe te spreken is een opmerkelijke gebeurtenis. Nog op merkelijker zijn de omstandigheden waaronder hij vroeger dan verwacht de reis naar New-York ondernam, ter wijl het concilie nog aan de gang was. Zo hier alleen maar sprake was van een geste aan de wereld, dan had hij rustig kunnen wachten tot het concilie met al zijn beslommeringen voorbij was. Er moeten dwingende redenen voor Paus Paulus zijn geweest om nu naar New- York te gaan en niet over enkele maan- De hulpbisschop van New-York, mgr. Fulton Sheen heeft voor de Amerikaanse t.v. een tipje van de sluier opgelicht. Hij suggereerde namelijk dat Paus Paulus op de hoogte zou zijn van zeer gevaar lijke ontwikkelingen in de wereld, die hij met zijn overhaaste reis heeft willen bezweren. Het mag als algemeen bekend worden verondersteld, dat het Vaticaan een van de beste politiek geïnformeerde centra is en dat het dus zeker niet on mogelijk is, dat Paus Paulus op de hoogte is van omstandigheden, die zelfs in diplo matieke kringen niet algemeen bekend In dit verband komt zijn nadrukkelijke en herhaalde verwerping van iedere vorm van oorlog en zijn hartstochtelijk beroep om de vrede te dienen in een totaal ander licht te staan. Dit is ook het geval met de passage uit zijn VN-rede. waarin hij, zonder het land bij name te noemen, aandringt op toelating van China tot de VN. Men zou hieruit de conclusie kunnen trekken, dat China nauw betrok ken is bij de redenen, die Paus Paulus genoopt hebben de VN nu toe te spreken en niet over enkele maanden. Mogelijk heeft hij in zijn gesprekken met de mi nisters van Buitenlandse Zaken van Enge land, Frankrijk. Rusland en de VS en met president Johnson deze redenen nader toegelicht. Jubileumshow voor jubilerende K.R.O. (van onze radio- en t.v.-redacteur) tl meer dan zeven jaren richt de 35- jarige KRO-regiasenr Jog v. d. Valk J zijn televisiecamera's op de promi- zijn hang naar verrassingen er In kan nente artiesten uit de variétéwereld, uitleven. Een van de grote verrassingen die met het grootste genoegen een belooft te worden het optreden van de contract aanvaarden o m eens te Nederlandse Amerikaan, de „varende J kunnen optreden in de .Piste" van bariton" Gerrit van Triest. Treslong te Hillegom. Het vinden van Tezamen met Thérèse Steihmetz vormt J artiesten is voor Jos v. d. Valk en van Triest het bekende liefdespaar zijn onafscheidelijke producer Jan Laurey en Curley. Voor het andere Delfgaauw nooit een groot probleem meer „komische" paar heeft Jos ge- geweest in de tien jaren, dat hij als engageerd Jasperine de Jong een van de eerste KRO-t.v.-regisseurs mm in de kleine Bussunise Irenestudio achter de knoppen plaats nam. Na zijn benoeming tot hoofd van de af deling amusement bij de KRO-t.v. heeft Jos van der Valk nimmer de showwereld de rug toegekeerd om plaats te nemen achter een stalen bu reau en vandaar zijn mensen te diri- Blaaser. De rol van Tante Ellen wordt vertolkt door Tineke van Leer en Ru- di Falkenhagen is Jud Fry, de knecht op de farm van tante Ellen. De 40-jarige Gerrit van Triest, vertel de de regisseur, is al jarenlang zan ger op de grote luxe passagierssche pen, die cruises maken over de we reldzeeën. ,The Searchers' in T. M. en „I don't want to go bezoek in Nederland, waarbij in T.M. Twee jaar geleden werden „The Searchers" in Liverpool, de bakermat van de „beat" door Tony Hatch, programmaleider van een der grote platenmaatschappijen, ontdekt. Menige hit werd daarna gescoord, waaronder „Goodbye my love" without you". Onlangs waren zij voor een kort •opnamen werden gemaakt. Vanavond (Nederland I, 19.06) .Katharine Knie', t.v.- spel i .Carl Zuckmayer Circus Knie, bekend familiebedrijf, verkeert in grote financiële moeilijk heden. Katharina, de dochter van de baas, maakt echter kennis met een boerenjongen, die haar overreedt om op zijn boerdereij achter te bl(jven. Na verloop van tijd vertelt zij haar vader met hem te willen trouwen, waarop deze aan een hartverlamming sterft. De politie neemt alles in beslag omdat de schulden nog niet zijn betaald, wat voor Katharina de aanleiding is om haar gouden verlovingsring te verkopen, zodat het circus gered wordt. Hoofdrollen door Attila Hörbiger, Christiane Hörbiger, Alexander Kerst en Gerhard Riedmann. (Nederland I, 20.20) .Ronduit' met muziek Christiane Hörbiger ale Katharina Knie in gelijknamig t.v.-spel (Nederland I, 20.20) „Zo ben lk misschien" is gramma in de ik-vorm, v. van Bern. v. Beurden over haar leven en de dingen die haar bezig houden. Evenals de vorige keer zijn de naam en voornaam van het „slachtoffer" geheim. De muziek gecom poneerd door Bernard van Beurden, wordt uitgevoerd door leerlingen van een middelbare school te Amsterdam. (Hilversum II, 19.00) Integendeel, talloze uitzendingen van „Zaterdagavondakkoorden", de Undine von Medveyshows en de programma's met Georg Mitchell, eisten hem vol ledig op. Hij houdt van de show en taalt niet naar het maken van docu mentaires of dramatische produktiea. Maar zljn eigenlijke zangcarrière bouw- J maandelijkse Jos is „weg van een „Grand Spec- de hij na 1951 jn Amerika en Cana. 19 35 De Be tacle en munt uit in de vooral ma- Carrière overzee Van Triest is Wageninger van geboorte en toonde al vroeg over zangtalent te j beschikken. Hij kreeg o.a. in Den HpBpil/IVnn/1 Haag zanglessen van Hans Schouw- 11VU,VIIUUUIIU> man. Vroege trad hij meermalen op de NCRV-radio. da. Verscheidene keren zong hij in NTS: 20.00 Journaal; New-York de baritonsoli in de Mat- theus Passion. Later maakte hij de Canadese televisie in Vancouvc serie t.v.-programma's. Maar het zwerven zat Gerrit Triest in het bloed. Hij wilde veel de wereld zien en 'zo werkt hij al scheidene jaren als zanger op de gro- te schepen, waar hij de passagiers 7r,tnrrln tr laat genieten van een grote keuze lie- CHlg deren en songs uit het klassieke en populaire repertoire. Volgende maand gebruikt de heer Van Triest zijn vakantie om te repeteren voor deze KRO-produktie, die voor 'n groot deel „life" op zaterdag 27 NEDERLAND I NTS: 19 00 Nws. 19.01 Klaas Vaak; NCRV: 19.06 T.M.. kroniek voor tieners, Beverly Hillbillies, tv-film; NCRV: 20.20 rri rp 7 Concert voor altviool van William Walton werd jYtClGS IJOOll DIJ voor het eerst uitgevoerd door Paul Hindemith. t 1 Sindsdien heeft dit werk op het repertoire gestaan {JlTirOBpOTKGSt van vrijwel iedere altist, mede omdat er in de muziekliteratuur bijna geen concerten voor alt viool zijn te vinden. Het bestaat uit de delen: Andante comodo, vico con moto preciso en allegro moderato. Aan deze uitvoering gaat de „Carnaval ouverture" van Dvorak vooraf. Het Omroeporkest staat onder leiding van Hugo Rignold, met al solist voor de altviool Klaas Boon. (Hilv. II 20.05) NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws; 4 VARA: 20.01. Het. lek. spionagefilm- feuilleton (2); 20-30 Achter 't. nieuws, J 20.55—22 15 De Typisten, 22.15 Koning w Klant, 22.35 Journaal. lOper esky. lijn 5S™ NEDERLAND I NTS: 10 30 Teleac: Samen leven nu en morgen (herh. van les 1). 11.00 Kermis van textiel (herh. van les 2 11.30 Van Maatlat tot meetstok; AVRO: 16 00 The Beatles, tekenfilm. 16 25 Fototriptiek, foto- vember zal worden uitgezonden. Vori- J cursus, 16.40 The Who' Voor de ge week heeft een veertig man sterk ne orkest onder leiding van Jackie Bul- n terman de muziek reeds op de band vastgelegd. televisie zo belangrijke formule én vormgeving van zijn werk. Het is daarom niet te verwonderen, dat de KRO-leiding juist deze enthousiaste werker de kans van zijn leven gaf, om ter gelegenheid van het 40-jarig jubi leum de wereldberoemde musical „Oklahoma" van Richard Rodgers en wijlen (Oscar Hammerstein op 27 november voor de camepa's te bren gen in ïjfm be\verking van Jelle <^e vries, waarbij Hans And- dreas de songs vertaalde. V.S.-managers bepraat. Maar voor „Oklahoma" door de KRO- t.v. mocht worden opgevoerd, vlogen Jos van der Valk en Jan Delfgaauw eerst naar New-York om bij de kei harde managers daar de t.v.-verto- ningsrechten te veroveren van de grootste kassamagneet van Broadway in 1943 en latere jaren. Het is de beide KRO-medewerkers na onvermoeibaar doorzetten en veel lo ven en bieden toch gelukt. Een uniek resultaat, dat hen door talloze Europe se producers van veel grotere en ka pitaalkrachtiger t.v.-organisaties wordt we gelov benijd. in zijn Jos v. d. Valk weet intussen dat Neder- pianist land zich met 't talent van de Ameri- Maar z kanen, hun feeling voor „personality" en vooral hun enorm arsenaal aan technische faciliteiten eenvoudigweg niet meten kan. Toch heeft hij zich schrap gezet, om van „Oklahoma" 't klapstuk van de jubileumviering van de KRO te maken. De charme van zo'n „vuurvaste" mu sical is, dat Jos van der Valk niet al leen zijn showmanship, maar bovenal Hedenavond i de Nation. Opei Orkest van het Cons< mmv. vele solisten). BRUSSEL Nederlands (324 m)18.00 Nieuws 18.03 Voor de soldaten. 18.52 Zang. 19.00 Nieuws. 19.40. Amusements muziek. 20.00 Klass muziek, 21.30 Jazz muziek. BRUSSEL Frans <484 m)18.27 Nieuwe gram muz„ 22.15 Jazzmuziek. NDR-WDR 1309 m) 19.25 Opera- en balletmuziek. 22.00 39e Jazz Workshop. •13 00 Lichte, muziek, 24.00 Nieuws. 0.20 iek. 1.05 Gevarieerde muziek. —1 m) 19.35 Lichte Concert. 24.15 ENGELAND BBC <1500 1 pi.. 18.31 Gevt als conferencier-pianist uit de „oer tijd" van de Nederlandse t.v. Hij trad toen op in de zaterdagavondprogram- ma's van de AVRO. Heel lang niet op J het scherm geweest, zagen wc hem gis- teren terug in een eigen showtje bij de KRO dat hij helemaal alleen moest vullen. Daarvoor bleek Martron niet genoeg in zijn mars te hebben. Het bleef allemaal wat aan de flauwe kant met verouderd aandoend repertoire dat soms bedenkelijk naar het bruiloften t-partijen-peil afzakte. HILVERSUM I (402 meter) KRO: 19 00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten, aan- sluitend: Conciliejoum., 19.30 Orkest- 4 muziek. 20.05 Lichte orkestmuziek, 20.30 Stereo: Lichte gram., 21.05 Gees telijke rubriek. 21.20 Voor de militai ren. 22.25 Boekbespreking, 22 30 Nws. 22.40 Epiloog. 22 45 Kamer te huur, hoorspel. 23.55 Nieuws HILVERSUM II <298 m) VPRO: 18 00 Nieuws. 18.15 Praatje. 1820 Muzikaal progr.. 18.30 Jazzrondo: ge- j sprek over Europese jazz. 18.50 Kritisch commentaar. 19.00 Zo ben ik misschien, biografie. 19.30 Kunstkroniek. 20.00 Nieuws, 20.05 OmroeporkestVARA: 21-00 Klass. en semi-klass. werken. j 22.40 Nieuws, 22.50. Actualiteiten. 23.00 4 Gram., 23.45 Socialistisch nieuws in Esperanto, 23.55 Nieuws. RADIO VERONICA (192 m): 18.00 Veronica's jukebox, groeten en wensen J 19 00 Scheepswerf Gusto; 19 15 Seven o'clock-show; 20 00 Nashville Tennes see: 2100 Alaskaleidoscoop; 22 00 Pro- gramma voor alle Spaans sprekende Zaterda HILVERSUM I <402 meter' KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Kamermuziek. 7.30 Nieuws. 7-32 Gewijde muziek, 8.00 Nws. 8.10 Djinn: gevar. progr.. <8.30 Nieuws, waterst 12.00 Angelus. 12.03 Gram12.24 Voor land- en tuinbouw. 12 30 Nieuws. 12.40 Dansmuziek, 12.45 Overheidsvoorlich ting: De familie Van Buuren praat weer over het verkeer. 12 55 Gram.. 13.15 Voor de tieners. 14.10 Mannen koor. 14 30 Voor de kleuters. 14.40 Stereo: Gevar. gram.. 15.20 Franse chansons, 16.00 Gevar. programma. HILVERSUM II <298 m) VARA: 7.0 Nieuws, ochtendgymn., 7.24 Gram., 8 0 Nieuws. 8.10 Gevar. gram. muziek. VPRO: 9.40 Lezing; VARA: 10.00 Lezing. 10.15 Gevar. progr.. (11.00 Nieuws). 12.27 Voor land- en tuinb., 12.30 Actueel sportnieuws. 13.00 Nws. 13.15 Orkestmuziek. 13.40 Voor de twin tigers. 14.15 Radio jazzclub, 14.55 Lezing. 1510 Gram.. 16.00 Nieuws. 16.02 Gram., 16.25 Interview en gram., 17.05 „The Searchers", vanavotui in T.M. (Nederland 1 19.06) Programma van amateurs. 17.30 Week- joumaal. RADIO VERONICA (192 m): 7.00 Een opgeruimd programma voor de zaterdagmorgen o.a. 9.45 Hollandse nieuwe; 10.15 Kookpunt; 11.45 The Dutch Swing College Band: 11.30 Schip schoon; 12.00 Red Bandtoppers. 12.15 Smith Chips televisie favorieten;. 12.30 Kwartier gevarieerd: 12.45 Een Velasques-progr.13.00 Veronica's teen ager muziek express; 14.00 Nederlandse top 40; 16.00 Half uur' 'thet Suhandi; 16.30 Platen palet; 16.45 Favorieten fes tival; 17 15 Humor met Hofnar; 17.30 Teenbeatclub. BRUSSEL Nederlands (324 m) Nieuws 12.03 Musicarama. 12.50 Gi 13 00 Nieuws. 13.20 Klass muziek. 14.00 izpanorama. 15.00 Nws. :iek. 16.00 Nieuws. 17.15 17.35 Dansorkest. Nieuwe leden in K.R.O.-adviesraad .Vliegende schijven' voor 250ste maal (Van In een handomdraai 12 3 6 5 6 7 8 9 1 L Horizontaal: 1. pracht. 2. ter plaatse - snel - vice versa. 3. jongensnaam - pers. vnw. 4. Eisenhower - vlaktemaat. 5. om laag - deel. 6. te zijner tijd - snel. 7. boom - achter. 8. lengtemaat - stuk hout - lidwoord. 9. eetgerei. Vertikaal: 1. geheel de uwe - intern (afk.) - water in Friesland. 2. lastdier. 3. Hil- debrand. 4. regeringsreglement - Fr. lidwoord. 5. natuur - nauw. 6. spil - voorzetsel. 7. plaats in Nederland. 8. trouweloosheid. 9. centrale verwar ming - kunstorodukt - voegwoord. Oplossing van gisteren Horizontaal: 1. go - psp - bb 2. eva - nee 3. ne - les - te 4. erf - eer 5.dar ling 6. kan - een, 7. ad - nut - le. 8. Ld - mee 9. mg - ans - nt Vertikaal: 1. gene kalm 2. overda dig 3. fan 5. speeltuin 7. ene 8. betega len 9. beer - neet. Half miljoen scholiertjes op stap met kinderzegels UTRECHT (ANP) Na afloop van de ochtendlessen op dinsdag 1.2 oktober zullen 550.000 leerlingen van 8500 scho len, geïnstrueerd door 20.000 leerkrach ten, over alle dorpen en steden in Ne derland uitzwermen om kinderpostze gels aan de man te brengen. Ze nemen overal bestellingen op voor zegels en prentbriefkaarten, die dan op of vlak na 16 november thuis worden bezorgd. Het zakje kinderzegels kost dit jaar 2,50 gulden. Het bevat geen losse zegels, maar voor het eerst slechts één velle tje. waarop vijf postzegels van 8 cent met een toeslag van 6 cent en zes ze gels van 18 cent met een toeslag van 12 cent zijn afgedrukt. De t(jd die no dig Is voor het vullen van de zakjes kan dank zij dit gebaar van de PTT met 75 pet worden teruggebracht. De opbrengst van de actie die de laatste jaren in de miljoenen loopt is bestemd voor alle tehuizen, Instellin gen en organisaties van alle gezindten die zich bezighouden met de verpleging, vorzorging en opvoeding van kinderen die bijzondere zorg nodig hebben. i EEN STERK STAALTJE Moderne geblokte wollen heren met kraag 23.50 Wollen heren m. ronde hals 19.50 VOOR SPECIALE PRIJZEN BIJ HAARLEMMERSTRAAT 171 174 179 MIDZA Het bestuur van de K.R.O. heeft ter voorziening in een drietal vacatures in dat Martron toch wel meer de programma-adviesraad tot Ld be- Tijdens in zijn mare heeft. Hij is een vaardig noemd mevrouw W. van Laethem-Tho- pianist en een redelijk conferencier, massen te Arnhem, pater dr. C. G. F. Maar zo'n come-back van één lange Braun M.S.C. te Stein <L.) en prof. dr. solo was onbegonnen werk. De KRO J- A. Huisman te Zeist, zou hem meer gediend hebben door Mevrouw W. van Laethem-Thomassen. hem een wat bescheidener plaats in een in Den Haag geboren, is sedert 1960 ruimer opgezet programma te geven, presidente van de Katholieke Arbeiders- We hopen voor hem dat hij die kans vrouwen in het aartsbisdom, nog krijgt. Pater Braun, in 1926 te Katwijk aan de Rijn geboren, is wijsgeer en geeft Niet macaber colleges aan het grootseminarie van Willy Corsaris t.v.-thriller „Danse Ma ZMIJ congregatie te Stein (L.). Professor Huisman is leraar in de taal- 7 letterkunde der oud-Germaanse vol- ;n aan de rijksuniversiteit te Utrecht. cabre" was door de schrijfster al te zeer als routinewerk beschouwd. Zij kan een betere constructie bedenken en is zeker in staat minder doorzichtig te schrij- ven. Wij hadden tenminste direct door RftïlOl'taD'P VHOr wie de rijke weduwe vermoord moest „FtaOC 9Vrtllböl VUU1 hebben en dat maakte de opvoering er niet interessanter op. Regisseur Luc van Gent werkte navenant met goed- DEN HAAG kope dialect-effectjes en te veel onbe- A.V.R.O.-t.i hoorl ijk-slordig camerawerk. In deze thriller die niet „thrillen" wilde viel alleen Frits Bu teel aar op met een ondanks alles slimme speurdersrol. Het feit dat hier de poli tie-inspecteur zich in een moordzaak associeert met een kranteman. die vrijelijk mag mee- speuren en onderhand publiceren wat De vangst bevat om. levende koralen, hij wil. was tekenend voor de onge- waarvoor 30 m diep moest worden ge- looflijke ongeloofwaardigheid van deze doken, 100 zeechrysanten, Danse Macabre. Vg. nen, reuzezeeëgels en een e omroepcorrespondent) intieme bijeenkomst in de bestuurskamer van de K.R.O. te Hil versum heeft de heer Bert Radersma namens de programmaleiding de sa menstellers en medewerkers van de radiorubriek voor de strijdkrachten „Vliegende Schijven" geluk gewenst met de 250ste uitzending. Staatssecretaris drs. Peijnenburg zond een schriftelijke felicitatie namens de minister van Defensie. Aan de samenstel Iers. kapitein W. (Advertentie) Hulshoff Den Haag Spui/bolk overhandigde de heer Radersma blijk van waardering een boekenbon. De K.RO -medewerksters mej. Truui Beyer, Ellen Bijl en Martha Doyle werden met een fraaie plant de heer M. de Groot. Kapitein Van der Putten dankte beiden van de Legervoorlichtingsdienst, Haags zee-aquarium' Morgenavond zal de op het eerste net van 19.06 tot 19.30 uur in Zoo-Zoo een reportage uitzenden van de „Vangst in Bretagne". Het gaat om de aan komst van de gevangen dieren, die ge schonken zullen worden aan het zee aquarium In Schevenlngen. Advertentie) ^Hulshoff Den Haag mSBgmaMsyt y*,. jU7 Kal,rh Rijswijk 'In de Bogaard' hulde en verklaarde dat dit program ma nimmer zulk een populariteit bij de strijdkrachten en bij de familie de militairen had kunnen verwerven zonder de steun van vele K.R.O. medewerkers als Fons Disch en Tbi Kool en de vele technici. Liturgische kalender ZATERDAG, 9 oktober: H. Joan nes Leonardi met gedachtenis van de H. Dionysius en gezel len. Wit. het kwartier met pannen en potten ramme- door howard shaw 34 Giovanni stak zijn sigaar aan en deed in stilte een paar trekken. „Ja", gaf hij tenslotte toe, „dat is een goed idee. Dat moet alle gasten misleiden. Maar wat voor een soort meisje is die nicht van je?" „Ik heb goede Inlichtingen over haar gekregen", antwoordde de oude vrouw, „hoewel ik haar zelf in geen jaren gezien heb. Nu moet ik mijn zelfzuch tigheid goed maken. Mijn gedachten zijn trouwens voortdurend op zoek naar een groot menselijk pro- gaf geen rechtstreeks antwoord op bleem dat ik zou kunnen oplossen. Ik word rusteloos ais ik daaraan denk. Misschien zal ik daarvoor jullie dus moeten verlaten", r het zover is. wil ik aan dat kind de liefde schenken die ik haar in mijn egoïsme zo lang onthouden heb. Ze is al op heel jeugdige leeftijd wees geworden. Toen had ik haar in huls moeten nemen, mijn derde man zou er geen bezwaar tegen gehad hebben, maar ik dacht alleen maar aan mezelf en stuurde haar naar de nonnen. Later deed lk haar op een kostschool in Ravenna. Toen ik verleden jaar bezig warf -het En- De oude vi zijn vraag. „De eerste dag al, toen die vreemde ling de trattoria binnenkwar dat wij een belangrijk detail hadden", merkte ze op, „maar pas gisteravond het diner wist ik precies wat het was. Weet jij wat er aan je eetzaal ontbreekt? Afgezien natuurlijk van het feit dat het er vuil is en dat er geen gor dijnen hangen". „Volgens mij ziet alles er prima uit", meende Gio- Ze tikte tegen haar voorhoofd. „Volgens jou! dacht ernstig na en schudde dan zijn hoofd. „Goed, hoor je geurtjes uit de keuken te ruiken en het ge luid van potten en pannen te horen!" Giovanni overwoog haar woorden en was het met haar eens. „Ja, zoals het nu is, zou het een ver dachte indruk kunnen maken". „Mijn voorstel is", zei de sig-nora, „dat we mijn lia te Rome. De tijd: 27 Juli 1958 nicht gedurende de maaltijden in de keuken zetten, tien in de ochtend. De omgeving: wilde hij slechts een uurtje doelloos rondlopen tus sen de meesterwerken van een verdwenen bescha ving. In zaal' IX haalde hij een vergrootglas uit zijn jas zak. maakte dit zorgvuldig schoon met zijn zakdoek en boog zich voorover om een prachtig bewerkte bronzen helm te bestuderen. Deze helm was een oude vriend voor hem; hij had alle bijzonderheden al h nderd maal bekeken. In zaal X stond hij in bewondering voor een fres co dat overgebracht was uit een grafheuvel in Vo- iaterrae. Het stelde trotse krijgslieden voor die terugtrokken uit een brandende stad. Voorzichtig keek Giovanni rond. Hij was helemaal alleen. Hij zette zijn voeten een eindje uiteen, hield een hand op zijn rug, schraapte zijn keel en wees met de andere hand naar het fresco. „We zien hier voor ons", verklaarde hij aan een groep denkbeeldige bezoekers, „een afbeelding van een van de ontroerendste momenten in de geschie denis. De Etruskische1 strijdkrachten zijn zojuist verslagen door de Romeinen in de beruchte slag bij het Meer van Regillus". Hij rekende op zijn vingers. „Een strijd die precies 2453 jaar geleden werd uitgevochten. Ziet u die edele figuur daar ui terst rechts? Dat is ongetwijfeld Octavius Mamilius. Spaans Wat een edel gelaat! Welk een heldhaftige hou- -- daar ding bij het aanschouwen van het tragische gebeu- daarom stuurde ik haar klooster in Zürlch. Spaans? Spreken Spaans?" Ze dacht na. maar kon het zich niet meer herinneren. „Het doet er ook niet toe. Het lag in ieder geval tussen een paar bergen". De plaats: het_ Etruskisch museum in de Villa Giu- - kwart over paar dozijn de Sahara! Vrijwel al het Ze kan een pan met INIRO-soep op het fornuis verlaten zalen, vol met vondsten uit verschillende materiaal was helaas verloren gegaan. Hoe graag plaatsen. Ze kan een ketel water opzetten. Ze kan graven in en bij de oude steden van Eturië. Gio- zouden wij willen zien welke meesterwerken vanni kende het museum door en door. Hij In zaal XIX bekeek hij het restant van een san daal. afkomstig uit een graf in Visentlum. .Hij schudde spijtig zijn hoofd. Wat jammer dat het klimaat van Italië niet zo droog was als dat van bederf onderhevige tijd tot tijd de deur openen om de damp de eoeplucht in de eetzaal los te laten. Ze kan zo niet gekomen met een bepaald doel. Zoals vaker linnen, mandwerk e

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2