ESSO GAS VOOR MEER COMFORT Factor plezier belangrijk bij gereedschap eveel glamour in hobby-sets ER ZIT WEINIG SGHOT N RHODESIËBERAAD Jongen, 24 uur met hoofd in spleet, bevrijd Louis Stotijn leider van nieuw Nederlands orkest Nog zonder naam, maar reeds goed van start bij eerste begeleiding Ned. Dans Theater Niet alleen in orkestbak Vijftig woningbezitters gedupeerd door Nelubank )NDERDAG 7 OKTOBER 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van onze correspondent lMSTERDAM Wat is goed gereed- ap? „Goed gereedschap", antwoordt R. Veersema van het Centrum voor ustriële Vormgeving In Amsterdam, pet niet alleen strikt mechanisch deu- maar het moet de gebruiker ook genaam aandoen en hy moet er ef- ënt mee kunnen werken." lij heeft t, deze stelling ontvouwend over de hamers, nijptangen schroevendraaiers, die de professio- wapenrusting vormen van de vak- al voegt hij er ln één adem aan dat het zogenaamde handgereed- ap bij onderzoek veelal slechts aan- iast blijkt aan de hand, en dat de ieidsprestatie van timmerman of ctriciën btj een wetenschappelijk uit rende uitrusting vele malen kan •den vergroot. ,,Nee", zegt hij, „wij eten het begrip gereedschap veel opvatten. De stofzuiger van de b vrouw is gereedschap en de rjjfmachine van de secretaresse, de entafel van de architect en de mi- scoop van de arts. Neem alleen de iken al. Het is tegenwoordig haast technisch domein. Duizend en een laraten nemen de huisvrouw het rk, dat zij vroeger lijfelijk moest n, uit handen. Allemaal prachtig na- rlijk, maar dan moet dit keukenge- dschap goed zijn dat wil zeggen: idig, hygiënisch, veilig, gemakkelijk te maken en inpasbaar. De ont- pen dienen erop gericht te zijn, dat huisvrouw het dagelijks terugkeren- routinewerk niet alleen snel en ge- kkelijk, maar ook met plezier kan ti,. De factor plezier vind ik enorm angrijk. Kijk bijvoorbeeld, hoe het kantoorwerk door efficiënt ont- pen bureaugereedschap kan worden ;efleurd, en nu bedoel ik het grote itdrukapparaat evengoed als het nietmachientje, het elektronische evengoed als de puntenslijper." Wat ir. Veersema betoogt, is niets fuws, zal men zeggen. Dat moge ter zijn de praktijk heeft bij de bi-bereiding van de expositie „Bij de bid", die tot 7 december in Berlages jirs te zien is, de theorie hardhandig hde vingers getikt. Het Centrum voor (lustriële Vormgeving wilde de consu lt middels een bescheiden tentoon- Öling laten zien, welke goed ontwor- B gereedschappen er op de markt zijn S gebruik in de huishouding, de keu- de tekenkamer, de hobbyhoek en bedrijf. Men sloeg naarstig aan het en, maar kwam al heel snel tot de ekklng, dat er nauwelijks all round e gereedschappen bestaan. „Het Bfessionele gereedschap", klaagt ir. na, waneer hij het resultaat s overziet, „is meestal wel dege- constructie, maar niet ontwor- il voor een optimaal hanteren. fa ontwerpers hebben over het hoofd en, dat deze uitrustingsstukken ge- fikt moeten worden door mensen en het verlengstuk zyn van robots. Ik durf rustig stellen, dat nog geen tien procent van 't gereedschap op de Ne derlandse niarkt voldoet aan de eisen van een all round technische en selyke kwaliteit. Bij de amateuruitrusting zien w industrie opeens naar de andere kant doorslaan. Terwijl de professionele ap paratuur vaak te eenzijdig gekenmerkt wordt door strikte degelijkheid, vindt men bij de zogenaamde hobbysets sterke gerichtheif van de ontwerpaan- dacht op de glamour. Fraaie gereed schapskisten. Opwindende lakeffecten. Quasi functionele stroomlijnvormen. Die kant moet het natuurlijk ook niet uit." De expositie „Bij de hand" toont niet alleen dit aan, maar richt bovendien 'r beschuldigende vinger naar de Neder landse importeur. Ir. Veersema: „De belangstelling van de importeurs de goede vormgeving van gereedschap als facet "van de complete kwaliteit, blijkt bedroevend gering te zijn. Er is het buitenland veel meer in produk- tie dan wij hier op de Nederlandse markt kunnen krijgen. De importeur is vaak de flessehals tussen een voor uitstrevende producent en een zoeken de consument." Ir. Veersema weet, dat dit forse taal i hoekje op de tentoonstelling „Bij de hand", die laat zien welke goed Ontworpen gereedschappen er op de markt zijn voor gebruik in de huishouding, de keuken, de tekenkamerde hobbyhoek en het bedrijf. o tl 1 Laatste gesprek met Wilson iONDEN (UPI) Premier Harold van Groot-Brittannië zou van- de Rodesische premier, Ian th ontvangen voor een waarscliijn- laatste onderhoud over Smiths tot spoedige onafhankelijkheid Rodesië. Sinds Smith maandag in den arriveerde voor hetgeen hij be- f als „definitieve en slotbespre- gen" over onafhankelijkheid heeft zijn eisen uiteengezet aan de minis- voor het Gemenebest, Arthur Bot- olgens goedingelichte zegslieden is laatste gesprek tussen Smith en tomley gisteravond geëindigd in een edige impasse. Bottomley zou daar- zoveel mogelijk concessies hebben aan terwijl Smith bij zijn standpunt dat zijn regering, eenmaal onaf- kelijk, wel de wetten zou afkondi- de politieke ontwikkeling van vier miljoen zwarte Afrikanen in zijn Britse regering staat er echter op in de grondwet van Rodesië waar gen worden opgenomen voor 'n even meerderheidsregering in Rodesië. Ü8on heeft gisteravond langdurignodig te hebben. overleg gepleegd met Bottomley en zijn plaatsvervanger Cledwyn Hughes. Volgens goedingelichte zegslieden is er nog een kleine kans dat Smith zal instemmen met een compromis waardoor een openlijke breuk met En geland en een eenzijdige onafhankelijk heidsverklaring van de Rodesische re gering worden vermeden. Grondwerk voor Dorp door genie DEN HAAG (ANP) Personeel van de genie gaat volgende week een belof te inlossen die 't tijdens de actie „Open het dorp" heeft gedaan. Indertijd heeft het namelijk toegezegd voor „Het dorp" grondwerk te willen doen. Volgende week gaat het daar nu van komen. Per soneel van de 102e mechanische uitrus tingcompagnie uit Wezep zal maan dag beginnen om materieel over te brengen naar het nabij Arnhem verrij zende dorp. Er gaan drie bulldozers heen en een tien-tons graafmachine. Bo vendien zullen er nog acht zes-tons kip auto's ingezet worden van de 107e kip- autocompagnie, eveneens uit Wezep. De twintig man personeel denken voor het klaren van het karwei een dag of tien is, maar dat schrikt hem niet af. Het Centrum voor Industriële Vormgeving wil namelijk met zijn speciale exposi ties niet alleen actuele thema's belich ten, maar ook discussies uitlokken. De Onderzoek naar niet-bonafide antiekhandel DEN HAAG (ANP) Staatssecreta ris Bakker (Econ. Zaken) heeft de minis ter van Justitie verzocht te onderzoeken of er aanleiding is aan strafrechtelijk op treden tegen de niet-bonafide antiek handel bijzondere aandacht te besteden. Hij wyst er overigens op, dat ook langs civiel-rechtelijke weg in sommige geval len tegen deze handel kan worden opge treden. De staatssecretaris deelt dit mee in. antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van den Heuvel (KVP) n.a.v. een uitlating van een woordvoerder van de Vereniging tot Be houd en Vermeerdering van Kunstschat ten in Nederland, dat het aantal vesti gingen van winkels, waarin op niet- bonafide wijze in antiek wordt gehandeld overmatig stijgt. Hij meent, dat indien de in een n.a.v. deze uitspraak geschre ven dagbladartikel vermelde feiten op waarheid berusten in een aantal geval len sprake zou kunnen zijn van strafbaar bedrog, hetgeen optreden hiertegen rechtvaardigt. Voorts wijst hij erop, dat het bedrijfsmatig verkopen van niet- antieke gebruikte en ongeregelde goede ren aan voorschriften is gebonden, op de juiste naleving waarvan door de met de controle op de vestigingsvoorschriften belaste ambtenaren wordt toegezien. Conservatieve tegenhanger van Nederlands DO-G ROME (KNP) In Rome is bij de augustijnen een voorlichtingscentrum voor 't concilie geopend. Dit centrum kan de conservatieve tegenhanger ge noemd worden van het Nederlands do cumentatie centrum, dat al sedert vier jaar gevestigd is aan de Piazza Navo- Het initiatief tot dit voorlichtingscen trum is genomen door de groep van de concilievaders, die bekendheid heeft ge kregen onder de naam commissio in- ternationalis patrum. Het centrum noemt zich ROC, 'n af korting van Romana Colloquiaen 't heeft voor de resterende tijd van het concilie een reeks conferenties aangekondigd, waarvoor deskundigen van conservatie ve signatuur zijn aangetrokken uit Frankrijk en Spanje. De oprichting van het ROC volgt kort op het besluit van de Italiaanse bis schoppenconferentie alle „buitenland se voorlichting" te weigeren. Voorlichting over Afrika verbijsterend'' DEN HAAG (ANP) Het Tweede- Kamerlid Wieldraaijer (PvdA) heeft de minister van Defensie schriftelijk ge vraagd of het juist is, dat tydens voor lichtingslessen over Afrika gegeven aan militairen de volgende uitdrukkingen gebezigd zyn: „De Afrikaan heeft he lemaal geen persoonlijkheid", „De Afri kaan is anti-koloniaal, anti-westers, anti-blank, anti-democratisch, anti-kapi talistisch, anti-christelyk". Over Zuid- Afrika: „De positieve zyde van de apartheid is bijzonder hoopgevend, de apartheid is zo slecht nog niet, de hef- Hge kritiek op de apartheid uit het bui tenland is van elke grond ontbloot". Het Kamerlid wil weten of de minis ter, indien het bovenstaande juist is, 't niet verbijsterend acht, dat dergelijke voorlichting wordt gegeven aan Neder landse strijdkrachten, die eventueel ter beschikking van de Verenigde Naties worden gesteld en hij verzoekt de be windsman nauwlettend toe te zien# op de voorlichting, die aan deze strijdkrach ten wordt gegeven en zo nodig maat regelen te nemen die dit soort voorlich ting kunnen voorkomen. „Bij de hand" beschul digende vinger naar importeur zojuist beëindigde tentoonstelling ,Keus in keukenelementen" bijvoor beeld bracht een enorme chaos op dit gebied aan het licht en schreeuwde om een discussiegroep voor de industriële vormgeving van het zo veelomvatten de produkt. Die groep is thans in de maak: een aantal architecten, ontwer pers, fabrikanten, huisvrouwen en orga nisaties (onder meer de stichting land- bouwhuishoudkundlg Onderzoek in Wa- geningen) zijn overeengekomen, op korte termijn orde te gaan scheppen in de chaos. Ir. Veersema: „Dat is schit terend. Het centrum zou willen, dat uit 'an deze speciale exposities zo'n ac- aar voren kwam. t onze voorlichtingstaak behoort ook: prikkelen en uitdagen. De consu ment moet met zijn neus gedrukt wor den op het feit, dat er veel goeds be staat, waarvan hy geen enkel benul heeft dan komt de rest vanzelf." MEDINA (Reuter) In een grot na bij Medina, in de Amerikaanse staat Ohio, is gisteren een 15-jarige jongen bevrijd uit een diepe, slechts 25 centi meter brede spleet waarin hij langer dan een etmaal met het hoofd omlaag klem had gezeten. De knaap, Morris Baetzold, was dins dagmiddag tijdens een schooluitstapje naar beneden gestort. Pas een dag la ter werden de reddingspogingen met succes bekroond. Men slaagde erin een lus om het lichaam van de jongen te la ten zakken en hem naar boven te trek ken. Morris, die sinds dinsdagmiddag niet had gegeten of gedronken, maak ten een uitgeputte indruk toen hij op 'n draagbaar uit de grot naar een zieken huis werd gebracht. Niettemin werd zijn lichamelijke toestand tijdens .zijn gedwongen verblijf in de ijskoude grot goed genoemd. Morris had zich uitzon derlijk kalm gehouden. 't komt in steeds meer kamers.. Waarom nog langer koude kamers? Haal volop warmte in huis... met Esso Gas. Prettige warmte, verplaatsbare warmte, voordelige warmte. Een „infrarood"- kacheltje voor Esso Gas is sierlijk boven dien. Dus... laat een Esso Gas-depot- houder u snel de eerste fles warmte bezorgen I Met Esso bent u beter uit! (Van onze muziekredactie) Gisteravond, 6 oktober, heeft zich, onder leiding van Louis Stotijn, in de Koninklijke Schouwburg te 's-Gravenhage een gloednieuw orkest aan de Nederlandse muziekwereld voorgesteld. Hoe dit jonge ensemble precies heet, wist men ons op dit moment (nog) niet te vertellen. Wel is zijn taak nauw omschreven: in het leven geroepen door de minister van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk zal het op alle avonden van het Nederlands Dans Theater en het Nationaal Ballet begeleidend optreden. Dat worden bij elk der groepen zo ongeveer vijftig podiumbeurten. Dus honderd in totaal: over het gehele land te spreiden. Bovendien zal men, waar en zo mogelijk, assisteren bij kooruitvoeringen. Louis Stotijn (47), als dirigent ver bonden aan het Dans Theater, is te- artistiek leider van het orkest, - André Presser zal dirigeren bij de opvoeringen van het Nationaal Bal let. Met Loyis Stotijn, die het ensemble gedurende een maand heeft voorbe- als hoofdleraar van de orkest je van het Koninklijk Conservato- te 's-Gravenhage leek hij daar- de aangewezen persoonlijkheid hebben we een onderhoud gehad. „Over hoeveel krachten men tno- menteel beschikte' .Vijfenveertig: 6 eerste, 5 tweede violen, 3 alten, 4 celli, 2 contrabassen, 1 harp, 3 fluiten, 2 hobo's, 2 klarinet ten, 2 fagotten, 4 hoorns, 3 trompetten, 3 trombones, 2 slagwerkers., één va cature bij de alten en één bij de bas- worden nog voor 1966 aangevuld". Waaruit zijn deze musici gerecrii- ,We hebben er 25 uit het geliquideer de orkest van de Nederlandse Opera ge haald. De overige 20 komen uit de sfeer van de verschillende conservato- En ook uit het Nationaal Jeugdor kest... die zijn dus allemaal heel, ^jieel jong. En het kwam erop aan van deze schaar binnen enkele weken een gave eenheid te maken: Ik heb de indruk, me dat wel gelukt is. Mede dank zij en dat moet ik u uitdrukkelijk zeggen mijn eerste concertmeester J. Holtman, die dank zij zijn viooltech niek en viooleducatie, die perfect zijn, een zeer positieve invloed op de strij- kersgroepen heeft". Waar is het domicilie van uw or- „In het Amsterdamse Concertge bouw... daar is het een va-et-vient van muzikanten. Het Concertgebouw; het Nederlands Kamer Orkest en nu wij, die onder het bestuur van de stichting het Nederlands Kamer Orkest ressorte ren. Daar hebben we, van 1 september af, gerepeteerd, elke ochtend, elke mid dag, soms ook op avonden." 48 premières „Wat heeft u tot dusverre op de les senaars gehadt" »De zaak la, dat w« 48 balletten had- sen liet kennis maken met de onvolpre zen, unieke Symfonie van Bizet „En het repertoire van de komende maanden f" „U weet natuurlijk reeds, wat e de eerste opvoering gaat: „Madrlgales- co". choreografie van Benjamin Har- karvy, muziek van Antonio Vivaldi. Ge volgd door de reeds door mij genoemde Symphony in three movements van Igor Stravinsky in de choreografie van Hans van Manen. En tenslotte Carl Orffs Carmina Burana John Butler verzorgde hier de choreografie waaraan het versterkt Haags Kamer koor en de sopraan Germaine Stordiau, de tenor Gerard Honig en de bariton Leo Ketelaars meewerkten". „Doch dit is pas een begin... Waar we aan bezig zijn en wat ons nog te wachten staat? Noteer maar eens wat namen van enkele, niet alle componis ten: Baird, Creston, Landowsky, Hart- mann (niet Victor Amadeus maar Amerikaan), Schönberg, Saint-Saens en Stravinsky met zijn Orpheus..." Ook op podium Meneer Stotijn, vindt u het eigen lijk niet jammer, dat al deze kostelijke „Dat behoef ik niet jamnier te vin den. Want het ligt in do bedoeling van het Nederlands Dans Theater niet onze mensen concerten te geven, waar deze componisten aan de orde komen. I1e kan u zelfs zeggen, dat er, reeds voor dit seizoen, een serie van drie uitvoerin gen te geven in het Haagse Dlllgentla, is geprojecteerd. Persoonlijk hecht ik grote waarde aan deze manifestaties. De activiteiten van het orkest blijven niet uitsluitend bepaald tot de orkest bak. Het publiek maakt kennis met werken, die het niet dagelijks hoort en tenslotte is liet zo, dat hierdoor een brug tussen ballet- en concertbezoekers kan worden geslagen". Gunstige indrukken Het onderhoud met Louis Stotijn had natuurlijk tot gevolg, dat wij de .mai den-speech" in de Koninklijke Schouw burg van 's-Gravenhage zijn gaan be luisteren. En onze primaire inrukken waren alleszins gunstig: in „Madrlga- lesco" van Antonio Vivaldi kon men zich reeds verheugen over de goede klankverhoudingen, ongetwijfeld het ge volg van een nauwgezette en doeltref fende training, in Igor Stravinsky's drie delige symfonie had men zich de bezet ting van de strijkers sterker kunnen wensen en wat de „Carmina Burana" van Carl Orff betreft: dit wan een mu zikaal tableau de la troupe, waarover we ons oprecht zéér hebben kunnen verheugen. Met gewettigd vertrouwen zien we dan ook de toekomst van dit „Orkest zonder naam" tegemoet. den en hebben vo letten, die stuk zijn, realiseert u Maar daar zijn jr te bereiden. 48 bal voor stuk premières zich dit volkomen? niet' onmiddellijk begonnen, ik heb eerst strijkers bepaalde werken voorgezet, uitstekend geschikt voor teamvorming: muziek van Vivaldi en van Bach. Voor de blazers gebruikte ik gedeeltelijk el- gen gemaakte arrangementen, gedeelte lijk, want ook de blaasmuziek, waarin de componist Willem van Otterloo ex celleert, was hier zeer welkom mate riaal. En niet te vergeven: Otto Ket ting". ,Moe lang heeft u op deze wijze ge- oef end f" „Twee weken waarin we gesepareerd geoefend hebben. Toen kwam Stravins ky's Symphony in three movements aan de beurt En het Divertimento voor strijkers van Bela Bartok. Stukken, waarin iedereen echt zin had. En het was ook in deze faze, dat ik mijn men- Gewaarschuwd tegen vreemde transacties DEN HAAG (ANP) Ongeveer vijf tig Nederlandse huiseigenaren zijn te zamen voor een kwart miljoen verzeild geraakt In de deconfiture van de NV Nederlands-Luxemburgse beleggings maatschappij Neluconsor, de Haagse spruit van de Benelux-financieringsgroep Eurconsor, die ln een zeer onoverzich telijk staat van failissement verkeert. Een en ander heeft de curator ln het falllissenient-Nehiconsor, mr. T. Scha per, globaal kunnen vaststellen. Waarschijnlijk is het aan de nog vrij korte levensduur van Neluconsor en aan een waarschuwende publikatie in het maartnummer van de Consumentengids te danken, dat het aantal slachtoffers beperkt is gebleven. Een der voormali ge corfimtssarissen van Neluconsor, de heer N. F. A. Vugts, verklaarde de in druk te hebbert gekregen, dat de zaken in een aanvangsstadium verkeerden. Het maandblad van de Nederlandse Consumentenbond meende al in het be gin van dit jaar dat de huiseigenaren 'n zeer groot risico op zich nemen, wanneer zij met Neluconsor in zee gaan. Neluconsor spiegelde de particulieren, die het plan hadden een hypothecaire geldlening op te nemen, een aanzien lijk lagere rente voor, dan de bona fide hypotheekbanken in rekening moesten brengen. De hypotheekgevers konden door een hoger bedrag op te nemen dan zij eigenlijk nodig hadden en het meer dere naar Neluconsor door te schuiven, op hef wel nodige restant een lage ren te bedingen. Neluconsor zou het surplus als hoog rentende persoonlijke leningen uitzetten en was daardoor in staat de huiseigenaren een gemiddeld 2,5 pro cent lagere rente op hun deel van de le ning in rekening te brengen. Gebleken is echter, dat Neluconsor de op deze wijze ontvangen gelden nooit heeft uit gezet, waardoor de zaak spoedig moest springen, zo meent de curator in het faillissement, mr. T. Schaper. In totaal hebben de vijftig 'gedupeer den voor een bedrag van rond 900.000 gulden aan hypothecaire leningen op genomen. Hiervan hadden zij zelf slechts ca. 650.000 gulden nodig. Het restant ad 250.000 gulden werd aan Ne luconsor doorgcleend. De curator heeft nog geen definitief inzicht In dc bestem ming, die aan de binnenkomende gelden is gegeven. Evenmin kon hij zeggen wat er van de vorderingen op Nelucon sor terecht zal komen. De huiseigena ren worden voor hun leningen aan de financier concurrent crediteur. Zij zijn tegenover de hypothecaire geldgever aansprakelijk voor rente (maar dan de hoge normale hypotheekrente) en af lossing over de gehele hypotheek. In clusief het gedeelte, dat bij Neluconsor terecht I» gekomen. Mr. Schaper verklaarde dat de kas van Neluconsor niet leeg is. Wel wordt de boedel echter geconfronteerd met 'n claim van meer dan 300.000 gulden, die langs gerechtelijke weg is ingediend door de voormalige secretaris van do raad van bestuur van Neluconsor. Deze claim, die is gebaseerd op een arbeids overeenkomst zou, Indien hij wordt toe gewezen, een erg preferent karakter dragen. Neluconsor heeft haar klanten in ve le gevallen voor het opnemen van geld onder hypothecair verband gewezen naar de Friesch-Groningse hypotheek bank, aldus mr. Schaper. Deze bank staat verder echter overal buiten.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9