Vanavond in de ether Dl TELEVISIE RADIO fa. J. N. GEIJER de misdaad giovanni vent PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT ©eCöidaeSoti/ïci/nt „De toekomst van toen goed beeldgeen analyse KW 0 Meer vrijheid zonder remmen groot gevaar \T ANUIT een belangrijk deel van het bedrijfsleven wordt kracht gezet achter de actie om tot zulk een vrij loonbeleid te komen, dat werkgevers en werknemers het per bedrijfstak grotendeels voor het zeggen hebben. Sommige werkgevers zijn daar voor omdat ze ondanks de Bekerheid dat prijscontrole dan eerder scherper dan zwakker moet worden bij een vrijer loon beleid meer hoop hebben in him tekort aan arbeidskrachten te voorzien. De vakbeweging is thans mordicus vóór, omdat bij een vrijer loonbeleid er voor verschillende oategorieën werknemers wel eens meer uit de bus zou kunnen komen dan het resultaat van het sterk-gecoördineerd loonbeleid. Bovendien wensen de verschillende categorale vakbonden terwille van hun eigen bestaansrecht meer bewegingsvrijheid. In theorie heeft, bij de huidige situatie, iedereen gelijk. Wanneer er voor een redelijk minimumloon gezorgd wordt en de prijzen krij gen niet dezelfde vrijheid als de lonen, dan kan het sociaal-econo mische leven van Nederland in de goede koers blijven. De moeilijk heid is alleen, dat een wagen, die op de helling eenmaal aan 't rollen is gebracht, slechts als men over sterke remmen beschikt, weer tijdig tot stilstand kan worden gebracht. Zo dwingt de werkelijkheidszin te erkennen, dat de theorie onhaal baar is, volgens welke bij een vrijer loonbeleid de druk van sterke bedrijfstakken en onder nemingen op de zwakkere zo opge vangen zal kunnen worden, dat de sociale rust gehandhaafd en het prijspeil in rust blijft VERDER kan de vraag niet uitblijven, wat van een vrijere loonpolitiek die door haar remmen heen zou schieten, de gevolgen voor het overheidsbeleid zouden rijn. D« gevolgen toot de «om die de overheid moet uitkeren aan haar eigen personeel en de daar aan gekoppelde groepen zijn niet eene het ergst Daar de regering de algemene trend voor het over- I heidspersoneel in het oog moet I houden, ontkomen ook de over- heidslonen in zo'n situatie niet aan i een flinke sprong die het rijk honderden miljoenen kan kosten, J maar via de meeropbrengst van de fiscus is de compensatie groten deels verzekerd. Moeilijker ligt het voor de verschillende sociale uitkeringen. Ettelijke hiervan we denken dan bijvoorbeeld aan A.O.W., A.W.W., invaliditeitsuitkeringen zullen ook verder moeten stijgen en dat terwijl de meeste kassen nu reeds door een fors tekort gapen en premiever hogingen nu reeds onvermijdelijk schijnen. Waar de vakbeweging nu reeds ernstig bezwaar maakt, dat deze premieverhogingen voor een goed deel op de werknemers komen te drukken, zal de tendens om naar het middel van bijdragen uit de schatkist te grijpen, steeds sterker worden. Maar waar haalt minister Von deling het daarvoor benodigde geld vandaan? Of welke lasten zal hij durven en mogen verzwaren om voor extra-lasten een extra dekking te vinden? DEZER dagen heeft dr. Vonde ling. reeds vóór de algemene begrotingsdebatten, ernstig ge waarschuwd tegen stemmen die vinden dat de regering maar wat meer haar toevlucht tot het afslui ten van leningen moet nemen. De schatkistbewaarder vindt, dat dit de inflatie met open armen ontvangen is en uit de mond van een socialistisch bewindsman moet men die waarschuwing minstens even serieus nemen als ze zou klinken uit de mond van lieden als bijvoorbeeld een prof. Witte- veen of prof. Zijlstra. Maar niet alleen staatsleningen tenzij die de binnenlandse geld markt sterk zouden afromen gaan met het gevaar van inflatie gepaard. Hetzelfde geldt beslist voor een vrijer loonbeleid dat door zijn remmen zou heen schieten. F\AAROM kan de overheid er geen vrede mee hebben, wan neer in Stichting van de Arbeid of Sociaal-Economische Raad de partijen in het bedrijfsleven onder eikaars druk tot voorstellen komen die op langere termijn in strijd zijn met het algemeen welzijn en zelfs met hun eigen belangen. Bij een vrijer loonbeleid moeten de remmen gegarandeerd in orde rijn. Alternatieven ZOWDBH flag: of stoot zal minister ▼bedeling 7.1jn belastingplan voor 1966 In veilige haven kunnen br en gen. Da* valt tenminste af te lelden uit het summier schriftelijk Kamer verslag dat de eerste bijdrage der volks vertegenwoordiging ln de algemene financiële beschouwingen vormt. Een belangrijk deel van het verslag raakt fiscale raken: dr. Vondeling heeft daarbij een flinke portie huiswerk gekre gen. hij moet duidelijk maken dat door de Invoering van belaatlngspaarbrieven Inderdaad de doeleinden bereikt tullen worden die de minister voorspiegelt: daarnaast mag het departement van Financiën aan het rekenen slaan om de opbrengst vaet, te stellen van belasting verhogende maatregelen die Kamerleden naast of tegenover de plannen van de mil joenennota stellen! een en ander verder nauw to samenwerking met. de kosten van het levensonderhoud. Interessant wordt dew kwestie van alternatieven niet, als blijken zou dat hun opbrengst onder het door dr. Vondeling noodzakelijk geachte totaal blijft, Maar wanneer de baten voor de schatkist er niet minder op worden, ontstaat een boeiende situatie. Dan moet de Kamer kunnen kiezen tussen nog wat duurdere benzine of stookolie en duurdere textiel: tussen prijs verhoging voor wijn, bonbons, parfum of Juwelen en verhoging van de schoenprtjs. Het plezierigst, wordt voor dr. Vonde ling de situatie natuurlijk, als ieder groepje in de Kamer zijn eigen wensen heeft. Maar vindt een meerderheid een grootste gemene deler voor een alter natief. dan krijgt minister Vondeling het awaar. Vooral omdat de Kamer dan kan komen met amendementen waarvan in redelijkheid erkend zal moeten worden dat ze zinvol ztjn. Rhodesië: netelig probleem voor Britse regering RHODESI0 is voor Engeland een bui tengewoon netelig probleem. Het land is gelegen even boven de Unie van Zuid- AfWka en volgt ongeveer dezelfde politiek van suprematie van de blanke bevolking, hoewel die aanmerkelijk kleiner ln aantal is dan de Afrikaanse bevolking. De naam is ontleend aan Cecil Rhodes, welbekend uit de voorgeschiedenis van de Boeren oorlog. Vroeger heette het Zuld-Rhodesië en vormde samen met Noord -Rhode6ë en Nyes6aland de inmiddels overleden Rho- deslsche federatie. Noord-Rhodesië en Nyass&land hebben destijds al de on afhankelijkheid verkregen. Naar goed de mocratisch gebruik heeft de democrati sche meerderheid het daar voor het zeg gen. Rihodeadë wil nu ook onafhankelijk worden en daarom voert premier Ian Smith besprekingen in Londen, dat uit eindelijk over deze onafhankelijkheid be slissen moet. Ian Smith gaat van de stelling uit., dat de blanke mlndertieid in het land het belangrijkste ls en daar om alle macht in handen moet krijgen Engeland deelt deze opvatting niet, ook al omdat het daarmee in ernstig conflict zou komen met la! van gemenebestpart ners. Bovendien ls heulen met apartheid, ln welke vorm dan ook, momenteel iets. waarmee Engeland zich niet wil compro mitteren. De kwestie is evenwel, dat Ian Smith Eerste jubileum programma VARA m E veertigjarige VARA toonde gister- eisen stelt uit hoofde van een machts positie. Als Qigeland de onafhankelijk heid niet goedschiks wil geven, dan zal Rhodesië eenzijdig de onafhankelijkheid uitroepen. Wat dus zou neerkomen op een totale breuk met het Britse moeder land en ongetwijfeld op een Innige sa menwerking met het blanke Zuid-Afri- ka. De Afrikaanse meeixlerheid in Rho desië vreest deze ontwikkeling, uiteraaid. als de pe6t en de Afrikaanse leider Mojo eist dan ook van Engeland, dat dit des noods troepen gebruikt om een eenzijdige onafhankelijkheidsverklaring te voorko- Momenteel is de situatie zo. dat Lon den probeert om met compromisvoorstel len een eenzijdige verklaring te voorko men. Rhodesië zou onafhankelijkheid kunnen verkrijgen, maar er zouden voor waarden gemaakt moeten worden, dat de Afrikaanse meerderheid op den duur toch aan haar politieke trekken zou kunnen komen. Ian Smith voelt hier voorlopig nog niets voor. Hij redeneert: eerst on afhankelijkheid en dan zullen wij zelf wel kijken wat wij met de Afrikaanse meer derheid doen. De Afrikaanse leiders zullen er ook niet veel voor voelen, want zij zullen, niet eens ten onrechte, vrezen, dat als Ian Smith en de zijnen eenmaal de macht in handen hebben van de ver vulling van de voorwaarden weinig te recht zal kooien. igjarige VARA toonde glster- ond zijn eerste Jubileumprogram ma: „De toekomst van toen", een documentaire van drs. Emd.v Werner en Gerrit Schilder over de tijd tussen belde wereldoorlogen. De samenstel lers brachten er een ongekend rijke hoeveelheid historisch beeld- en ge luidsmateriaal In samen, dat goed geordend werd verwerkt en daardoor werd het gezicht van «leze documen taire bepaald: een uitnemend beeld van vele facetten van het leven In Nederland IN die tijd, maar geen scherpe analyse VAN die tijd. ANTENNE besloot een programma met Huub Martron te maken. Hij is al de wat oudere „Coming man" van het cabaret, die het in het verleden door louter ongeluk nooit verder bracht dan conferencier. Vanavond brengt de K.R.O.-t.v. veertig minuten lang een programma rond de nu veertigjarige Martron, gebaseerd op zijn „deux mains show". I Nederland I, 20.50). nauwelijks Met alle waardering voor hot gebodene voelden we dit toch als een gemis. Uiteraard zat de bedoeling voor om de toekomstverwachtingen, zoals die met name ln SDAP-kringen destijds leefden, te schetsen. En dót is er, helaas, niet goed uitgekomen. De twee culminatiepunten. Troelstra's „vergis sing" in 1918 en het Plan van de Art**! uit d. dertiger Jaren. werden Dfl m hoofdzonden wél geïllustreerd, behandeld. De „vergissing" immers is achteraf een zeer tragische gebleken omdat ze grote groepen van de Nederlanders lange tijd kopschuw heeft gemaakt voor elke samenwerking met de soda. listen en wellicht daardoor heeft gewerkt bij het afwijzen van „Plan". Overigens herinneren we ons J in de dertiger Jaren een korte film te hebben gezien die dit Plan van de t Arbeid toelichtte. Het zou interessant zijn geweest als déze film in dit pro- gramma was opgenomen, juist omdat er vele Ideeën in verwerkt waren die in de moderne economie gemeengoed zijn geworden. Misschien is er geen kopie meer voorhanden. In dat geval zou d^ VARA er goed aan doen een reconstructie te beproeven. .Danse Macabre'. thril- Ier ran Willy Cor sari leven van de rijke weduwe Verduyn (Rie Gllhuys) komt voor tijdig een einde. Inspecteur Lund (Frits Butzelaar» ziet zich voor de moeilijke taak geplaatst licht te brengen in deze moordraak, die vele gemoederen bezig houdt. Wie is de na_ moordenaar? Wie komen er voor verdenking in aanmerking? Op al deze het vragen probeert deze t.v.-thriller een verhelderend antwoord te geven, ons i Medewerkers zijn onder anderen Liane Saalborn, Femke Boersma, Kitty Courbois, Willem Nijholt en John Koch. Regie: Luc van Gent. (Nederland I, 21.30). An niinAbrrwT11 schoonheid in de wetenschap, vastgelegd door de ue xvuiunruilll camera: de elektriciteit, die uit windkracht gemaakt wordt en datgene wat er in een wolk gebeurt. Uiterlijk gelijkt de molen „De Traanroeier" te Oudeschild op een gewone windmolen, maar binnengekomen ziet men dat het interieur geheel niet aan de erwachtingen beantwoordt. De molenstenen, de witbestoven graanzakken en dergelijke zijn verdwenen en hebben plaats gemaakt voor gietijzeren drijfwielen, schakelkasten en een generator, waarmee door de Eerder op de avond zagen we, in een wind elektriciteit wordt opgewekt. Vanavond is deze molen het middelpunt Haagse Andy Star debuteerd op Nederland II Duitse produktie, een t.v.-versie „De zeven hoofdzonden" van Bertold Brecht en Kurt WelU. Het bleek een J bijtende satire op de burgerlijke mo- raai waarin Brecht zijn Dredgroschen- oper-motlef, „Erst kommt das Fres- sen, dann erst der Moral", herhaalde. In dit werk wordt het zondebegrip i Gertons rubriek. (Nederland II, 21.45). Nederlandse Mozartdag met Erna Spoorenberg Ter gelegenheid van de Neder landse Mozartdag 1965 concer teert het Utrechts Stedelijk Orkest onder leiding van Paul Hupperts HUP met medewerking van Erna hekelend omgekeerd tot zonde ls alles Spoorenberg, sopraan. Uitgevoerd worden onder andere Haagse Symfonie, wat geen geld in het laatje brengt, Divertimento en Symfonie no. 39. In de pauze wordt het verhaal „De groene De befaamde Kurt Wilhelm tekende man" van Walter Haesaërt voorgedragen door Jos Simons. (Van onze radio- en t.v.-redactie) In het Roostei-programma van vanavond (AJV.R.O., tweede net), zal de vorige week 22 Jaar geworden Hagenaar Andv Star st)n televisiedebuut als vocalist maken. De uitzending begint om 20.01 uur. Na de recente opkomst op de platenmarkt van zijn eerste single (met No wedding to-day en I love yon more and "more eevery day) Is dit de tweede stap naar grotere bekendheid. Andv Star staat als Johannes Alfons Kettenls sinds 28 september 1943 in geschreven bij de burgerlijke stand in Den Haag. Hij bezocht het Aloyslus- college. Hij won een paar 6portprijzen voor deze uitzending. Hij leverde het knappe vakwerk dat van deze knappe vakman verwacht kon worden. Dat hij bij dit honen van „burgermoraal" niet terugschrok voor vrij grove effec ten zal wellicht sommige kijkers ge ïrriteerd hebben. We geloven daarom dat de VARA verstandiger zou hebben gehandeld als men dit programma nó „De toekomst van toen" geplaatst had. Geïrriteerde kijkere hadden dan hun knop kunnen omdraaien na een met Achter het Nieuws, quiz en docu mentaire welbestede t.v.-avond. Vg. Studie-opdrachten televisie DEN HAAG De minister van Cultuur, J Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft op voorstel van de commissie studie-opdrachten televisie opdracht verleend aan de heer dr. P. H. van Gorkum te Den Dolder tot het analy- J seren van de NCRV-kiJkerspost over de jaren 1951—1966; de heer dr. J. M. J L. Peters te Bussum tot het maken van een 6tudie over het onderweip „Toneel voor de. camera", handelende over het probleem televisietoneel: de heer Ed van der Elsken te Amsterdam tot het be- studeren van nieuwe opnametechnie- ken ln het buitenland: de heer J. H. J. J Tholens te Hilversum tot het bestuderen van televisieprogramma's over kunst in het buitenland en te dien einde aldaar de nodige studies te verrichten". De resultaten van bovenbedoelde studies zullen door de betrokkenen te zijner tijd worden neergelegd in een verslag J of een verhandeling. (Hilversum n. 20.05). j Hedenavond NEDERLAND I NTS: 19 00 Nws. 19.01 Klaas Vaak. 19.06 De verrekijker. Internationaal jeugdjournaal. 19.15 Van geweest tot gewest; KRO: 19.35 De Flintetones, tekenfilm; NTS: 20.00 ir Joum., KRO: 20.20 Brandpunt, 20-50 Showprogramma. 21.30 Dance Macabre (tv-thriller), 22.35 Conciliejoumaal BTS: 22.45 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws: AVRO: 20.01 Voor de tieners, 20.35 De schone heks. tv-fltai, 20.55 The Saint - De grote heler, tv-film: NTS: 2145 Populair wetenschapp. progr, 22.10 Journaal. Eva van Rijn (Femke Boersma) en inspecteur Lund (Frits Butzelaar) m een scene uit het t.v.-spel „Danse Macabre". (Nederland l, 81.30). 0.20 Dansmuziek, 1.05 «var. muziek. ENGELAND BBC (330 ml: 1935 Gev muziek 20.30 Klass. muziek. 24.15 Piai ENGELAND BBC (150q meter): 18 pi.. 18.32 Gti je. tiij won een paar 6portprijzen if. -rr -i..| is overigens geen familie van de MlIllSter VrOlllK Opent wielrenners Kettenls) en schitterde op "L 1 J j school fuifjes als zanger en gitarist. Het derde FadlOIiet Aangemoedigd door vrienden legde hij DEN HAAG (A.N.P.) De minister t zich meer stelling van een avondvullend program ma. Andy Star ging naar het Verre Oosten, waar hij met 6ucces optrad. Daar ook ontmoette hij manager Her man Batelaan. die hem deze zomer in de Nederlandse platenwereld lntrodu- Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk. mr. M. Vrolijk, zal maandag- morgen om 9 uur met een korte toe- spraak de uitzendingen vla het derde Nederlandse radionet openen. Na minis- ter Vrolijk zal de voorzitter van de Nederlandse Radio Unie. mr. A. B. J Roosjen. een korte inleiding uitspreken. Dood Turkse arbeider berecht ROERMOND (A.N.P.) De Roer- mondse rechtbank veroordeelde de ex- soldaat P. A, uit Venlo wegene het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel de dood ten gevolge hebbende, aan een jonge Turkse arbeider te Venlo, tot drie Jaar gevangenisstraf met aftrek. De rechtbank liet de tenlastelegging op het punt van moord vallen en sprak de verdachte daarvan vrij. De eis tegen A. luidde veertien dagen geleden: vier jaar met aftrek. De 26-jarige betonarbelder Van S., tegen wie eveneens vier jaar met aftrek was geëist, werd nu veroordeeld wegens openlijke geweldpleging tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek. De 24-jarige bouwvakker P. J., die een eis tegen zich acht maanden met aftrek Oud-verzet wil hoger pensioen AMSTERDAM (ANP) De gepensio neerde oud-verzetsstrijders hebben een telegram gezonden aan de minister van Binnenlandse Zaken, waarin zij hun verontrusting uitspreken over het lan ge uitblijven van de maatregelen ter verbetering van hun pensioenen. Zij dringen er bij de minister op aan, me de in verband met de huidige en nog komende prijsstijgingen, de wetsvoor stellen ter verhoging van deze pensioe nen zo spoedig mogelijk ln behandeling te nemen. A De oud-verzetstrijders hebben verder een brief gezonden aan de leden van de Tweede Kamer, waarin dringend wordt verzocht mede te werken opdat de bedoelde wetsvoorstellen inderdaad zo spoedig mogelijk in het parlement aan de orde komen. De voortgaande prijsstijgingen maken, aldus de brief, Vrijdag Vrijdag NTS: 10.45—11-35 Hedenavond HILVERSUM I (402 mtr) NCRV: 18.10 Promenade-orkest: modere mu ziek. 18.40 Voor Twintigers. 19.00 Nws, 19.10 Radiokrant, 19.30 Kooreang (gr 19.45 Praatje,. 19.50 Gram.. 20.10 Boeren en burgers in Buitenveen, hoorsp.. 20.30 Amusementsprogramma. 22.00 Romantische Russische piano muziek 22.15 Overdenking. 22.30 Nws, 22.40 Boekbespreking, 22.45 Kerkorgel concert. 23.15 Gram-, 23.30 Voordracht van gedichten en muziek. 23.55 Nws. HILVERSUM II (298 m) AVRO: 18;0O Nieuws, 18.15 Radiojournaal, 18.30 Orkestmuziek. 18.55 Voor de kinderen. 19 00 Gesproken brief. 19.05 Sportpro gramma. 19.30 Jeugd en ritme. 20.00 Nieuws. 20.05 Utrechts Sted. Orkest en zang: klass .muziek. 21.45 Kunstkro niek. 22.10 Electronisch orgelspel, 22.30 Nieuws, 22.40 Radiojournaal. 23.05 Stereo: Nieuwe gram.muz., 23.55 Nws. RADIO VERONICA (192 m): 18.00 Veronica's Jukebox, druk op de knop Verzoekplaten: 19.00 Beatle-Show: 19.15 Joost mag het weten: Hits van morgen en overmorgen; 20.00 Radio Sinar Sang Surya - Radio Rayodi Solo Radio Soerdje Djotie - Zonnestraal Radio: Een progr. uit de tropen: 22.00 Populaire muz 22.30 Tour de Chant: 23.00 Chiel Montagne heeft „honde- wacht; 1-00 Sluiting. HILVERSUM I (402 meter) KRO: 7 00 Nieuws. 7.10 't Levende woord, 7.15 Gram. en actualiteiten. 7 55 Overwe ging, 8.00 Nieuws, 8.10 Lichte gram., 8.40 Voor de huisvrouw, 9.35 Waterst-, 9 40 Schoolradio. 10.05 Voor de oudere luisteraars. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gr 12 00 Angelus. 12.03 Platennieuws. 12.27 Voor land- en tuinbouw, 12.30 Nieuws, 12.40 Actualiteiten of gram., 12..45 Praatje. 12.50 Wissewassen, licht programma. 13.10 Gram., 13.35 Voor de vrouw. 13.45 Gevar. muziekprogr-, 15.00 Schoolradio, 15.30 Voor de zieken» 16.30 Ldederenrecltal, 16.50 Gram-, 17.0 Voor de jeugd, 17.30, Gevarieerd muziekprogramma. BRUSSEL Nederland (324 Nieuw». If - Le chantei kroniek, 18.92 Gram.. I»".( Medley, 20.00 Klass muziek. 22.00 Nw Dick York als Darin, de gewone man in de t.v.serie ,yDe schone heks". (Nederland II, 80.30). 18 03 Voor HL teur de M< kroniek, 18.92 Gram., 19.<X Medlev, 20.00 Klass mi BRUSSEL Frans (4S4 i gram.pl.. 22.15 Jazzmuziek. NDR-WDR <309 m> 19.25 I 21.00 Chansons. 22.00 Kamercc Dansmuziek, 23.30 Amusemi HILVERSUM II (298 m) VARAt 7 00 Nieuws, ochtendgymn. 7 23 Gr., 8.00 Nieuws, 8.10 Gram., 9.00 Voor weg en waterweggebruikers: VPRO: 9.40 Morgenwijding; VARA: 10 00 School radio, 10.20 Romantische orkestwerken. J P 11.00 Nieuws, 11.02 Voor de vrouw, „D 11.40 Mod. pianomuziek, 12.00 Orkest muziek, 12 27 Voor land- en tuinbouw, 12.40 Orgelspel, 13.00 AVRO: Nieuws, 13.10 Radiojournaal, 13.30 Stereo: Mod. *f en semi-klass. liederen, 14.00 Carlllon- bespllng ,14.15 Gevarieerd progr., 15.35 Licht ensemble. VPRO: 16.00 Nieuw6 en praatje. Het dierenasyl. 16.15 Oude muziek, 16.45 Nieuwsdienst v. nieuws gierige kinderen, 16.49 Voor de Jeugd, 17-30 Stereo: Muzikale aanwinsten, 17.50 Actualiteiten. RADIO VERONICA (192 m): 7.00 Ook goeiemorgen. 9.00 Muziek terwijl u werkt, verzoekplatenprogr. voor de be- drijven ,10.00 Koffietijd met Tineke, 11.00 Kookpunt, huisvrouwenverzoek- programma. 12.00 Lunchmuziek. 14.00 Discjockey van de week. 16.30 De Polydorshow, 17.00 Tijd voor toppers, J 17.15 Platenpalet door, Joost, 17.30 The Teenbeatclub. BRUSSEL Nederlands (324 m)| 12.00 Nieuws. 12,03 Lichte muziek. 13,00 Nieuws, 13.20 Kamermuziek. 14.0o Nws 15.45 Lichte muziek. 16.00 Nieuwe. 16.09 Gevar muziek. 17.C -■ muziek. 17.30 Oost« Geen overheidssteun Schiphol-Eelde (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ministers Suurhoff van Verkeer en Waterstaat en Den Uyl van Economische Zaken voelen niet veel voor het geven van overheidssteun bij het eventueel opnieuw in dienst stel len van de binnenlandse luchtlijn schip holEelde. In het noorden stelt men pogingen in het werk deze lijn, die op 1 september gestaakt werd, te herstel len. De lijn heeft volgens de ministers weliswaar betekenis voor het noorden, maar men mag deze ook weer niet overschatten. ZQ antwoorden dit op vragen van het Tweede-Kamerlid de i heer Wilman* (PvdA). Geboorte aankondigingen BOTERMARKT 26 LEIDEN TEL. 20519 MONSTERBOEKEN TER INZAGE tijdje 1 te denken ogen. „Ik ben een slechte, zelfzuchtige vrouw", zei ze berouwvol. „HIJ had een dunne huid en ik heb hem te veel geplaagd. Ik wist dat hij geen uithou dingsvermogen had en hij niet sterk van gestel was. Het was verkeerd van me hem zoveel avonden per week mee te nemen om te gaan dansen. Ik zal hem iedere middag bloemen sturen", besloot kwamen tranen in haar boekhandelaar om die tunnel te ontwerpen. Die 1 kerel! Laten we maar hopen dat die moderne wonderbaarlijke medicijnen hem weer op de been zullen helpen". Sommige avonden schenen haar ge dachten af te dwalen naar allerlei vreemde onder werpen. Haar opmerkingen waren moeilijk te vol gen en vaak zweeg ze lange tijd, terwijl Giovanni zat te lezen. Op een avond, na een uur van stilzwij- In een handomdraai 1 23A56789 32 door howard shaw hij uit het ziekenhuis komt, zal ik hem vertroetelen gen vroeg ze plotseling: „Wist je. dat ik een bijna De restaurateur maakte zich zorgen te van zijn vriend, 's Middags zat hij in de grafkel der en probeerde zijn gedachten te concentreren op het ontcijferen van een Inscriptie die in de stenen graftombe gebeiteld was. Verschillende recente pu- blikaties van het instituut 1 waarvan hij lid geworden v een uur lang had hij op zwoegen. Zijn hoofd was er dwaalden af en telkens iAIKEIJE RL23005 Monster-opdracht voor Jan van Druten AMSTERDAM (ANP) De kunst schilder, glazenier en portretschilder Jan van Druten heeft opdracht gekregen een keramische versiering van 100 vlerkante meter te maken aan de zuidgevel van de lagere technische school te Alkmaar. Het ministerie van C.R.M. heeft zijn ont werp goedgekeurd.. de Etruskische taal 48, lagen naast hem. Al en enkel woord zitten genoegen niet bij. Zijn gedachten HS - --.er staarde hij afwezig de wandschilderingen zonder de betekenis I hiervan in zich op te nemen. I HIJ klom de ladder op naar de tunnel. Signora Pan- dolfi deed een dutje ln haar armstoel bij de etens- lift. Ze schrok wakker van zijn voetstappen, geeuw- de, wuifde hem een groet toe en graaide in een grote tot hij weer helemaal gezond is". Gedurende de afwezigheid van de boekhandelaar waren enkele veranderingen in de werkindeling no dig om een vlotte bediening in de trattoria te ver zekeren. Giovanni bleef in de eetzaal om zijn gasten te begroeten, hen naar hun plaats te geleiden, hun bestelling op te nemen en hen daarna te bedienen. Signora Pandolfi bediende als altijd de etenslift, warmde de schotels op die niet geheel naar haar ken! Ik moet .olwassen nicht heb"! Giovanni keek op van zijn boek. „Nee. Vertel me eens wat meer van haar". Er brandde een geheimzinnig licht in haar ogen. „Ik heb een lichtzinnig leven geleid", zei ze. „maar de ziekte van de bockhandelaar heeft mijn ogen voor do waarheid geopend. Ik ben altijd een egoïst geweest. Ik moet voortaan aan anderen gaan den- haar japon. Ze haalde een dik pak bank- I biljetten te voorschijn. „Ik had de kas geteld, voor ik onder zeil ging", zei ze. „De lunch, die we van middag opgediend hebben, heeft vijftigduizend lire opgebracht. Als we vanavond nog zestien honge rige monden aan tafel krijgen, komen we vandaag makkelijk op honderdtwintigduizend". Ze knorde den. tevreden. Giovanni vertelde haar van zijn bezoek •erving het servies van het INIRO- restaurant door dat van de trattoria en voegde zo nodig iets uit de inhoud van haar kruidenkastje aan en toe. Daarbij nam ze ook de ook de taak van de zieke boekhandelaar over en bracht de schotels en flessen door de tunnel naar Giovanni's keuken. Deze extra-aanspraak op haar krachten scheen haar niet bovenmatig te vermoeien. Ze sprankelde van energie en was zelfs laat in de avond nog klaar wakker. Vaak zat ze nog een tijdje met Giovanni in de halfdonkere eetzaal te babbelen nadat de laat ste gast vertrokken was. Soms proefden ze dan of ander probleem oplossen dat de hele wereld verbijstert! De mens leeft niet brood alleen! Deze wereld heeft behoefte aan mijn verbeeldingskracht, dat weet ik zeker! En ik mag de mensheid niet teleurstellen!" Drie avonden later zei ze: „Ik zal mijn nicht hier heen laten komen". Giovanni kauwde op zijn sigfra-r en overwoog de mo gelijke gevolgen van dit plan. „Stel je voor dat ze de tunnel ontdekt", merkte hij op. „Als ze de hele dag bij je ia. zal ze zich spoedig gaan afvragen, waar je Iedere dag met lunch- en dinertijd naar toe gaat. Waar wil je haar onderdak brengen?" „Bij mij natuurlijk!" antwoordde signora Pandolfi de betere INIRO-wIjnen. Gedurende hun eerste Jaar met grote waardigheid. „Tot nu toe is mijn leven samenwerking boekhandelaar. Haar smalle, gerimpelde gezicht me vijftig Jaar Jonger. De opwinding blijkt me goed betrok. „Arme kerel"» mompelde xe. Ze sat een t« doen. Het was toch een geweldig idee van de goede vrienden gewor- ongeregeld en zelfzuchtig geweest, maar dat gaat veranderen en ik zie in dat de juiste plaats voor dat meisje bij mij is. Ik heb haar al veel te lang ver waarloosd". „Maar hoe kunnen wij het bestaan van de tunnel voor haar verborgen houden?/' Jwordt vervolgd) Horizontaal: 1. georganis-erd overleg - politieke partij - bekende filmster 2. eerste vrouw ontkenning 3, deel van een Franse ontkenning - onderricht - voor zetsel 4. boerengrond - lof 5. lieveling (Eng 1 6. keukengerei telwoord 7. ten bedrage van - voordeel - Frans lidwoord 8. deel van de vinger - ho ningdrank. 9. gewicht - meisjesnaam deel van de bijbel. Vertikaal 1. gindse rustig 2. overmatig, on matig 3 aanhanger 5. omheinde speelplaats met extra attractie 7. een ïekere 8. tegels leggen 9. roofdier - e; 7. de - val - lt; een - koe: 9. 11 - esp - kr. Vert.'; 1. Arno - adel: 2. pijpkaneel: 3. ede: 5. losplaats; 7 paa; 8 vloer- vlok; 9. vest - eter. r Liturgische kalender VRIJDAG, 8 oktober: H. Brigltta met gedachtenis van de H.H. Sergius en gezellen. Wit. V.J Henk van Ulsen speelt maandag 11 ok tober voor de honderdste maal zijn solotoneel in „Dagboek van een gek" naar de novelle van Nicolaj Gogol. De voorstelling gaat in de Stadsschouw burg te Zwolle.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2