EUR. BEWEGING GEEFT ANTWOORD OP DE GAULEE Onlusten Aden met geweld neergeslagen Massale arrestaties in Natchez Btonchïlefien Veel spektakel bovenj R'damse luchthaven Russische industrie wordt gestroomlijnd FDP EN CSU ZIJN THANS EVEN STERK PAGINA 6 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 4 OKTOBER 1%1 MAA Na gisteren al 300 gearresteerd wegens testmarsen, liccft de I Mississippi) vandaag gelijke burger- NATCHEZ (LIPI) personen te hebber het houden van pr politie van Natchez weer 102 betogers vc rechten in hechtenis Charles Evens, secretaris van de na tionale associatie ter bevordering van de belangen van de kleurlingen, verklaarde dat de acties zullen worden voortgezet totdat de eisen van de negers worden in gewilligd. „We zullen van Natchez een nationaal symbool voor de strijders voor de burgerrechten maken", aldus Evens. Cubanen mogen naar de VS WASHINGTON (Reuter) President Johnson heeft in antwoord op de verkla ringen van premier Castro van Cuba ge zegd dat „ieder die in de V.S. zijn toe vlucht wil zoeken, die daar zal vinden". Zoals gemeld had Castro voorgesteld alle Cubanen die zich bij hun familie leden in de V.S. willen voegen, met in gang van 10 oktober te laten vertrekken. Johnson verklaarde bij de ondertekening van de wet op de immigratie: „Ik heb aan het ministerie van Buitenlandse Za ken. het ministerie van Justitie en het ministerie van Volksgezondheid instruc ties gegeven, alle nodige maatregelen te nemen om te verzekeren dat allen die op Cuba wonen en de vrijheid willen, op wettige wijze de V.S. kunnen binnen komen". Waarschuwing voor compromis van min. Spaak (Van onze correspondent CANNES De ernstige crisis in de Europese samenwerking die sinds de persconferentie van De Gaulle van 9 september voor niemand meer een ge heim Is, is voor de Europese bewegin gen in ongeveer zestien Europese lan den aanleiding geweest om in een bui tengewoon congres deze gevaren voor Europa onder hel oog te zien. Men moet daarom ook in dit congres dat verleden week te Cannes werd gehou den, een duidelijk antwoord op De Gaulle zien. De slotresolutie liegt er dan ook niet om: de Franse regering rdt flagrante schending van de ver dragen verweten en de overige regerin gen worden uitgenodigd in het licht dit gevaar de opkomende nationa listische tendensen te bestrijden en een ■cnschappelijk front ter bescher ming van di* gemeenschappen te vofr- De delegaties die in Cannes bij eenkwamen, bestonden uit parlementa riërs. publicisten, oud-ministers en Europese idealisten van zeer verschil lend pluimage. Er waren Turken en Spanjaarden. Ieren en Portugezen, conservatieven en socialisten, christen democraten en liberalen. De belang rijkste delegaties kwamen deze keer uit Frankrijk en Engeland. Niet toeval lig: de gehele Franse1 oppositie wilde van deze gelegenheid gebruik maken om aan Europa te vertellen waarvoor hun eigen Franse regering geen oor heeft. Zo hoorde men niet alleen de voorzitter van de internationale Euro-, pese beweging Maurice Faure, die te-l gelijk voorzitter is van de Franse ra-1 dicaal-socialisten, ook de demissionaire presidentskandidaat Gaston Deferre, burgemeester van Marseille en de nieuwe kandidaat voor het president-1 schap van Frankrijk Francois Mitter rand, men hoorde de oude non-confor mistische socialist André Philippe, de koele en zakelijke Pierre Uri, leider van het Atlantisch instituut en trouwe medewerker van Jean Monnet, die uit drukkelijk dezelfde mening was toege daan als zijn overige Franse landgeno ten die 't natuurlijk onder elkaar on eens waren. Allen waarschuwden voor de compromissen die de heer Spaak voorstelde omdat zij een concessie aan De Gaulle inhielden, namelijk de mi nisterraad zonder de Europese com missie wilden laten vergaderen, 'n ou de wens van De Gaulle teneinde de ge meenschappen op een lager niveau te drukken. Tegen deze Franse kleurrijke en im posante verdeeldheid schitterden de Duitsers door afwezigheid. De leidende Duitsers die waren aangekondigd kwa men niet. De Duitse socialisten hadden geen zin medelijden voor hun neder laag te incasseren, de CDU wilde De Gaulle niet iriteren. Daarentegen ver scheen een sterke Engelse delegatie, conservatieven en socialisten, die te genover het continent een merkwaardi ge eensgezindheid toonden. Twee rapporten werden aan het con gres voorgelegd: het ene behandelde 'n interne versterking van de Europese gemeenschappen. De rapporteur was de heer Leon Tindemans. secretaris-ge neraal van de christelijk sociale volks partij van België. De tweede rappor teur. oud-minister prof. Zijlstra. behan delde de interne relaties van de Euro pese gemeenschappen. Prof. Zijlstra nodigde de gemeenschappen en de EFTA-landen uit, zich reeds nu op een nauwer samengaan voor te bereiden en hij pleitte nadrukkelijk voor een stevig Atlantisch deelgenootschap. Beide I hoofdgedachten van prof. Zijlstra wer-j den in de slotzitting opgenomen. Tegelij- kertijd nodigde prof. Zijlstra de vijf landen uit ook zonder Frankrijk met 't werk van de gemeenschappen voort te j gaan. Margriet op doveninstituut DEN BOSCH (A.N.PPrinses Mar griet heeft zaterdag de feestelijke her denking van het 125-jarig bestaan van het doveninstituut in St.-Michielsgestel bijgewoond. In zijn welkomstwoord deelde mgr. M. A. P. J. Oomens. vicaris-generaal van het bisdom Den Bosch mede, dat de directeur van het instituut, mgr. drs. J. C. van Overbeek; die 25 jaar aan het in stituut is verbonden, is benoemd tot huis prelaat van Paus Paulus VI. Tevens werd het feestgeschenk aange boden: een fonds tot oplichting en in standhouding van een research-centrum voor het onderwijs aan dove kinderen, welk centrum nauw zal gaan samenwer ken met de r.-k. universiteit te Nijmegen. Tot vandaag is in het fonds reeds een bedrag van ruim 144.000.— gestort. De staatssecretaris voor Cultuur. Re creatie en Maatschappelijk Werk. de heer C. Egas. overhandigde zuster Jacobina. die 40 jaar aan het instituut werkzaam is en die thans de leiding heeft van het pension voor oud-leerlingen, de eremedaille in goud. verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Advertentie Hoestdronk in tabletvorm.95ct Dierenmishandeling Vier hulpeloze runderen, bestemd voor het slachthuis, worden aan hun horens door een hijskraan opgehesen. Dit gebeurde in de haven van Lagos (Nigeria). De foto werd door een Brits koopvaard|j- offleier vervaardigd. De internationale vereniging voor dierenbescherming heeft tegen deze dierenmishandeling geprotesteerd. Menigte trok plunderend door straten ADEN (UPI) De politie in Aden is er gisteren in geslaagd met geweld de toestand in de Britse kroonkolonie Aden meester te worden. De politie moest het opnemen tegen een menigte die plun derend en brandend door de straten van ..Crater Town" trok, waar Britse gezin nen wonen. Bij vuurgevechten werden twee personen gedood en vier ernstig gewond. Eerder op de dag was een bom ontploft in de nabijheid van een bushalte, een njan. een vrouw en een kind werden hierbij ernstig .gewond, terwijl enkele an dere kinderen lichte verwondingen op- I Britse troepen slaagden er voor de eerste maai in terroristen op heterdaad te betrappen. Na een achtervolging per auto werden vier terroristen ten noord oosten van Aden ingerekend. Een van de vier mannen had een'handgranaat naar de militairen geworpen, die echter zijn doel miste. De nieuwe golf van geweld daden brak uit nadat de autoriteiten een uitgaansverbod hadden ingetrokken. Groepen demonstranten begonnen hui zen in brand te stéken. auto's te ver nielen en te verbranden en winkels te plunderen. Zeker 500 personen werden door de politie onder voorlopige hechtenis ge plaatst. Volgens sommige berichten overwegen de Britse autoriteiten een massadepor tatie van de Hemeiten uit Aden, die ver antwoordelijk worden gehouden voor het aanstoken van de gewelddaden. AR-CHU-KVP in Hoorn op 1 lijst HOORN Op 15 oktober zal door de ledenvergadering worden beslist of de afdelingen Hoorn van de AR. CHU en KVP volgend jaar bij de gemeenteraads verkiezingen met een gemeenschappelijke lijst zullen uitkomen'en een gezamenlijke verkiezingscampagne zullen voeren. Advertentie lïyiiiUïË^i] helpen direct tegen brondend maagzuur Brezjnev lid van presidium MOSKOU (Tass-Reuter) In verband met de nieuwe plannen om de industrie in de Sovjet-Unie te stroomlijnen is de 60-jarige Lomako ontslagen als plaats vervangend premier en voorzitter van de machtige staatsplancommissie (Gosplan) De 47-jarige Dimitri Poljanski. die lid is van hel twaalf man tellende partijpresi- clium. is eerste vice-premier geworden en Nikolai Baibakov vice-premier en voor zitter van de staatsplancommissie. Beide kamers van de Opperste Sovjet, in gezamenlijke zitting bijeen, hebben za- terdagmoigen met algemene stemmen de wet aangenomen, waarbij de structuur van de industriële leiding gewijzigd wordt. Dit betekent onder meer de instelling van 28 nieuwe ministeries en de opheffing van de economische raden. Brezjnev, eerste secretaris van de partij, werd gekozen tot lid van het presidium van de Opperste Sowjet. Tót nu toe was hij alleen partijsecretaris. Zijn nieuwe staatsfunctie geeft hem een status die overeenkomt met die van de westelijke regeringsleiders. Men ziet in de benoeming van Brezjnev tot lid van het presidium van de Opper ste Sovjet een consolidatie .van zijn per soonlijke macht. Hiermee is ook een einde gemaakt aap de geruchten dat de ög-jprige Brezjnev van plan ïn. Pjotr Lomako. die ontslagen is als af te tre- India-Pakistan beschuldigen elkaar NEW DELHI (U.P.I.), India en Pakistan hebben elkaar opnieuw be schuldigd van wederzijdse schending van de wapenstilstand. Pakistan beweerde dat Indiërs Pakistaanse krijgsgevange premier en voorzitter van 'de staatsplan commissie. zal een van de nieuwe minis teries gaan leiden. Constantin Roednjev, die voorzittet van de staatscommissie voor wetenschappelijk onderzoek was en vice-, premier, heeft beide functies moeten op geven. Ook hij zal aan het hoofd komen te staan van een van de nieuwe ministe- Waals protest in kerk van Het Zoute BRUSSEL. A.N.P.In de Belgische badplaats Het Zoute hebben Franstalige Belgen gisteren opnieuw geprotesteerd tegen de uitsluitend in het Nederlands gehouden kerkdiensten. Een honderdtal Walen verliet op luid ruchtige wijze de Dominikanenkerk, toen de preek in het Nederlands begon. De open plaatsen werden direct door anderen ingenomen, waardoor de dienst opnieuw werd gestoord. Drie Franstalige Belgen werden door de politie aangehouden. Tot 1 september waren Franstalige pre ken in de Belgische kuststreek, die tot het Nederlandstalige gebied van België behoort, toegelaten met het oog op het vakantieseizoen. Voortzetting daarvan leidde de afgelopen weken tot protesten van Vlamingen, die daarin een schending zien van de taalwetten in België. Blinden als kaartlezers (Van onze correspondent) ZEIST Meer dan 50 auto's kruisten gisteren door de omgeving van Bunnik, Odijk, Langbroek en Werkhoven. De bestuurders reden in blindelings vertrouwen op de aanwijzingen die blinden gaven. Dezen, leerlingen van het blinden instituut Bartimeus. waren de kaartlezers. De route-aanwijzingen waren in brailleschrift gegeven. Deze bijzondere ontmoeting tussen blinden en zienden vindt zijn oorsprong in Amerika. Vorig jaar had Bartimeus de primeur van de braillepuzzelrit en dit keer bete kende de tocht in feite de start voor de viering van het 50-jarig bestaan van het instituut. Evenals vorig jaar stippelde de heer A. M. M. Schilten uit Voorburg de tocht uit. Badcel werd bijna dodencel ROTTERDAM (A.N.P.). Het hee maar weinig gescheeld'of de 53-jari metselaar J. K. Burgmans uit Jasmijnstraat in Rotterdam en z 1 esjarige kleinzoon zouden zaterda avond levend zijn verbrand in et badcel. die de metselaar op de zold van zijn woning aan het bouwen is. I ontstond namelijk een zeer kritie) situatie, toen een pan met mastiek, d in de badcel stond, vlam vatte, tweetal kon niet vluchten, omdat deur van de cel, die aan de binnenka geen knop had. was dichtgevallen. I metselaar, die het gevaar dat hen b dreigde onmiddellijk doorzag, hee aanvankelijk geprobeerd de vlammt met de handen te blussen. Hij hoeft echter dit bijzonder pijnlijke karwei ni lang vol te houden, want zijn echtgenot die toevallig was bovengekomen, k< hem uit de benarde posïfle bevrijde Het vuur breidde zich daarna snel u maar de inmiddels gewaarschuw brandweer kon de-vlammen blussen. I zolder was toen echter al geheel u: gebrand. De materiële schade was groo „Help" (Beatles) onderscheide met „Gouden Meeuw" RIO DE JANEIRO De twe< Beatlefilm „Help", die in den abije t< komst ook hier in première zal gaan, op het Internationale Filmfestival Rio de Janeiro, onderscheiden met „Gouden Meeuw" voor de beste film. Rosselini probeert het nu in Chili SANTIAGO (UJP.I.). De Italiaan: filmregisseur Roberto Rossellini zal Chili een film maken over het leve van de Spaanse ontdekkingsreiziger e! veroveraar van Chili, Pedro de Valdivi: De regisseur, die in Italië in al bijn twintig jaar geen belangwekkende fili meer heeft gemaakt, wordt volgen, maand in Chili verwacht. dodei India klaarde dat in Kasjmir vijftien „Pakis- taun.se infiltranten" waren gedood. Een regeringswoordvoerder in Rawal pindi (Pakistan) noemde de behande- j ling van Pakistaanse krijgsgevangenen j door de Indiërs een „flagrante schen ding van de conventie van Genève" en I wees eerop dat Pakistan meer Indiase i krijgsgevangenen vasthoudt dan India i aan Pakistani heeft, die allen hetzelfde j lot als de Pakistaanse krijgsgevange- I nen kunnen ondefgaan. In New Delhi zijn de Pakistaanse be schuldigingen ontkend. Pakistan werd ervan beschuldigd dorpen in Kasjmir en in de omgeving van Fazilka met ar tillerie te hebben bestookt. Parachutist viel ongelukkig ROTTERDAM de K A.F., de Red Ar- srde haven Zestienhoven bij Rotterdam een spectaculair vliegprogrumnta uit. De laag hangende bewolking hield de Britten niet af van hun gewaagde demonstraties, die menige ervaren vlieger op de grond de „tenen bij elkaar, deed knijpen". Perfect uitgevoerde loopings en rolls en een ver bazingwekkend laag vliegprogramtna waren het hoogtepunt van de Internatio nale vliegshow, die gehouden werd ln het kader van de lustrumviering van de Delftse vliegtuigbouwkundige studenten- I vereniging „Leonarda da Vinei". Na een reeks demonstraties met zweef-, sport- en zakenvllegtulgen. waar bij vooral de prestaties van de Piper Commanche. voorgevlogen door de Oos- terhoutse industrieel J. Thüring. opvielen, kwam het militaire spektakel aan de beurt. De luchtmacht demonstreerde met nieuwe Alouette-helikopters. Een vlieger van het Soesterbergse 325-Huntersqua- dron voerde een solo-stuntprogramma uit dat de kenners soms de haren te berge deed rijzen. De marine demonstreerde zijn kolossale Neptune en de „opvouw bare" Trackers. De KLM kwam er tussen met een DC-8 die eerst op geringe hoogte overvloog met een lage snelheid om daar na even laag een „speedrun" te maken. De Amerikaanse luchtmacht de monstreerde haar modernste gevechts vliegtuigen als de Voodoo's, Thunder- chlefs. de Super Sabres en Delta Daggers. De Nederlandse Starfighter paste goed in dit gezelschap. Een enorme Hercules van de Amerikaanse luchttransportdienst reed achteruit over de startbaan om daarna in een steile klim weer terug te vliegen naar Soesterberg. De R.A.F. werd. behalve door de Gnat-formatie, nog vertegenwoordigd door een Shackleton-patrouillevliegtuig e: een Hunter en een Victor atoombommen Rood-vvit-blauw Verrassend was de verschijning vai twee supersonische Mirage C.-straaljager! van de Franse luchtmacht De Mirage Volkswagen 1300 heeft winstpunten de Volkswagen 1800 kon ontstaan, dragen er belangrijk toe bij dat de bestuurder van deze wagen zieh niet nog i •erket gemak i dit Fouga Mlgisters van de Franse luchtmacht, het befaamde stuntteam „Patrouille de France", voerde een niet zo gewaagde maar wel uiterst perfecte for matieshow uit. daarbij rood-wit-blauwe rook uitbrakend. Het vliegprogrumma verliep geheel vol gens plan en bleek beter te zijn voorbe reid dan de gebrekkige organisatie op de grond. Tal van vooraanstaande militaire en burgerlijke autoriteiten die men „ver geten" had uit te nodigen, moesten zich te vreden stellen met een plaats achteraf. Ondanks de gepeperde toegangsprijzen waren er zeker 30.000 mensen naar de show komen kijken, terwijl duizenden toe keken vanaf de weghennen langs de luchthaven. Een der parachutisten heeft een weinig prettige herinering aan het feest over gehouden omdat de eerste parachute wei gerde en hij al te dicht bij de grond was gekomen om nog het volle profijt te hebben van de tweede. Hij kwam hard op de grond terecht, bleef bewusteloos liggen en werd met. een brancard ver voerd. Naderhand bleek dat overbrenging naar een ziekenhuis niet nodig was. wegen. De fellere mot< zorgt duidelijk voor w leratie, terwijl enkele detailveranderingen er iligl.eid l magie! Tussen het chassis van de 1200 en 1300 bestaan geen technische verschil len. De nieuwe vooras met wormrol- besturlng, stuurdemper, stabilisator en nieuwe schijfwielen vindt men op beide modellen terug, zodat ook de 1300 het voordeel biedt van onderhoud om de 10.000 km. Motorisch hestaan er evenwel verschillen. Doordat men de krukas van de 1500 in de 1300 heeft gemonteerd, is de slag groter gewor den bij een gelijk blijvende boring. De ;ere motor heeft nu een cilinderin houd van 1285 cc gekregen ln verge lijking met de 1192 cc uit de voorgaan de 1200 de Luxe. 't Aantal pk's ls van 14 tot 40 verhoogd. Dit draagt ertoe bij dat zowel acceleratie als topsnel heid zijn toegenomen. De topsnelheid, die in deze wagen tevens als kruis snelheid geldt, is opgevoerd tot 120 kilometer per uur. terwijl het nu mo gelijk is om vanuit stilstaande start na meer dan 14 seconden de 80 kilo meter per uur te bereiken. We hebben zelfs het vermoeden dat deze accele- ratietijd nog kan worden verkort, als de wagen goed is ingereden. De 1300 >ns ter beschikking stond had na melijk amper 1000 kilometer gereden. De verhoging van de acceleratie komt vooral in de derde versnelling tot uit drukking. Hierdoor kan men zowel in stadsverkeer als op de buitenwegen veel sneller passeren, hetgeen de vei ligheid ten goede kan komen. In het interieur zijn nog meer winst punten ten aanzien van de veiligheid aangebracht. De voorstoelen zijn nu beide vergrendeld, een derde defros- teropening zorgt ervoor dat de voor ruit veel sneller schoon is te „blazen", en te houden, wanneer de ruiten wil len beslaan: de dimsehakelaar wordt nu met de hand bediend, terwijl het donker getinte stuurwiel niet kan re flecteren. Op het stuurwiel is de halve claxonring weer teruggekeerd. Dit on derdeel vormt met de nieuwe vloerbe dekking de opvallendste vernieuwin gen in het interieur. Naast de hogere snelheden is er aan de rijeigenschappen van de VW 1300, ten opzichte van de vroegere 1200, De halve claxonring is Volkston yen teruggekeerd. interieur van de l.lOi niets veranderd, zodat de fervente VW-rijders met een gerust hart in het nieuwe produkt kunnen overstappen. Jammer vinden wij het echter dat een van de verbeteringen aan de 1300, de vergrendeling van de voorbanken, voor de bestuurder niet altijd even prettig is. Men moet zich namelijk in flinke bochten wringen om vanaf de bestuur derplaats de vergrendeling van de passagiersstoel te bereiken. Hierdoor kunnen passagiers, die van de achterbank gebruik moeten ma ken, onnodig lang buiten staan. Het was handiger geweest als men de vergrendeling van deze stoel zowel links als rechts had uitgevoerd. Hand in hand de opening van een nieuwe vleugel van e ior gebrekkige kindereti (het Mgr. Verriethu, op Curagao poseert de koningin hand in hand met twei kleine bewoners van het tehuis. Inmiddels is het koninklijk paar zaterdag ojl11 Aruba aangekomen. Onder meer werd een bezoek gebracht aan de Lago Oil Transportcompany, die met het oog op eventuele regen een overdekte entree laten maken voor 700 dollar. Maar het was droog, toen de koningin kw Moeilijkheden voor Erhard BONN In de heide na-verkiezingen die gisteren in de kieskringen Schivein- furt in Beieren en Obertaunus Hessen plaats hadden, heeft de liberale vrije de mocratische partij procentueel nog zoveel stemmen kunnen vergaren, dat zij in de op 19 september reeds gekozen Bondsdag toeh met 49 zetels is vertegenwoordigd. Overigèns werden de belde kieskringen veroverd door kandidaten der CSU in Schweinfurt en door CDU in Obertaunus. Het ging er voor de liberalen om ten minste het gemiddelde der stemmen te halen dat zij op 19 september konden ver garen (9,8 pet) In Obertaunus brachten zij het op 14.5. in Schweinfurt op precies 9,8 pet. Daardoor behoefden zij geen zetel af te staan aan de Beierse CSU. Nu is de FDP even sterk als de CSU, die ook 49 zetels heeft. Daardoor is helaas voor prof. Erhard - het probleem van het vice kanselierschap in de nieuwe regering opgelost. Zou namelijk de CSU een Bonds dagzetel meer hebben gehad, dan zou i Strauss-partij aanspraak hebben kunm maken op de post van vice-kanselier. di< nu wordt bekleed door dr. Erich Mende de voorzitter van de FDP. Naar men wi wil Franz Joseph Strauss dr. Mende dr. Mende Franz Joseph Strauss niet in de nieuwe regering hebben en Strauss za er t.eker nooit in toestemmen dat dr Mende vice-kanselier blijft. Het is er du voor de formateur prof. Erhard niet ge makkelijker op geworden. De enige oplos sing lijkt dat hij uit zijn eigen rij van CDU-ministers in het nieuwe kabinet e eentje met het vice-kanselic-rschap belast De formatiebesprekingen beginnen mor gen De onderhandelingscommissies van de CDU. CSU en FDP willen eèrste d« zakelijke en pas daarna de persoonlijk« vragen bespreken. Op 19 oktober komt d* nieuwe Bondsdag bijeen om de kanselier te kiezen. Prof. Erhard hoopt dan reed.' zijn nieuwe regering te hebben samenge steld. Dit houden vele politieke waarne mers voor uitermate onwaarschijnlijk,

Leidse Courant | 1965 | | pagina 6