beatrix en Llaus naar Hitzacker ontvouwen ZATERDAG EERSTE OFFICIËLE BEZOEK paus wil voor ta ti* vn ideaal beeld Vulkaaneiland nu bedekt met lava DUIZENDEN UIT DORPEN GEVLUCHT Derde deel Nederlanders maakt zich NIET DIK Gemeente schaft gouden boek aan Verslag aan concilie na afloop reis Drie maanden i of 1200 gulden voor provo s Beter weer in Italië Computer-specialist beroep van toekomst Man levend verbrand na auto-ongeluk Onjuist spoor moord Brit PARLEMENTSLID IN ALLERLEI BOCHTEN Meisje wurgt stiefvader in worsteling PAPENGRACHT 32 DIRECTEUR J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p. w. 0.83: p. mnd. 3.55; p. kwart, 10.70: franco per post 11.20. ADVERTENTIES: 20ctp. -m. Telefoontjes 1.75 KLACHTEN bezorging tel. 3.38 39 (17.30-19 00 u.) Donderdag 30 september 1065 De weersverwachting, medegedeeld door het KNMI. geldig van heden- tot morgenavond; ENIGE REGEN Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen Zwakke tot matige ver anderlijke wind. weinig verandering ln tem peratuur KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN TANAUAN (l PI) Moedige reddings ploegen zijn op het vulkaaneiland Taal geland maar hebben er niets anders ge vonden dan een rokende zee van laya. as en modder op de zuidkust waar eens drie dorpen met een bevolking van 1300 zielen stonden. De vulkaan, midden in het Taal meer op 56 km ten zuiden van Manilla gelegen, leek al meer dan een halve eeuw doud, maar kwam dinsdag tot eeil hCvIgé uitbarsting. De hele zuidelijke helft van het kleine eiland dat een oppervlakte had van 38 vierkante kilometer, werd bedekt met lava. Alle huizen, zelfs het station van de vulkanologische dienst, waren eronder be graven. Alle vegetatie was verschroeid. Uit de krater komen om de vijf of tien minu ten rookwolken en hete as. De reddingsploegen en de deskundigen konden niet dichter bij de vulkaan zelf komen dan tot ongeveer een 800 meter afstand wegens de verschroeiende hitte. Wegens het gevaar van een nieuwe erup tie zijn de dorpen rondom het meer op last van de autoriteiten ontruimd. De in woners en de duizenden vluchtelingen die er een toevlucht zochten, werden naar hoger terrein geëvacueerd. Meer dan drieduizend vluchtelingen verblijven thans in het vakantie-oord Tagaytay, op een duizend meter hoge bergrug gelegen Toeristen daar konden I vroeger genieten van een adembenemend panorama van de vulkaan, omringd door I het blauwe water van het Taalmeer thans modderbruin gekleurd. i Va» onze correspondent Jan Bouwer) HITZACKER Het stadjë Hltzacker aan de Elbe (3654 Inwoners), de geboorte plaats van de heer Claus von Amsberg. bereidt zich voor op het bezoek, dat zyn zoon a.s. zaterdag en zondag, samen met zyn verloofde prinses Beatrix, zal bren gen. Het paar bezoekt de moeeier van Von Amsberg. Het (Van onze correspondent Jan Dijkgraaf ROME. De Paus zal tijdens zijn bliksembezoek aan de Verenigde Naties niet minder dan elf toespraken en redevoeringen houden, te beginnen met een kort afscheid op het vliegveld van Rome, tot en met een toespraak tot de verzamelde concilievaders, op dinsdagmorgen in de Sint-Pieter, waarheen hij zich onmiddellijk vanaf dat vliegveld zal begeven. de stadje Hxtzacker bereidt het verloofde paar een feestelijke ontvangst. Advertentie (Advertentie) In parlementen, in de U.N.O. en in congressen wordt altijd veel werk van de stemming gemaakt. Met stemreglementen en stern- commissies en stembiljetten. Toch laat de stemming te wen sen over. Allicht! Niet de poli tiek, maar de dans is de konink lijke kunst. Hoe denkt u, dat vorstelijke verlovingen tot stand komen? Met stembriefjes en redevoeringen? Kom nou, de eerste ontmoeting en de vol maakte harmonie ontstaan op de dansvloer. De weg erheen is nu weer open: inschrijving bij dansschool Evert Castelein, Boerhaavelaan 13, Leiden. Tel. 52054. (Ouders, speciale groep voor u). ckocoladed/um/c Ewi verrukkeli|l- chocoladedrank mei Toih lesl'de dorst, is (ekkef lochlrg on eerbiedigt de slonke lijn! DEN HAAG (ANP) De Nederlandse stichting voor statistiek, die onlangs en onderzoek heeft ingesteld naar de jate waarin de Nederlander zyn ge acht controleert, heeft bevonden, dat en derde deel van ons volk actief of passief zijn gewicht handhaaft of aan lindering van het gewicht werkt. Gebleken is, dat de Nederlandse meis jes reeds voor hun 18e jaar op hun gewicht gaan letten. Deze interesse gewichtsbeperking neemt sterk bij personen boven de 25 jaar. Opmerkelijk is, dat een kwart van de jongeren tussen de 19 en 35 jaar zich reeds bewust beperkt- in het ge bruik van dikmakende voedingsmid delen met hoge calorische waarde. Jonge mensen voornamelijk meis- n vrouwen doen aan de slanke om dezelfde redenen als film- en. wegens het uiterlijk. Bij de oudere gewichtsbeperkers staat hun gezondheid voorop. (Van onze correspondent AMSTERDAM Amsterdams bur gemeester mr. G. van Hall heeft in de raadsvergadering medegedeeld, dat politie drastisch zal optreden bij nieu we provorellen. ..Omdat", aldus de burgemeester, ,,'n flink pak slaag niet heeft geholpen, zal de politie bij herhaling tot aanhouding overgaan op grond van artikel 186 van het wetboek van strafrecht (verbod tot samenscholing). Ik zou 't betreuren als de provo's doorgaan met hun acties, want een veroordeling maximaal drie maanden gevangenisstraf of 1200 gul den boete) zou hun toekomst nadelig kunnen beïnvloeden. Het is onaan vaardbaar dat de moeilijkheden zich week in week uit herhalen". Mr. Van Hall kenschetste de provo's als „jonge mensen die het interessant vinden om herrie te schoppen", (zie ook pag. 7). ROME (UPI) Het weer in Italië dat drie dagen lang zeer slecht is geweest met zware regens en stormen, die flinke schade hebben aangericht, is eindelijk verbeterd. In liet grootste deel van het land deed een warme herfstzon de doorweekte grond weer enigszins drogen Volgens de meteo rologische dienst zal het weer voorlopig goed blijven. In de Alpen zijn de meeste door sneeuw geblokkeerde wegen thans weer opengelegd voor het verkeer. is die bet hel AMSTERDAM. (ANP) D> ilanig in opmars, dal er vooi EEG-gebied '6.000 computerspecialisten nod /uilen zijn. In ons land is er voorlopig plaa voor 10.000 van deze specialisten. Dit beroep v: de toekomst kan men onder de knie krijgen m een opleiding in de bedrijven en vraagt een voo scholing van ulo of hbs. Bepaalde uitgcsproki I eigenschappen worden er niet voor verlangd. -/al men enigermate logisch moeten U Dit kon men gisteren vernemen op het Neder lands Instituut voor nijverheid en techniek te Amsterdam, toen daar door bemiddeling van de i IBM een computerzaal kon worden ingericht., een cxpositlegelegenheid voor jonge mensen met In teresse. Te zien is oa een centrale eenheid van de rekenmachine, die de' IBM in serie aanmaakt Door teksten en panelen worden de principes vat het tweetal lig rekenstelsel en van de voornaamsti functies van de computer verduidelijkt Verschillende computermaatschappijen leiden in eigen beheer computerdeskundigen op. Een IBM woordvoerder zei: ..Of onze samenleving erin za slagen op het juiste moment, en op de juiste wijze gebruik te maken van de mogelijkheden, die de computer oiedt, zal in belangrijke mate afhangen van het vermogen om mensen op te leiden in de computerkunde". Prof. Max Euwe wil op de middelbare scholen „computerkunde'ingevoerd hebben. ZEVENBERGEN (ANP) Op rijks weg 17 tussen Langeweg en Zevenber gen is de 28-jarige landbouwer W. van der Kieboom levend verbrand en de mede-inzittende van zijn auto. de 32- jarige gemeenteopzichter van Zevenber gen A. Jongeneel zo zwaar gewond, dat voor zijn leven Wordt gevreesd. De heer Van der Kieboom werd aan gereden door een achteropkomende vrachtwagen. De auto kwam hierdoor in de berm van de weg terecht, de heer Jongeneel werd uit de wagen geslingerd, doch de heer Van der Kieboom raakte bekneld achter het stuur en verbrand de levend toen de auto in brand vloog. De heer Van der Kieboom was gehuwd en vader van een kind. AMSTERDAM Tot ■ur heeft de politie In di ;eleefd de dader van Het slaohtofier had op de zijn verdwijning een afspraak Beiden leefden in onmin over een vor dering. die de regisseur op Oscar-films zou hebben. Tot tweemaal toe belde Ber keley op de avond van zijn verdwijning zijn werkgever op om de afspraak een uur uit te stellen Uiteindelijk kwam hij volgens De M. helemaal niet opdagen De M. is inmiddels weer vrijgelaten Het ondeizoek concentreert zich mo menteel. behalve op de homofiele ach tergrond van het slachtoffer, op het zeil doek, waarin het stoffelijk overschot zat verpakt, en op de straatsi het pakket, voordat het in het w werd gegooid, was verzwaard. Er is beroep op het publiek gedaan om te werken. De heer Koppejan: „We ki nen deze zaak slechts oplossen met hulp van Mps", veede programma van de Westduitse televisie zal met zyn rijdende studio Sehauvcnslcr met ceremoniemees ter Carlheinz Hollmann en zijn char mante assistente Karin von Faher zaterdag in Hitzacker zyn om een directe reportage van het bezoek uit te zenden. Prinses Beatrix en haar verloofde wor den zaterdag tegen vier uur 's middags j in Hitzacker verwacht. Zij zullen in een open Mercedes een rijtoer door de stad maken, en daarbij wel alle straten pas seren. Daarna zullen zij hun handteke ningen zetten in het spiksplinternieuwe gouden boek van de stad Hitzacker. dat speciaal voor deze gelegenheid is aange- Op het stadhuis van Hitzacker zullen de prinses en Claus von Amsberg aan de leden van de gemeenteraad worden voor gesteld Hitzacker heeft, na de verloving van de heer Von Amsberg met de Neder landse kroonprinses reeds een toeristen invasie mogen beleven In april, toen de verloving nog geen feit was .werd hot stadje door 351 toeristen bezocht. Onder hen bevond zich geen enkele buitenlan der Vandaag de dag zyn 20 buitenlan ders per dag ln Hitzacker geen zeldzaam heid meer. Het stadsbestuur heeft al 5000 prospec tussen in de Nederlandse taal laten diukken om reclame vcor Hitzacker te maken. Er bestaan plannen om een nieuwe Kuhrzaal te bouwen. Nederlandse souvenirsfabrikanten verkopen in Hitz acker al Delfts porselein, kokardes met de letters B en C erop. en Nederlandse klompen. Een jagermuziekkorps oefent vlijtig het Wilhelmus. Een autobusondememing in Hitzacker maakt reeds reclame voor tochten naar Nederland, ter gelegenheid van het hu welijk ran prinses Beatrix met Hitzackers beroemdste burger India-Pakistan weer op route k.L.M. DEN HAAG (ANP) De KLM zou met ingang van 30 september de vluch ten van en naar het verre Oosten, Ja pan en Australië weer volgens de nor male dienstregeling uitvoeren. Dit be tekent onder meer. dat in Karachi (Pa kistan) en New-Delhi en Calcutta (In dia) weer tussenlandingen worden ge- De paus zal de 20e algemene ring in het Frans toespreken. De grote redevoering voor de Verenigde Naties is het voornaamste doel van deze historische reis. terwijl de stille heilige mis in het Yankèe-stadion een geestelijk hoogtepunt vormt. Hiermee wordt be doeld. dat zowel het bezoek aan de VN. als de uit te spreken redevoering een onloochenbaar politiek karakter dragen, j namelijk een beroep op de mensheid. En om die reden gaan er over de inhoud van de redevoering voor de Ver- enigde Naties, de meest uiteenlopende I geruchten, hetgeen niemand kan verba-1 zen. die weet dat de paus aan dit docu- j ment. vele weken heeft gewerkt en ervan af heeft gezien zijn tekst te laten be- invloeden, door bijvoorbeeld de allerlaat ste dreigende ontwikkelingen in Azië De paus zou. zo vernamen wij. in zijn rede- i voering een groots ideaalbeeld willen I opbouwen, van wat een universele or ganisatie van alle naties en mogendhe den ter wereld dient te zijn. Hij zou kort herinneren aan de ooi-zaken van de mislukking van de volkenbond, hij zou boven alles de toekomst tot on derwerp gebruiken Hetgeen volledig overeenkomt met zijn aard en karakter. Alle naties Hij zou derhalve een krachtig pleidooi willen houden om zonder enige uitzon-1 dering alle mogendheden en naties ter j wereld te laten toetreden tot deze Ver- enigde Naties. Hij zou met klem waai-- j schuwen tegen welke aard van dlsorkni- 1 natie dan ook en hij zou al diegenen, j die nog tegenstand voeren tegen zulk i wereldomvattende organl- satie. met klem vragen am daarvan te i willen afzien, terwille van het zoveel ho gere goed van eenheid, althans binnen een enkel orgaan. Dit betekent natuurlek dat de paus tussen de regels door het toelaten van communistisch China op het oog zou hebben temeer omdat ingewijden we ien. dat de paus al sinds vele jaren de afwezigheid van deze grootste mogend heid ter wereld betreurt en ziet als een voortdurende bron van wrijvingen, van wrok en van toenemende aggressivitelt. Rechten Vervolgens zou de paus zeer be6list uit wijden over de rechten van de mens, en over de feestdag van St. Franclscus van Assisië. (door alle christenen en nlet- ohristenen om zijn naastenliefde, nede righeid en armoede zo hoog vereerd, en wiens feestdag door de paus Juist is uit gekozen voor zijn officiële bezoek aan de Verenigde Naties). En tenslotte zou de paus uitvoerig spreken over het snel toenemende wan-evenwicht tussen rijke en onbeschrijflijk arme landen en over de dure plicht van alle mensen ter we- Andere reizen Voor wat betreft zijn toespraak tot de concilievaders, onmiddellijk na zyn te rugkeer in Rome. zo vernemen wij het gerecht, dat hij. na een summier ver slag aan zyn „broeders in het episco paat" nog enkele andere reizen zou aan kondigen waaronder een bezoek aan Po len ln 1966 het. meeste wordt genoemd. Ook de Phillppijnen duiken weer op in de vei-waohtingen, alsmede enkele delen van Afrika en Zuid-Amerika. Hona treedt onder andere met d dat thans uitvoeringen geeft in Par\ 'i de Chinese Nationale Vergadering. Al i. s zich daar ook in allerlei bochten moet wr BRI SSEIEen 18-jarig Nederland». meisje heeft haar Algerijn*»* stiefvader loor wurging om het leven gebracht. Dit drama gebeurde te Anderlecht, 'n voorstad van Brussel. De 18-jarige Margriet H., geboren te Wagenlngen, woont daar met haar moe der, die na het overlijden van haur eer ste man hertrouwde met 'n Algerijnse mijnwerker. Uit dit tweede huwelijk werden nog drie kinderen geboren. De Algerijn. Sellami Milvoud. 46 jaar, was een nietsnut, die geregeld stomdronken i kwam en dan zijn vrouw en kinderen op barbaarse wijze mishan- ?lde. Gisternacht kwam hij weer thuis, toen iedereen reeds in bed lag. De man drong de slaapkamer van Margriet en de jongere kinderen binnen, met de ken nelijke bedoeling hen te tuchtigen en zich aan het meisje te vergrijpen. Zich wanhopig verwerend, heeft Margriet 'n nylon rond de hals van haar stiefvader getrokken. De man was te dronken om zich uit die wurging te bevrijden, HIJ viel dood neer. Het meisje heeft in het holle van de nacht zelf bij de politie het ver haal van het drama gedaan. De rech ter van instructie zal nu moeten onder zoeken. of de 18-jarige Margriet uit noodweer heeft gehandeld. Het meisje stond goed bekend. Men kende haar als ernstig en werkzaam, zeer gehecht aan haar moeder en aan de kinderen uit het tweede huwelijk. MAASTRICHT De heer L. P., ver dacht van mishandeling en vrijheidsbe roving van de 37-jarige serveerster mej. H. gepleegd in diens bungalow tc Grona- veld, is in vrijheid gesteld. P. bevond zich sinds verleden week vrijdag In pre ventieve hechtenis.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1