r Lijk Britse filmer gevond en OPNIEUW STELT MYSTERIEUZE MOORD POLITIE VOOR RAADSEL Zoeken in kringen van homofielen Fantasie misleidde dokters Berlijnse bisschop wil nieuwe opbouw van schema 13 Tekst korter en concreter Staatsgarantie hotelbouw verhoogd Schaking van verpleegster werd tenslotte noodlottig Russen moeten wel kopen in W.-Europa Buitenlandse arbeider niet zo misdadig LABOUR WIL HET NOG 'N JAAR UITHOLDEN WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA T ZWERVER GRATIS IN ZIEKENHUIS VERTROETELD ROTTERDAM (ANP) Voor de rechtbank In Rotterdam heeft de man terecht gestaan, die erin is geslaagd zich b\jna drieëneenhalve maand koste loos te laten verplegen in vier Neder landse ziekenhuizen. Omdat de man in kwestie verantwoordelijk ziekenhuis personeel via een boeiend, maar geheel verzonnen, verhaal overhaalde hem op feeds nlel zuster vertelde bijzonder duizelig te zijn geworden en erge hoofdpijn te heb ben. Een arts, die hem daarna onder zocht, liet hij weten, dat hjj die dag een auto-ongeluk had gekregen in Brussel. Hij had aanvankelijk niet de indruk ernstig gekwetst te zijn, maar dat werd anders toen hij zich op de terugreis naar zijn woonplaats Den Haag plotse- lag tot 2 maart tussen de Nijmeegse ziekenhulslakens. Tweede klas. Op 3 maart liet hij zich opnemen in het aca demisch ziekenhuis te Utrecht. Het ein de van B's avonturen naderde, toen hij zich kort na zijn vertrek uit Utrecht in het Itterson-ziekenhuis te Gouda meld de. Hij vertelde, dat hij de grote ope rettezanger Fritz Wunderlich was, die (Van onze correspondent) AMSTERDAM De Amsterdamse recherche is opnieuw geconfronteerd met een moordmysterie. De politie zoekt in de richting van een zedenmisdrijf. De 30-jarige Engelse filmregisseur Claude Berkeley, die na een week vermist te zjjn gisteren met ingeslagen schedel uit het Amsterdam-Rijnkanaal werd opgevist was namelijk zeer bekend in homofiele 11 kringen. Nog vier weken geleden werd hij door VATICAANSTAD (K.N.P.) J Mgr. Alfred Bengsch, aartsbisschop van Bcr- lyn, heeft vandaag bij de debatten over schema 13 voorgesteld liet stuk helemaal opnieuw op te bouwen. Hy.verklaarde de laatste dagen zoveel voor- en tegen standers te hebben beluisterd, dat het onmogelijk is met alle wensen en visies rekening te houden bij de uiteindeijke tekst van het schema, die de commissie zal moeten samenstellen. Hij meende dan ook dat het op de eerste plaats de taak van het concilie iis de normen voor de dialoog met de j wereld kort en helder uiteen te zet ten. De dialoog zelf achtte hij niet de Staak van het concilie. Deze moet op ver schillende terreinen in de Kerk in prak- tijk worden gebracht. Een verdere uit werking van de richtlijnen van het con cilie hierover zou de bisschoppensynode dan kunnen geven. Mgr. Bengsch stelde dan het volgende voor om de opbouw j van de tekst van schema 13 te ver- I beteren: j Op de eerste plaats moet erin staan, dat de Kerk terecht een gesprek met de wereld aangaat, de principen hier voor zijn reeds in het vierde hoofdstuk !van het nu voorliggende eerste deel ge noemd en moeten naar zijn mening naar het begin verplaatst worden. Vervolgens moet de inhoud van de eerste drie hoofd- stukken zeer kort worden samengevat. Mgr. Bengsch besloot zijn met aandacht gevolgde interventie met de dringende wens de tekst in te korten en nader te concretiseren. Hij verzocht de concilie- vaders, die zijn mening deelden, dat aan hem of het secretariaat-generaal van het concilie mede te dëlen. In kringen van het concilie acht men het voorstel van mgr. Bengsch een mogelijkheid om uit de huidige impasse te komen. Men wijst erop, dat met name bij het Duitse episcopaat vele bezwaren (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De sneUe ontwikkeling van het toerisme zou de indruk kunnen wekken, dat er geen belangrijke knel punten meer zijn. Minister Den Uyl heeft in zijn begroting echter betoogd, dat die knelpunten er bepaald nog wel zyn. Met name de logiesaeeommodatie schiet hier en daar tekort. De minister heeft dan ook een hele lijst beleidspunten ter be vordering van het toerisme. Drs. Den Uyl zal het subsidie van de toeristische infrastructuur verhogen van 6 tot 12 miljoen gulden. Het plafond van de staatsgarantie voor de hotelbouw is verhoogd van 10 miljoen tot 30 mil joen om financieringsulp voor uitbrei ding en verbetering van de logiesaeeom modatie ook in de toekomst mogelijk te maken. Bij de bepaling van dit bedrag is mede overwogen dat met name in en kele grote steden verschillende omvang rijke hotelprojecten in voorbereiding zijn. waarbij een beroep op de hotelkrediet- beschikking zal worden gedaan. Ook dient in sterkere mate rekening te worden gehouden met het verlenen van kredieten aan bungalowbedrijven. Voorts komt er een wet hygiëne kampeerplaat sen, waardoor algemene voorschriften ge geven zullen kunnen worden ten aanzien van de sanitaire uitrusting. Verder zal, terwille van de goede bedrijfsuitoefening, de totstandkoming van een specifiek vestigingsbesluit voor deze tak van bedrijf bevorderd worden. tegen het stuk bestaan, dat het signa tuur van Franse theologen draagt. De interventies op de concilievergade ring van dinsdag betroffen het eerste cleel van schema 13 en meer in het bij zonder artikel 19 daarvan, waarin over het atheïsme wordt gesproken. Mgr. Marty van Reims in Frankryk wilde deze passage uit het stuk lichten en aan hel secretariaat voor de ongelovigen overgéveit ter omwerking. Het secre tariaat zou er dan een aparte verklaring uit moeten samenstellen en aan het concilie voorleggen. Mgr. Rusnack van Toronto in Canada daarentegen vond dat men in dit schema niet uitgebreid genoeg over het athe- isme kon spreken. Daarbij mocht men dan vooral ook het communisme niet vergeten. Hij achtte het een schandaal als een concilie in de twintigst eeuw dat nalaat. Door in alle openbaarheid voor de gehele wereld de dwalingen en leu gens van het communisme aan de kaak te stellen en daarbij de leer van de Kerk duidelijk uiteen te zetten, is het concilie voor alle bisschoppen, priesters en ge lovigen, die in communistische gevan genschap zuchten, een waardevolle steun, zo zei de Canadese prelaat. Psycho-analyse Mgr. Mendez Arceo van Cuernavaca in Mexico pleitte ervoor dat het sche ma ook aandacht zou besteden aan de psycho-analyse. Het is weliswaar nog geen tot rijpheid gekomen wetenschap en zij brengt ook zekere gevaren met zich, maar toch kan het concilie er niet aan voorbij gaan, zo meende hij. Aan de bisschoppen op het concilie zijn reeds mededelingen gedaan over proef nemingen met diepte-psycho-analyse op monniken van een benedictijnerklooster te Cuernavaca. Dit betrof speciaal de godsdienstige gevoelens der proefperso nen. Volgens de mededelingen van de prior van bedoeld klooster van „Maria van de opstanding", pater Lemercier, werd hierbij gespeurd naar valse gevoe lens en gepoogd deze te zuiveren en al leen het waarachtige te doen overblij- Alleen respect De vaders zijn sinds lang niet meer zo in moeilijkheden geweest als nu bij schema 13 het geval is. Talrijke des kundigen en niet weinig waarnemers staan voor de vraag: „Is dit nu het begin van een dialoog, die de Kerk met de moderne wereld beginnen wil? Prof. Van Holk, waarnemer bij het concilie namens de internationale bond voor vrijzinnig christendom, zei: stel is geen begin van een dialoog, het is een zeer modern geformuleerde stel lingneming van de Katholieke Kerk. De niet-katholieken zullen er hoogstens met respect kennis van nemen en dan verder de bladzijde omslaan. Het stuk gaat bij de akten en wordt verder ver geten". Hetzelfde verklaarde in feite de aartsbisschop van Madrid, mgr. Mor- cillo. lid van het secretariaat van het concilie en lid van de coördinatiecom missie. Aanknopend aan de naam van dit schema 13 die tegenwoordig officieel luidt: herderlijke uitspraak zei hij: .die naam „uitspraak" is een uitvinding van het concilie van I-ateranen in 1215. maar wordt sinds Vaticanum 1 gebruikt als een theologische uitspraak. In die zin richt het stuk zich dus uitsluitend tot de katholieken. Want alleen hen heeft zulk een uitspraak waarde. Maar men wilde juist de dialoog met de wereld beginnen". Architect Hamdorff overleden LAREN (ANP) In de ouderdom van 75 jaar is gisteren te Laren plotse ling overleden de architect Wouter Hamdorff. De heer Hamdorff is ontwer per van vele landhuizen, die voorname lijk in het Gooi staan. Ook op ander ter rein heeft hij zijn sporen verdiend, o.a. door de bouw van de stuwdam in de Maas bij Hagestein en vele werken die hij voor de marine te Den Helder uit voerde. Ook was hij de bouwer van 't Singer Museum te Laren. Dit is de „Triumph Herald" van de Britse filmregisseur Claude Berkely, die vermoord is gevonden in het Amsterdam-Rijnkanaal. Bij deze auto begint het spoor, dat voorlopig weinig aanknopingspunten biedt. Regeringssteun voor vijf missieprojecten (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Van de 65 particulie- re aanvragen om regeringsby stand in ontwikkelingshulp heeft minister Bot er vijf goedgekeurd. Het zijn missieprojec ten in Afrika, op de Filippijnen en in Latijns-Amerika. De zestig overblij vende verzoeken van missie, zending en andere particuliere instituten zyn nog in 'Studie. Minister Bftttt denkt dat de meeste voor medefinanciering dooi regering in aanmerking kunnen komen. Gistermiddag tekenden minister Bot en mgr. L. van Heygen, de Nederland se bisschop van Doumè, in het Afrikaan se Kameroen, te Den Haag de eerste overeenkomst. Minister Bot zal binnen kort gelijke overeenkomsten tekenen voor missiehuishoudscholen, voor een technische lagere school, en voor een informatiecentrum met drukkerij alle in missiegebieden. Zes jaar geëist voor gifmoord op vijfjarige DEN BOSCH (ANP) De advocaat generaal bij het gerechtshof te Den Bosch, jhr. mr. Witsen-Elias, heeft zes jaar gevangenisstraf geëist met aftrek van voorarrest cn terbeschikkingstel ling van de regering tegen de 40-jarige vrouw W. B. van den H. uit Loon op Zand. Zij wordt ervan beschuldigd op 23 augustus 1964 haar vijfjarig neefje André Brabers om het leven te hebben gebracht door parathion in een glas limonade te mengen, toen hij op een verjaardagsfeest van een van haar kin deren aanwezig was. Met de moord op dit kind heeft de vrouw de moeder van het kind willen treffen, van wie zij naar zij zegt veel vernederingen en plagerijen heeft onder vonden. Geestelijk zwak begaafd zoals zij is hebben die jarenlange vernede ringen in haar een psychose opgewekt, die zich eerst heeft ontladen in een kleptomanie, waarvoor zij eens is ver oordeeld en onder toezicht van de reclas sering is gesteld. mankeerde, moest hij zich voor de Rot terdamse rechters verantwoorden voor oplichting, meermalen gepleegd. De officier achtte de oplichting bewe zen en eiste tegen de man, de 44-jari- ge F. O. B. zonder beroep en zonder vaste woon- of verblijfplaats, anderhalf jaar gevangenisstraf en onvoorwaarde lijk ter beschikking stelling van de rege ring. B. was in Duitsland, waar hij was geboren en in Nederland al een keer of zeven wegens oplichting veroordeeld. De psychiaters die hem in verband met zijn meest recente misdrijven on derzochten, waren tot de conclusie ge komen, dat B. in sterke mate vermin derd toerekeningsvatbaar moet worden geacht. De reis langs de vier Nederlandse zie kenhuizen begon op 28 december vorig jaar in Den Bosch. Op de avond van die dag liep hy daar het protestants ziekenhuis binnen, waar hjj een hoofd- ling niet goed voelde. De arts kon niets ernstigs constateren, maar vond x het gezien het verhaal van de patiënt toch maar beter hem te laten opnemen. Hij bleef er veertien dagen. HIJ had erop gestaan klasse te liggen, vermogend en goed verzekerd als hij was. Ook dat ge- Na zyn vertrek uit Den Bosch meld de B. zich diezelfde dag nog aan de poort van een ziekenhuis in Nijmegen. Artsen en verpleegsters kregen daar bijna hetzelfde verhaal te horen. Hij voor een optreden op weg was naar Limburg en tydens de reis in Duitsland een auto-ongeluk kreeg. Tijdens deze verpleging raakte hij verliefd op een 19-jarig verpleegstertje en zij op hem. Dit werd zijn val. Kort nadat hij met de verpleegster uit het ziekenhuis was verdwenen, diende de voogdes van het meisje een aanklacht tegen B. in wegens schaking. De politie greep hem korte tijd later In een hotel in Doorn. De rechtbank zal over twee weken uitspraak Chem ie-expositie de politie aangehouden wegens ontucht met een minderjarige Italiaan. Deze zaak, waarin toen proces-verbaal werd opgemaakt, moest nog voor de rechtbank komen. Voorts staat vast. dat Berkeley regelmatig contact zocht met hem onbe kende jongemannen, die met prostitutie hun brood verdienen. Met name houden deze zelfkantfiguren zich op rond het Centraal Station, waar ook de auto van Berkeley is gevonden. Hoewel de zaak nog andere aspecten heeft Berkeley had bijvoorbeeld ruzie met de directeur van Oscar-films, waar hij werkte, over een schuld van driedui zend gulden denkt de politie toch allereerst aan de mogelijkheid, dat de regisseur is gedood na een ruzie met een mannelijke prostitué. Enikele jaren geleden werd in Amster dam een soortgelijke moord gepleegd. Het onderzoek van de auto heeft uitge wezen. dat hq van binnen en van buiten grondig gereinigd is. De politie conclu deert hieruit, dat de dader zich van dit voertuig moet hebben bediend om het stoffelijk overschot te vervoeren. Momen teel is een legertje rechercheurs bezig met het verhoren van alle Amsterdamse homofielen, die als zondaig bij de politie j de vraag naar wat meer luxe is ge- bekend zijn. creëerd en de drang naar wat meer eco- Men is er zeer op gebrand, de zaak zo j nomische vrijheid. Het door premier snel mogelijk tot klaarheid te brengen. Kosygln Ingediende plan wil in beide omdat men een tweede moordmysterie I wensen tegemoetkomen. De Russische in een maand tijd de koffermoord industrie zal meer consumptiegoede- heeft geen enkel aank^olngspunt meer ren moeten gaan produceren, de liedrlj- schadelijk acht voor de reputatie ven krijgen een grotere vrijheid van i'an de politie. handelen. Aan de produktle van consumptiegoe deren zijn echter aanzienlijk meer moei lijkheden!. verb(jp4^n «jan aan het uit de Moskou gesloten MOSKOU (ANP) Eén van de ach tergronden van de bijeenkomst van het centraal comité van de communisti sche partij In de Sovjet-Unie zou men, zo zeggen kenners van de Russische sa menleving, kunnen noemen het pro bleem dat is geschapen door de wel vaart. Het Rusland van nu is goed ge voed en goed gekleed de vrouwen, vooral de jonge, wel beter dan de man tentoonstelling in Moskou, die gis teren haar poorten heeft gesloten bestond dan ook van de zijde van Russiche experts en inkoopfunctio narissen bijzonder veel belangstelling voor alles wat in de sfeer van de con sumptiegoederen lag en voor machines en apparatuur die bij de produktie van consumptiegoederen gebruikt kunnen worden. Dit gold ook voor wat Nederland op deze tentoonstelling liet zien. President Mikojan heeft gisteren een be zoek aan de Nederlandse inzending ge bracht. Er zijn de afgelopen dagen honderd- grond stampen van een basisindustrie. Het assortiment consumptiegoederen waaraan de Sovjet-Unie behoefte heeft loopt namelijk in de duizenden ar tikelen. Op de chimisch technische en het huisvestingsprobleem is;duizenden Russen door het Nederlandse erg nijpend meer. Waarmee dan paviljoen gekomen: mannen, vrouwen en kinderen. Alle standhouders hebben de ervaring hoe een of andere meneer j of mevrouw bij 'n stand bleef staan, 'n j paar algemene vragen stelde, een fol-1 dertje in ontvangst nam, verder drentel- j de eneen paar dagen later terug kwam, zich dan ontpoppend als tech-1 nicus of deskundige op een bepaald ge bied en een aantal vragen stellend die beslist wel ter zake waren. Na een paar dagen dan weer terugkerend met een chef pf «jen amjateriaar die een bepaal de onderhandelingstóvoegdheid had. Soms kwam er direct-een transactie uit, dikwijls een toezegging dat men nog wel eens op de zaak zou terugkomen. CLAUDE BERKELY Portugal houdt verkiezingen LISSABON, (U.P.I.). - Officieel is aan gekondigd dat op 7 november a.s. in Por tugal parlementsverkiezingen gehouden zullen worden. Een decreet, uitgegeven door president Admiraal Americo Thomaz en ondertekend d«»or premier Antonio de Oliviera Salazar. is gepubliceerd in de staatscourant. De regerende nationale unie is de enige legale politieke partij in Portugal, maar een sociaal-democratische groepering heeft in het begin van de afgelopen zomer bekend gemaakt van plan te zijn in de meeste kiesdistricten kandidaten te stel len. Waarnemers menen echter dat het onwaarschijnlijk is dat leden van de oppo sitie zetels zullen veroveren op die van de nationale unie. In Portugal mogen alleen gezinshoofden, belastingbetalers en men sen die kunnen lezen en schrijven hun stem uitbrengen Kredieten Deskundigen op het terrein van de Sovjet-economel geloven, dat men in veel gevallen inderdaad op de zaak zal terugkomen. Er is nu eenmaal een gro-! te vraag en Nederland verleent dikwijls! aantrekkelijke kredietvoorwaarden. Wat dat laatste betreft rijst ook de vraag of het nu wel nodig is zo soepel met kre dietverlening te zijn. kopen in het Wes- j ten is voor Rusland ondanks de be-1 perkte voorraad valuta nu eenmaal j een „moeten". Het is zelfs de vraag of! ITRECHT- (ANP) Het optreden men jn de handel met Rusiand niet ge- de buitenlanders hier geeft weinig n,st een beetje hard kan zijn. i tot klagen: justitiële deskundigen Qp het ogenblik beloopt de Neder- van mening dat de criminaliteit i iandse invoer uit Ruslantl het dubbele •emde werkkrachten kleiner ongeveer van de Nederlandse uitvoer naar de USSR. Dat geldt trouwens ook voor de Russische handel met de Bonds republiek en Engeland. In feite heeft Rusland zijn recente graanaankopen in Canada betaald met het valuta-over schot uit de handel op West-Europa. d is dan die van de Nederlanders zelf. De buitenlandse arbeiders hebben het hier over het algemeen naar hun zin. Gezien de omstandigheden gebeuren opvang en huisvesting van vreemde werkkrachten hier zo goed mogelijk. Ik heb begrip voor de klachten over te weinig sociale begeleiding van de vreemdelingen, maar anderzijds geloof ik, dat de meesten van hen zoveel moge lijk met rust gelaten willen worden. Al dus de staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid, dr. J. F. de Meyer, die onder meer is belast met de vraagstukken van arbeidsvoorziening, in het officiële orgaan van het Nederlands katholiek vakverbond „Ruimzicht". De staatssecretaris stelde dat de ani mo voor het aantrekken van buiten landse arbeiders nog steeds groot is. Als alle aanvragen zouden zijn inge wisseld, zouden er volgens hem nog tienduizend buitenlandse arbeiders r in ons land zijn dan nu het geval Op het ogenblik werken hier zestig duizend buitenlanders, onder wie 16.000 Spanjaarden, 7500 Italianen, 5000 Tur ken. 2200 Grieken. 2500 Marokkanen en 600 Portugezen. Vijf jaar geleden kocht Ralph Coaks, eigenaar ion een boerenbedrijf in Engeland, een klein, zwak paard, omdat zijn dertienjarige dochter Marion het zo graag wilde hebben. „Dat wordt niets met dat zwakke paardje", bromde vader Coaks. Vijf jaar na de „miskoop" werd Marion Coaks met Strollerwereldkam pioene springen. En vader wringt zich fervent amateurfotograaf als hij is - in allerlei bochten om dochter en paard op de plaat vast te leggen. Om programma te realiseren (Van onze corresponden LONDEN De Labourregi proheren het nog een parleme uit te houden om de rest van listlMche verkiezingsbeloften t« dit grot. een „universiteit diploma's die mer na het volgen va sou kunnen krijgen radio- en tclevisie- Over de conservatieven kon hij geen goed vertellen. Hij verweet hen bitter dat ze zijn plannen en inspanningen •ntair jaar j verkeerd uitlegden, dat ze rassenvoor- de socla- j oordelen exploiteerden, industriële wrij- kunnen ving veroorzaakten en opnieuw 'n klas- rilson wil1 seoorlog ontketenden. De libera en llg- 20 nemen, liever dun nleu-I l?en hem evenmin nauw aan het hart. verkiezingen t«> wagen om "Met hun mond praten ze druk over een meer doorslaggevende modernisering", aldus Wilson, „maar ake «Ie parlementaire ze- j "iet hun voeten stemmen ze tegen fls- krijgen. cale hervormingen, die Groot-Brlttan- jnië zo dringend nodig heeft Met zul- De premier heeft zijn strategie gis- ke mensen wil de socialistische premier teren onthuld aan het einde vnn een "iet samenwerken. geestdriftige toespraak van 75 minuten H'j verklaarde nadrukkelijk, dat de op het Laboureongres in Blackpool. Hetliberalen hem geen oalitiemogelljkhe- was een van de merkwaardigste rede-j den voorgesteld hadden. Labour zal dus voeringen uit Wilsons politieke carrië-1 alleen voortboeren. zelfs al blijft er re. De ondertoon was vaak venijnig enbinnenkort misschien maar een stem bitter, vooral aan het adres van «Ie con- meerderheid meer over in 't lagerhuis, servatieve oppositie. En als de socialisten daar dan zouden Wilson kan de conservatieven thans worden verslagen, zal hun premier niet blijkbaar nog minder luchten dun toen aarzelen om onmiddellijk algemene ver hij nog leider van de Labouroppositie kiezingen uit te roepen was. Ondanks de kleine socialistische meerderheid Is hij vastbesloten aan het bewind te blijven, tot zijn regering om de een of de andere reden in het parle ment gewipt wordt. Sommige raadge vers hebben Wilson spoedige algemene verkiezingen geadviseerd zolang de vooruitzichten er nog betrekkelijk gun stig uitzien voor Labour, maar de pre mier is het niet met hen eens. Aanvallen Hij heeft besloten „faze nr. 2" aan te vatten om gedurende de komende par- i li inentaire zittingstyd nog zoveel moge- I lijk socialistische programmapunten in werkeiykheid om te zetten. Er ls nu - veiligheidshalve helemaal geen sprake meer van nationalisering van de I staalbedrijven, maar wel van een grote technologische revolutie, een nieuwe campagne om de produktlvltelt te ver- Paus uitgenodigd naar Engeland ROME (UPI) - John Kardinaal Hec- man, aartsbisschop van Westminster heeft gisteren verklaard dat de Paus mo gelijk een bezoek zal brengen aan Enge- Hij verklaarde tijdens een diner to hopen dat de Paus in 1967 de inwijding katholieke kathedraal in Liverpool. „Hij zal in ieder geval worden uitgenodigd cn wij hopen dat hij zal komen. De heilige vader houdt bijzonder veel van Enge land", aldus de aartsbisschop.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7