Verrassende vondsten bij opgravingen in Istanboel Vlag op schoorsteen van gigantische vuilver brandingsinstallatie IDE LEIDSE COURANT" „KRAAKPERSWAGEN" MAAKT ZIJN ENTREE IN LEIDEN Jiri Ropek in Pieterskerk WOENSDAG 59 SEPTEMBER DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 In Leiden straks geen „vuiltje" meer aan de lucht fen gigantisch vuilverbrandingsproject verrijst aan de rand van Leilen, nabij de Haarlemmertrekvaart. Vanochtend wapperde daar de Idag op de 80 meter hoge schoorsteen, nadat mejuffrouw H. M. Zaidbergen van „Pers en voorlichting" van het Stadhuis door een microfoon vriendelijk had verzocht de vlag los te maken. Wanneer Lenen met agglomeraties 250.000 zielen zal tellen, dan nog zal deze vuiverbrandingsinstallatie, die een oppervlakte van circa 1,4 ha be- slajt, berekend zijn op de circa 250 kilo vuil, die iedere inwoner per jaa" „levert". Twee reusachtige, los van elkaar werkende ovens met eei roostersysteem zullen onder een hitte van 1200—1300° Celsius in stat zijn ieder 100 ton vuil per 24 uur te verbranden, waarvan de rofk door een schoorsteen verdwijnt en gecontroleerd wordt op zijn betanddelen en de slakken via een slakkengoot een uitweg zullen vilden. Een ideale oplossing dus voor een van de grootste problemen ir de randstad Holland: de vuilverbranding en haar konsekwenties vkw de volksgezondheid. Maar vijf man personeel "brig jaar werd op 15 april de eerste pai voor dit indrukwekkende inge- niaze gebouw geslagen. Thans is men reds zover gevorderd, dat ook de tech- niche installaties, die voor rekening va de fa L. van Roll uit Zilrich komen, ea eind op streek zijn. Een kijkje in ht 20 meter hoge gebouw werd van- ohtend de pers aangeboden en deze ylgde de weg van het vuil: van boven nar beneden. Het vuil, aangevoerd in ato's, wordt op een weegbrug gewo- gd en gaat in de voorstortloods. Zes enrme deuren geven toegang tot de vulnisbunker; deze deuren worden hy draulisch geopend. Het vuil wordt in eei grote, langwerpige kuip gestort, warin onderdruk is, zodat het nooit nar buiten kan waaien en alles zo scbon mogelijk blijft. Schoonheid is ooi hetgene waar de directeur van de geieentereiniging en ontsmettings- diast,- die de excursie door dit gebouw leibe, voor ijvert. „De mensen lachen erpi", zei hij, „maar ik laat het perso- nel in witte overalls werken. Dan moe- teizij wel netjes zijn". Overigens gaat hei proces van de vuilverbranding der- mee machinaal, dat er in dit hele ge- bow maar vijf man personeel nodig is. BENOEMINGEN LEIDSE UNIVERSITEIT Bij K. B. is DR. P. J. THUNG be noemd tot gewoon hoogleraar in d< faculteit der ge neeskunde om .on derwijs te geven in de betrekkin gen tussen natuur wetenschappen er geneeskunde. Dr. P. J. Thung flKflfl <1934<le Am- sterdqpi is ,-gebo-^ ren, studeerde me dicijnen te Gronin gen, later, na kndidaatsexamen, aan de Gemeente- Tke Universiteit van Amsterdam, j ij in 1953 het doctoraalexamen i: gneeskunde aflegde. In 1958 promo- V(?rde de nieuwbenoemde hoogleraar m% lof tot doctor in de geneeskunde op eei proefschrift getiteld: „Ovaria van oue muizen. Een vergelijkend geron- tolglsch onderzoek". Behalve z'n proef- schift heeft prof. Thung, die zich 't Ijzonder zal bezighouden met vraag- stulken op het gebied van de proble- majek van het medisch onderwijs, veel gepbliceerd in binnen- en buitenlandse vakladen. By K.B. is DR. P. V. D. BROEK, wetenschappelijk hoofdambtenaar by het Psychologisch Instituut te Leiden, benoemd tot gewoon lector in de faculteit der sociale weten schappen om onderwys te geven in de sclioolpsyeliologie. D. P. van den Broek, die in 1924 te Drlft is geboren, studeerde geneeskun- dé'aan de Leidse Universiteit. In 1949 wed hg bevorderd tot doctor in de ge- neekunde op een proefschrift, dat ge- wij^ was aan een parallel-test van de Rouchach-test. Dit betekende de eerste sucesvolle ijking van deze test voor Neórland. In 1952 .legde hij eveneens te meiden het doctoraalexamen in de psyftologie af. Behalve zijn proefschrift heel dr. Van den Broek zeer veel in vakladen gepubliceerd. DR. D. SUURMOND, wetenschap pelijk hoofdambtenaar A by de der matologie, is benoemd tot. gewoon lector in de faculteit der genees kunde, om onderwijs te geven ln de huid- en geslachtsziekten. DrD. Suurmond, die in 1926 te Am- stedam is geboren, studeerde medlcij- nei aan de Leidse Universiteit, alwaar hyi.n 1953 het artsexamen aflegde. Na zijn militaire dienst volgde hij de oplei- dinf tot dermatoloog te Den Haag. Dr. Surmond is in 1963 gepromoveerd op eer proefschrift gewijd aan de huidaan- doaingen van de vulva. Behalve zijn prefschrift heeft de nieuwbenoemde lecor enkele artikelen in buitenlandse vabladen gepubliceerd. K. en O. kennis kunnen film over de Nederlandse Antillen, een korte documentaire van Peter Creutz- berg en na de pauze van het optre den van het orkest „Los Antillanos' waarvan de leden afkomstig zijn vai Curagao. Dr. G. van Wengen, verbonden aan he' Ryksmuseum voor Volkenkunde heeft zowel de film als de muziek ingeleid. Hij gaf daarby een kort overzicht geografie en de economie der eilanden Saba, St. Eustatius en Sint Maarten „bo de winden" en z.g. A-B-C-eilanden Aruba, Bonaire en Curasao, de beneden windse van deze twee eilandengroepen in de Caraibische Zee. De film van Creutzberg gaf zover wij dat meenden te kunnen vast stellen een goed beeld van deze zon nige streken, een beeld ook van de moeilijkheden, maar ook van de daar le vende mens. Prachtige natuuropnamen wisselt hy af met pittoreske beelden uit het dagelijkse leven en van de industrie op Aruba en Curagao, welke eilanden zoals bekend, hun welvaart te danken hebben aan de olie-industrie, thans ook in steeds groeiende mate aan het toerisme. Het is bovendien in filmisch opzicht éen' goed werkstuk. Creutóberg hééft afgezien veel commentaar te le- naast het filmbeeld. Hij gebruikt ter illustratie alleen de achtergrondge luiden van land en volk zelf: het fluiten vogel, het balken van een ezel, het roepen van een arbeider, het gezang kinderen. De film behandelt het project van de zes eilanden als één gaaf geheel, het beeld vloeit storingsloos eiland naar het andere over, waardoor deze rolprent opvalt door de rust, die over een groot deel van dit gebied hangt. Dit totaalbeeld, nog ver sterkt door prachtige opnamen van de branding op de rustige kusten, die de overgangen van eiland naar eiland prachtig markeren, maakt de film tot een klein en kleurig juweel, dat tot titel draagt: „Oké, aki Antillas". lij onderscheiden besluiten van Cu- ratiren der Rijksuniversiteit te Lei- da zijn: Ievr. Drs. E. S. Alban-Troost, we- teschappelijk hoofdambtenaar in tij- dojke dienst bij de Farmacie, voor hel'tijdvak van 1 september 1965 tot 1 aptember 1966 wederom in deze funjtie benoemd; Rtvr. Mr. II. II. Bloembergen-v. d. Mo4 voor het tijdvak van 1 januari 196ftot 1 januari 1966 tot wetenschap- pelijc ambtenaar in tijdelijke dienst bij e faculteit der Rechtsgeleerdheid (criiinologie) benoemd; Mvr. T. A. Cohen-Matthijsen, arts, voolhet tijdvak van 1 september 1965 tot september 1966 tot wetenschap- pelk hoofdmedewerker in tijdelijke diest bij de Kindergeneeskunde be- Nèj. Drs. C. I. R. Glas, voor het tijd- vabvan 1 september 1965 tot 1 septem ber 1966 tot wetenschappelijk ambte- nar in tijdelijke dienst bij de Biblio- thek benoemd. Jrs. A. G. M. Gribnau, wetenschap- peijk ambtenaar in tijdelijke dienst bide Biochemie, voor het tijdvak van 1 ieptember 1965 tot 1 november 1966 wderom in deze functie benoemd; Isotopenbesturlng In de stortbunker bevindt zich geen raam. Dit is om te voorkomen, dat de kraandrijver boven in het gebouw, vals tegenlicht krijgt. De kraandrijver, die uiteraard geheel stofvry zit, bestuurt de kranen en het vuil eenmaal bij hem aangekomen wordt in trechters gestort, die volgens isotopenbesturing gaan. Onder de kranen zitten twee enorme schijnwerpers, zodat de kraan drijver toch licht genoeg heeft. Het vuil wordt geschud, komt in de oven terecht, die behalve een stalen wand van 5 mm dik, binnenin ook een gemetselde muur van een halve meter heeft en wordt voorgedroogd op een rooster. Vuil heeft de mogelijkheid (uiteraard minder dan bijv. anthraciet) om uit zichzelf te bran den. Daar is de installatie dan ook op gebouwd. Iedere kilo vuil bevat 1000 calorlëen en is het vuil eenmaal aange stoken en op temperatuur, dan behoeft daar niet meer naar omgekeken te wor den. Omdat het in het begin nog niet nodig zal zijn, de ovens 24 uur te laten werken, kan men het vuil laten smeulen en de oven binnen een kwartier door onderdruk weer in een ware hel veran deren. Het vuil in de oven zakt op con stant in beweging zijnde roosters naar beneden, todat het op het nabrandings- rooster terecht komt en de slakken ver dwijnen in de slakkengoot. In de slak kengoot staat water en er loopt ovei de grond een ketting, een soort rail, die er voor zorgt dat de slakken worden afgevoerd. Het gebouw bestaat o.m. uil een bunkergebouw, ovengebouw, een trappenhuis, de enorme schoorsteen er een magazijnruimte. In de nazomer var 1966 zal de installatie, na een proef- stookperiode in gebruik worden geno- En de stad Leiden zal een unieke vuilverbranding rijker zyn. LEZING VAN K. EN 0. DE NEDERLANDSE ANTILLEN IN BEELD EN MUZIEK de filmver toning met volksliedjes van Curagao, af gewisseld met een enkel Europees lied, zoals b.v. het zeer gevoelig gespeelde en gezongen welbekende „Coucouroucou, Pa loma". De meeste liedjes waren echter het papiament, het negerspaans, een enkele in Spaans of Portugees, omdat vele liederen, die op de Antillen worden gezongen, afkomstig zijn van Trinidad, Cuba, Venezuela, Mexico en andere Zuid-Amerikaanse gebieden. De liederen, beschaafd werden gebracht en gespeeld op gitaren, handtrom en ma lde z.g. sambabalen) bestonden uit spotliederen, liefdesliederen en sere nades, die door de leider van de groep steeds van een korte, somtyds zeer gees tige inleiding werden voorzien. Een der Nieuwe computer voor de Leidse Universiteit Het Centraal Re ken-Instituut van de Leidse univer siteit zal in de loop van het vol gend jaar de be schikking krijgen over een IBM 360, model 50 compu ter. De IBM 360/ 50 is een middel grote tot grote computer, die zal worden gebruikt voor al het reken werk aan de uni versiteit, alsmede de verwerking van administratieve gegevens. De machine is in staat ver scheidene berekeningen tegelykert Ijd uit te voeren. Teneinde de toegankelijkheid van de computer voor de verschillende over de stad verspreide universitaire instel lingen te vergroten, zullen experimen ten gedaan worden met de bediening op afstand. Dit is mogelijk door een schrijfmachine via een telefoonlijn rechtstreeks aan de computer te kop pelen. Voorlopig zullen twee van deze schrijfmachines worden opgesteld, één op de Sterrewacht en één 'op het Reken- Instituut zelf ten behoeve van studen- Deze kunnen dan zonder in de eigenlijke computerruimte te komen, probleempjes op de machine draaien, terwijl de computer tegelijkertyd aan andere problemen werkt. Indien deze experimenten gunstig verlopen, ligt het in de bedoeling deze bedieningsstations groot aantal laboratoria en in stituten op te stellen. in de groep ontpopte zich voorts als een zanger van formaat. Ook het optreden van de zang- en muziekgroep werd ingeleid door dr. Van Wengen. Het talryk opgekomen pu bliek, de grote foyer van ae Stadsgehoor zaal was bijkans geheel gevuld, toonde zyn waardering voor het gebodene meermalen met ovationeel applaus. Wpr. Collecte voor Margrietbracht bijna 4,5 mille op Het is wederom gebleken, dat het kleuterdagverbiyf „Margriet" een warm plaatsje inneemt in de harten van de Leidse bevolking. Bedroeg vorig jaar de opbrengst van de collecte 3.309.52, dit jaar schonk de Leidse bevolking in de collecteweek van 13 t.m. 18 september 1.1. niet minder dan ƒ4.441.73, dus ruim ƒ1.100.— meer! Bovendien gaven wederom een aan tal gemeentenaren zich als donateur op. Het bestuur is hierover zeer ver- beygd eq uiteraard de geiqeente zeer dankbaar. „MO 0 Y U YT" Buiten de verrassende schoonheid van zgn schilderwerken, wist Jan Steen in een paar penseelstreken ons heel wat te vertellen. Zo schilderde hij, in de tyd, dat men metselde aan het gebouw, waarin ontworpen en vervaardigd wordt, op de rood-witte vlag van een plezier jacht met vrolyke feestgangers een KAART een KOUS en een KAN met daarboven de woorden „Mooy Uyt", waarmede hij de aardige zegs wijze uitbeelde: Kaart, Kous en Kan maakt menig arm man, maar die het recht gebruik van deze drie ooit namen, behoefden nimmer zich voor enig mens te schamen. Na 300 jaar genieten wy nog steeds met volle teugen van het werk van deze vermaarde schilder. Nog meer kunt U nu iedere dag genieten van De Leidse Courant, die thans VERGROOT - VERNIEUWD - VERBETERD de mooiste en beste krant van Leiden en verre omgeving geworden is. In enkele weken werden door abonnees reeds honderden nieuwe abon nees aangebracht. Probeert U het ook eens; wellicht is er in uw familie of kennissenkring iemand, die nog niet op De Leidse Courant geabon neerd is. Wy honoreren uw aktiviteit met het unieke Leidse Courant speldje en HET JUBILEUMBLOK Ondergetekende: plaats: datuim: geeft als abonnee van De I Betaling zal geschieden per: week maand x kwartaal x Doorhalen wat niet wordt verlangd. Deze advertentie na invulling opzenden aan: BUREAU DE LEIDSE COURANT, afd. Abonnementen. Papengracht 32, Leiden. MAANDAC KRIJGT EERSTE WIJK ZIJN „GROFVUILBEURT" Maandag 4 oktober a.s. maakt de eerste door de gemeente Leiden voor haar Reinigingsdienst aangeschafte „kraakperswagen" zijn entree in de Leidse straten. De wagen (kosten rond 63.000) is door het gemeentebestuur gekocht om de Leidse bevolking regelmatig van grote stukken vuil en afdankertjes af te helpen. De eerste Leidenaars, die de „kraakperswagen" zien verschijnen zijn de bewoners van de buurt rond de Langegracht, de Houtmarkt, Korte en Nieuwe Mare. De stad is voor deze extra beurt ingedeeld in 32 wijken, met in iedere buurt 700 a 800 gezinnen. Het is de bedoeling, dat de wagen zeven keer per jaar elke wijk van het grof vuil af komt helpen. Daarnaast blijven de „surprisediensten" na St. Nicolaas en Kerstmis gehandhaafd. Van gemeentewege wordt op de be volking een beroep gedaan, zich te houden aan bepaalde regels. Zo kan er per keer maximaal een kwart ku bieke meter dat is ongeveer gelijk aan de inhoud van 7 normale vuilnis emmers aangeboden worden. Bo vendien moet het vuil goed gebun deld zijn. Een dwingende eis blijft, dat het vuil niet op straat gezet mag worden voordat de wagen in de straat ver schijnt en men de bel hoort. Op het nakomen van deze voorschriften zal nauwkeurig worden toegezien. Wanneer men zoveel grof vuil heeft, dat de beurt door de „kraakperswa gen" niet voldoende is, kan men altijd nog gebruik maken van de z.g. woens- dagrpgeling; een telefoontje aan de Reinigingsdienst, Noorderstraat 18 (tel. 31341) of een briefje is voldoende. Dienst krijgt het druk. De gemeentelijke Reinigings- en Ontsmettingsdienst krijgt het overi gens zeer druk met liet komende weekeinde. Het veemarktterrein moet schoongemaakt worden, de zaterdagse markt (die nu op vrijdag valt) moet vrijdagavond opgeruimd worden en in de nacht van zaterdag op zondag zal er met man en macht gewerkt moeten worden om de hele stad weer schoon te krijgen na de „uitspattingen" van het 3 oktoberfeest. Het personeel, dat zijn aandeel in het reinhouden van de LAATSTE ORGELCONCERT K. O. Het vijfde en laatste van de reeks orgelconcerten, welke deze zomer we derom door de Leidse Volksuniversiteit K. O. en het College van Kerk voogden van de Hervormde Gemeente Leiden werd georganiseerd, wordt verzorgd door de vermaarde organist van de St. Jacobikerk te Praag, Jiri Ropek. Na zijn middelbare schoolopleiding, studeerde Jiri Ropek (geboren in 1922 te Praag), bij de Tsjechische organist en pedagoog B. A. Wiedermann aan het Praagse Conservatorium en daar na bij dezelfde docent aan de Aca demie voor Muziek en Dramatische Kunst, aan welk instituut hij ook drie jaren als assistent heeft gewerkt bij de orgel-sectie. Onder Wiedermann ontwikkelde Ro pek een buitengewone techniek, een bijzondere intuïtie voor de uit te voe ren werken en een zeer fijngevoelige muzikaliteit. Deze kwaliteiten, ge paard aan een persoonlijke beschei denheid, worden hoog geroemd door muziek- en orgelkenners in vele lan den. Niet alleen het Praagse publiek stelt Ropek's orgelconcerten zeer op prijs, zijn optreden in Engeland, Frankrijk, België en sinds kort ook in Nederland, alsmede zijn grammofoon- opnamen (Bach's orgelsonates!) wor den unaniem bewonderd. GEWIJZIGD PROGRAMMA Rekening houdend met de dispositie van het orgel in de Pieterskerk heeft Jiri Ropek gemeend, zijn oorspron kelijk opgegeven programma te moe ten wijzigen. Het definitieve program ma, dat naast een oud-Boheemse compositie van Ccrnohorsky hoofd zakelijk werken van voorgangers en tijdgenoten van Bach bevat, luidt Bohuslav M. Cernohorsky - Toccata in C. gr. I. en Fuga in a kl. t.; Arnold Schlick - Koraal voorspel: „Maria zart von edler Art"; Johann Pachelbel - Twee koraalvoor spelen: a. „Wie schön leuchtet uns der Morgenstern"; b. „Vom Himmel Domenico Zipoli - Canzona in g. kl. t. Dietrich Buxtehude - a. Koraalvoor- spel: „In dulci jubilo"; b. Preludi um en Fuga in d kl. t.; John Stanley - Voluntary; Jan K. Kuchar - Fantasia in g kl. t.; Joh. Seb. Bach - Twee koraalvoorspe len: a. „Wer nur den lieben Gott lasst walten"; b. „Meine Seele er- hebet den Herren"; Johann Seb. Bach - Preludium en Fuga in D. gr. t, stad steeds volop levert, zal ook deze keer dit varkentje wel wassen. Een woord van lof vooraf is heus wel op zijn plaats. Bij elk gezin wordt een kaart be zorgd, waarop de dagen staan aange geven waarop de nieuwe „kraakpers wagen", die voor uw deur uw oud roest of afgedankt meubilair in een handomdraai kraakt en perst alsof het een propje papier was, bij u langs Verkeersmaatregelen Langebrug, Vrouwensteeg en Wassenaarse weg Op de Langebrug, gelegen tussen de Zonneveldstraat en het Rapenburg, doen zich als gevolg van de geringe rijbaanbreedte herhaaldelijk verkeers moeilijkheden voor. Het is naar de mening van B. en W. gewenst in deze situatie verbetering te brengen door op het gedeelte van deze weg, tussen het Rapenburg en perceel no. 105 (gelegen naast de dienstuitgang van de politiegarage), éénrichtingverkeer in te voeren, tegengesteld aan van de Breestraat. Beperking var éénrichtingverkeer voor het gedeelte van de Langebrug vanaf perceel 105 achten B. en W. noodzakelijk ter voor koming van tijdverlies bij het uit rukken van politie-, brandweer- E.H.D.-voertuigen. Het ligt in het voornemen om, dien de raad tot de voorgestelde maat regel besluit, voor het genoemde weg gedeelte tevens een wachtverbod vast te stellen aan de zijde der oneven huisnummers, zulks met intrekking van de thans ter plaatse geldende wachtverboden. Ook op het gedeelte van de Vrou wensteeg, gelegen tussen de Apothe- kersdijk en de Haarlemmerstraat, voor welk weggedeelte een geslotenverkla ring geldt voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen en alle wagens in de richting van de Haarlemmerstraat, laat de verkeerssituatie te wensen over. De vrij talrijke auto's, die door dit gedeelte van de steeg in de rich ting van de Apothekersdijk rijden, ver oorzaken herhaaldelijk gevaarlijke si tuaties, zowel in de steeg zelf als op de splitsingen met de Haarlemmer straat en de Apothekersdijk. Het college acht het daarom raad zaam dit weggedeelte ook in de rich ting van de Apothekersdijk gesloten te verklaren voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen. Voorts doen zich op de Wassenaar- seweg ter plaatse, waar het rijwiel pad wordt onderbroken door de oprit naar de hoofdingang van de Polikli nieken voor Inwendige Ziekten van 't Academisch Ziekenhuis, nogal eens verkeersmoeilijkheden voor. Voor een deel konden deze moeilijkheden wor den ondervangen door voor de oprit een wachtverbod vast te stellen. Daarnaast verdient het aanbeveling voor de twee doorgangen tussen de hoofdrijbaan en de oprit een zodanige regeling te treffen, dat de westelijke doorgang alleen gebruikt mag worden voor het inrijden, en de èostelijke doorgang alleen voor het uitrijden. Bij de westelijke doorgang zal dan tevens een gevaarsteken worden aan gebracht, waarop staat aangegeven, dat op de oprit rekening moet worden gehouden met rywielverkeer in beide richtingen. Wilt U iets weten We wilden nog even terugkomen op de vraag betreffende Lode van Gent We deelden mede, dat we geen informatie hem konden krijgen. Een vriende- ïyke abonnee heeft ons enige documen tatie toegestuurd, zodat we toch enigs zins de indertyd gestelde vraag kunnen beantwoorden. De heer van Gent houdt causerieën met films over vreemde landen en volkeren. Het adres Is: Lode van Gent, Von We berstraat 20 te Utrecht, tel. 030-31369. .OTTO: Kan ik hier ln Nederland mee spelen in de Duitse lotto- lotery en wel ke weg moet ik dan bewandelen, vraagt L. O. Antwoord: Het Is geoorloofd aan deze Lotto deel te nemen, ln zoverre, dat U Uw loten rechtstreeks uit Duitsland moet betrekken. Deze loten mogen n.l. niet door Nederlanders worden verkocht Wij kunnen U o.a. noemen het adres: H. Altheer, 4432 Gronau Postfach 2, Duitsland, of rechtstreeks by Nordwest Lotto, Nordrheln Westfalen. Miljoen gevraagd voor aardgasvoorzieningen Ten behoeve van de financiering van de overschakeling op aardgas in de periode van 1 juli 1965 tot en met 30 juni 1966 is het leningplafond voor de gemeente Leiden verhoogd met 5.000.000.- Hieraan werd de voor waarde verbonden, dat uiterlijk 15 september 1965 goedkeuring aan Ged. Staten der provincie Zuid-Holland zou zijn gevraagd op de besluiten tot het aangaan van de leningen, nodig om deze verhogingen te realiseren. Aan deze voorwaarde is voldaan door inzending van de besluiten van de raad van 23 augustus j.l. tot het aangaan van twee geldleningen, elk groot 3.000.000.- Om het volledige bedrag van 5.000.000.- te kunnen verwerken dient thans nog een aan vullend krediet te worden verleend van 1.000.000.- Mede in aanmerking genomen de regelmatige voortgang van de werk zaamheden bij de overschakeling op aardgas, welke de verwachting wet tigt, dat tegen 1 juli 1966 reeds rond 30.000 aansluitingen zullen zijn behan deld geven B. en W. de raad conform te besluiten in overweging. Voorstel B. en W.: Kerstbomenmarkt definitief op Schuttersveld In 1962 besloten B. en W. de kerst bomenmarkt, welke voorheen op de Apothekersdijk werd gehouden, bij wijze van proef te verplaatsen naar het bestrate gedeelte van het Schut tersveld, zulks omdat, door de invoet ring van eenrichtingverkeer op de Haarlemmerstraat, de verkeerssituatie op de als parallelweg fungerende Apo thekersdijk handhaving van de markt aldaar niet langer verantwoord maak te. Nadat het om verschillende rede nen gewenst bleek het proefkarakter ook in 1963 en 1964 te laten voort duren, kan thans worden gesteld, dat de proef is geslaagd. B. en W. stellen de raad daarom voor de verordening, houdende aan wijzing van de dagen, uren en plaat sen voor het houden van de verschil lende markten en van veilingen van fruit in dier voege te wijzigen, dat als plaats voor de kerstbomenmarkt thans definitief wordt aangewezen het be strate gedeelte van het Schuttersveld. SCHEEPSBERICHTEN Grote vaart: ACMAEA 28 sept. Akrotiri verwacht; ACTEON 1 okt. Co lombo verwacht; ALAMAK 27 sept. Z Napels/Genua; ALGORAB 27 sept. te Salvador; ALKES 27 sept. 60 ONO Tunis/Beiroeth; ALNITAK 24 sept. van Santos/Buenos Aires; ARCA 29 sept. Mukalla verwacht; CALAMA- RES 27 sept. van Southampton/Am sterdam; 28 sept. te Rotterdam; GA- ROET 28 sept. te Genua; HECTOR 28 sept. te Limassol; JAPARA 28 sept. van Antwerpen/Rotterdam; KLOOS- TERDIJK 26 sept. te New Orleans; KORATIA 27 sept. 1140 W Djakarta/ Sydney; KORENDIJK 27 sept. 270 O. Nantuehet/New York; LADON 25 sept. te Savannah; DMAINLLOYD 28 sept. te Noumea verwacht; MEDON 27 sept. 860 NO Paramaribo/Paramari bo; MEMNON 27 sept. 120 ZW Port an Prince/Curagao; MERWELLOYD 27 sept. 400 ZO Halifax/New York; NUSHABA 27 sept. 150 NNO Parama- ribo/Newpornews; OVERIJSEL 27 sept. te Shanghai; PARKHAVEN 25 sept. te Montevideo; PEPERKUST 27 sept. 30 OZO Kaap Palmas/Las Pal- mas; SARPEDON 27 sept. 440 ON Nassau/San Pedro; STEENKERK 27 sept. van Eastlondon/Port Elisabeth; TELAMON 27 sept. van Freeport/ Hamburg; ULYSSES 25 sept. van San Juan/San Pedro; VIDENA 27 sept. 400 Sydney/Balik Papan; WONOSARI 25 sept. van Port Pirie/Aden; WONO- SOBO 27 sept. te Suez. PROF. dr. KAMPMAN MELDT Kerk gevonden, ouder dan de Aya Sofia Naur prof. dr. A. A. Kampman, dl- ectenr van het Nederlands Instituut 'oor het Nabije Oosten in Leiden, dlrec- eur van het Nederlands Historisch Ar- ihaelogisch Instituut in Istanhoe en bui tengewoon hoogleraar aan de Universi teit in laatstgenoemde plaats, meedeelt, erd reeds in mei 1960 een vondst van larmeren fragmenten, waarvan twee met inscripties, te Sarachane gedaan. Deze plaats, gelegen ten westen van nieuwe stadhuis van Istanboel en ten zuiden van het aquaduct van keizer Va- lens, bracht aan het licht, dat weste- ran en gedeeltelijk onder de Atatur- boulevard zich de resten moesten bevin- van de kerk van de H. Polyeuktes die volgens historische gegevens is ge- bowd door prinses Anicla Juliana ln de jaren 524527. Doordat naast het stad huis de Ataturkboulevard een tunnel kruising zou krijgen, kon men in augus tus 1964 een aanvang met de opgravin gen maken, die in de zomer van 1965 werden voortgezet. BIJNA EVEN GROOT Daarby Is tot niet geringe verbazing der opgravers een kerk aan het licht gekomen, die ouder dan de Aye Sofya, slechts weinig minder in oppervlakte ls geweest. De opgravingen stonden onder auspiciën van het Archaeologische Mu seum te Istanboel en Dumbarton Oaks, met een Engels-Turks opgraversteam on der leiding van dr. M. Harrison en dr. N. Firatli. Het kerkgebouw is 62 meter lang, In clusief de narthex voorgalery51 me ter breed en wordt ln de lengte ver deeld door twee reusachtige funderin gen, die oost-west lopen, ter dikte van 7 en met een diepte van 7 meter., 17 me ter uit elkaar liggend. De funderingen scheiden het hoofdschip van de zijsche pen, zodat het middenschip een breedte heeft van 20 meter. Van de apsis is een rechthoekig fundament bewaard geble ven, ter breedte van 15 meter. De op gravers zyn van mening, hoewel het nog te vroeg ls een definitieve uitspraak te doen, dat de H. Polyeuktes een basilica met koepel moet zijn geweest, misschien van hetzelfde type als de Aya Sofya, met welker bouw in 532, na een grote brand, in opdracht van keizer Justinianus (527 -565) een aanvang werd gemaakt. Zulks zou betekenen, dat vijf jaren voor het begin van de bouw van de Aya So fya (527, eerste regeringsjaar van Jus tinianus) reeds een zeer grote koepel kerk te Constantlnopel aanwezig is ge weest. Heeft deze koepelkerk dan tot voorbeeld gestrekt aan de bouwers van de Aya Sofya, de befaamde architecten Anthemios van Tralies en Isodorus van Mileta, of zou men mogen veronder stellen, dat deze belden ook aan de H. Polyeuktes hebben gebouwd? RIJK TERREIN Het opgravingsterrein Is byzonder rgk aan, tot de kerk behoord hebbende ge- .sculptuurde fragmenten. Er werd e|ro kroonlijst met naantcyfers gevonden, als mede een boogconstructie met pauw- riguur. Het sculptuurwerk Is van voor- treffeiyke kwaliteit. Er werden ook ver scheidene fragmenten van sullen gevon den, die Ingelegd waren met een f|Jn afgewerkt patroon van groenig en goud kleurig glas en amethist. Fragmenten van mozaïekvloeren, van muurmozale- ken, van fresco's en gepolychromeerd muurvernls op marmer worden thans door de expeditie bestudeerd. Een bijzonder fraai gebeeldhouwd py- lerkaplteel, dat in 1964 werd ontdekt en dat zich in het archaeologische museum bevindt, is identiek aan de twee kapite len op de Piozzetta San Marco te Ve netië. Oorspronkelijk dacht men, dat deze kapitelen in 1258 uit Palestina wer den medegebracht, doch de huidige on derzoekingen hebben aangetoond, dat de kapitelen te Venetië gemaakt zyn te Sa rachane te Constantlnopel. Deze con clusie ls van zeer groot belang, omdat men daardoor de invloed van de Byzan tijnse sculptuur over het gehele ryk be ter kan bepalen. CERAMIEK Er zyn slechts weinig bouwkundige constructies uit de Turkse periode, die zich bevinden boven de H; Polyeuktes. Fraai vroeg-Turks aardewerk uit de Izniklndustrie uit de ,15de en 16de eeuw en Chinees aardewerk uit dezelfde pe riode laten zien, dat er In hel begin van de Turkse periode bewoning van dit stadsdeel heeft plaatsgevonden. Ook lo cale ceramiek uit dit periode werd door de opgravers aangetroffen. Het ligt ln de bedoeling, dat de op gravingen in de zomer van 1966 zullen worden voortgezet. Dan zal ook de tij- deiyke rybaan naast de Ataturkboulevard worden verwyderd en zullen de opgra vers tot de daaronder liggende gedeel ten van de H. Polyeuktes kunnen door dringen. De directeur van het Archaeologisch Museum, Necati Dolunay, en de leider van het opgravingsteam, dr. M. Harri son, hebben aan het einde van het sel- zoen-1965 de vondsten voor een aantal daartoe uitgenodigde vakgenoten, hoog leraren en instituutsdirecteuren tentoon gesteld. Ons land was waarbij vertegen woordigd door prof. dr. A. A. Kampman.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 5