Structuur van industrie met groter zorg vormen Vanavond in de ether Katechese via t.v. en radio j TELEVISIE de misdaad giovanni ventri PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1965 ANTENNE Bezorgdheid om automatisering D EGERINGSLEDEN zeggen buiten officiële stukken om hun mening wel eens eerlijker en in elk geval rondborstiger dan ze „in functie" schrijven en praten. Zo heeft staatssecretaris De Meijer in het N.K.V.-blad over de afremmende druk van de fiscus op het enthousiasme om over te werken een opmerking gespuid, die hij misschien wel in een kabi netszitting, maar nooit in een officieel stuk van Sociale Zaken zou kunnen loslaten. Nog interessanter was bij de zelfde gelegenheid de opmerking van dr. De Meijer over de even tuele gevolgen van het automati seringsproces in het Nederlandse bedrijfsleven: de staatssecretaris acht het niet denkbeeldig dat straks het tekort op de arbeids markt als gevolg van de automa tisering in dichtbevolkt Nederland omgezet zal worden in een be hoorlijk. om niet te zeggen onbe hoorlijk overschot. Hij vindt, dat bij bestudering van de toekomstige arbeidsmarkt politiek ook aan dit mogelijk ge vaar aandacht moet worden ge schonken. VOLKOMEN terecht; want een wet van Meden en Perzen is. dat een conjunctuur ook maar een bepaalde duur heeft. Weten schappelijk en praktisch heeft men wel resultaten geboekt op het terrein van de conjunctuurbeheer- sing, maar het maatschappelijk proces stelt de burger en dè expert altijd voor verrassingen. Bovendien leert de gang van zaken in Amerika, dat het auto matiseringsproces ook bij een gunstige conjunctuur tot moeilijk heden kan leiden. Staatssecretaris De Meijer maakt o.i. dan ook een juiste opmerking, als hij stelt dat de tegenwoordige economische spanning bepaalde grote proble men versluiert. De overheid die thans, onder druk van de behoeften van het bedrijfsleven, actief bevordert dan wel passief duldt, dat door over- werkpropaganda, arbeid van de gehuwde vrouw en immigrate van buitenlandse arbeidskrachten de spanning op de arbeidsmarkt be streden wordt, mag bij een en ander dan ook niet uit het oog verliezen, dat het getij eerlang en dan misschien zelfs wel in een snel tempo keren kan. Maar overheid en bedrijfsleven zullen ook nog gezamenlijk in een belangrijke sector op hun hoede moeten zijn: met name als het gaat om verdere verkorting van de arbeidsduur. HET kan straks noodzakelijk zijn om. teneinde de gevolgen van het automatiseringsproces in industrie en op" administratieve diensten te kunnen opvangen, door verkorting van de arbeidsduur nieuwe werkgelegenheid te schep pen. Maar deze reddingsboei zal on deugdelijk blijken, wanneer in deze jaren al het grootste deel om de arbeidstijd in te korten ver bruikt wordt. Om zinvol te blijven, bestaat er immers ook voor deze verkorting een maximum. Overheid en werkgevers hebben tot nog toe het streven naar arbeidstijdverkorting afgeremd om de produktie niet in gevaar te brengen. Het zou zeker de moeite waard zijn na te gaan of ze samen met de vakcentrales niet op die remmen moeten blijven staan om ruimte over te houden die als reserve dienst kan doen wanneer de automatisering op volle gang gekomen is. Niet terug naar de verkeersjungle IN sommige steden van de Westduitse bondsrepubliek gaat men op grote schaal zebra's, de beveiligde oversteek plaatsen voor voetgangers, afschaffen. De reden is. dat bedoelde zebra's voor het verkeer niet opvallend genoeg waren en daardoor de verkeersveiligheid ver minderden in plaats van deze te ver- Een zorgwekkende beslissing. Het kan natuurlijk, dat men in de Westduitse bondsrepubliek wat al te kwistig ia ge weest met het aanbrengen van de zebra's of dat men verschillende beveiligde over steekplaatsen heeft aangebracht op punten welke achteraf een slechte keuze blijkt te zijn geweest. Maar hoe dan ook. de voetganger wordt er slechter van, want de compensatie die de West duitse verkeersautoriteiten hem bieden, kunnen niet de indruk wegnemen, dat de voetganger weer teruggeduwd wordt in de richting van de verkeersjungle. Ook in Nederland zijn er klachten; sommige zebra's zijn ongelukkig aan gebracht, terwijl over het algemeen vooral bij slecht weer de oversteek plaatsen voor verkeersgebruikers die ter plaatse niet bekend zijn, te laat opval- Moeten we nu ook hier in Nederland het verwijderen van de zebra's be schouwen als het alternatief voor het bestaan van niet voldoende veilige over steekplaatsen We dachten dat het al ternatief eerder zou moeten zijn het verbeteren van de zebra's. Soms door ze wat minder dicht bij gevaarlijke hoeken aan te leggen, maar vooral door op grote schaal de zebra's extra door knipperlichten te beveiligen. Maar dan ook volgens landelijke en niet volgens plaatselijke normen. Want anders werkt men weer met een twee slachtig systeem en dat juist berokkent het verkeer grote gevaren. (Vervolg van de voorpagina) tiatie. Het ondernemend inkomen ligt vaak beneden een aanvaardbaar mini mum. Maatregelen zijn dan ook nodig. De minister verenigt zich in dit ver band met het advies, van de commissie ontwikkelingsfonds, dat aandrong op maatregelen voor ontwikkeling en sane ring. In de loop van 1966 zullen maat regelen tot uitvoering komen. Scheepsbouw Sprekende over verschillende be drijfstakken zegt de minister, dat de Nederlandse scheepsbouwindustrie zich ongunstig blijft ontwikkelen. In inter nationaal verband zullen er regelen moeten komen. De machine- en appa ratenbouw ondervindt een weerslag van de moeilijkheden in de scheepsbouw, maar orders voor de chemische en pe trochemische industrie vingen deze op. Textiel In de textiel doen de produktie van weefsels van kunstvezels en die van ta pijten het goed, maar de katoen- en wol industrie heeft het moeilijk, met name door sterke buitenlandse concurrentie. Moeilijkheden zijn ex- ook in Twen te en midden-Brabant, waar in de ka toen-, rayon-, linnen- en wolindustrie 't aantal werknemers sterk terugliep. De minister meent, dat invoeren met een marktverstorend karakter geweerd moeten worden, voorzover dit in het raam van de internationele verplichtin gen mogelijk is en indien de structu reel noodzakelijke aanpassingsmaatrege len hierdoor niet worden vertraagd. Hij staat derhalve geen politieke van „opoffering" van onze textielindustrie voor. Dat de textielindustrie zich inzet om haar positie te versterken blijkt o.m. uit de reeds enige tijd op gang zijnde activiteiten op het stuk van con- Opruiming zebra s in West-Duitsland DUSSELDORF (ANPl In Dussel- dorp worden de komende weken 355 van de 445 zebra-oversteekplaatsen ver wijderd. De 90 resterende zebrapaden worden voorzien van lichtgevende markeringen en waarschuwingsborden. Tot deze maatregel wordt overgegaan omdat gebleken is. dat het aantal onge vallen op zebrapaden de laatste jaren schrikbarend is gestegen. In plaats van de 355 te verwijderen zebrapaden komen nu 173 zogenoemde kanaliseringsstroken, aangegeven door pen onderbroken witte lijn op het weg dek. Deze oversteekplaatsen geven de voetganger echter geen voorrang. centratie en rationalisatie In vooral de katoenindustrie. Ook in de wolindustrie is de tendens tot concentratie aanwe zig. Deze activiteiten leiden onder meer een versnelde aanschaf van moder- arbeidsbesparende apparatuur, ge paard gaande met een specialisatie van de afzonderlijke bedrijven. Hierdoor zal de textielindustrie een steeds meer ka pitaalintensief karakter krijgen. De genoemde ontwikkelingen zullen het mo gelijk maken dat de textielindustrie een belangrijke plaats in de industriële structuur van ons land en met name van Twente en midden-Brabant blijft houden. Militaire produktie Van de 973 miljoen gulden, die ln '64 besteed werden aan materiëel voor zieningen voor de strijdkrachten kwam 681 miljoen gulden ten goede aan de Nederlandse industrie. In 1964 werd door de Nederlandse industrie boven dien tot een bedrag van 180 miljoen gul den aan buitenlandse militaire orders aangemeld. Voorts werden in 1964 voe dingsmiddelen tot een bedrag van 52 miljoen gulden aan buitenlandse strijd krachten geleverd. Boudewijn ook op postzegels zonder bril BRUSSEL (UPI> De Koninklijke Munt van België heeft de uitgave aange kondigd van nieuwe munten waarop ko ning Boudewijn zonder bril zal staan. Dit is het gevolg van het besluit dat de koning reeds eerder dit jaar genomen heeft contactlenzen in plaats van een bril te dragen. In hofkringen wordt ge zegd dat de koning zijn bril als een soort barrière tussen hem en zijn volk voelde. Zijn één jaar oudere zuster, de 38- jarige Josephine Charlotte, groothertogin van Luxemburg, heeft ook contactlenzen geprobeerd maar is toch bij de bril ge bleven. Zij draagt de contactlenzen alleen bij gala-gele. enheden omdat zij vindt dat een bril haar niet flatteert. Weer vrij Een gevangene, die het huis van bewaring in Londen onder be waking mocht verlaten om in het hu welijk te treden, koos het hazepad zodra hij het huwelijksregister had onderte kend. zijn bruid in tranen en de getui gen rnet stomheid geslagen achterlatend. De bewakers zetten de achtervolging in maar slaagden er niet ln de vrijheid minnende bruidegom, die vier jaar logies op staatskasten tegoed had. in de kraag 1 te vatten. Men houdt thans zijn bruid scherp ln het oog. MET de coördinatie tussen de twee t.v.-netten wae het gisteravond weer helemaal mis Zulks ten schade van de VPRO vrezen wij, die op „II" nioc9t contrasteren met een VARA- progranima waar de voorlaatste afle vering van „Belphégor" op prijkte. Omdat er geen synchroon breukpunt was zal dc eenakter „Hallo, is daar iemand?" op „II", behalve door de VPRO-voorzitter. waarschijnlijk alleen door een paar t.v.-critici gevolgd zijn. Wij waren daar ook bij, maar achteraf speet het ons dat we er de fantas tische ontwikkelingen rond het spook van het Louvre om moesten missen. Saroyans korte spel heeft bepaald wel allure en er zit een etuk kritiek in verwerkt op de menselijke gedachten- gang in het algemeen en op de dom heid in de zuidelijke staten der V.S. in het bijzonder. Maar de dramatische kansen zijn aan de magere kant en vragen dus extra-veel. vooral van de hoofdrolvertolker Als we het wel hebben speelde Kees Brusse deze rol een jaar of acht ge leden in een t.v.-opvoering Die moei lijke taak viel nu ten deel aan Man fred de Graaf die de gecompliceerd heid ervan niet aankon. De gevangene waar alles om draait moet een door levenswandel gerijpte levenswijsheid bezitten. Hij moet ten dode toe bang zijn voor eigen hachje en daarnaast een poëtische tederheid voelen voor het meisje dat hij plotseling leert kennen. Onder regie van Jack Dixon, die ook voor de houterige vertaling tekende, kwam Manfred de Graaf niet verder dan een jongensachtig karakter, dat nóch de dodelijke angst, nóch de on zelfzuchtige liefde waar maakte. Paula Petri kwam veel verder in haar ongecompliceerde tegenspel. Van „Liefdeslessen" op „I" hebben we het begin gemist. "Wat we zagen leek ons wel aantrekkelijk. Marijke Mer- ckens en Dick Rlenstra bleken voor hun taak het brengen van lichte lijk pikante tekstjes goed berekend. Nico Knapper zorgde voor charmante beelden. In „Tel uit je winst" ging de eerste kandidaat van dit seizoen met de duizendguldenprijs strijken. Achter het Nieuws was redelijk bij de tijd, maar het onderwerp dat we de laat ste dagen steeds verwachtten „Bou levard" bleef uit. Dick Houwaart heeft fer onlangs, in een NCRV'6e Attentie, nogal onbehouwen op Inge hakt. Omdat het eerste nummer van „Boulevard" nogal hakte op de VARA-actie voor „Het Koetshuis", zou een i-eactie van „Achter het Nieuws" meer voor de hand hebben gelegen. We wachten met spanning. Vg. „Bijbel voor allemaal" iÜüüfflfflilRfffii Modern plan van KRO (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM „De KRO acht het tot zijn taak om In de geloofsverkondi ging de nieuw verworven inzichten in breder en doordacht programmaplan via radio- en televisie-uitzendingen te steunen", aldus dr. G. J. Mulders S.J. leider van de afdeling godsdienstige uitzendingen bij de KRO-radio en-t.v. Met de komende uitzendingen van ka- thecheseprogramma's wil de KRO 'n bijdrage leveren tot en ook zelf deelne men aan een „regelmatig gesprek" tussen ouders, priesters, onderwij zers en kinderen. Via de moderne massamedia is het namelijk mogelijk om meer luisteraars te bereiken dan bij de normale prediking. Er is ge streefd naar een zo groot mogelijke mentale eenheid binnen de uitzendin gen voor t.v., microfoon of school- Uiteraard zal de vormgeving afzonderlijke groepen van kijkers, luisteraars of schooljeugd verschil len. Het worden geen populaire theo logische programma's, waarin vage antwoorden worden verstrekt op tal loze vragen van ouderen en jongeren. De Inhoud van deze geloofsoverdracht NTS: 22.45 Journaal, zal nauw samenhangen met zowel de i veranderde inzichten op het gebied Z John Lanting in de rol va de monoloog „De aap" Kaf ka. (Nederland I, £2.05). Hedenavond NEDERLAND I NTS: 19 00 Nieuws. 19 01 Klaas Vaak. 19.05 Filmpje over de bergbeklimmers; KRO: 19.35 Van onze sportredacteur; NTS: 20.00 Journaal; KRO: 20.20 Brandpunt. 20.45 Piste: Variétéprogamma, 21.25 Programma over de hulp aan dhr. vakbewegingen in de ontwikkelingslanden, 22.05 De aap. monoloog. 22-35 Concilie journaal het onderwijs als met dat godsdienstige beleving. Beiden gen weer niet los gezien worden heel de veranderde wereldbeleving. In het schoolradioprogramma eerste serie van acht voor het voortgezet onderwijs gesteld door drs. L. M. Thomas pr. De tweede reeks van acht uitzendin- gen, bestemd voor het lager onder- wijs en de eerste klassen van 't voort- J gezet onderwijs begint in januari en is van de hand van rector J. J. van Haaren. Voorts zal pastoor N. J M. Verdrik uit Utrecht iedere dinsdagavond om 22.15 uur, te beginnen op 5 oktober a.s., in antwoord op de schriftelijke reacties, kritiek, vragen en suggesties, pogen, zijn kathechese-uitzendingen een inhoud te geven, die tegemoet komt aan de levende vragen van deze tijd. Daarom verwacht hij graag veel opmerkingen uit de kring van luiste- nma is ae uitzendingen Donderdag rwijs samen- vmroT iMn t HILVERSUM Met Ingang van dins dag 12 oktober a.s. zal de KRO een tiental t.v.-programma's verzorgen, onder de titel „Bijbel voor alleman". Daarin spreekt pater Luc. Grollen- berg O.P. niet 'n groepje van aehf le ken over bepaalde passages in de bijbel. Er wordt van uitgegaan dat in de bijbel een grote verscheidenheid van uit drukkingsvormen uit een tijdperk van twaalf eeuwen ls bijeengebracht. Men zal eerst dienen te weten wat de schrijvers en verzamelaars van die oude teksten bezielde, alvorens men vermag in te zien wat hun boodschap kan zijn voor de christenen van deze tijd. In het licht van deze vooronder stellingen behandelt pater Grollenberg O.P. enige oude verhalen, 'n paar pro fetische en diddactlsche teksten en tenslotte fragmenten uit de Evange liën. De gehele serie ls reeds op beeldband vastgelegd. Om toch te kunnen In gaan op vragen en kritiek, ligt het in het voornemen om ln een tweetal ex tra-uitzendingen aandacht te besteden aan de binnengekomen reacties. Dank zij de medewerking van het IKOR en het Convent van Kerken is het moge lijk deze serie wekelijks op de dins dagavonden uit te zenden. Na deze reeks zal het r.-k. kerkgenootschap haar „geleende" zenduren aan het IKOR en Convent van Kerken terug- De KRO-televisie i met ingang van februari 1966 maan- J delijks in de vorm van een gespreks- groep onder leiding van pater J. Her- mans S.J. vragen van katholieken te behandelen en .de discussiestof zono- dig te ondersteunen door cumentaire. Gorilla vervangt Huckleberry Hound Dixie, de Yogi de t mm, keren niet meer op het scherm Z' ten,,;. De voorraad afleveringen van muzltk 23'0 deze serie, die reeds Jaren op de beeldbuis wordt vertoond, is uitgeput. Huckleberry Hound, Pixie muizen, Jinks de kater De NTS heeft een nieuwe serie aange kocht, waarin de tekenaars Hanna en Barbera. die ook de scheppers van de Flint8tones zijn, nieuwe figuren hun opwachting laten maken. Het zijn Magilla de gorilla, Punkin Puss, de kat, Mushmouse, de muis en Ricochet DRAADOMROEP Rabbit, de koning. uur)Muziek uit Maandagavond 4 oktober wordt om 19.35 uur op Nederland I de eerste af levering van „Magilla: gorilla" ver- Veen, 24.00—1.00 Gevarieerde platen. In een handomdraai 12.3 5 6 7 8 9 2 3 4 5 6 7 8 9 Nog steeds t.v.-opmars Op 1 september J.l. waren bij de Dienst Luister- en Kijkgelden 2013.235 televi- J sletoestellen aangegeven tegen 1.995.654 per 1 augustus j.l. (t/m 27 september 2.036.617)1 Er waren op 1 september 2.679.694 J geregistreerde radiotoestellen tegen 2.674.485 op 1 augustus j.l. Het. aantal aansluitingen op de draad- omroep bedroeg op 1 september 414.242 tegen 417.179 op 1 augustus j.l. Regen, Eniundzwa zw&nzig, Aellbraunes F Madchen. Ei wie gut. N' Jibt es auf der ganzen V is Pferd traurig sein Siindor Lakatos): Bei dt Schmerz Polka. Mariech MUhle. He.; Walzer. M Polka. ieder. Meine Rosia ist aus Egerlander); La farruca i guitarras. Patio de los Leo- nes jaixunes de Huelva. Rumba a la- Fiesta (Sabicas); MaJaguena, Yo vendo pueblo, Llanera^ (Lute Alberto del orbit (Orkest Duke Ellington)Wild man en Segue In C (Orkest Duke El lington en Orkest Count Basie). Eerste tan nieuwe serie Tel eac-cursussen Morgenmiddag Teleac met de i s les l de de huisvrouwen, „Kermis van textiel". Er wordt getracht de huisvrouw een beeld te geven van de behandeling, die de verschillende stoffen nodig hebben, terwijl men tevens laat zien, waar men bij het kopen op moet letten. De cursus kwam tot stand in samenwerking met het Instituut voor Landbouwhuishoudkundig Onderzoek te Wageningen, de Nationale Federatie voor Huishoudelijke en Gezins voorlichting, het Nederlands Verbond van Directies en Leerkrachten bij het Nijverheidsonderwijs en de Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten plattelande. De docente is mevrouw F. Tas-Callo. (Donderdagmiddag Nederland 1,15.15). .De 'lange weg', documentaire JJhTnkv over Latijns- Amerikaanse werknemer en filmende journalistenkoppel Jan Glissenaar en Peter Pennarts dit voorjaar Brazilië. Bolivia, Equador, Colombia en Mexico teneinde gegevens te verzamelen over de Zuidamerikaanse christelijke vakbeweging Hieruit ontstond de documen taire „De Lange Weg", die vanavond door de K.R.O.-t.v. wordt uitgezonden. De titel duidt op de lange weg, die de werknemer in die landen nog moet gaan, om een vrij en menswaardig bestaan te krijgën. De driekwart eeuw, die wij er in Europa over deden, is een te lange tijd voor Zuid-Amerika. Deze documentaire tracht een beeld te geven van de hedendaagse positie en de hulp, die deze mensen ontvangen. (Nederland I, 21.25). .De Aap', kritische monoloog van Franz Kafka Op verzoek van een col- lege hoogleraren zal een als mens levende aap verslag uitbrengen van zijn vroegere bestaan als aap. Hij is afkomstig van de Goudkust en vertelt hoe hij door een lid van J de jachtexpeditie werd neergeschoten, waardoor hij nu nog mank loopt. Spoedig bootste hij de mens na, leerde roken, drinken en zelfs spreken. De auteur Kafka tracht in deze monoloog een kritiek te leveren op het dresseren van dieren en op de mens zelf. De rol van de aap wordt vertolkt door John Lanting. Regie: Eric Vos en Luc van Gent. (Nederland I, 22.05). .De dode hoek', film over blinde coureur 20.00 Nieuws, dë AVRO: 20.01 Progr. over orgels, mode ïo 2 en rabbijnen; NTS: 20.30 Sten-en J kijken: AVRO: 21.00—22 15 De dode hoek, film. Door een ongeluk tijdens een wedstrijd heeft de coureur Paul Gregory zijn gezichtsvermogen verloren. Hoewel hij als com- ponist een succesvolle carrière heeft opgebouwd, vindt zijn vrouw een dergelijk huwelijk moeilijk en gaat een liefdesverhouding aan met een kunstschilder. Dit wordt voor Paul de grote crisis. De regie van deze routinefilm zonder veel hoogtepunten is van Lance Comfort. (Nederland II, 21.00). Militairen per radio op ,De stormbaan' NEDERLAND I NCRV: 14.30 Alles draait om moeder, tv-film; NTS: 15.15 tot 15.45 Teleac: Kennis van textiel, een cursus voor huisvrouwen. RADIO Hedenavond HILVERSUM I (402 mtr) NCRV: 18.00 Geestelijke liederen. 18-30 Het Spectrum: 18.45 Licht instrumentaal trio. 19.00 Nieuws. 19.10 Radiokrant. 19.30 Muziek van het Leger des Heils, 19.50 Wereldpanorama, 20.00 Mars muziek. 2015 Pé-Em-Té, gevarieerd programma voor de militairen, 21.25 Stereo: Londens symfonie-orkest Moderne liederenscyclus. 22.30 Nieuws, 22.40 Dagsluiting, 23.00 Stereo: Mod. liederencyclus (verv.). 23.55 Nieuws. Stereo: Kinderkoor, 19.20 Voor de kinderen. 19 30 Artistieke staalkaart. 2000 Nws. 20.05 Stereo: Licht orkest, 20.30 100 jaar socialisme, klankbeeld, 210 Liohte gram.. 21.30 Go-Ahead- Celtic Glasgow, reportage v.h. laatste kwratier. 21 45 Socialistisch commen- 22.00 Volksliedjes, 22.25 Sport 30 Nieuws, 22.40 Mod. muziek, 23.10 Jazzmagazine, 23.55 Nws. Vanuit het militaire tehuis in J Seedorf (Duitsland) brengt de N.C.R.V.-radio vanavond een quiz, waaraan meewerken Ilonka Biluska, het sextet Johnny Holshuizen, het Leedy Trio en Jos Ghusen. De leiding van de quiz met de veelzeggende naam „De stormbaan" heeft Johan Bodegraven. (Hilversum I, 20.15). .Die Gurrelieder' met als solisten Sylvia Fischer en John Lanigan „Die Gurrelieder" van Arnold Schön- J berg heeft 't door de geweldige af- metingen van het uitvoerend apparaat en door de lange tijdsduur nooit tot het standaard- repertoire gebracht. Naast de zes zangsolisten vraagt het werk namelijk om drie vierstemmige mannenkoren, een achtstemmig gemengd koor en een mammoetorkest. De opnamen voor de uitzending van vanavond zijn door de N.C.R.V. gemaakt in de Royal Festival Hall te Londen. Medewerkers Sylvia Fischer (sopraanh John Lanigan (tenor), het Goldsmiths Choral Union, de Harrow Choral Society en het Londens Symfonieorkest onder leiding van Norman del Mar. (Hilversum I, 21.25). BRUSSEL Nederlai 13.54 Gram. .19.00 'Nieuws. 19.40 'A mentsmuzlek. 20.00 Openbaar kuns 20.15 Operettemuziek 21.00 Klau 22.15 Jazz- NDR-WDR (309 m)19.30 Oude muziek. 22.00 Klass. muziek, 22.45 Lichte muziek, 23.00 idem. 0.20 Dansmuziek, 1.05 Gevar. RADIO VERONICA (192 m): 18.00 J Veronica's jukebox: gezellige muziek. 19.00 Joost, mag het wetenHot honderd USA; 20.00 Klass. verzoek- platenprogr,. 22.00 Populaire muziek. 22.30 Alle remmen los, door Jan Donderdag JUiele er is geen betere! VRAAG WASAUTOMATEN-PROSPECTUS NR. 15 BIJ MIELE. COUDSESINGtl 92. HILVERSUM I (402 meter) KRO: 7,00 Meditatie. 7.05 Gram.. 7-30 Nws. 7 40 Gram. en actualiteiten, 8 00 Overweging. 8.05 Gram 8 25 Concilie- joum.. 8.30 Nieuws. 8.40 v. d. huisvr.. 9-35 Waterst., 9.40 Schoolradio. 10.00 Gram., 11.00 Voor de zieken; VPRO: 11.45 Gram. 12.10 Leven op het land. gesprek. 12.27 Voor land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws, 12.40 Praatje. 13.15 Licht orkest, 13.45 v.d. vrouw; NCRV: 14.15 Gram.. 15.30 Klassieke liederen. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Gram.. 1700 Beiaardconcert 17.15 Gram. voor de tieners ,17.50 Sportrubriek. HILVERSUM II (298 mtrl AVRO: 7 00 Nieuws, 7.10 Ochtendgymn.. 7 20 Gram 8.00 Nieuws. 8.10 Gram., (om 8.25 de groenteman 8.45 Morgenwij ding. 8.55 Gram., 9.35 v. d. vrouw. 10.00 v d kleuters, 10.10 Arbeidsvitaminen, 12.00 Orkestmuziek. 12.27 Voor land en tuinbouw, 12.30 Dansorkest, 13.00 Nieuws, 13.10 Actualiteiten en gram., 13.30 Stereo: Klavecimbel: Nederland se kamermuEiek. 14.15 Praatje v. d. 14.30 Instrumentaal ensemble. 17.0 Minion. RADIO VERONICA (192 m): 7 00 *Ook goeiemorgen zegt Harm. Siezen. 9 00 Muziek terwijl u werkt, verzoek- platenprogramma voor de bedrijven. Paul Gregory (William Sylvester) in een scene uit de film „De dode hoek". (Nederland II, £1.00). 10.00 Koffietijd met Tineke. 11.00 Artiesten met een eigen stijl. 11.15 Verzoekpl programma v.d. huisvrouw, 1200 Lunchmuziek, 13-00 Gevar. progr.. 13.30 Van concertzaal tot jukebox, samenstelling Rob van Dijk, 14.30 muziek voor jong en oud. 16.00 Een speciaal progr. voor alle zieke vrien den van Veronica. 17.00 Gevarieerde muziek. 17.15 Teenertoptuneparade. 17.45 Platenpalet. BRUSSEL Nederlands (324 m): 12.00 Nws 12 03 Lichle muziek. 12 15 Gram.. 13 00' Nieuws 13.20 Kamermuziek. 14.00 en 15 00 Nieuws, 15.45 Lichte muziek. 16.00 Nieuws. 16,09 Kamermuziek. 16.30 Liederenrecital. 17.00 Nws. 17,15 Lichte muziek. 17.30 Volksmuziek, Horizontaal: 1. accumulatoren. 2. krantenjongen - familielid. 3. por. 4. hoofdstad van Denemarken - insckt. 5. Europeaan - inwoner van Estland. 6. slimheid - kist met open latwerk. 7. jongens- naam. 8. vreemde munt - ieder. 9. stad in België. Vertikaal: 1. rondhou' - gek - in orde. 2, kas houder. 3. algemene ontwikkeling - soort onderwijs - voegwoord. 4. mu zieknoot - geheel de uwe. 5. ongezou ten. onverbloemd - boom. 6 wegen wacht - lengtemaat. 7. dus (Eng.) - lof - voegwoord. 8. in massa. 9. ach ter - semi-overheidsinstelling - kosten VOO' koryor Oplossing van gisteren: Oplossing: Hor. 1. vest - klam. 2. oor. 3 stoom. 4 rat - end. 5. aak - ate. 6. dia - eek. 7. reder. 8. eel. 9 ruig - pool. Vert. 1 veer - deur. 2. aai. 3. staar. 4 tot - eeg. 5. oom - ode. 6. kro - elp. 7. meter. 8. nee. 9 mand - kaal. r~ f.itiireische kalender DONDERDAG 30 sept.: H. Hiëro- nymus. Wit. J Cabaret Tingeltangel geeft donderdag 7 oktober in Amsterdam de première van zijn tiende programma „U had 't nooit zo goed". Medewerkenden zijn Marijke en Sieto Hoving. Paul Deen en Else Kleynenberg. De regie is van Henk van Ulsen en Nico Wijnberg zorgt voor de versiering. door howard shaw 25 Twee dagen later klampte ze hem aan met een an dere vraag: „Stel je eens voor dat de man, die de meters komt opnemen, 't gangetje tussen die sta pels zakken doorloopt en het gat in je keldervloer ontdekt. Stel je voor dat hij nieuwsgierig wordt en zijn neus in de tunnel steekt. Hoe lang zou hij dan nodig hebben om te snappen wat daar aan de hand is?" Ze knipte met haar vingers. „Precies zo lang!" De boekhandelaar kreeg toen opdracht een deur te maken die de ingang van de tunnel moest verber gen. Hij volbracht die taak vakkundig en handig. De boekhandelaar was een veelzijdig man. zijn werk was onberispelijk. De deur stond alleen open als er schotels aangedragen moesten worden, daar na werd ze gesloten en gegrendeld. Voor alle ze kerheid stapelde Giovanni er dan nog een aantal zakken voor. Het werk werd door de boekhandelaar gedaan, maar het idee kwam van signora Pandolfi. De voorzorgsmaatregelen waren weloverwogen. Gelukkig werden Giovanni nooit nieuwsgierige vra gen gesteld door de vertegenwoordigers van Romes gas- en elektriciteitsbedrijven. Signora Pandolfi was erg bijgelovig en het duurde meer dan een jaar voor Giovanni haar kon overha len een bezoek te brengen aan de grafkelder, waar hij, nu hij zich met grotere ijver op de studie van de Etru8kische beschaving toelegde, veel van zijn vrije tijd doorbracht. Ze leefde in een voortdurende angst erin te vallen en had hem een sterk metalen hek om de opening ln het gewelf laten aanbrengen. Maar zelfs dit voldeed haar niet geheel en daar om maakte hij de tunnel op die plek twee meter breder, zodat zij volkomen veilig om het graf van de oude krijgsman heen kon lopen. Ze bleef koppig aandringen op het samenstellen van een Engels menu voor de vele vreemdelingen. Het deed de boekhandelaar veel plezier toen hij haar de bekentenis afdwong dat de taal van Shake speare haar volkomen onbekend was. ..Waarom eigenlijk in 't Engels?" vroeg hij sar castisch. „Welk» helderziende heeft je wijsgemaakt dat alle vreemdelingen die taal kunnen lezen? Waarom ook niet een menu in het Nederlands? Of in het Galicisch? Of misschien ook in het oud-Sla visch. Maat- dan mogen we ook de behoefte aan menu's voor Eskimo's. Rifkabylen en Chinezen niet vergeten! En hoe kunnen we hongerige Lappen van dienst zijn? In geen geval discriminatie van de Lappen!" Hij wilde op geen enkele wijze meewerken aan dit plan. Zelfs weigerde hij haar korting te geven op een van de Italiaans-Engelse woordenboeken die op de planken in zijn winkel stonden. Na vele jam merklachten over de hoge prijzen die de winkels in de stad voor een woordenboek vroegen, ging ze in tweedehandswinkels op zoek naar een koopje. Na lang afdingen, kocht ze voor vijftig lire een klein boekje dat haar voor dit doel wel geschikt leek. Het was in 1789 in Parijs gedrukt, had lang geleden zijn band verloren en droeg de sporen van veelvuldig gebruik. De spelling van de Italiaanse woorden was niet altijd juist de Engelse kon zij niet beoor delen er ontbraken enkele bladzijden aan en vele woorden waren slechts half leesbaar. Ze liet zich echter niet ontmoedigen. Na drie maanden stug volhouden, kwam ze te voorschijn met een Engelse vertaling van de Italiaanse namen voor de schotels die als regel door de keuken van 't INIRO-restau- rant opgediend werden. Het lukte haar echter niet altijd haar ideeën door te zetten. Ze stootte op een heftige tegenstand toen ze op een middag in november 1956 Giovanni's eetzaal binnenkwam met in haar armen een bundel nieuwe bedrukte katoenen gordijnen". Deze ka mer is zo kaal, zo armoedig!" protesteerde zij, toen hij haar met haar vracht de deur uitwerkte. In de trattoria duldde hij geen veranderingen. De zeven zware tafels, de ruime haard en de grote mahonie- kast. die hij op een verkoping in 1938 gekocht had, vormden naar zijn mening een voldoende aankle ding. Hij had nooit gordijnen in de eetzaal opgehan gen en hij was vastbesloten dat er ook nooit gor dijnen zouden hangen. Zijn muren waren gewit, maar niet kaal; er hingen gravures van zeer be kende historische personen: Mazzini, Garibaldi. Cavour. d'Annunzio en Victor Emmanuel I. foto's van monumenten en kerken in zijn geboorteplaats en drie zorgvuldig ingelijste handschriften, die hem uit dankbaarheid geschonken waren door 'n mis kend dichter die hij een gehele winter te eten had gegeven. De eetzaal was, zakelijk gesproken, meer dan een kwart eeuw zijn tehuis geweest en er war geen en kel voorwerp in dat niet in staat was tedere herin neringen op te wekken. Ook toen de trattoria be roemd was geworden, bleef hij doof voor de vele aanbiedingen van binnenhuisarchitecten die het in terieur wilden moderniseren. Een uitvoerige beschrijving van de eetzaal en de voortreffelijke keuken van de trattoria werd gege ven door de vooraanstaande Duitse fijnproever, dr. Karl Heinrich Toller, in zijn populaire gids „Die Italienisehe Kookkunst" Stefan Tieck Verlagsbuch- handlung Leizig 1958 pag 146-147): (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2