a Kleuren-t.v. in V.SJ krachtig in opmars f Tweede Arena-première in het nieuwe seizoen Telemanns Markuspassie teleurstellend fianmni Vanavond in de ether Europese t.v. trappelt van ongeduld de misdaad giovanni vent PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 27 SEPTEMBER 1960 >Dag ezels", vrij naar De la Fontaine Toneelgroep Arena die door de loop der jaren overtuigend bewezen heeft dat hij de Nederlandse troep voor het volledig verantwoorde kindertoneel is, bracht zaterdagmiddag in Diligentia in Den Haag al haar tweede première van dit seizoen. Ging nog maar veertien da gen geleden het succesvolle „De schil derijenoorlog", nu gold het de eerste opvoering ran „Dag ezels", een spel geschreven door Marietje Bchéltema, Het gegeven la een vrije bewerking van „De molenaar, zijn zoon en de ezel" van De la Fontaine, die beter ge zegd: de Inhoud la aan die fabel ten dele ontleend. MaarüMarletje Scheltema heeft de historie met fantasieën op- en aangevuld, zodat er 'n dramatisch ver volg en slot aan zit. De mensen die bij De la Fon taine de molenaar en zijn zoon met de ezel ontmoeten zijn nu bomen geworden, bomen die zich verplaatsen kunnen. Er ia een dief bijgedacht en in het tweede bedrijf ia er zelfs een koper voor de ezel, de verstrooide professor met zijn eega. Het spel ia zeker aardig bedacht ln deze half-zangvorm want van tijd tot tijd la er een rijmtekst op eenvoudige Simon Vestdijk weer kandidaat Nobelprijs STOCKHOLM (UPI) De Nobelprijs voor literatuur van dit Jaar ia ln Stock holm het onderwerp van speculatie ge worden. In dit verband worden, zij het onofficieel, de namen genoemd van de Nederlandse anteur Simon Vestdijk en de Japanse schrijver Joekio Mlsjima- Functionarissen van de Zweedse aca demie, die voor de moeilijke taak staan de uiteindelijke winnaar aan te wijzen, rijn dit Jaar zwijgzamer dan ooit. De academie is de schok van verle den Jaar. toen de Franse auteur Jean- Paul Sartre de prijs weigerde, nog steeds niet geheel te boven. Voor de Nobelprijs van dit jaar zijn niet minder dan 89 kandidaten, maar de speculaties concentreren zich slechts op een klein aantal van hen. Buiten de genoemde twee auteurs worden ook de Israëliër Joseph Agnon. de russen Mik hail SJokolof en Konstantin Paustofskl en de Chileense dichter Pablo Neruda. als potentiële winnaars van de prijs ge- Lawrence Winters overleden HAMBURG (DPA) De bekende Amerikaanse negerzanger Lawrèncé Winter», die reeds geruime tijd ln West- Dultsland woonde, Is op vijftigjarige leeftijd In Hamburg aan kanker overle den. Winters had zich zowel bij de ope ra als ln de concertzaal een grote naam verworven. Hij was sinds 1952 aan de Staatsopera van Hamburg verbonden, waar hij In vele basrollen zeer veel Winters was geboortig uit de Ameri kaanse staat Zuid-Carolina. Hij begon zijn operaloopbaan in New York. Nog enkele maanden geleden was Lawrence Winters in een van Duitsland overgenomen televisieprogramma te zien, waarin hij een verbluffende voca le veelzijdigheid demonstreerde. Grand Prix voor film van Hattum Hoving DEN HAAG. Op de Internationale Verkeerstentoonstelling te München. werd tijdens een internationaal festival voor films over verkeere-. transport- en com municatiemiddelen. een grand prix toe gekend aan de Nederlandse filmproduktie ..Interludium Eleotronicum" van Hattum Nieuwe toneelcursus van de C.H.A.T. Op dinsdag 19 oktober zal een nieuwe „C.H.A.T."-toneelcursus ln gebouw „St.- Willlbrord" Lange Lombardstraat, Den Haag. aanvangen. Er zal gedoceerd worden door de acteur: Henk van Buuren, alsmede door de jonge acteur van de Haagse Comedie. Gaston van der Erven, en door Tonny Verwet". De cursus kan ook worden gevolgd door hen die nog geen lid van een toneelvereniging zijn. Advertentie) in het gehoorliggende wijsjes van Joop Stokkermans die het best doen en de sprekende bomen zijn prachtig gedeco- I reerd door Jan Wolffers. Bert Dijkstra heeft de regie en stond hier toch wel voor een lastige taak. Vooral in het eer- ste bedrijf is er een dramatisch tekort; de handeling op de landweg is vrij uit- j gerekt omdat er té weinig gebeurt. Hier had de schrijfster nog een ander voorval met de ezel moeten inlassen, de dief bood daar wel de gelegenheid j voor. Later, op de markt loopt het vlot ter. De voorstelling van het nieuwe stuk I was helemaal in de Arenastijl: ver zorgd en uitgebalanceerd op de duide lijkheid die voor kinderen van 't groot ste belang is. Geen woord, geen geste mag verloren gaan. De Arenaspelers zijn daar perfect in getraind en ze heb ben er een feeling voor. Dat was ook nu weer te bemerken: Kees Water beek, de domme Molenaar, Henk Vo- tel, zijn zoon die het opneemt voor het arme grauwtje door Fred Vaassen ge speeld een moeilijke rol de bel de bomen, Mieke Lelyveld en Rudolf Damste, Jan Korevaar, medewerker van het eerste Arena-uur. een der bes te krachten, Kitty van Wijk, de profes sorvrouw en de dief John Smit. Stuk voor stuk rollen die erg eenvoudig doen (behalve de ezel dan) maar 'n gedegen concentratie vragen. Spe len voor kinderen is geen lichte taak' Arena heeft er, ondanks enkele zwakke plekken in het spel er toch weer boeiende vertoning van gemaakt De kinderen waren tenminste zeer vol- J. V. Vrouwen die het zelf maken hebben veel meer keuze uit fraaie stoffen. Ze kunnen de Kinderboekenweek I960 (Van onze muziekredactie) Telemans Markus Passion, vrijdag jl. uitgevoerd ln de grote kerk te Naar den door de Ned. Bachverenlging o.l.v. prof. Kort Red el. heeft ons we constateren het met spijt na de roem, die er vla de grammofoonplaat aan was vooraf gegaan, bij het beluisteren ln natura te leurgesteld. In deze enigszins onevenwich tige compositie, een typisch o ver gangs- produkt van de barokke naar de galante stijl, heel melodieus en van ongecom pliceerde structuur ontbrak het vrijwel totaal aan grote Innerlijke spanningen en het kwam feitelijk nergens tet een diepe, geladen emotionaliteit. Zij suggereerde bijna nooit een schok kend onmenselijk lijden, doch leek eer der bedoeld het auditorium met een be schaafd diverterend gebeuren aange naam bezig te houden, zulks met ge bruikmaking van „Markus" passieverhaal. Ondanks de welluidendheid en het feit, dat bij het beluisteren van de hoor der weinig inspanning werd gevergd, kon dit overigens charmante stuk mu ziek, niet het minst door de zo weinig daarin aanwezige dynamische schake ringen ons niet van het begin tot het einde boeien. En zulks niettegenstaande zeer goede uitvoering onder de uiterst bekwame, bezielde leiding van prof. Kurt Redel. Het koor van de Nederlandse Bach verenlging zong ln één woord verruk kelijk. Men had een team solisten ge ëngageerd, dat er zijn mocht: Horst Günther als evangelist, Lothar Osten- hurg ln de Christusrol, de sopraan Eli sabeth Grilmmer, de alt Aafje Heynls en de tenor Theo Altmeyer voor de kleinere partijen. Allen waar nodig uit stekend geassisteerd door Albert de Klerk aan het orgel en door de klavecl- nist Leonard Hokanson, minder goed vaak inaccuraat en onzeker door het Radio Kamerorkest- Bijzonder indrukwekkend speelde Al- bert de Klerk voor de aanvang van het concert het orgelkoraal „Vor deinem Thron tret'ich hiermit", zulks ln me- moriam prof. dr. Albert Schweitzer, aarna de talrijke aanwezigen staande m minuut stilte in acht namen. Kleurenfilms koninklijk bezoek In samenwerking met. de Rijksvoorlich tingsdienst en de Regeringsvoorlichtings diensten van de Nederlandse Antillen en Suriname zal Polygoon-Profilti twee kleu renfilms van eik 25 minuten opnemen van het bezoek van het koninklijk paar aan deze rijksdelen. De filmequipe staat onder leiding van Piet Buis. Verder werken mee de cineasten Henk Scholten en Peter Creutzberg. De film over het koninklijk bezoek aan de Nederlandse Antillen zal 14 oktober in roulatie gaan in de Cineacs. De film over de Surinaamse reis zal van af 28 oktober worden vertoond. Er zal in totaal 7000 meter kleurenfilm worden belicht. In een handomdraai 1 23456789 ivember Het onderwerp deze kinderboekenweek wordt ..Het kind en de dierenwereld". Tijdens de officiële opening, woensdagavond 27 oktober in het aquarium van Artis te Amsterdam, zal de prijs voor het kinderboek van hef faar uitgereikt worden Kunst en Kunstenaars Mart ine Geliot. een 17-jarige Frangalse heeft het op 12 september in Tel Aviv gehouden derde Internationale Harpis tenconcours gewonnen. Zij kreeg naast de titel een concertharp ten geschenke j De Nederlandse Eugene Loudon ontving de vijfde prijs. Hans Peter Keiler, de 50-jarige Duitse dichter uit Buettgen, heeft gisteren de Kogge-prijs voor Letterkunde van de Westfaalse stad München gekregen De Nederlandse Kring van Beclhouwers houdt van 2 tot 25 oktober in het Ste delijk Museum te Amsterdam een ten toonstelling. Vanen toont van 1 tot cn met 24 oktober zijn poorten en bewegingsmotieven in de expositieruimte M3 te Amersfoort. De opening wordt verricht door de chansonnier. Ronnie Potsdammer. Werkgroep „Plakat" houdt van 1 oktober tot en met 7 november een tentoonstel ling van Tsjechische politieke affiches ln het Sted. Museum te Amsterdam. De edelsmeden A. Dumbar en T. Meuten - I djjks exposeren van 8 okt tot en met 7 november hun werk ln de benedengang van het Sted. Museum te Amsterdam 1. Brieven en drukwerk - langdurige twist; 2. open plek in een bos - onge vuld; 3. spü - voetbalvereniging - mu zieknoot: 4 steen - opstootje 5. keurtroepep: 6. insekt - boom. 7. ad- ministratietroepen - Noorse lichtgod - Inhoudsmaat; 8. meisjesnaam - wm- tervoertuig: 9. slag - werktuig om op te zuigen of weg te persen. Vertikaal: 1. tablet - erkentelijkheid; 2. vrucht bare plek in de woestijn - koraalei land; 3. ophitsing - Europeaan - deel van de mast; 4. speelbaan - zoogdier; 5 TAAL: 6 insekt - boom; 7 water m Friesland - kade - soort ^derw.js. 8. zwakke - hetzelfde: 9. stekelvar ken overslaande sluiting. Oplossing van vrijdag op de voet, een eigen stijl kiezen en dat bovendien met een fikse besparing aan geld. Maak er een gewoonte tan, steeds even tel Gronheid ANTENNE Anneke Grönloh verdient beter HET begin van de Anneke Grönloh- show. zaterdag in het KRO-Firato- programma, was een vertederend liedje voor Annekes zoon Steven dat werd J begeleid door vertederende filmbeelden van de jonge moeder en de baby. Het J leek een ijzersterke introductie te zullen worden op een programma waarin An- neke Grönloh het stralende middelpunt zou zijn. Maar dat programma heeft de KRO ons onthouden. Er waren wat buitenlandse medewerkers die hun nummertjes afdraaiden op een wijze zoals dat voor middelmatig be gaafde vakmensen redelijkerwijs ver wacht kon worden en tussendoor wer den geluidsbandjes met zang van An neke Grönloh gedraaid. Aanvankelijk kregen we daarbij filmpjes te zien. later stond (of zat) ze achter een microfoon in het RAI-gebouw. Deelnemen aan een show. laat staan er als hoofdpersoon in schitteren, kan men dit echt niet noemen. Wel jammer overigens, charmanter dan ooit en wat zij zong Fe», -nmor clnrlt I c 10 deze ietwit S'lorceeeóe film probMrt ?DtfI. «Oiïlcf blCLIllb regisseur Arne Mattson een beeld te geven danste zij regisseur Arne Mattson een beeld te geven van de botsingen tussen de moderne, vrije opvattingen van de jeugd en de opvattingen van de oudere generatie. Göran Stendal, een negentienjarige student op vakantie in het afgelegen, dorpje Hellmo, raakt verliefd op de zeventienjarige boerendochter Kerstin Bcrae. Door de strenge ouderwetse opvattingen van Hellmo en vooral van de dominee, wordt deze liefde verstoord. Göran komt na een scheiding van enkele weken toch weer terug. Het drama vindt zijn ontknoping in een ongeluk van Kerstin, waarbij zij het leven verliest. Arne Mattson stelt de moderne opvattingen sympathiek voor. terwijl de opvattingen van de dominee als onsympathiek weerspiegeld worden. Daardoor ontstaat er een scheve voor stelling van het probleem van de ontluikende liefde. De waarde van de film ligt vooral in de prachtige natuuropnamen. (Nederland I, 21.00). Fïlmdocumentaire over moeilijk- T'T'o"n""è heden hij opname speelfilms taire over de moei lijkheden, waarmee de makers van sommige speelfilms te kampen hebben tijdens de opnamen. De titel van deze film wordt ontleend aan het schrille geluid vah een fluitje, dat bij de massale actiescènes gebruikt wordt. Er wordt getracht een beeld te geven van de moeilijkheden rond de opname van „Lord Jim", die deze week in Den Haag in première ging. De film werd opgenomen in Cambodja. (Nederland I, 20.30). „Boeng Karno" ofwel Broeder Karno, de naam van Soekarno in zijn land, kan zioh de onbetwist bare heerser van de, op vier na, grootste staat ter wereld noemen. Nog steeds blijft de president zijn onderdanen, waaronder drie miljoen Anneke leek communisten, met ijzeren hand regeren. Om zich sterker te weten in de vat zij zong strijd tegen de Westerse „imperialisten" heeft hij banden aangeknoopt met klonk werkelijk alleraardigst. En dit ter- de Chinese Volksrepubliek. Op de scholen onderwijst men de jeugd de wijl haar arrangeurs het haar soms vrij politieke wereldbeschouwing van Soekarno als staatsfilosofie. Iedere avond moeilijk hadden gemaakt, We kunnen verkondigt men voor de televisie zijn haat tegen de Federatie Maleisië en alleen maar hopen dat de KRO haar enkele anti-Westerse leuzen, dis behoorlek inslaan. In de documentaire wat verderop in het seizoen de kansen J „Boeng Karno" poogt mr. Carl v. d. Ploeg hiervan een Indruk te geven. taire over Soekarno biedt waarop zij thans meer dan ooit recht lijkt te hebben. J Verder valt er van het afgelopen week- einde weinig te zeggen. Brandpunt mocht er weer zijn. Bonanza eigenlijk niet, vonden wij. met zoveel ruw ge- doe op de zaterdagavond. Gisteren J herhaalde de NCRV „Vadertje Lang- been", de kolossale jubileumproduktie J van tien maanden geleden. Een wat snelle herhaling. We hebben even „II" geprobeerd. Daar draaide de Duitse film „Een vrijdag in Wilhelmsburg". We hebben het een half uurtje uit- gehouden. Het bleek echter zo'n ver- velend langdradig geval dat we toch J maar naar „Vadertje" zijn terug- Pi rm f)l"Pn tfll 1'flTI gevlucht Bleek nog de moeite waard lUTlOreCliaL ICITI Dramatische documentaires in radioserie:Strijd tegen het lijden' (Nederland H, 20.25). De nooit afla tende strijd tegen de dood wordt in deze eerste afle vering van de nieuwe radioserie „Strijd tegen het lijden", weer in het daglicht gesteld. Het macaber verslag van de verschrikkelijke ziekte, de pest, wordt door de dood zelf gegeven: de bovenmenselijk zware strijd van de slachtoffers die vooral door hun bijgeloof onder deze ziekste zijn bezweken. Enkele punten van deze lijdensweg worden gemarkeerd door het Gesellied uit de dertiende eeuw of het Pestlled uit 1349, toen deze ziekte hele steden deed uitsterven. (Hilversum I, 20.20). kort i i de eerste i Vg. Lili Kraus LONDEN (Reuter). De Verenigde 8taten en Japan liggen aan de kop in de race naar volledige kleurentelevisieprogramma's die daar naar verwachting reeds binnen een half jaar verwezenlijkt zullen worden. West-Europa komt wat lang- zamer achteraan met West-Duitsland en Nederland klaarblijkelijk voorop. In J New-York heeft de National Broadcasting Company, die een net van 203 stations over het gehele land bezit, aangekondigd dat zij bij het begin van het nieuwe seizoen over enkele weken haar avondprogramma's voor 96 procent ln kleuren zal uitzenden. matische rantasie De internationaal beroemde pianiste, Lili Kraus, geeft vanavond een radiorecital in het kader van het openingsconcert van de pianistenweek, georganiseerd door de Eduard van Beinumstichting. Uitgevoerd wordt Chro- J. S. Bach, Sonate in F gr. t. op. 31 schaal beginnen om de industrie gele- genheid tot voorbereidingen te geven. Italië heeft voorkeur voor hpt, „PAL" systeem. IN OOSTENRIJK woj-flt tegen hef 'eind van dit jaar nog met de eèrs'te proef- uitzendingen in kleuren begonnen tus- sen Wenen, Bern, Boedapest en Praag om de mogelijkheid van uitwisselingen tussen verschillende systemen na te De „Columbia Broadcasting System" gp^NJE heeft tot nog toe voorkeur 't Franse systeem getoond wacht de internationale conferentie van Oslo in juni volgend jaar af al- J vorens zijn keuze te bepalen, zo zei 'n functionaris van de Spaanse televisie. J DE NOORSE leider van het t.v.-project Navelsaker heeft gezegd dat men in Noorwegen nog minstens 6 10 jaar zal wachten met uitzending van kleu- plan ongeveer de helft haar avondprogramma's in kleuren te geven en de „American Broadcasting Cy" voor bijna vijftig procent. Over alle drie deze netten is bijvoorbeeld de lancering van de Geminl-5 in kleu ren uitgezonden. Men venvacht dat dit jaar in de VS in totaal 2.325.000 ontvangers voor kleu rentelevisie zullen worden verkocht rentêlevTsiê! tegen 1.367.000 gulden vorig jaar. Het OQK IN ZWEDEN zal het, goedkoopste toestel kost ongev. 1250 ting van de deskundigen daar, nog gulden, tegen nog 1770 gulden vorig wei minstens vijf jaar duren voordat jaar- er kleurentelevisie komt ofschoon er IN JAPAN zal tegen maart volgend op k,e,ne schaal met 8Ucce8 proeveri jaar vrijwel overal in het land kleu- Worden genomen. rentelevisie ontvangen kunnen wor- pELGIë is evenmin van plan reeds bin- nen de komende zes jaar met kleuren- televisie te beginnen, aldus een woord- J voerder van de Belgische radio- en televisiemaatschappij. IN NEDERLAND verwacht men. zoals bekend, het tweede net einde komend 'H Kerstin Berne (UUa Jacobson) in de r slechts danste zij". (Nederland I, 21.00). jaar gereed te hebben kleuren- echte uitzen den, aldus menen regerings- en tele- visiezegslieden. De experimenten daar mee begonnen er in 1956. Naar schat ting staan er nu een 56.000 kleuren televisie-ontvangers. IN WEST-DUITSLAND zal in de twee de helft van 1967 met kleurentelevisie voor het grote publiek begonnen wor den. Hier gebruikt men het „PAL" (phase alternating line) systeem in afwachting van unitificatie der sys temen in Europa. Nog deze maand -rvr. 1 "1 59 begint men met drie proefuitzendin- \V/ J0 V3.I1 QC ClITC gen per week waarvoor echter nog '9 geen ontvangers voor het publiek in de handel zijn. Als die ontvangtoestellen er komen, zullen ze ongeveer 1800 gulden gaan kosten. IN FRANKRIJK zien president De Gaulle en een tweehonderdtal „be voorrechten" geregeld kleurentelevi sieprogramma's die driemaal per week door de staatsomroep worden uit gezonden met gebruikmaking van het „SECAM" (Sequential and memory) systeem. Men hoopt deze kleurentele visie op tijd te kunnen introduceren om de Olympische winterspelen van Gre noble in 1968 ermee te kunnen uitzen den. Er zijn nog geen ontvangers te DE RUSSISCHE T.V. hoopt in 1968 een kleurenprogramma te hebben en met de produktie van ontvangers is reeds een aanvang gemaakt. Volgens de mi nister van de Radio-industrie Kalmy- kov zullen tegen 1970 vier k vijf zen ders in werking zijn met het Franse „SECAM" systeem. IN ITALIë, waar men met de proeven al vergevorderd is. is nog geen datum voor het begin van kleurentelevisie- uitzendingen genoemd. Mogelijk zal men in 1967 op kleine TELEVISIE RADIO Hedenavond NEDERLAND I NTS; 19 00 Nieuws. 19 01 Klaas Vaak: CVK-IKOR-RKK: 19.06 Kenmerk. Informatierubriek v.d. kerken; NTS: 20.00 Journaal. 20.5 televisie ofschoon het wel 1967 zal zendtijd politieke partij;. KVP, 20 30 ■Wttdff "1 Fllmregie per fluit, fllim, 21-00 E\?n zomer slechst danste zij. film. 22.30 De Eerste Wereldoorlog, documentaire (deel 26). 22.55 Journaal. met nieuw panel HILVERSUM Nand Baert wordt weer de leider van een nieuwe serie uitzen- dingen ln de t.v.-wedstrijd „Wie van de drie Het panel is echter belangrijk ge wijzigd en zal bij de. eerste uitzending op zaterdagavond 9 oktober bestaan uit Jan de Cler. Kitty Janssen. Hendrik Jansen en Erica Terpstra. NEDERLAND II: NTS: 20.00 Nieuws. KRO: 20.01 Waauw. gedanste hit parade, 20.25 Progr. over Soekarno. NTS: 21.05 De verloren zoon, ballet: KRO: 2140 Onze man in Keulen. Hedenavond HILVERSUM I (402 mtr) NCRV: 18.00 Marinierskapel der Kon. Marine. 18.20 Uitzending van de VVD. 18.30 Koorzang, 18-50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Nieuws, 19.10 Radiokrant, 19.30 Gram.. 20.20 Strijd tegen het lijden, documentaire. 21.35 Klass. en moderne muziek. 22 20 Boekbespreking, 22 30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Makers van muziek in film en musi cals. 23.55 Nieuws. Dinsdag HILVERSUM II (298 m) VARA: 18.00 Nieuws, 18.15 Van harte. 19.30 v. d. werkende vrouw. 19.50 Parlemen taire overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Stereo: Licht ensemble. 20 30 Merk waardige muziek. 20.50 Licht instru mentaal trio. 21.15 Klass operamuz.. NTS: 10.45—11 35 22.30 Nieuws. 22.40 Van harte: korte terugblik op de uitzending van van- Johnny Lion, zanger van de hit „Sophietje", als speciale gast in Waauw, K.R.O.'s gedanste hitparade. (Nederland II, 20.01). RADIO VERONICA (192 m): 18.00 Veronica's jukebox, druk op de knop verzoekjes!; 19.00 Cliff Richard show; 19.30 Per hitparade de wereld rond; 20.00 Gramé met o.a. Indonesian Teen- agercorner: 21.00 Rook. beat en boogie; 21.30 Veronica's Rhythm and Blues Hop; 22.30 Alle remmen los door Jan v. Veen; 24.00-1.00 Gevarieerde platen. J DRAADOMROEP (4« HJn) van 18—20 uur: 1. Wbltfe. Am. Mozart; Sonate voor viool en piaino in E» gr, t. KV 491 (William Kroll, viool, Aiiturr Balsam, piano)2. Joseph HaydnSonate voor oiano ln z. kl. t, (Svjatoslav Richter. Johannes BrahmsVier - ieu. uk- itljl voor cello en piano op. 102 (Mstlslav Rostropo- T vitch, cello; Benjamin Britten, piano); Z 5 Claude Debussy; Sonate Beethoven en Vijftien Hongaarse dansen van Bartók. (Hilversum I, 21.35). a. 40 (Pransoisq 'Petit. BRUSSEL Nederlands (324 m)18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.52 Gram.. 19.00 Nieuws, en correspondentie uit Nederland. 19.40 Lichte muziek, 20.00 Klassieke en mod muziek, 22.00 Nieuws, 22.15 Operamuziek, 23.00 Nw«, 23.00 Lidhte muziek, 'oio Dansmuziek, 1,05 Gevarieerde muziek. ENGELAND BBC <330 m)16.35 Home t to music, 19,00 Muziek voor buitenland- ee radiostations, 10.30 Klassieke muziek, 23.15 Klass. muziek. ENGELAND BBC (1500 m)20.40 Lichte muziek, 21.35 Gevar. muziek, 2E.31 Jazzmuziek. 24.00 Lichte muziek. Dinsdas 7-40 Grani, 8 30 Nieuws, 8.4Ö Voor de vrouw, 940 Schoolradio. 10.00 Gram., J 11.00 v. d. vrouw. 1.30 Populaire gram., 11-50 Lezing. 12.00 Angelus. 12.03 J Grlek6e muziek, 12.20 Voor land- en tuinbouw, 12.30 Nieuws. 12.40 Actuali- teiten of gram. 12.50 Licht orkest en koren. 13.30 Gram. voor de tieners, 14.00 Voor de plattelandsvrouwen, 14.10 Gram., 15.10 Lichtbaken (herh.). 15.20 Gram., 16.00 v. d. zieken, 16.30 Gebeds- dienst. 17.00 v. d. jeugd. 17.50 Over- heidsvoorlichting. Geschiedenis van het luchtvaartwezen ln de Nederland- se Antillen. J HILVERSUM II (298 mtr) AVRO: 7.00 Nieuws, 7.10 Ochtendgymn., 7.20 Gram., 8.00 Nieuws. 8.10 Gram.. (8.25 De groenteman). 8.45 Morgenwijding, J 8.55 Gram.. 9.00 v.d. zieken. 10.00 v. d- kleuters, 10.10 Gram (11.00 Nieuws J en De filmkeuring in een veranderde tijd), 12.00 Lichte muziek, 12.27 Voor Land- en tuinbouw. 12.40 Lioht orkest, J 13.00 Nieuws. 13.10 Aotualiteiten en gram.. 13.30 Kamermuziek en koor- J zang. 14 40 Schoolradio. 15.00 Nieuwe gram.platen. 15.30 Gram.. 16.00 Nw6). 16.30 Voor de jeugd.. 17.30 New-York calling, praatje. 17.35 Gram. muziek voor de tieners. J RADIO VERONICA (192 m): 7.00 Ook goeiemorgen; 9.00 Muziek terwijl u werkt: 10 00 Koffietijd met Tineke; Z 1100 Artiesten met eigen stijl; 11.15 Een verzoekplatenprogramma; 12.00 J Muziek bij de lunch met de Agenda en om 12.45 uur Tips -voor de vrouw; 14.00 De Speeldoos, pop. klass. muz.; J 15.00 Verleden tijd. oude gram. platen; 16.00 Dinsdagmiddag-speciaal, nieuwe en zo goed als nieuwe plaatjes. l-j.i'3 Lichte i dichte muziek. 16.00 luzlek. ^17.15 Lichte n door howard shaw 23 Alle K.V.P.-ministers voor t.v. DEN HAAG. 'ANP.). De ministers Luns. Veldkamp. Bogaers. De Jong en Bot zullen in de politieke uitzending van de K V P.. vanavond te 20.20 uur een nadere toelichting geven op de troon rede. Minister-president Cals zal een slotwoord spreken. Dit is de eerste maal dat. alle KVP-ministers in één uitzen ding op het scherm te zien zullen zijn. 3. Hor.; 1. meta - koen; 2. ok - n haken; 4. dra - ego; 5. rebel: 6. leo; 7. malie; 8. aa - de; 9. klas - Vert.: 1. mond - vaak 2. ek - al: 3. harem; 4. ara - als: 5. kabel; 6. koe - iet; 7 nelle; 8 er - do; 9. nero - oven. A l/ituririsrhe kalender DINSDAG 28 sept.: H. Wenceslaus, Rood. r I DINSI Ze veegde een vochtige lok wit haar „Vlugger!" riep ze de boekhandelaar nog na. Ze zette de schotels van 't INIRO-restaurant weer in de lift. „We hebben al een fout gemaakt", merk te ze op. „Die schaal spaghetti die ik heb laten doogaan, droeg op drie plaatsen de naam INIRO Laten we maar hopen dat die vreemdeling het niet gemerkt heeft". Ze keek minachtend naar Giovan ni's aardewerk. „Die schalen zijn niets waard", zei ze. „Jij hebt geen smaak. Ik zal morgen andere bestellen. Laat dat maar aan mij over". Giovanni bracht nog vier armen vol flessen naar zijn kelder. Hij liep naar boven en keek in zijn eetzaal. De lan ge vreemdeling wuifde met zijn vork. „Heel goed!" zei hij met een mond vol kip. „Zijn er niet meer gasten gekomen?" vroeg signo- ra Pandolfi. toen hij weer in de tunnel kwam. Na enige aarzeling bekende Giovanni dat hij het bord had weggenomen. „Wees toch geen dwaas! Op die manier kunnen we geen geld verdienen". Ze stuurde een bestelling naar boven voor een kilo truffels en een voorraad verschillende kruiden. „Ik heb ontdekt dat die zaak boven maar eens in de drie maanden Inventaris opmaakt. Ze hebben er net een achter de rug. Dit ia dus de meest geschikte tijd om i flinke raad aan te leggen. Voorlopig missen ze niets." Giovanni ging door met flessen naar zijn kelder te brengen. De voorraad in zijn wijnrekken begon indrukwek kend te worden. Hij krabde eens op zijn hoofd en glimlachte. Zijn stemming werd beter. Ik vind die ouwe zus toch wel geschikt, dacht hij; niemand kan ontkennen dat ze werkelijk goede ideeën heeft. Hij keek in de eetzaal. De vreemdeling was klaar met eten en zette zijn hoed op. Giovanni zocht de prijzen in het INIRO-menu op en schreef een nota uit. De vreemdeling gaf hem het dubbele bedrag en weigerde wisselgeld. „Het fijnste eten dat ik ooit in Rome kreeg". Giovanni bracht hem buigend naar de deur. In de deur van de keuken verscheen de boekhan delaar. „Ik voel me niet lekker. Ik zal maar naar huis en naar bed gaan." Zijn ogen stonden koortsig en zijn gezicht was vaal. Langzaam maakte hij het voorschoot los en vouwde dit op. Zijn schouders waren gebogen toen hij de deur uit liep. Nog een uur lang sjouwde Giovanni flessen met de meest uiteenlopende soorten drank van de lift naar zijn kelder. Hij begon te hijgen en transpireerde hevig, zijn mooie pak was lelijk gekreukeld; maar zijn stemming werd steeds beter. „Krijg je honger?" vroeg de oude vrouw met haar krakende stem. ,,'t Doet me goed je te zien zweten. Je bent te dik. Maar dat is nog geen reden om niet te eten. Je hebt Je lunch verdiend. Houd Je mij gezelschap? Ik heb voor mezelf kreeftesla en vleespastei besteld". „De boekhandelaar en ik hadden al afgesproken een eendje te bestellen", zei Giovanni. „Waar zit die knaap? Ik miste al iets." Ze keek zoekend de tunnel in. „Hij zei dat hij zich niet lekker voelde. Hij is naar huis." Ze bestelde de eend en even later kwam deze. ge lijk met een grote schotel kreeftesla, verschillen de groenten en een dampende pastei door de schacht omlaag. Ze nam een bestelbon en schreef hierop: „Voorlopig niets meer nodig. Leg het luik neer". Aan de kabel steeg de bon omhoog. Intussen bracht Giovanni het eten over op zijn eigen schotels, ging hiermee naar zijn eetzaal en dekte een tafel. De kwieke oude vrouw verwerkte de maaltijd met een enorme eetlust en dronk er een hele liter Verdicchio bij. Zij en Giovanni voer den een levendig gesprek. „Ik geloof, dat ik je toch wel aardig begin te vin den", gaf zij toe. „Ik krijg de indruk dat je mis schien niet zo'n erge idioot bent. Meno male. Van ochtend had ik er niet veel vertrouwen in. toen jij daar rondscharrelde met ogen als soepborden." Ze hielp hem de vaat wassen. „Dek vanmiddag Je tafels", zei ze. „Vanavond moeten wij de zaak goed aanpakken. Probeer de boekhandelaar niet later dan zes uur hier te Inrijgen, dan kunnen we hem precies vertel len wat hij moet doen. Eigenlijk moesten we nog eerst repeteren. Ik stel voor dat we het zo aanpak- de trattoria is van jou, dus is i het logisch dat jij hier blijft, de gasten ontvangt en de bestellingen opneemt. De boekhandelaar moet in de kelder bij de trap staan. Als je een bestelling hebt, loop je door je keuken en geef je hem de bon: hij rent dan door de tunnel om die aan mij te brengen en ik stuur de bestelbon naar boven. Ik blijf dus bij de lift en zorgt dat alles netjes op jouw schotels en schalen komt. De boekhandelaar brengt die dan weer naar jou in de kelder." Ze keek in de eetzaal rond. „Een somber hol is het hier! Daar moet iets aan gedaan worden. Hier is de hand van een vrouw nodig. Ik zie al dat ik heel wat zal moeten veranderen!" (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2