voor S poecligi Vakbonden overgangstermij n m lonen Geef arme bejaarden t.v.-toestel cadeau Geen herhaling loondrama 1964- 65 Koningin en prins ontvangen op zitting Staten Ned. Antillen DODEN en GEWONDEN WEEKENDVERKEER Nu Waalse betogingen in kerk ;e VRIJHEID EEN VAN STERKSTE WENSEN ACTIE VAN JUBILERENDE KRO PEL-Leiden stopt zijn produktie Vietkong executeert twee Amerikanen NU VERFT U GRAAG weekend-systeem voor zessen klaar! Dailen Maru staat los van koffermoord PAPENGRACHT 32 LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 EN 2.55.94 ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 ABONNEMENTSPRIJS: p. w. 0.83; p. mnd. 3.55; p. kwart, 10.70; franco per post 11.20. ADVERTENTIES20 ct p. mm. Telefoontjes 1.75 KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (17.30-19.00 u.) Maandag 27 september 1965 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN RUSTIG WEER De weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgen avond: Vannacht en morgenochtend hier en daar mist. In het noordoosten en noorden van het land tijdelijk enige regen, elders opklaringen. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Weinig verandering in temperatuur. 56e jaargang, no. 16.639 SMILDE (ANP) Op rijksweg 81 ter hoogte van Smilde is de 50-jarige heer A. de Vries uit Deventer om het leven gekomen. Zes personen werden gewond, van wie drie ernstig. Uit een file van auto's, komende uit de rich ting Meppel, wilde een personenauto de file passeren. Daarbij kwam de auto in botsing met een daarvoor rijdend busje met zes Inzittenden, dat uitweek om naar een links van de weg gelegen ca fé te rijden. Het busje vloog bij de botsing over de kop waarbij twee inzittenden uit de wagen werden geslingerd. Eén van hen was op slag dood, de ander werd ern stig gewond, evenals twee inzittenden De dertigjarige filmregisseur Claude Berkeley wordt sinds vorige week maandag vermist. De Amsterdamse politie heeft inmiddels'n opsporings bericht verspreid. i Advertentie) van de personenauto. Vier anderen, twee uit het busje en twee uit de per sonenauto, liepen lichte verwondingen op. HALSTEREN Bij een ernstig ver keersongeval in Halsteren zijn zon dagavond laat twee personen gedood en vier gewond. De slachtoffers zijn de 21-jarige mej. G. W. C. Godderie uit Steenbergen en de even oude heer B. F. de Jong uit Ruophen-St.-Willibrord. WIJK BIJ DUURSTEDE Op de provinciale weg bij Wijk bij Duurstede is de 29-jarige M. Meerbeek om het le ven gekomen toen zijn wagen in een slip raakte en botste tegen een tege moetkomende autobus. AMERSFOORT - In de Amersfoort- se binnenstad heeft een autobotsing plaatsgevonden, waarbij één persoon dodelijk verongelukte en elf personen werden gewond, van wie vier zeer ern stig. ROTTERDAM De kleuterleidster P. Sterrenga uit Rotterdam is op de Heemraadsingel, waar zij op haar bromfiets reed, aangereden door een motorrijder. Het meisje kreeg dermate ernstig letsel dat zij korte tijd later overleed. EINDHOVEN De 16-jarige R. P. van der Beek uit Oirschot werd op e kruispunt in het stadsdeel Stratum ai gereden door een personenauto. De jon gen overleed even later. WILLEMSTAD (ANP) De be langrijkste gebeurtenis van het bezoek dat koningin Juliana en prins Bernhard vandaag aan de Nederlandse Antillen brachten, vormde een bijzondere zitting van de Staten van de Nederlandse An tillen, die door de koningin en prins werd bijgewoond. Dit ge beurde nadat het koninklijk paar om half negen plaatselijke tijd in Willemstad aan wal was gegaan. De heer J. A. O. Bikker, voorzitter i de Antilliaanse volksvertegen woordiging, sprak de koninklijke gasten toe namens de bevolking. Nadat hij gereleveerd had. dat het vorig bezoek van de koningin sa menviel met de beginperiode van de zelfstandigheid van de Neder landse Antillen, merkte hij op: „Vond in de afgelopen jaren de af ronding van onze politieke zelf standigheid en afbakening van de eilandelijke bevoegdheden plaats, thans is het zwaartepunt der acti viteiten verlegd van het staats rechtelijke naar het economische vlak. teneinde een oplossing te vinden voor de talrijke economi sche problemen waarmee ons land wordt geconfronteerd". Nadat koningin Juliana in haar antwoord allereerst gesproken had de hartelijkheid, waarmede het Antilliaanse volk hen had be groet. vervolgde zij "aldus: „De vo-, rige keer dat wij hier beiden waren. begintijd, waarin dus grote beginselen moesten worden gesteld. Thans ziet men gans een spectrum verschijnen van de opgaven en pro blemen uit de praktijk, veelal ge legen op economisch gebied. Wij weten dat in de afgelopen tien veel is veranderd en dat eisen werden en worden ge- an het aanpassingsvermogen r ^k^n Utndr. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. In de overtui ging, dat het nog geruime tijd zal duren, voordat de S.E.R. zal af komen met een bruikbaar advies over een nieuw loonsysteem, heb ben de drie vakcentrales het be stuur van de Stichting van de Arbeid verzocht op korte termijn loonrichtlijnen voor een over gangstermijn op te stellen. „In 1966 zullen we geen herhaling krijgen van liet loondrama van 1964-'65. Wij moeten op korte termijn weten hoe de loononder handelingen voor 1966 dienen te worden gevoerd", aldus drukte N.V.V.-secretaris A. de Boon het verlangen van de vakcentrales uit. In de overgangstijd zou ook reeds de grote vrijheid, waarop de vakcentrales al geruime tijd hameren, tot uitdruk king moeten komen. Zoals bekend heeft minister Veldkamp van Sociale Zaken de S.E.R. een advies gevraagd over een nieuw loonpolitieksysteem, waarbij de bewindsman aangaf hoe dit systeem er volgens hem zou moeten uitzien. Een advies wordt thans zoals zaterdag reeds bericht voorbereid in een spe ciale commissie. ïn deze commissie kwamen de vakcentrales goed beslagen ten Ijs met behulp van een wsnsenpro- gramma. dat reeds in mei was gepubli ceerd. De werkgevers hadden nog geen duidelijk operatieplan, zodat er nog niet veel schot in de besprekingen zit. De vakcentrales hebben via hun over legorgaan nu reed's laten weten, dat zij .ook in de overgangsfaze de contrac terende partijen bij een C.A.O. de volle verantwoordelijkheid voor de loonvor ming willen geven. In de Stichting van de Arbeid zouden enkele central'e loon politieke elementen kunnen worden overeengekomen, met als gevolg dat de stichting, wat die elementen betreft, C.A.O.'s moet goedkeuren. Het college van rijksbemiddelaars zou alleen nog mogen ingrijpen, als de bepalingen in nieuwe C.A.O.'s wezenlijk excessief zou den zijn. De drie samenwerkende vakcentrales hebben nu ook al openlijk laten weten, dat zij de loonzaken in het S.E.R.-rap- port van de komende wéék slechts sum mier aangeduid willen zien. Zij wilen trouwens af van een S.E.R.-rapport in het na jaar. Er moet slechts één rapport per jaar komen, zo menen zij, en dan in het voorjaar. (Van onze omroep- november aan alle luisl correspondent en KÜkers wordei om een zelf vast te HILVERSUM De jubile- drag te brengen n: rende KRO heeft het initiatief dichtstbijzijnde lagere genomen tot een nationale tivrteit op dinsdagavond november. Hét pi: medewerken de instanties over de wijze van verdeling. Het totale aan tal scholen, dat in het gehele land voor inschakeling bij de- KRO al ze »ct,e in aanmerking komt, bejaar- bedraagt circa 9000. actie zijn er bij i verzocht talrijke verzoeken v ellen be- den, hun familie of van maat- de schappelijke werkers (sters) Van automobilisten wordt schoolgebouwen zullei >nd 16 op die avond wordei is om door leiders, leidsters i op één tueel oudere leden van ve nogende be- schillende jeugdorganisaties. chool. binnengekomen om bepaalde verwacht, dat zij naast vele personen voor een televisie bezet toestel in aanmerking te la- even- ten komen. De Amsterdamse kamerzoekende studenten hebben er genoeg van de boom ie kijken. Ze klimmen er nu maar zelf in en proberen zo manieren de aandacht te vestigen op de kamernood. luisteraars en kijkers hun of fertje willen brengen en even naar een naburige school gaan rijden om daar hun bij- zal door de KRO drage af te geven. Het onder- schriftelyk worden meege- wijs heeft medewerking toe- deeld, dat in het huidige sta- gezegd, alsmede de verkenne- ordt ge- rij en gidsenbeweging. Regeling voor personeel (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Pel (Holland N.V.) wordt opgeheven. Dit besluit werd hedenoch tend door de directie van dit Lcidse bedrijf dat zich had gespecialiseerd in de vervaardiging van exquise suikerwer ken, bekend gemaakt. Van de directie ontvingen wij het volgende communiquei „De huidige economische marktsituatie van de produkten van de sulkerwerkende industrieën in Nederland is uiterst, labiel te noemen voor de kleinere producenten van artkielen van hoge kwalitatieve waarde. Recente likwidaties van soort gelijke ondernemingen bewijzen dit. Ge durende een aanzienlijk lange periode is getracth tot een meer winstgevende op lossing voor Pel (Holland N.V.) te gera ken. Daar deze pogingen tevergeefs zijn gebleken, hebben aandeelhouders en driectle na ampele overwegingen beslo ten de exploitatie van het bedrijf te Leiden te beëindigen. „In samenwerking met het Gewestelijk Arbeidsbureau te Leiden en de districts- besturen van de drie werknemersorgani saties is een regeling getrofffen ten be hoeve van het by Pel (Holland N.V.) in dienst zynde personeel". t Advertentie) Wapenopslag tvan Vietkong ontdekt 1AIGON (UPI) De Vietkong heeft tondag twee Amerikaanse krijgsgevan genen, kapitein Albert Rusk Joseph en sergeant Kenneth Morabeth, geëxecu- eenl, aldus een communistisch radio station. Amerikaanse autoriteiten in rgelijki lijsl Amerikaans militair pi gaan of beiden werkelijk in tisohe gevangenschap liebbei een nieuw stadium gekomen. Di streerden de afgelopen mai Vlaamse gelovigen tegen Frans preken in de kerken in de badplaat sen, zondag was het de beurt aai Franstalige kerkgangers om te protes teren tegen Nederlandse preken. In het wapen van Vaticaanstad brussel (ANP) A staan de sleutels van Sint Pieter, Sehe kust is de taalstrijd i één voor de hemelpoort en één voor de achterdeur. Het zijn vast geen heiligen, die door die ach terdeur komen, maar binnen is binnen. Het Leidse stadswapen heeft dezelfde sleutels. Dat ver- klaart de levenslust van de Lei-, Zeventig Walt,n verlleten de kerk ln denaren. Ze zijn ZÓ zeker van 1 Knokke, toen bleek dat de dienst in 't 1 1 1 I L„f - Nederlands werd gehouden. Zij liepen de hemel (desnoods langs het de kerk jn en uit en klapten in hun zondaarsdeurtje) dat ze alvast handen. De politie, die bij dergelijke een voorschot op de vreugde ne- dl£L men. Bent U er ook ZO een? Dan te grijpen, toonde zich volgens de Vlaamse kranten opvallend passief bij deze betoging. Volgens berichten uit Knokke was deze kleine betoging in Knokke van zondag maar een begin van een grote re actie. Voorbereidingen zouden wor den getroffen voor een betoging op gro te schaal tegen de Nederlandse kerk diensten voor de komende weken. wordt u verwacht voor een (hemels!) Leids dansseizoen bij dansschool Evert Castelein, Boerhaavelaan 13, Leiden. Tel. 52054. (Ouders, speciale groep voor u). ■n Oostenrijk en Hongarije zal minder grimmig worden. Kr komen minder mijnenvelden en /en: het IJzeren Gordijn zal iets omhoog gehaald worden. Op dit gedeelte van de grens zijn soldaten i het werk tussen draadversperring en mijnenveld. Op de achtergrond een ambulancewagen. namese regering op een voetbalveld bij Da Nang drie personen die beschul digd waren van Vietkong-activiteiten, in het geheim had laten terechtstellen, Al eerder iheefit de Vietkong de executie van Vietkong-soldaten gewroken met soortgelijke exécuties. De door de Vietkong opgegeven naam van sergeant Morabeth vertoont over eenkomst met die van sergeant Ken neth Roraback, die bijna twee jaar ge leden door de Vietkong werd gevangeh genomen, samen met drie andere Ame- verinist rikaanse militairen. Een van hen, ser- >m na te 1 geant Isaac Camacho, is sindsdien dc itimunis- eerste en enige Amerikaan geworden, •erkeerd. die erin is geslaagd uit Vietkong-ge- I vangenschap te ontsnappen, j Amerikaanse parachutisten hebben inmiddels ten noorden van Saigon een enorme wapenopslagplaats van de Voet- kong ontdekt waar zij o.a. 62 verdra gende geweren van Russisch fabrikaat i vonden. Deze geweren, bestemd voor scherpschutters, waren voorzien van een gestencilde handleiding waarop stond: „Verdragen-' geweer voor scherpschut ters, alleen te gebruiken om leiders en Amerikaanse adviseurs neer te schie- De woordvoerder deelde voorts mee dat een bliksemoperatie op de centrale kust door Amerikaanse mariniers was voltooid. Duizend of meer mariniers waren met helikopters en landingsvaar tuigen geland op een schiereiland, onge veer 4Q0 km ten noordoosten van Saigon gelegen. Newsweek: Paus gaal naar Polen NEW-VORK (UPI) Het Anieri- nae tijdschrift „Newsweek" heeft slaag verklaard dat Paus Paulus definitief van plan is Polen te be- «ii, waarschijnlijk volgend jaar". In de rubriek „Persicope" schreef 't blad dat de Paus het bezoek reeds toe gezegd heeft aan kardinaal Vlsjlnski van Warschau tijdens de huidige zitting van het Vaticaans concilie. De Paus zou de reis naar Polen maken om de 1000-jari- ge herdenking van de vestiging van het katholiek geioof ln Polen bij te wo nen, aldus „Newsweek", De Nederlandse bouwvakkers be hoeven geen natte of koude handen meer te krijgen, wanneer ze hun stenen gaan betrekken van een Duitse steenfabriek, die haar produkten in papieren zakken aflevert. De zakken, die 150 stenen bevatten, zijn bestand tegen vocht en KOBE, JAPAN (UPI) l)e -an een Japanse scheepvai ichappij heeft met nadruk lo rd. rdaim Mitsunaga Salto, een woordvoerder van de maatschappij. Taiyo Kaiun ge naamd, verklaarde dat geen der be manningsleden van de vrachtvaarder op het tijdstip van de moord in Am sterdam of zelfs in Europa heeft kun nen zijn. Salto zei een en ander in ver band met de bekendmaking van de Am sterdamse politie dat een Amsterdams dagblad een anonieme brief had ontvan gen waarin de naam van de Dalten Maru voorkwam.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1