PARIJS WORDT SCHOON TAALINCIDENT IN BELGIË NA VAKANTIES VERDWENEN Are de Triomphe straks één glanzend brok kristal Nieuwe expeditie naar ZUIDPOOL op papier klaar Napoleon zag voleinding niet meer Rust in kerken teruggekeerd dr'tii*nlt™lm'e"'giftcnISdMt d' ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van Mime correspondent Lucas Kleijn PARIJS Nederlandse toeris ten, die laat in het seizoen naar Parijs zijn gekomen, zullen wel ge merkt hebben, dat ons nationale monument op de Etoile, de Are de Triomphe, tussen stalen steiger buizen staat verscholen. Het is een beetje triest, die arme Are, vooral als er met veel wind ook nog lappen zeildoek voor hangen te bungelen. Maar achter die lap pen en op de stellingen wordt hard gewerkt. Met schoon spuiten hoopt men nog voor de elfde november, wapenstilstandsdag, klaar te zijn. Dan zal onze Are weer veel mooier zijn dan in het verleden: één brok kristal onder 't licht van de tientallen schijnwerpers. Het bad was wel nodig, want sedert i 1806, toen men aan de bouw be- I zon, is er geen borstel over het steen heen geweest. De wasbeurt voor de Arc is een on derdeel van de grote schoonmaak in Parijs. Van de 88.374 grote gebouwen, die Parijs telt, zijn er al 45.000 schoon gespoten.'In 1960, toen men er mee be gon, hadden de 1500 schoonmaakinrich- tingen 4.000 arbeiders in dienst. Thans zijn er 2.300 van zulke firma's met in totaal 7000 man. Voor het schoon spui- van veertien stadhuizen, achttien kerken, 105 scholen, drie gymnasia, de Sorbonne, alle faculteiten, de. nor maalschool en het grote centrale stad huis. heeft de gemeente van Parijs al 400.000 frank uitgegeven. De staat heeft log eens 100.000 bijgedaan, want de regering neemt voor haar rekening ge bouwen als het Elysée, het Instituut, 't Louvre, de Invalides, de Comédie Frangaise, de Obélisque op de Con corde het Panthéon en de Are de Triomphe, Kleine ondernemingen, die aelf geen geld hebben om de gevels van hun huizen schoon te laten spuiten, kunnen bij de gemeente of bij het rijk steun aankloppen. Half uur De Are de Triomphe staat midden op de Etoile. Rijdt men het grote plein rond lopen met oponthoud van de CENTRALE VERWARMING OP BOUDEWIJN BASIS verkeerslichten duurt zeker een half uur en begint men bij de Grande Armée, die in het verlengde ligt van de Champs Elysées, dan passeert men achtereenvolgens de grote avenues Foch, Victor Hugo, Kléber, Iéna, Marceau, daarna de Champs Elysées en vervol gens de Friedland, de Hoche, Wagram, Mahon en de Carnot. Staat men boven op de Are 49.54 meter hoog en 44.82 meter breed dan heeft men over het sterrebeeld van Parijs 'n fraai uitzicht. Het is beneden één gekrioel Opdracht Onbekende soldaat Op 28 januari 1921 werd onder de Are het gebeente bijgezet van de Onbeken de Soldaat uit de eerste wereldoorlog. De kist was gewikkeld in de nationale vlag, vastgespeld met versierselen het Legioen van Eer, het Oorlogskruis en de Militaire Medaille. Twee jaar la ter, op 11 november, werd de vlam aan gestoken, die dag en nacht op het graf van de Onbekende Soldaat brandt. Ie dere avond omstreeks zes uur wordt de vlam (symbolisch) door een oud-strij der aangestoken. Tijdens de bezetting in de tweede wereldoorlog hebben de Duitsers de vlam laten branden. Het De opdracht tot het bouwen van de K»"11 selukkig maar weinig voor. dat Are de Triomphe is in 1806 door grafschenners zich aan dit nationale Napoleon gegeven. Hij wilde er zijn ze- j heiligdom vergrijpen. Een student, die gevierende legera onder door laten mar- j )n dc kerstnarht van ,958 op de vlam cheren. I een ei wilde bakken, kreeg drie maan- De eerste steen werd gelegd 15 augus- den gevangenisstraf en 500 frank boete, tus 1806 en draagt tot opschrift: „In het Had hij het 150 jaar eerder gedaan, dan jaar 1806, de 15e augustus, verjaardag I zou men hem volgens de toen geldende van de geboorte van Zijne Majestetit i zeden de schennende hand hebben af- Napoleon de Grote, werd deze eerste I gehakt. steen gelegd. De minister van Binnen- Het komt maar betrekkelijk weinig landse Zaken. Champagne". De bouw j voor, dat zelfmoordenaars van de Are de werd beëindigd in 1836 door Louis Phi- Triomphe naar beneden springen. In lippe. De kosten bedroegen ln totaal dat opzicht wint de Eiffeltoren het van 9.651.115 frank. Napoleon heeft de vol- I Je Are. BRUSSEL In de zomer wordt de wintermode gelanceerd. Tijdens de zomer in het noordelijke halfrond van onze aarde wordt ook de nieuwe campagne in de Antarctische gewesten voor bereid. Dit verklaart de drukte die sinds weken heerst in de kantoren die het Belgische minis terie van Binnenlandse Zaken te Brussel ter beschikking stelt van de Belgisch-Neder 1 and3e zuidpoolexpeditie. Eind van dit jaar zal inderdaad een nieuwe Belgisch- Nederlandse expeditie vertrekken naar het zuidpoolgebied, om er in de Koning Boudewijnbasis de wacht af te lossen. Sedert een tiental maanden verricht een groepje geleerden en vorsers er wetenschappelijke waarnemingen in verband met de meteorologie, de zonnestraling, het aardmagnetisme en de radioactiviteit van de atmosfeer. Men hoopt ook en kele geologische experimenten te kunnen doen. In Brussel verlopen de voorbereidingen voor de nieuwe expeditie naar plan. Een hele ploeg mensen is voortdurend in de weer om de duizend formaliteiten te vervullen die nu eenmaal voor het welslagen van een dergelijke onderneming nodig zyn. De reis naar het expeditiegebied is reeds op papier al thans in kannen en kruiken. De Belgische luchtmacht zal, zoals ook vorig jaar gebeurde, de overwinteringsploeg naar Zuid-Afrika vliegen, vanwaar de tocht naar de pool streken wordt voortgezet aan boord van de ook al traditio neel geworden „Magga Dan". De Deense walvisvaarder zal een maand vroeger, dat is eind november, uit Antwerpen vertrekken, met aan boord het materiaal, de levensmid delen en de honden, die ook in de nieuwe onderneming een niet te onderschatten rol zullen spelen. Samenstelling Wat nog moet gebeuren is de definitieve samenstelling van de nieuwe wetenschappelijke ploeg. Dat is een uiter mate belangrijke taak, want van de oordeelkundige keuze hangt in aanzienlijke mate 't succes van de expeditie af. Fysisch komen alleen kerngezonde naturen in aan merking, maar ook psychologisch moeten zij beantwoorden aan 'n reeks reeks normen die lang niet in elk in dividu verenigd zijn. Uiteraard dient elke deelnemer 'n specialist te zijn in z'n weteschoappelljk dnmein, en men kan zich niet de weelde veroorloven, meer dan één specialist in elke branche mee te nemen. Momenteel Fietswielen achter slee Maar het ligt voor de hand. dat de overwinteraars zich niet voortdurend kunnen koesteren aan deze zuidelijkste centrale verwarmingsinstallatie van onze aardbol. Ze ne men deel aan raids die tot twee maanden kunnen duren en waarbij honderden en soms meer dan duizend kilometers worden afgelegd per slede. Fietsen is in die onherbergzame oorden onmogelijk, maar niettemin nemen de expedities telkens een stelletje fiets wielen mee naar Antarctica. Gevat in een vork, wordt zo'n wiel achteraan de slee bevestigd en voorzien van een kilo meterteller, zodat de expeditieleden met een vrij grote nauwkeurigheid de afstandon die worden afgelegd, kannen aflezen. In de korte Antarctische zomer, terwijl de ploegen worden afgelost en de Magga Dan zijn vracht op het ijs zet, be schikken de wetenschapslui over een helikopter alsmede over een verkenningsvliegtuigje van de Belgische lucht macht. Voor de raids kunnen ze eventueel gebruik maken van de kleine rupswagens, de zogenaamde „snowcats", maar ze hebben het grote nadeel nogal veelvuldig te slip pen of vaat te raken in spleten en kloven, wat zo goed als nooit het geval is met de sleden. Daarom wordt merendeels een beroep ge daan op dat eenvoudige maar be proefde transportmiddel. Poolhonden ingevuld achter tc vervullen functies, en er ontbreekt aan de nieuwe expeditie nog een arts. In totaal zal de overwinteringsploeg bestaan uit zestien leden, n.l. tien Belgen en zes Nederlanders. Nederland draagt één derde van de expeditiekosten, die worden ge raamd op 24 miljoen Bfr„ ofwel ongeveer 1.750.000 gulden. De nieuwe expeditie zal worden, geleid door Tony van Autenboer. 33, veteraan van een vroegere antarctica- ploeg. Hij is zeer beslagen in geologie. „Vanaf onze aankomst in de Boudewijnbasis moeten we de handen uit de mouwen steken," zegt Tony van Autenboer. De iristallaties, bedolven onder een vracht sneeuw die alk maar zwaarder wordt, moeten worden .geconsplidqeKd^ De loods waarin de elektrische generatoren staan opgesteld, vertoont de neiging weg te zinken in de bodem van samen geperste sneeuw, onder invloed van de ontwikkelde warmte en van de trillingen. Als men hier alles maar op zijn be loop zou laten, zou het gebouw na weinig jaren nog slechts via een diepe koker bereikbaar zijn. Over het komfort op de basis is de expeditieleider best te spreken. Daar komen we niets te kort. Toen de Russen ons eens kwamen opzoeken, waren ze zeer verbaasd bij ons een heetwaterverdelingssysteem te vinden. Dat bestaat op geen enkele andere zuidpoolbasis. Onze ketel functio neert met recuperatiegassen yan de elektriciteitsgenera toren. Deze verbrandingsgassen worden geleid rond de ketel, gevuld met sneeuw. De sneeuw smelt en verandert in heet water, dat naai- de gemeenschaps- en slaapvertrek ken wordt geleid. Wie slede zegt, zegt ook poolhonden. Ze spelen een belangrijke rol in de Belgisch-Nederlandse Zuidpool expedities. De Groenlanders aarden opperbest in Antartica, want hun aantal is er al ver meerderd. Het zijn taaie beesten die, in groepen van acht tot tien voor de slede gespannen, lange afstanden kunnen afleggen zonder eten. Ze zijn niet zeer intelligent, maar ze hebben een uitermate sterk ontwikkeld oriënteringsgevoel. Het beste is, de dieren hun eigen zin te laten doen. Ze vinden instinctief de weg terug naar hun Waar de mensen beschuttng zoeken in tenten, waar de temperatuur toch veelal rond —25° C. blijft hangen, bren gen de poolhonden de ïiacht door in de openlucht, in zelf- gegraven, kullen ln de sneeuw- In de basis, waar ze -vttj mogen rondlopen, zoeken ze al evenmin een loods ter be schutting, tenzij ze ziek zouden zijn. Voor zieke dieren is er een bescheiden ziekenhok beschikbaar. Mensen en dieren worden gevoed met conserven. Af en toe ls er voor de honden vers vlees voorhanden, namelijk wanneer er een zeehond wordt geschoten. In principe geldt voor deze dieren pachtverbod. maai- de Antarctlca-ploeg bezit een vergun - ning om een aantal zeehonden te schieten ten behoeve van hun sledetrekkers. Van die vergunning wordt enkel gebruik gemaakt als het echt niet anders kun, want de sympathieke zoogdieren zijn allesbehalve mensenschuw: men kan ze vaak naderen tot op minder dan een meter. Voor de poolhonden is de eerste faze van de expeditie aL begonnen. Vijftien dieren, gekocht bij de eskimo's van Groenland, zijn onderweg naar Antwerpen waar ze, wach tend op de komst van de Magga Dan, gastvrijheid zullen genieten in de dierentuin. iaarder „Mat/ga Dan" die de expeditie öp de Zuidpool zal afzetten BRUSSEL Het toeristische sei- ders van het in stand houden van Frans- zoen is nu vrijwel ten einde en daarmee talige preken. Hij argument luidt, dat is een zware zorg weggevallen van de zulke preken nog een laat overblijfsel bisschop van Brugge, mgr. De Smedt. zijn uit de tijd, dat zowel de hogere In verschillende kerken hebben elke kerkelijke als de burgerlijke overheden ndag groepjes mensen ostentatief het zich inspanden om Vlaanderen totaal kerkgebouw verlaten op het ogenblik dat, de priester zijn preek in het Frans begon, ln sommige kerken kwam het zelfs tot Incidenten, waarbij de politie ingreep. Tegen enkele tientallen demon stranten werd proces-verbaal opge maakt en drie betogers werden gerui me tyd preventief in de gevangenis van Brugge opgesloten. Zeer vele Vlamingen die het versto ren van kerkelijke diensten afkeuren, zijn niettemin overtuigde tegenstan- te verfransen. Uit die dagen een slinkende kaste van Frans spreken de bourgeoisie overgebleven, die wei gert de taal van het volk te spreken en die tevens eist dat zij in het Frans wordt te woord gestaan door vertegen woordigers van de openbare besturen, door de middenstanders bij wie zij haar inkopen doet, door de geestelijkheid met wie zij in aanraking komt. Hoe wel zij numeriek een onbeduidende min derheid vormt, eist zij voor zichzelf Collecte verdeeld De Vlamingen wijzen er bovendien op, dat In Wallonië vrijwel nergens in parochieverband geregeld Nederlands talige missen worden opgedragen. Toch zou dat veel meer op zijn plaats zijn, aangezien in de nijverheidsstreken rond Belgique", die «lelde dat de Frans spre kende gemeenschap hierdoor werd te kort gedaan. Deze zure reactie op een nochtans zeer redelyke schikking ver oorzaakte deining l>ü de Vlaamse open bare mening, die liet opmerken, dat er voor de Vlaamse toeristen in de Waal- ds niets werd gedaan oen bovendien bleek tt sommige pastoors en predikanten imerkeUjk overhoop lagen met de bls- Luik en Charleroi tienduizenden Vlaam- j sc'10I)PrMjkc verhouding van tweeder arbeidersgezinnen wonen. Voor hen eenderde, bleven Incidenten niet s er geen andere keus dan zich bin- i de kortst mogelijke termijn te la gen tienden van de aanwezige gelovigen ten verfransen. De massa Vlamingen- Het waren trouwens niet alleen Vlaam- die preek niet of slechts ten dele be- j in-Wallonië werd aan haar lot overge-;se „protestanten" die de sereniteit van grijpt. Deze bourgeoisie .slaagt er in laten, omdat zij is samengesteld uit'de kerksfeer verstoorden. Een zeker te doen aanvaarden, omdat zij j zeer bescheiden lieden. Franstalig gehoor gaf ook meermalen tamelijk luidruchtig uiting aan zijn ge voelens t.o.v. het inderdaad gebrekkige de Vlaamse parochiegeeste- Via.m.e l>e Vlamingen beweren dat ail I de preken I» slachtoffer «ün van een regelrechte dl.- f bad,?laa'8eV «""tueel ™r tweeder- crhntnatle. Te Brussel en In de Bril»- "e i" bat Nederiaj"1» voor eenderde seise randgemeenten, wettelijk en fei-!'"he' ^"s noudeo worden gehouden, lelijk tweetalig gel,led. worde!, vft-l min- Ia 'e,te f„ou, de, e"'*f1:m P«eK der Nederlandstalige missen opgedrn- m de volkslaa worden gevolgd door een gen dan de verhouding tussen Frans- «menvatting In het Frnns. talige en Vlaamse gelovigen billijkt. Nederlandstalige missen worden l»\jDeze regeling stuitte op kritiek ln preek in een volksvreemde taal zonder voorkeur 's morgens vroeg opgedragenFranstalige kranten zoals „La Llbre lijke. Andere predikanten, vooral pro fessoren en missionarissen met vakan tie, brachten wat humor in de kerk door de subtiele wijze waarmee ze de bis schoppelijke richtlijnen toepasten. Zij doorspekten hun gewijde toespraak met zeer lange citaten In het Frans, het Engels en het Duits, maar ook soms In het Spaans en in het Italiaans en één eindigde zelfs zijn preek met een volzin in het Chinees.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9