OVER GODSDIENSTVRIJHEID AKKOORD NOG ONZEKER Nederland maakt indruk in Moskou De Volkskrant niet langer „katholiek Minderheid meer pijlen op de boog Berlijn blijft struikelblok Bonn-Moskou Betere voorlichting koninklijk huis Kleurrijke wanorde in zigeunerkamp te Rome Betogende nazi in huis afgevaardigden Weer overval op geldauto in Londen EATERDAQ 26 SEPTEMBER 1965 DE I.ETDSE COÜRANT PAGINA 5 (Van onze correspondent) AMSTERDAM Do Volkskrant ral niet langer moor verschijnen met de ondertitel „katholiek dagblad voor Ne derland". Dit werd meegedeeld door president-commissaris J. A. Middelhuis, voordat minister Bogaers het nieuwe 20 miljoen dure Volkskrantgebouw aan de Amsterdamse YVlboutstraat opende. De heer Middelhuls motiveerde de wijziging, waarover intern reeds lang een discussie gaande was, als volgt: „Vroeger vonden de katholieke kranten zich vaak mede gesteund dank zij het verbod voor katholieken om „andersden kende" bladen te^lezen, Die tijd ligt definitief achter ons. De lezer zal nu voortaan moeten oordelen op grond van de kwaliteit van de krant, welk blad hij zal willen lezen. Wij hebben daar voor onszelf de consequentie uitgetrok- Mauritius wordt onafhankelijk LONDEN (Reutor) De Britse mi nister van Koloniën, Greenwood, heeft bekendgemaakt, dat Engeland heeft be sloten Mauritius, zijn koloniaal eiland in de Indische Oceaan, onafhankelijk heid te verlenen. De minister verwacht, dat de constitutionele regelingen hiertoe voor eind 1966 getroffen kunnen zijn. (Van onze concllieredacteur pater dr. A. v, d. Weljer) ROME. Hoewel 't concilie intussen af naar een nieuw onderwerp is overgegaan, voelen wij ons gedwongen nog even terug te komen op het feit, dat deze week de eerste stemming over de vrijheid van godsdienst heeft plaats gehad. De pogingen van de minderheid om deze stemming naar een latere datumten het liefst naar Sint-J.uttemiste verschuiven, hebben gefaald. En het resultaat is bijzonder gunstig geweest: 1997 vaders stemden voor en 2S>4 stemden tegen. Eindelijk kwam de waarheid aan het licht: dit concilie wil aan ieder mens en iedere groep de volledige vrijheid geven om God naar eigen inzicht en eigen overtuiging te dienen. retoren onder haar leden telt. Tot grote verbazing van ledereen bleek, dat de meerderheid van deze gecombineerde vergadering tegen het voorstel van kardinaal Bea was. Hieruit kan nog maals worden afgeleid, dat de leiding van het concilie een overwegend conser vatief gezicht heeft. Laten wij de ontwikkelingen, die in het begin van deze week hebben plaats gehad, nog eenmaal de revue passeren. Toen het einde van het publieke debat over de godsdienstvrijheid naderde, is kardinaal Bea naar de moderatoren ge gaan met de vraag, of zij alsjeblieft de gedaohtenwisseling met een stemming wilden besluiten. De moderatoren en hier komt weer de betrekkelijke zwak heid van de concilieleiding aan het licht durfden geen beslissing te nemen. Zij legden de kwestie voor aan de Paus, die haar zamenlijk beraad presidium en de coördinatiecommissie, welk laatste orgaan ook Paus grijpt in Aanstonds na deze teleurstellende ver gadering is kardinaal Shehan van Baltimore naar de Paus gegaan om hem op de noodzaak van de door Bea voor gestelde stemming te wijzen. Ook andere vaders schijnen zich met de zaak te hebben bemoeid. Het uiteindelijke resul taat van deze besprekingen was, dat de Paus de stemming liet doorgaan. Samen met de moderatoren stelde hij de be wuste formule op, die later door het concilie is bekrachtigd. Misschien is het goed nog even de letterlijke tekst van deze formule te herhalen: „De vaders oordelen, dat de verbeterde tekst over de vrijheid van godsdienst kan dienen als basis voor de de mode- clef'ni'tieve verklaring, die zal moeten worden vervolmaakt in het licht van de katholieke leer over de ware godsdienst en volgens de opmerkingen, die door de vaders in het publieke debat zijn ge maakt en overeenkomstig het concilie- reglement zullen moeten worden goed gekeurd." Een zeer gecompliceerde formule, waarin als voornaamste adder onder het gras moet worden aangemerkt de invoeging: „Die zal moeten worden ver volmaakt in het licht van de katholieke leer over de ware godsdienst." Voor standers van de godsdienstvrijheid hebben deze invoeging aanvaard, hoewel Kapteyn waarnemend fractievoorzitter in Europees parlement STRAATSBURG (ANP) - Het Ne derlandse Eerste-Kamerlid P. J. Kap teyn is gisterochtend door de socialis tische fractie van het Europese parle ment benoemd tot waarnemend voor zitter. De Duitse mevrouw K. Strobel, voorzitter van de fractie, moet wegens haar gezondheidstoestand enige maan den rust houden. Gedurende deze tijd zal de heer Kapteyn de fractie leiden. zij zich bewuat zijn, dat de oppositie haar straks zou kunnen aangrijpen om opnieuw tegen de verklaring te gaan ageren, zeggende, dat de uiteindelijke tekst niet bewerkt is, overeenkomstig de leer over de ware godsdienst en dat de tekst dus niet deugt i Hier ligt ons inziens een booby-trap, die in de loop van deze zitting nog wel eens tot „ont plooiing" zou kunnen komen. Weg vrij Intussen willen wij graag vermelden, dat het secretariaat voor de eenheid al heel blij is met het behaalde resultaat en niet zonder reden. Want laat het waar zijn, dat het bij stemming vastgelegde akkoord allerminst waterdicht is, het psychologische effect ervan kan nauwe lijks te hoog worden aangeslagen. Voor de publieke opinie in de wereld heeft de Kerk zich al voor de vrijheid van gods dienst uitgesproken. Een weg terug be staat er. niet meer. In EEG geen stap meer terug UTRECHT (ANP) „Het in mijn vaste overtuiging, dat de huidige moei lijkheden binnen de EEG, ook al zal at misschien veel tijd kosten, kunnen orden overwonnen. Op economisch ter- 'in heeft de gemeenschap het „point f no return" al gepasseerd. We kun- en niet meer terug: dat zou ook de ranse economie niet verdragen". Dit verklaarde de minister van Land bouw en Visserij, minister Biesheuvel, in Utrecht tijdens een lunchbijeenkomst bij gelegenheid van de opening van de 57ste tentoonstelling „ornitophilia", die tot en met 25 september in de Bern- hardhal van de jaarbeurs wordt gehou den. De minister betoogde, dat de in ternationale samenwerking tot misluk king is gedoemd als men een landbouw politiek wil voeren met volstrekte eigen nationale zeggenschap. Hij noemde 't een volkomen verouderde opvatting, dat de welvaart van de volkeren kan orden bevorderd vanuit de gedachte, dat ieder toch eigenlijk baas in eigen huis moet zijn. De huidige crisis ziet hij als een uitdaging. Deense onderscheiding griffier Tweede Kamer DEN HAAG (ANP) De ambassadeur van Denemarken, de heer H. Hjorthnlel- sen, heeft de versierselen van comman deur van de Dannebrogsorde overhan digd aan mr. A. F. Schepel, griffier van de Tweede Kamer, als erkenning van zijn werk en bewezen diensten ter bevorde ring van de vriendschapsbanden tussen Nederland en Denemarken. MOSKOU (Reuter) De Russen heb ben met wat een „voorzichtige belang- I stelling" wordt genoemd gereageerd op j de voelhorens, door do Westdultse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, j Karl Carstens, uitgestoken om tot betere betrekkingen tussen de Bondsre- I publiek en de Sovjet-Unie te komen. yan Westduitse zijde werd verklaard dat het nog te vroeg is om met enige zekerheid te zeggen dat er uit het be zoek van Carstens aan Moskou een dia loog tussen beide landen zal voortvloei en. Zowel de Bondsrepubliek als de Sovjet-Unie zouden belde in principe wel voelen voor versterking van de culturele en handelsbanden, maar het grote struikelblok op de weg naar be tere betrekkingen, de kwestie-Berlijn. is niet uit de weg geruimd. Rusland blijft weigeren om Weat-Berlijn op te nemen in eventueel te vernieuwen of te sluiten akkoorden. Kamercommissie wenst Moeilijkheden bij grensgevallen Om de nieuwe, moderne Autobahnbrugdie bij Leverkusen de beide Rijnoevers met elkaar verbindt, goed te kunnen fotograferen, ondernam een fotograaf een bepaald gevaarlijke klimpartij. Op de smalle punt van één van de. beide 48 meter hoge pilonen, waaraan de 687 meter lange brug hangt, moest hij op één been staan. De nieuwe brug werd samen met de Autobahn Nördliche Umgehung Köln" ingewijd, die de verkeersstroom in de richting van de Nederlandse grens aanmerkelijk zal ontlasten. Voor 16 miljoen orders geboekt MOSKOU (ANP) „We kunnen be ter zaken met elkaar doen dan met el kaar vechten". Aldus de Russische maarschalk Jerjoiujenko, verdediger van Stalingrad, die tot de eregasten be hoorde op de. Nederlandse dag van de Internationale technisch-chemische ten toonstelling die op het ogenblik in Mos kou wordt gehouden. De Nederlanders en de Russen heb ben inderdaad zaken gedaan op deze expositie. Voor chemische' produkten werden tot nu toe orders geboekt voor zestien miljoen gulden en voor de Ne derlandse industrieën, die uitrusting voor chemische fabrieken leveren, ligt een aantal transacties in het verschiet, wat korter of verder weg. De Nederlandse dag werd geopend door de ambassadeur van ons land in de Sovjet-Unie mr. E. Star Bus- mann, die vaststelde dat het beschei den opgezette Nederlandse paviljoen (als landeninzending toch het vierde in grootte in vloeroppervlak) op het eer ste gezicht niet opvalt op de gigantisch opgezette tentoonstelling. Wat Ne derland in Moskou toont, noemde de ambassadeur echter wel indrukwek- Honderdduizenden Russische man nen. vrouwen en kinderen hebben de Nederlandse inzending bezocht. De meeste andere inzendingen zijn wel Imposant, maar het Nederlandse pavil joen blijkt zo in trek door zijn genoege- lijke sfeer, de smaakvolle aankleding en de instructieve manier, waarop Ne derland wordt gepresenteerd. Dit laatste vooral slaat wel ln bij de Rus sen, die leer- en weetgierig zijn. Hoewel de sfeer op de Nederlandse inzending echt vaderlands is, heeft men zich ervoor behoed ons land te presen teren met de traditionele molens, kaas en tulpen. Overigens staan er wel bloe men (om de paar dagen ververst), een extra attractie voor het Russische pu bliek dat er door vertederd wordt." Neger na twist met blanke doodgeschoten MINDEN ClIPI) In Minden, een stad in het Noordwesten van Louisiana, is de ongeveer dertigjarige neger James Moore doodgeschoten na een twistgesprek mei een blanke. .Moore Is actief geweest in de Integratiebeweging. Ooggetuigen zeiden dat Moore bij de bestelauto van een blanke man had ge staan. Er was een woordenwisseling ge volgd en de blanke had een schot gelost, Moore stierf korte tijd later in een zie kenhuis van Minden. Er is een man voor ondervraging aangehouden. Vertrouwen voor Stephanopoelos ATHENE (AFP) De regerlng-Ste- fanopoelos heeft vannacht het ver trouwen van het Griekse parlement ge kregen. Zoals verwacht werd stemden 152 afgevaardigden voor de motie van vertrouwen en 148 tegen. Aan de stemming was een verhit de bat voorafgegaan, dat zelfs geruime tijd moest worden onderbroken nadat aanhangers van oud-premier Papandreoe slaags waren geraakt met „overlo pers". Buiten de vergaderzaal duurde het tumult voort, maar tenslotte Reis orrj de wereld 1 Dodelijke val In de gemeente Ouder kerk aan de IJssel ls een Ambonese ar- beider van een hoogte van ongeveer 35 I meter van een hoogspanningsmast geval len. Hij overleed ter plaatse. 12.500 kuikens verbrand In Horst- America is brand uitgebroken in de kippehokken van H. Thielen In deze j hokken waren precies een half uur te 1 voren 12.500 mestkuikens gezet die alle I in de vlammen omkwamen. Busongeluk Een autobus is giste- ren in de buurt van Oran uit controle I geraakt en vanaf een weg langs <ie klippen in zee gestort. Volgens radio- I berichten kwamen twintig Algerijnen om I het leven en werden er dertig gewond. Duitsland heeft een nieuwe sport ontdekt, grasmaaierpolo. Polo te paard en op de motor kende men al, maar polo op omgebouwde grasmaaiers is weer eens iets anders. Al in 1961 werd de primeur gebracht, maar thans verbreidt de sport zich sneller dan men ooit had gedacht. Er zijn al grasmaaierpoloploegen in Düsseldorf Keulen, KasseiHagen pii Bnden-Baden. En nu zou men denkendat de wedstrijden worden gespeeld op een grasveld. Nee, liever op een betonnen rolschaa.tsbaan. „Zorg voor kath. studenten duizendei {Van onze correspondent) NIJMEGEN Niet alleen het tekort j of liever n; van 3'i miljoen, dat de Nijmeegse ka- |en zuiden tholieke universiteit en de Tilburgsi geschool samen hebben, maar noodzakelijke voorzieningen voor katholieke studenten in Nederland Nooit was een Paus in hun midden (Van onze correspondent Jan Dijkgraaf) ROME Uit alle landen van West- Europa. Joego-Slavlë inbegrepen, zijn vele ligeuncrs naar Rome gekomen lar een klein plaatsje. 30 km. van de eeuwige stad, waar zij rui kamp zfjn ondergebracht, er ccn hele dag doorgebracht I We hebben Sint-Radboudstichfing wor den aangevuld. De katholieken die el ders, aan niet-katholieke universiteiten en hogescholen studeren, vormen een dorde van het totaal. Op universiteitszondag. 26 september, zal het centraal comité van het katho liek Hoger Onderwijsfonds (HOF), 't jaarlijks beroep doen op de katholieken van Nederland. Ditmaal onder het the- ,Zorg voor alle katholieke studen- Koning Constantijn begroette als vriend prins Bernhard DEN HAAG (ANP) DEN HAAG. Vanuit de bijzondere commissie uit de Tweede Kamer, die zich bezighoudt met de ministeriële ver antwoordelijkheid inzake het koninklijk huis, is sterke aandrang op de regering uitgeoefend om de voorlichting van on over het koninklijk huis* beter te ver zorgen. Er is een stroming, die het détacheren van ccn voorlichtingsambte naar op Soestdijk, rechtstreeks ressor terend ontler de minister-president, be pleit. Een andere groep wil ccn ambte naar, die optreedt als perschef van liet koninklijk huis en van de minister president. (zonder dat deze persoon ook prins Bernhard geen enkele reden nog eens zoals Ihaus directeur over de korte ontmoeting, die hij om- van de rijksvoorlichtingsdienst is) en streeks einde augustus met koning Con- tenslotte zijn er dan nog stemmen opge- j stantjjn van Griekenland had, tevoren overleg te plegen met de regering. Dit antwoorden de minister-president, mr. Cals, en de minister van Buitenland se Zaken, mr. Luns, op schriftelijke vra gen van het Eerste-Kamerlid de heer Van Pelt (PSP). Blijkens het antwoord heeft het vlieg tuig. waarin de prins zich op terugreis van Tanzania bevond de gebruikelijke technische tussenlanding gemaakt op 't vliegveld van Athene. Koning Constan tijn was zonder dat de prins daarvan van tevoren op de hoogte was gesteld uit persoonlijke vriendschap even ter begroeting naar het vliegveld geko- pleit een speciale vertrouwensman bij de minister-president te plaatsen voor ma de „grensbewaking". Deze zou voor de I ten' dagelijkse contacten met Soestdijk kun- j De Sint-Radboutstichting tekent hier aan zorgen. bij aan dat in deze tijd weliswaar wat Dit gaf verscheidene leden van de genuanceerder wordt gedacht over de commissie aanleiding tot de opmerking, noodzaak van een specifiek katholiek dat een voorname bron van moeilijk- stempel op sommige opleidingen. Dat heden tot dusver wordt gevormd door j er echter een duidelijke behoefte zal de omstandigheid, dat de koningin soms [blijven bestaan aan. bijvoorbeeld ka- eigen adviseurs aan het hof heeft, diej tholieke artsen, leraren, economen, so- iologen, psychologen en juristen, l het boeiende ringen is geworden. Om te beginnen de goed georganiseerde wanorde van al deze zonderlinge mensen van wie men rtlets kan begrijpen. Ze huizen in een groot aantal prachtige tenten van het Italiaan se leger, maar een indrukwekkend aantal van deze uitzonderlijke pelgrims bezit dure automobielen met caravans. nder 1 loude steen de Al die dure wagens worden tweemaal per dag zorgvuldig opgepoetst en daar mee ging dan ook het grootste gedeelte van de kampbewoners gisteravond naar Rome om deel te nemen aan de plech tige kruisweg in het Colosseum, Want het betreft hier een bedevaart (bijna alle zigeuners zijn op de een of andere manier katholieken het hoogtepunt van alles wordt natuurlijk het bezoek, dat de Paus morgenmiddag komt bren gen om hier de mis te celebreren, een aantal folkloristische manifestaties bij elijks aan twijfel onderhevig zijn, te wonen en zoveel mogelijk van deze meent de stichting. wonderlijke kinderen Gods even per- De Nederlandse katholieke weten- isoonlijk te ontmoeten. Ook zal de Paus schapscentra, Nijmegen en Tilburg, Jvergezeld zijn van een bijzonder groot zouden van de ene kant willen aanto-i aantal kardinalen en concilievaders, non dat de grote sommen, die in de af-(Toch zijn wij ervan overtuigd dat ook gelopen decennia voor het katholiek elk zit een baardige oude man aan een groot schlldei-jj te werken: mystiek, mooi van kleur en tinten, woest en wreed. Wij blijven even staan kijken, ietwat verlegen. Maar hij keert zich om en zegt in perfect Frans „J© mag gerust bij gaan zitten, dit is voor Paus ik wil dat hy dit in zjjn privé- kapel ophangt". En zo is het overal: tegenstellingen, wanorde, een schreeuwende luidspre ker, die in vele talen vertelt dat over enkele ogenblikken de avondmis zal worden-opgedragen. Kardinaal Reran van Praag is niet gekomen, wie pu wel die mis opdraagt, weten we Tilet, ühaar een zogenaamd Nederlandse zigeuner is uitgekozen om in het Nederlands, Frans en Duits voor de microfoon even te bid den voor de ontelbare slachtoffers van de concentratiekampen. Wij helpen zelfs nog even met een korte tekst en hij doet het perfect. Uit het verslag van de discussies van de commissie blijkt voorts, dat er betreffende de ministeriële verantwoor delijkheid juist problemen opkomen als het om grensgevallen gaat, die niet in algemene criteria zijn op te nemen. Daarom is er in de commissie voor ge- tenschappelijk onderwijs zijn bijeenge bracht (ongeveer 24 miljoen) voor een grootse zaak hebben gediend. Van de an dere kant zou men duidelijk willën aan- nooit kwam tonen dat het werk nog voor geen 20 procent is voltooid, en dat zoals de za ken er nu voor staan, de middelen ter voltooiing radicaal te kort schieten. Hoeveel Hoeveel zigeuners hebben de nazi's vermoord Niemand weet het. Hoeveel zigeuners zijn er eigenlijk op de wereld, of liever in West-Europa? Geen mens weet het. Hoeveel zigeuners zijn er op dit moment in dit verrukkelijke rom- melkamp? Nee, niemand weet het. En niemand interesseert er zich voor en wat doet het er ook toe? Dank zij het Italiaanse leger zijn er voldoende prachtige tenten de Itali aanse brandweer is aanwezig. Overal onder deze onbeschrijflijk mooie bomen ■ater aangelegd. De Italiaanse tele visie heeft maar liefst vier camerato- gebouwd rond een Pausaltaar en de H. Vader met heel vreemde gevoe."" k""" le8er v"n Vaticaanse arbel- lena dit vreemde kamp /.al verlaten. „1", Nog nooit waren er zoveel zigeuners uit crr"n TDCr reel landen bijeen en natuurlijk nog l Paus ln hun midden. Brandweer nog onderbezet 's-HERTOGENBOSCH (ANP) De Nederlandse Vereniging van Brandweer commandanten heeft ter gelegenheid van haar vierde lustrum in de vee markthallen in 's-Hertogenboseh een grote brandweertentoonstelling ge opend. die tot en met dinsdag 28 sep tember te bezichtigen zal zijn. Geduren de deze dagen wordt, eveneens in het complex van de Bossche veemarkt, het vijfjaarlijkse brandweercongres gehou- De opening geschiedde door de bur gemeester van 's-Hertogenbosch, mr. R. Lambooy. In zijn openingsrede liet hij naast waarderende woorden een minder optimistisch geluid horen over de onderbezetting met personeel van verschillende brandweerinspecties, waar door deze niet in staat zijn hun taak naar behoren te vervullen. Borten premier Noorwegen OSLO ('Reuter) De 52-jarige Per Borten, landbouweconoom en lid van de Centrumpartij, de partij van de boeren, aal de nieuwe Noorse regering, de eerste niet-soeiallstlsche sinds 1935, leiden. Na negen dagen van overleg werd Borten door de leiders van de vier niet-socialis- Advertentie) SCHOEN R E PAR ATI C *TJ€HSTRAAT73 MC.U£TKAAT3* Geeii paarden Als je in dit kamp rondloopt, dan be grijp je helemaal niets meer. Je weet, dat niemand van al deze duizenden kan lezen of schrijven. Je weet ook, dat ze een formidabel oriëntatievermogen be zitten. Je ziet hier armoe en vervuiling maar tegelijkertijd die glanzende au to's: Mercedes. Opel, de grootste Ci- troëns. meterslange Amerikaanse sta tioncars. Op twee zogenaamde „cara vans" zagen we maar liefst een tele visie-antenne. Ook huisdieren van alle soort en omvang: kanaries in schone kooitjes en prachtige honden van alle rassen; honden die kapitalen moeten kosten, zoals die wagens, maar geen en kel paard en nergens meer de ouder wetse woonwagen, die wij in onze jeugd op 's Heren wegen plachten te zien. Wat verder opvalt, is het uiteenlo pende mensentype. Overal in dit kamp moet men vaststellen, dat de mannen J mooi zijn en de vrouwen hopeloos lelijk, j terwijl de kinderen, op een enkele uit-' zondering na, gewoon een verrukking j 'zijn om naar te kijken. En opnieuw stelt men vast, dat hier niets te begrlj-| ontzaglijk groot en ontzaglijk lelijk altaar, waar zondag in de. stille, war me namiddag de heilige vader de mis komt opdragen voor al deze. verspreide en toch verenigde kinderen Gods, van wie als het erop aankomt helemaal niemand Iets afweet: waar ze vandaan komen waar hun onbegrijpelijke taal van stamt 'het Sanskriet?), hoevelen er eigenlijk zijn: drie miljoen of tien mil joen? Niemand weet het en hun zelf in teresseert het maar dan ook absoluut Wonderlijk en onvergetelijk en met niets te vergelijken, deze eerste zoge naamde „mondaile" zigeunerbedevaart naar Rome, naar het graf van de apos telen. maar de Paus. Kom. kom, het is beslist niet mondiaal, maar wat weten wij er eigenlijk van? Het is ontroerend en indrukwekkend en komisch en hartverscheurend, het is alles tegelijk. Het ia inderdaad da meest wonderlijke ervaring die wij in ons lange Romeise bestaan meemaakten. Vastgebonden aan balustrade WASHINGTON (I PI) ii dringende kreet „Sieg Heil" heeft de 20-jarige Aarobert Felton Bruce, 'n aan hanger van de Amerikaanse nazi par tij, gisteren een zitting van hel Ame rikaanse Huls van Afgevaardigden ver stoord. De keurig geklede jongeman verscheen op de galerij boven de ver gaderzaal en wierp een handvol pam fletten tussen de verbouwereerde par lementariërs. Vervolgens slingerde hij een nazi-vlag de zaal in. Het duurde verscheidene minuten voordat portiers en politiemannen de zich heftig verzettende demonstrant hadden overmeesterd. Bruce, die afkomstig is uit Arling ton, Virginia, en later tegenover de po litie heeft toegegeven een volgeling te zijn nazileider Lincoln Rockwell, 1 debewaardei hoofdstad Washington herbergt, weer zelfbestuur te verlenen. „Dat is niet goed voor de blanke bevolking", zo mo tiveerde hij zijn aanklacht. Een woordvoerder van de politie heeft later verklaard dat Bruce zal wor de door- 1 den vervolgd wegens het verstoren van eeft dp de openbare orde. 'n aan- Terwijl hij zijn' tirade iuidkeels over ïazlpar- de hoofden van de parlementsleden uit stortte slingerde hij een grote hoeveel heid pamfletten de zaal in die stuk voor stuk „een enkele reis per boot naar Afrika" moesten voorstellen. Op elk papier stond gedrukt „een nikker", goed voor een vrije overtocht met „een overvloed van wijn. marihuana, he roïne en andere verfrissingen". Om zijn verblijf in de vergaderzaal zo lang mogelijk te garanderen had Bruce zich met een stel handboeien vastgeketend aan een metalen balu strade die langs de galerij loopt. Toen de zaalwachters hem te pakken kregen konden zij hem niet onmiddellijk los maken waardoor er een half dozijn or- Patriarchaat Hoe leven ze? Een priester die al ja renlang als aalmoezenier onder de zi-l geuners van Nederland werkt, vertelt! dat ze wel stammen kennen, maar dat. 7.0 uitsluitend leven in familieverband I.ONDEN ,1 PI) Een hend. v.n een strikt patriarchaal verband waar- binnen iedereen absoluut onderworpen 7es man heeft gisteren In Noord-Lon- man en in een hoogst i den een overval gedaan op een geidau- enkel geval de oudate vrouw). Dieto np kor,„ af,|alld van de plek wane beschikt over de absolute macht ïijn „clan" en ledereen gehoor- "oortk'lljke overval gt.terc da ro- zaamt hem en is hém onderdanig. vers 820.000 gulden heeft opgeleverd. Wij spraken met enkele van die pa-! triarchen. Alweer begrepen wij er niets; De bende die gisteren in actie was, Hun kennis van zaken, hun erva- had pech. Zij ging er van door met een ringen, hun hoffelijkheid - en tegelij- leren tas waarin het geld werd veron- kertijd die onoverbrugbare afstand die dersteld te zitten. De bewakers van de tenslotte toch scheidt. Zij leven geldzending hadden het geld echter op de gemoederen weer zover bedaard dat tische Noorse partijen als kandidaat- protesteerde tegen het voorstel om het men om de luidruchtige demonstrant de bijeenkomst kon worden voortgezet premier aangewezen. 1 distriot Columbia, het staatje dat de al worstelend naar buiten te brengen. zonder kalender en zonder klok, met radio en televisie. Zij weten van het geloof zeer weinig af en dat beetje is nog doordrenkt van bijgeloof. Ergens staat hier een uit hout gesneden ma donna, die we zonder meer mooi vonden in haar primitiviteit, het beeld is ge heel omhangen door zogenaamde siera den en wonderlijke weefsels, die eens wellicht het prachtige bruidstoilet De zes mannen, gemaskerd en gewa pend met stukken Ijzer, ramden de geldauto met hun eigen auto, sloegen de bewakers tegen de grond en gingen er vandoor op Cornwall Road, op nog geen steenworp afstand van een politie bureau en anderhalve kilometer van de plaats van de roof van gisteren in Tot tenham.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 5