Kleine Marcel geeft vervolg aan de legende van Cerdan Hl Bertie Auld ZOON WIL ZIJN VADER OPVOLGEN H j mhmr irmrii m Parijs droomt reeds van een nieuwe held JOE LOUIS verloor met golf forse bedragen HONKBAL NOTEER BIJ RADIO ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1965 DE LETDSE COURANT PAGINA lo „Kleine Marcel, je bent goed, maar je bent nog niet groot." Manager Philipe Filippi zei het op een toon alsof het zijn eigen zoon betrof. En misschien zag hij het ook wel zo. Want was hij het niet geweest, die in het verleden welgeteld 113 maal in de schaduw van wijlen Marcel Cerdan had ge zeten, In de hoek van de legendarische Franse bokser had Philipe een sportcarrière gestalte zien krijgen, die zijn weerga in Europa niet Hcht zal vinden. En toen, voor dat 114e gevecht, Marcel Cerdan de oceaan overvloog om te trachten zijn door Jake la Motta overgenomen wereldtitel in het middengewicht te heroveren, was Philipe thuisgebleven. En nu nog, vele jaren later, VAN FRANKRIJKS POPULAIRSTE BOKSER Inmiddels zijn er zeven jaren verstr ken en het zal niet lang meer duren of ..petit Marcel" komt voor de werkelij ke vuurdoop te staan. Na een succesvol le amateurloopbaan, waarin hij slechts twee van de geleverde 41 gevechten verloor, bokste hij tot nu toe negen maal als professional. Goed, zijn tegen standers waren wel niet van wereldklas se, maar negen overwinnningen op rij van een 22-jarige in de categorie der prijsboksers kunnen zonder meer een grote belofte inhouden. Daar zijn ook Philippe Filippi en de wereldvermaar de Parijse promotor Gilbert Benaim hei lig van overtuigd. Maar toch„..i..-. In april stond zijn naam, jn forse let- ters' op het. aanplakbiljet van het Palais des Sports. „Marcel Cerdan jr. versus Roberto di Martino". De lichtstad stond op stelten. Er volgde een ware race op kaartjes en de zwarthandelaren had den zelfs ten tijde van wijlen Cerdan senior niet dergelijk goe.de zaken ge daan. Geen wonder dus, dat er op de avond van de wedstrijd maar liefst 2000 teleurgestelde Parijzenaars voor de poort moesten blijven staan. Marcel junior won zoals hij wilde. Zeven maal zond hij Di Martino naar het canvas, alvorens hij de beslissende k.o.-stoot plaatste. Een keurige overwinning, meer niet. Maar Frankrijk stond in lichterlaaie. De legende Cerdan leefde weer. Men zou een nieuwe „Marcel de onoverwinnelijke" krijgen. De reeds meer dan veertig jaar in de topbokserij meelopende Benaim en ook coach Phi lippe Filippi kregen het er benauwd van. Zij, die in het verleden alles in het werk gesteld hadden om hun discipelen aan de nodige publi citeit te helpen, zon den nu met alle hun ten dienste staande middelen de te hoop gelopen Franse pers met een kluitje in het riet. Naar ach teraf zou blijken een averechtse tactiek, want in plaats van goede voorlichting kregen de hongerige journalisten nu bij derden informaties, die Marcel Cerdan junior zonder slag of stoot reeds tot opvol ger van zijn legen darische vader stem pelden. „Al die publi citeit maakt me ontruste Benaim te recht. „Marcel is zon der twijfel een bokser met- toekomst. Meer echter niet. En ik persoonlijk voel er niets voor de naam Cerdan te exploiteren. Maar de Fransen zien nu reeds zijn vader in hem. Dat is niet te voorkomen. Marcel heeft ech ter nog veel, zeer veel te leren en hij weet dat. Hij lijkt in vele opzichten vol komen op zijn vader. Hij bezit dezelfde stijl, zowel in als buiten de ring. hij heeft in tweeërlei opzicht ook sterke benen, een uitstekend reactievermogen en een bijna volmaakte balans. Maar er is meer nodig om een groot kampioen te worden. Hij mist nog het uithoudings- en weerstandsvermogen en, niet te vergeten, een keiharde punch. Marcels vader was een bikkelharde puncher en iedere seconde, die hij in de ring stond, dreigde er gevaar. Mar cel zal hem wat dit onderdeel betreft nooit kunnen overtreffen. Niettemin, hij bezit het vermogen en de eerzucht om het ver te brengen, maar we moeten er voor waken hem te snél naar de top te willen brengen. Al die overdreven pu bliciteit maakt me bang. Gelukkig beseft de kleine Marcel dat zelf ook. Hij weet op de juiste manier met mensen om te gaan. Hij blijft zichzelf hoewel hij in tegenstelling tot zijn vader een heel wat comfortabeler start van zijn boks- carrière beleeft. Zonder als bokser een grootheid te zijn, gaan immers al le deuren voor hem open". (Van otine sportred-actic) beschouwt de grijzende manager dit als de grootste fout van zijn leven. Of zijn aan wezigheid in die door het noodlot achter volgde Constellation dat alles verbijsterende had kunnen voorkomen De geschiedenis is hekend; het vliegongeluk bij de Azoren maakte een abrupt einde aan het leven van het toen 33-jarige idool van Frankrijk, Maröel Cerdan was niet meer. Maar de legende bleef. En nu was daar plotseling „kleine Marcel", de 22-jarige zoon van „grote Marcel", die deze legende nieuw voedsel gaf. Moeder Marinette, het forse kapitaal van wijlen haar echtgenoot in Casablanca zorg vuldig beherend in een tweetal goed lopende winkels en een alleszins respectabele farm, had hem voorbestemd architect of ingenieur te worden, maar op 15-jarige leeftijd had de kleine Marcel zijn antwoord reeds klaar: „Het is mijn plicht in de voetsporen van mijn vader te treden." Er hielp geen lieve moeder aan. Marcel trok de oude trainings plunje van zijn vader aan en plaatste de eerste stoten op een punchbal. Het waren de eerste plagen op weg naar een wereld titel. Want al zal de lichtgewicht Cerdan jr. het nimmer tot een middengewicht brengen hoogstens tot een weltergewicht zijn door hem zelf gekozen opdracht luidt: Frankrijk moet een wereldkampioen bok sen binnen zijn grenzen hebben. Net als vroeger toen „papa" nog leefde. géborén. Parijs eiste hem op, voorlopig gaf.monsieur Filippi nog geen gehoor aan de Cerdanhonger van Frank rijke hoofdstad. Pas in april van dit jaar gingen de deuren van het Palais des Sports voor hem open. Zijn gage droeg ongeveer 8500 gulden voor partij over zes ronden tegen de Italiaan Di Martino. Promotor Benaim besefte het op dat moment wellicht zelf nog niet, maar met de ondertekening var dit contract werd internationale bokshis- torie geschreven. Nog nimmer name- k was een zoon zo dicht in de voetspo- n van zijn vader getreden. Zoals gezegd, zevenmaal ging Di Martino naar 't canvas voor Marcel de bereiden op zijn eerste wereklijk grote beslissende eindstoot plaatste. Parijs stond op zijn kop, wat nog het duide lijkst geïllustreerd wordt door een twintig pagina's tellende reportage in toonaangevend damesblad. naim en Filippi hui- Begin van de cultus Marseille, Bordeaux en Lille waren de eerste steden, waar Cerdan junior als profbokser in de ring stond. Drie overwinningen op rij en de cultus was In juni stond Mar cel nogmaals i ring van het Palais des Sports, heette zijn te; stander Jaime Apa- rici, een Spa coming man zonder noemenswaardige staat van dienst. Twee ronden kon de Spanjaard zich Btaande houden. Toen werd ook hij uitgeteld. En terwijl Frank rijk een nieuwe reldkampioen reeds binnen zijn grenzen waande. ging de kleine Marcel zich voorbereiden op zijn eerste werkelijk gro te gevecht. Tot nu behoorden zijn te genstanders tot een categorie, cjie hem als professional bokser op z'n gemak dienden te stellen. Een opdracht, die met de k.o.-nederlaag van de Spanjaard Apa- rici volbracht was. Binnenkort zal Parijs weer op zijn kop staan. Het Palais des Sports gaat dan het beslissende moment in de carrière van de jonge Cerdan be leven. Immers, zal zijn kwalitatief dan veel sterkere tegenstander een einde maken aan de nu heersende mythe of zal Marcel junior inderdaad de voetspo ren van zijn vader gaan drukken Het is een vraag, die de internationa le bokswereld danig bezighoudt. De ex perts zijn het er roerend over eens; Cer dan junior is een bokser met grote kwa liteiten. Maar toch Stoten studeren De jonge Marcel trekt zich problemen voorlopig nog niet al te veel i dat hij^z aan. In het Parijse voorstadje Neuilly sur Seine kan men hem in de met twee boksringen uitgeruste sportzaal van het plaatselijke gymnasium iedere avond aan het werk zien. Daar, in alle rust, „studeert" Marcel de stoten, de bewe gingen en de verdedigingsacties, die wij len zijn vader tot 'n beroemdheid stem pelden. „Studeert" ja, want zo er ooit een bokser met aanleg is geweest, die de vorming van iedere stoot op een bij na volmaakte studie baseert, dan is het Marcel Cerdan junior wel. Hij laat niets aan het toeval over. De meer dan 1000 actiefoto's in de plakboeken van zijn vader, de film van de strijd om het wereldkampioenschap tegen Tonny Za- le en de ontelbare technische beschrij vingen van Cerdan seniors boksstijl vor- Op 28 oktober 19J/9 vloog een Constellation tegen een berg op liet Azoreneiland San Miguel. Onder de- achtenveertig slachtoffers bevond zich de bokser Marcel Cerdan. Deze foto werd van zijn laatste gevecht genomen men daarbij zijn voornaamste materi aal. Marcels gebruikelijke sparring part ner, de Nigeriaan Ray Adigun, onder vindt dagelijks de ernst, waarmee Cer dan de zaken opvat. „Als hij tijdens de training een nieuwe beweging leert, dan houdt die actie hem bezig tot de gende training. En wel zo intensief, dat Marcel die bewuste beweging dan per fect onder de knie heeft", stelt Ray vast. Een bewering, die volkomen in hel zorgvuldig uitgestippelde schema var Frankrijks bokshope past. 's Morgens fikse veldloop in het Bois de Vin- ïes. na de lunch tijd voor wat aflei ding of een interview voor televisie, krant of radio en in de late namiddag twee uren zware training in het gymna- Neuilly. Om negen uur slotte onder de wol. Dag-in-dag-uit. Het het bestaan, dat Marcel Cerdan zich zelf gekozen heeft en dat drijft op ongekend fanatisme het tot de evenknie van zijn vader te brengen. Amerika heeft hem in de op bouw van zijn carrière reeds enkele malen de helpende hand willen toesteken, maar de duistere praktijken aan de andere zijde van de oceaan hebben hem op advies van Phillipe Filippi doen besluiten voorlopig nog „thuis" te blijven. Marcel heeft er immers alles voor over de naam Cerdan weer aan „the top of the bill" te brengen. Daarom ook heeft manager Filippi het hem slechts eenmaal behoeven te zeggen: „Kleine Marcel, je bent goed, maar je bent nóg niet groot." Nóg niet! De schaduw van Cobb Van William J. Cobb, eens bekend als „Happy Humphrey", 's werelds om vangrijkste worstelaar, is nog slechts een schaduw over. Cobb woog als „Happy Humphrey" 363 kilo en zijn rekening bij de kruidenier varieerde van 25 tot 35 dollar per dag. Zijn favoriete greep was het gaan zitten op zijn, in de meest letterlijke zin. slacht offer. Cobb. de 39-jarige „schaduw", is 272 kilo kwijtgeraakt als vrijwillig patiënt van het Medical College van Georgia's Teaching Hospital in Augusta. Cobb móést wel, want in het najaar van 1962 kreeg hij een hart aanval. Een dokter deelde hem mede, n vermageren, en in juni 1963 was Cobb genoeg over de schok heen om zich aan hel medical college te vervoegen. Daar wordt met diëten gewerkt. Met Cobb heeft men zowat alles „uitgeprobeerd" en hij is er tot zijn eigen grote plezier wel bij gevaren. „Ik kan nu dingen doen, die vroeger niet mogelijk waren. Ik kan jagen en vissen en zwemmen en voor het eerst in vijftien jaar liggend slapen. Ik was zo omvangrijk, dat ik zittend sliep in een hoek van 45 graden. En voor het eerst van mijn leven kan ik m'n benen over mekaar slaan", vertelt Cobb. Niet meer in staat zijn tegenstanders er met zijn favoriete greep onder te krijgen, bereidt Cobb zich voor op een nieuwe carrière als ontwerper van orthopedisch schoeisel. In Birmingham kon het huis nooit op z'n kop zetten Kleine Schot wil terug naar Celtic (Van "onze correspondent GLASGOW In Schotland is de on stuimige voetballer Bertie Auld bij zonder populair. Dat is geen toeval. Auld heeft een interessante carrière achter de rug en door zijn vorm in het afgelopen seizoen is hij in Schot land „de man van het jaar" gewor den, voornamelijk door de manier waarop hij twee doelpunten maakte in de finale van de Schotse Cup, waardoor Celtic de titel won en dus in dit seizoen mag uitkomen in het Europacuptoernooi voor bekerhou ders. Maar wat deed Auld? Hij ging naar Birmingham City Net als zijn carrière is de kleine Schot een mali met ups en downs. Maar als hij zijn dag heeft, dan is hij de beste linksbuiten van zijn land. Dat is dan ook de reden, waar om hij weer op de nominatie staat voor een plaats in het Schotse elftal Eens was Bertie Auld een der beste middenvoors van Birmingham, maar hij heeft daar nooit het huis op zijn kop kunnen zetten. Een van de re denen was ongetwijfeld het matige peil van de spelers die hem omring- Daardoor komt het dat hij bij Bir mingham eigenlijk nooit goed inge burgerd raakte. Men kocht Auld in mei 1961 voor 150.090 gulden. Zijn korte verblijf bij Birmingham had echter ook wel iets te maken met 'n aantal uitbarstingen op het veld, die resulteerden in 'n schorsing. Nie mand kan zeggen dat Auld een ge mene speler is. maar in veel geval len was hij bijzonder hinderlijk. Ber tie is erg temperamentvol en vaak zoekt hij vergelding. Er was al een incident in zijn allereerste internatio nale wedstrijd. Hij speelde nog bij Celtic. Die dag was hij partner van de befaamde Denis Law. In 'n wed strijd tegen de Nederlandse ploeg kwam hij toen in conflict met een van de Oranjeverdedigers en werd als gevolg hiervan direct van het veld gestuurd. Gelukkig voor hem bleef hij gehandhaafd in het Schotse Terugkeer? Verder speelde Bertie Auld nog bij zonder goed tegen Portugal en Wa les, doch daarna was zijn conditie zoek. Dan kwam zijn overgang naar Birmingham City, volgend op 'n zes tal jaren bij Celtic. Daarna kwam er een seizoen dat hij in Birming ham's reserveteam stond, waarna men hem uitleende aan Dumbar ton. In de tweede divisie begon hij werkelijk tot zichzelf te ko men en hij deed het zó goed dat Cel tic hem snel terugriep. Zijn come back bij Celtic bood hem alle gele genheid om opnieuw zijn kunnen te to nen. Er werd gespeeld tegen de grootste rivaal, namelijk de Ran gers van Ibrox Park. Hij speelde geweldig met als resultaat weder om een plaats in de nationale ploeg. Gedurende deze tijd hadden de man nen van Birmingham een oogje op hem laten vallen. En toen er dan ook bij Celtic met het groene licht ge zwaaid werd, was men er als de kip pen bij om hepi nogmaals te laten tekenen. Bij Birmingham had men gehoopt dat Auld hun opstellings moeilijkheden zou kunnen oplossen, het liep anders. Hij kreeg veel bewonderaars, doch bleef een onbe rekenbare speler. Bij Birmingham kent men zijn kwa liteiten, maar hij geniet evenals in het verleden weinig steun van zijn medespelers. Zijn verbittering is dan ook de voornaamste reden waar om hij terug wil naar Celtic. Dat is nog niet gelukt. Auld heeft het ge voel dat zijn voetbalbekwaamheden in Schotland beter tot hun recht ko men dan op de Engelse velden. Het is er nu op uitgedraaid dat het mo gelijk toch weer een transfer wordt, waar beide partijen heel tevreden mee kunnen zijn. Birmingham is er piet gelukkig mee. Ze verliezen geen geld, maar het is een bittere pil voor de supporters. Intussen hoopt Auld weer zijn oude plaats in de Schotse ploeg te krijgen, waar hij zou kun nen samenwerken met Denis Law, 'n combinatie die het Schotse elftal wel eens naar nieuwe successen zou kunnen leiden. De Russen willen zich hier ook op „werpen". Huis vol met t.v.-toestellen NEW YORR De grootste liefhebbe rij van Joe Louis is momenteel een spelletje golf, hoewel de ex-wereld kampioen boksen in het zwaargewicht altijd te vinden is voor een gesprek over de sport waarin hij zoveel suc- Recordgolf ll/IET de 6.600 dollar die de 25-jarige Jack Nicklaus heeft getoucheerd voor zijn overwinning in het golftoer- nooi, dat als „Portland open" bekend staat, is het wereldrecord gebroken voor de verdiensten van een golfprof in één seizoen. Sinds 1963 stond dat record met 128.230 dollar op naam van de Amerikaan Arnold Palmer. Thans is Nicklaus, ook 'n Amerikaan, op 134.045 dollar gekomen. Nicklaus is dit seizoen in twintig toernooien uitgekomen. Hij won vijfmaal en zat in de andere vijftien steeds in de (geld(prijzen. Palmer behoort nog wel tot de top-tien, maar staat dit seizoen pas op 57.770 Tweede is Tony Lema, mét 101.816. Winnen is niet eens nodig om in deze beroepssport toch aan aardige inkomsten te komen. Zonder een .enkele overwinning staat Gary Player vijfde met 69.964 dollar. Deze cijfers zijn de „officiële" verdiensten, dé" prijzen die zijn gewonnen in wed strijden onder auspiciën van de pro fessional golfers' association. De heren schnabbelen ook nog wat. Dit heeft Nicklaus dit seizoen al 11,494 dollar opgeleverd. ces oogstte. Joe is nu 51 jaar. In maart 1959 Is hij getrouwd met de ad- vocaliste Martha Jefferson. Hij woont In een „typisch Californisch huis", met veel televisietoestellen. Volgens zijn vrouw is er op elke plaats In het huls waar Joe zou willen zijn een toe stel. Onnodig om te zeggen dat hij ge niet van het kijken naar de t.v. De ex-wereldkampioen heeft wat za- kenbelangen. Hij werkt voor een pu blic relations firma en verslaat in sa menwerking met een verslaggever bokswedstrijden voor een dagbladcon cern. Maar de meeste tijd brengt hij door op de golfbaan. Ondanks zijn er varing is Louis toch altijd wat on gelukkig met het voorspellen van boksuitslagen. Zo noemde hij ten tijde van de wedstrijden tussen Llston en Clay Liston de beste bokser ter we reld. „Liston wint volgens mij van Clay of van iedere andere bokser te gen wie hij uitkomt", zo zei hij toen. De financiële vraagstukken van Joe Louis hebben gedurende jaren veel stof tot gesprek gegeven. Hij verdien de met zijn 71 gevechten, waarvan hij er 67 won, bijna vier miljoen dollar en ontving op andere wijze nog eens ongeveer een miljoen dollar. Maar toen hij zijn boksersloopbaan beëin digde was hij de belasting nog ruim 545.000 dollar schuldig. Grotendeels was dit het gevolg van het feit dat hij tijdens de oorlog de opbrengst van twee gevechten schonk aan liefdadig heidsinstellingen. Hij meende dat hiervoor geen belasting verschuldigd was. Maar enkele jaren later kwamen de rekeningen. Hij was niet in staat zijn schuld te betalen. Deze bedroeg in 1960 meer dan een miljoen dollar. Uiteindelijk werd toch een oplossing gevonden toen de fiscus besloot de zaak, te laten rusten, hoewel niet offi- Waar was Joe's geld gebleven? Hij had het er goed van genomen en ook enkele ongelukkige investeringen ge daan. Daarbij kwam zijn grote liefde voor het spelen van golf. Hij zette gro te bedragen in en verloor, ofschoon hij een goed speler was, enige malen gro te sommen geld. Ook maakte hij gro te reizen. Momenteel leidt Joe een rustig en comfortabel leven, Hij geniet een goe de gezondheid, howel hij dit voorjaar enige weken ziek is geweest. Nog steeds vragen mensen hem om zijn handtekening en dit verheugt hem. Gebroken sticks CR worden jaarlijks veel ijshockey- sticks in Zweden gebroken De Zweedse ijshockeybond heeft opgeteld hoeveel sticks het vorige seizoen in de eerste, tweede en derde divisie ka pot geslagen zijn. Dat was voor een bedrag van 2.200.000 Zweedse kronen. EN NU „De volgende sport waarin de Russen hun suprematie moeten bewijzen Is honkbal", aldus het Russische dag blad „Moskovski Komsomolets" (Moskouse jonge communist). Het blad somde achtereenvolgens ijsho ckey, rugby en kanovaren op als „bui tenlandse sporten" waarin de Russen hun meesterschap hebben bewezen en vroeg zich af waarom de Amerikaan se volkssport bij uitstek niet door Rus sen wordt beoefend. De Ruseen spelen reeds generaties lang een spel met bal en slaghout, ge naamd lapta. Wat een Russisch dag blad er eens toe verleid heeft te be weren dat het honkbal in Rusland was uitgevonden. „Het is niet meer dan natuurlijk dat de laptakampioenen hun krachten wil len meten met buitenlandse colle ga's". aldus de „Jonge communist", maar in het buitenland speelt nie mand lapta. maar honkbal". „Honkbal lijkt veel op lapta", aldus het blad. „Als de bal is geslagen, wordt van een bepaalde plaats naar een andere gelopen met het doel „thuis" te bereiken. De ene man holt achter de andere aan en tikt hem aan en als dit driemaal ic gebeurd, is de innings gemaakt". In de jaren dertig heeft Amerikaans ambassadepersoneel in Moskou ge tracht de Russen de fijne kneepjes van het honkbal bij te brengen. Het experiment had weinig succes wegens gebrek aan belangstelling. „Jonge communist" meldde voort» dat er. ondanks het gebrek aan honkbal spelers plannen bestaan om aan de we reldkampioenschappen mee te doen. Het is niet de eerste maal dat Russi sche kranten aandacht wijden aan ty pisch Amerikaanse sporten. Een an der Russisch blad betoogde dat atle ten zich goed kunnen ontwikkelen door het Amerikaanse „football" te beoefe- TOTOWEDSTRIJDEN PSV—DOS MW—Telstar AJaxGo Ahead ElinkwijkHeracles FeijenoordSparta FC1 Twen theDWS Willem II—Fortuna '54 GVAV— ADO Blauw Wit—NAC VolendamV W AlkmaarEindhoven W'ageningenVitesse HDVSFortuna VI. EERSTE DIVISIE SittardiaCnmbuur Xerxes—DHO VeloxDe Volewljckers RBC—NEC TWEEDE DIVISIE A FC Zaanstreek—HVC Zwolse Boy»Voendam De GraafschapGooiland AGOW—Zwartemeer Hilversum—PEC HeerenveenZFC TWEEDE DIVISIE B Roda JC—DFC EDO—NOAD RCHFC Den Bosch WilhelminaHaarlem De BaronieLimhurgia Heimondia '55SVV

Leidse Courant | 1965 | | pagina 13