DE FAMILIE MOZART twee eeuwen geleden IN NEDERLAND MARINEOPLEIDING MODERNER Fa. J. N. GEIJER BESCHERMINGSPLAN OORLOGSDAGEN Verplaatsbaar theater voor Operastichting Bij landmacht groot tekort in lagere rangen AMX-en thans voor operaties geheel geschikt UYCKS Overheid stopt kennis onbenut in archief t Was geen gezichtsbedrog daar in de Lintelostraat DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1965 DE LEIDSE COURANT Expositie in Haags Gemeentemuseum bron van vreugde Wolfgang en Nannerl concerteerden in Den Haag, Haarlem, A dam en Utrecht Van onze musiekredactie) ,,Met permissie zal de heer Mozart, muziek meester van den Prins Bisschop van Saltz- burg de eer hebben op maendag den 30 sep tember 1765 in de zaal van den Oude Doelen in 's Hage 'n groot concert te geeven in welke zijn zoon, oud maer 8 jaeren en 8 maenden, beneevens zijn dogter, oud 14 jaeren, con certen op het clavecimbael zullen executeren. Alle de ouverturen zullen zijn van de com positie van dien jongen componist die nooyt zijn weerga gevonden hebbende, de goedkeu ring van de hoven van Weenen, Versailles en Londen heeft weggedragen Dit konden de inwoners van de Residentie lezen in een annonce van de 's-Gravenhaagsche Vrijdagsche Courant van 30 september 1765. Document, dat zijn waarde heeft voor de biografie van Wolfgang Amadeus Mozart en die relaties, die er tussen hem en ons land bestaan hebben. Zeven maanden bestaan, in welke periode het wonderkind met zijn zusje, behalve te 's-Gravenhage, ook nog te Haarlem, Amsterdam en Utrecht is opgetreden. En waarbij steeds de ver schijning in de concertzalen werd voorafgegaan door' haar psychologische voorlopers in de dagbladpers, die de geest van de uiterst intelligente, in organisatorisch opzioht onovertrefbare Leopold Mozart verraden: publicity-officer uit de achttiende eeuw, die werkelijk voorbeeldig was „OP WONDERBAARE WIJZE" Zo kan men in de „Oprechte Saturdagse Haerlemse Courant" van 16 februari 1765 lezen: „Hij speelt niet alleen op de clavecimbael met een ongeloofflijke naauwkeurigheid, de concerten en sonaten van verscheidene meestersmaar ook op een wonderbaare xoijzede allermoeyelijkste fanta- syen, waardig om van den grootsten meester ge speeld te wordenuyt het hoofd. Laat men hem een stuk voorleggen, hij zal hetzelve varieeren en zelfs uyt eenen anderen toon speelen. Laat men hem eene aria te zingen geven, hij zal ze zingen en tegelijk accompagneer en, zonder dezelve ooit te voor en gezien te hebben. Laat men hem een pièce zonder bas voorleggen, hij zal dezelve zonder moeite afspoelen, den bas en de tusschen-partijen daarbij voegende. Wanneer hem in tegendeel eene simple bas-partij gegeven word, zal hij dezelve speelende de vereyschte melody daarbij voegen. Als men hem verzoekt zig op den orgel te laaten hooren, zal hij er eene aangenaame fougue, of wel een., ander der allerzwaarste muzyk-stukken op speelen, en op wélke proef men hem ook stelle, zal hij altoos en een ygelijk van zijn verheeven en ten eenemaal onbe grijpelijk talent overtuygen. Voor het overige schrijft tij zijne composition zonder het clavecimbael aan It roeren". Deze merkwaardige annonce treft men onder meer aan op de kleine, maar boeiende expositie „De familie Mozart in Nederland", die tot en met 7 november 1965 in het Haags Gemeentemuseum te bezichtigen is. Annonce, die op wel heel sprekende wijze het karak ter van de concertpraktijk van die dagen markeert, concertpraktijk, waarin men de muziekconsument trachtte te epateren door virtuositeit, door acrobatiek, door een inventief vermogen, dat vóór alles spontaan en slagvaardig diende te zijn. GOEDE CONTRACTEN Twee data uit een zevenmaands verblijf in de repu bliek, dat men op deze Haagse tentoonstelling zeer nauwkeurig volgen kan. Want men zal er kennis nemen van de belevenissen, door het zusje Nannerl en de vader Leopold opgetekend, waaruit duidelijk blijkt, dat de laatste zijn ogen (en zijn oren) bepaald niet in zijn zak had. Die bovendien bewijzen, dat de leider van de tournee erin slaagde met personen in contact te komen, die voor het materieel en artistiek welzijn van zijn kinderen van importantie waren, getuige, één bladzijde uit zijn reisnotities, die aan duidelijkheid niets te wensen overlaat: „Logé a La Haye chez mr. Richard, A la ville de Paris prés le marchal Tourènne, une tres mawvaise auberge Le prince d'Orange. Le prince de Weilburg et la princesse et le prince de Nassan-Sarbruck. L'ambassadeur d'Espagne, et madame. L'ambassadeur de l'empereur baron de Reischak. Le gênéral-major de cavallerie mr. Bigot, au Voor- Le professeur Weis. L'ambassadeur de Portuggll comte de Salam, Isac Pinto et Andrê P'nito et sa familie. Le professeur de la médicine Schioenke. Le dacteur Hay mans''. Relaties in allerlei richting: bij het stadhouderlijk nof, bij het corps diplomatique, bij de rijke koop lieden, bij de medici, getuige professor Schwenke, die Nannerl en Wolfgang persoonlijk behandelde, toen ze dood- en doodziek werden. Zijn relaties, te Amsterdam gemaakt, waren even eens „weloverwogen", getuigend bovendien van een cynische levenskijk, waaromtrent de financier Grauwhardt genoteerd staat: Oppium zu sich genommen, dass er sich dadurch selbst in die Ewigkeit geschickt, und man fand hernach, dass er seit 20 Jahren her diese Schein- verfalschung getrieben". COMPOSITIES Zo ziet men de familie Mozart in Nederland levend, werkend, componerend. Want ook liggen er in de vitrines op deze expositie de lijst van werken, die de jonge Wolfgang te onzent heeft gecomponeerd, en het handschrift van de Galimathias Musicum mu zikale beuzelarij voor klavecimbel, twee violen, alt, bas, twee hobo's, twee hoorns en fagot (K.V. 32), zo de charmante symfonie in bes groot (K.V. 22), zo de zeven variaties voor klavier over het tied „Willem van Nassau" (K.V. 25) en de acht variaties voor klavier over een Hollands lied van Christiaan Ernst Graaf (K.V. 24) „Een Nederduitse air op de installatie van Z.D.H. Willem V, prins van Oranje, etc. etc. door C. E. Graaf in muziek gebracht en door de beroemde compositeur J. G. W. Mozart, oud 9 jaeren met konstige variatien vermeerdert a 12 stuivers", bij de bekende B. Hummel te 's-Gravenhage uit gegeven. AUTHENTIEKE PORTRETTEN Dit alles en nog veel meer is hier tentoongesteld. En aan de wanden tal van platen en prenten uit deze tijd. Hoe Mozart er in deze periode van zijn leven uitzag? Er zijn heel wat valse portretten in omloop gebracht, authentiek is echter de gewassen krijttekening van Carmontelle, waarop Leopold, Wolfgang en Nannerl en de gravure van J. B. Delafosse met hetzelfde trio, beide van Ï764 date rend: die zijn op de expositie aanwezig. En om de bezoeker een indruk te geven van de meubelen en muziek uit Mozarts tijd hebben het Kostuummuseum te 's-Gravenhage en het Haags Gemeentemuseum (afd. oude kunstnijverheid) een achttiende-eeuwse muziekkamer ingericht. OOK LUISTEREN De visual» indrukken, hier op te doen, kunnen worden versterkt door auditieve: door een concert in de »ula (op 29 september) geheel aan Mozart gewijd, en door bespelingen van een op de tentoon stelling geplaatst klaveoimbel, klavichord en tafel piano, die op gezette tijden door Willem Talsma tot klinken worden gebracht. De Haagse MozarttentoonsteUingbron van vreugde voor kinderen van acht tot tachtig jaar. tiL bladeren door. Bouw nieuwe onderzeeboten en fregatten (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De opleidingen bij de koninklijke marine worden aangepast aan de eisen die het zich steeds moder niserende oorlogsbedrijf stelt. Dit kon digt minister P. S. de Jong aan in zijn defensiebegroting 1966. Deze aanpas sing gaat volgens de al in de defensieno- an 1964 uitgestippelde gedragslijn. Wat de vloot betreft schrijft de minis ter: r. ms. „De Zeven Provinciën" is na geslaagde beproeving van het gelei- de-wapensysteem in de operatieve sterkte opgenomen en is thans hestemd voor de versterking van de luchtverde diging van daarvoor in aanmerking ko mende vloot- en scheepsbanden. De twee in aanbouw zijnde onderzee boten van het 3-cilindertype verrichten momenteel hun proeftochten. Bij een gunstig verloop, zullen de schepen In 't laatste kwartaal van 1965 of het eerste kwartaal van het volgend jaar worden „Conservati fedele". (Advertentie) Geboorte aankondigingen Botermarkt 26 Leiden Telefoon 20519 MONSTERBOEKEN TER INZAGE Geen exportorders bij artilleriebedrijf (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De produktie van het staatsbedrijf „artillerieinrichtingen" wordt voor 1966 geraamd op bijna 33 mil joen gulden (verkoopwaarde) waarvan 20,6 miljoen gulden aan munitie, 1.4 mil joen gulden aan wapens en instrumenten en 11 miljoen gulden aan gereedschap pen. De militaire produktie is geheel be stemd voor de Nederlandse strijdkrach ten. Exportorders zijn daarin niet begre pen. Juist door het ontbreken van exportorders is het bedrijf onderbezet in de militaire sector, wat een nadeel van 410.000 gulden betekent. De personeels sterkte wordt geschat op 1415 man. zo bljjkt uit de begroting van het bedrijf. V oorziening voor 30 dagen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Aansluitend op het civiele verdedigingsplan voor de jaren 1962 tot en met 1965 is thans een plan voor de periode 1966 tot en met 1968 gereed gekomen. Dit nieuwe plan beeft eveneens ten doel de bescherming van de bevolking en de beperking of ver zachting van de gevolgen van oorlogs- gweld, de voortzetting van het bestuur, de instandhouding van het maatschap pelijk leven en de handhaving van liet moreel. Het plan dat 300 min. gld. kost, maar waarvoor in 1966 95 miljoen zal worden uitgegeven is gebaseerd op het dekken van de behoefte voor niet langer dan 30 oorlogsdagen. De met 't oog op buitengewone omstandigheden te treffen voorzieningen zullen zoveel mogelijk ingepast en benut worden in het normale maatschappelijk bestel. Dit kan by de b.b., de politie, de tele communicatie, het vervoer, de water staat, de voedselvoorziening, de ar beidsvoorziening en de volksgezond- Minister Vrolijk onderzoekt mogelijkheden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Vrolijk (CRM) onderzoekt de mogelijkheden van een verplaatsbaar opera-theater. In afwachting van definitieve voorzie- zieningen op dit gebied te Amsterdam en elders zou een dergelyk theater ty- delyk een oplossing kunnen bieden voor de thans bestaande noodsituatie, zo meent de Hierin deelt de bewindsman voorts me de, dat de Nederlandse Operastichting per seizoen 8 verschillende opera's tot uitvoering zal brengen en dat van ie dere opera gemiddeld 8 uitvoeringen zullen worden gegeven. De gemeenten waarin voorstellingen worden gegeven zullen een bepaalde kostprijs moeten betalen. Er is voor de Nederlandse Opera stichting een subsidie van 2.635.000 gulden uitgetrokken. Voor de wacht geldregeling van voormalige perso neelsleden van de Nederlandse Opera is naar raming voor het eerste jaar 700.000 gulden nodig. De helft hiervan komt voor rijksrekening. Het rijksaandeel in het exploitatiete kort wordt verhoogd van 40 tot 60 pet. van het Nederlands Dans Theater. Voor de subsidiëring van de amateu ristische kunstbeoefening is voor 1966 ruim 1,6 miljoen uitgetrokken (vorig jaar ruim 1,1, miljoen) heidszorg. Het plan gaat uit van zowel conventionele als nucleaire aanvallen op ons grondgebied, waarbij de conventio nele wapens een aanvulling zullen zyn op de kernwapens van zwaar kaliber. De kans op 't gebruik van biologische strijdmiddelen wordt gering geacht, die van chemische wapens eveneens gering en dan nog niet gericht op de bevolking. Het is onmogelijk, zo zet minister-pre sident mr. J. Cals uiteen in zijn begro ting, afdoende bescherming te bieden tegen alle denkbare gevaren. De over grote meerderheid van de bevolking zal het oorlogsgeweld echter kunnen over leven, als maatregelen worden getrof fen tegen radio-actieve neerslag. De uitgaven zijn dan ook vooral op deze maatregelen gericht. Het plan voorziet o.m. in de bouw van onderkomens voor het bestuur en de verdedigingsorganen, in het aanleggen van een reservevoor- raad muntbiljetten, in de aanschaffing van reservebrugmateriaal, de aan leg van reserve waterkeringen, aanschaf materiaal voor dijkdichting, voorraad- vorming van aardolieprodukten, ge nees - en verbandmiddelen en andere essentiële goederen, aanschaffing en ver spreide opslag van noodvoedsel, voor raden en kunstbescherming. Hogere subsidie voor buitenlandse werknemers (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De subsidie ten behoe ve van buitenlandse werknemers is voor 1966 bijna vervijfvoudigd. Zij komt in totaal op 1,2 miljoen gulden. Het be drag komt onder meer ten goede aan plaatselijke en regionale activiteiten op dit terrein, Ook voor migrerende groe pen en buitenlandse studenten is meer subsidie op de begroting van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk uit getrokken, een bedrag dat viermaal ligt boven dat van dit jaar (1.724 mil joen gulden). Staatssecretaris Egas zal een amb telijke commissie instellen, die allerlei vraagstukken bij de aanpassing vtn Su- rinamers in Nederland moet behande len en beoordelen. Het is ook wenselijk speciale aandacht te besteden aan het bevorderen van een goede relatie tus sen Ambonezen en de Nederlanders, vooral nu steeds meer Ambonese ge zinnen in gewone wijken komen wonen. Het particulier initiatief kan hierbij vol gens de staatssecretaris bijzonder veel goeds doen. Betere behuizing voor Ambonezen (Van t parlementaire redactie) DEN HAAG De regering verwacht, dat eind 1967 alle Ambonezen uit barak ken verhuisd zullen zijn naar normale woningen. Op het einde van dit jaar zijn in totaal 2200 .Ambonese gezinnen in stenen huizen ondergebracht. In 1966 en 1967 zullen het er nog eens» 950 zijn. j seerde opleidingen, Voor de Ambonezenzorg is opnieuw een bedrag van bijna 10 miljoen gulden op de begroting van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk uitgetrok- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De werving van vrij willig militair personeel, vooral in de technische afdelingen, blijft urgent. Mi nister P. S. de Jong van Defensie heeft dit al ln zijn Defensienota-1964 laten we ten, in zijn begroting 1966 komt hij er opnieuw op terug. Het tekort van vooral lager personeel neemt bij de landmacht toe. Een verhoogde wer vingsactiviteit is daarom volgens de minister onontbeerlijk. De minister blijft in dit verband en mede om finan ciële redenen streven naar gecentrali- Woordenboek Nederlandse taal Bij K.B. is benoemd tot lid van de rijks commissie van bijstand voor het woor denboek der Nederlandse taal prof. dr. W. J. H. Caron, hoogleraar aan de vrije universiteit te Amsterdam. sterkere 'erking tussen burger- en mili taire verpleeginrichtingen, naar centra lisatie ook van bepaalde militaire de- De speciale regeling voor het oplei den van technische vrijwilligers bij de landmacht krijgt vastere vormen. Waarschijnlijk wordt deze vrijwilliger in een militaire functie geplaatst, die overeenkomt met de burgerloopbaan, die hij na afloop van zijn verbintenis wil bekleden. De opleiding tot dit bur- gerberoep geschiedt of ln militaire dienst of onmiddellijk daarop aansluitend. overgenomen en aan de vloot toege voegd. Dan zal de koninklijke marine over vier boten van dit type beschikken, Twee fregatten van de Van Speyk- klasse zijn te water gelaten: De bouw van het onderhanden zijn de zestal verloopt zo, dat de schepen in de loop van 1966-1967 gereed zullen zijn voor de dienst. Het ligt in het voornemen de zes fregatten van de Amstelklasse, die van de Verenigde Staten in bruik leen werden ontvangen, successievelijk na het gereed komen van de Van Speyk klasse aan de Amerikaanse regering terug te geven. De bouw van twee onderzeeboten het eencllindertype zal voor het einde van het jaar 1965 worden aanbesteed. Deze boten, die als hoofdtaak de on- derzeebootbestrijding zullen hebben, zijn ten aanzien van bewapening, ma noeuvreerbaarheid, geruisloosheid en onderwaterprestaties moderner van ont werp dan die van de „Dolfijnklasse", 't Eerste contact over het verkrijgen van steun bij het bouwen van nucleair voort gestuwde onderzeeboten is opgenomen. Ten behoeve van de bouw van twee, onerzeeboot-bestrijdingsfregatten uitge rust met een grond-lucht geleide-wa pensysteem. is een eerste post uitge trokken. Verwacht wordt, dat de teke ningen en het bestek gedurende het jaar 1966 gereed zullen komen waarna de voor deze schepen benodigde appa ratuur kan worden besteld en de inschrij ving kan worden geopend. Over de helikopters, die in aanmer king komen voor de fregatten van de Van Speykklasse zal in het najaar van 1965 een definitieve beslissing worden genomen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het AMX-materlaal is thans ln zijn geheel operationeel ge schikt. Minister P. S. de Jong ver wacht geen moeilijkheden meer met de AMX-tanks, waarbij in het verleden mankementen opgetreden zijn. Het rap port over scheurtjes in elevator en koe pel Is bijna gereed. De voorlopige con clusie Is echter al, dat de samenstelling van het pantserstaai goed Is. Nog dit jaar worden de AMX-voertulgen bij do parate eenheden Ingedeeld. Het opvoeren van de vuurkracht bij de centuriontanks wordt volgend jaar voltooid. Deze tanks moeten nog, zoals bekend, tot ongeveer 1970 mee. dan komt een nieuwe middelzware tank ter sprake, waarschijnlijk een produkt van Amerikaans-Duitse makelij. De minister blijft doorgaan met het huren van oefenterreinen in Nederland. De plannen voor het oplossen op lange re termijn van oefengelegenheden zijn nog in voorbereiding. Het ministerie wil grote regionale terreinen geleidelijk aan in eigendom verwerven. Deze gebieden blijven ten dienste van de recreatie op tijden, dat het leger er geen gebruik van maakt. Voor gemechaniseerde oefeningen in groot verband blijft Nederland op het buitenland aangewezen. Het zijn de al in gebruik zijnde terreinen ln West- Duitsland en België. (Advertentie) HOORT ERBIJ (Advertentie) Mentaliteit van regenten bij het rijk Een Sunil team waste in Zutfen bij mevrouw G. W. LadrakLintelo straat 13. Na afloop werd vergele ken en... wat Sunil gewassen had, moj witterduidelijk witter! Zie daar de reden waarom iedere dag weer huisvrouwen overgaan op Sunil. Voor de grote en de fijne was. Want alles wint aan witheid. Zonder bleken, zonder blauwen Sunil met ultra-waswerking get het hóógste wit! DEN HAAG (ANP) Op het docu- mentatieoongres in Scheveningen Is in Inleidingen en discussies geconcludeerd dat de opgetaste kennis van de over heid meer beschikbaar moet komen voor wetenschap en bedrijf. De overheidsorganen van hoog tot laag in het documentatiewezen spelen een belangrijke rol als beheerders van enorme hoeveelheden kennis op aller lei gebied. Deze kennis is niet alleen voor het bestuursapparaat zelf. maar evenzeer voor de wetenschap en het bedrijfsleven van grote betekenis. Vier inleiders benaderden het onder werp „overheidsdocumentatie" van verschillende kanten. Tot de proble men, die werden besproken, behoorden de toegankelijkheid, bruikbaarheid en ordening van de massa's informatie, die door de diverse overheidsorganen worden vergaard en beheerd. Het con gres werd bezocht door ongeveer zes honderd vakmensen op het gebied van de documentaire informatie: archivaris sen, bibliothecarissen, documentalisten, literatuuronderzoekers en reprografen, die werkzaam zijn in handel en indus trie, in Instituten en organisaties, bij overheidsorganen en op diverse terrei nen van wetenschap. Prof. dr. E. W. Hofstee, hoogleraar ln de sociologie cn sociografie in Wage- ningen en voorzitter van de sociaal-we tenschappelijke raad van de koninklij ke academie van wetenschappen, gaf in zijn inleiding een overzicht van de ver schillende bronnen van kennis, waarover de overheid beschikt. In de documenten ligt een ontzaglijke hoeveelheid kennis verborgen, die vooral voor de maat- Scheldende ambassadeur De konin gin heeft op paleis Huis ten Bosch te Den Haag een afscheidslunch aangebo den aan de scheidende ambassadeur van Australië, Z.E. W. R. Crocker. schappijwetenschappen ls om van te watertanden. Maar ook voor andere we tenschappen onder meer de technische, zal er veel belangrijks liggen, aldus prof. Hofstee. Van deze gegevens komt er slechts betrekkelijk weinig naar bulten, Prof. Hofstee kon zich niet aan de indruk onttrekken, dat in het Nederlandse overheidspparaat nog altijd iets schuilt van de oude regentenmentaliteit: wat de heren wijzen, moeten de gekken Subsidie- verhóging maatsch. organen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De provinciale op- bouworganen krijgen dit jnnr meer sub sidie van 't ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk. Op de begroting is daarvoor een bedrag van 1.558.000 gulden uitgetrokken, met welk geld de opbouworganen eventueel huil staven kunnen uitbreiden. Het al gemeen maatschappelijk opbouwwerk in gemeenten hoven 75.000 inwoners komt van de grond. Deze taak ligt hoofdzakelijk zoals staatssecretaris Egas dit noemt op liet terrein van de sociale planning. Met 1,1 miljoen gul den wordt dit werk In 1966 gesteund. Een onderzoek is ook gaande naar de functie van de wijkcentra In de gro te steden. Staatssecretaris Egas houdt hierover voortdurend contact met Den Haag, Enschede en Rotterdam. Hij heeft in zijn begroting ook de vraag opgeworpen, of kinderen be neden de kleuterleeftijd, die overdag thuis dc nodige zorg ontberen, niet met meer overheidszorg omringd moe ten worden. H(j denkt in dit verband on der meer aan het Instellen of het in standhouden van kinderbewaarplaat sen. Zo ja, dan moeten deze crèches waarschijnlijk aan bepaalde voorwaar den gebonden worden.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7