S)a£eidóe(SouAcint MONDJESMAAT VOOR RADIO EN TELEVISIE Vanavond in de ether de misdaad giovanni vent PAGINA 2 DE T.F.TDSE COURANT DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1965 VVD-visie op partijvorming OOK al werd de poging om mr. Van Riel te laten promoveren tot de liberale politieke leider na prof. Oud enkele jaren geleden een mislukking, de eerste woord voerder van de V.V.D. in de Senaat blijft de meest boeiende politicus in het liberale huis. Hij is minder diplomatiek en minder gewiekst dan zijn partijgenoten die minister werden of de hoogste plaats op de politieke bok kregen, maar wanneer mr. Van Riel zijn stem in een belangrijke discussie mengt, boeit hij gewoonlijk zelfs meer dan een mr. Toxopeus of mr. Geertsema. Uit zijn mond en zijn pen komen dan ook wel opmer kingen, die met een royale portie peper en zout werden toebereid. Onlangs heeft mr. Van Riel via de radio gesproken over de partij vorming in Nederland. Daarbij verwees hij het verhaal van vele socialisten en sommige liberalen, dat er in Nederland geen bestaans recht voor confessionele partijen meer is, al direct naar het rijk der fabeltjes. „Zij bestaan, vervullen een nuttige functie in ons staat kundig bestel en zullen niet ver dwijnen, zolang hun eigen aan hangers in voldoende mate aan hen trouw blijven", aldus mr. Van Riel, die aan de hand van verschil lende voorbeelden bewees, dat bijvoorbeeld een K.V.P. de Neder landse politiek een overzienbare grondslag heeft gegeven. Mr. Van Riel gelooft wel dat een bepaalde verandering in het partijenbestel nuttig zou kunnen zijn. maar dan moet hij niets hebben van de simplistische denk beelden die nu zowel in de V.V.D. als vooral bij de Partij van de Arbeid leven, volgens welke een tweepartijenstelsel voor Nederland de redding zou betekenen. De liberale Senaatsfractieleider wijst dit denkbeeld al direct af, omdat naar zijn vaste overtuiging een vrij groot deel van de kiezers hun politieke organisatie in verband blijven zien met hun levensover tuiging. Sommigen alleen maar uit vrees of vanwege traditie, maar daarnaast ook een flinke rest die aan een echt christelijke partij principieel de voorkeur geeft. HOE wenst mr. Van Riel nu, met dit als een der uitgangspun ten, de partijvorming in het toe komstige Nederland? Hij acht het'mogelijk, dat drie ongeveer even sterke groepen in het politiek bestel een hoofdrol zullen gaan spelen: een samen vloeiing van katholieken en pro testanten in 'n principieel-christe- lijke partij: een echte arbeiders partij, die echter bepaald niet de belichaming van een vooruitstre vende politiek gaat worden: dan tenslotte een partij steunend op het liberale beginsel, waartoe be halve middengroepen en leiding gevenden ook „naar boven strevende figuren" uit de arbei derswereld zich aangetrokken voelen, allen voor zover zij ten minste hun politieke keuze niet aan hun godsdienstige overtuiging koppelen. Mr. Van Riel ziet in zo'n liberale partij juist het ideaal van een vooruitstrevende groepze moeten tonen zich ervan bewust te zijn dat in de maatschappij de rechten van de sociaal-zwakken verzekerd behoren te zijn, maar daarnaast ruim baan laten aan jonge mensen naar het streven om eigen econo mische voorspoed en onafhanke lijkheid te bereiken. Op papier staat dit natuurlijk j aardig, maar in de praktische I politiek is zo'n opzet verre van gemakkelijk te verwezenlijken. Een deel van zijn eisen moet mr. Van Riel dan maar bij voorbaat afschrijven, want dat deel is uit gesproken conservatief in de tra ditionele betekenis van het woord. Cf» LOBAAL lijkt de schets van 7 mr. Van Riel evenwel een realiteit te kunnen worden. Pro testanten en katholieken moéten eerlang in. Nederland ook politiek naar elkaar groeien, waarbij tegenstanders ofwel hun heil in kleine splinterpartijtjes öf bij de V.V.D. en Partij van de Arbeid moeten zoeken, Maar de grote, principieel- christelijke partij zal dan in ieder geval ook moeten voldoen aan de voorwaarde, dat ze een doelbewust politiek program heeft. Wat voor partijen zich naast haar verder kunnen opstellen, is voor ons nog een volledig open vraag. Want momenteel is binnen de Partij van de Arbeid de mars richting bepaald niet die van een echte arbeiderspartij: integendeel, meer en meer wordt de kern ge vormd door de bovenste lagen van de handarbeiders, door hoofd arbeiders en groepen die typisch tot het milieu behoren, waar mr. Van Riel ook het wervingsterrein van de V.V.D.-nieuwe stijl ziet liggen Trouwens, dat is geen wonder, want de verschillende partijen in Nederland zijn sterk naar elkaar toegegroeid, deels uit politiek in zicht. deels vanwege electorale redenen. Hier begint de toestand een beetje te lijken (trouwens ook in andere Europese landen) op die van de Verenigde Staten, waar het tweepartijenstelsel in de prak tijk ook een veel ingewikkelder geval is dan op het schema lijkt. Op sommige punten liggen demo craten en republikeinen dicht bij elkaar, op andere lopen ze uiteen, maar dan staan sommige republi keinen weer zeer dicht bij het officiële democratische standpunt en omgekeerd. Tegelijk oorzaak en gevolg hiervan is het bestaan van diverse vleugels in de politieke partijen: vleugels die ook in Nederland geen onbekende zijn. Zeker niet bij de confessionele groepen, maar ook niet meer bij de socialisten en in de liberale partij. Vandaar de on redelijkheid van de uit die hoeken tegen K.V.P. en A.R. ingebrachte verwijten. Een der verdiensten van mr. Van Riels jongste beschouwing is, deze onredelijkheid nog eens te hebben onderstreept. Oorzaken van hart- NTS mag geld lenen (Van onze parlementaire redactie) ANTENNE leid moeten worden gevoerd, geen ruimte laat om tegenvaller te vangen en mogelijkheid biedt doende geld te reserveren voor de fi nanciering van toekomstige taken. Deze sombere uitlating doet minister Vrolijk (Cultuur) In de toelichting op zijn begroting voor 1966. Daarin zegt hij dat men ook bij de radio de tering naar de nering zal moeten zetten. Toch Is het niet de bedoeling het kijk- Inmiddels blijkt de raming geld en-of luistergeld te verhogen, len verhoging van het kijkgeld tot het maximum van 40 gulden acht de mi nister niet verantwoord, zolang niet vaststaat dat de opbrengst van de te levisiereclame onvoldoende is om in de behoeften te voorzien. Uitbreiding van de zendtijd en toelating van nieu we gegadigden zullen niettemin eisen stellen aan 't budget. Hier zal de op- brengst van de reclame-uitzendingen lat soelaas moeten bieden, op Aangezien die opbrengst echter op het ol- ogenblik nog moeilijk te ramen is, heeft minister Vrolijk ter oplossing van de financiële moeilijkheden in principe besloten de NTS toe te staan J voor enkele jaren geldleningen aan te gaan voor de financiering van inves- teringskosten in het bijzonder voor de nieuwbouw bij de televisie. brengst van het kijkgeld voor 1965 te hoog te zijn geweest. Daarom wordt de opbrengst voor 1966 thans 6 mil- joen lager geraamd. Door ons jachtige leven is het aantal hartziekten dermate toegenomen, da: en vaatziekten belicht Z<^Xr„ Nederland veroorzaakt wordt door hartziekten, in de laatste twaalf jaar maar liefst gekenmerkt door een styging van acht procent. In de t.v.-uttzending van vanavond stelt dc cardioloog de heer A. C. Arntzenius alle vragen. De professoren Snellen. Durrer en andere deskundigen beantwoorden de vragen en gebruiken daarby illustratieve hulpmiddelen. Samenstelling en regie Fred Hagenaar. (Nederland I, 20.20) amusement in Tokio Tokio" probeert de Duitse regisseur Michael Pfleghar een indruk te geven van de keiharde show business in deze Aziatische wereld stad. Hij toont niet alleen het oude. maar ook li®t moderne Tokio, „geholpen" door de Japanse tienersterretjes De Peanuts, Mie Nakao, Michio Azusa, De Nakano Brothers en sterren en solisten uit de Takarazukarevue. Hy neemt onder andere een kijkje in een revuetheater, de Nichigeki-music hall, de nachtclubs New Latin Quarter, ABC-Club, Tomishi-Bi, Albion en is verder aanwezig op een geisha-party en een geisha-show in Kioto. De finale wordt in de straten van Tokio gehouden. (Nederland I, 21.00). BEPERKING VOOR RADIO ?n aanzien van de radio merkt de mi nister op, dat verhoging van het luis tergeld slechts als uiterste redmiddel n de orde kan komen. De uit de j Jo Leemans in eigen j show voor K.R.O.-t.v. i Gaston Nuyts, het T.v.-orkest In deze uitzending wordt gepoogd de veelzydigheid van de Belgische vedette tot uitdrukking te laten komen. Drie muzikale ensembles, een licht symfonisch orkest onder leiding Francis Bay en het ensemble „The Kritische vakbeweging ligt de kwestie nu helaas ook weer niet. Want de voor 1966 en 1967 geplande huurverhogingen vormen namelijk een integraal onderdeel van het huisvestings beleid van minister Bogaers èn van de financiering van de wonmgbouwpolitiek zoals die door het kabinet-Cals voor op wat langere termijn is bepaald. Nu is het voor ons nog geen uitgemaakte zaak dat drs. Bogaers gelijk zal krijgen met zijn stelling dat de geplande huurverhogingen de doorstroming zullen bevorderen, maar waar is. dat deze verhogingen in de nieuwbouw tot subsidievermindering en indirect tot terugbetaling van subsidies Dit geld nu s straks broodnodig voor de verdere subsidiëring van de woning bouw en voor de budgettaire positie van de overheid bij haar begrotingspolitiek van ma 1970. Daarna zal het geen eenvoudige zaak zijn om het kabinet te bewegen tot wijzi ging van zijn huurverhogingsplannen. De vakbeweging moge nu wel voorspellen en nog wel op goede grond dat zij nu kiezen moet tussen een algemene beste dingsbeperking (want ook een afknotten van nieuwe ruimte is beperker!) en een de inflatie opstuwende loonsverhogings- politiek, de kanselier van de schatkist heeft bij de indiening van zijn begroting in de Tweede Kamer ondubbelzinnig laten blijken dat de financiële kraan wat hen betreft voor 1966 nu dicht zit en zelfs niet meer lekken mag. Zal hij en zullen zijn collega's in het huurverhogingsplannen j kabinet wel een beslissing tolereren die op stal moet zetten. betekent dat de kraan na 1966 verder ringsprogramma anno 1966 kan opbren gen, dat men er hoog opkijkt tegen de forse verhoging van indirecte belastingen die zoals we dinsdag al opmerkten in meer dan één onderdeel ook de portemonnee van de kleine man gaat Het kabinet-Cals moet deze kritiek wel voorzien hebben, maar ertegenover heb ben gesteld, dat de belangrijke voorzie ningen waarvoor een zwaardere fiscale last noodzakelijk is, in belangrijke mate ook de grote massa kleine inkomenstrek kers ten goede komen. Men denke bij voorbeeld aan onderwijsvoorzieningen en opvoreing van het quantum woningwet woningen. In vakbondskringen is ook opgemerkt, dat deze verhoogde fiscale druk op de grote massa uitgeoefend gaat worden op een moment, dat de regering ook de vol gende huurverhoging wil doorvoeren. Wat dit allemaal voor gevolgen in de loonsector en op het prijsniveau hebben zal, valt inderdaad mog moeilijk te over zien. Vast staat alleen, dat een niet on aanzienlijk stuk van de bestaande of nog te scheppen ruimte op die manier niet bij de werknemers en bij de consumenten in het algemeen terecht zal komen, maar in de schatkist. Er zijn in vakbondskringen dan ook al stemmen opgegaan die bepleiten dat on der de nieuwe omstandigheden het kabi net zijn, nog niet door de Staten-Gene- raal aanvaarde, voorlopig maar vertolkster van musical-songs. Verder medewerking van het ballet i Koninkiyke Opera te Antwerpen onder leiding van Jos Brabants. Jo Leemans besluit haar show met een cocktail van schlagers. (Nederland II, 20.01). clame binnenkomende opbrengsten Clouds", begeleiden haar als schlagerzangeres, cabaretartieste, jazz-zangeres moeten in de eerste plaats de kosten- J «- stijging van het derde fm-net opvan- gen. Volgens de minister zal men in omroepkringen vooral oog moeten hebben voor de huidige functie van de geluidsomroep in een maatschappij, die zich meer en meer op televisie in- stelt. „Dit kan ertoe leiden dat de ra- J dio-omroep zich zekere beperkingen oplegt", aldus de minister. J De Peanuts, twee Japanse tiener sterretjes, in het t.v.-showprogramma Tokio". (Nederland I, 21.00). BRUSSEL Nederlands (324 chr. politieambtenaren Geen nationale ramp Christelijke Politieambtenaren biedt de N.C.R.V.-radio van avond een feestprogramma in Krasnapolsky aan. Het. eerste deel, waarin artiesten als Jetty Cantor, Lou Geels. Herbert Joeks. Sem Nljveen en de Pico's de draak steken met de politiële acties van elke dag, wordt rechtstreeks uitgezonden. Deze speciale Plezier Patrouille is samengesteld door Johan Bodegraven. (Hilversum I, 20.20). V.N.-bezoek Paus Paulus op Nederland I HILVERSUM De N.T.S. gaat veel aandacht wijden aan het bezoek dat Paus Paulus VI volgende maand hoopt te brengen aan de Verenigde Naties. Het ligt in het voornemen om op maandagmiddag 4 oktober via Neder land I een rechtstreekse uitzending van de Amerikaanse televisie over te nemen via de communicatiesatelliet Early Bird van dp aankomst van de Paus op Kennedy Airport en de tocht door New-York naar de St. Patrick- kathedraal. 1, I De vliegende Hollander' uit ,o,™tt»rekkJÏ onvoltooid Bayreuththeater chard Wagner leefde en deel- stierf. Op een heuvel even buiten de stad staat een leiyk theater, dat op jaar lang aan onze t.v.-neus J aandrang van Richard Wagner gebouwd werd, maar nog steeds niet voltooid •oorbygaan. Maar wat we gisteren te is. De akoestiek van dit theater is zó fantastisch, dat volgens deskundigen :ien kregen was zó vaak briljant voetbal alleen hier de muziek van Wagner goed tot zijn recht zou komen. Uit dit ATUTJRLUK avond in Madrid beter had afgebracht. .41 was het alleen maar omdat de mo- gelijkheid van Europa-Cupreportages J met een Nederlandse ploeg d. soldaten, 18.30 Mod, Mod. kamermuziek. 22.00 Nieuws. 2215 Israëlisch godsdienstig programma. 22.45 Amusementsmuziek. 23.00 Nieuws, 23.05 NDR-WDR (309 mi19.15 Operette muziek. 20.45 Musicals, 22 Oil Oude muziek, 23.00 Gevar muziek 0 20 Dana. ENGELAND BBC (1500 m): 20.00 Ge- varieerde muziek, 20.40 Oude en nieuwe melodieën. 22.00 Liche muziek. 22.31 Ge- - Vrijdag - ondanks het feit dat de brille theater hoort eenzijdig door de Madrilenen geleverd Het zou ons wat. waard geweest zijn als TELEVISIE commentator Herman Kuiphof op dat J aspect wit meer de nadruk had gelegd UpApnnvnnA de reportage of er een IICUcllUlT/lIU Hij begeleidde de reportage i die De Amerikaanse televisie heeft de N.T.S. laten weten dat deze reportage duurt van circa 14.15 tot 17.30 uur. De K.R.O.correspondent in New-York, de heer Willibrord Nleuwenhuis, zal voor de N.T.S. het commentaar verzorgen. De toespraak van de Heilige Vader tot de leden van de Verénigde Naties, zo mede de aankomst en ontvangst In het V.N.-gebouw worden door de N.T.S. op beeldband vastge legd en na het avondprogramma op Nederland I van 22.10 tot 23 uur uit gezonden. Hierdoor ontstaat waar schijnlijk de mogeiykheld om de toe spraak van de Paus te vertalen in ondertitels. Het N.T.S.-journaal zal beelden uitzenden van het vertrek van de Paus uit Rome en van de heilige mis die Paus Paulus in het geweldige Yankee Stadion te New-York zal op dragen. VPRO niet op derde radionet BUSSUM De VPRO heeft definitief besloten om gedurende de periode van 11 oktober tot en met 31 december 1965 niet mee te werken aan het derde radio programma. een verklaring zegt het VPRO-be stuur: ..Zoals bekend heeft men gekozen voor een werkwijze, waarbij de zendtyd op het derde net volledig wordt verdeeld de omroepverenigingen, die ieder voor zich en geheel zelfstandig de hun toebe deelde zendtijd zullen vullen. Van een gezamenlijk programma waarvoor de om roepverenigingen zich gezamenlyk ver- antwoordeiyk stellen is dus geen sprake, terwijl naar de mening van de VPRO het thans voorgenomen lichte programma juist bij uitstek in de gezamenlijkheid thuisbehoort. Bovendien wordt het begrip „gezamen lijk programma" door het besluit van de vier grote omroepverenigingen gebruikt op een manier, die in het geheel niet past bij wat hierover in de nota omroepbestel is gezegd. Om deze redenen kan de VPRO niet op het eerder genomen besluit terugko men", aldus de verklaring. nationale ramp gaande Inktzwarte somberheid vereiste. Naar onze smaak verkeerd: dit was een voet- balfestijn, dat als zodanig gepresenteerd J diende te worden. Alle spijtigheid om het falen van de Rotterdamse favoriet J ten spijt. Bovendien schoot Kuiphof ook in andere opzichten soms tekort. Hij praatte niet al te veel en dat was pryzenswaardig. Maar als er bijvoorbeeld een vrije schop J wordt toegewezen venvachten we van de commentator (die, anders dan wij t.v.-kijkers, het gehele veld kan over- zien) dat hij het waarom vertélt. Kuip- •hof liet ons wat dit betreft'te. vaak In MP het ongewisse. avonds De VPRO zorgde voor een aardige ouver- NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws. AVRO: 1901 Klaas Vaak. 19.06 De verrekyker: internat, jeugdjournaal, 19.15 Van gewest tot gewest; AVRO: 19.35 Maandelijks dierenprogramma. NTS: 2000 JournaalAVRO: 20.20 De zaak van het hart. medisch progT., 21.00 Amusement in Tokio: film over de Japanse show-business. 22 30 Par lementaire spiegel; NTS: 22.50 Journ- NEDERLAND II: NTS: 20.00 Nieuws. KRO: 20.01 Jo Leemans-show; NTS: 20.50, Het grote avontuur, documen taire film; KRO: 2140 Liedjesprogr., 21.5522.15 Onze man ln Washington. RADIO Hedenavond ture tot de voebbalreportage, maar vulde de pauze zonder veel sfeer met een J gesprekje in een Firatostudio waar de schaarse aanwezigen een muisstille ach- tergrond vormden. Met zo veel tech- nische apparatuur als hier aanwezig was. zou een veel gesohikter pauze- vulling denkbaar zijn. Bijvoorbeeld weergave van saillante momenten uit de eerste helft mét beelden van een reagerend Firatopubliek. J Van het ooi-spronkelijke VPRO-program- ma bleven slechts drie onderdelen ge- handhaafd: Patrouillewagen 54. als ge- woon lijk een goedkoop lachertje: een Firatoshow in de vorm van wat belegen Jordaanamusement. dat door Wim Ibo's bekwame presentatie1 beslist aan J waarde won, en Flashing Fashion. Het laatste was een in zyn vreemdsoortig- heid echt wel waardeerbaar program- maatje. Ondanks zijn chaotische aan- pak. waarin mannequins gek deden tegen een gek achtergrondje op vreem- Jo Leemans. HILVERSUM I (402 mtr) NCRV: 18 10 Koorzang. 18.30 Lezing. 18 40 Gevar. progr. v. d. twintigers. 19 00 Nieüws. 19.10 Radiokrant. 19,30 Koor zang. 19-45 Klass. muziek. 20.00 Lied- esprogp,,-i.-'30.20 Gevar. progr21.30 Metropole-orkest, 22.00 Kerkorgelcon cert. 2.30 Nieuws. 22.40 Avondoverden king, 22.35 Boekbespr.. 23.00 Platen- nieuws. 23.30 Weerwoord, kroniek van kunst en stijl van leven, 23.55 Nieuws. HILVERSUM II (298 mtr) AVRO: 18.00 Nieuws, 18.15 Actualiteiten, 18.20 Uitzending van de Boerenpartij, 18.30 Mannenwerk: licht programma. 19.40 Nieuws, 19.45 Opera: Der fliegende Hollander, in de pauze om 20.45 Voor dracht. 22 30 Nieuws, 22.40 Actualitei: ten. 23.05 Stereo: nieuwe gram. platen. 23.55 Nieuws. RADIO VERONICA (192 m>: 18.00 Veronica's jukebox, druk op de knop Verzoekplaten: 19 00 Beatle-Show; 19.15 Joost mag het weten: Hits van morgen en overmorgen; 20.00 Radio Sinar Sang Surya - Radio Rayodl Solo Radio Soerdje Djotie - Zonnestraal Radio: Een progr. tut de tropen; 22.00 Populaire muz.; 22 30 Tour de Chant; HILVERSUM I (402 mtr' KRO: 7.00 Het levende woord. 7.05 Gram., 7.30 Nieuws. 7.40 Gram., 8.30 Nieuws, 8.40 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10 05 Muziekprogr. voor oudere luiste raars. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Licht instrument, ensemble. 12.00 Angelus, 12.03 Gram.. 12.27 Voor land- en tuin bouw. 12.30 Nieuws, 12.40 Actualiteiten of gram., 12.50 Populaire gram.muz., 13.35 Voor de vrouw, 13.45 Gevarieerd muziekprogramma. 14.30 Klassieke en mod. liederen. 15.0 Schoolradio. 15 30 Voor de zieken. 16.30 Gram.. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte gram. v. de tieners en twens. HILVERSUM II (298 mtr': VARA: 7.00 Nieuws, ochtendgymm.. 7.20 Gram., 8.00 Nieuws. 8.10 Gram., 9.00 Voor weg- en waterweggebruikers; VPRO: 9.40 Morgenwijding. VARA: 10.00 Schoolradio. 10.20 Gram.. 1100 Nws, 11.02 v, d" kleuters,'1L15 v.d vrouw, 12.00 Orgelspel en zang. 12.27 Voor tuinb., 12.40. Stereo: Gram., lAliteiten, AVRO"T3.00 Nws. 13.10 Actualiteiten en gram-. 13.30 Licht ensemble. 14.30 Stereo: Italiaan se volksliederen, 14 00 De wereld van l van 5. klankbeeld. 16.15 Klank en ruimte, toegelicht met muzikale illu straties, 16.45 Nieuwsdienst voor nieuwsgierige 'kinderen, 16.49 Voor de jeugd, 17.30 Muzikale aanwinsten, 17.50 Actualiteiten. RADIO VERONICA (192 m): 7.00 Ook goeiemorgen, 9.00 Muziek terwijl u werkt, verzoekplatenprogr. voor de be- drijven .10.00 Koffietyd met Tineke, -- 11.00 Kookpunt, huisvrouwenverzoek- programma, 12 00 Lunchmuziek. 14.00 J Discjockey van de week, 16.30 De Polvdorshow. 17.00 Tyd voor toppers. 17.15 Platenpalet door Joost. 17.30 The Teenbeatclub. BRUSSEL Nederlands (324 mtr)12.00 bepaald niet onaantrekkelijke, tonen van geavanceerde jazzmuziek Het duurde niet te lang: zou een lange re duur ook moeilijk verdragen hebben naar onze mening. Vg K.R.O.-Kanjers krijgen koning en zelf verwoed sportvisser, er in is ge slaagd een competitie te organiseren, waarvoor op menig verscholen ..stekkie" de stoutste luchtkastelen worden ge- Advertentie) GANGETJE - TEL. 40941* HILVERSUM De hengelcompetltle van de jubilerende KRO schijnt nog steeds geen grenzen te kennen. Bij het Rijks instituut voor Yisserijonderzoek valt men van de ene verbazing in de andere. D. KRO-kinj.reomp.mi, b„it ,o„ri AMSTERDAM Df „.evisi.plocg r *'s de Belgi|che rad(odienat P(B| Buitenlandse t.v. filmt in ons land i ongehoorde populariteit. Niemand minder dan mr. B. Biesheuvel zou bereid gevonden zijn om op zater dag 27 november tijdens een gecombi neerde radio- en t.v.-uitzending de prij zen aan de winnaars uit te reiken. Het spannende verloop van de KRO-hengel- oompetitie bewijst hoe de organisator Carel En kei aar, adviseur van de KRO Belgische radiodienst B.R.T. komt maandag 27 september naar Amsterdam om opnamen te maken in de Galerie D'Eeendt van de schilde rijen- en tekeningententoonstelling van de Belg Roger Somville. Half oktober komt een Italiaanse t.v.-ploeg (van de Ani) in dezelfde galerie op namen maken van de tentoonstelling van de jonge schilders Alfredo Billetto en Zatti en de beeldhouwer D'Altri. Opdrachten in Djinnprogram HILVERSUM. Zaterdagochtend zullen in het Djinnprogramma van de K.R.O. vijf luisteropdrachten worden uit gezonden. De luisteraars worden uit genodigd om, voorzien van schry'f- materiaal en een briefkaart, zich rond de luidspreker te scharen. Nadat Kees Schilperoort de vyf opdrachten heeft verstrekt, is het de bedoeling de ant woorden op een briefkaart in te vullen en te zenden aan postbus 1400 te Rotterdam ten name van de Na jaarsloterij 1965 met de vermelding „Djinnwedstryd luister en schrijf". door howard shaw Executies in Zuid-Vietnam 20 De oude vrouw keek naar zijn handen. Ze trilden en de witte chianti liep langs het glas omlaag. „Je staat te liegen en nog vervloekt slecht ook! Jullie gaan die keuken van het restaurant hierbo ven aftappen, hé? Probeer mij niet te beduvelen, kwajongens!" ze kneep de boekhandelaar in zijn wang en lachte vriendeiyk tegen hen. „Geweldig! Ik ben dol op sensatie! Ik doe mee!" HET ls een nogal schokkend bericht, dat in de Zuidvietnamese stad Da Nang drie mensen zijn geëxecuteerd, omdat zij betrokken waren bij een betoging, gericht tegen de Amerikaanse bombardementen op in Zuid-Vietnam gelegen Vietkong- stellingen. Doodvonnis en uitvoering van dit doodvonnis komen ongetwijfeld voor rekening van de Zuidvietnamese autori teiten. want al zullen de Amerikanen er uiteindelijk wel de schuld van krygen. op het eerste gezicht hebben zij er part noch deel aan. Niettemin biyft het een Interessante vraag, wat de Amerikanen gedaan heb ben om deze onzinnige executie te voor- De beide kameraden verlieten de tunnel met o: kere stappen en gingen naar Giovanni's eetzaal komen. Want als de oorlog in Zuld-Viet- fjeze onVerwachte wending ernstig te bespreken. Ze vrwn waren somber gestemd. ..Hoe voor de duivel, is het misgelopen?" ..Ik heb nog nooit in zo'n moeiiyk parket gezeten." bekende de boekhandelaar. Zyn ogen dwaalden on zeker rond. „We hebben diep onder haar huls door gegraven, toen zij niet thuis was. Alle voorzorgs maatregelen hebben we genomen." Hij schudde zijn hoofd. ..Plato heeft eens gezegd. Alat een echte fi- inderdaad een kruistocht vrijheid en tegen dictatuur, dan is het niet wel duidelijk welke plaats het execu teren van betogers in deze vrijheidskruis tocht inneemt Het is de tragedie van de Amerikaanse buitenlandse politiek, dat veelal steun wordt verleend aan feodaal- conservatieve groeperingen. De feodaal- conservatieve groepering (een van "de voormannen gaf onlangs onverholen blyk van bewondering voor Hitler), die het met Amerikaanse steun in Zuid-Vietnam voor het zeggen heeft, bewijst ln leder geval wel even hard te kunnen optreden als de nationale vijand, het communistische re giem van Noord-Vietnam. a chap have wijd open, 1 zijn maag. „Wat bedoelt hij?" vroeg Giovanni aan de boek handelaar. Deze keek op, wierp een blik op de vreemdeling en liet dan zijn hoofd weer in zijn han den zakken. „Hij ziet er erg Engels uit en zegt dat hij wil eten. Vertel hem maar dat hij kan ophoe pelen en zich niet met c Wij hebben nu te veel aan ons hoofd om ons om hem te bekommeren". „Eat?" vroeg de vreemdeling hoopvol en wees naar zijn open mond. Giovanni zuchtte. Z'n gevoel voor beroepslicht was sterk ontwikkeld. Hij stond op. bracht de vreemde ling naar een tafeltje, legde daar een tafellaken over, droeg borden en bestek aan, overwegende, wat hij nu moest doen. Giovanni bestudeerde het menu van het INIRO-res- taurant, dat Carlo met de lift naar beneden ge stuurd had. Het was zeer uitgebreid. „Oggi ci so- Hij las een lange lijst van voorgerechten. nagerechten voor. Eindelijk hei- kende de vreemdeling een woord: „Spaghetti^ knikte enthousiast met zijn hoofd. „Vino knikte hij met een gelukkige lach om zijn mond De taalbarrière was doorbroken. Giovanni ging naar beneden zijn kelder in. De boekhandelaar volgde hem vlak op de hielen. Hij greep de res taurateur bij de arm. „Het is gevaarlijk hem nu te bedienen. Ons hele Hij ging zijn vriend voor de tunnel in. Onder aan de stenen trap stonden zij verbaasd stil. De onder grondse gang was gevuld met een wolk grijze stof. Van ergens uit het midden kwam het gezoem van een kleine motor. Ze bedekten hun gezicht met zakdoeken en liepen langzaam door de wolk. Halfweg de tunnel strui kelden ze bijna over signora Pandolfi. Ze hield een zaken móet bemoeien, stofzuiger ln haar handen en was bezig systema tisch de vloer van de tunnel te vegen. Het lange zwarte snoer van de stofzuiger verdween door het gat dat zij een half uur tevoren gemaakt had. De boekhandelaar boog zich naar de stofzuiger en schakelde deze uit. „Wat voer je uit?" siste hij. „Begrijp je dan niet. dat dit geluid zo goed als zeker in de keuken van het restaurant boven ge hoord kan worden?" In een handomdraai 1 2 3 S 6 7 fl 9 Terwijl ze nog diep zaten na te denken, ging de uit te deur open en een man kwam de trattoria binnen. Hij was lang. mager en erg blond. Onder zijn arm klemde hij een Baedeker. Toen noch Giovanni. noch de boekhandelaar hem schenen op te mer ken. kuchte hij bescheiden en vroeg: „I say. can Die heks kan elk ogenblik de poli tie opbellen. We moeten de schacht weer afslui ten en alle uitgegraven stenen in de tunnel terug brengen; dat is onze enige kans". Maar Giovanni was een koppige kerel. „We kun nen nu evengoed doorzetten", meende hij. ..Klets geen onzin!" zei de oude vrouw, terwijl ze hem wegduwde. Ze wees met haar hand naar Gio vanni die hevig stond te hoesten toen het opdwar relende stof in zijn keel kwam. ..Die idioot maakt meer lawaai dan mijn stofzuiger. Bovendien kan ik niet toestaan dat het hier zo'n stofboel blijft en daarmee basta! Ik moet eerijk toegeven dat jullie Weer beter werk geleverd hebben dan ik van je ver wacht had, maar voor de- rest Is hier de hand van een vrouw nodig. Als ik de zaak schoongemaakt heb en een stel lopers neergelegd hang Ik nog wat schilderijen aan die kale muren. Je zult "t niet meer herkennen!" De boekhandelaar kreeg een niesbui. „Hindert niet", zei het vrouwtje. „Er is zo'n her rie ln die keuken dat er niets van te horen is". Ze schakelde de stofzuiger weer in en ging verder met haar werk. Giovanni en de boekhandelaar volgden haar door de tunnel. ,,Hoe weet jij iets af van de toestand ln de keu ken van de INIRO?" vroeg de boekhandelaar. (wordt vervolgd) woonplaats. 4. uitroep - geluid 5 lid woord - algemene ontwikkeling. 6. zwakke - vleessoort. 7. huivering 8. een zekere. 9. bloem - schaapkameel. Vertikaal: 1. dierenverblijf openbaar vervoer middel. 2. plaats in Gelderland. 3. schade aan een schip. 4. toespraak - hoefdier. 5. nummer - voorzetsel. 6. speelgoe- vlug. 7. ransel 8 wilde haver. 9. hardhorend oud IJslandse literatuur. )plossing van gisteren: Hor. 1. pas - vloot. 2. ader - orde. 3. re - ent en. 4. ode - put. 5. vee - hor. 6. arr - val. 7. ae - pan-do. 8. lena - stom. 9. tsaar - erp. Vert. 1. park - aalt. 2. ade vrees. 3. se - oer - na. 4. rede - paa. 5. ne - va. 6. lot - hans. 7. or - pol-te. 8. odeur - dor. 9. tent - pomp.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2