KLOOF MEERDERHEID en OPPOSITIE BLIJFT GAPEN Godsdienstvrijheid in geding Ontnloffinc in NIJMEEGSE STUDENTEN KRIJGENl P 5 MODERNE KERK VAN ZES TON VIET TERUG NAAR TIJD INQUISRTIE Toekomst oecumene >p het spel Kroetsjev uit ziekenhuis ïfWIWUKE LEUNEER NIEUWE VOORZITTER TROPENINSTITUUT „Profetes" van Zambia is weer vrij Pinay en communisten in grote tweestrijd SEARCHERS MOETEN WERKEN VOOR HUN GELD Kwart miljoen gehandicapten in Nederland AJERDAG IS SEPTEMBER 1965 DE LETDSE COURANT PAGINA 7 (Van ome conciliemedewerker dr. A. v. d. Weijer OME. Wat velen gehoopt hebben is niet ge- eord: de commissie heeft door het ontwerpen van en nieuwe tekst over de godsdienstvrijheid de loof tussen meerderheid en oppositie niet kunnen overbruggen. Nog altijd staan ze in het concilie scherp tegenover elkaar; nog altijd beweert kardi naal Ruffini, dat er maar één ware godsdienst is en dat er dus maar één godsdienst recht heeft op volledige vrijheid; nog altijd beweert kardinaal Cushing dat de vrijheid van godsdienst niet meer en niet minder is dan de vrijheid van het evangelie zelf. „Wij moeten", aldus deze hoekige bisschop uit Boston, „het evangelie van de vrijheid preken. Doen we dat niet, dan brengen we alle fundamen tele mensenrechten in gevaar". GERMISTON (UPI) In een goud mijn bij Oermiston ln Zuid-AIrika heeft een ontploffing plaats gehad. Twaalf mannen werden Ingesloten. Reddings ploegen konden er seven bereiken. Voor het leven van de vijf overigen wordt gevreesd. s werkelijk tragisch, de Kerk met verklaring over de vrijheid van idsdienst. zo lang te zien sukkelen"-Het al voor de derde maal. dat het xicilie zich met deze materie bezig Dudt. De tekst is al meermalen her- i en bijgeschaafd. Wij voor ons hadden hoop, dat ditmaal vrij snel een ak- >rd zou worden verkregen, maar de «batten van deze week bevestigen deze •rwachtlngen allerminst. De oppositie even krachtig als het vorig jaar: iar heeft zelfs de invoeging van enkele s. die het beginsel van de vrij- eld beperken, niets aan kunnen verhel leen inquisitie De vraag, die nu direct oprijst, is deze: at wil die minderheid dan? Wil zij rr de tijd van de inquisitie? Allerminst, is geen concilievader te vinden, die du durven beweren, dat iemand tegen ljn wil tot het aanvaarden van een «paalde godsdienst kan worden gedwon- Maar- wel zijn er vaders te vinden, weigeren aan iedere mens. aan iedere godsdienstige groep dezelfde fundamen- ele rechten toe te kennen. Omdat ze Advertentie) Bedragen van 100 2.000, af te lossen in maximaal twee ]tar; per week, maand of Wartaal, voor aanschaffing m duurzame gebruiksgoede- wor^^^enst van,_ gemeentewege verstrekt. Aanvragen telefonisch, mondeling, of aehrtftettyk. Vertrouwelijke be- fciiiiMag. IEMEENTELIJKE SUIST Ï8 0R KIS8EHEER KREDIETWEZEN IMS, im FDSIBttS ISO. TEL M zich nog altijd baseren op het oude en intussen door heel de serieuze theo logie achterhaalde beginsel, dat de waarheid rechten heeft en de dwaling niet. De uitspraak van Paus Joannes, dat men onderscheid moet maken tussen de dwaling, die veroordeling verdient, en de dwalende medemens, die recht heeft op liefde, kennen ze niet of ze leggen deze als een vergissing naast zich Bovendien baseren ze zich op een vol komen verouderd begrip van de staat Volgens hen moet de staat. Juist als een huisvader, zich actief met het wel en wee van al zijn onderdanen bemoeien, ook ln godsdienstige aangelegenheden. Zoals de staat op het gebied van de volksgezondheid de taak heeft vergif uit de roulatie te nemen en gezonde voe dingsmiddelen te verspreiden, 2» moet- hij ook op godsdienstig gebied de dwaling uit handen van de mensen houden en de waarheid propageren. Natuurlijk nemen zij, door de feiten gedwongen, wel aan, dat dwaling getole reerd kan worden, teneinde een groter kwaad te voorkomen. Maar dan alleen ln-de hypothese^ dat de waarheid slechts door een minderheid wordt gedragen, so ils'praktisch overal in de wereld het ge val is. Ideaal blijft echter de these, de situatie van de absolute meerderheid, waarin alleen de waarheid rechten heeft de dwaling niet. Vrijheid Daartegenover staat dan de visie van de visie van de overgrote meerderheid, die eindelijk ernst wil maken met de vrij heid van godsdienst. Zij ziet zeer duide lijk het onderscheid tussen de objectieve orde. waarin de waarheid erkenning ver dient maar de dwaling niet, en de sub jectieve orde, waarin ieder mens het Prof. Koningberger nam afscheid. AMSTERDAM (ANP) Prof. dr. V J. Koningsberger (70). die vanochtend af scheid heeft genomen als voorzitter van bet koninklijk instituut voor de tropen te Amsterdam, heeft als blijk van waar dering voor zflnvele verdiensten uit handen van de ere-voorzitter, prins Bernhard. de gouden legpenning van het tropeninstituut ontvangen. Prof. Koningsberger, die 15 jaar voor zitter is geweest, wordt opgevolgd door Ir. L. Schepers (62) uit Wassenaar. De algemene vergadering in de grote aula waarop prof Koningsberger zijn af scheidsrede hield, werd o m bijgewoond door de staatssecretaris mr. M. van der aannemers Kath. voor meerjarige contracten AMSTERDAM (ANP) In een voor beschouwing over de komende loonon derhandelingen in ,,De Bouw patroon", orgaan van de Nederlandse katholieke aannemers- en patroonsbond, zegt de bondssecretaris, mr. J. A. van der Steen, o.m. d-ri cn r.v r>.r« r AO vo ir het bouwbedrijf belangrijk Is en de NKAPD om meer dan een reden wel aanlokt. Na te hebben herinnerd aan de tot standkoming van driejarige CAO'a in die bedrijven, vervolgt mr. Van der Steen: wat Philips en de „metaal" heb ben gedaan heeft naar onze mening nu al geleid tot een zeer belangrijke ver andering in het tot nu toe gebruikelijke systeem van loonvorming. En dat is dan nog wel gebeurd buiten de centra les om, kan men rustig zeggen. De stichting van de arbeid keurde de CAO van Philips immers af. Het is duidelijk, dat het bouwbedrijf zich niet kan veroorloven bij de metaal nijverheid ten achter te blijven. Een meerjarige CAO lokt ons ook om ande re redenen wel aan. Het is immers niet vol te houden jaarlijks, gedurende eni ge maanden, over een nieuwe collectie ve arbeidsovereenkomst te onderhande len. Zeker niet wanneer het om een CAO gaat van zulk een omvang als die voor het bouwbedrijf. Stoel, de gevolmachtigde ministers van de Nederlandse Antillen en Suriname, mr. W. F. M. Lampe en dr. J. F. E Einaar. staatsraad mr. A. de Roos. de Indonesische ambassadeur Soedjarwo Tjondronegoro, en burgemeester Van Hall. In zijn afscheidsrede zei prof. Konings berger o.m. dat in het algemeen meer blij vend resultaat is te verwachten van ont wikkelingswerk op bilaterale dan op multilaterale basis. En ik vind het bij zonder gelukkig dat onze regering in steeds toenemende aandacht schenkt aan deze bilaterale hulpverlening. Nog weinig ervaring is er opgedaan met een vorm van ontwikkelingswerk, waarin ik grote mogelijkheden zie: de uitzending van groepen jongeren van de meest uiteen lopende opleidingen vanwege het jonge ren vrijwillig$rsprogramma. aldus prol. Koningsberger. De nieuwe voorzitter. Ir Schepers, is oud-directeur van de N V Koninklijke Nederlandse Petroleummaatschappij -en president-curator van de technische hoge school te Delft. In dienst van de N.V. de Bataafse Petroleum Mij heeft lr. Schepers in verschillende leidende functies ln o.m Roemenië, het voormalige Nederlands- Indië, Califomlë. Venezuela. Argentinië en het voormalige Nederlands Nleuw- Gulnea vertoefd. recht heeft om de eerlijke uitspraak van zijn geweten te volgen. Deze visie kan zich daarbij beroepen op een zeer oude traditie in de Kerk. b.v. op de H Tho mas Bovendien verwerpt dc meerderheid de volgens haar verouderde visie op de taak van de staat, die door de oppo sitie wordt gehuldigd. Zij noemen deze „paternalistisch" Courtney Murray S.J. zei het kort en kernachtig: „Ik kan pre sident Lydon B. Johnson toch niet mijn vader noemen". De staat heeft niet tot taak om als een soort huisvader alle goeds van boven af op zijn onderdanen te doen neer dalen. Integendeel: hij moet het goede laten groeien van onderaf en er zich vooral op toeleggen, dat er In de ge meenschap een sfeer ontstaat, waarin iedere mens en iedere groep zich vrij kan ontplooien. Op godsdienstig gebied be tekent dit. dat de staat niet de zorg toot de godsdienst op zich moet nemen maar alleen voor de vrijheid van gods dienst. Tenslotte wijst de meerderheid erop. dat de toekomst van de oecumenische beweging bij de huidige disputen op het spel staat. Ilndien de Kerk zich niet duidelijk en onomwonden, zonder achter deurtjes en dubbele bodems, uitspreekt voor de vrijheid van godsdienst, dan kan zij het decreet over het oecumenisme wel weer verscheuren en hoeft zij zich niet niet meer ln te spannen voor het uit geven van een document, waarin de joden van schuld aan de Godsmoord worden vrijgesproken. Wie de basis niet durft aanvaarden, kan weinig beginnen met een gebouw dat op die basis moet wor den opgetrokken Laat ed Kerk dan eer lijk zijn en er rond voor uitkomen dat zij oecumenische beweging nog niet toe is. Gecompliceerd Nu willen we niet ontkennen, dat de zaak. die op het ogenblik in het con cilie aan de orde is. een buitengewoon moeilijke zaak is geworden. Niet alle be zwaren die door de oppositie naar voren zijn gebracht willen wij kwalificeren als dwaas en waardeloos, maar het is een zeker gevaar, dat vrijheid van godsdienst leidt tot. een agnos ticisme (de Jeer^at men omtrent God en godsdienst tot geen "enkele zekerheid kan komen), tot inrttf- fertentisme (alle godsdiensten zijn ge lijk, Je hebt er maar een uit te kiezen) of tot anarchie (je kunt doen waat je wilt. als het maar voortkomt uit religi euze motleven) Dat gevaar bestaat, maar het ia dunkt ons door de nieuwe for mulering van het schema meer dan vol doende ondervangen, een mening die door de oppositie niet gedeeld wordt. De tweede moeilijkheid is. dat men een tekst moet maken, die op alle mo gelijke situaties van toepassing is. Wij weten onderhand wel hoe groot de ver schillen zijn tussen Spanje en Nederland tussen Indonesië en Soedan, tussen For mosa en Oostenrijk. Houdt men zon tekst vaag en elementair, dan kunnen goedwillenden en kwaadwillenden er alle kanten mee uit: men vergelijkt wat er gebeurt met de rechten van de mens ln alle mogelijke landen die het charter van de VN hebben ondertekend. Maakt men zo n tekst vrij concreet dan loopt men gevaar tot verwarring en problomatiek. die niet tot een oplossing te brengen is. Tenslotte ls er nog een derde moeilijk heid en dat is die van de argumenttatie. De een wil zich baseren op het natuur recht. de ander op de bijbel, de derde wil helemaal geen argumentatie, alleen maar een verklaring. Iedere voorstander wijst op het gevaar, dat de Kerk loopt als zij een andere mening als de hare zou zijn toegedaan. Wij vragen ons af of het concilie zich uit deze knoop zal kunnen vrijmaken. Op zich is het mogelijk wanneer ze einde lijk alle angst laat varen en zich reali seert, dat ..gevaar geen theologisch be- geveer 700 Rampschip ,Rona Star' eindelijk in dok ROTTERDAM (ANP) Het Noorse rampschip „Rona Star" is vrijdagavond van het Verolme Tank Cleaning bedrijf, waar de tanker in juni zo noodlottig ex plodeerde. in het 110.000 tons koningin Wilhelminadok op de Verolmewerf te Rozenburg gebracht. Het sleepkarwei heeft enige uren in beslag genomen. De „Rona Star" paste nauwelijks in het reusachtige dok, omdat door de explo sie de huidplaten van het schip meters naar buiten zijn geslagen (de nor male breedte van de „Rona Star" is 28 meter na de explosie was deze liefst 36 meter). Onmiddelijk nadat de tanker het dok was binnengevaren begonnen duikers een inspectie 'onder water om 'n duidelijk beeld te krijgen van de schade die de explosie onder meer aan de kiel moet hebben toegebracht. Het staat nog niet geheel vast of de „Rona Star" gerepareerd zal worden. Dit zal onder meer afhangen van de schaderapporten die de duikers ln de komende dagen over de tanker zullen uitbrengen. MOSKOU (UPI) UPI heeft giste ren ln Moskou vernomen dat ex-pre- niler Nlkita Kroetsjev uit het Kremlln- ziekenhuls is ontslagen en Is terugge keerd naar zijn villa op het platteland. Ruim drie weken geleden was hij op genomen met een lichte galblaasont steking. De 71-jarige ex-premier is er met succes voor behandeld en heeft te gelijkertijd een algemeen onderzoek on dergaan dat positief is uitgevallen. Het feit dat Kroetsjev zo lang in het ziekenhuis is geweest, is te verklaren doordat de dokters het er aanvankelijk niet over eens waren of ze hem al dan niet zouden opereren. Ze vermoedden dat de ex-premier galsteen had. Tenslot te hebben ze besloten niet te opereren. Kroetn ev zou in het ziekenhuis 12 kg zijn afgevallen. LOESAKA (UPI) De Zamblaan- se „profetes" AUce Lensjina, die de fanatieke volgelingen van haar „kerk" een vrijbrief naar de hemel aanbood, heeft gisteren een vrijbrief naar de vrij heid gekregen na één Jaar gevangenis straf te hebben uitgezeten. Dit werd in het parlement bekendge maakt door de vice-president van Zam bia, Roeben Kamanga. Kamanga zei dat mevrouw Lensjina en haar echtgenoot Petrov uit de ge vangenis zijn vrijgelaten, maar dat het paar met zijn drie kinderen alleen is toe gestaan van de vrijheid te genieten in 'n afgelegen streek in het land. Haar fanatieke volgelingen begonnen verleden jaar in Noord-Zambia een op stand tegen de regering. Er werden troe pen naar die streek gestuurd om de op stand neer te slaan. Bij gevechten met de veiligheidstroepen verloren toen on- n het leven. DE WEEK IN FRANKRIJK (Van onze correspondent Lucas Kleijn) PARIJS. De week ls voorbij gegaan met een uitnodiging aan oud-mlnlster-presldent Pinay om zich alsnog kandidaat te stellen tegen De Gaullc. De invitatie ging uit van de M.R.P. (katholieke volkspartij), de conservatieve liberale richting Maurice Fauro en de nlet-gaulllstische conservatieven die zich bij elkaar verenigd hebben onder de naam van het „democratische centrum". Pinay heeft ja noch neen gezegd. Zijn positie brengt mee dat alt h(J het In een herstemming van De Gaulle verliest, hij het verliezen moet met ere en niet verslagen wordt met een belachelijk klein aantal stemmen. Verliest hij het met 40 tegen 60 dan kan hij tevreden zijn, maar verliest hij het met 20 tegen 80 dan lacht Iedereen Pinay uit Gilbert Bécaud zingt over De Gaulle Pinay ia er niet van overtuigd, dat het democratlach centrum aterk genoeg is om de veertig procent te halen. Zou de progressieve liberaal Mitterrand zich terugtrekken dan was er grote kans, dat P4nay zich liet overtuigen. In dat geval zouden ongetwijfeld zeer veel socialisten op hem stemmen. Niet uit liefde voor de conservatief Pinayjmaar uit haat tegen De GauUe. Mitterrand trekt HklcÜ echter niet terug. Tegenover de communisten kunnen de socialisten moeilijk Mitterrand laten lopen en Pinay steunen. Volgende week dinsdag houdt Mitterrand zijn eerste persconferentie. Eveneens volgende week vergadert het bestuur van de Franse Communis tische Party. Het partybeatuur wordt geconfronteerd met een van de moei lijkste problemen sedert de dood van Maurice Thorez: wel of niet een eigen kandidaat tegen De Gaulle. De me ningen zyn verdeeld. Waldeck Rochet, algemeen secretaris van de party, zou het liefst geen eigen kandidaat willen laten stellen. Hy wil wel achter Mitter rand aanlopen. De communisten kunnen ongeveer rekenen op vyf miljoen stemmen. Zou Mitterrand er zes miljoen krijgen dan kan de Communistische Partij zonder het gezicht te verliezen, zeggen: „Dat zyn er tenminste vijf miljoen van ons." Waldeck Rochet beechikt als partij secretaris over de inlichtingen uit de eerste hand van de communistische bur gemeesters. Die inlichtingen zyn het hier over eens. dat de party tegen De Gaulle honderdduizenden stemmen zal verliezen. Tegenover zich heeft de partysecretaris de oude garde, die hy in privé- gesprekken de krokodillen van de party noemt: Jacques Duclos om te beginnen. Jacques Duclos meent zich verzekert van de steun van Moskou, waar men voor de buitenlandse politiek van De Gaulle grote waardering heeft. Hoe meer De Gaulle de N.A.V.O. en de E.E.G. ondermynt, hoe liever het de Russen is. Jacques Duclos kan moeliyk propaganda maken voor een man als Mitterrand, die in zijn programma het verenigde Europa heeft staan. Wie 't zal winnen, Waldeck Rochet of Jacques Duclos valt moeilijk te zeggen. Best mogeiyk, dat het partij bestuur de beslissing uitstelt totdat be kend is wat De Gaulle en Pinay zullen In de verkiezingscampagne is ook de naam genoemd van de chansonnier Gilbert Becaud. Natuurlijk niet als tegenkandidaat van generaal De Gaulle. Voor de commerciële zender van radio- Burope I heeft Gilbert Becaud een liedje gezongen, dat druipt van bewondering voor de generaal. „De steun van de stem van De Gaulle", zegt hij, „wordt in alle vier windstreken van de aarde gehoord en wat zullen wy het diep betreuren als deze legendarische figuur temidden van de levenden eens zal worden begraven. Ik durf er honderd franc om te ver wedden", zo eindigt het chanson, „dat wy die dag diep en lang zullen betreuren." Dadeiyk na de uitzending kreeg radio- Europe I een terechtwijzing van hoger hand dat het liedje voor de tweede keer niet mag worden uitgezonden, zoge naamd omdat wij midden in de presidentsverkiezingen staan. De waar heid zal wel zijn, dat de regering liever niet wil hebben, dat wij nu al zingen over De Gaulles begrafenis. De Engelse beatgroep „The Searchers" kwam gisteren in ons land aan. Zij moesten na een kort oponthoud in de perskamer van Schiphol voor foto's (zie boven) en bliksem gesprek met de journalisten, meteen aan het werk. Op het winderige dak van het Schipholrestaurant werd een programma opgenomen, dat woensdag 6 oktober door N.C.R V.-t.v. zal worden uitgezonden. Vanavond treedt de groep op in Leeuwarden en vliegt vervolgens naar Maastricht, waar een snelle auto richting Venlo gereed staat voor een tweede optreden op deze avond. Morgen worden twee radioprogramma's voor de A.V.R.O vastgelegd; 's avonds wordt er opgetreden in Hengelo en maandagochtend vliegen de jongelui terug naar Liverpool Op Schiphol zeiden ze een ..lot of money" te verdienen Met stilzitten gebeurt dat bepaald niet. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Er leven in Nederland eirea 250.000 gehandicapten, volwasxe- ien en ki i.l -<• van - »e -• ile helft ernstig gehandicapt Is. Jaarlijks komen hier 8000 gehandicapten bij. na melijk kinderen die als zodanig geno- ren worden of later gehandicapten «or den door ongelukken e.d. Van het huidi ge totaal ai5.ua! (4,5 prot- van de ge- Vle bevolking) hebben 21.CO0 (10 pet.) behoefte aan opname In een Internaat. 90 procent leeft in het eigen (gezins) milieu, maar zou voor een groot deel gebaat zijn bij de mogelijkheid te worden opgenomen in zgn. dagverbllj- Ons land telt echter slechts 20 van die dagverblijven met een gezamenlij ke capaciteit van slechts 180 pupillen. 20 dagverblijven zijn momenteel in op richting. Hei is tegen de achtergrond deze Leer zorgelijke situatie dat be sloten is tot de instelling van een lande lijke commissie voor contact en over leg inzake dagverblijven voor gehan dicapten. Staatssecretaris Egas maat schappelijk werk) heeft deze commis sie op zijn departement geïnstalleerd. Jn een voormalige gaarkeuken wor den tot nog toe de kerkdiensten voor de Nijmeegse studenten gehouden. Het gebouw biedt plaats aan 1X0 personen en is in de afgelopen jaren door de studenten zelf verfraaid. KRO-radio zendt H. Mis uit huidige noodkapel NIJMEGEN Ook de Keizer Karei- stad heeft zijn Calahuls. Het monumen tale pand aan de Wllhelmlnaslngel nummer drie, waar de huidige minis ter-president in zijn Nijmeegse periode vertoefde, doet echter tegenwoordig dienst als pastorie van de studenten parochie van de heilige geest. Er is daar een kleine hulskapel voor een dagelijkse middagmis om tien over twaalf en er wonen de drie stu dentenmoderatoren. Pater dr. H. van Waesberghe SJ. is er de pastoor. HIJ wordt geassisteerd door drs. B. Korver OFM en W. van Haaren OP. Pater van Waesberghe heeft naast de gewone zorgen, die het bedienen van een parochie met zich meebrengt, nog één groot probleem. Dat is de realisatie van een studentenkerk, een opdracht die op zich niet abnormaal ls, maar het geval van de Nijmeegse studentenkerk is een ontzettende geschiedenis geworden. Wanneer er nu na zoveel Jaren - eindelijk niets tussenkomt, zal het tien de ontwerp tenslotte uitgevoerd kunnen worden. Vijf Jaar geleden werd de parochie gesticht. Teven»-werd-toen de opdracht gegeven, een permanent kerkgebouw te stichten. Pater-.Van Waesberghe -heeft zich toen eerst een goed halfjaar moe ten bezighouden met de Inrichting van een noodkerk. Dat werd een voormali ge gaarkeuken uit de tweede wereldoor log. Het kerkgebouwtjei dat amper plaats biedt aan 130 personen, ls zo goed mogelijk opgeknapt en door stu dentenhanden verfraaid. Toen ging men zijn aandacht wijden aan de toekom stige nieuwbouw. De pastoor heeft in eerste Instantie zo veel mogelijk moderne kerken in Europa gezien en vergeleken. Daarbij beschouwt dr. Van Waesberghe de bede vaartskapel van Le Corbusier te Ron- champs als het grote keerpunt in de christelijke bouwkunst van de moderne tijd. Maar ln Nijmegen ontbraken nog steeds de middelen om welk project dan ook onder handen te nemen. Een gelukkig keerpunt vormde toen een onverwachte gift van anderhalf ton van Paus Johannes XXHI. Zodoende werd het mogelijk een meervoudige op dracht te verstrekken. Alle aangeboden ontwerpen bleken echter buitensporige kosten met zich mede te brengen. En pater Van Waesberghe staat vóór alles op het standpunt, dat een kerk voor studenten aangepast dient te zijn aan hun status en derhalve eenvoudig en goedkoop moet zijn. Een tweede serie opdrachten bleek wederom geen geschikt resultaat op te leveren. Alleen 'n ontwerp van archi tect Van Rijn bleef over: te duur welis waar. maar het meest beantwoordend aan het levensgevoel van de student. Er zijn nog verschillende ontwerpen noodzakelijk geweest, totdat nu 't tien de plan gerealiseerd gaat worden. Het beginkapitaal is echter door ac ties en sympathieke giften ondanks de ze lijdensweg niet geslonken. Zelfs alle noodzakelijke goedkeuringen zijn nu verkregen, zodat zeer binnenkort de eerste spade in de grond gaat. De kerk Is aanbesteed voor 288.500 gulden, maar met alle bijkomende kosten beloopt 't op te brengen bedrag in de zes ton. De Sint-Radboutstichting, het Rijk en het bisdom nemen een groot aandeel in de kosten. Rond 70.000 gulden zal nog door de gelovigen 'zelf opgebracht moeten worden. Vanuit de kleine gaarkeuken aan de Fort Kijk in de Potstraat vindt nu zon dag 19 september een uitzending plaat* van de hoogmis via de KRO-radio. Cele brant is dr. Van Waesberghe. terwijl 't volkstaalkoor van de studentengemeen- schap de liturgische gezangen verzorgt. Nederland vrij van difterie AMSTERDAM (ANP) Dc difterie Is uit Nederland verdwenen. Dit mogen wij naar beste welen verklaren. Dit schrijft het jongste nummer van 't Ne derlands tijdschrift voor geneeskunde. In 1955 bedroeg het aantal aangegeven gevallen van difterie In Nederland voor de eerste maal In deze eeuw minder dan J000. De vrijwel onafgebroken da ling sindsdien bracht tenslotte nog één aangifte In 1961 en twee In 1965. maar bacteriologisch zijn deze gevallen niet bevestigd. Aan de difterie leden voorheen Jaar lijks duizenden, soms, in de Jaren 1917- 1918 en 1942-1947, tienduizenden, met 'n sterfte van omstreeks vijf procent.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7