ook VOOR JOU Drie jeugdorganisaties werkten samen op VEB0 c IN DE KRANTENTÜIN een vakantie met spanning ONS KNUTSELHOEKJE KPJ, CPJO en HML PAGINA 10 DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1965 Correspondentie Westen, loeiden. Ze keerden zich om, daar ze een mo tor hoorden op de weg en ze waren juiat op tijd om een zwaar beladen vrachtauto te zien. die de hoofdstraat doorreed. De auto was hoog opgeladen met schragen en planken en losjes toegedekt met een dekkleed van geteerd zeildoek. Alles leek heel onschuldig, maar de jongens wis ten wel beter. De auto passeerde met grote snelheid en enige ogenblikken la ter was hij reeds, uit het oog verdwenen, een grote stofwolk achterlatend. „Oh, wat kunnen we doen jam merde Jan. we kunnen nooit de inspec teur bereiken. Ze zullen al kilometers ver weg zijn. voordat wij alarm kunnen geven. Oh, was mijn vader maar hier!" Plotseling stiet Joost een kreet uit. „De zeilwagen", schreeuwde hy, „we hebben toch onze zeilwagen nog!" „Ach wat!" zei Jan, ,,ik heb Je toch al eens verteld, dat alle wegen hier van daan smal en bochtig zijn; in twee mi nuten ligt - hij in puin!" „Maar over het strand dan", zei Joost, „het strand kerel; 6km hard, droog zand en de wind in de rug!" „En als we eenmaal 't kuststation be reikt hebben, kunnen we daar naar „Partious-point" telegraveren", zei Peter. „Goed zo!", stemde Joost met deze vertwijfeld. Jan maakte een sprong in de lucht. „Vooruit jongens, dat gaan we probe ren!" En zij renden naar de zeeweg, de zeilwagen met zich trekkend. HOOFDSTUK IX Toch gelukt! „Alles hangt van het gety af", hijgde Jan. terwyi ze voortholden, „als het hoog- ty is, (vloed dus) moeten wij ons plan opgeven, want 20 minuten vóór en na hoogty is het strand geheel bedekt met alle mogelijke obstakels hindernis sen). De zee komt van heel ver over het vlakke strand recht op de voet van de rotsen af. Luister, je kunt de golven horen breken op de kust." 'n Paar minuten later kwam de zee in zicht. Hoog, met witte toppen rolde zy op het strand toe. Maar ook een lan ge strook goudgeel zand kwam in zicht. De jongens sprongen in de lucht, toen zy dat zagen; alleen Jan keek angstig en v.ertwyfeld. „Er is lang niet genoeg ruimte voor de zeilwagen", mompelde hy. „Het gety komst vast op. we zullen het nooit op tyd klaarspelen". Hij wees naar een plek van de kust, waar een langgerekte het water tot op 20 m. van de kustiyn genaderd op dat-punL «ii~»ünuut--na-mi nuut zou de nauwe doorgang nog smal ler worden. Maar de jongens hadden intussen de kust bereikt en hesen snel het zeil. „Aan boord!", gilde Jan. „We zullen alle bal- NAAR DE KERMIS In de vakantie ben ik uit logeren geweest en daar was ook kermis. Ik ben met mijn oom en nichtje Marian in het spookhuis geweest. O, wat hebben we daar gelachen. Weet je hoe dat ging' Eerst moest je een kaartje kopen en toen door de ingang naar binnen. Er stonden autootjes klaar. We gingen in een van de autootjes zitten en die ging rijden. Ineens gingen er twee deuren open en dicht en toen werd 't heel erg donker. Er ging op zij een lampje aan en daar zag je het spook, dat voor ons uit ging. We waren toch blij weer op zijn. Daarna gingen daar hfbben last nodig hebben, die we kunnen dra gen met deze harde wind". Joost en Lex gingen achterin zitten. Jan nam het stuurwiel. Piet en Sjaak zaten ineenge doken naast hem. Dan zette 't vaartuig zich, door de wind en de helling geholpen, in bewe ging en toen het zeil strak bolde vlo gen ze met 'n vaartje van jewelste over het strand. Jan's adem stokte haast in z'n keel. Wie had ook zulk een snelheid verwacht. De wind gierde in de touwen en de lange wimpel dreigde tegen de mast aan draadjes te slaan. Een ogen- straat blik twijfelde Jan er aan, of hy stuur- draaimolen manskunst, genoeg bezat om het wild lachen. We gingen ook nog geworden „monster" in zijn macht te kermis wandelen en kregen onderweg e houden bij zo'n felle zeilbries. Kramp- zuurstok en twee ysjes. Later heb ik achtlg omknelde hij het stuur en wist I de stad nog twee boeken gekocht, het vaartuig op de vlakke zandstrook te houden. Maar opeens gilde Joost: „Kyk Annemleke Jacobs. Leiden, uit. een rots voor ons!" Op een haar- DE VAKANTIE tje miste Jan een van een rots losgeraak- Wy zijn in de vakantie te kei met daarachter een diepe poel. geweest. Daar hebben Met een snelle wending wist hy een bot sing te voorkomen en dat gaf hem nieuw vertrouwen. Hy kreeg nu het gevoel, dat hy de wagen in de hand had en «lat hij op de reacties van het stuur ook reageerde. Reeds hadden zij byna 2 km. afgelegd, toen de gevreesde rotsformatie in zicht kwam. „Jongens, nu moeten wy verstandig zijn en gïea risico (wat gewaagd is) no men. We mindiven zeil en remmen de snelheid zo mogelijk helemaal af, stap pen uit en dragen de boot met z'n vij- moeder zijn ven over de niet al te hoge hindernis myn moeder en toen maakte mijn vader ^en heen. Denkt aan onze4 eerste ervaring een dia. Toen mijn vader ging maakte liem met de „Rode renner"! Zo gezegd, zo myn moeder een dia. We hebben len, want ik durfde niet. Myn moeder Het me dan wel eens huilen, want lk moest het nog leren. Toen ik goed kon lopen, mocht ik mee wandelen langs de Braaasemermeer. Met myn vierde Jaar ging ik naar de kleuterschool en kwam by juffrouw Joke. Ik vond het daar wel fyn. Later kwam ik by zuster Cordilo. Ik ging altyd met myn zusje naar school, die een Jaar ouder is dan ik. In de eerste klas kwam ik by zuster Petra te zitten en daar vond ik het ook leuk. Ik ben ieder jaar overgegaan en n ik in de vyfde klas. Af en toe moet ik myn moeder helpen of mijn vader op het land, maar daar heb lk niet veel zin in. („Foei, foei", zegt tante Jo). Marian Buters, Warmond komt ons ve rassen met een versje. DE CHINEES Oeleboele is een Chinees Met een hele lange vlecht. Maar 't gekste van 't geval dat is. Zyn oogjes staan niet recht. aar Ny verdal ire heel veel midget-golf- poos, doch ik bos Om zes uur staat "t Chineesje klaar Hy gaat op jacht, op haas, Die eet hij voor zyn eten op, Lekker met geraspte kaas. Maar eens toen Oeleboele sliep Hoorde hy een gegil. Toen hy naar buiten wilde gaan, Was het allang weer stil. En s'morgens toen hy wakker werd Was er een heel groot feest. Oeleboele was jarig, dat was waar ook En hij genoot het meest. Marieke Ruigrok, Leiden. Dat sprookje heb je zeker eens ho ren vertellen of gelezen. Je hebt aardig verteld Marieke, maar je hebt het niet afgemaakt. Vertel het de volgende keer eens verder. Er heb het verloren. Maar ik was ook de kleinste. Wij zijn ook een keertje naar Piet-bos geweest, dat is een dierenmu- seum. We zagen daar een kalf met twee koppen en ook een kalf met acht poten. Ook zyn er opgezette dieren ach ter glas, net echt. Er was ook een sprookjesbos. Wat hebben we daar pret gehad. Een heel grote speeltuin was er bij met 8 schommels en 8 wippen en een heel hoge glijbaan. Mijn vader en op geweest. Eerst ging den. Ze~ wilden HANS EN GRIETJE oonde eens aan de rand houthakker. Op i n het dag vroegen de kinderen van de houthak ker aan hun moeder of ze het bos ir mochten. Moeder vond het goed. „Maar ga niet te ver het bos in' ze moeder. Hans en Grietje gingen nu op weg Al gauw zagen ze braambessen. Ze plukten er een heleboel van en deden ze in een mandje, dat ze meegenomen hadden. Al plukkend liepen ze steeds verder en het begon al donker huis gaan gedaan, en zonder schrammetje zwie- der berden en 'jberden ze met 't vrij broze voertuigje naar de overzyde. j waar de felle wind het spoedig weer z'n oude snelheid terug gaf. Maar met de toenemende kracht van de wind werd 't voor Jan steeds moei- ïyker om alle hindernissen, die her en der verspreid lagen, op tyd te ontwijken en met de snelle wendingen, die daar- by wel eens nodig waren, scheelde 't soms maar 'n haartje of de „rode ren- schaatsen heel prettige vakantie gehad. Roemelé, Leiden vertelt ons al iets over de winter. DE WINTER Als de winter begint en gaat sneeuwen dan halen voor de dag en dan gaan w lekker hard. Ook gaan maken en die zyn heel glad. Dan kun- pannen lachen. Als het vriest gaan we de deur rond, welk pad ze moesten nemen. Ze wisten het niet meer. Grietje begon te huilen. Opeens hoorden vogel fluiten. Ze keken rond en zagen de vogel zitten, vlak by een bruggetje. Nu zagen ze in de verte een lichtje bran den. Ze gingen over het bruggetje naar het lichtje toe en daar zagen ze een ,rd klein huisje staan. Ze keken eerst goed toen zagen ze dat het hele huisje snoep was. Ze hadden erge honger begonnen meteen te eten. De dak- dikke pannekoeken en chocolade. Wat smaakte sleeën, heel glijbanen ner" had zyn vrachtje op 't strand ge- sneeuwballen gooien lost. Eenmaal botsten ze bijna tegen een hoop haringvaten, die daar biykbaar aangespoeld waren, maar de wind nam, misschien uit bewondering voor deze koene strandridders, ineens in kracht af en ze slaagden er nog net in, mede door Jans groeiende stuurkunst, er veilig langs heen te komen. Ziezo, de ruim 6 kilometers zaten er byna op en de rest van hun strandreis, want ze hadden nog slechts een klein eind zonder hindernissen te nemen, was alleen maar een dol ritje met puur ge not. dat is ook erg leuk. Met dat ieRKer. Opeens ging de deur wpop maken, hebben we ook veel pret. We gaan in de winter nog veel andere din gen doen, maar dat vertel ik een vol gende keer. Tlnl Wesselman, R.A'veen. MIJN LEVENTJE Ik ben geboren 14 november 1954 's morgens om half negen. Ik woog 6% pond. Eerst groeide ik niet hard maar toen ik een half jaar was ben ik hard gaan groeien. Myn eerste tandje kreeg ik met negen maanden en toen lk an derhalf jaar was, deed lk mijn eerste stapjes. Als ik in de box stond en wou gaan zitten begon ik heel hard te hui- oude „Wie knabbelt er aan myn huis?", vroeg ze. Hans vertelde dat ze verdwaald wa ren en dat ze erge honger hadden. „Kom dan maar binnen, dan zal ik lekkere soep maken". Hans en Grietje gingen naar binnen en kregen een plaats aan de tafel. Even later kwam de heks (want dat was de oude vrouw) met een pan soejï terug. „Mogen we hier ook slapen?", vroeg Hans, die de soep wel lekker vond. Dat vond de heks goed en al gauw sliepen ze als een roos. TANTE JO EN OOM TOON. FAZANTENJONGEN Hans' vader had gras Semaaid om te hooien e machine verstoorde daarbij helaas een fa zantennest. Enige eie ren waren stuk, maar enkele waren nog on beschadigd. Daar de broedende fazant niet meer terugkwam, nam Hans de nog hele eie ren mee naar huis en legde ze onder een broedse kip. Na enkele dagen zag hij, toen hij 's morgens buiten kwam, de kip met 5 jonge fazantjes par mantig over het erf stappen. Alles leek heel gewoon, maar toen eens gevaar dreigde en de kloek haar „pleegkinderen" onder haar vleugels wilde verbergen door angstig geroep, waren deze plotseling in alle richtingen verdwenen De natuur had ze in gegeven zich zo snel mogelijk te verstoppen onder een voorwerp dat hun een schutkleur bood. stuk levendiger dan gewone kuiken- Een soortgelijke ervaring heb ik tjes. 's Avonds zette moeder een grole in mijn jeuga opgedaan met jonge pa- i petroleumlamp op de tafel, waar na- trijsjes. Met 't maaien van rogge tuurlijk legio muggen en nachtvlin- vloog op 't laatste nippertje 'n pa- j dertjes op afkwamen. Toen we de pa trijs op van een nest met 21 eieren, i trijsjes er ook bijzetten, begon de ver- Ik nam ze mee naar huis met 't nest makelijkste springjacht, die je maar en legde ze in 't oventje van ons beleven kon. want muggen zoeken 't stenen fornuis, waarvan t achterste jjcht en zo was er aan prooi voor de deel als bakoven gebruikt werd Deze kleine sDringertjes geen gebrek, werd praktisch nooit koud, omdat in 't voorste deel dagelijks gestookt Maar s anderdaags zei vader: werd voor de maaltijden. Hooit eens kinderen. I zal jullie wel 1 spijten, maar ik neem die jonge din- rin wij getjes mee naar de akker, waar we werden, t nest gevonden hebben. Misschien, aan 't dat de oude patrijzen zich 't lot van iar wat de kleintjes nog wel aantrekken en m moe- zij weten beter dan wij. hoc- ze moe oorden (en groot gebracht worden." „Horen jullie *t?" Meteen zette ze de deur wijd open en door 't hele huis £n merkwaardig! 1 Duurde nau- weerklonk 't gepiep van jonge pa- welijks een.uur of de vader en moe- trijsjes. 19 siuks! Slechts 2 eieren der hadden hun kleintjes reeds ge- waren niet uitgekomen! Dat was me vonden en herkend en tot t najaar een feest en een pret; 't krioelde al toe hebben we de patrijzenfamilie als gauw door 't hele voorhuis van *t een grote ..vlucht" in haar doen en kleine grut. Ze waren direkt al een laten min of meer kunnen volgen. legd tussen Engeland en Frankrijk en 5 jaren later legde een Amerikaanse My. een kabel tussen Amerika en New foundland. Het was een ryke Ameri kaan Cyril Field West, die deze laatste onderneming financiëerde (het geld erin stak). Zyn doel was de kabel door te trekken naar Europa. Reeds in 1857 gelukte het Newfoundland en Ierland te verbinden en de Amerikaan kon'zich enkele weken verheugen in het welslagen van dat werk. Doch slechts na korte tijd, nadat dit werk klaar was. liet een electriciën van de telegraaf per ongeluk een stroom van duizenden volt door de kabel gaan met het gevolg, dat deze ge woonweg verpulverde. Maar Cyrif Field West gaf niet op en met anderen, die zijn nieuwe poging mede ondersteunden, bracht hij een ka pitaal by elkaar, dat 't mogelijk maak te om in 1865 een tweede poging te on dernemen. In de zomer van dat Jaar lag de grootste stomer ter wereld gereed om de honderden km. kabel in de zee te laten zinken. Aanvankelijk ging alles voorspoedig, maar het geluk bleef niet trouw. Tot driemaal toe brak de zware kabel. Tweemaal gelukte het deze nog wéér op te vangen, maar de derde keer brak hy in zulk diep water, dat toen elke bergingspoging onmogeiyk was. Maar wie zou verwachten, dat Cyril Field West en zyn medewerkers hun poging nu zouden opgeven, vergiste zich. In "t volgende jaar begonnen ze op nieuw en nu werd hun doorzettingsver mogen met goede uitslag beloond. Op 27 juli 1866 was de verbinding tussen Amerika en Europa tot stand gekomen en tot heden toe is die telegraafkabel on beschadigd gebleven (misschien behou dens kleinigheden). O Door de oogstdrukte. w, ook behoorlijk betrokken dacht ik helemaal niet me nest met patrijzeneieren. I gebeurde? Op 'n morgen kv kken met de DE EERSTE TELEGRAAFKABEL ONDER DE ATLANTISCHE OCEAAN Tegenwoordig zit men in z'n kamer of aan z'n bureau en spreekt door de tele foon niet mensen, die soms wel aan de overzyde van de aardbol leven. En men draait de knop van de radio om en jc hoort wat duizend en veel meer km ver gesproken of gespeeld wordt. Da&rby kan men dank zij de nieuwe satellieten in de televisie zien en volgen, wat of er op vreemde werelddelen plaats grijpt. Maar nog voor betrekkelijk korte tyd kwam men pas na lange tyd te weten, wat ergens anders was geschied. *n Ge beurtenis op 't ene werelddeel kwam men op 'n ander pas te weten door een brief of door 'n bode, die er vaak een levensgevaarlijke reis voor had moe ten maken. Nog geen 100 jaar geleden waren er minstens een pRar weken nodig om een bericht van Europa naar Ame rika over te brengen. Doch omstreeks 1860 ging men ern stig proberen het kontakt tussen de oude en de nieuwe wereld te verbeteren. Men wilde een telegraafkabel aanleggen onder see tuaaen Europa en Amerika. Onderwaterkabels waren toen nog wat heel nieuws. In 1850 werd da eerste ge- Hoe" heet 't schip, waarvan de let - ers van de naam natuurlijk alweer •erwisseld zijn. OMSLAG VOOR SCHOOLBOEKEN Je boeken Inkaften zal je niet moeilijk meer vallen, als je 't op de volgende wij- 1+2 Snijd 't omslagpapier met 'n brede rand uit en 3. vouw hem dan naar binnen om. 4. schuif de omslag van 't boek eerst in de lange vouw van 't omslagpapier en dan in de korte en ga me; duim en wijsvinger stevig langs de vou- ■v-tf b De VEBO-tentoonstelling. die zich woensdag jL op het Leidse veemarkt- terrein heeft afgespeeld, is voor een groot gedeelte van het stadspubliek niet of nauwelijks meer dan een „wel aardige" gebeurtenis, waaraan ver der niet veel aandacht wordt geschpnken. Degenen, die deze onverschil ligheid voor een keer terzijde hebben kunnen zetten, zullen hebben erva ren, dat het levens- en werkpatroon van de plattelander minstens even boeierid is als dat van de stadsmens, in vele opzichten zelfs levendiger en aantrekkelijker. Een van de facetten van dit leven-op-het-platteland is het onderwerp van een reportage, die wij maakten naar aanleiding van het VEBO-gebeuren in de Sleutelstad: de jongerenorganisaties, samen werkend in de „VEBO-jongerencommissie". Het is ons tot onze ver bazing, moeten wij eerlijk toegeven gebleken, dat deze jeugdorgani saties een bij andere vormen van jeugdbeweging schier ongekende bloei tijd doormaken. Wat hiervan de oorzaak is, hoe de onderscheidene orga nisaties werken en wat hun onderlinge verschillen zijn, kunt u in de hier onder staande reportage lezen. (Van een onzer verslaggevers) Er zijn meer jeugdorganisaties in ons land, dan alleen de de laatste tijd zo veelbesproken „jeugdbewe ging". Er zijn méér instanties, die om het maar zo algemeen mogelijk te zeggen de jeugd begeleiden op v.eg naar de volwassenheid. En vermoedelijk heeft een groot deel van onze lezers hierbij nooit bewust stilgestaan er zijn méér organisa ties dan alleen die, welke zich bezig houden met het „van de straat hou den" van de stadsjeugd. Zij, die jl, woensdag de VEBO- tentoonstelling hebben aangegre pen om ook eens die typische „plattelandslucht" op te snuiven, hebben die vorm van jeugdbewe ging in volle aclie kunnen aan schouwen: de in de „jongeren- VEBO" samenwerkende Christe lijke Plattelands Jongeren, de jongeren van de Hollandse Maat schappij voor Landbouw en de Katholieke Plattelands Jongeren. LEIDSE TOP-TIEN Het beeld is in vergelijking met vorige week weer enigs zins gewijzigd. The Beatles hebben, althans in Leiden, hun concurrenten. The Rolling Sto nes, van de eerste plaats ver dreven. De vorige week nog op de zevende plaats prijkende „Yarbirds" (met „Heart full of soul'*) hebben hun succes niet kunnen prolongeren, en zijn van de Leidse hitlijst verdwe nen. Bijna hetzelfde geldt voor Sam the Sham and (he Pha raoh's, die hun „Wolly Bully" niet konden handhaven, en van 8 naar 10 zakten. (2) 1. Help! The Beatles. (1) 2. Satisfaction The Rol ling Stones. 3. Unchained Melody The Righteous Brothers. (3) 4. I got you Babe Sonny and Cher. (4) 5. You've got your trou bles The Fortunes. (6) 6. Like a Rolling Stone Bob Pylan. (5) 7. This strange effect Dave Berry. (10) 8. He's got no love The (9) 9. II Silenzio NiniRos- Overeenkomst en verschil Zo op het eerste gezicht lijkt het misschien, alsof deze vorm van jeugd organisatie maar bitter weinig ge meen heeft met wat er gewoonlijk onder verstaan wordt. Een blik aeh- ler de schermen leert echter al spoe dig, dat in feite niets minder waar is. Ook hier wordt gewerkt aan de toekomst. Ook Jiier neemt vooral bij de KPJ en de HML de eigen- geaarde „jongeren-ontspanning" een bijzonder belangrijke plaats in. Maar op één punt is er groot ver schil: kennen de andere jeugdorga nisaties in enkele gevallen een zorg wekkende daling van de belangstel ling. i.e. het ledental, hiervan is bij de organisaties van de plattelands- jongeren allerminst spyake. En dat, terwijl de bevolkingsgroep, die de leverancier" is van deze jongeren, de laatste decennia sterk is uitge dund. En dit verschijnsel wordt nog markanter, als het gesteld wordt te genover het feit, dat de andere vor men van jeugdorganisatie dit pro bleem niet of nauwelijks kennen. Mej. A. Van LEEUWEN (HML) Aanpassings vermogen dracht en muziek gedaan, en di alles met een enthousiasme, dat blij kens de uitlatingen van de hert Goedhart en Boers, en mej. A. vi Leeuwen (HML) en mej. A. v; Swieten (KPJ) wel iets is terugge lopen („vermoedelijk omdat zoveel vormen van ontspanning be staan", denken zij), maar nog steed in vergelijking met de animo, bij andere instellingen voor derge lijke bezigheden bestaat, opmerke lijk genoemd mag worden. Wedstrijden Mej. A. VAN SWIETEN (KPJ) Daarvoor moet natuurlijk een oor zaak bestaan, en die is al durven de vertegenwoordigers van de drie jongerenorganisaties, die wij jl. woensdag naar aanleiding van hun activiteiten op de VEBO-tentoonstel ling spraken, dit niet volmondig toe te geven te vinden in het frap pante aanpassingsvermogen, dat een lan de meest typische kenmerken is van zowel CPJO, KPJ als HML. „Was er", zo zette A. Boers, CPJO- bestuur^lid en secretaris van de VEBO-jongerencommissie. uiteen, ,,'n tiental jaren geleden vrijwel uitslui tend sprake van vak-technische cur sussen, de plattelandsjongerenorgani saties hebben sindsdien hun werk terrein radicaal verplaatst en ver groot. Dat is natuurlijk niet zo maar ineens gebeurd: zoiets duurt jaren." Het vak-technische gedeelte is van de jongerenorganisaties overgenomen door scholen en vakbladen, waardoor KPJ, CPJO en HML (die haar leden in Zuid- en Noordholland heeft; in de andere provincies bestaan zuster verenigingen) zich meer konden gaan toeleggen op sociale, economische en culturele vorming. Dat hierbij ont spanning een niet te onderschatten factor is. spreekt voor zichzelf. Dansen. of niet Onder dit hoofdstuk „ontspanning" is een verschil tussen CPJO ener zijds en KPJ en HML anderzijds te rangschikken: dansen wordt door de protestantse jongeren niet of nauwe lijks gedaan; dit op grond van over wegingen van principieel-religieuze aard. Bij de KPJ en HML bestaat tegen het dansen geen enkel bezwaar, en dit heeft tot gevolg, dat deze vorm van ontspanning een belang rijk deel van het (uitgebreide) pro gramma beslaat. Verschillen zijn er méér. KPJ en CPJO hebben op grond van hun con fessionele bindingen natuurlijk ook „bezinning" in hun doelstellingen boekje opgenomen. Dat dit bij de HML niet het geval is, behoeft geen nadere verklaring: de HML is im mers een neutrale organisatie, waar bij godsdienstige overtuiging geen rol speelt. Algemene vorming Voor het overige hebben de drie organisaties in feite alles gemeen. Er wordt alles gedaan om de jonge plattelander („Nog zo'n verschil met vroeger, toen wij ons uitsluitend tot de jonge boeren richtten; nu komen ook de andere plattelanders aan bod", vertelde CPJO-vertegenwoordiger J. Goedhart uit Koudekerk aan den Rijn) .een zo algemeen mogelijke vor ming mee te geven. Dat „algemeen" is inderdaad algemeen, en daarvan nioge de volgende opsomming getui gen: er zijn huishoudelijke, bedrijfs economische, vak-technische, socio logische en culturele cursussen in grote aantallen. Daarnaast wordt op het gebied van ontspanning meer gedaan dan alleen maar dansen: er zijn creatieve cur sussen, er wordt aan toneel, voor- Ter gelegenheid van de VEBC hebben deze drie organisaties ove rigens niet voor het eerst hun, activiteiten gebundeld. Er werden, wedstrijden georganiseerd in eerl groot aantal onderdelen, die de ver I schillende organisaties gemeenschap I pelijk op het cursus- of bezigheden I programma hebben staan. „CreativijJ teit" is een vrij nieuw onderdeel, er I dat is misschien de oorzaak van heil feit, dat in verschillende opzichten de resultaten woensdag j.l. nog i het gewenste peil bereikten. Met name „boetseren" stak tegen, over b.v. het samenstellen van teknipsels tot tableaus nogal schrie af. Maar hiertegenover staat, d; vooral het bij uitstek creatieve vir gerverven, maar evenzeer de voc de meisjes aantrekkelijke onderdi len als slaatjes opmaken, bloeir schikken en stofversieren, een nivea hebben bereikt, waarop vele hobby: isten jaloers kunnen zijn. Maar d; is niet belangrijk. Wat wel belangrijk is: het plezie: waarmee de plattelandsjeugd zich zelf op deze wedstrijden heeft ge presenteerd, is(gen, duidelijke \ve< spiegeling voor de gezonde geesl die in de onderscheiden organisa ties leeft! A. GOEDHART (CPJO) LOPEND VUURTJE De onlangs opgerichte „Jazz Society Folk Beat 14" start volgende week zaterdag met 'n veelbelovend concert. Vanaf 20 uur zullen in 't Leidsche Volks huis (Apothekcrsdijk 33) mu siceren het Trio Louis v. Dijk, gastsolist Toon van Vliet en het Leidse Trio Kees Nix. gaat vanavond het nieuwe seizoen aansnijden. Om acht uur begint in Janvossensteeg 18 'n dansavond voor werkende jon geren tussen 14 en 20 jaar, waaraan muzikale medewerking zal worden verleend door „The Sunny Beats" Leden van het clubhuis kunnen deelnemen aan een tombola. De Leidse afdeling van de KWJ organiseert volgende week een puzzelrit voor fiet sers en bromfietsers. Startpunt de Kleine Burcht te Warmond. Aanvang: 12 uur voor de fiet sers. 14 uur voor de bromfiet- Jeugdsociëteit „Katwijk" opent vanavond in het parochie huis het derde seizoen. Dit gaat met de nodige feestelijkheden gepaard. Allereerst: vanavond is er een dansavond met een optreden van Johnny Right and his Flying Rockers. Marijke Polane en Theo Boogaards. Ten tweede: morgenmiddag voor jongens en meisjes van 914 jaar een optreden van de Jeugd-variétégroep „Terpsi chore" uit Den Haag.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 10